PROVINCIAAL NIEUWS Zeeland heeft touristenbelasting nodig Anti-Chinese beloging in Moskou Meer dan 6 miljard! RAI FFEISEHBAHK TERNEUZEN Commissaris Van Aartsen opende de Hiswa Bevolking wordt in zomermaanden vertienvoudigd Een kwartje per nacht Veerse meer Terneuzen Axel Hulst Sluiskil - AGENDA - DSana Dors verwacht baby Oostdirts mïütair vlucht per vliegtuig PEKING THANS RUSTIG Nu Moskou aan de beurt Met hefschroef- vliegtuêgen gered uit hoog gebouw katerdag 8 maart 196S DE VRIJE ZEEUW FSaeïna 8 GEEN TREINVERKEER TUSSEN MIDDELBURG EN GOES Op het baanvak Middelburg Goes was vrijdagmorgen na kwart over acht geen treinver keer mogelijk. Het reizigersver- voer werd met behulp van bus sen geregeld. Een passeren1 kraanwagen had de bovenlei ding geraakt, zodat deze slap was komen te hangen en de stroomtoevoer moest worden af gesloten. AARDGAS VOOR SCHOUWEN- DUIVELAND Het eiland Schouwen-Duive- land kan in 1971 op het aardgas- net worden aangesloten als vijf van de zes gemeenten op hel eiland een aantal van 4250 aan sluitingen garanderen. Komt dit aantal er niet dan kunnen de gemeenten die niet in staat zijn een gefixeerd aantal aansluit- bare percelen te leveren, een garantie storten van 75 gulden per niet geleverde aansluiting. Gaan de gemeenten niet met deze voorwaarde acoord, dan komt er geen aardgas. De ZEGAM is bereid duizend gulden per aangesloten perceel te investeren. De aansluiting van Zierikzee is niet aan deze voor waarden gebonden, omdat Zie rikzee een gasbuizenstelsel heeft en momenteel propaangas ge bruikt. In tegenstelling met oor spronkelijke plannen wil men dus nu de aansluitingsmogelijk heid voor het gehele eiland tege lijk openstellen. Voordien ging men uit van het standpunt dat de gemeenten westelijk van Zie rikzee nog moesten wachten. Nu stelt men als minimum voor waarde 50 aansluitingen per woonkern. De aardgasaanslui ting zal Schouwen-Duiveland bereiken via Flakkee, niet via de Grevelingendam maar door een zinker westelijk daarvan. Een en ander werd gesteld in een vergadering van de directie van de ZEGAM met vertegen woordigers van de vijf betrok ken gemeenten op Schouwen- Duiveland onder leiding van ge deputeerde A. J. Kaland. Agapè in „Goede Herder"-kerk Onder het motto „Zolang er mensen zijn" werd in de Neder lands hervormde „Goede Her der-kerk een agapè gehouden, waaraan ruim honderd christe nen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen, deelnamen. Verdeeldheid, broe derschap, en.wat doen w'j daaraan? waren de onderwer pen di" ëgedurende deze agapè werden behandeld. De moderator van de kweekschool voor onder wijzers te Oudenbosch, J. Adri- aansen (oud-kapelaan te Ter- neuzen) behandelde het onder werp „verdeeldheid" en domi nee LiDielingen (Suriname) sprak over de broederschappen. De tafelpraeses, dominee E. Stern uit Sas van Gent, diè ook de algehele leiding had, leidde de tafelgesprekken, waarbij enkele KANAAL TERNEUZEN-GENT ZEEVAARTNIEUWS Bestemd voor Terneuzen; 6 maart (na 15 uur) Tasmanië, 700 dwt (Ned.) Peter Sonne, 775 dwt (Deen) 7 maart (tot 15 uur): Altnes, 3450 dwt (Noor) Fastnet, 795 dwt (Ned.) Gdansk, 3970 dwt (Pool) Lady Sabina, 530 dwt (Eng.) Vettersoö, 11.700 dwt (Zweed) Bestemd voor Sluiskil: 6 maart (na 15 uur): Alme, 369 dwt (Ned.) 7 maart (tot 15 uur): Tasmanië, 700 dwt (Ned.) Fasnet, 795 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent: 6 maart (na 15 uur): Nevales, 3401 dwt (Rus) Parnass II, 1180 dwt (W.-Duitsl.) Vestfrakt, 400 dwt (Noor) 7 maart (tot 15 uur): Weserstrom, 1097 dwt (W.-Duitsl.) Hoendiep, 265 dwt (Ned.) Rubicon, 500 dwt (Noor) Falco, 984 dwt (Ned.) Kechra, 1299 dwt (Rus) Britt, 927 dwt (Zweed) Sagaland, 1650 dwt (Noor) Esso Westminster, 28.232 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent: 6 maart (na 15 uur) Julius Hausschildt, 659 dwt (W.-Duitsl.) Rodenkirchen, 500 dwt (W.-Duitsl.) Walter Behrens, 886 dwt (W.-Duitsl.) Per, 565 dwt (Deen) Twee Gezusters, 1090 dwt (Ned.) Falco, 984 dwt (Ned.) Jürgen Vesta, 580 dwt (Deen) Kvarten, 540 dwt (Noor) Helga Matthiessen, 935 dwt W.-Duitsl.) Don Carlos, 1334 (Zweed) 7 maart (tot 15 uur): Diana, 1024 dwt (W.-Duitsl.) Falco, 984 dwt (Ned,). suggesties naar voren werden ge bracht. De belangrijkste daarvan waren het oprichten van een oecumenisch centrum voor ge heel Zeeuws-Vlaanderen, ten einde de diverse pogingen van christenen om nader tot elkaar te komen in goede banen te kunnen leiden, het leiding geven aan al lerlei aktiviteiten, o.m. de onder linge hulp, waaraan in Terneu zen reeds gewerkt wordt en ten slotte het dragen van speldjes (in de vorm van een vis (ichtus) waaraan de Zeeuws Vlaamse christenen elkaar kunnen her kennen. Ook het ontwikkelings werk dat in Zeeuws Vlaamse kanaalzone op gang is gekomen, werd hierbij besproken. Beroepen Beroepen te Utrecht (vacature dr. C. P. van Andel Azn) ds. J. A. Poelman te Terneuzen. Geen voorrang verleend Gisteravond om kwart over zes ontstond een aanrijding tussen een bromfiets, bestuurd door mej. F. E. T. uit Hoek, en een auto, bestuurd door L. A. S. uit Philippine. De autobestuurder, die met behulp van een sleepkabel een defecte auto sleepte reed vanaf de Verlengde van Steenbergen laan de Axelsestraat op. Mej. T. reed tegen de defecte auto. Met een knieblessure werd zij naar het Julianaziekenhuis gebracht. Na behandeling kon zij weer naar huis. De auto en de brom fiets liepen flinke schade op. Internationale schaakwedstrijd Hedenmiddag om half 3 zal in hotel „Des Pays-Bas" een schaak match plaats vinden tussen Bel gische en Nederlandse clubs, t.w. 5 teams van 8 deelnemers uit Gent en omstreken en 5 teams uit Zeeuws-Vlaanderen. De Bel gische ploegen zijn Jean Jaurès, Gentbrugge, Mariakerke, Kon. Gentse en Amicale. In totaal 80 schakers zullen aan de wedstrijden deelnemen. Het is een hernieuwd kontakt met de Zuiderburen, nadat voor het laatst in 1962 een dergelijke wed strijd tot stand kwam. Het ligt in de bedoeling, dat in de maand april een returnmatch zal plaats vinden in Gent. Na deze twee ronden heeft men een totaal-winnaar en een totaal uitslag NederlandBelgië. Er zijn ook persoonlijke prij zen. Er wordt gespeeld volgens een systeem, dat b.v. de sterkste speler van Amicale speelt tegen de beste speler van Sluiskil, nr. 2 van Amicale tegen no. 2 van Terneuzen, nr. 3 van Amicale tegen nr. 3 van West Zeeuws- Vlaanderen enz. De loting zal vooraf plaats vin den. Jaarvergadering V.V.V. De algemene vergadering van de vereniging voor vreemdelin genverkeer te Axel wordt ge houden op 24 maart as. in „De Stadsherberg" en begint om 20 uur. Van de agendapunten noe men we: financieel verslag; vast stelling van de begroting 1969; bespreking propaganda-mate- riaal; bestuursverkiezing, aande beurt van aftreden zijn de he ren: A. P. Esselbrugge, J. B. F. Pauwels en M. L. M. IJsebaert, (de heer Esselbrugge is niet her kiesbaar); de activiteiten voor het jaar 1969. Nieuwe opleidingen aan huishoudschool Als gevolg van de wet op het voortgezet onderwijs zijn aan de katholieke huishoudschool „Sint Martha" in Hulst nieuwe oplei dingsmogelijkheden geopend. De beroepsopleiding voor meisjes is thans op „middelbaar" niveau gebracht. In aansluiting op het diploma driejarige mavo en het diploma theoretische richting van het MIDDELBURG: Een groot ge deelte van de oude Middelburg se binnenstad aan de kanaalzijde is neergehaald in verband met de bouw van een groot overdekt derde jaar huishoudschool is het mogelijk een tweejarige be roepsopleiding te volgen aan deze school. Bovendien kan een twee de diploma in dezelfde opleiding worden behaald. De opleidingen betreffen die voor kinderverzorgster, kosuum- naaien en de vormingsklas. De opleiding voor kinderverzorgster duurt meestal twee jaar. Bij vol doende aanleg kan dan het di ploma algemene vrouwelijke vorming worden behaald. De be zitster van dit diploma kan wor den toegelaten tot de opleiding voor verpleegster A. De opleiding kostuumnaaien duurt eveneens twee jaar met als bekroning het middenstands diploma. Deze lessen vallen bin nen het gewone lesrooster. Tot de vormingsklas (duur een jaar) worden alleen toege laten meisjes met diploma m.m.s., ulo of het overgangsbe- wijs naar de vierde klas van een middelbare school. Het beroep van kinderverzorg ster wordt steeds meer gewaar deerd en beter betaald. Kinder verzorgsters worden veel ge vraagd in koloniehuizen, kleu terdagverblijven of kinderhui zen. Zij kan ook een dagtaak vinden in een gezin met kinde ren. Het diploma vormt ook een voorbereiding voor tal van so ciale beroepen zoals verpleeg ster, kraamverzorgster, gezins verzorgster, schoolartsassistente of een functie bij de kinderbe scherming of jeugdleiding. Afscheid ds. H. Ruis Ds. H. Ruis zal in verband met zijn vertrek naar Utrecht, waar hij in de stadswijk Overvecht tot 2e predikant is benoemd, a.s. vrijdag door de gemeente Sluis kil een afscheidsavond worden aangeboden. De organisatie van deze avond, die om half acht begint in „De Ark", ligt in handen van de ker- keraad. Ds. Ruis is voornemens 13 april a.s. zijn afscheidspreek te houden. Feestmiddag bejaarden Het comité bejaarden te Sluis kil is van plan de bejaarden een feestmiddag aan te bieden, be staande uit zang, muziek, spel, toneelspel en pantomine. De middag wordt verzorgd door de 'eerlingen van alle scholen in Sluiskil en is gepland op zater dag 29 maart a.s. in het nieuwe verenigingsgebouw aan de Nieu we Kerkstraat. Gevonden voorwerpen In Sluiskil is aangifte gedaan van de volgende gevonden voor werpen. Te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: een rode damesportemonnaie met inhoud bjj C. Grimm, Boven- weg 67 en een bril bij B. Visser, Bosjesweg 41. Aan het politie bureau zelf bevinden zich de volgende gevonden voorwerpen: een zak met twee jongensover hemden, suède herenhandschoe nen, een slee en een polshorloge met zwart leren band. ZATERDAG 8 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De wurger van Boston", ZONDAG 9 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Met zes wordt het hommeles; 5 en 8 uur: „De wurger van Boston". MAANDAG 10 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Met zes wordt het hom meles". Café „La Belle Vue", 8 u.: Kaarting der v.v. Terneuzen. DINSDAG 11 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Met zes wordt het hom meles". Wanneer een kwartje per per- zwembad. Hierdoor verdwenen vele intieme straatjes uit het oude stadsbeeld en ziet dit gedeelte van Middelburg eruit of er een bom gevallen is. De provincie Zeeland, die de laatste jaren een sterk toenemen de aantrekkingskracht uitoefent op het toerisme en zich als water sportgebied begint te ontwikkelen, zou op grond vap de beperkte fi nanciële mogelijkheden ter beste ding voor recreatieve objecten de invoering van een toeristenbelas ting toejuichen. Dit zei de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, in zijn toe spraak ter gelegenheid van de of ficiële opening van de 14e Hiswa in de nieuwe RAI in Amsterdam, waarin hij nadruk legde op het belang van de ontwikkeling van Zeeland als recreatiegebied en voornamelijk als watersportcen trum. Naast de landbouw en in dustrie is de recreatie volgens hem de belangrijkste pijler van de wel vaart en de economie van deze provincie, die zijn bevolking in de zomermaanden ziet vertienvou digen. Om de toeristenstroom te kun nen opvangen is veel geld nodig. De commissaris cijferde voor, dat naar een sobere schatting in de periode 19681972 ruim 84 mil joen gulden nodig is voor het tref fen van recreatieve voorzieningen. In de jaren na 1972 zal meer dan 200 miljoen nodig zijn. (Vervolg van pag. 1) 31 RUSSEN GEDOOD BIJ GRENSINCIDFNT Het incident, dat zich op 2 maart aan de grens tussen de Sowjet-Unie en China voordeed, heeft aan Russische kant 31 do den geëist. Dit deelde vrijdag het hoofd van de persdienst van het ministerie van buitenlandse zaken, Leonid Samjatin, op een persconferentie mee. Samjatin zei verder, dat hij de „zorgvuldig voorbereide Chi nese provocatie" voorts veertien leden van de Russische grensbe waking waren gewond. Een me disch onderzoek had uitgewezen, dat de Chinezen van dichtbii het vuur hadden geopend en dat zij de Russische soldaten met bajo netten hadden verminkt. Deze verminkingen waren soms zo ernstig, dat de gezichten onher kenbaar waren geworden. Samjatin stelde het aantal Chinezen, dat de grens bij de Oessoeri had overschreden op meer dan driehonderd. Zij had den mortieren en automatische wapens bij zich. Het Russische blad „ïzwestia" bericht, dat het incident zich voordeed op 180 km ten zuiden van de stad Khabarovsk. De Chinese militairen waren over het ijs de Oessoeri overgestoken en openden het vuur op een Russische patrouille. Aan de strijd werd later ook deelgeno men door twee eenheden Russi sche grensbewakingstroepen en gepantserde manschappenwa- gens. Buiten de driehonderdder tig man, die de rivier waren overgestoken, lagen aan de Chi nese kant van de rivier nog eens tweehonderd militairen, aldus de „ïzwestia". Samjatin zei, dat de Chinezen in witte camouflagekleding naar het eiland Damanski waren ge komen. Na een felle strijd wa ren zij door de Russen verjaagd. Volgens Samjatin bestaat er ver band tussen de „provokatie" en de voorbereiding van het negen de partijcongres van de Chinese communistische partij. „Men re kent er blijkbaar op, dat het in de atmosfeer van anti-Russische hysterie gemakkelijker zal zijn het congres een tegen de Sow jet-Unie en de Russische com munistische partij gericht pro gram op te dringen en de anti- Russische politiek als staats- politiek te legaliseren", aldus Samjatin. Volgens hem zijn de maoïsten erop uit, de aandacht van het volk van de aanzienl"- ke economische en politieke tegenslagen in eigen land af te leiden. Generaal Ionov, plaatsvervan gend commandant van de Russi sche grenstroepen, zei vrijdag op een persconferentie dat de ge vechten bij Damanski ruim twee uur hebben geduurd. Aan beide kanten zijn geen krijgsgevange nen gemaakt. Gevraagd naar de Chinese verliezen antwoordde de generaal dat dit „gecompli ceerd" is. Hij wilde er niet ver der op ingaan. De gesneuvelde Russen zijn vrijdag met militai re eer begraven. Hun familie- 'eden waren daarbij aanwezig De generaal deelde foto's uit, die van gesneuvelde Russen wa ren genomen en die lieten zien dat zij zwaar waren verminkt. soon per overnachting zal worden geheven, niet alleen van de hotel- en pensiongasten maar ook van da kampeerders, zou dit voor de Zeeuwse toeristengemeenten vo rig jaar globaal zijn neergekomen op een opbrengst van 1,3 miljoen gulden, aldus de commissaris. „Dat zou hebben betekend dat de ge meenten aanmerkelijk meer voor hun gasten hadden kunnen doen. Ik ben er van overtuigd dat invoe ring van een toeristenbelasting de vakantiegangers er niet van zal weerhouden te komen". Vorig jaar telde Zeeland tussen de 5,5 en 6 miljoen toeristische overnachtin gen. De kampeersector nam daar van niet minder dan ruim 70 pro cent voor zijn rekening". Voorts schetste de heer Van Aartsen de toekomstige ontwikke ling van Zeeland, dat voor één derde uit water bestaat, als wa tersportcentrum. Tot nu toe is de watersport in Nederland in drie grote gebieden geconcentreerd: de randstad Bolland, Utrecht en Friesland. Hier zijn in totaal 330 jachthavens met ruim 30.000 ver huurde ligplaatsen. Deze drie ge bieden nemen driekwart van het totaal voor hun rekening. In het gehele land zijn er 40.569 vaste ge registreerde ligplaatsen in totaal 452 havens. Hier tegenover stelde de com missaris de mogelijkheden van het Veerse meer met een bevaarbare oppervlak:» van 1500 ha (voldoen de voor 4500 boten), dat wil zeg gen anderhalf maal zo groot als de vijf bevaarbare Loosdreehtse plassen bij elkaar. Hij wees op het toekomstige Zeeuwse meer en het Grevelingenbekken, die met een gezamenlijke oppervlakte van 20 000 ha ruimte bieden aan 60.000 boten. A.N.W. B. en de Hiswa overeen stemming is bereikt over de alge mene voorwaarden voor het bou wen en repareren, het kopen en verkopen van jachten en voor het huren en verhuren van zomerlig- plaatsen en winterberging. Deze voorwaarden zijn opgesteld om de belangen van producenten en consumenten beter te behartigen. De voorzitter hoopte dat deze niet alleen bij de Hiswa-leden maar cok bij de niet Hiswa-mensen toe passing zullen vinden. Jongen op overweg gedood De 13-jarige Theo van Kam» pen uit Vught is vrijdagavond op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in de Wolfskammerweg nabij Vught door de trein Den Bosch» Eindhoven gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk ge beurde omstreeks kwart voor acht. De automatische knipper» lichten werkten normaal. De filmster Diana Dors heeft donderdagavond voor de Britse televisie gezegd dat zij in sep tember een baby verwacht. De 36-jarige Britse actrice trouwde vorig jaar november met de ac teur Alan Lake (27). Zij heeft al twee kinderen uit leen vroeger huwelijk. De voorzitter van de Hiswa, de heer M. E. L. baron van Wasse naar, delde in ziin toesnraak mee, dat tussen de K.V. N. W.V., de AXEL Een Oostduitse militair is vrij dag met een klein militair vlieg tuig uitgeweken naar het Deen se eiland Borholm. Volgens de politie zou het een lesvliegtuig zijn. Het was de derde maal dat een militair uit Oost-Europa per vliegtuig naar het westen uit week. De vorige vluchtelingen waren Poolse piloten die elk met een Russische mig eveneens naar Bornholm vlogen. Volgens een nader bericht is de vluchteling een kapitein van de Oostduitse luchtmacht, die in Denemarken politiek asiel heeft gevraagd. Hij is inmiddels met een Deens hefschroefvliegtuig naar Kopenhagen gebracht 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bfi de de spaarbank met volledige bankservice TERNEUZEN AXEL Noordstraat 6 WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 128 SLUISKIL HOI* Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 18 Na vier dagen van reusachtige anti-Russische betogingen is de rust in de Chinese hoofdstad te ruggekeerd. Autobussen en fietsers rijden vredig over de brede hoofdstraat waarachter de Russische ambas sade ligt die van maandag tot en met donderdag door honderddui zenden betogers was „omsingeld". Ook de ingang van het straatje, dat van de dreef naar de ambas sade voert, is niet meer bewaakt. Gebleven zijn wel de spandoe ken, slagzinnen en karikaturen van de Russische leiders Brezjn- jev en. Kosygin, hetzij opgehan gen bóven de straten of m de bomen of vóór het hek van de Russische ambassade, dat zorg vuldig gesloten blijft en bewaakt wordt door een tiental Chinese militairen. In Moskou zijn vrijdag duizen den Russen opgetrokken naar de Chinese ambassade. Zij droegen spandoeken met anti-Chinese leuzen als „schande over de kliek .van Mao tse Toeng". De massale (demonstratie hield verband met het bloedige grensincident aan de rivier de Oessoeri, waarbij I aan weerskanten vele doden zjjn gevallen. De politie zette ee» groot gebied rondom het Chines* ambassadegebouw af. Naar het Russische persbureau Tass bericht, heeft de Sowjet-re- gering vrijdag in een protestnota van China geëist dat het de vei ligheid van de Sowjet-burgers in Peking en hun eigendommen doeltreffend beschermt tegen vijandige demonstranten. Volgens deze nota zijn bij anti- Russische manifestaties in Pe king op 3 en 4 maart medewer kers van het persbureau Tass en twee ambassadefunctionarissen mishandeld en beledigd. Voorts was de normale activiteit van de ambassade en andere officiële Russische missies in Peking ge hinderd. Spoedig na het begin van de betoging voor het Chinese am bassadegebouw in Moskou wer den verscheidene ruiten inge gooid. Ook werden flessen inkt tegen de muren stuk gegooid. De 200 politiemannen die tussen de betogers en de ambassade ston den opgesteld, liet niemand door Ongeveer 130 mensen zijn vrij dagmorgen vroeg door hef- schroefvliegtuigen van het dak gehaald van een in brand staand gebouw van dertien verdiepingen in de Zuidkoreaanse hoofdstad, j Desondanks heeft de brand vol gens de politie slachtoffers ge- i eist.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3