Nieuwste vindingen Het drogen Niet meer buiten Tips voor de wasmachine MET SUIKER IN BAD T Is het nog maar ongeveer vijftien jaar geleden dat de aanschaf van een snelwasmachine een hele gebeurtenis, bijna een familie aangelegenheid was en dat we het vóór die tijd heel gewoon von den om te wassen met behulp van een apparatuur die bestond uit een teil, een wasbord en een wringer? Enkele huisvrouwen hadden toen'n grote en houten wasmachine, maar dat waren er niet eens zo heel veel. We herinneren ons vaag iets van een teil of emmer met bleekwater, en dotjes blauwsel, en óók dat een hgle lange dag aan de was besteden toen een zeer normale zaak was. Dat snejwasmachientje was een hele verbetering. We gebruikten er een wekkertje bij zodat we met de regelmaat van de klok de porties W&'Sgoed wegwerkten. Wie het niet kon; afwachten tot alle wasgoed in het sop was geweest, begon intussen in een grote teil of een paar emmers te spoelen. De huisvrouw die het zich kon veroorloven, kocht er na niet al te lange tijd dan nog een centrifuge bij. Weer een enorme verbetering waar we ook snel aan wenden. Op het ogenblik is het bezit van wasmachine én centrifuge de meest gewone zaak. Nu worden zij, en binnenkort zal dat wel op veel grotere schaal gebeuren, vervangen door de nog meer geperfectioneerde wasautomaat. «I. van Vugt V J DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 MAART 1968 Pagina 15 De wasautomaat in opmars De opmars van de huishoudelijke, alektrische apparaten gaat nu een maal verbluffend snel. De tijden ver anderen en niemand leeft meer graag met een uitmonstering van gisteren in een tijd van morgen. In de nieuwste wasautomaten zijn tai van ingenieuze vindingen opgenomen. Zo Is de motor van de apparaten bij wassen en centrifugeren nagenoeg direct op toeren, de sluiting van de roestvrije stalen trommels Is uiterst veilig geworden en de stabiliteit van de machine is groot, wat weer te dan ken is aan ingebouwde schokbrekers en aan een uitgekiende gewichtsver deling, waartoe het bewegend wasge- deelte met de trommei en kuip verend in het chassis is opgehangen. De basisprogramma's, onder meer die voor wolwas, kunstvezels en katoen, kunnen met behulp van één of meer knopjes gemakkelijk worden inge steld. De meeste machines hebben een capaciteit van vijf kilogram droog wasgoed, en heeft de huisvrouw een knopje vergeten of iets anders per ongeluk fout gedaan, bijvoorbeeld vergeten de toevoerkraan van het wa ter te openen, dan is er een voor ziening die verhindert dat was droog- kookt. Allemaal wat moeilijk te be grijpen, maar wij huisvrouwen accep teren deze technische vindingen wel vlot. Er zijn wasautomaten die niet centri fugeren en automaten die dit wel doen. Welke van beiden de huisvrouw zich aanschaft is een kwestie van voorlichting, plaatsruimte, geld of misschien nog wel iets anders. Beide soorten apparaten zullen zeker hun voordeel hebben, want anders zouden ze niet allebei verkocht worden, zo dat elke huisvrouw het idee mag hou den dat z|j voor haar gezin de beste machine kocht. Zo zijn er ook verschillende typen centrifuges. Vierkante modellen en ronde machines, centrifuges voor drie kilogram wasgoed en apparaten voor vlei' kilo. Deze centrifuges zijn ook onmisbaar, zeker voor hen die nog geen wasautomaat bezitten. Maar ook voor de gelukkige bezitsters hiervan, omdat de centrifugegang van de meeste wasautomaten het goed slechts druipdroog maakt. Als summum van drooggenot is er dan nog de droogautomaat, de machine die de was strijkdroog oplevert of zó, dat het wasgoed zonder meer opge vouwen kan worden. Zo'n droogautomaat is een heerlijk bezit, zeker voor moedertjes van kleine kinderen, moeders die haast elke dag wasgoed hebben. Geen ang stig gekijk naar de lucht, met het oog op regen, geen geren om het bijna droge goed snel fri huis te halen als het plotseling toch gaat regenen en geen yochtigheid in huls van het vele goed ,dat telken» opnieuw weer droog moet worden. Zo'n wasdroogautomaat is uitgerust met een ingebouwde ventilator, een verwarmingselement, een roterende droogtrommel en, eigenlijk in de eer ste plaats, met een motor. Een maxi mum aan droge, warme lucht wordt door het in de trommel rondwarrelen- de wasgoed geblazen. Deze droogmethode, vertoont véél overeenkomst met de natuurlijke droogwijze in de buitenlucht, en het wasgoed, voelt na het drogen in de automaat heerlijk zacht aan. Boven dien kan het enigszins warme goed zoals dat uit de droogtrommel komt gemakkelijk met de hand worden glad gestreken, zodat ook het strijken tot een minimum beperkt wordt. Een tijd- schakelaar stelt de vereiste droógtijd in die voornamelijk afhankelijk is van de textielsoort. t I I f FOTOHANDEL Dijkstraat 46-48 Telefoon 01150-?693 Terneuzej» Uw speciaal adres voor het afwerken van uw kleurenfilms. Ook zwart/wit films worden 'Joor ons vak kundig afgewerkt. De hardheid van het drink water verschilt van plaats tot 'iet kalkgehalte. Suiker opge lost in water bindt een deel van ie kalk en vermindert zo de hardheid. U kunt dat goed zien aan twee 'topjes thee, een met en een zonder suiker. Op de thee zon der suiker verschijnt een dun vliesjeOok een paar klontjes suiker in het badwater is een handig hulpmiddeltje voor schone baadsters, die hard water niet prettig vindenMet een paar klontjes in het bad water zijn ze geholpen l De beste plaats voor een wasautomaat ?g hföt 'de kêuRew, al worden deze machines daar het meest geplaatst Als u niet over een afzonderlijke bijkeuken of een washok beschikt, overweeg dan eens plaatsing in badkamer of douchecel. Daar Is een waterlef» ding en er is een afvoerpijp. U hebt er bovendien meer ruimte om het wasgoed te sorteren, dat In dergelijke ruimten hygiënischer kan geschieden dan tussen de etenswaren en de koekepannen, Belangrijk is een veilige aarding van de wasmachine. Hoe prima deze ook zijn geconstrueerd, er kèn over enige tijd in elke elek trische leiding een defect optreden. Omdat wil Juist met vochtige handen en op een natte vloer zo kwetsbaar zijn voor elektrische stroom, moeten alle elektrische apparaten in keuken, badkamers enz. deugdelijk geaard zijn. Uw veiligheid Is alleen gegarandeerd, als een erkend installateur voor die aardleiding zorgdraagt en de elektriciteitsmaatschappij de aanleg heeft gecontroleerd. Niet elke wasautomaat voldoet aan alle eisen, die het publiek er aan stelt. Omdat het zulke grote uitgaven vergt, is het wel verstan dig, tevoren bij een der objectieve voorlichtingsorganen of consu mentenbonden te informeren, welk merk het meest geschikt ia voor het gebruik dat u er van wenst te maken. Was niet op tijden van de dag, dat er veel leveranciers aan de deur komen, of als u voor het eten moet zorgen. Ook al werkt de machine automatisch, u moet toch geregeld lossen en laden en programma's instellen. Dan is het toch maar beter dat u geen andere zaken aan het hoofd hebt, want het gaat vlot achter elkaar. Werp gereed gekomen en gecentrifugeerd wasgoed niet op hopen, maar hang het geljjk uit, dan kunt u het later gemakkelijker stro ken en/of vouwen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 15