MUL President Nixon voor een bezoek van 48 uur in Parijs AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN BESCHADIGD Vietcong-offensief duurt reeds de gehele week RADIO DE K0CK Besprekingen over West-Berlijn zijn vastgelopen saucijzeiiroodjBs Premier Esjkol van Israël begraven Ajax-Benfica defintief op t.v. AARDBEVING IN PORTUGAL EN MAROKKO OVERVAL OP POSTKANTOOR IN UTRECHT Buit: ƒ13.000 de Publiek werd van hei vliegveld geweerd BANKETBAKKER!!, Gasverwarmirg Schietpartij in India Mensenlevens en schade EISENHOWER GAAT ACHTERUIT Treinongeluk op Sicilië ANTI-AMERIKAANSE BETOGINGEN IN ITALIË Hoogwater Zon- en Maanstanden HET WEER Weerbericht Et Fatah meldt neerschieten Israëlische „mystere" ZATERDAG 1 MAART 1969 25e Jaargang No. 5933 Uitgeefster N.V. v/h Fa. F. J. van de Sande, Terneuzen het Amerikaanse kunnen doen verdwijnen. De Gaulle besloot zijn korte toespraak met een „leve de Verenigde Staten". Op of bij het vliegveld was geen publiek toegelaten. OUDSTE BONDGENOOT President Nixon zei o.m., dat het hem een grote eer was in frankrijk te zijn, een land dat de oudste bondgenoot der V. S. was. Nixon legde er de nadruk op, dat de problemen van de wereld van nu te belangrijk zijn om oude leuzen te herhalen of over oude twisten te discussiëren. „Wat wij zoeken, zijn nieuwe wegen die leiden naar samenwerking, vrede en vrijheid voor alle volkeren ter wereld. Wjj horen gaarne uw advies over de wijze waarop de V. S. het best hun rol kunnen vervullen om bij te dragen tot de oplossing van de grote problemen aie de wereld verdelen", aldus Nixon. GEEN EENZIJDIGE BESLUITEN De Amerikaanse president zei woordelijk: „Wij hebben al vaak met u gesproken en ik heb steeds profijt gehad van de wijsheid en de ervaring die u in zulk een grote mate bezit. In de geschie denis van de wereld is er nog nooit een periode geweest, waar in zo weinig behoefte is aan een zijdige besluiten van een grote mogendheid, maar wel aan de grootste wijsheid die wij kunnen opbrengen om de politiek tp be palen die de vrijheid zal redden en de internationale vrede zal bewaren. Allen die het voorrecht heb ben gehad uw land te leren ken nen en te bezoeken, zoals ik zo vele malen heb gedaan, zullen de zin ondervinden van hetgeen Benjamin Franklin lang geleden heeft gezegd, n.L: „Iedereen heeft twee vaderlanden, Frankrijk en EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswjjkstraat 79 TERNEÜZEN zijn eigen vaderland".'Het is in deze geest, mijnheer de president, dat ik uit de grond van mijn hart zeg: „Leve Frankrijk". HANDEN DRUKKEN In tegenstelling tot de warmte van generaal De Gaulle's welkom was de menigte, die Nixons rit door Parijs gadesloeg, niet erg talrijk en niet luidruchtig. Op vier punten langs de route zwaai den studenten met borden met anti-Amerikaanse teksten. Zij wierpen vlugschriften naar de presidentiële stoet. Toen Nixon later een krans ging leggen bij het graf van de onbekende soldaat, werd hij har telijk toegejuicht, terwijl hij zich in de menigte „stortte" om Parij- zenaars en in Frankrijk wonende Amerikanen een hand te geven. Binnen twee uur na Nixons aankomst in Frankrijk hadden De Gaulle en Nixon hun eerste onderhoud in het Elysée. Onder werpen die besproken werden, waren het midden-oosten, Viet nam, hervormingen op interna tionaal monetoir gebied, Europa, de betrekkingen tussen oost en west en de Frans-Amerikaanse betrekkingen. Het eerste gesprek onder vier ogen heeft ruim twee uur ge duurd. De Gaulle deed zijn gast uitgeleide tot aan het bordes. Enkele honderden mensen had den in de tuinen van het Elysée meer dan twee uur in de kou staan wachten om Nixon toe te juichen. Nixon stapte uit zijn auto en begaf zich tussen de men sen om toegestoken handen te drukken. Daarna vervolgde hij zijn weg naar het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, waar hij tijdens zijn verblijf in Parijs logeert. Bij een botsing tussen arbei ders en politie in de Indische staat Kerala heeft de politie don derdag drie arbeiders doodge schoten. Zeker twintig arbeiders en zeven politiemannen liepen verwondingen op. Het gevecht deed zich voor bij Idikki, waar met Canadese hulp een water- krachtprojekt wordt uitgevoerd. Ongeveer 2.000 ontevreden ar beiders wilden naar het huis van een aannemer trekken, toen de politie tussenbeide kwam. Vorig jaar was dit projekt het toneel van ernstige arbeidsonrust, waarvoor de „communisten" ver antwoordelijk werden gesteld die in Kerala een belangrijke rol spelen. Drie Amerikaanse oorlogssche pen en een nier zijn vrijdag zwaajr beschadigd, toen de viet- cong de grote marinehasis bii Danang voor de tweede maal binnen enkele uren on''er vuur nam. Er deden zich tijdens een raketbeschieting enkele explo sies voor, waarvan men niet weet of ze door de raketten of door vietconesaboteurs waren veroorzaakt. Bij de eerste aan val was een munitiedepot in de lucht gevlogen. Het vietcong-offensief ging vrijdag zijn zesde dag in. Circa 25 bases en steden werden be schoten. In de kustplaats Hoi An verloren drie burgers door mor tiergranaten het leven en wer den er 19 gewond. Vrijdagochtend is op slechts 10 km ten noodoosten van Saigon een gevecht uitgebroken. Van Zuidvietnamese militaire zijde wordt meegedeeld, dat bij het zondag begonnen vietcong- offensief meer dan zesduizend vietcong-leden en Noordvietna- mezen zijn gesneuveld. Aan Amerikaanse kant varen 30" doden en 2000 gewonden geval len. Onder de burgers waren 142 doden en 444 gewonden. De Amerikaanse dienst voor hulp aan vluchtelingen meldt dat door het offensief 21.903 per sonen oorlogsslachtoffer zijn ge worden. Er waren 2266 huizen vermeld. Er werd niet bij gezegd of dit door vietcong-projectie- len of door de bombardementen van Amerikaanse en Zuidvietna mese vliegtuigen is gebeurd. Het Walter Reed-legerhospi taal in Washington heeft bekend gemaakt dat de toestand van oud-president Eisenhower ach teruit gaat. De patiënt heeft longontsteking. De rechterlong is aangedaan. Eisenhower had gisteren een' slapeloze nacht ge had met enige ademhalingsmoei lijkheden. Afgewacht moet wor den hoe de zieke op de behande ling zal reageren. Hij is zelf vol goede moed. Minstens twee mensen zijn om het leven gekomen toen de snel trein RomeCatania vrijdagavond in de buurt van laatstgenoemde stad ontspoord. Hoeveel mensen verwondingen hebben opgelopen is nog niet bekend. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft gezegd dat er geen hoop bestaat op een regeling met Oost-Duitsland tot uitbreiding van het personenver keer tussen de beide stadsdelen. De overheid in Oost-Berlijn wil niet praten, zei hij. In Bonn is officieel meegedeeld, dat de presidentsverkiezing op 5 maart in West-Berlijn zal door gaan, aangezien niet op een Oostduits voorstel kan worden gerekend dat verplaatsing van die verkiezing rechtvaardigt. Oost-Duitsland heeft tot nu toe alleen aangeboden passen voor Westberlijners te verstrekken met Pasen. Dat wordt door Bonn als onvoldoende beschouwd. Oost-Duitsland wil het gesprek pas voortzetten, als het Westber- lijnse stadsbestuur garandeert, dat de verkiezing niet in Berlijn wordt gehouden. Wanne V NwrÉUklS TONRIZBf Premier Levi Esjkol van Israël is vrijdag op de Herzl-begraaf- plaats bij Jeruzalem ter aarde besteld. Op het parlementsplein, waar donderdag 250.000 mensen een laatste eerbewijs aan de overleden premier hadden ge bracht, nam president Sjazar tij dens een half uur durende rouw dienst een bewogen afscheid van zijn vriend. Duizenden belangstellenden waren aanwezig bij de begrafe nis, onder wie afvaardigingen uit bevriende landen zoals de V. S., Engeland, Canada, Australië, West-Duitsland en diplomaten uit alle landen die betrekkingen met Israël onderhouden. De plechtigheid werd in het hele land over radio en televisie ge volgd. De opperrabbijn van de Isra ëlische strijdkrachten, generaal Shlomo Goren, sprak een gebed uit. De generaals van de zesdaag se oorlog van 1967 vormden een erewacht. Vijftig vrouwelijke soldaten droegen kransen in de stoet van het parlementsplein naar de begraafplaats. Bij de onlusten van donder dagavond in Rome na de aan komst van president Nixon zijn een dode en 53 gewonden geval len. In het centrum van de stad leverden duizenden anti-Ameri kaanse betogers slag met de po litie. Op het felst van de strijd was een politiemacht van circa 15.000 man op de been en wer den helikopters ingeschakeld. De Amerikaanse ambassade leek een vesting, beschermd als zij werd door enkele duizenden politie mannen die de straat met trucks hadden versperd. De omgekomene was een 24- jarige student die uit een raam op de vierde verdieoing van een kweekschool viel. Het slachtof fer, Domenico Congedo, behoor de tot een groep por-Chinese studenten die het gebouw al en kele dager bezet hield. Het onge luk deed zich voor tóen neo-fas- cistische betogers de school bin nendrongen. De politie slaagde er na een uur in de vechtenden te scheiden. BARRICADE Tot laat op de avond woedden gevechten bij de universiteit, waar drie- tot vierhonderd stu denten die trachtten uit te bre- ZATERDAG 1 MAART v.m. n.m. Breskens 00.04 12.34 Terneuzen 01.40 02.10 Hansweert 02.14 02.44 Walsoorden 02.23 02.53 ZONDAG 2 MAART v.m. n.m. Breskens 00.52 01.16 Terneuzen 01.28 01.52 Hansweert - 02.02 02 26 Walsoorden 02.11 02.35 MAANDAG 3 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 01.33 02.09 02.43 02.52 n.m. 01.53 02.29 03.03 03.12 ZON op onder MAAN op onder mrt 1 07.27 18.19 14.58 06.53 2 07.24 18.21 16.17 07.10 3 07.22 18.23 17.36 07.24 ken, van achter een barricade van straatstenen de politie met stenen bekogelden. De politie reageerde met traangas en wa terkanonnen. Er zijn 199 betogers gearresteerd. Tot de gewonden behoren 35 politiemannen. Ook in andere Italiaanse steden zoals Milaan, Bologna en ""'-dua ziin donderdagavond felle demonstraties tegen Nixons be zoek gehouden. In Milaan pro beerden betogers het Amerikaan se consulaat te bestormen. Mét traangas werden zij uiteenge jaagd. Er vielen 15 gewonden en er werden minstens 70 arrestaties verricht. De beslissingswedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa-cup I tussen Ajax en Benfica, woensdag 5 maart in Parijs, zal door de N.T.S. worden uitgezonden. Er komt een recht streekse reportage en een vol ledige herhaling, die om kwart over zes begint. Beide malen wordt via Nederland I uitgezon den. ROME: De Romeinse politie tilt president Nixon by zijn bezoek aan Rome de lucht in, zodat hij een beter zicht krijgt op de om standers. Op de achtergrond het standbeeld van Victor Emmanuel, OPKLARINGEN Boven ons land stond vrijdag een oostelijke stroming. Hiermee werd lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkwam. Deze loste echter in de loop van de dag in het zuiden en westen van het land grotendeels op. Plaatselijk steeg het kwik hierbij tot acht graden Celsius. In het noorden en oosten van het land bleef het somber weer met middagtempe- raturen van ongeveer twee gra den. In deze zachte lucht werden in Zuid-Frankrijk en Italië mid- dagtemperaturen van ongeveer 12 graden bereikt. Kouder is het nog steeds in Polen en Skandina- vië, waar het overdag licht blijft vriezen. Ook vandaag zal een oostelijke wind het weer in ons land bepar len. Er worden flinke opklarin gen verwacht, afgewisseld door wolkenvelden. De temepraturen zullen dezelfde zijn als vrijdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I.» geldig tot hedenavond. Opklaringen Droog weer met opklaringen, maar ook enkele wolkenvelden. Matige, nu en dan krachtige oos telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of ieta hogere. In Portugal heeft zich donder dagnacht een krachtige aardbeving voorgedaan, waarvan het epicen trum zich in de buuri van Coim- bra, 200 km ten noorden van Lis sabon, bevond. In Lissabon en an dere steden vluchtten duizenden UTRECHT: Bij de brand maan dagavond in een trein bij Ak- krum is ook een zending radio- aktieve stoffen, die bestemd was voor een therapeutisch instituut in Leeuwarden, verbrand. Con stant werken aan de trein is niet mogelijk omdat een gering stra lingsgevaar is geconstateerd. Het gevaar zal na een paar weken verminderd zijn. mensen de straat op. Er Is geea melding gemaakt van s'achtoffers. In de Portugese hoofdstad kwa men schoorstenen omlaag en viel ',D «tro^m uit. De beving duurd® dertig seconden en werd twee nü nuten later door een lichte schok gevolgd. Het was de zwaarst® aardbevin® sinds vele jaren. De aardbeving trof ook Marok ko, waar in buitenwiiken van de hoofdstad Rabat verscheidene hui- zen instortten. In de omgeving van Marokko zijn drie gewonden uit het puin van een ingestort huis gehaald. Men vreest dat er doden te be treuren zuilen zijn. De heving is ook in heel Spanje gevoeld. In Marokko ziin twee doden en vier gewonden, zo wordt later ge meld. In Rabat is geen materiële schade aangericht. Even over half zes werd in Lis sabon onnieuw een aardschok ge- voe'd. die niet zo sterk was als de vori®e. Het epicentrum van de eerste schok lag in de Aznren. In Perioral ziin geen slachtoffers. In Portugal heeft de aardbeving vrijdagochtend toch nog een dode geëtst. Zestig mensen liepen lichte verwondingen op. De materiële schade is gering. De beving was zo sterk, dat de se'smografen in Lissabon onklaar raakten. Het luchtdoelgeschut van El Fatah heeft een van de twee Israë lische „mysteres" neergeschoten die donderdagmiddag ten zuiden van de Dode Zee vooruitgeschoven stellingen, van guerrillastrijders aanvielen, zo staat in een commu niqué, vriidag gepubliceerd door deze Palestiinse verzetsorganisatie. Het toestel zou brandend zijn neergestort in het gebied van LWadi Arab» ïratikerïng bij abonnements TERNEUZEN Directeur-Hoofdredaeteurs P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres! Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8 per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Nixon is vrijdagmid dag tegen twee uur in Parijs aan gekomen. Op het door 2.000 man politie afgezette vliegveld Orly werd hij welkom geheten door president De Gaulle, premier Couve de Murville en de Franse minister van buitenlandse zaken Debré. Enige uren vóór de aankomst van de Amerikaanse president betoogden reeds grote groepen jongeren tegen het bezoek. Twee mensen werden door glassplin ters van gebroken ruiten licht gewond. Kort vóór zijn vertrek naar Parijs had de Amerikaanse re geringswoordvoerder R. 'Ziegler in Rome meegedeeld, dat Nixon de vier regeringsleiders van Bel gië, Engeland, Italië en West- Duitsland voor een bezoek aan Washington heeft uitgenodigd. De data voor de bezoeken zijn nog niet vastgesteld. Tijdens zijn verblijf van 48 uur in Parijs zal Nixon ook met de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnam-bespre- kingen, Henry Cabot Lodge, een samenkomst hebben. Ook de ont moeting met de Zuidvietnamese vice-president Ky staat op het program. Met de Franse president zal Nixon drie keer een onderhoud hebben. ZONDAG NAAR VATICAAN Nixon vertrekt zondagmiddag uit Parijs naar het laatste doei van zijn Europese reis: het Vati- caan. In de ontvangsthal van Orly stelde president De Gaulle zijn Amerikaanse gast voor aan de leden van het kabinet. In een welkomsttoespraak zei De Gaulle o.m., verheugd te zijn over het bezoek van Nixon aan Frankrijk. Volgens De Gaulle heeft niets dat in het verleden is gebeurd, het gevoel van vriend schap van het Franse volk voor Een ongeveer 19 a 20-jarige jongeman heeft gisteravond kort na half negen een bedrag van on geveer 13.000 gulden geroofd uit het postkantoor aan de J. P. Coen- straat in Utrecht. De overvaller bedreigde de lokettiste met een pistool. De politie heeft de jonge man nog niet kunnen achterhalen. De overval werd tegen slui- tinastiid van het postkantoor ge pleegd. Toen nog vier personen voor het loket stonden, diende de jongeman zich aan. H'i zei naar Amsterdam te wMlen telefoneren en vroeg de telefoongids. De 19- jarige lokett'ste mei. D. M. P. Jongkind, uit Meerkerk gaf hem de Amsterdamse telefoongids, waarna de longeman al bladerend zijn kans afwachtte. Toen de laat ste klant was vertrokken trok hn een pistool en stelde zich in de hal dreinend voor het loket on. „Geef on", rien hii het geschrok ken meisje toe, dat promot. het geldk'stie nakt.e. waaruit de man een greep deed. Hn ging er meteen vandoor. Het is niet bekend hoe hij zich uit de voeten heeft ge maakt: lopend of met een vervoer middel. De overval gebeurde om 20.38 uur. maar de Utrechtse politie werd pas om twee minuten voor negen gealarmeerd. Een PTT-em- r.V"é°. die o-k in het nostkantoor aanwezig was, waarschuwde de nplirie via het alarmnummer van de sectie hUzon^ere verkeerstaken van de rijkspolitie in Drieb-men, waardoor kotsbare tijd verloren ging. Het signalement van de over valler luidt: leeftijd ongeveer 19 a 20 jaar. Indisch tvne, ongeveer i .fis rvyotor lang. draagt een lichte bonti-s en heeft een zwart- acte- tas h:' -i-h. De buit bestaat uit banknapier van honderd gulden «R 35 fluids P

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1