Spanning rond Berlijn naar hoogtepunt Nixons reis heeft vertrouwen in Amerika hersteld Militaire staatsgreep in Syrië BONN SPREEKT OOSTDUITSE EN RUSSISCHE BESCHULDIGINGEN TEGEN RUSSISCH-CHINEES GRENSINCIDENT EIST DODEN EN GEWONDEN Scherpe protestnota's met wederzijdse beschuldigingen MOEDER SLAAT KINDJE DOOD HET WEER VIETCONG BESCHOOT RACH GIA IN MEKONGDELTA President Thieu: „Offensief is mislukt. BRITS-FRANSE CONTROVERSE GAAT ALLEEN EUROPA AAN Geen overleg met Russen ten koste van bondgenoten Generaal Assad nam de macht in handen MAANDAG/DINSDAG 3/4 MAART 1969 25e Jaargang No. 5934 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. van de Sande, Temeuzen Onwettig Geen wapen incIustHe Russische ambassadeur in pyama door straten van Canberra Andere lezing Doorlaatnost Helmstedt gesloten Verkiezing in West-Berlijn gaat door Bewapening Weinig verzet Overtrokken Bij de paus Geschenken Vertrouwen Weerbericht Zon- en Maanstanden Hj'tóomwmwrftTERNEUZEN Diweteur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie, en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; mmümtm per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. werft Bonn in West-Beriijn solda ten voor de Bundeswehr. De spanning rond Berlijn is ge stegen door een van Oostduitse zijde afgekondigd verbod op het vervoer van alle „voor militaire doeleinden van de bondsrepubliek bestemde goederen over de ver keerswegen van de D.D.R. tussen West-Berlijn, en West-Duitsland". Daaronder vallen wapens, munitie en militaire uitrustingsstukken of onderdelen. De Sowjet-Unie had post-Duitsland om zo'n maat regel verzocht in een nota, waar in zij Bonn beschuldigde van mis bruik van de toegangswegen tot Berlijn. De Verenigd® Staten bevestigden Volgens de Russen worden in reeds het reddt van West-Duits het westelijk stadsdeel militaire land om ziiu presidentsverkiezing en strategische goederen voor de in West-Berliin te houden en ves- bondsrepubliek vervaardigd en tigden de aandacht van de Sowjet- Van westelijke zijde zijn de be schuldigingen tegengesproken. West-Duitsland verklaarde dat de Russische beweringen „elke juridi sche en feitelijke grond" missen en dat alle maatregelen die op basis daarvan worden genomen, onwettig zijn. De door Oost-Duits- land afgekondigde maatregelen vormen een poging om de levens vatbaarheid van Berlijn in gevaar te brengen, zo werd in Bonn ver klaard. Regeringswoordvoerder Diehl deelde mee dat dê bonds republiek met Amerika, Engeland en Frankrijk contact had opgeno men over de Russische nota en de Oostduitse maatregelen. De Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek hebben zondag scherpe protestnota's gewisseld na een grensincident, waarbij aan belde zijden doden en gewonden vielen. Moskou en Peking geven elkaar de schuld en dreigen met ernstige gevolgen bij herhalingen. De eerste mededeling kwam uit Moskou waar het persbureau Tass meldde dat een gewapende Chine se eenheid de rivier de Oessoeri was overgestoken naar Russisch gebied en plotseling het vuur had De in Rozenburg woonachtige 24-jarige mevrouw O.H. heeft naar nu pas bekend is geworden, donderdagavond in een woede uitbarsting haar 17 maanden oude zoontje doodgeslagen. Haar man, die in de nachtdienst werkte, waarschuwde vrijdagmorgen na thuiskomst de huisarts. Na lijk schouwing werd de politie ge waarschuwd. Bij de sectie con stateerde dr. Zeldenrust dat het kind dermate was geslagen dat dit de dood ten gevolge had. De politie deelde vanmorgen maandag) mee, dat de vrouw die in verwachting is mede door een moeilijke gezinssituatie in een overspannen toestand ver keert. Men neemt aan, dat ze heeft gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering. Ze is overgebracht naar Rot terdam, waar de officier van justitie het onderzoek zal voort zetten. De Russische ambassadeur in Australië is vanmorgen vroeg in pyjama anderhalve kilometer door de straten van de Austra lische hoofdstad gehold na een aanval met benzinebommen op de Russische ambassade. Zes brandbommen zetten een grote haag van cypressen ron dom de ambassade in brand. Deze brand deed het personeel van de ambassade uit hun appartemen ten naar het aangrenzende ge bouw vluchten. De 55-jarige am bassadeur, Nikolai Tarakanov, reivite wwdf* we®. geopend op Russische grenswach ten in het gebied van Nizine- Mlchailovka, ongeveer 180 kilo meter van Chabarovsk. Aan beide zijden zijn doden en gewonden ge vallen. In een Russische protestnota aan de regering in Peking staat dat verdere provocatieve grensinciden ten zullen worden afgeslagen en resoluut de kop ingedrukt. Volgens de lezing van Peking hebben Russische grenswachten verscheidene Chinese militairen gedood en gewond, toen zii bij Tsjen Ta Pao in de provincie Hei- loeng Kiang met pantserwagens en vrachtauto's op Chinees gebied doordrongen. De Chinezen hadden na herhaalde waarschuwingen teruggeschoten en de Russen ver dreven. Het is het ernstigste incident m een reeks grensincidenten sedert het ideologische geschil tussen Peking en Moskou. Waarnemers in Moskou wiizen op de snelheid, waarmee de Rus sen het incident wereldkundig hebben gemaakt en een protest hebben Ingediend. Men legt ver band met de toegenomen woorden strijd tussen de twee communisti sche landen, nu het tijdstip van de zo vaak uitgestelde (door het Kremlin verlangde) communis tische wereldconferentie nadert. WEINIG VERANDERING Het afgelopen weekeinde bevond ons land zich aan de zuidflank van een hogedrukgebied dat zich uitstrekte van Rusland tot over de Britse eilanden. Boven zuidwest Europa handhaafde zich een lage drukgebied. Een randstoring hier van drong, in betekenis afnemend, over Frankrijk naar onze omge ving en veroorzaakte, voorname lijk in het zuiden en westen van het land regen. Maandagmorgen werd in Zierikzee 4 millimeter af getapt. L Met oostelijke winden stroomde lucht uit Duitsland binnen waar in het de afgelopen nacht in de noordelijke provincies plaatselijk 2 graden onder nul werd. Het komende etmaal verplaatst een front, dat ten noorden van de Britse eilanden ligt, zich langzaam zuidwaarts, maar zal ons land niet bereiken, zodat in het huidige weertype maar weinig verandering aal komen. Unie op de consequenties die de door Oost-Dultsland afg-kondigde maatregelen op de vrije toegang tot Berlijn kunnen hebben. De kwestie kwam ter sprake tijdens een onderhoud, dat de waarnemend minister van buiten landse zaken Elliot Richardson had met de Russische ambasadeur Dobrynin. Een woordvoerder van het State Department verklaarde: „Er is geen wapenindustrie in West-Berlijn en het is de burgers van West-Beriijn bij de wet ver boden dienst te nemen in het leger". Oost-Berlijn daarentegen vormt herhaaldelijk het toneel van militaire activiteit, zoals met name défiié's, wat een schending be tekent van de viermogendheden- «kkoorden, aldus de woordvoer der. De autoweg van Helmstedt naar Berlijn is zaterdagmorgen twee uur lang gesloten geweest De Oostduitsers gaven als reden R"s- sische troepenbewegingen op. De manoeuvres worden gezien als een reactie on het Westduitse plan om in West-Berliin een nieuwe presi dent te kiezen. De weg werd door Oostduitse grenswachten met metalen slagbo men versperd. Dat was in 1965 voor het laatst gebeurd, toen de communisten bezwaar maakten tegen een bondsdagvergadering in West-Berlijn en ook oefeningen hielden. Achter de slagbomen be trokken soldaten met het machine pistool in de aanslag de wacht en er vormde zich sne! een lange rij auto's. Een Amerikaanse majoor, die een Russische officier aan de andere kant van de grens om op heldering vroeg, kreeg te horen dat de weg door Russische troepen geblokkeerd was. Even na 9 uur ging de weg weer open. Oostduitse grenswachten hebben zondagmorgen om 7 uur opnieuw de doorlaatpost HelmStedt-Marien- born gesloten. De afsluiting geschiedde weer met metalen versperringen en met machinepistolen gewapende wach ten. PARIJS: President Nixon heeft zondagochtend een onderhoud gehad met vice-president Ky (l.) van Zuid-Vietnam en met de voornaamste Zuidvietnamese on derhandelaar op het vredesover leg Phang Dang Lam (op de rag gezien). De Amerikaanse onder handelaar Cabot Lodge (rechts) en minister van buitenlandse zaken William Rogers (tweede van rechts) waren eveneens aan wezig. .r Kort na zijn onderhoud met de Russische ambassadeur Tsarapkin heeft bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland voor de West duitse televisie verklaard, dat de verkiezing van de nieuwe presi dent van de bondsrepubliek op 5 maart in West-Berlijn doorgaat. Het kiescollege zal op 5 maart bij eenkomen, aldus Kiesinger, en wij Zullen de zenuwenoorlog die in de komende dagen met kracht zal worden gevoerd, moeten door staan. 77 In de stad Rach Gia In de Mekong-delta zijn zaterdagnacht zeven burgers gedood en 53 ge wond bij een vietcong-beschie- ting. In totaal werden in Zuid- Vietnam dertig doelen onder vunr genomen. In de noordelijke nrovincie Kwang Tri is dichtbij de Laotiaanse grens een gehei me opslagplaats ontdekt met meer dan 200 ton geweren een munitie, voor het grootste deel afkomstig uit China en voor 90 orocent nieuw. Het is het gTOot- ste wapendepot dat ooit in Zuid- Vietnam is gevonden. De „New York Times" schreef zaterdag dat president Nixon een einde moet maken aan de mythe dat Johnson een afspraak met Noord-Vietnam maakte, voordat hij eind vorig jaar stopzetting van de bombardementen op het noorden afkondigde. Zo'n af- snraak bestaat helemaal niet, aldus het blad. Volgens een militaire woord voerder heeft een vietcongstrij- der twee granaten naar een Amerikaanse militaire bus ge gooid, waarbij één militair om kwam en 13 gewond werden. President Ngoeyen Van Thieu heeft gezegd, dat het vierde of fensief van de vietcong was mis lukt. De aanvallen zullen niet de plannen van de Zuidvietnamezen om Amerikaanse troepen te ver vangen, beïnvloeden, omdat de Noordvietnamezen en de viet cong steeds zwakker worden. President Nixon zou van mening zijn dat zijn rondreis door Europa ertoe heeft bijgedragen het ver trouwen in het Amerikaanse be wind te herstellen. Van Ameri kaanse zijde is meegedeeld dat Nixons bezoek waarschijnlijk de meeste indruk heeft gemaakt in West-Duitsland, dat bepaalde ver zekeringen nodig had om de vrees weg te nemen, dat Europa door de Amerikanen wordt verwaar loosd. De Westduitsers zouden zeer in genomen ziin met Nixons nadruk kelijke verklaring dat hij West- Berliin, dat nu onder druk van de Russen en Oostduitsers staat, niet in de steek zal laten en dat de Amerikanen van plan ziin de toe gangswegen naar West-Berliin open te houden. In elk land dat hij bezocht, heeft Nixon gepoogd dui delijk te maken dat hii een nieuw tijdperk van onderhandelingen wil en aan de confrontatie een einde wil maken. Hij heeft er echter steeds de na druk op gelegd dat de bondgeno ten van de V.S. moeten beseffen, dat zij bij zijn poging om tot een nieuwe verhouding met de com- o Volgens de Egyptische pers is in Syrië een militaire staatsgreep gepleegd onder leiding van gene raal Hafez al-Assad. De kranten schreven dat de staatsgreep zonder bloedvergieten was verlopen en dat generaal Assad een nieuwe regering zal vormen. De verbindingen met het buitenland zijn normaal gebleven. Generaal Salah Jedid, die aan de kant van president Atassi staat, werd tot dusver als de „sterke man" in Syrië beschouwd. Enkele maanden geleden was hij al in conflict met generaal Assad, die de betrekkingen met de baath- partij in Irak wilde verbeteren en een verenigd Iraaks-Syrisch-Jor- daans opperbevel tegen Israël wil de vormen. President Atassi; de adjunct- secretaris van de Syrische baath- partij, Galah Jedid en de ministers van buitenlandse en binnenlandse zaken staan onder huisarrest. Tien leden van het zestien man sterke bestuur van de baath-partij zijn gearresteerd. Formaties jagers vlo gen zaterdag boven Damascus waar het echter rustig is. Generaal Assad, minister van defensie en opperbevelhebber van de Syrische luchtmacht, schijnt de macht vast in handen te hebben. Hij wordt bijgestaan door generaal Moestafa Tiass, die eerste vice- minister van defensie en chef van de generale staf is. Alleen in het noorden is verzet gepleegd tegen de gang van zaken. De ministers van binnenlandse en buitenlandse zaken hebben ge tracht de boeren en arbeiders in dit gebied te mobiliseren en op te laten trekken naar Aleppo. Hun poging werd echter verijdeld en beide mannen werden aangehou den en ontwapend. munstische landen te komen, zul len worden ingeschakeld. Hij be loofde dat hij Amerika's bondgeno ten zal raadplegen over alle kwes ties die hen rechtstreeks raken, alvorens hij in overleg treedt met de Russen. Nixon liet er geen twijfel over bestaan, dat onder handelingen met Moskou over de beperking van de bewapening en andere kwesties het eerste doel is dat zijn regering zich heeft gesteld. Maar hij wil niet met de Russen praten ten koste van de West europeanen. Amerikaanse functio narissen geloven dat Nixon de leiders van Engeland, België, West-Duitsland en Italië heeft weten te overtuigen van de juist heid van ziin aanpak en dat er nu een begin is gemaakt met de ge meenschappelijke benadering van vele vraagstukken. De Amerikaanse president is, zoals hijzelf heeft gezegd, niet naar Europa gekomen om oplos singen voor speciale problemen voor te stellen of overeenkomsten te sluiten, maar om een sfeer van vertrouwen te schepoen. Ameri kaanse functionarissen ziin van mening dat hij in die beperkte op zet is geslaagd en dat de V.S. en hun bondgenoten beoaalde vorde ringen kunnen boeken, bijvoor beeld inzake het midden-oosten. Nixon heeft zich niet laten be trekken bij de Brits-Franse con troverse over bepaalde voorstellen met betrekking tot de toekomst van Europa die De Gaulle zou hebben gedaan. Hij liet weten dat dit een zaak is die alleen de Euro peanen aangaat en achtte de hele kwestie schromelijk overtrokken. President Nixon heeft zondag avond ziin werkbezoek aan Euro pa afgesloten met een audiënt'e bij paus Paulus. Blijkens een com muniqué pleitte de paus voor een uitbreiding van de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. Bii de gedachtenwisseling over de spanningsgebieden kwam de na druk te liggen op de noodzaak van meer begrip tussen de volke ren en het streven naar rechtvaar dige oplossingen van de proble men. Het Amerikaanse staatshoofd was uit Pariis naar Rome gevlo gen. Van het vliegveld Fiumicino reisde hij door met een helikopter fie hem oo het plein voor de St. Pieter bracht. Het was de eerste maat dat daar een vliegtuig land de. Na het onderhoud met de paus dat 70 minuten duurde, begaf Nixon zich op dezelfde wijze naar de Romeinse luchthaven, van waar hij met het presidentiële vliegtuig de thuisreis naar Washington aan vaardde. Het gesprek met de paus vond plaats in diens bibliotheek. De 71- jarige paus die in het wit was ge kleed, zat achter een schrijftafel, met aan de ene kant een tolk en aan de andere zijde zijn „minister van buitenlandse zaken", mgr. Agostino Casaroii. De Amerikaan se president, in een donkergrijs costuum, zat tegenover hem met naast zich als zijn tolk generaal- majoor Vernon Walters. De paus overhandigde zijn gast een 17e eeuws schilderij van het Sint Pietersplein, een gesigneerde foto en drie medailles van zijn pontificaat, in goud, zilver en brons. Nixon gaf de paus een aar dewerk beeld van een vogel naast, een narcis, vervaardigd door een Amerikaanse kunstenaar. Nixon heeft bij zijn terugkeer in Washington gezegd dat het resul taat van zijn achtdaagse reis kan worden samengevat in de woorden „nieuw vertrouwen". „Dat vertrouwen is gebaseerd op het feit dat we tezamen in staat zullen zijn een nieuw begrip te ontwikkelen met degenen die in het verleden tegenover ons hebben gestaan aan de andere kant van de wereld". Vice-president Spiro Agnew be groette de president met een bloedneus. Toen hij met Nixon de erewacht inspecteerde, gleed de vice-president uit en viel, waar door hij de bloedneus opliep. Zowel de Amerikaanse pers als de politici noemen Nixons reis een onberisoeliik debuut. Zelfs zijn critici, die de juistheid van Nixons reis in twijfel trokken, zeggen dat hij met succes zijn geloofsbrieven "Is wereldleMer heeft overhandigd. De besprekingen met De Gaulle worden als het grootste succes be schouwd en volgens functionaris sen hebben de twee leiders aan zienlijke vooruitgang geboekt in de richting van toekomstige sa menwerking na verscheidene jaren van koele betrekkingen tussen Washington en Pariis. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Plaatselijk opklaringen Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind en dezelfde temperaturen als maandag of iets lagere. Hoogwater DINSDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 02.08 02.26 Terneuzen 02.44 03.02 Hansweert 03.18 03 3 5 Walsoorden 03.27 03.45 WOENSDAG 5 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 02.41 02.59 03.17 03.35 03.51 04.09 04.00 04.18 ZON MAAN op onder op onder mrt 4 07.20 18.25 18.54 07.35 5 07.18 18.27 20.14 07.45 6 07.15 18.28 21.35 07.56 7 07.13 18.30 23.00 08.07 8 07.11 18.32 00.00 08.21 9. 07.08 18.34 00.2# 0&40

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1