Sociaal-democraat Heinemann (69) bij derde stemming gekozen tot president van de Bondsrepubliek Frans regeringscommentaar op bezoek president Nixon Luik tussen stuurcabine en landingsvaartuig kon niet open Mislukie bankoverval in Rheden Marathonzitting Verenigde knnnen Staten van Europa geen eenheid maken De juiste man Gevechten NEDERLAND ZAL NOORD-VIETNAM EN DE D.D.R. NIET ERKENNEN Moties in Tweede Kamer verworpen Weg Helmstedt— Berlijn opnieuw afgesloten Vertraging in werkzaamheden aan boord van de Apollo-9 Aanslag op Zuidvieinamese premier HET WEER DONDERDAG 6 MAART 1969 25e Jaargang No. 5936 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Centurion-tanks in Jordanië aangekomen Ook spoorweg verkeer stil Russen Ringen buitenom Astronauten op televisie Veiligheidsraad Vrijdag hoogtepunt van de vlucht Weerbericht BETOGINGEN IN CHINA DUREN VOORT Honderdtal Arabieren In Israël gearresteerd SiaHAN DEED HET ALLEEN Hoogwater Zon- en IVE^anstanden feastkerïag bïj abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. X van de Sande Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer38150 Abonnementsprijs ƒ8 per kwartaal: per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, ineluslef 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent} minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. ■De 69-jarige dr. Gustav Hei nemann is woensdag bij de der de stemming gekozen tot presi dent van de Duitse bondsrepu bliek. Hij volgt Heinrich Lübke op die op 30 juni zijn functie neerlegt Heinemann kreeg 512 van de 1023 uitgebrachte stemmen op zijn naam, zijn christendemocra tische tegenstander dr. Gerhard Schroder 506. Er waren vijf ont houdingen en géén ongeldige stemmen. Bij de eerste stemming kreeg Heinemann 514 en Shröder 501 stemmen. Bij de tweede stem ming was de uitslag 511 507. Een donderend applaus brak los, toen Heinemann o - de vraag van parlementsvoorzitter Von Hassel of hij zijn verkiezing aanvaardde, „ja" antwoordde. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van de Westduitse bondsrepubliek dat drie stem mingen en een marathon-zitting van 8'/a uur nodig waren om tot de keuze van een nieuwe presi dent te komen. In de eerste twee stemmingen gelukte het niet tot de aanwijzing vn een nieuw staatshoofd te komen. Heine mann noch Schroder konden 'n President Nixon heeft dinsdag avond op een persconferentie ge zegd dat ziin reis naar Europa nieuwe vertrouwensbanden heeft geschapen en dat de betrekkingen tussen de V. S. en Frankrijk ziin verbeterd. De V. S. kunnen van Europa echter geen eenheid ma- kon en zich niet mengen in de ge schillen tussen Europese landen onderling. Ten aanzien van vooruitgang van de betrekkingen met commu nistisch China zei de president niet optimistisch te zijn, vooral niet na het mislukken van de sa menkomst van 20 februari in War schau. De president meende dat de Sowiet-Unie de toestand om West- Berlijn niet zal laten verslechte ren. Dat zou de belangrilke on derhandelingen met de V. S. in ge vaar kunnen brengen. Wanneer de aanvallen op de grote Zu'dvietnamese steden blij ven voortduren, zullen de V. S. er op de juiste manier op antwoor den. De huidige toestand is in stu die. De gesprekken die met Enge land', FrankrUk en de Sowiet-Unie over het midden-oosten zHn ge voerd. hebben al tot resultaat ge leid. Deze vier mogendheden kun nen de belanghebbenden geen re- veling onleggen maar wel garan ties geven voor eeh reveling die de nartlien overeenkomen. Wanneer de tiid daar is. zal pre sident Nixon een reis maken door Latiins-Amerika. Eerst zal de gou verneur van New York, Rockefel ler, grondig de vraagstukken van de „alliantie voor de vooruitgang" gaan bezie» v BERLIJN: Aan de vooravond van de presidentsverkiezingen zijn enige honderden demon stranten (tegenstanders van de verkiezingen) in West-Berlijn met de politie slaags geraakt. absolute meerderheid van 519 kiesmanstemmen krijgen. Bij de derde stemming was de meer derheid van Heinemann slechts één stem van op de aanwezige 1023 kiesmannen. Na de gelukwens van bonds dagvoorzitter Von Hassel sprak de nieuw gekozen president een kort dankwoord. Hij dankte de genen die op hem gestemd heb ben, voor hun vertrouwen en zei te hopen op een vruchtbare samenwerking met degenen die hun stem niet op hem hadden uitgebracht. De eerste die hem gelukwenste was minister van defensie Gerhard Schroder, de verslagen S.C.U.-kandidaat. Bondskanselier Kiesinger ver wacht geen moeilijkheden, nu hij als christendemocraat in de toekomst met een sociaal-demo cratische president moet samen werken. Hij zei dit direct na af loop van de verkiezing in een televisievraaggesprek. Minister van buitenlandse za ken en S.P.D.-voorzitter Willy Brandt zei dat president Heine mann voor het evenwicht zorgt. Zowel Brandt als Kiesinger zeiden gelukkig te zijn dat „een ernstige Berlijnse crisis achter wege is gebleven". C.S.U.-voorzitter en minister van financiën Franz Josef Strauss zei te hopen dat Heine mann van het verleden heeft ge leerd. De F.D.P. speelt een be langrijke rol bij het doorslaan van de weegschaal, zo meende Strauss. F.D.P.-voorzitter Walter Scheel noemde Heinemann de juiste kandidaat voor het ambt van bondspresident. In de vroege ochtenduren kwam het nog eens tot een tref fen, toen leden van de buiten parlementaire oppositie na een bijeenkomst in de technische ho geschool de politie met stenen gingen bekogelen. Ook hierbij werden arrestaties verricht. Bij deze botsing en bij de gevechten van dinsdagavond liepen 27 po litiemannen verwondingen op. Intussen kwamen bij de poli tie talloze anonieme telefoontjes binnen, waarin met bomaansla gen werd gedreigd. De voorzitter van de bonds dag, Von Hassel, verklaarde in zijn openingsrede met nadruk, dat de bondsvergadering het recht heeft in West-Berlijn te vergaderen. Het ging volgens hem niet om een prestigekwes tie of om gelijk te willen heb ben, terwijl ook niet van een provocatie zou mogen worden gesproken. Naar aanleiding van het Oostduitse standpunt dat de Westduitse bijeenkomst wordt gehouden op „vreemd gebied", zei Von Hasselt: „Berlijn, de hoofdstad van Duitsland, is voor enkele Duitsers vreemd gebied". (Zie verder pag. 2) Voorstellen om te komen tot er kenning van enerzijds NooH-Viet- nam en anderzijds de D. D. R. heb ben gisteren in de Tweede Kamer de eindstreep ni°t gehaald. Twee moties van de P.S.P.-t Van der Spek, waarin dit verlangen was neergelegd, werden bij zitten en onstaan verworpen. Een motie met het verzoek tot de volkenrechte lijke erkenning van Noord-Viet- nam verkreeg alleen de steun van de fracties van de P. S. P. en de C. P. N. Vóór de motie tot erkenning van de Duitse democratische republiek stemden de fracties van D'66, P S.P., C.P.N. en de vier P. v. d. A.- ksmerleden Egas, Franssen, Van den Doel en Voogd. Verworpen werd een motie van mr M. van der Stoel (P. v. d. A.) inzake een nieuw onderhandelings mandaat aan de Europese commis- betreffende een preferentieel han delsakkoord met Spanie. Vóór aan vaarding van deze motie spraken 7:ch 53 kamerleden uit en ertegen 71. Eveneens werd verworpen een motie van de heer Jongeling (G. P.V.) waarin werd aangedrongen op opschorting van de hulpver lening aan Indonesië, indien dit land het akkoord over de volks raadpleging on West-Irian niet loyaal zou nakomen. Een motie van de heer Van der Stoel (P. v. d. A.) over het door Nederland in te nemen standpunt ten aanzien van Griekenland werd door de kamer aangenomen. Tegen aanvaarding van deze motie spra ken zich uit de fracties van de heren Koekoek en Harmsen, de S. G. P., G. P. V. en de heer Kro nenburg (onafhankelijk). President De Gaulle heeft woensdag op een kabinetszitting verklaard er over verheugd te zijn, dat hij zijn betrekkingen met de nieuwe Amerikaanse presi dent, Nixon, heeft kunnen ver diepen, „zowel wat betreft de staatsman als de persoon". De op merking van De Gaulle werd ont huld door regeringswoordvoer der oJel le Theule. In de Jordaanse hoofdstad is officieel bekendgemaakt dat enige dagen geleden in de Jor daanse haven Akaba een zending Britse centurion-tanks voor de Jordaanse strijdkrachten is aan gekomen. Hoeveel tanks het zijn, is niet bekendgemaakt. Wel werd vermeld, dat het gaat om „een zeer modern wapen". Oostduitse grenswachten hebben woensdag de belangriikste auto weg tussen West-Duitsland en West-Berlijn opnieuw aan beide kanten afgesloten. Dinsdag was dat ook al gebeurd. Het verkeer werd om acht uur tot stilstand ge bracht in verband met Russisch- Oostduitse militaire oefeningen, zo als werd meegedeeld. Oostduitse grenswachten hebben *s middags voor de tweede maal de autosnelweg van West-Berlijn naar West-Duitsland afgesloten. Om 18 uur werd de verkeers weg Berlijn-Helmstedt weer voor het verkeer opengesteld. De Oostduitse regering heeft de burgers van West-Duitsland en West-Berlijn verboden gebruik te maken van alle weg- en spoorweg verbindingen tu=sen West-Duits land en West-Berlijn. Bij alle controleposten aan de grenzen houden de Oostduitse grensposten streng toezicht op na leving van dit verbod, aldus de zegslieden. In Moskou wordt aangenomen dat de maatregel zou gelden tot na afloop van de vergadering der bondsvergadering. De bemanning van de Apollo-9 heeft woensdagmorgen het maan landingsvaartuig dat aan hun ca bine is gekoppeld, met zuurstof gevuld en de druk op de vereiste hoogte gebracht. Vervolgens be gaven commandant McDlvitt en Schweickart zich door de verbin dingsbuis met een doorsnede van 99 cm naar de LM om alle appa ratuur te controleren. Scott bleef alleen in de stuurcabine achter. Nadat er enige tiid geen verbin ding met de Apollo was geweest bleek dat er moeilijkheden waren met de operatie betreffende de LM De ruimtevaarders bleken veel meer tijd dan voorzien was nodig te hebben voor de afstelling van de automatische besturing van de combinatie. Terwijl Schweickart als beróte om 11,10 uur in de LM i moest kruipen, bleek om 12 uur het luik tussen de stuurcabine en het maanlandingsvaartuig nog niet te ziin geopend. Tenslotte slaagde Davis Scott er in het luik tussen de twee ruimten te openen. Daarop konden eerst Schweickart en daarna McDivitt d° LM binnenkruipen. De operatie verliep met een ver traging van ruim een uur. Voordat de twee mannen door de nauwe sluis konden kruipen, mesten allerlei voorwerpen d'e daar waren ong»tast, wo-den op geborgen in de stuurcabine. ^e vertraging van 80 minuten werd o.a. veroorzaakt doordat het af stellen van de nav'eatle-anpara- tuur meer t"d vergde dan was voorzien. Met name vertoonden de sextant en de telescoop gebre ken. Voor de Amerikanen was het de eerste maal, dat zij in de ruimte van de ene cabine in de andere stapten. Zoals gemeld gingen zij binnendoor. De Russen hebben een dergelijke operatie al op 15 janu ari uitgevoerd. Toen begaven de kosmonauten Elisseiev en Chroe- nov zich van de Sojoez-5 via een „ruimtewandeling" naar de So- joez-4. Deze twee ruimteschepen waren toen ook aan elkaar gekop peld. De Aoollo-9 astronauten Russell Schweickart en McDivitt zijn gis teren opgetreden in een recht streekse televisienitzending uit 't maanlandingsvaartuig „Lunar Mo dule", waarmee zij proeven in de rmmte nemen. De beelden waren duidelijk, maar door moeilijkheden met de geluidsverbinding waren hun stemmen niet te horen. Schweickart had in een privé- gesprek met artsen in het ruimte vaartcentrum meegedeeld dat hii last van zijn maag had en had overgegeven. Hii zei hier echter van hersteld te zijn. Tüdens de zeven minuten du rende televisienitzending zag hij er niet al te gelukkig uit. Hij be woog zich nauwelijks. Slechts een maal kon er een glimlach af en stak hij demonstratief zijn duim op. Na overleg met de Apollo- 9-bemanning en de medici besloot het grondstation de ruimtevlucht gewoon te laten doorgaan. Volgens de woordvoerder had minister van buitenlandse zaken Michel Debré gezegd dat door de Frans-Amerikaanse besprekin gen „relief was gegeven aan Frankrijks onafhankelijkheid, aan het bestaan van het atle tisch verbond zonder integratie en aan de houding van de Ver. Staten en Frankrijk tegenovei de ontspanning en de Europese pro blemen". De Gaulle en Nixon hebben volgens Le Theule ook gespro ken over wereldkwesties zoals Vietnam, het midden-oosten en Biafra. Inzake het midden-oos ten had minister Debré de indruk dat Nixon het standpunt van Frankrijk is voorgesteld, ook geporteerd was voor bespoe diging van besprekingen over deze kwestie in het kader van de veiligheidsraad, zoals door Fnarkrijk is voorgesteld. Le Theule verstrekte geen de tails over de besprekingen inza ke Vietnam. Wat betreft Biafra had generaal De Gaulle volgens hem aangedrongen op een „vreedzame oplossing, waarin Biafra's recht op zelfbeschikking wordt erkend". Beide staatslie den hebben ook financiële en economische kwesties aange roerd, maar wilden hierover niets onthullen, aldus Le Theule. Twee gewapende mannen heb ben van de stilte voor de wed strijd Ajax-Benfica gebruik ge maakt om een bijkantoor van de raiffeisenbank te Rheden te overvallen. Zij zijn er echter niet in geslaagd. De overvallers werden keurig opgewacht door rechercheurs van de gemeentepolitie Rheden, die van hun Arnhemse collega's de tip hadden gekregen, dat waar schijnlijk de overval op de bank zou plaatshebben. De gewapende overvallers ar riveerden bij de bank aan de Ha- verweg in een auto. Terwijl een van de mannen de employé met een pistool bedreigde, sommeer de de ander, die zich achter de balie had begeven de kassier het geld af te geven. Op dat moment grepen de re chercheurs in. Zonder gebruik te maken van hun wapenen, wisten zij feeide mannen té overmeeste ren. Onmiddellijk nadat recher cheurs, die zich binnen verdekt hadden opgesteld, tot de aanval overgingen, kwamen meerdere Rhedense en Arnhemse politie mannen, die zich in auto's in de nabijheid bevonden, in actie. Hun optreden was echter niet meer nodig. De twee overvallers werden weggevoerd naar het politiebu reau in Velp. Uit het onderzoek, dat de ge- meenepolitie van Rheden instelt naar de bankoverval op het bij kantoor van de Raiffeisenbank te Rheden, is nog niet vast komen te staan of nog meer mensen dan de twee aangehouden mannen hierbij betrokken waren. Met de moge lijkheid wordt wel rekening ge houden. Hoofdcommissaris B. Veninga, die het onderzoek leidt, heeft thans bekend gemaakt dat da twee gearresteerde overvallers af komstig zijn uit Amsterdam en Doetinchem. Het zijn resp. de 37- jarige Van H. en de 27-jarige S. Hun aanhouding op het moment van de overval was mogelijk door een tip van de Arnhemse politie. Behalve de twee rechercheurs, die zich verdekt hadden opgesteld in het kantoor, lagen nog vijftien Arnhemse en Rhedense politieman nen en een rijksrechercheur in een hinderlaag. Twee mannen, die zes revol verschoten hebben gelost in de richting van de Zuidvietnamese premier Tran Van Toeong zijn ge arresteerd. De premier is niet ge troffen. De aanslag werd gepleegd toen de auto van de eerste minister bij de ambtswoning arriveerde, waar hjj door de mannen, van wie er één een parachutistenuniform droeg, werd opgewacht. De ruimtevaarders McDivitt en Schweickart hebben woensdag avond om 18.42 uur Ned. tijd de landingsmotor van de LM, waarin zij verbleven, voor zes minuten in werking gezet. De motor moet bij komende ruimtevluchten zorgen voor een zachte landing op de maan. De voorgeschreven tijd voor het werken van de motor, zes minuten en 7 seconden, werd precies be reikt. Hiermee is de eerste beman de proef van de LM in gekoppelde toestand voltooid. De ruimtevaart functionarissen in Houston ziin over het verloop van de beslissen de proeven tot dusver tevreden en zien met optimisme het hoogte punt tegemoet. Vrüdag moet het maanlandinpsvaartuig voor de eer ste maal zelfstandig met de twee bemanningsleden aan boord gaan rondwentelen Dan moet onnieuw de iandingsmotor en daarna de lanceermotor voor de ee-ste maal worden ingeschakeld. Door het branden van de motor is de hoog te van de baan niet noemen-waard veranderd. Wel is de baan 6,7 gra den oosteiiiker komen te liggen. Beide ruimtevaarders keerden te rug naar de stuurcabine van de Apollo-9. ZONNIG WEER In grote delen van West- Europa was het woensdag zonnig. In ons land steeg de temperatuur in het zuiden van het land daarbij plaatselijk tot acht graden. In het waddengebied bleef het kwik echter bij ongeveer twee graden steken. Op de Britse eilanden werden plaatselijk- middagtemperaturen van elf graden bereikt, evenals in Frankrijk. Een regengebied strekte zich van de Pyreneeën over Italië tot Joegoslavië uit. De regen werd er veroorzaakt door een depressie, boven de Mid dellandse Zee. Het weer in onze omgeving blijft vandaag onder invloed van een hosedrukgebied. dat zich van Oost-Europa tot En geland uitstrekt. Het verplaatst zich langzaam zuidwaarts, zodat bii ons de wind afneemt. Er wordt daarbij opnieuw zon nig weer verwacht met ongeveer dezelfde middagtemperaturen als woensdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig weer Droog en zonnig weer met een matige tot zwakke wind in hoofd zaak tussen noord en oost. Onge veer dezelfde middagtemperatu ren als gisteren of iets hogere. Grote anti-Russische betogin gen zijn woensdagmorgen in Pe king begonnen, voor de derde dag achtereen. Karikaturen van de Russische premier Kosygin en partijleider Brezjnev met een rood kruis er overheen werden door de betogers meegevoerd in de buurt van de Russische am bassade. De gehele ambassade- wijk en de binnenstad van Pe king waren nagenoeg verstopt door stoeten betogers. Een honderdtal Arabieren, on der wie enkele notabelen, poli tieke leiders, dokters en juristen, zijn de afgelopen dagen in Jeru zalem en het door Israël bezette Jordaanse gebied gearresteerd. Volgens waarnemers zijn de Is raëlische veiligheidstroepen er in geslaagd een grote Arabische ondermijningsorganisatie, die verantwoordelijk zou zijn voor een reeks aanslagen en oproeren, onschadelijk te maken. Sirhan Sirhan die in Los Angeles terecht staat wegens de moord op senator Robert Kennedy, heeft woensdag ontkend dat i-mand of een regering hem had gehuurd om de moord te plegen. Hij ontkende naar aanleiding van een vraag van de verdediging over zijn dagboek waarin stond „We geloven dat Ro bert F. Kennedy moet sterven". DONDERDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 3.13 332 Terneuzen 3.49 4.08 Hansweert 4.23 4.42 Walsoorden 4.32 4.51 VRIJDAG 7 MAART v.m. n.m. Breskens 3.43 4.03 Terneuzen 4.19 4 39 Hansweert 4.53 5.13 Walsoorden 5.02 5.22 ZON MAAN op onder op onder mrt 6 07.15 18.28 21.35 07.58 7 07.13 18.30 23.00 08.07 8 07.11 18.32 00.00 08.21 9. 07.09 18.34 00.29 08.40 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1