Ongerustheid over Franse kredietfaciliteiten bij tarwe-export BENRSOVERZICHT WERKLOOSHEID BINNEN EEN JAAR MET BIJNA 30.000 VERMINDERD Tegeri mijn thee zegt iedereen 'ja Douwe Egberts Vrijdag 7 maart 1969 - DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Thee geeft een weelde aan verkwikking, als... Als u de beste eigenschappen niet 'verdrinkt'. De goede gastvrouw weet: op een volle theepot twee flinke scheppen thee of twee theezakjes. Dan pas komen kleur, geur en smaakvanPickwickThee ten volle tot hun recht. Pickwick Thee, in pakjes en theezakjes. AANPASSING VAN PHILIPS' VERKOOP VOORWAARDEN AAN E.E.G.-KARTEL- RECHT Adolf von Thadden onwelkome gast Koster collecteerde voor zichzelf Man dre vliegtuig maar Cuba dwong gearresteerd Iraakse uitnodiging voor De Gaulle INTERNATIONALS VERDEELD Brand In chemische fabriek in Botlekgebled OVEREENSTEMMING OVER SPAARLOON IN HET BAGGER BEDRIJF Minister bi} mislukte staatsgreep gedood Geslaagde transplantatie van oorbeentjes Aan het eind van februari 1969 waren 63.800 mannen werkloos. Dit aantal komt overeen met 2,2 van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren 65.100 mannen zonder werk, zodat in de verslagmaand een daling met 1.300 is opgetreden. Een jaar geleden waren 93.600 man nen zonder werk. Het aantal werkloze mannen is sindsdien dus verminderd met 29.800. Aan het eind van de verslagmaand waren 7.200 vrouwen werk loos. De Nederlandse tarwe-export wordt belemmerd doordat Frank rijk zich bij zijn export naar derde landen niet houdt aan de normale krediettermijnen en -percentages. Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten besloot donderdag dit aan de minister van landbouw te schrijven en zijn ongerustheid hierover niet onder stoelen of banken te ste ken. Wel besloot men met het ver zenden van de brief nog ev:n te wachten tot men weet hoe gisteren in het beheercomité in Brussel het gesp^-k is verlopen over de door Nederland gewens te koppeling van enerzijds ver lenging van de geldigheidsduur van exportcertificaten, ander zijds harmonisatie van de kre dietfaciliteiten die de graan-ex- porterende E.E.G.-landen hun afnemers toestaan. Is de uitslag van dat gesprek niet gunstig voor Nederland - en de kans daarop achtte men bepaald aan wezig dan gaat de brief de deur uit. Als het de x-egering niet ge lukt via E.E.G.-b-<mrekingen in Brussel een einde te maken aan de Franse concurrentiedistorsie, vond de voorzitter van het pro duktschap, dr. C. H. J. van Beu kering, dan moet het produkt schap de regering maar vragen dezelfde kredietfaciliteiten toe te staan als Frankrijk geeft. De regels voor die faciliteiten lig gen vast in de Berner-conventie, maar daar houdt niemand zich aan en zeker Frankrijk niet. Ne derland echer wel. Dr. Van Beu kering gaf een voorbeeld: on langs moest Frankriik bij een graanlevering aan Egypte een De N.V. Philips* gloeilampen fabrieken heeft de algemene ver koopvoorwaarden voor zijn fi lialen in de landen van de EEG op verzoek van de Europese commissie aangepast. Die voorwaarden bevatten alle een formeel verbod aan weder verkopers om de Philiosproduk- ten buiten h°t verkooogebied te exporteren. Na tussenkomst van de Europese commissie zijn deze verboden, die enige tijd al niet meer volledig werden toegepast, zodanig gewijzigd dat ze de we derverkopers de export van Philipsprodukten naar andere EEG-landen niet meer verbie den. Nu de gebiedsbescherming al leen nog maar van toepassing is op de export naar landen bui ten de EEG is er geen merkbare beperking meer van de concur rentie in de gemeenschappelijke markt, die onder het kartelver bod van het EEG-verdrag zou vallen, a'dus een bekendmaking van de Europese commissie in Brussel. De directie van hotel Ambassa dor in West-Berli'n, een der g-oot- ste van de stad, heeft N.P.D- partijleider Adolf von Thadden en zes andere partijgenoten vriende lijk verzocht naar een ander „loge ment" uit te kijken. Von Thadd~n en z'in politieke vrienden, afgevaardigden op de bondsvergadering, hadden zich als „leden van een landbouwcoöpera tie" laten inschrijven en waren vervo'gens de stad ingegaan. De hoteldirect'e had echter de iden titeit van de gasten op hun bagage gevonden en deze in de bal laten zetten. Bij hun terugkeer werd de N.P.D.-ers duidelijk gemaakt dat zij ongewenst waren. De directie was wel zo vriendelijk te helnen bij het vinden van een ander hotel. De koster van de basiliek Sint Pius de tiende in Lourdes, de uit Spanje geboortige Manuël Loza- no. is samen met zijn vrouw aan gehouden. Het echtpaar wordt er van verdacht in tien jaar tiid 309 a 350.000 frank aan collectegeld ten ei?en bate te hebben aan gewend. Het paar heeft een huis ge kocht. duur meubilair en juwe len. Het maakte verre vakantie reizen. De vicaris-generaal vond dat verdacht en had de politie verzocht de gangen van de koster na te gaan. Daarbij bleek, dat hij van de opbrengst van elke col lecte een flink deel in eigen zak stak. Een man, die woensdag een Amerikaans passagiersvliegtuig dwong naar Cuba te vliegen en een van de passag'ers beroofde van een som gelds, is in Havanna gearresteerd. Het Cubaanse blad „Granna" meldde donderda», dat de Cubaanse politie h-t gestolen geld, ongeveer zesduizend gulden, aan de benadeelde heeft terug gegeven, het aantal werkloze mannen vrijwel gelijk. Eind februari 1969 waren 3.500 mannen jonger dan 19 jaar zonder werk. Dit aantal komt overeen met 1,9 van de af hankelijke mannelijke beroeps bevolking in deze leeftijds klasse. Genoemd aantal van 3.500 is 400 lager dan een maand geleden en 3.500 min der dan een iaar terug. Van de 63.800 werkloze mannen aan het einde van de verslagmaand stond ruim 17 zes maanden of langer ingeschreven. Ruim de helft hiervan was een jaar of langer werkloos. Van de 7.200 werkloze vrouwen was bijna 25 een half jaar of lan ger werkloos en ruim 13 meer dan een jaar. Zowel bij mannen als bij vrouwen wor den de langdurig ingeschreve nen voornameliik gevonden in de hogere leeftijdsgroepen. Eind februari waren 13.100 man nen, d'e werkzaam waren op aanvullende of sociale werk- voorzieninïsobiecten, als werk zoekend ingeschreven on de ar beidsbureaus. De geregistreer de arbeidsreserve van mannen, TOKIO: Mr. Van der Sloot, Ne derlands cultureel attaché in To kio opent hier een tentoonstel ling in Tokio, waar een deel van de miniatuurstad Madurodam te zien is. Het geheel zal tot 21 april in het Sony-gebouw in de uit- gaanswijk Ginza te zien zijn, waarna de tentoonstelling voor een periode van 13 dagen naar Osaka verhuist. Fijne Engelse Melange TTZ 114 De Franse president De Gaul le is door de Iraakse president, generaal Hassan al-Bakr, voor een officieel bezoek aan Irak uitgenodigd. Een tijdstip is nog niet vastgesteld, aldus meldt radio-Bagdad. (Het is niet be kend of De Gaulle er executies zal bijwonen.) welke naast de genoemde cate gorieën ook de werklozen om vat, bestond aan het einde van de verslagmaand dus uit 76.900 mannen. Aan het eind van de verslag maand waren 55.500 vakatures voor mannen bij de arbeidsbu reaus geregistreerd. Dit aantal is 1.500 meer dan een maand terug en 19.100 hoger dan een jaar geleden. Het aantal vaka tures voor vrouwen bedroeg aan het einde van de verslag maand 27.400, dit is 500 meer dan een maand geleden en 5.200 hoger dan een jaar te rug. Beursplein 5 heeft gisteren een verdeelde stemming te zien ge geven voor de internationale waarden. Hierbij waren Hoog ovens, Philips en Kon. Olie hoger, maar AK1J en Unilever lager. De handel droeg een kalm karakter. In AKU werd na de willige ten dentie van woensdag wat stoom afgeblazen. Winstnemingen deden de koers inzakken waar door de eerste transacties tot stand kwam op 122,50. Dit koers verlies kon er gemakkelijk af, want woensdag steeg AKU 6,50. Blijkbaar was de eerste koers in de AKU-hoek te laag want her nieuwde lokale vraag deed de koers aantrekken tot 123,70. Unilever moest op 121,80 de koerswinst van de vorige dag weer prijsgeven. Later zakte Unilever nog in tot 121,40. Kon. Olie steeg een gulden tot 181,80 om daarna uit te lopen tot 182,20 (180,80). Philips begon een gul den hoger op 169 en verbeterde tot 170,30. Hoogovens kwam gun stig voor de dag met een eerste verhandeling op 105,40 om daar na 106 (103,60) te noteren. Wallstreet heeft woensdag de vaste stemming kunnen door trekken, zij het in mindere mate. De ftarkt sloot vriendelijker, hetgeen voor Amsterdam een ruggesteun betekende. De scheepvaartsector was licht verdeeld. De gunstige cijfers over 1968 van de K.N.S.M. waren niet van invloed op de koers. In dit fonds werd 136 (onv.) gedaan. De staatsfondsenmarkt was ge makkelijker met weinig zaken. Deli-mij. daalde 2,50 tot 76. K.Z.-Organon verbeterde ruim een gulden tot 191,20, terwijl Heineken wederom vast in de markt lag op 166,50 (164,30). KLM was een halve gulden lager op 242. Gedurende de verdere beurs- duur zakten de koersen iets in waardoor AKU de markt verliet op 122,60, Hoogovens 105,20, Phi lips 170, Kon. Olie 181,40, Uni lever herstelde zich tot 121,70. In de eerste periode gingen Nederhorst en Wyers ieder vijf punten omhoog. Carps Garen steeg 7, Hoeks' Machines 6, Naar- den 10, Muller 9, Wereldhaven 11, Ass. Rotterdam 10 en Houthandel Jongeneel 5 punten. Albert Heijn verbeterde 1,40, Amev ging 3 en E.M.S. 1 omhoog. Interlas was 9 punten in herstel na het verlies van woensdag. Thomas sen en Drijver daalde 1,40 en Van der Grinten ƒ2. Bred. Ver. Bedr. gaf 7, Calvé 6, Gist-Broc. 10, Eerste Ned. Verz. 5 en Ind. mij. Zutphen 14 punten prijs. De Amrobank werd ex dividend en ex stock verhandeld. Op het terrein van de chemische industrie Riinmond in het Rotter damse Botlekgebled heeft donder dag een korte maar felle brand gewoed in een destillatiekolom. De brand ontstond bij het in bedrijf- stellen van de kolom, toen uitstro mend benzolzuur vlam vatte. De bedrijfsbrandweer slaagde erin het vuur snel onder controle te krij gen. De brandweer hoefde niet in te grijpen. Zij bleef stand-by. De schade bleef beperkt tot de vernie ling van een aantal leidingen en van enig isolatiemateriaal. „Rijn mond" raamt de schade op zo'n ƒ50.000. Werkgevers- en werknemers organisaties in het baggerbedrijf hebben overeenstemming bereikt over de invoering van spaarloon. Zoals bekend was het grafisch bedrijf de eerste bedrijfstak waar een akkoord werd bereikt over spaarloon, hoewel het verlangen daartoe het eerst in de bouw nijverheid werd gelanceerd. Het spaarloon voor de werk nemers in het baggerbedrijf is op genomen in de nieuwe tweejarige c.a.o., die op 1 april a.s. ingaat. Het spaarloon (één procent van het brutoloon) wordt op 1 augus tus 1970 ingevoerd. Dit is een compromis, waarop de onderhan delaars elkaar na moeizame be sprekingen vonden. De werk gevers wensten slechts akkoord te gaan met een spaarloon over het grondloon. De werknemers verlangden het brutoloon als grondslag voor berekening van t spaarloon. De door de werk nemers voorgestelde grondslag werd tenslotte aanvaard, nadat zij de toezegging hadden gedaan, dat het spaarloon niet op 1 april 1970 maar op 1 augustus 1970 zal worden ingevoerd. De lonen worden in het eerste jaar van de nieuwe c.a.o. met zes procent verhoogd en in het twee de jaar met 5,5 procent. Telkens op 1 april wordt vijf procent van de premieverdienste in de grond- Ionen verwerkt. De werkweek wordt ingaande 1 augustus 1970 met 1 uur verkort. De vakantie is met een dag uitgebreid en een aantal prestatiepremies werd ge wijzigd. Van welingelichte zijde in Ma drid zijn geruchten bevestigd, dat de minister van buitenland se zaken van eauatoriaal Gui nea, Atanasio Ndongo, woens dag om het leven is gekomen. Ndongo zou zijn gedood bij de uitvoering van de mislukte staatsgreep in Bata, de hoofd stad van zijn land. Van dezelfde zijde is verno men dat de Guinese gedelegeer de bij de V. N., de burgemeester van Santa Isabel en enige an dere hoge functionarissen in Ba ta in hechtenis worden gehou den. Uitgedrukt in een percentage van de afhankelijke manneliike beroepsbevolking was de werk loosheid onder de mannen het grootste in Drente (5,3). ge volgd door Groningen en Fries land (elk 4,6). Het laagste werkloosheidspercentage bad de provincie Utrecht, n.l. 0.9. De daling van de werkloosheid onder mannen in de verslag maand met 1.300 is de resul tante van een vermindering van de werkloosheid in een aantal provincies en een stij ging in enkele andere. Een da ling van de werkloosheid trad op in de provincies Noord-Bra bant 800), Zuid-Holland (—300), Limburg (—200), Overijssel 100) en Utrecht 100). Daarentegen steeg de werkloosheid in Groningen (-f200) en Friesland (+100). In de overige provincies bleef krediet met een looptijd van 28 jaar tegen een lange rente heb ben toegestaan. De heer Van Dijk van het produktschapssecretariaat ver wachtte dat er dit jaar in Ne derland 100.000 a 150.000 ton tar we uit de markt zal moeten wor den genomen. De Franse concur- rentiedistorsies hebben de Ne derlandse tarwetelers een be hoorlijke strop opgeleverd. In januari j.l. lag de telersprijs nog maar 39 cent per honderd kilo boven de interventieprijs, tegen 1,69 in januari vorig jaar en op het ogenblik ligt hij er zelfs onder. Eind februari had nog maar ruim 65 procent van de in Nederland geoogste tarwe een bestemming gevonden. Vorig jaar om deze tijd was vrijwel alles al verkocht. Voorzitter noch bestuursleden hadden er veel fiducie in, dat met onderhandelingen in Brus sel verbetering bereikt kan wor den. Het bestuurslid mr. Ver- spyck: „Ze laten je gewoon pra ten, die latijnen". De heer Wijne van het secretariaat vertelde dat er aan het begin van het sei zoen al brieven zijn gestuurd aan de ministeries van financiën en landbouw. Maar die liggen daar volgens hem rrg in een la. Hij voelde daarom nu wel voor een „brief op poten" en opperde de mogelijkheid, de zaak even tueel voor het Europese hof in Luxemburg te brengen. Gesproken werd ook over de mogelijkheid, de Nederlandse grieven in plaats van in de E.E.G. via de internationale graanovereenkomst aan de orde te stellen. Daarmee zou men het niet gemakkelijker maken, meende de heer Van Dijk. Men kijke maar eens naar de Ameri kaanse kredietfaciliteiten. Men zal deze zaak wel via de E.E.G. moeten spelen, al zal harmoni satie van kredietfaciliteiten op het Franse niveau de telers ook niet helpen. Over de koppeling van langer lopende exportcertificaten en geharmoniseerde kredietfacili teiten nog 't volgende: De Euro pese commissie wil, om langer lopende contracten mogelijk te maken, de geldigheidsduur van exportcertificaten voor granen, nu drie of vijf maanden na dc datum van uitgifte, verlengen. Zij wil daartoe haar eigen ver ordening dienaangaande wijzi ngen. Nederland wil deze verlen ging koppelen aan harmonisatie van de kredietfaciliteiten, die de graan exporterende E.E.G.-sta- ten hun afnemers toestaan. Don derdag is hierover in Brussel gesproken in het uit ambtena ren van de lid-staten bestaande beheerscomité voor granen. De vrees in de produktschapsver- gadering was donderdag, dat in het beheerscomité de stemmen zouden staken. Dat zou beteke nen dat de Europese commissie zelf zou kunnen beslissen en men vermoedde dat die beslis sing niet ten voordele van Ne derland zou zijn. Na tien jaar doofheid kan een meisje uit de Oekrainse stad Do- nezk weer horen. Het twaalfjarige dochtertje van de arbeider Nadja Joerdanowa leed aan etterige oorontsteking. Prof. Wladimir Rodin van de me dische hogeschool in Donezk heeft de door deze ziekte volkomen ver nielde oorbeentjes, stijgbeugel en aambeeld, alsmede het aambeeld- stijgbeugelgewricht geheel vervan gen door die van een overledene. Drie weken na de overplantings operatie reageerde het meisje reeds goed op gefluisterde woor den en ook zinnen. Er traden geen complicaties op. Vorige maand heeft prof. Rodin ook het g-hoor van nog vijf patiënten herstelon der wie dat van zekere Anatoli Sa- fronow, die 25 jaar geleden na een kneuzing doof was geworden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5