Apollo-9 steeg op voor tiendaagse vlucht om de aarde 150 Eerste Kamer verwerpt motie-Burger over de 225 miljoen voor defensie verdwijnen Minister Luns sprak over de verhouding Oost-West omwentelingen Gevaar voor botsing geweken Enige tegenvaller P.T.T. is het niet eens met centraal bureau statistiek Onjuist Bescherming Het koninklijk huis GROTERE WEERBAARHEIB EEN EERSTE VEREISTE bevolking ENGELSE REGERING WIL EEN EIND MAKEN AAN „WILDE" STAKINGEN Woensdag 5 maart 1969 Fagfna 5 Inbrekers op Aruba aangehouden De in Ziirich doodgeschoten Arabier nog niet begraven Teraardebestelling Russische soldaten DICK GREGORY „PRESIDENT IN BALLINGSCHAP" Superconstellation als café Groep van tien Klein bedrag In mei zal gen in eenvoudige bewoordingen gestelde brochure over de bescherming bevolking Verdeling voedsel h ulo van de E.E.G. _v«- e., DE VRIJE ZEEUW (Vervolg van pag. 1) In tegenstelling tot de meeste voorgaande ruimtevluchten rond de aarde, waarbij het moeilijkste achter de rug was als de baan was bereikt, had de bemanning dat nu nog voor zich. Het be stond uit het grondig controleren van de L.M., het uiteengaan van de Apollo-9 en de L.M. tot op een afstand van ongeveer 170 km, het weer samenkomen en vastkoppe len en een verblijf van twee uur buiten boord van Schweickart. In de tweede periode van hun vlucht krijgen de ruimtevaarders het gemakkelijker. Zij behoeven dan alleen wetenschappelijke proe ven te nemen en de hoofdmotor controleren, voordat zij na de 150e omwenteling op 13 maart op 2.322 km ten oosten van Kaap Kennedy in de Atlantische Oce aan landen. De moeilijkheid van de eerste dag was het 180 graden draaien van de Apollo met het maanlan dingsvaartuig en het afkoppelen van de 45 ton wegende en bijna 25 meter lange combinatie van de derde trap. Twintig minuten nadat zij in hun baan terecht waren gekomen hebben de ruimtevaarders een kleine koersfout gewijzigd. Hun baan was nu cirkelvormig op 190,7 km hoogte. Boven het grondstation Tananarive op Ma dagaskar begon Schweickart de fototoestellen uit te pakken en te installeren. Ongeveer vier uur na de lan cering heeft de Apollo-9 het maanlandingsvaartuig uit de der de trap van de saturnusraket ge trokken. De twee onwrikbaar verbonden ruimteschipeenheden zweefden voor de eerste maal in deze combinatie in de ruimte. De derde trap is later op de avond naar een baan om de zon gebracht door de motor opnieuw te ontsteken. Eik gevaar op een botsing was toen geweken. De vluchFV'an de Apollo-9 ver liep dinsdag geheel volgens plan, De. P. T. T. wil graag enkele kanttekeningen plaatsen bij publi- katies van het centraal bureau voor de statistiek, waaruit zou blijken dat de kosten van levens onderhoud van midden januari tot midden februari o.m. zouden zün gestegen als gevolg van de ver hoging van de P. T. T.-t'rieven. Zo zou de postDorti met niet min der dan 29 procent ziin gesteoen. Opgemerkt moet worden, aldus een mededeling van de P T. T., dat op de wiize zoals door h»t C. B. S. de postnorti in de kosten van le vensonderhoud ziin opgenomen (welke post overigens slechts 1 0/00 van deze kosten uitmaakt) deze inderdaad met 29 procent zijn gestegen. Een dergelijke mothode is naar de mening van de P. T. T. onjuist. Er wordt biiv. geen reke ning gehouden met het feit dat de portikosten van drukwerken, de nieuwsbladen en postnakketten niet zijn verhoogd, terwiil even eens buiten beschouwing wordt ge laten dat in 1968 geen enkele ver hoging van tarieven heeft plaats gehad. Het hriefport is zelfs in de periode 1966/69 niet verhoogd De opbrengst van het vervoers bedrijf van d° postdienst is in de begroting 1969 geraamd op bijna 600 miljoen gulden. Hierin is begreoen een bedrag van 50 miljoen gulden aan hogere opbrengsten uit tariefsverhoging. Dit is belangrijk minder dan de vermelde 29 procent, aldus de P.T. T. Vijf Amerikanen in de leef tijd van 24 tot 34 jaar hebben in het afgelopen weekeinde in gebroken in de casino's van het Aruba-Caribbean hotel en het Aruba-Sheraton hotel. Zij wer den vlak voor het vertrek on de Arubaanse luchthaven aange houden. De Amerikanen braken eerst in het casino van het Aru ba-Caribbean hotel in, waar zii enige honderden fiches van 25 dollar meenamen. Uit het casino van het Aruba Sheraton hotel stalen zij ruim 900 dollar. zo heeft de vluchtleider in het controlecentrum te Houston, Eugene Kranz, verklaard. Volgens hem was men met de uitvoering van het program vrij wel gelijk met het tijdschema en op enkele punten daar zelfs op vooruit. De enige tegenvaller is dat de derde trap van de saturnusraket die na afgestoten te zijn in een baan om de zon is gestuurd, niet heeft gereageerd op radiocom mando's om haar overtollige brandstof te lozen. Als het een werkelijke maanvlucht had be troffen, had deze trap er voor moeten zorgen dat de Apollo uit een baan om de aarde kwam voor de toch naar de maan. Het feit dat de trap niet de ge noemde commando's heeft opge volgd, doet volgens Kranz niets af aan de deugdelijkheid van de apparatuur voor een maanvlucht. Als de brandstof zou zijn vrijge komen, zou er boven de Stille Oceaan een wolk met een door snede van ongeveer duizend kilo meter zijn ontstaan die met be hulp van kijkers waarneembaar zou zijn geweest. Zwitserland is ermee akkoord gegaan het lijk van Abdel-Moh- sen Hassan, die bij de beschie ting van een Israëlisch lijnvlieg- tuig in Ziirich op 18 februari werd doodgeschoten, over te dragen, zo heeft een woordvoer der van het Palestijnse bevrij dingsfront dinsdag verklaard. Het stoffelijk overschot, waar van de aankomst in Jordanië spoedig wordt verwacht, zal op het „heldenkerkhof" in Amman worden begraven. Maandag vond een symboli sche teraardebestelling plaats, waarbii gebeden werden gezegd en militaire voertuigen van het front een ziekenauto escorteer den, die werd gevolgd door leu zen roepende en in de lucht schietende Arabische comman do's. Twee anti-revolutionaire eer ste kamerleden, mr. Verdam en dr. Albeda, hebben dinsdag voor een motie van de P.v.d.A.-afge vaardigde mr. Burger gestemd, waarin de regering wordt uitge nodigd de 225 miljoen extra voor defensie niet uit te geven. De motie, die met 42 tegen 22 stem men werd verworpen, werd voorts gesteund dooi de afge vaardigden van de P.v.d.A. en r.s.r. Mr. Verdam en dr. Albeda stemden evenals mr. Burger voor de defensiebegroting, die met 55 tegen 7 stemmen werd aanvaard. De tegenstemmers waren be halve de twee aanwezige leden van de P.S.P., de P.v.d.A.-afge vaardigden dr. Brongersma, mr. Cammelbeek, J. B. Broeksz en P. Damming en mevrouw H. J. van Ommeren-Averink (C.P.N.) Vóór de stemming verklaarde mr. De Gaay Fortman namens de drie leden van de anti-revolutio naire partij die tegen de motie- Burger zouden stemmen, dat zij de motie in tegenspraak met het karakter van de eerste kamer achtten, die wetsontwerpen slechts kan goedkeuren of ver werpen, maar niet het recht van amendement heeft. Indien men voor de begroting als geheel stemt, is het onlogisch hieraan een verzoek te koppe len, bepaalde uitgaven van die begroting achterwege te laten. Overigens achtten alle aanwezi ge A.R.-afgevaardigden de ver hoging der defensieuitgaven met 225 miljoen politiek gezien on juist. Mevr. Van Ommeren verklaar de dat de motie zich uitspreekt voor de NAVO, een instelling waarvan het initiatief om de defensiebegroting met 225 mil joen te verhogen is uitgegaan Men kan zich slechts duidelijk uitspreken door tegen de begro ting als geheel te stemmen, al dus mevr. Van Ommeren, die daarom hoofdelijke stemming over de begroting vroeg. JJ De bronzen, zilveren en gou den eremedailles van de orde van Oran.1e-N»ssau zu'lep in het kader van een democratisering van het decor-ticheltl worden afgeschaft, aldus heeft premier De Jong in de eerste kamer mee gedeeld. In antwoord op opmerkingen van de C.H.-afgevaardigde dr. Beerekamp gaf hij toe dat de lintjesregen in het regeringscen trum milder drupoelt dan el ders. In de praktijk geldt ook hier, dat degene die dicht bij het vuur zit, zich het best warmt. De premier toonde zich niet bereid het rapport van de com- missie-Houben, die het gehele decoratiebeleid onder de loupe heeft genomen, te publiceren, zoals dr. Beerekamp had ge vraagd. Dr. Beerekamp had opgemerkt dat een teveel aan verticale dif ferentiatie in onderscheidingen discriminerend kan werken, er aan toevoegend dat wat hem be trof „die lagere dingen wel hele maal mogen vervallen". Ook mensen met een bescheiden po sitie dienen in aanmerking te ko men voor hogere onderscheidin gen. Indien men het bestaande de coratiesysteem wil handhaven, dient steeds kritisch te wowrden nagegaan of diverse sectoren van het Nederlandse volk wel aan hun trekken komen, aldus dr. Beerekamp, die tevens opmerk te dat 't hartinfarct er als teken van langdurige toewijding soms eerder komt dan de onderschei ding in een eerste oplage van 110.000 exemplaren worden verspreid, zo deelde de premier in ant woord op vragen van mr. Höp- pener (K.V.P.) mee. De premier achtte de kans op chemische en biologische oor logvoering gering, zij het dat de mogelijkheid van een chemische oorlog groter is dan die van een biologische oorlog. De gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije hebben niet geleid tot het tref fen van bepaalde voorzieningen, wel tot een onderzoek naar de eventuele noodzaak van voor zieningen. Een „bescheiden" be gin is gemaakt met het inrich ten van een z.g. regerings-nood- centrum. De minister van binnenlandse zaken, mr. Beernink, zei te ho pen dat door betere voorlichting en het inschakelen van de be scherming bevolking in vredes tijd de impopulariteit van deze organisatie kan worden door broken. Bij ongelukken e.d. dient de hulp echter in eerste instantie door brandweer en po litie te worden verleend. Mr. Höppener had verklaard dat het beschikbaar stellen van o.a. de ambulances en de brand- weeroutillage van de b.b. in vredestijd de „apathie en wijd verspreide lusteloosheid" wel licht zouden kunnen wegnemen. Premier De Jong acht het niet noodzakelijk dat de regering be- naait wie lid zijn van het ko ninklijk huis en wie niet, omdat ten aanzien van het voornaam ste onderwerp, de ministeriële verantwoordelijkheid, een dui delijke regeling bestaat. Zowel dr. Beerekamp als de P.v.d.A.-fractieleider in de eer ste kamer, mr. M. de Niet. had den de regering gevraagd deze keuze te maken. Mr. De Niet noemde de verklaring dat het lidmaatschap van het koninklijk huis niet relevant is voor het be palen van de ministeriële verant woordelijkheid, die slechts geldt wanneer staatsbelangen in het geding zijn, „vaag" en getuigend van de wil om de zaak te laten zoals zij is. Het wetboek van strafrecht bevat echter artikelen die be trekking hebben op leden van het koninklijk huis, waarin een hogere strafmaat wordt genoemd dan bij commune delicten van dezelfde aard. In verband met de rechtszekerheid achtte mr. De Niet het gewenst dat men weet wie wèl en wie niet lid van het koninklijk huis is. Premier De Jong verklaarde in eerste termijn dat de rege ring „kiest voor niet kiezen" en in tweede termijn dat bij zijn weten de artikelen van het wet boek van strafrecht betreffende leden van het koninklijk huis nooit in werking zijn getreden. Mocht dit toch voorkomen, dan zal de strafrechter een beslis sing moeten nemen, aldus de premier, die toegaf hiermee niet erg gelukkig te zijn. Eerst in tweede termijn nam de premier een suggestie van mr. De Niet over de kwestie voor te leggen aan de grond wetscommissie. Hoge vertegenwoordigers van partij en strijdkrachten en dele gaties van verscheidene organisa ties in de Sowjet-Uniè zijn dins dag vertrokken naar Khabarovsk om daar de teraardebestelling bij te wonen van de naar schatting dertig Russische militairen, die bij het grensincident van zondag aan de Oessoeririvier in gevech ten met Chinese militairen zijn gesneuveld, zo is van betrouw bare zijde in Moskou vernomen. De delegaties vertrokken in en kele voor deze gelegenheid inge zette vliegtuigen. AMSTERDAM: De voorjaar-zo- merkollektie voor 1969 van Dick Holthaus toont o.a. deze zwartka- toenen blazer op een beige lin nen pantalon, die een elegant ac cent krijgen door de geknoopte shawl a la Bohémienne. De Amerikaanse negeracteur Dick Gregory heeft zich dinsdag laten beëdigen als „president in ballingschap" van de Verenigde Staten en beloofd 24 uur per dag het wat hij noemde „ongezonde, stinkende, rotte racistenstelsel" te bestrijden. Hij legde de „eed" af in een school in de negerwij k van Washington in handen van de advocaat mevrouw Jean Wil liams uit Chicago. Zijn publiek bestond hoofdzakelijk uit scholie ren maar er waren ook 200 vol wassen negers en blanken. Hij zei dat zijn „vice-president", de advocaat Mark Lane, telefonisch was beëdigd. In het Rijnpark bij de Europa- brug in Straatsburg is de 35 me ter lange romp gearriveerd van een superconstellation. Die moet dienen als café. Er zullen nog vleugels en een landingsgestel aan gemonteerd worden om het tot een attractie te maken voor de wandelaars aan beide oevers van de Rijn. Minister Luns meent, dat bij een voortgezette ontspannings- politiek van het westen „de be langstelling voor de Sowjet-Unie niet kleiner mag zijn dan voor de kleinere Oosteuropese landen". De harde werkelijkheid is, dat de geïnspireerde Russische pers zo'n politiek als agressief afschil dert. De Sowjet-Unie ziet iedere verbetering in het klimaat tussen de westelijke landen en de Oost europese als spanningverhogend, zo verklaarde hij dinsdagmiddag in Arnhem. De minister die de sectie Neder land van de raad voor Europese gemeenten toesprak, vond niet dat na Tsjecho-Slowakije de contac ten met de Oosteuropese regio volkomen vermeden dienen te worden. Hij bepleitte voorzichtig heid, maar tevens een oplettend heid die het westen in staat stelt op iedere hindt die van de andere kant komt, in te gaan. Hij zei dat in verband met dit laatste de mi nister-president en hij een uitnodi ging hebben aanvaard om in de loop van dit jaar een bezoek aan Boekarest te brengen. De bewindsman onthulde dat gesprekken in de z.g. „groep van tien (Roemenië, Tsiecho-Slowakije, Hongarije, Joego-SIavië, Oosten rijk, Finland, Zweden, Denemar ken, België en Nederland) vóór de gebeurtenissen in Praag hoog ge spannen verwachtingen hadden gewekt. Er was al een besluit dat experts van deze „groep van tien" een agenda zouden opstellen voor van buitenlandse zaken. Deze con ferentie zou tijdens de na.iaars- een conferentie van de ministers bijeenkomst van de Ver. Naties gehouden zijn. Het streven was te komen tot een Europees veilig- heidsgesprek om later in een bre der verband te spreken over het Duitse vraagstuk en Berlijn. De bewindsman noemde gelijkwaar digheid een pre-conditie voor een verbetering van de oost-west-ver houding. Grote weerbaarheid vond hij een eerste voorwaarde voor 'n ontspanningspolitiek. Hij keerde zich in dit verband tegen op leu zen gebaseerde en gevaarlijke ex perimenten „die jongeren in be grijpelijk ongeduld doen zeggen dat er risico's voor de vrede moe ten worden genomen". Minister Luns noemde de 225 miljoen gulden die we extra voor defensie gaan uitgeven, een rela tief klein bedrag. De minister zei verder dat ook een les van Praag Is, dat Europese eenwording hoogstnoodzakelijk is. („Geen volk en parlement zijn zo bereid daaraan te werken en er offers voor te brengen als het Nederlandse"). Hij zei niet te ge loven in een uiteenvallen van de E. E. G. na het gesprek van gene raal De Gaulle met de Britse am bassadeur Soames (dat gesprek noemde hij een ongelukkig inci dent). Verder zei minister Luns niet te geloven dat de huidige crisis rond Berllin („men kan het standpunt huldigen dat de bondsregering beter de verkiezing niet in Berlijn had kunnen houden") zal uitgroei en tot een grote crisis. Het lagerhuis heeft maandag avond met 224 tegen 62 stemmen het w'thoek van minister van ar beid Barbara Castle over een her vorming van de vakbeweging goedgekeurd. Voorgesteld wordt onder meer een afkoelingsneriode van 28 dagen tussen het besluit tot staking en het neerleggen van het werk. geheime stemming om vast te stellen of de arbeiders in meerderheid een staking wensen, geldboeten maar geen verdere strafbedreiging bij overtreding van de nieuwe regels en strenger toezicht oo de naleving van de be palingen van collectieve arbeids overeenkomsten. De overheid beoogt hiermee een eind te maken aan de wilde sta kingen, die in Engeland 95 procent van het aantal stakingen uit maken. Het witboek vormt de grondslag van een wetsontwerp dat volgend jaar zal worden inge diend. De conservatieven hebben zich van stemming onthouden. Zii vin den de regels niet. krachtig genoeg. De negen liberalen hebben tegen gestemd. 53 vertegenwoordigers van de linkervleugel van labour stemden ook tegen. Zii vinden dat het voorstel het stakingsrecht schendt. Een 40-tal andere la- bour-afgevaardigden heeft zich van stemming onthouden. Minister Castle zei dat de maat regelen dringend nodig ziin in 't belang van de economie. Sommige industrieën stonden „op het punt in anarchie ten onder te gaan" als gevolg van wilde stakingen. Zij ontkende dat het voorstel het sta kingsrecht aantast. Het gezag van de vakbonden zou juist worden versterkt. Het witboek voorziet bij wijze van proef ook in medezeggenschap van de arbeiders in het onderne mingsbeleid. De Europese ministerraad heeft dinsdag in Brussel de verdeling opgemaakt van de voedselhulp van de E. E. G. (in de vorm van graan) aan onderontwikkelde landen in 't jaar 1968/69 Indonesië staat op deze liist met een hoeveelheid van 56.000 ton, Biafra met 25 000 ton, India met 80.000 ton, Pakistan 50.000 ton, Tunesië 20.000 ton. Turkije 50.000 ton en Soedan 20.000 ton. Met elkaar is dit biina een derde van de hoeveelheid van ruim een miljoen ton graan, die de E. E. G. volgens de akkoorden van de Ken- nedv-ronde drie jaar achtereen be schikbaar dient te stellen. De res terende hoeveelheid zullen de zes gemeenschapslanden afzonderlijk aan de noodlijdende landen leve ren. Op de Nederlandse lijst staat Indonesië met 12.000 ton en het wereldvoedselprogram met 25.000

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5