MODE IMPRESSIES VOOR VOORJAAR EN ZOMER '09 A C00 DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 MAART 1969 Pagina Wie het Franse modepanorama ever- ziet zoals het zich in Parijs ontvouw de, die zal tot de conclusie komen dat de couturiers vrijwel geen revo lutie hebben beleefd of het moest er een zijn op het terrein van de con fectie. Om het in het kort te zeggen: er is weinig of niets veranderd. Er komt ook nog bij dat Parijs met de dag meer couturiers blijkt te voeden en het Angelsaksische gezegde dat vele koks de maaltijd verderven in ieder geval niet beter maken, kan ge makkelijk op hen van toepassing wor den gebracht. Zo zag men vooral lange bovenstukken, laaggeplaatste tailles, en vele, vele plooien en die dan van boven tot onder, of fel uit springend onder een laag taillestuk.- En dan broeken, broeken en nog eens broeken en de meeste stukken (zo als dikwijls tijdens de Parijse shows) bijna geheel ontheven aan de praktijk van de werkelijkheid, waarin men zul ke kleren zou moeten dragen. De rok ken zijn zeer kort (bij Dior) of vlak boven de knie (bij de Givenchy) of erop bij Saint Laurent en bij Chanel. Details vormden de enorme sjerpen met grote strikken voor of op de heup, sjaals om hals en hoofd en elders waar maar een sjaaltje vastgemaakt kan worden van verder veel detail grapjes, die verder maar weinig mode- waarde bezitten. De koks hebben er, wellicht door hun te grote aantal wei nig van gemaakt en alleen de be gaafdheid van enkelen heeft fraai werk tot resultaat gehad. Als voor naamste kleuren zullen we dit voor jaar en zomer zien blauw, afgezet met wit en rode biezen, of deze drie kleu ren in een andere combinatie ver werkt. Verder zullen ook weer de pas telkleuren naar voren komen, met als modekleur rose. Ook het bruin zullen we in verschillende nuances terugvin den. Gérard Pipart van het huis Nina Ricci blijkt steeds duidelijker op te klimmen naar de hoogste top, hij kwam op nieuw tevoorschijn met zeer vrouwe lijke, vloeiende frisse modellen met ook weer lange bovenstukken en veel plissé. Dior's Marc Bohan bleef ge heel op de vlakte: Courrèges imiteer de zijn goed deels verouderde shock- style van enkele jaren her en was daardoo, geheel schokvrij en verve lend. Saint Laurent was lief en een beetje wrang en zo was het eigenlijk overal maar gematigd en dat is jam mer. Voor Parijs. Voor de vrouw niet. want die bepaalt immers zelf de ten dens. Maar toch blijft het de moeite waard iets nieuws aan te schaffen, al was het alleen maar om de zonnige kleu rencombinaties. Want iets zonnigs kunnen we in ons klimaat wel gebrui ken. Deze en volgende pagina's bieden u, dames, een schat aan modenieuws, samengebracht in prachtige kollek- ties door de modehuizen, die kosten nog moeite gespaard hebben om u dit jaar in het centrum der belangstel ling te plaatsen. En naar smaak en fi nanciële draagkracht zal u er zeker in slagen een mantel, pakje, japon, truitje of vest aan te passen dat u als gegoten staat. Dit jeugdig aandoend „broek-pak" is onder deel van de lente-zomer collectie van de Franse ontwerper Christian Dior. Het pakje is van licht rose flannel. Het jasje is zonder kraag en heeft opgestikte zakken. Het wordt gedragen met een rose shantung blouse en een stropdas. Een Japon voor voorjaar en zomer van de Franse ontwerper Louis Feraud, gemaakt van wittt» feanlon met een sterk geplisseerde mini-rok. Ontwerper Etor maakte dit seizoen z'n debuut in Parijs met o.a. dit model. Een avondjurk van Oiana nylon met wijde mouwen, lange manchetten, een brede tailleband en een klei ne puntkraag. De wijdvallende rok met een plooi opzij heeft hetzelfde dessin als de top in tegenovergestelde kleuren. De voorjaars- en zomerkollektle van Lanvin bevat o.a. dit ensemble, bestaande uit een geplisseerde broekrok, waarop een wit jer sey mouwloos jasje gedragen wordt. Het ge heel wordt afgerond met een lange shawl en witte hoel met brede rand. Pile Nucleaire heeft dit model van Jean Patou voor zijn voorjaars- en zomerkollektie. Het is een cocktalljurk van oranje crepe met een diep décolleté, een brede ceintuur en twee vierkante zakken. Ricci presenteert voor de komende lente en zomer. Over de strapless japon die aan de linkerzijde een lange split heeft wordt een zacht oranje gazen tunique gedragen bezet met veelkleurige stenen in bloemmotieven. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9