Kortere „ruimtewandeling" van Schweickart Doelloos gepraat in Parijs gaat verder Bomaanslagen in Israël VANDAAG VLUCHT MET DE LUNAR MODULE' dr. Hei Nog steeds KY WEER issiogingen in Peking DEVALUATIE FRANSE FRANC Saigon opnieuw onder raketvuur van vietcong spoorde een :n StKkWa op HET WEER VRIJDAG 7 MAART 1969 25e Jaargang No. 5937 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van die Sande, Terneuzen Onpasselijk Leuk" Show" 6oede tv-uitzending Dertig miljoen betogers in China Verslag uitbrengen „Agressor" Ongeschikte sfeer DE STRIJD IN PORTUGEES GUINEA ISRAËLISCHE KRITIEK OP DAYAN Doden bij betoging in Pakistan in Frankrijk Catalaanse priesters veroordeeld Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frankering Wj abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Redactie» en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 33150 Abonnementsprijs ƒ8 per kwartaal; per maand ƒ2.70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 6.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent: minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 BTW, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15 Iedere regel méét 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. Ruimtevaarder Schweickart die donderdag aanvankelijk geen rulm- tewandeling zou maken omdat hij zich niet fit voelde, heeft zich toch nog in de ruimte begeven, maar slechts drie kwartier lang in plaats van twee uur en vijf minuten zo als het programma wilde, zo is in Houston bekendgemaakt. Schweickart moest woensdag tweemaal overgeven. Donderdag sloeg hij een maaltijd over. Later voelde hij zich weer beter en com mandant McDivitt had het besluit genomen na overleg met het con trolecentrum in Houston dit pro gramma te laten doorgaan. Ook de overige voor donderdag op het programma staande hande lingen gingen normaal door. President Charles De Gaulle heeft dr. Gustav Heinemann te legrafisch gefeliciteerd met znr verkiezing tot president van dr bondsrepubliek. „De toekomst van Eurona h nauw verbonden met het bond genootschap en de samenwer king tussen onze beide landen" zo staat in het gelukstelegram. „Dat de (liberale) F.D.P. de sociaal-democratische kandidaat voor het presidentschap heeft gesteund en hem daardoor aan een krappe zege heeft geholpen, zal velen aan het nadenken zet ten, niet in het minst vele kie zers van deze partij", zo heeft bondskanselier Kurt Georg Kie singen gezegd in een commen taar op de verkiezing van Hei nemann. Kiesinger toonde zijn tevre denheid over het feit dat alle C.D.U.-C.S.U.-afgevaardigden in de bondsvergadering hun kandi daat Schroder hebben gesteund. Ook paus Paulus de zesde heeft Heinemann gelukgewenst. De ruimtevaarder zou in de „gouden pantoffels" gaan staan en foto's nemen en een televisie-uit zending verzorgen. Om 18.08 uur Ned. tijd ging Schweickart door het een minuut tevoren geopende luik van het maan landingsvaartuig. McDivitt in de LM hield zijn makker nauwlet tend in het oog. Schweickart bleef met een nylonkoord aan het ruim teschip verbonden, terwijl hij op het kleine platform boven de lad der van de LM stond. Schweickart bleef 37,5 minuut in de ruimte, „buiten voor de deur" van de LM, op 225 km hoog te. Daarna ging hij weer naar bin nen en werden de luiken weer ge- s'oten. Het gebeuren werd ver filmd door David Scott, die half huiten de stuurcabine ging hangen om beter te kunnen werken. Schweickart vond zijn ruimte- oak „zeer gemakkelijk". „Ik heb helemaal geen problemen, alleen mijn handen ziin een beetje warm, maar niet erg". Het nieuwe ruim- tepak, dat ongeveer 36 k'lo weegt, werd door hem voor de eerste maal in de ruimte beproefd. De oorzaak van de onpasselijk heid waarvan Schwe:ckart he— haaldeliik last heeft, is niet be kend. zo deelde da chef-arts van NASA mee. Op de dag van ver trek had h'i tabletten tegen lucht- ziekte ingenomen. Woensda» had hij dat n!et gedaan. Toen slikte hij een pil tegen darmstoornis. dingstunnel tussen Apollo-cabine en maanlandingsvaartuig LM net zo goed op aarde in watertanks kan worden nagebootst. De ruimtevaarder konden zich nu beter voorbereiden op de eer ste zelfstandige vlucht met de LM die voor vandaag op het program ma staat. ff De korte uitgevoerde „mimte- wandelin°" zal bet ve-dere vbictet- v°rioot> niet beïnvloeden en maakt ook geen herhaling van de vlucht of d:t onde-doel nn<"ï»akel'ik. De ..buitenboord-activiteit" was door velen h'nnen de NASA al tevoren als „show" en een tweederangs nrceratutnannntr'hesrimnwd. V'uchtleider Christopher Kraft heeft meermalen gezegd dat deze manoeuvre ter henro»v'ng van hef buitenom overstannen in eeval van blokkering van de verbin- „Oh, oh, ik kan Californië zien", riep Schweickart toen hij op het „balkon" stond. „Leuk, leuk", zei hij later, „maar het water daar beneden is vuil". Schweickart, de eerste burger onder de Amerikaan se ruimtevaarders, is de eerste die sinds november 1966 weer is „uit gestapt". Dat deed hij bij „zons opgang" boven het zuiden van de Stille Oceaan, toen hij weer naar binnen ging, had hij de Canarische eilanden onder zich. In de uren die aan zijn uitstapje vooraf gingen was de druk in de LM en de stuur cabine langzaam ve-minderd. Tegen 18 uur Ned. tiid werden de luiken van beide afdel-'ngen ge opend. David Scott meldde dat dit oo=nen „heel licht" ging. „Ik hoop dat-ie ook weer dicht gaat", zei hit. Voor dit gebeuren moesten de ruimtevaarders hun pakke.o aantrekken. H»t al of niet naar buiten gaan was technisch van minder belang. Zowel Scott als Schweickart hebben metalen plaaties naar b!n- nen gehaald waaraan de ge'eer- den kunnen zien hoe het metaal reageert oo zonnestraling en de gassen van de motoren. Miljoenen televisiekb'kers heb ben een uitzending uit de LM ge zien. De beelden waren zeer scherp. Schweickart stond met 'n v'uchtolan in ziin hand, terwijl MeD'vitt bezig was met de instru menten van de LM. Ook het geluid kw»m goed door. Vandaag zullen de ruimtevaar ders zich geplaatst zien voor het riskante en moeilüke hoogtepunt. Dan maakt het maanlandicsvaar tuig zich van het moederschip los om een tochtje te gaan maken. WEST-BERL1JN: Vice-kanse- lier Willy Brandt, afgevaardigde van de S.P.D. Karl Wienand (m.) en dr. Heinemann drinken hier op de overwinning van de laat ste bij de verkiezingen voor het presidentschap van de Westduit- se bondsrepubliek. Dertig miljoen betogers heb ben tot dusver geprotesteerd tegen „de provocatie van de kliek revisionistische afvalligen in de Sowjet-Unie", meldt het pers bureau „Nieuw China" (met pro vocatie is bedoeld het incident van 2 maart aan de Chinees-Rus sische grens). Ook» donderdag is in Peking voor de vierde dag betoogd. De Russische ambassade scheen vol komen van de buitenwereld af gesloten. De antirussische beto gingen schijnen, tej, hevigheid te zijn toegenomen. Luidspreker- auto's weergalmden over heel Peking leuzen als „weg met de revisionisten die de heilige Chi nese grond hebben geschonden" en „weg met de nieuwe tsaren". Omvaneriike eenhpd°n va" lesrer, marine en lncliitnacht hebben dond«Hatr deelgenom-n aan de anti-Russische betog'n- pen, die zich voor de vierde ach- tereenvolr-ende dag voor de Rus sische ambassade in Peking af- soelen. De blokkade van het ge bouw W"s donderdag nog stren ger, terwiit groenen demonstran ten anti-Russische leuzen roe pend door de stad trokken. Hoewel verscheidene auto's vergeefs probeerden door de menigte naar de ambassade te komen, slaagden enkele diplo maten van communistische lan den er in het gebouw te berei ken. De betogingen begonnen na dat zich in het afgelopen week einde een Russisch-Chinees grensincident had voorgedaan waarbij aan beide kanten slacht offers ziin gevallen. Radio-Pekmg uitte donderdag de beschuldiging, dat een Rus sisch journalist onlangs op For mosa is geweest om met de na tionalistische regering een tegen China gericht geheim plan voor te bereiden. Volgens de radio, die de journalist met name noemde, had deze besprekingen gevoerd met de nationalistisch- Chinese minister van defensie. Onderwerp van de besprekingen was het voorbereiden van „mis dadige activiteiten". Radio-Pe king noemde dit een „lage pro- vokatie tegen het Chinese volk en een hoogtepunt van Russi sche samenzwering tegen China". Terwijl in Zuld-Vietnam de aan vallen op steden voortduren en president Nixon heeft gewaar schuwd voor mogelijke tegen maatregelen, zijn de vredeson- derhandelaars in Parijs donder dagochtend bijeengekomen voor hun zevende voltallige vergade ring. De Amerikaanse delegatielei der, Cabot Lodge, zei vooraf te zullen spreken over de beschie ting van een ziekenhuis in Sai gon en andere aanvallen op bur gerdoelen, waarbij vrouwen en kinderen het leven hadden gela ten. In antwoord op een vraag zei Lodge dat de kwestie van een mogelijke hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam niet besproken was tijdens Nixons bezoek aan Parijs het vorig week einde. De Noordvietnamese dele gatieleider, Xoean Thoey, ver klaarde: „Het Vietnamese volk wil vrede, maar niet tegen elke prijs. Het Vietnamese volk is vastbesloten zijn vrijheid te ver dedigen. Zijn vastberadenheid is door geen bedreiging aan het wankelen te brengen". De Zuidvietnamese vice-presi dent Ky die de supervisie heeft over de Zuidvietnamese delega tie in Parijs, keerde gisteren naar Saigon terug om zijn regering verslag uit te brengen van de be sprekingen die hij zondag met Nixon heeft gehad en van het verloop van de vredesconferen tie. Ky dreigde niet naar de Franse hoofdstad te zullen terugkeren als de Noordvietnamezen „er blijk van geven de oorlog voort te wil len zetten". Hij voegde eraan toe: „Als de slag weer ontbrandt en zich verhevigt, is mijn plaats in de strijd en niet aan 'n groene tafel". De bijeenkomst van donderdag werd geopend door Tran Boe Kiem, die aan het hoofd staat van de delegatie van het bevrijdings front (vietcong). Hij betitelde pre sident Nixon als een „agressor" die ongestraft wilde blijven. De waarschuwing van de president dat Amerika tegenmaatregelen zal nemen, ais het vietcong-of- fensief voortduurt, wees hij van de hand. De Ver. Staten en Saigon pro beerden met hun protesten en waarschuwingen „hun misdaden te camoufleren". Kiem eiste op nieuw de volledige en onvoor waardelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De bijeenkomst duurde iets minder dan vier uur. Het was de kortste tot dusver. De Zuid vietnamese delegatie vroeg om verdaging omdat zij vond dat de communistische aanvallen in haar land „geen geschikte sfeer" schiepen voor onderhandelingen. De Amerikaan Cabot Lodge zei na afloop dat dit beslist niet betekende, dat de Zuidvietna- mezen van de conferentie weg liepen en dat de delegaties ais gebruikelijk over een week weer bijeen zouden komen. In Saigon had president Thieu donderdag enkele uren na een zware raketbeschieting, waarbij 22 burgers omkwamen en er 43 gewond werden, een gesprek met de Amerikaar.se ambassadeur, Bunker. Uit goede bron wordt vernomen dat sommige minis ters Thieu hebben gevraagd „de conferentietafel in Parijs te ver laten" als de vietcong het offen sief voortzet. De president had achter met steun van premier Hoeong en vice-premier gene raai Tran Thien Khiem geduld bepleit en zich verzet tegen elke stap die het afbreken van de vredesonderhandelingen tot ge volg zou kunnen hebben, zo wordt gezegd. Donderdagavond werd de Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, voor aen inspectiebezoek in Saigon verwacht. Een groeiend aantal handela ren in buitenlandse valuta is van mening dat devaluatie van de Franse franc nog slechts een kwestie van tijd is, zo meldde donderdag het Britse blad „Ti mes". De correspondent in Parijs van de Times zegt dat woensdag op de goudmarkten van Londen, Parijs en Zürich records zijn ge broken doordat speculanten zich tegen de franc dekten, terwijl de Fransen zelf hun geld illegaal naar het buitenland brengen om het in te wisselen tegen goud. De regering staat onder zware druk van de vakbonden, die loonsver hogingen eisen. De vrees voor het inflatie-effect van de loonsver hogingen wanneer de regering door de knieën zou gaan, is vol gens de Times de voornaamste oorzaak van de goudkoorts. Naar officiële militaire mede deling zijn in de strijd in het Portugese Afrikaanse gebieds deel Guinea in de we'k van 24 februari tot 4 maart twee Por tugese militairen en 10 opstan delingen gesneuveld. Donderdagmorgen is een bom ontploft op het terrein van de He breeuwse universiteit van Jeruza lem. Zeker twee personen zouden hierbij gewond zijn geraakt. In Ra- mallah ontplofte een lading in een filiaal van de Israëlische „Leumi"- bank. Het gebouw werd ernstig beschadigd. De ontploffing in Jeruzalem vond plaats in de cafetaria van de universiteitsbibliotheek, waar zich ten tijde van de explosie ongeveer Onder de kop: „Wat wil Day- an?" levert het gezaghebbende Israëlische dagblad „Haaretz" kritiek op de Israëlische minis ter van defensie Dayan, wien het een „dubbelzinnige houding" verwijt. Volgens het blad zou Dayan moeten besluiten of hij in de mapai, de partij van de arbeid, zal blijven of eruit zal gaan. „Het deel uitmaken van de partij van de arbeid en deze teeds met een scheuring bedrei gen, is noch fatsoenlijk noch doeltreffend", vindt „Haaretz", dat Dayan de raad geeft,- zich af te scheiden van de partij onder 'eiding van Pinhas Sanir. Dayan zou daarmee alles te winnen hebben, méént de schrijver van het artikel. „Want na de zes daagse oorlog zijn thans alle voorwaarden geschapen voor 'n onafhankelijke partij onder lei- 'ing van Dayan: de mensen zijn le leiding van de „oude garde" beu. Zij zijn psychologisch ge reed voor een verandering en bovenal, de populariteit van de minister van defensie zou er slechts door toenemen". Bij een botsing tussen betogen de studenten en politie in de Pakistaanse provincie Dir zijn dinsdag drie personen om het leven gekomen en meer dan een dozijn gewond. De studenten, die protesteerden tegen het bestuur van de provincie, staken het huis van een regeringsvertegenwoor diger en drie politieauto's in brand. Vietcongstriiders hebben don derdagochtend onn'euw een be schieting met raketten od Saigon uitgevoerd. Daarh'i ziin meer dan tien doden gevallen. Het was de vierde maal dat de stad onder raketvuur kwam te li°gen sinds de vietcong on 23 februari weer in het offensief ging. President N-'xon zei deze week dat bij voortduring van de aan vallen op bevolkingscentra in Z. Vietnam tegenmaatregelen zullen volgen. Volgens een later bericht heeft de besch'et'ng 22 do-^en geë'st Meer dan veertig mensen liepen verwondingen op. Onder de slacht offers zijn veel kinderen. 200 studenten bevonden. Volgens zegslieden van de politie werden twee meisjes gewond. De cafetaria bevindt zich onder de archiefzaak waarin een unieke verzameling judaica van onschat bare waarde ligt opgeslagen. De universiteit ligt 2300 meter van het Israëlische parlement, de kres- seth, waar in het bijzijn van pre sident Sjazar en vele andere hoge personen een buitengewone rouw- zitting voor het overleden van premier Levi Esikol werd gehou den. Naar mededeling van de po litie was de ontplofte lading niet erg krachtig. Bijna twee weken geleden kwamen bij een bomaan slag in een supermarkt te Jeruza lem twee mensen om het leven en werden 10 anderen, onder wie een V N -waarnemer, gewond. Door de bomaanslag in Je-uza- lem werden 22 personen gewond, de meesten echter licht. Vijf per sonen werden naar een ziekenhuis Simon Wieaenthal, leider van het Joodse documentariecentrum tn Wenen. heeft ontdekt dat de door de Sowjet-Un'e wegens oor- loesm'sdaHen gezo-hte, in Lettend geboren Karlis Lobe onder eigen ne*m in een voorstad van Stock hom woont. Hü Is nu 74 iaar. W'esenthal heeft de Zweedse minister van justitie van z"n ont dekking on de hoo"te gesteld. Lobe heeft als commandant, van een I.ets no,;t:ehatciion van janu ari tot maart 10"2 deelgenomen aan de oneratie „Wrtterza"her" in het gebied van Staraia Roassia, waarbii duizenden mensen man nen, vrouwen en k!nderen on "ruweü'ke wüza ziin vermoord. T.obe zou voorts dadelijk na d° Dirtse intocht, als commandant van de Letse burgerwacht op 13 iuli 1941 de arrestatie van all» Jo den !n een beoaald district hebben bevolen. Later leidde hij de te rechtstelling van duizend Joden in IIMCinc^T AAN SUEZKANAAL Israëlische troeoen aan het Cuezkonaal hebben donderdag ochtend het vu"r geopend 0" Fgvnt.isehe stellingen aan de overkant, nadat oo versche'dene ounten tussen bet grote Bitter meer en Port Toefik we°r Ara bische sluioschutters actief wa- -en geworden, waarhii een Ts- -aëb'sehe militair gewond werd. De afgeloDen week rekten door vuur van sluioschnttm-s zeven 'sraëliërs gewond. De Israëlische -tafchef. luitooant-gsneraal Rar- T,ev, waarschuwde F.gvnte twee Jagen geleden daarmee oo t- houden. Er is donderdag ook een mortiergranaat oo de door Israël kgzette oever afgevuurd. Het communistiseh-georiën- 'eerde Franse vakverbond C.G.T heeft zijn leden oogeroenen op 11 maart een algemene staking van 24 uur te houden. De stakingsnnroeo is nok on derschreven door het. democra tisch vakverbond C.F.D.T. en het verbond van onderwijzend per soneel F.E.N, overgebracht, van wie er drie na behandeling weer konden vertrek ken. Het interieur van de cafetaria, die ook toegankelijk was voor het publiek, werd volledig vernield. Ook een aansluitende gang werd beschadigd. Vier Catalaanse priesters heb ben woensdag van een rechtbank in Madrid elk een jaar gevange nisstraf en een geldboete gekre gen. Zij hadden in 1966 deelgeno men aan een stille betoging voor het hoofdbureau van politie in Barcelona. Daarbij wilden de geestelijken aan de aartsbisschop van deze stad en aan het hoofd van de politie brieven uitreiken, waarin zij hun afkeuring uitten over het harde optreden van de politie tegen een student. De po litie dreef de betogers echter uit een. LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Het weer had donderdag een zonnig karakter onder invloed van een hogedrukgordel, die zich van Oost-Europa tot aan IJsland uitstrekte. In ons land werden in de middag maximumtemperatu ren van omstreeks acht graden bereikt. In het uiterste noorden bleven de temperaturen echter enkele graden lager. Inmiddels trekt een depressie boven het noordelijk deel van Skandinavië in zuidoostelijke richting. Een bij de depressie behorend front, dat zich donderdagavond van zuid-Zweden tot Schotland uitstrekte, verplaatst zich lang zaam in zuidelijke richting. In verband daarmee wordt er in ons land vanuit het noorden meer bewolking verwacht en is er later op de dag kans op een bui. Bij een overwegend matige noord westelijke wind zullen de mid- dagtemperaturen in het algemeen lager worden dan donderdag. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Lagere middagtemperaturen. Meer bewolking en op de mees te plaatsen droog weer, maar in het midden en zuiden van het land aanvankelijk zonnige perio den. Zwakke tot matige noord westelijke wind en in het alge meen lagere middagtemperatu- ren dan gisteren. VRIJDAG 7 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.43 4.19 4.53 5.02 n.m. 4.03 ^39 5.13 5.22 ZATERDAG 8 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.14 4.37 4.59 5.13 5.24 5.47 5.33 5.56 ZON MAAN op onder op onder mrt 7 07.13 18.30 2300 08.07 8 07.11 18.32 00.00 0821 9. 07.09 18.34 00.29 08,40

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1