Stakingsgolf over geheel Italië rfuptorttaó De toestand in Syrië na de staatsgreep KANTONGERECHT TE TERNEUZEN INTERNATIONALE ZWENDEL IN VALSE KOFFIE-CERTIFICATEN Alleen in Nederland al voor f37,5 miljoen in omloop gebracht Artsen behandelen alleen dringende gevallen Vakcentrales spraken met ministers over dokterstarieven President Atassi heeft nog huisarrest Bejaarde sigarenwinkelier en mishandeld Pagina 4 Andere sectoren Scherper toezicht Nieuwe regering Gomulka en Cyrankiewicz terug naar Warschau DE VRIJE ZEEUW Woensdag 5 maart 1969 Zitting van 4 maart 1969. Vrouwen schijnen over het al gemeen een beter opmerkings vermogen te bezitten dan man nen. Als ze als getuige in een rechtszaal moeten verschijnen, formuleren ze hun waarnemin gen messcherp en op een wijze die het beeld oproept van „één vrouw is tien mannen te erg". Mevr. M. A. I. de V.P. had secuur geobserveerd, zelf fiet send, hoe een chauffeur van een autobus, R. P. de K. uit St. Jan steen, in een straat te Hulst die was opgebroken, hier doorheen laveerde en tegen een stilstaan de auto opreed. Ik dacht: „Amai, die krijgt een deuk van die bus, zei ik". Het gebeurde in mei ver leden jaar en in een vorige zit ting vertelde de chauffeur dat de politie eerst in augustus bij hem was gekomen om proces verbaal te maken. De auto die door hem zou zijn aangereden, behoorde toe aan een adjudant van politie. De zaak werd aan gehouden en dinsdagmorgen werd de gemeentewerkman A. F. O. gehoord die de bus door de wegversmalling had helpen lood sen. Deze zei niets van een aan rijding te hebben gemerkt, en vertelde dat de chauffeur als het ware stapvoets had gereden. De offcier achtte het bewijs door de getuigenis van de vrouw geleverd en eiste 25 boete. Mr. H. Tichelman, de raadsman van de chauffeur, zei dat de vrouw een ideale opsomming van de feiten had gegeven, „zelfs zo duidelijk, dat ze het onmogelijk allemaal kan hebben gezien". Hij wees op het blanco strafre gister van de beroepschauffeur en op de voorzichtige wijze, waarop hij op het bewuste weg gedeelte had gereden. De kan tonrechter sprak de chauffeur vrij. EEN VROUW ÏS EEN VROUW Omdat W. A. P. O. te Hulst met zijn bestelauto geen voor rang verleende, botste deze tegen een personenauto. Het ge beurde in St. Jansteen. O. liep tamelijk zwaar lichamelijk let sel op. Hiermee rekening hou dend veroordeelde de kanton rechter hem tot ƒ50 boete. De officier had ƒ90 geëist. W. J. M. uit Hontenisse reed met een trekker met aanhang wagen over de Groenendijk en nam de kruising van de Hulster- weg op een ongelukkig moment. Het was mistig toen het gebeur de en de officier was van me ning dat M. beter niet met zij n vehikels op de weg had kunnen komen. M. werd tot ƒ60 boete veroordeeld. De auto van de me vrouw waarmee de aanrijding plaats vond, was niet geheel in orde. De rem funktioneerde on voldoende. „Het is, omdat u een vrouw bent", voegde de officier mr. Mouton mevr. M. M. W. uit De Klinge (B.) toe, „anders zou ik een ontzetting en wellicht nog een hechtenisstraf eisen". Hij liet het nu bij een eis van ƒ50. Mevr. W. buitte haar vrouw-zijn terdege uit; zij liet een lichte ontroering blijken. In ieder ge val bedroeg voor haar de boete 30. Een vrouw is 'n vrouw. GEEN EXCUUS Een leuk uitziend meisje uit Groede, J. R. M. had eveneens tegen de voorrangsregels gezon digd. En zij sloeg hierbij elk ex cuus uit handen door de bewe ring dat zij dacht op een voor- rangsweg te rijden, toen zij een aanrijding kreeg met een auto mobilist te Sas van Gent. Zij was schuldig en lief en kreeg een boete van 15. De automo bilist moest elders terechtstaan, omdat hij „onder invloed" een auto zou hebben bestuurd. GESLIPT N. G. K. uit Hengelo was op de Groenendijk geslipt en naar het linkerweggedeelte gegleden en vervolgens tegen een vracht auto gebotst. De heer K. niet het remmen in de bocht, maar wel het rijden op de linkerweghelft. Hij werd tot 50 boete veroor deeld. De eis was 75. De Terneuzenaar M. D. trof het evenmin toen hij te Axel op de plattedijk links afsloeg. Juist op dat moment was hem een andere auto dicht genaderd. Ook hier was een botsing het gevolg en een boete van ƒ50. SNELHEID Te harde rijders moesten ook nu weer voor het hekje ver schijnen. W. N. te Axel bekende over de Axelsestraat te Terneu- zen wellicht met meer dan 80 km te hebben gereden. Oor zaak: zin in het „bikkesement". In de dagvaarding werd gespro ken over 69 km. En daar ging het de jonge man nu juist om. Wellicht 85, dat kon maar 69, toen hij het conrtole-apparaat van de politie passeerde, was onmogelijk. De officier zei bij zijn eis geen rekening te zullen houden met de door N. zelf aan gegeven hogere snelheid, maar deze zullen te baseren op de in het verbaal genoemde. Hij vor derde 50 en het werd 40 bij de uitspraak. G. H. M. uit Dinteloord hoor de zich overeenkomstig de eis veroordelen tot 15 boete, even eens wegens te hard rijden over de Terneuzense Axelsestraat. De officier en de kantonrechter hielden rekening met M.'s ge zinsomstandigheden. MINZAAM Het was een korte gezette man die .voor het heitje „verseheaa. In de wachtkamer verborg hij zijn vriendelijke ogen achter donke re brilleglazen, maar in de rechtszaal stond hij oog in oog met de heren achter de balie. Het was W. J. K., een vertegen woordiger van onze zuiderburen uit St. Niklaas. Op minzame toon beantwoordde hij de vragen van de kantonrechter over het on minzame geluid waarmee hij met zijn auto over de provin ciale weg te Zaamslag had ge reden. Hij erkende, dat de knal- pot van zijn auto er bij het ver laten van de boot te Perkpolder „afgevallen" was. En ja, hij wil de dit wel laten herstellen, maar de garages waren overal geslo ten. „Bij ons is dit anders, mijn heer de voorzitter, daar kan men voor zoiets midden in de nacht nog terecht". Maar de Neder landse garagehouders verlaten het bed niet om defecte geluid dempers te herstellen en zo ge viel het, dat K. een bekeuring opliep. „Bij ons krijgt men hier voor een waarschuwing", ver klaarde hij vriendelijk glim lachend toen de eis van 20 werd genoemd. De uitspraak werd bepaald op ƒ20 boete. DUWEENHEID De schipper van de duween- heid „Groenland", A. V. uit Slikkerveer, zou tijdens mist in het pas van Terneuzen hebben gevaren zonder het geven van mistsignalen met de vereiste tus senpozen. Aan de „Groenland" waren gekoppeld de E.W.T. 58 en E.W.T. 39. De schipper ont kende en zei slechts gedurende vijf minuten het signaal te heb ben onderbroken, toen hij zich uit de stuurhut even naar bene den had begeven om iets te eten. De mist was volgens hem toen al zo ver opgeklaard, dat hij dat gerust kon doen.-» T)uweenheden schijnen niet aan mistsignalen onderworpen te zijn, maar, zei de getuige-verbalisant, in dit ge val was er sprake van een mo torvaartuig omdat de schepen aan de boot waren gekoppeld. De schipper zei, dat de kapitein van de veerboot wel signalen had gehoord, die de rijkspolitie- boot door de afstand niet had kunnen horen. „Ik heb uren lig gen blazen". Voorts vertelde hij, dat hij tussen de bebakening was doorgevaren. De officier was van mening, dat een duweenheid zal moeten worden behandeld als een motorvaartuig, zolang hier voor geen aparte regel geldt. Hij eiste 50 boete. Uitspraak: 40. EÉN RICHTING Aan J. H. V. uit Axel was ten laste gelegd dat hij de Zand straat te Terneuzen uit de ver-, boden richting zou zijn ingere den. V. ontkende dit pertinent en had de verbalisanten van de Terneuzense gemeentepolitie toegevoegd: „Ik vermoed dat jul lie hebben zitten slapen". Hij had een passagier afgezet aan de Heerengracht en was zo in de goede richting de Zandstraat ingereden. Een der inderhaast opgetrommelde verbalisanten bleef bij het tegendeel en zei de heer V. door de Zandstraat te zijn gevolgd en hem ter hoogte van de dam aan de Heerengracht staande te hebben gehouden. De heer V. verwonderde zich er over, dat de verbalisant het ken tekenbewijs van zijn auto niet had opgenomen en achtte het niet uitgesloten dat de zijne met een andere was verwisseld. Eis en uitspraak 15. KERSTBOMEN „Wijf, krijg de zenuwen". Deze onwellevende wens, in een tijd waarvan iedereen zegt, dat deze toch al erg zenuwslopend is, slingerde een jongeman naar 'n vrouwenhoofd dat uit een raam van een huis in de Axelsestraat te Terneuzen stak. En het was nog wel Kerstmis, toen de bo men aan die straat zo liefelijk gloeiden met elektrische lamp jes. De brandende kerstbomen wekten de baldadigheidszin van een aantal nachtelijke feestvier ders op en zij rukten enige gloei lampen van tussen de sparre- takken en smeten ze op straat kapot. Het vrouwenhoofd dat toebehoorde aan een bewoonster van een der huizen in de straat, luchtte haar verontwaardiging over zulk een afreageren van onlustgevoelens en moest hier voor bovenvermelde wens incas seren. Kantonrechter mr. Van Hees veronderstelde, dat dit iets met de vrije meningsuiting te maken moest hebben. A. C. V. uit Vlissingen was bij de vernie lers geweest. De officier vond het hele gedoe kinderachtig en niet pleitend voor de mentali teit van de jonge Vlissinger en diens kornuiten. Hij vond het jammer dat de maximumstraf voor een dergelijk wangedrag helaas maar ƒ30 bedroeg. De ti mide jongeman werd hiertoe conform de eis veroordeeld. Alleen al ln Nederland zijn val se certificaten van oorsprong voor ongeveer 150.000 balen kof fie ter waarde van 37,5 miljoen gulden in omloop gebracht, zo vernemen wij van een woord voerder van het ministerie van economische zaken. Met dergelij ke valse certificaten worden de bepalingen van de internationale koffie-overeenkomst ontdoken en kan koffie, die anders niet onder deze overeenkomst zou kunnen worden afgezet, toch worden ver handeld tegen de onder deze overeenkomst tot stand gekomen prijzen. Deze prijzen liggen aanzienlijk hoger dan de prijzen, die de ille gale koffie anders zou kunnen op brengen. Ook in andere landen zijn valse certjficaten van oor sprong jn omloop gebracht en het onderzoek naar de bron is dan De staking van artsen in Rome heeft geleid tot een onderling con flict, waarbij het hoofd van de chirurgische afdeling van de uni versiteit van Rome, professor Ste- fani, zijn collega's ervan beschul digt hem te weerhouden van ope raties die dringend zijn. In een vraaggesprek met het blad „II Tempo" zei dr. Stefanirji: „Zij zijn zo ver gegaan mij te ver bieden te opereren op patiënten met tumors, zeggend dat deze be handelingen niet dringend zijn. Dit grenst naar mijn mening aan het weigeren van medische hulp". Hij zei met de eisen van de artsen te sympathiseren, maar wilde dat er ten wet zou komen die verbiedt zieken te verwaarlozen. De artsen zijn sinds vrijdag in staking om kracht bij te zetten aan eisen voor hervormingen van tiekenhuis, medische en universi taire systemen. Zij weigeren ge vallen te behandelen die naar hun mening niet dringend zijn. Ook in andere sectoren in Italië wordt gestaakt. Hierbij zijn o.m. bankbedienden, arbeiders van de gemeentereiniging en tolgaarders op de, autostrades betrokken. De postboden begonnen maandag een staking van twee dagen. Zij eisen dat de post één maal per dag AVON LAKE: Een trotse Eddie Reed, chef-kok in liet Ameri kaanse Avon Lake bij zijn crea tie, de Taj Nabal. In het kunst werk, dat geheel van suikerwerk vervaardigd is, zijn 46 kilo sui ker en 276 eiwitten verwerkt. Het vervaardigen van dit stuk vak werk kostte Reed 1237 man uren. ook in internationale samenwer king ter hand genomen. In Ne derland wordt het onderzoek ver richt door de economische con troledienst. De woordvoerder van het ministerie kon niet medede len, of de vervalsers al dan niet in ons land moeten worden ge zocht. In november kwam de admi nistratie van de internationale koffie-overeenkomst, die in Lon den zetelt, tot de ontdekking, dat er valse certificaten in omloop kwamen. Toen was al aangedron gen ook door Nederland, op ver scherpt toezicht. De internationale koffie-over eenkomst heeft ten doel te ko men tot stabilisatie van de prij zen en de kwaliteit van koffie. In totaal nemen 57 landen er aan deel. De overeenkomst kent uit- voercontingenten voor de pro- duktielanden, die in hun totaal overeenkomen met de geschatte wereldconsumptie. De koffie, die onder deze contingenten wordt geëxporteerd, wordt gedekt door wordt bezorgd in plaats van twee maal. Ongeveer honderd filmacteurs, regisseurs, decorontwerpers en andere werknemers bij het film bedrijf bezetten maandag het ge bouw van de officiële filmmaat schappij, die de Cinecitta-filmstu- dio's, een filmverhuurbedrijf en 'n aantal andere met de filmindustrie verbonden ondernemingen beheert. Zij willen meer democratie in de bedrijfsvoering. In Genua legden tweeduizend havenarbeiders het werk neer uit sympathie met een tachtigtal clas sificeerders, die het gevaar lopen hun baan te verliezen, nadat de marinewerven hebben bekendge maakt niet langer van hun dien sten gebruik te zullen maken. Ook in Triest gingen havenarbeiders in staking. Zij willen meer loon en kortere werktijd. Een vijf man sterke delegatie van het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft vijf kwar tier lang met de ministers van so ciale zaken en van economische zaken gesproken over de honora ria van huisartsen en specialis ten. De stijgende prijzen in de ge zondheidszorg kwamen in het al gemeen ook ter sprake. De vakcentrales hadden om het gesprek gevraagd, omdat zij ver ontrust waren over de exorbi tante stijging van de honoraria die artsen en specialisten in re kening brengen aan particuliere patiënten. „Ik heb de indruk dat ze er wat aan gaan doen", verklaarde een van de vakbondsdeelnemers na het gesprek. De ministers zul len eerst intern een nader onder zoek instellen. Sprekend in termen van de ge zondheidszorg zei een van de vak bondsleiders: „Als de prfjzen te hoog oplopen, moeten de minis ters curatief optreden en als zij te horen krijgen dat de prijzen onevenredig worden verhoogd, dienen zij preventief op te tre den". Zoals bekend is het een doorn in het oog van de vakbeweging dat de huisartsen met hun ta riefsverhogingen de algemene trend te boven zijn gegaan. Ook hebben zij sommige aanzienlijk verhoogde specialistentarieven gesignaleerd. de senoritas van Hofnar puur tabak, 100% tabak mild tot aan de laatste trek zeg maar: Hofnóóóóóóritas tien voor twee gulden Volgens het semi-offlciële Egyptische blad „Al Ahram" is de toestand in Syrië nog zeer ge spannen. President Atassi en de plaatsvervangend secretarie- generaal van de baath-partij, Sa- lah Jedid, staan nog onder huis arrest, maar de meeste ministers en baath-leidara zouden erin zijn geslaagd aan de controle van het leger te ontsnappen door zich te neatelen In partijgebouwen die door militante aanhangers wor den bewaakt. Intussen is de minister van de fensie, generaal Hafez Assad, die een greep naar de macht deed, met een zuivering van het leger begonnen. Volgens een Libanese krant is een van de voornaamste slachtoffers de commandant van de 70e pantserbrigade, generaal Izzat Jedid, dia zaterdag door het hoofd van de nationale veilig heidsdienst, kolonel Joendi, was aangezocht voor een tegenactie. Joendi beroofde zich, toen de bri gade weigerde aan de bevelen te gehoorzamen, van het leven. Cir ca 500 officieren, overwegend certificaten van oorsprong. Wan neer onderweg de geëxporteerde partijen worden geplitst, worden ook de certificaten gesplitst. De economische controledienst heeft de officier van justitie voor economische zaken te Amster dam op de hoogte gesteld. niet-baathisten, Nasser-gezinden of politiek neutralen, die bij de staatsgreep van 23 februari 1966 aan de kant waren gezet, zijn door generaal Hafez Assad terug gehaald. Assad zou hebben ingestemd met de bijeenroeping van een geheim buitengewoon partijcon gres, waarop een nieuw centraal comité voor de baath-partij en een nieuwe regering moeten wor den gevormd. Hij was eerst van plan zelf een nieuwe regering sa men te stellen. Naar het Libanese blad Al- Bayrak dinsdag berichtte is de activiteit van Russische militaire De eerste secretaris van de Poolse communistische partij en premier Cyrankiewicz zijn dins dag na een onverwacht bezoek aan Moskou naar Warschau te ruggekeerd. Hoewel over het ge sprek in de Russische hoofdstad geen bijzonderheden bekend zijn gemaakt, acht men het niet uitge sloten dat de crisis om Berlijn daarbij een belangrijk onderdeel beeft uitgemaakt. adviseurs in Syrië op last van generaal Assad beperkt. Een van de hoofdoorzaken van de huidige machtsstrijd was naar verluidt de ontevredenheid van het leger over de militaire hulp van de Sowjet-Unie. Assad zou door het uitgeven van het parool „terug dringen van de Russische in vloed" meer hulp aan Moskou willen ontwringen en tegelijker tijd willen proberen van het wes ten de wapens los te krijgen die Moskou niet beschikbaar stelt. In de Arabische pers gaan geruchten dat Syrië behalve in Frankrijk ook in West-Duitsland orders wil plaatsen. Drie jongemannen hebben dinsdagmorgen omstreeks half zeven de 70-jarige sigarenwinke lier G. Teilegen uit Maarssen in zijn winkel aan de Kaatsbaan overvallen, de man mishandeld en beroofd van 350,aan pa piergeld en een aantal pakjes si garetten. De winkelier stond achter zijn, toonbank toen de mannen de win kel binnenkwamen. De eerste! van het drietal had een touw enj een mes in zijn hand en duwde! de man achter de toonbank weg. Daarop ontstond een worsteling waarbij de heer Tellegen zware klappen opliep, terwijl in de zaak een ravage werd aangericht. On middellijk na de beroving ver trokken de mannen. Het slacht offer was zo overstuur dat een klant die pas een half uur later binnenstapte, de riiksoolitiei moest waarschuwen,

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4