Berlijn aan de vooravond van de presidentsverkiezing Apollo-9 steeg op voor tien- daagse vlucht om de aarde EBREDA IbieH Vietcong nadert steeds dichter Russische ambassade in Peking door betogers omsingeld Saigon Consternatie Derde trap in baan om de zon gebracht SIRHAN BEKENT ONDER EDE AMERIKANEN WIERPEN DUIZEND TON BOMMEN AF... GROOTSTE DEMONSTRATIES SINDS TWEE JAAR HET WEER RADIO DE KOCK Het was een start volgens het boekje WOENSDAG 5 MAART 1969 25e Jaargang No. 5935 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Bondskanselier Kiesinger in West-Berlijn Verkeer opnieuw stilgelegd Protestmars verboden F.D.P. achter Heinemann Weir explos'even ontdekt in Montreal „Nieuwe tsaren" 140 doden en gewonden Noordvietnamese tanks en pantserwagens Weerbericht Juwelendiefstat in Bordeaux Hoogwater Zon- en Maanstanden Trankermg bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Saade Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8.— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per ram 16 cent; minimum -r advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. ubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. In West-Berlijn zijn dinsdag dr. Gerhard Schroder (C.D.U.) en dr. Gustav Heinemann (S.P.D.) aan de vooravond van de presidentsver kiezing door hun fracties officieel kandidaat gesteld. Eveneens dins dag bracht de directeur van de West-Berlijnse senaatskanselarij, Horst Grabert een onverwacht be zoek aan Oost-Berlijn waar hij een gesprek had met de Oostdultse staatssecreataris dr. Michael Kohl A dat echter geen nieuwe vooruit zichten bood op een alsnog snelle oplossing van de crisis. cies twee uur door de Oostduit sers afgesloten en het Oostdultse persbureau A.D.N. meldde dins dagavond dat de manoeuvres van de Russische en Oostduitse troe pen rond Berlijn hun hoogtepunt bereiken. De Oostduitsers blijven bij hun standpunt, zo is in Bonn gezegd. Voorts is dinsdag de verkeers weg BerlijnHelmstedt voor pre- Het gesprek tussen Grabert en Kohl, dat particulier wordt ge noemd, had, volgens de Westber- lijnse voorlichtingsdienst plaats op verzoek van de Oostduitse staatssecretaris en duurde een uur. De regeringswoordvoerder in Bonn, Coiirad Ahlers, zei diat „de andere kant" weer eiste de presi dentsverkiezing niet in West-Ber lijn te houden en daarvoor een pasjesregeling voor de komende paasdagen in het vooruitzicht stel de. Volgens de bondsregering en de Westberiijnse senaat is dat „als voorheen geen basis voor onder handelingen". Bondskanselier Kurt Georg Kie singer is dinsdag per vliegtuig in West-Berlijn aangekomen. Hij werd verwelkomd door het hoofd van de Westberiijnse senaatskanselarij, Horst Grabert, die onlangs na mens het stadsbestuur heeft ge tracht een pasjesovereenkomst te sluiten met Oost-Duitsland. Kie- Twee maanden na de kerstvlucht van de Apollo-8 rond de maan is maandag van Kaap Kennedy het Amerikaanse ruimteschip Apollo-9 opgestegen voor een generale repe titie voor een landing op de maan. Met een Saturiïus 5- raket werd de Apollo-combinatie voor de eerste maal volledig uitgerust met het maanlandingsvaartuig in een baan om de aarde gebracht. Aan boord bevinden zich de 39-jarige James McDivitt, commandant van de com binatie, de 36-jarige David Scott, commandant van de stuurcabine, en de 33-jarige Russell Schweickart, com mandant van het maanlandingsvaartuig. Hoogtepunt van de tien dagen durende vlucht is de beproeving van het maanvaartuig, de „spin" of „kever" die officieel „lunar module" heet en waarmee waarschijnlijk al in juli van dit jaar twee Amerikanen op de maan znllen landen. De vlucht had aanvankelijk vorige week vrijdag moeten begin nen, maar moest worden uitgesteld, omdat de ruimtevaarders ver kouden waren. Het werd een start volgens het hoekje, nadat de ruimtevaarders twee uur eerder in hun cabine waren gegaan. Talrijke genodigden, onder wie de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew, en miljoenen tele visiekijkers over de hele wereld zagen het gevaarte om precies vijf uur (Ned. tijd) omhoog gaan. De eerste en de tweede trap vie len ongeveer drie en negen mi nuten later van de combinatie af. De derde trap bracht de Apol lo in dë omloopbaan, die na elf minuten werd bereikt en geringe afwijkingen van de koers ver toonde. Tijdens de eerste minuten na de start ontstond enige conster natie, toen McDivitt meedeelde dat de druk in de heliumtank van de hoofdmotor van het ruimte schip op nul stond. Het controle centrum in Houston stelde echter door meting van de aarde vast, dat de druk normaal was. Later werd dit door de mannen in het ruimteschip bevestigd. (Zie verder pag. 5) singer verzekerde de verslaggevers bij zijn aankomst dat de presi dentsverkiezing waarvoor hij naar West-Berlijn is gekomen, „een volkomen vreedzame aangelegen heid wordt, die voor niemand een verstoring of bedreiging vormt". Van de 1036 leden van de „bun- desversammlung" die vandaag een nieuw Westduits staatshoofd zul len kiezen, waren er al meer dan 800 in West-Berlijn aangekomen. De Oostduitse politie heeft dins dag opnieuw het autoverkeer tus sen West-Berlijn en de bondsrepu bliek twee uur lang stilgelegd, zo hebben reizigers meegedeeld die in de grenspost Helmstedt zijn aan gekomen. Volgens de reizigers moest het verkeer voor de stad Maagden burg, 50 kilometer ten oosten van Helmstedt, de autobaan verlaten. Ook het autoverkeer in andere richting, van West-Duitsland naar West-Berlijn, werd door Oostduit se grenswachten stilgelegd. De Oostduitse controlepost Dre- witz bij Berlijn is omstreeks 16 uur opnieuw voor het autoverkeer gesloten. Een woordvoerder van het Ame rikaanse commando in Berlijn zei dinsdagavond dat de Amerikaan se autoriteiten contact hebben op genomen „met de verantwoorde lijke mogendheid" (de Sowjet- Unie) over de algehele sluiting van de verkeersweg naar Berlijn. De hoofdcommissaris van de Westberiiinse politie, Klaus Hüb- ner, heeft een protestmars ver boden die de „Joodse actiekring" van de stad dinJfcc.„middag had willen houden tegen deelneming van 22 leden van de extreem? rechtse nationaal-democratische partij (N.P.D.) aan de verkiezing van een bondspresident. Maandag werd reeds een betoging voor het zelfde doel van de Westberiiinse „socialistische eenheidspartij" (S.E.W.) verboden. De Westduitse vrije democrati sche partij (F.D.P.) heeft dins dagavond in een fractievergade ring in Berlijn besloten vandaag bij de presidentsverkiezing voor de kandidaat van de socialisten Gustav Heinemann te stemmen. Sirhan Bishara Sirhan heeft maandag onder ede verklaard se nator Robert Kennedy te hebben doodgeschoten. Hij erkende dat de woorden „Kennedy moet worden vermoord" in zijn dagboek door hemzelf zijn geschreven. De Canadese politie heeft gis teren in Montreal zo'n 30 men sen uit een woonblok geëvacu eei-d na de ontdekking van bom men, dynamiet en detonators in een eenmans-munitiefabriekje in het gebouw. Een man was bezig met het vervaardigen van een bom. Hij werd aangehouden. Volgens de politie betekent de overval waarschijnlijk „het be gin van het einde" van een re cente reeks bomaanslagen in Montreal. De gearresteerde is een 23-ja- rig lid van het bevrijdingsfront van Quebec. Maandag werd na een telefoni sche tip elders in Montreal een nog grotere hoeveelheid explo sieven in beslag genomen. ra beugel- De vietcong die steeds dichter de Zuidvietnamese hoofdstad nadert, heeft maandagavond ver scheidene mortiergranaten afge vuurd op de nieuwe Amerikaanse haven óp 4 km ten oosten van Saigon. Voorts werden meer dan 20 militaire objecten beschoten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heefit meegedeeld dat deze beschietingen verliezen hebben veroorzaakt en lichte schade. De gevechten van maandag op enkele kilometers van de ge demilitariseerde zone tussen Amerikaanse mariniers die een artilleriebasis verdedigden, en Noordvietnamezen hebben vol gens Amerikaanse mededelingen De anti-Russische betogingen in Peking naar aanleiding van het bloedige grensincident van afgelopen zondag duurden dinsdag voort. De Russische ambassade was door een onafzienbare mensenmenigte omsingeld. Alle toegangswegen waren geblokkeerd en voor buitenlan ders was er geen doorkomen aan. Het zijn de grootste anti-Russische demonstraties sinds de „belegering" van de ambassade twee jaar ge leden, waarbij de belangrijkste toegangsweg door rode gardisten werd omgedoopt in „straat van de strijd tegen het revisionisme". Aan de betogingen van dinsdag namen veel Chinese militairen deel, die met arbeiders en boeren in spreekkoren premier Kosygin en partij leider Brezjnev als aanvoerders van de „revisionistische renegaten- kliek" verantwoordelijk stelden voor het grensincident. De muren in Peking zijn overdekt met anti-Russische leuzen. Twee grote Chinese kranten, het Volksdagblad en het blad KAAP KENNEDY: James Mc Divitt, David Scott en' Russell Schreickart (van voor naar ach teren) hier op weg om met de Apollo-9 aan een tiendaagse ruimtereis rond de aarde te be ginnen. van het bevrijdingsleger, schre ven dinsdag in een gezamenlijk hoofdartikel dat China alleen in het offensief zou gaan, wanneer het werd aangevallen. De Chi nezen zouden „willekeurig welk aantal invallers de Sowjet-Unie op hen, afzond zelfs als ze met anderen kwamengeheel en al vernietigen In het bewuste artikel onder de kop „weg met de nieuwe tsa ren" stond dat de Sowjet-TJnie Mongolië al in een kolonie had veranderd en nu probeerde Chi nees gebied in handen te krij gen. Het incident van zondag was „tevoren beraamd" en het was een onbeschaamdheid dat de Russen nog een protestnota hadden gezonden. Het is een onbetwistbaar feit dat 't eiland Tsjen Pao waar volgens China de Russische ac tie plaatsvond Chinees gebied is. Ook in de Sowjet-Unie werd betoogd. Het Russische persbu reau Tass meldde dat in bedrij ven in het verre oosten anti- Chinese bijeenkomsten worden gehouden, waarop de Chinese „gewapende provocatie" wordt veroordeeld. Naar in diplomatieke kringen te Moskou verluidt zijn bij het grensincident van zondag aan de Oessoeririvier aan Russische kant 40 doden en gewonden ge vallen, aan Chinese kant 100 do den en gewonden. Volgens de Russische lezing deed een Chi nese eenheid ter sterkte van 200 man een aanval oo het eiland Damanski (door China Tsjen Pao genoemd). De hoge Chinese verliescijfers waren een gevolg van het feit, dat de Chinezen aanvielen over de geen enkele dekking biedende ijsvlakte van de dichtgevroren Oessoeri. aan Amerikaanse zijde 13 doden en 22 gewonden geëist Twintig Noordvietnamezen sneuvelden. Bij een zuiveringsoperatie in de buurt van de Laotiaanse grens werden Amerikaanse mariniers aangevallen door Noordvietna mezen. Elf Noordvietnamezen sneuvelden en één marinier werd gedood en één gewond. Even te voren hadden de Amerikanen 'n grote munitieopslagplaats ont dekt. Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen hebben maandagmiddag op 80 km ten noorden van Saigon een vijandelijke vrachtauto met tien inzittenden onder vuur ge nomen en vernietigd. Ameri kaanse reuzebommenwerpers hebben maandagavond en dins dagochtend meer dan duizend ton bommen geworpen op vier Zuidvietnamese provincies rond om Saigon. De Noordvietnamezen hebben dinsdag vroeg voor het eerst in hun huidige voorjaarsoffensief tanks en pantserwagens in de strijd gebracht. Dit gebeurde bij een aanval op een kamp van Zuidvietnamese speciale troepen ZONNIG WEER Van Rusland via Denemarken naar het noorden van Ierland strekt zich een rug van hoge luchtdruk uit. Aan de zuidkant hieivan werd via Duitsland met oostelijke wind droge lucht naar ons land getransporteerd. Hierdoor vas het dinsdég in he il Nederland en een groot deel van Dwtsland zonnig weer. In het zuiden en midden van ons land stegen de maximum temperaturen plaatselijk tot 8 9 graden. In het noorden bleef het aanmerkelijk kouder. Zo werd in.Den Helder een middag- temperatuur van twee graden ge meld. Het ziet er naar uit dat ook woendag de as van de rug van hoge luchtdruk noord van ons land liggen, zodat de aanvoer van dTOge lucht uit Duitsland aan houdt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig weer Droog en zonnig weer. Matige in het waddengebied af ten toe vrij krachtige oostelijke wind. In de ochtend lichte tot matige vorst. Middagtemperaturen van onge veer 8 graden in het midden en zuiden; tot omstreeks 3 graden in het noorden van het land. bij Dak To op ongeveer 10 km ten oosten van de grens met Cambodja. Na een hevige be schieting rukten tien amfibie tanks van het Russischs type PT-76 en verscheidene andere pantservoertuigen op. Te hulp geroepen Amerikaanse vliegtui gen zouden twee tanks en twee 'andere voertuigen hebben ver nield. Toen de aanvaller» zich terug trokken, bleken twee van de der tien Amerikaanse „adviseurs" in het kamp te zijn gesneuveld. De PT-76 heeft een bemanning van drie leden. Op de weg kan 't voertuig een snelheid halen van 45 km, in het water van negen km per uur. De tank is uitgerust met een kanon van 76 mm en een draagwijdte van 13 km. Tanks van dit type hebben in februari van het vorige jaar bij Khe Sanh geopereerd. In het afgelopen weekeinde zijn uit een ju weiiers winkel in Bor deaux juwelen ter waarde van 450.000 francs (ongeveer 325.000 gulden) ontvreemd. De inbre kers wisten via een belendend huis boven de winkel te komen, Daar boorden zij een gat in d« vloer. De beveiligde brandkast) lieten zij ongemoeid. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN WOENSDAG 5 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 02.41 03.17 03.51 04.00 n.m. 02.59 03.35 04.09 04.18 DONDERDAG 6 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.13 3.49 4.23 4.32 n.m. 3.32 4.08 4.42 4.51 ZON MAAN op onder op onder mrt 5 07.18 18.27 20.14 07.45 6 07.15 18.28 21.35 07.56 7 07.13 18.30 23.00 08.07 8 07.11 18.32 00.00 08.21 9. 07.09 18.34 00.29 08.40

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1