Voortreffelijke prestatie van Schweickart, McDivitt en Scott Maatregelen tegen stijging van de goudprijs bepleit Nederlandse politie zoekt van drie moorden verdachte Italiaan MUL Anti-Chinese betoging in Moskou De Lunar Module''' na solovlucht weer vast aan GEVAARLIJKSTE ONDERDEEL VAN DE REIS VOLBRACHT RADIO DE KOCK Zwitser pleit voor een forse verhoging HET WEER Dr. Vondeling voorzitter van de P.v.d.A. Verkeer tussen West-Berlijn en Helmstedt weer gestremd Fin doodt vier politiemannen ZATERDAG 8 MAART 1969 25e Jaargang No. 5938 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van die Sande, Terneuze* Terug naar moederschip LM weer vast Amerikaanse deserteur veroordeeld Belangrijkste reserve-eenheid Ondergedoken Beloning Hoogwater Weerbericht Zon- en de Gasverwarming Sabotagemateriaal in Jeruzalem Toestand gewonde EI-AI-pËloot zorgwekkend Brand in nieuwe markt van Parijs Spionage-affaire in Oostenrijk frankering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; P. 3. van de Sande Redactie» en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent. Inclusief 4 B.T.W, DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. Met het totdusver gevaarlijkste, maar feilloos uitgevoerde ruimte vaartexperiment van vrijdag heb ben de drie Amerikaanse ruimte vaarders van de Apollo-9 de weg voor een landing op de maan ge opend. Voor de eerste maal vloog het vreemd gevormde maanlan dingsvoertuig met de 33-jarige Hussel Schweickart en de 39-jarige overste James McDivitt aan boord door de kosmische ruimte. Het was de eerste vlucht met een ruimteschip dat niet naar de aarde kan terugkeren. Er was voor McDivitt en Schweickart geen an dere weg terug dan via het Apollo- moederschip. Mislukking van het rendez-vous zou dan ook fataal zijn. Het was ook een manoeuvre van essentieel belang bij de terug keer van een landing op de maan. De ruimtevaartuigpn bleven aan vankelijk slechts enkele meters van elkaar verwijderd. Astronaut Scott, in het moederschip achter gebleven, nam foto's van de LM. „Hij ziet er leuk uit", merkte hij tegen zijn collega's in de maanlan der op. „Die van jou ook", was 't antwoord. Na circa twintig minuten werd de onderl-nge afstand met behulp van de kleine raketmotor van de Apollo-cabine tot 5 km vergroot. Drie minuten eerder dan het plan was werd de motor van de maanlander, om 16.39 uur Ned. tijd, voor de tweede en laatste maai ontstoken. Korte tijd later werd hefc landingsgestel afgewor pen. De maanlander kwam hier door in een omloopbaan die even wijdig liep aan die van de Apollo- 9, ongeveer 257 km hoog cirkel vormig rond de aarde, twintig km achter het moederschip. Toen bei de toestellen 90 km van elkaar verwijderd waren kon Scott de „spin" nog duidelijk zien. Het onderste deel van de maan lander, die bij een echte landing op de maan als startblok moet fungeren, vliegt nu op een verde- verwilderde baan. Schweickart schakelde na de afstoting de stuurraketmotoren in, die een halve minuut werkten en daarmee een begin maakten aan de terug keer naar hetmoederschip. Om 17.58 uur Ned. tijdi werd de stijg- motor van de maanlander in wer king gesteld. Deze werkte volgens plan. Was dat niet gebeurd, dan zou Scott het moederschip naar de maanlander hebben moeten ma noeuvreren. Een dergelijk falen op de maan zou het einde van beide ruimtevaarders hebben betekend. Door het werken van de motor verloor de maanlander aan hoogte, kreeg een versnelling en begon daardoor het moederschip lang zaam in te halen. Om 18.06 uur Ned. tijd was de maanlander het moederschin weer tot op 135 km venaderd. D° grootste afstand was 190 km achter de Apollo-9. Na het afstoten van het onderste deel woog de maanlander nog s'echts 4.420 kilo, tegenover 14.507 kilo bij vertrek. Om 18.59 uur Ned. tijd begon de laatste, beslissende fase van de nadering, met het voor de laat ste maal ontsteken van de vier raketmotoren. On computertafels staat precies in we'ke re'atie de k'erner wordende afstand en de °:gen snelheid tot elkaar moeten staan. Nadat de rinmtetoeste'leu bij elkaar waren gekomen volgde nog een korte formats vlucht van »en paar nvnuten. waarbij de kop- pe'-'ng werd voorbereid. De maanlander is vrijdagavond weer hecht aan de Apollo-9 vast gekoppeld. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een Amerikaanse deserteur die naar Amerika is teruggekeerd omdat hij in Zweden naar zijn zeggen geen werk kon vinden, is tot vier jaar dwangarbeid ver oordeeld. Hij diende in Zuid- Vietnam. Toen hij met verlof in Japan was, ging hij naar Zweden via de Sowj et-Unie. Er hebben de laatste twee jaar 150 Ameri kaanse militairen asiel in Zwe den gekregen. Het lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden Henry Reuss, een van de voornaamste autoriteiten op internationaal financieel gebied in het Ameri kaanse congres, heeft vrijdag het internationale montaire fonds (I. M.F.) verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen om een verdere stijging van de goudprijs te voorkomen. Reuss, die voorzitter is van de bankcommissie van het huis van afgevaardigden, zei dat het I.M. F. twee aanbevelingen moet doen die al zijn voorgesteld door de gezamenlijke economische com missie van het huis van afgevaar digden en de senaat. 1. Het openen van een conver sie-rekening voor goud, ponden sterling en dollars binnen het I. M.F. om speculatie tengevolge van het verlies van vertrouwen in een bepaalde valuta te voor komen. 2. Het scheppen van een be tere aanpassingsprocedure door het invoeren van een gecontro leerde flexibiliteit van wissel koersen. Naarmate de officiële goudprijs stijgt komen de centrale banken steeds meer in de verleiding er munt uit te slaan, zo meende Reuss. Als ze daarna hun dollars aan de Verenigde Staten aanbie den voor goud ligt het in hun macht het internationale mone taire stelsel te laten instorten. Maar voor de goudspeculanten had Reuss de waarschuwing: „Op den duur zullen jullie niet win nen. Alleen het Amerikaanse congres kan de monetaire prijs van het goud veranderen en het is dat niet van plan". De president van een van Zwitserlands drie grote banken heeft vrijdag gepleit voor een forse verhoging van de officiële goudprijs als middel om de sta biliteit van het internationale monetaire stelsel te herstellen. ISamuël Schweizer van Schwei- zerische Bankverein zei in de jaarvergadering van de bank dat alleen deze maatregel kan be werkstelligen dat goud weer zijn rol als belangrijk -te reserve-een heid gaat spelen^ Het alternatief is een geleide lijke afbraak van de positie van het goud, hetgeen veertig miljard dollar aan reserves buiten spel zou zetten waarvoor nog geen vervanging is gevonden, aldus Schweizer, die altijd al een voor stander van een goudprijsverho ging is geweest. Hij zei dat de bijzondere trekkingsrechten op het internationale monetaire fonds (I.M.F.) niet het wonder middel zijn waarvoor ze door ve len worden gehouden. Wanne saucijzsbroodjes BANKETBAKKERIJ. JPI Nederlandse politiekorpsen en speciaal de Haagse politie zoeken sinds enkele dagen naar Fransesco d'Angelo, een 24-jarige Italiaan uit Resuttuno (Sicilië), die verdacht wordt van drie moorden in Essen (West-Duitsland). d'Angelo, ook wel genoemd Gino, Tino en Nlno, zou volgens gegevens van de po litie In Essen mogelijk in Den Haag verblijven, maar een onder zoek dat de Haagse politie daar woensdagavond, donderdag en vrijdag heeft ingesteld, heeft niets opgeleverd. Het verzoek tot de opsporing en aanhouding van de Italiaan is door Interpol gedaan. Hij wordt ervan verdacht op 21 mei van het vorige jaar met een andere man in Es sen te hebben ingebroken in een café annex banketbakkerij. Beide mannen wisten zich bij die in braak totale buit 700 Dm ontdekt en een van hen heeft toen met een pistool op de drie bewo ners geschoten. Het gevolg was dat de banketbakker (50), zijn zoon en zijn 86-jarige schoonvader ter plaatse werden gedood. In het najaar van 1968 werd door de politie in Düsseldorf een jongeman aangehouden, die in eer ste instantie twee bankovervallen bekende, maar later toegaf ook betrokken te zijn geweest bij de inbraak in Essen, Ongeveer drie weken geleden verstrekte hij de politie voorts de naam van de mededader, d'Angelo, die volgens hem de schoten had gelost. De po litie in Düsseldorf kreeg begin deze week tenslotte de tip, dat de Italiaan zich in Nederland zou be vinden en met name was onder gedoken bij een souteneur en een prostituee in Den Haag. De gegevens van de Duitse po litie bleken gedeeltelijk te klop pen, want de Haagse politie slaag de er woensdagavond en donder dag in om de prostituee en de (Duitse) souteneur op te sporen. Maar beiden beweerden de Italiaan al geruime tijd niet meer te heb ben gezien. De Haagse politie heeft meegedeeld deze verklarin gen te hebben gecontroleerd. Des ondanks is zij van mening dat de gezochte buitenlander zich moge lijk nog in ons land ophoudt. Het pistool, dat in mei vorig jaar door de Italiaan zou zijn ge hanteerd1, is nog niet gevonden, zo dat verder de kans bestaat dat hij bovendien nog gewapend is. De Westduitse justitiële autori teiten hebben intussen een be loning van 10.000 Dm uitgeloofd voor aanwijzingen, die leiden tot de opsporing van de Italiaan. De politie in Essen heeft de Haagse politie verzekerd dat ook Neder landers voor deze beloning in aan merking zullen komen. ZATERDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 4.14 4.37 Terneuzen 4.59 5.13 Hansweert 5.24 5.47 Walsoorden 5.33 5.56 ZONDAG 9 MAART 1969 v.m. n.m. Breskens 4.49 5.13 Terneuzen 5.25 5.49 Hansweert 5.59 6.23 Walsoorden 6.08 6.32 MAANDAG 10 MAART 1969 v.m. n.m. Breskens 5.31 5.58 Terneuzen 6.07 6.34 Hansweert 6.41 7.08 Walsoorden 6.50 7.17 M~ré»r.K THNCUZfN WESTELIJKE WIND Het weer in een groot deel van west-Europa staat onder invloed van een hogedrukgebied, dat nu van de Britse eilanden over de Noordzee naar het oosten weg trekt. Tegelijkertijd verplaatst een depressie zich van IJsland in vrij snel tempo in de richting van zuid- Noorwegen. Samenhangend hier mee zal in ons land de wind tot matig en aan de Waddenkust mo gelijk tot krachtig toenemend uit westelijke richtingen. Daarbij wordt er vrij veel bewolking ver wacht. maar de regenkansen blij ven klein. De temperatu-en zullen in de middag tot ongeveer dezelf de waarden oplopen als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond: Meer wind Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. In de ochtend hier en daar mist. Tot matig en aan de Waddenkust mogeliik tot krachtig toenemende wind uit westeüike richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. Maanstanden ZON MAAN Het congres van de P. v. d. A. heeft vriidagavond dr. Vondeling gekozen tot voorzitter van de nartu. Dr. Vondeling was de enige ksnd'daat voor deze funetle. Het congres bracht de nieuwe nartij- v-orzitter een staande ovatie. Op het nod'um van de vergader zaal ontstond een vroV'ke sfeer, waarbij iedereen de n!euwbenoem- de voorzitter de hand wilde druk ken. Tot eerste vice-voorzitter van de partii werd gekozen nieuw-links voorman André van der Louw, "veneens bh' enkele kandidaatstel ling De heer Van der Louw be kleedde deze functie o >k in het af tredende bestuur. Drs H. J. Eiisink werd gekozen tot tweede vice-voorzitter, ëven- eens bij enkele kandidaatstelling. Ook de heer Eiisink bekleedde deze functie in het oude bestuur. Secretaris C. G. Baan werd her kozen in ziin functie. Hii was de en'g overgebleven kandidaat, aan gezien drs Marcel van Dam zich voor een secretariaatsfunctie had ♦eniggetrokken nadat was geble ken dat het congres niet voe de voor de instelling van de functie van communicatiesecretaris. BAARN: Vanaf station Baarn is donderdagavond de koniklijke fa milie voor 'n vakantieverblijf in Lech vertrokken. Hier arriveert prinses Beatrix met haar oudste zoon prins Willem-Alexander aan het station. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN op onder op onder mrt 8 07.11 18.32 00.00 08 21 9. 07 09 13 34 00 79 08 40 10 07.06 18.35 01.58 09.07 11 07.04 18.37 03.22 09.49 12 07.02 18.39 04.32 10.51 Met een massabetoging voor de Chinese ambassade in Mos kou hebben vrijdag 120.000 Rus sen een antwoord gegeven op de vierdaagse anti-Sowjetdemon- straties in China. Enkele uren voor het begin van de betoging werd de inhoud van een nieuwe nota van het Kremlin aan Pe king openbaar gemaakt, waarin onmiddellijke maatregelen ter bescherming van do Russische instellingen en vertegenwoordi gers in de Chinese hoofdstad tegen „vii-ndige handelingen" worden geëist. In de nota, die volgens het persbureau „Tass" donderdag naar de Chinese ambassade in Moskou was gezonden, wijst het Kremlin erop, dat door anti- Russische betogingen sedert 3 maart de normale werkzaamhe den van de Sowjet-ambassade en andere officiële vertegen woordigingen in Peking worden gehinderd en dat de veiligheid van het personeel gevaar loopt. „Verdere onbezonnen acties var de Chinese autoriteiten kunnen complicaties veroorzaken, waar voor men aan Chinese zijde de volle verantwoordelijkheid draagt", zo wordt tenslotte in de nota gezegd. Geheel in de stijl van de de monstraties in Peking marcheer den vrijdag tot het invallen van de duisternis meer dan honderd duizend Russen langs de Chine se ambassade, spandoeken en borden meedragend met opschrif ten als „De politiek van Mao is een tragedie voor het Chinese Oostduitse autoriteiten hebben vrijdag de autoweg tussen West- Berlijn en Helmstedt afgesloten. Het was sinds zaterdag de acht ste maal dat het verkeer op deze weg werd gestremd. Om 14 uur zetten de Oostduitse grenswach ten stalen hekken op de weg en vatten er post bij met machine pistolen. Om 17 uur lieten de Oostduit se grenswachten het verkeer weer door. volk" en „De politiek van de Mao-kliek dient het imperialis me". Uit luidsprekers dreunden zonder tussenpozen anti-Mao- leuzen, die door de demonstran ten werden overgenomen. Toen zich voor een raam van de am bassade een Chinees vertoonde klonk een hevig fluitconcert. Met inkt gevulde flessen werden tegen de muren van bijgebou wen op het ambassadeterrein ge- In twee huizen in de Arabische wijk van Jeruzalem, die donder dagnacht door Israëlische genie soldaten zijn afgebroken, is een belangrijke hoeveelheid sabota- gemateriaal ontdekt. Deze ont dekking werd gedaan in het ka der van een onderzoek na de bomontploffing in een cafetaria van de Joodse universiteit. De politie in Jeruzalem heeft 43 mensen gearresteerd. Verder verluidt, dat vijf woningen van Arabieren zijn verwoest bij wijze van vergelding. De toestand van de Israëlische piloot Yoram Perez, die bij de aanslag op het vliegtuig van El Al op het vliegveld Kloten bij Zürich werd gewond, is volgens de behandelende geneesheer van de universiteitskliniek in Zü rich zorgwekkend. Men heeft zijn toestand aanvankelijk „te opti mistisch" ingezien. Perez is niet alleen door kogels gewond aan maag en dunne darm, maar moest ook aan zijn buikspeekselklier, galblaas en lever worden geope reerd. Een oppervlakte van ongeveer 300 vierkante meter van de nieuwe Parijse levensmiddelen markt Rungis is donderdagnacht door brand verwloest. De "politie houdt rekening met de mogelijk heid van sabotage. De markt, die in de buurt van het vliegveld Orly is gebouwd ter vervanging van de oude hallen in het hart van Parijs, is nog geen week open. worpen en talrijke ruiten gingen aan diggelen. De ambassade zelf leed geen schade, aangezien het gebouw verder van de straat af ligt. Een politiekordon zorgde ervoor dat niemand op het am bassadeterrein kon komen. De anti-Russische betogingen in Peking die na het bloedige grensincident warren begonnen schijnen afgelopen te zijn. Vol gens een mededeling van het persbureau Nieuw-China heb ben in geheel China in totaal meer dan 150 miljoen Chinezen aan de demonstraties tegen „de gewapende provokatie van de Sowj et-revisionisten" deelgeno men. Het persbureau constateer de, dat het Chinese volk „een ondoordringbare ijzeren bastion" heeft opgericht en „als een maa tegenover vijandelijke provoka- ties staat". „Wanneer de kliek van Sowjet-regenaten het zou wagen opnieuw Chinees gebied binnen te dringen zullen zij ze ker vernietigd worden", zo werd opgemerkt. (Zie verder pag. 3) In het dorp Pithipudas in midden- Finland heeft vrijdag een man die buiten zinnen was geraakt, vier politiemannen doodgescho ten. De slachtoffers hadden zich naar het huis van de man be geven, nadat diens buren had den gemeld, dat hij zich vreemd gedroeg. Na de schietpartij meldde de man zich bij een po litiepost. De Oostenrijkse politie heeft donderdag 'n jonge Weense' par ticuliere rechercheur gearres teerd en een Tsjechoslowaak. De rechercheur heeft bekend in de afgelopen twee jaar ge- heimP inlichtingen over het Oos tenrijkse leger te hebben ver strekt aan buitenlandse geheime diensten, door bemiddeling van de Tsjechoslowaak. De Oostenrijkse politie heeft enige tijd geleden enkele mensen gearresteerd die beschuldigd worden van suionage voor Tsje- choslowakije. Onder hen zijn een rechercheur, een politieman, een journalist en een Oostenrijkse persattaché

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1