^bsSI *^^z^ienen Heinemann president van de Bondsrepubliek PROVINCIAAL NIEUWS VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN PILM FOTO KARWEI MACROSHOP VERLICHTING „Vreemd gebied" Tegen opheffing verjaring HET GOUD BLINKT Gustav Heinemann, een gelovige protestant Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 maart 1969 Sas van Gent Westdorpe SIAMESE TWEELING IN ZOTTEGEM Terneuzen Goes Middelburg Oostburg KON. NED. JAARBEURS UTRECHT VR/jpAG maart J OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10-18 uur* óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEI: voordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur 7V op de stations verkrijgbaar bijeenkomst zal worden gehou den op 14 april in „Du Com merce". Dan zal de voorzitter van de afdeling Middelburg een causerie houden. G. Wulffaert verlaat Sas van Gent „Ik word supporter van An- derlecht, dan weten Jan Mulder en Bergholtz dat weer een 'ol- lander op de tribune zit", zegt Gilbert Wulffaert in zijn café „Den rooien oedt" in Sas van Gent. De heer Wulffaert, een bekend Sassenaar, verhuist binnenkort naar Brussel als gevolg van fa milieomstandigheden. Tal van verenigingen zien hem met lede ogen vertrekken. Hij is secreta ris van de kring van de Zeeuws- Vlaamse bond van postduiven- houders; van de duivenmaat- schappij „De Vrede", van de handboogschuttersclub „De Kring" en nog andere vereni gingen. De banden met Sas worden niet helemaal verbroken. De vereni ging van nernigdoenden in Sas denkt er namelijk over de heer Wulffaert in Brussel als een soort voorpost te gebruiken. Het plan is toeringcars uit de Bel gische hoofdstad naar Sas van Gent te laten rijden. Wij moeten toch wat gaan doen om de Bel gische kooptoeristen vast te hou den", zegt de oud-voorzitter van de Sasse middenstanders. Café „Den rooien oedt" zal straks verbouwd worden tot een trefpunt voor de rijpere jeugd. Ja, de tijden veranderen. Gilbert Wulffaert kan zich kwaad maken over „ambtenaren- gedoe" in Nederland. Vorig jaar november schreef ik een briefje aan de sociale verzekeringsbank met het verzoek om inlichtingen over mijn a.o.w. die ik over zes jaar hoop te ontvangen. Het enige antwoord dat ik kreeg was een stencilt je met de mededeling dat ik nog niet aan de beurt was om die inlichtingen te krijgen. En hij besluit: „Ik verlaat Sas van Gent met spijt en geen spijt. De duiven zal ik het meest mis sen". Strijd om E.H.B.O.- kampioen schap Wat voor de voetballers de Europacup is, is voor de E. H. B. O.-verenigingen het jaarlijks toernooi om het provinciaal of nationaal kampioenschap. Wat Zeeland betreft spitst de strijd zich zaterdag 8 maart toe op de districtswedstrijden van de katholieke nationale bond voor E.H.B.O., die in zaal Concordia te Westdorpe worden gehouden. Meer dan 20 teams van elk drie man (of vrouw) treden aan om elkaar 't distriktskampioen- schap van Zeeland te betwisten. Westdorpe als titelverdediger zal er alles op zetten om ook dit jaar als de beste afdeling uit de bus te komen. De wedstrijden beginnen 's midags om twee uur. Het district Zeeland van de katholieke bond voor E.H.B.O. omvat 23 afdelingen met onge veer 1500 leden. Daarin is Zeeuws-Vlaanderen het sterkst BERLIJN: De Oostduitse con trolepost Derwitz bij Berlijn is woensdag opnieuw voor het autoverkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland gesloten. Bewapende Oostduitse grenspos ten hadden er de wacht betrok ken. (Adv.) „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" „Een platenbon is altijd raak vertegenwoordigd met 20 afde lingen. Aan het districtskam pioenschap nemen deel ploegen uit Kloosterzande, Westdorpe, Sint Jansteen, Hulst, Vogelwaar de, Clinge, Terneuzen, Goes en IJzendijke. De wedstrijden staan open voor senioren en junioren. De organisatie in Westdorpe is voorbereid door de heer J. J. Strobbe. De opgave die de deelnemen de teams moeten uitvieren wordt tot het laatste moment geheim gehouden. ,Ik verwacht dat er zo'n twee honderd tot driehonderd mensen komen kijken", zegt de heer Strobbe. Het is jammer dat de belangstelling om een diploma te halen niet toeneemt. Ik vind dat elke leider die met groepen werkt en waarmee toch gauw een ongeval kan gebeuren, in het bezit moet zijn van een di ploma. Veel waardering heeft de heer Strobbe voor de „lotus-mensen. Lotus is de afkorting van lande lijke opleiding tot uitbeelding van slachtoffers. De „lotus"- mensen krijgen een zware op leiding van drie jaar. Zij moeten een ongeval zoals dat heet kun nen spelen en een ongeluk na tuurgetrouw kunnen ensceneren. Bij de tegenwoordige opleiding en examens kunnen we niet meer buiten deze „lotus"-men- sen, zegt de heer Strobbe. door W. GELDOF En nu kon eindelijk gehandeld worden. De sheriff gaf Kitty vijf adressen op en John, die minder bekend was in de streek, twee. Zelf zou hij er ook vijf bezoeken. Tegen twaalf uur 's nachts zou 't verzamelen zijn vóór het huis. Dan zou binnen de veldtocht nader besproken worden. Het speet John wel, dat hij niet samen met Kitty op pad kon gaan, maar zodra hij weer dacht aan de ernst van de situatie, schaamde hij zich. Hij vond in derdaad de aangegeven boerde rijen, legde daar de zaak uit aan de mannen, die opgeroepen wer den, maar zó, dat niemand anders iets te weten kwam. Geheimhou ding was nog steeds nodig! Tegen middernacht was inder daad een twaalftal mannen ver zameld. Met de laatste was ook de sheriff teruggekeerd. „Ziezo, mannen, nu naar bin nen voor een hartversterking op kosten van de staat Wyoming en dan zullen wij je precies vertel len waar het om gaat." Weldra was het binnen een herberg ge lijk. Maar toen de sheriff om stilte verzocht, werd het ook muisstil. Hij vertelde uitvoerig wat er gebeurd was en wees op de twee gevangenen. „Dat is de eerste vangst man nen, want dat die twee hoogge plaatste ambtenaren spionnen zijn staat voor mij vast! Luister dus vooral niet naar hun praat jes, want ze zijn welbespraakt genoeg. Komaan, de kaarten op tafel. Kijk, dit is het punt, waar de schaapskooi staat en waar het gebeurd is. Rondom dit punt moet een cordon worden getrok ken. Jij, Billy, gaat daar staan, jij daar, jij ginds." Zo werd ieder der mannen zijn post aangewezen. Was iemand niet met het terrein vertrouwd, dan volgden nadere gegevens, maar de meesten kenden de prai rie als hun broekzak. Het plan de campagne werd tot in kleinig heden besproken. Tersluiks keek nog wel eens iemand om naar de beide gevangenen, maar die lagen al onverschillig op hun brits. Doch uit het feit, dat ze niet meer reageerden, viel genoeg af te leiden. Om één uur in de nacht ging ieder op pad. Met tussenpozen van een kwartier passeerden ze de doorwaadbare plaats van Black River, het geweer geladen op de rug en een pistool aan de gordel. Als laatsten volgden de sheriff en John. Kitty moest, hoe zeer het haar ook speet, thuis blijven. Bramble en zijn begeleider brachten eerst een bezoek aan de (Vervolg van pag. 1.) In de Oost-Pruisen-hal was om tien uur de „bondsvergadering" bijeengekomen voor het aanwij zen van een opvolger van pre sident Lübke. De politie had strenge veilig heidsmaatregelen genomen oir ongeregeldheden te voorkomen Er waren ongeveer 8000 politie mannen op de been. De omge ving van het gebouw waar dr verkiezing werd gehouden, was al uren tevoren voor alle ver keer afgesloten. Dinsdagavond hadden verschei dene personen verwondingen op gelopen, toen 2000 mensen, on- der wie vele studenten, tegen de verkiezing demonstreerden. De betogers richtten zich vooral naar een groot hotel aan de Kurfiirstendamm, waar talrijke kiesmannen logeerden. De poli tie sloeg met krachtige hand de demonstrerenden uiteen. Ruim dertig manifestanten werden in hechtenis genomen. De 69-jarige sociaal-democraat dr. Gustav Heinemann heeft een merkwaardig verleden, alleen al door het feit dat hij christen democratisch minister is ge weest. Als zoon van een direc teur van het Krupp-ziekenfonds studeerde hij aan verscheidene Duitse universiteiten economie, rechten en geschiedenis. Op de eerste twee terreinen behaalde hij de doctorstitel. In de nazi- tijd behoorde hij tot de leidende figuren van de tegenover Hitier staande „belijdende kerk". Zijn in het Ruhrgebied begonnen in dustrie-carrière bracht hem na de oorlog in de directie van een groot concern. Dr. Heinemann werd vervol gens burgemeester van Essen en minister van justitie in Noord- rijn-Westfalen, tot Konrad Ade nauer hem in 1949 -Js eerste ministër van binnenlandse za ken van de Duitse bondsrepu bliek naar Bonn haalde. Een jaar later legde Heinemann we gens meningsverschillen met Adenauer over diens streven naar herbewapening zijn functie neer en eind 1952 trad hij ook uit de C.D.U. Samen met Helène Wessel richtte hij de verenigde Duitse volkspartij op, die tegen herbewapening en voor hereni ging van Duitslan'tF"öfiSer néu- tralistische vlag was. Dat werd M geen succes en in 1" werd de partij ontbonden. Aan de leden werd gevraagd zich bij de S.P.D. aan te sluiten, zoals Heinemann ook deed. Zo kwam deze diep gelovige protestant, die zelf zegt dat een lidmaatschap van deze partij een groot deel van zijn leven voor hem was uitgesloten, in het socialistische kamp. boerderij. Daar was iedereen nog wakker. John legde hun uit, wat er besloten was en hoe de opera ties al in volle gang waren. Dat was een hele geruststelling, want natuurlijk had mén daar de tel kens langskomende ruiters wel gehoord en men had zich op het ergste voorbereid. „Het spijt me, dat ik niet van de partij kan zijn," zei Jim Con- nal, wiens bed in de grote kamer was geplaatst opdat hij niet al leen zou zijn. „Jongens, wat zou ik er graag wéér op los getrokken zijn!" „Net goed voor je," zei de she riff. „Wij willen namelijk graag bewijzen, dat wij in Bremsdale onze boontjes zelf wel kunnen doppen en dat we daarvoor hele maal geen hulp Uit Oakridge nodig hebben, zoals de vorige keer." Maar niemand ging op die scherts in, want daarvoor was alles veel te ernstig. „Het lijkt me het beste," ging Bramble voort, „dat u voorlopig hier blijft, Jefferson. U weet, dat wij vermoedelijk al twee stuks van de bende geknipt hebben, de derde volgt zeèr waarschijnlijk morgen vroeg en dan denk ik, dat de rest maar uit één man bestaat. Dus voor een overval op de boer derij ben ik niet bang. Maar voor alle zekerheid moet hier toch een man achterblijveh. U bent toch gewapend, nietwaar?" „Vanzelfsprekend, sheriff. En mijn vrouw en dochter even eens." „En als 't moet kan ik vanaf mijn bed nog schieten," mompel de Jim. „Prachtig. Dan gaan Johri en ik direct de wacht betrekken bij dé doorwaadplaats. Het is nl. moge lijk, dat de uitkijkman hier in de buurt rondzwerft en lont begint te ruiken. De enige kans op ont snapping is dan, dat hij de beek passeert. Dus dat willen we voor komen. En nu, mevrouw Jeffer son, laat het hoofd niet hangen. De kipderen komen terug, let op mijn woorden. Ik geloof no«it, dat die boeven ze kwaad zullen doen. 't Is alleen om het losgeld begonnen." „Maar ondertussen moeten Betty en Billy toch maar de nacht doorbrengen bij die kerels. Die kinderen sterven van angst!" Ze snikte hartstochtelijk. „Kom mevrouw. Daar komen ze wel weer overheen. Enne, als ik heti zeggen mag en mij niet vergis, die kinderen van u waren geen papkindertjes. Ik wed, dat ze er nóg de handen vol aan heb ben, aan die twee." Johp en Bramble gingen nu weer naar buiten, de koude nacht in. De paarden werden op stal ge- :et en samen wandelde het twee tal heen en weer over de weg angs de beek. Er gebeurde echter üets. Samen bespraken ze, om de ijd te korten, nog eens de plan nen vbor de brug en de juiste plaats van aanleg. Toen de mor genschemering aanbrak gingen ze naai- huis om te ontbijten. Van achter een raam kon Jefferson nu wel dp:weg overzien en zo nodig onder vuur houden. (Wordt vervolgd.) (Aijv.) TV Hèt cadeau per brief ..Een Platenbon ls altijd raak De intelligente politicus, die bekend staat om zijn bedachtza me manier van spreken en zijn afkeer van dramatisch gebaren, maakte met toespraken over de Duitsland-politiek en over be langrijke juridische kwesties ge schiedenis in het parlement. Toen in de late herfst van '66 in Bonn de grote coalitie van christen- en sociaal-democraten tot stand kwam, werd aan zijn benoeming tot minister van jus titie niet getwijfeld. Zestien jaar nadat hij als enige minister in de bondsrepubliek wegens een diepgaand principieel conflict zijn ambt had neergelegd, betrok hij de „Rosenburg", het ministe rie van justitie. Heinemann is een van de fel ste voorstanders vai. opheffing van de verjaringstermijn voor moord. Als deze gehandhaafd blijft, wordt van het volgend jaar af de vervolging van veel oorlogsmisdadigers onmogelijk. Onder Heinemanns leiding wer den ook de grondslagen gelegd voor een liberaler rechtspraak op het gebied van zedenmisdrij ven, een kwestie die steeds weer op de lange baan was geschoven. In het ziekenhuis van het Vlaamse plaatsje Zottegem is dinsdagmiddag een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes, die met borst en buik aan elkaar zijn gegroeid. De kin deren, die samen 4.800 gram we gen, zijn met de keizersnede ge boren en in een couveuse ge plaatst. Het is nog niet bekend of het mogelijk zal zijn hen te scheiden. De toestand van moe der en kinderen werd na de ope ratie bevredigend genoemd. Volgens latere berichten is 'de tweeling in de loop van dinsdag nacht overleden- De twee meisjes waren te vroeg geboren IJltransport voor ziek kind Een ernstig ziek kind is woens dagmiddag binnen drie kwartier van het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht naar het Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam om daar te worden behandeld. Het belangrijkste deel van dit ijltransport werd verzorgd door een marinehelikopter van de ba sis Valkenburg, die door de zie kenhuisdirectie in Terneuzen om streeks elf uur te hulp was ge roepen. De helikopter vertrok om tien voor half één met het zieke kind een meisje van twee jaar van een sportveld in Terneu zen. Nog geen half uur later land de het toestel op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven, waar een ambulance het transport overnam. Begeleid door motoren van de Rotterdamse politie vol tooide de ambulance in rekord- tijd het laatste deel van het transport. Prof. Visser van het Sophia- kinderziekenhuis kon woensdag middag meedelen dat het meisje het transport goed had door staan. Het patiëntje is een kind van dokter Hoving. Afscheid van de heer J. Versprille Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wordt op 1 april eervol ontslag verleend aan de referendaris ter gemeentesekretarie te Terneuzen, de heer J. Versprille. Op 19 maart a.s., de dag waar op de heer Versprille 65 jaar wordt en 50 jaar in overheids dienst werkzaam is, zal om drie uur afscheid van hem worden genomen. Abattoir gesloten Het abattoir in Goes is op last van de inspecteur van de veteri naire dienst dr G. Jongeneel per 1 maart gesloten, omdat de situa tie in en om het slachthuis van dien aard was, dat de volksge zondheid ermee gemoeid is. Het abattoir dat sterk verouderd is, heeft o.a. rondom het gebouw geen bestrating, zodat het in tij den van regen een modderige boel is, tot op de slachtplaatsen toe. (Adv.) „Hij houdt van muziek. Dus?" „Een platenbon is altijd raak KANAAL TERNEUZEN-GENT ZEEVAARTNIEUWS Bestemd voor Terneuzen: 4 maart (na 15 uur): Diana, 1024 dwt (Ned.) Alme, 369 dwt (Ned.) 5 maart (tot 15 uur): Gdynia, 2217 dwt (Noor) Cateli, 555 dwt (Ned.) Voor Sas van Gent: 5 maart: Breeveld, 984 dwt (Ned.) Voor Sluiskil: Leit Staerke, 600 dwt (Deen) Vertrokken van Terneuzen: 4 maart (na 15 uur): Continent, 401 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent: 4 maart (na 15 uur): Westbris, 1025 dwt (Zweed) Steady, 475 dwt (Ned.) Helga Mathiessen, 935 dwt (W.-Duitsl.) Logna, 1532 dwt (Eng.) 5 maart (tot 15 uur): Julius Hausschmidt, 659 dwt (W.-Duitsl.) Falco, 984 dwt (Ned.) Kalmarsund II, 970 dwt (Zweed) Kvarten, 540 dwt (Noor) Ronndiek, 1162 dwt (W.-Duitsl.) Kühlenborn, 563 dwt (O.-Duitsl.) Per, 565 dwt (Deen). Gepasseerd van Gent: 4 maart (na 15 uur): Baltysky, 3607 dwt (Rus) Dione, 5460 dwt (Noor) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) Birka, 318 dwt (Deen) Malchin, 840 dwt (O.-Duitsl.) 5 maart (tot 15 uur: Colmar, 10.520 dwt (Frankr.) Falco, 984 dwt (Ned.) Eva, 2825 dwt (Noor) Arran-Firth, 740 dwt (Eng.) Thiesson, 600 dwt (O.-Duitsl.) Channai-Selvam, 42.530 dwt (India) Trihill, 700 dwt (Ned.) Alpha. 467 dwt (Ned.) (Adv.) „Wat breng ik voor gastvrouw mee -Een platenbon ls altijd raak I De gedupeerden van deze maat regel zijn voorlopig de 12 Goesse slagers, waarvan vooral de acht zogenaamde zelfslachters direct een aanwijsbare financiële schade lijden. Met het slachtvee en het 1 vlees moeten zij nu op en neer rij den van Goes naar het Middel- 1 burgse of Vlissingse slachthuis. De transporten die onder strenge controle van de veterinaire dienst staan zijn vrij kostbaar. De Goesse slagershond stelt het 1 Goesse gemeentebestuur verant woordelijk voor de gang van za ken. De gemeente Goes zou vol gens de bond te weinig gedaan hebben om het slachthuis een beetje op peil te houden. Volgens burgemeester mr F. G. A. Huber, van Goes, is het voor het gemeen- tebestuur gewoon onmogelijk om het oude abattoir in goede staat te houden. Wanneer over enkele maanden de E.E.G.-voorschriften 1 ook op de Nederlandse slachthui zen van kracht worden, zou het abattoir, al was het nog zo goed opgeknapt, toch geen enkele kans meer maken. Bestemming van buitengebieden Gedeputeerde staten van Zee land hebben aan de gemeenten enkele mededelingen gedaan over de bestemming van het z.g. „buitengebied". Het le lid van artikel 10 van de wet op de ruimtelijke ordening zegt over het begrip „buitenge bied" het volgende: „Voor het gebied van de ge meente, dat niet tot een bebouw- de kom behoort, stelt de gemeen- teraad 'n bestemmingsplan vast, waarbij de bestemming van de in het plan begrepen grond wordt aangewezen en zo nodig voor schriften worden gegeven om trent het gebruik van de in het plan begrepen grond en de zich daarop bevindende opstallen. Deze voorschriften mogen slechts om dringende redenen een be perking van het meest doelmatig gebruik inhouden en mogen geen eisen bevatten met betrekking tot de structuur van agrarische bedrijven. Onder grond wordt water mede begrepen." Reeds in de loop van het vorige jaar deden gedeputeerde staten de gemeentebesturen een aantal richtlijnen voor de bestemmings voorschriften voor het buitenge bied toekomen. Jaarverslag technische school Dezer dagen verscheen het jaarverslag van de vereniging Ambachtsschool voor West ZeeuwsVlaanderen, gevestigd te Oostburg. In het voorwoord werd herdacht de heer Iz. A. Brak man, die vele jaren secretaris van de vereniging was en die voor de vereniging veel werk heeft gedaan. In de laatste leden vergadering werden de leden J. L. van Leeuwen uit Oostburg, P. van Putten en L. W. Rosen- kranz uit Oostburg herkozen. Door vertrek van de heer H. L. Storm kwam de heer W. C. A. M. van Dongen :n 't bestuur en in een vacature werd de heer P. C. G. Vroegop aangewezen. Het aantal leden liep terug van 53 naar 51 en het aantal begun stigers bleef onveranderd (12). Van het ministerie is toestem ming verleend tot het aanbren gen van een beplanting rond het gebouw. Daar het normbedrag voor materialen en gereedschap pen de laatste jaren niet is ver hoogd, levert het grote moeilijk heden op met het beschikbaar gestelde bedrag toe te komen. Enige veranderingen moesten in het bestaande lesrooster wor den aangebracht in verband met de invoering van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs. De personeelsbezetting onderging geringe veranderingen. De leer lingenbezetting bedroeg op 31 december 246 leerlingen. Aan 54 leerlingen kon het einddiploma worden uitgereikt, t.w. metaal- bewerken 20, landbouwwerktui gen herstellen 18 en timmeren 16. De rekening over 1968 sluit met een totaalbedrag van 714.062,88. Jaarvergadering filatelisten In hotel „Du Commerce" te Oostburg werd de jaarvergade ring gehouden van de filatelLs- tenvereniging „Het Land van Cadzand". De voorzitter de heer J. Herman uit Oostburg, deelde in zijn openingswoord mee. dat het ledental was teruggelopen tot 80, hetgeen hij toeschreef aan het wegblijven van enige Belgische leden, die zich in hun eigen land organiseren. Hij bracht dank aan de on langs wegens vertrek uit de streek afgetreden voorzitter P. Gielliet. Bij de bestuursverkie zing werd penningmeester J. de Dreu herkozen, evenals commis saris Bijl. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte volgde de normale ruil en veilingsavond en werd medegedeeld dat de volgende

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2