West-Berljjn bereidde Nixon grootse ontvangst Regering heeft van haar verwondering doen blijken Bevolking van Israël nam afscheid van Levi Esjko! Ruim 7.000 politiemannen zorgden voor veiligheid en bescherming MSBMHI MINISTER LUNS: Maar Washington reageerde er niet op. ZESDE BIJEENKOMST OVER VIETNAM Geen hoop op vooruitgang LANCERING AP0LL0-9 UITGESTELD REGERINGSPARTIJEN KEURDEN HET PRIJSBELEID GOED Tweede Kamer verwierp drie moties mETCORG BESCHIET MARINEBASIS 199 SMUG TOESPRAAK IN SIEMENSFABRIEK TE WEST-BERLIJN Nixon „Amerika en Engeland staan naast u" VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5932 Uitgeefster N.V. v/h Fa. F. J. van de Sande, Terneuzen iü§!#P:- .r Griekenland Zelfverdediging Anti-Amerikaanse betoger in Parijs neergeschoten Weerbericht Hoogwater De kabinetscrisis in Suriname g£fen Hoa stond in brand Zon- en Maanstanden Frtakeitag bij aboaseaeirtÏERNËUZEh Directeur-Hoofdredacteur P. 3. van de Sands Redactie» en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8— per kwartaal: per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm in cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. pBpMIlMlilK ffli SlSlS pfi - i- President Nixon is donderdag ochtend in West-Berlijn aange komen. Hij sloot daarmee een bezoek van twee dagen aan West- Duitsland af. Het Amerikaanse staatshoofd arriveerde in gezel schap van bondskanselier Kie- singer, minister van buitenland se zaken Brandt en diens Ameri kaanse ambtgenoot Rogers. Meer dan 7.000 politieagenten waren opgetrommeld om voor de veiligheid van de bezoekers te zorgen. Rechercheurs hadden op dracht zich onder de mensen te mengen, omdat de buitenparle mentaire oppositie akties tegen H bezoek van de gasten had aan gekondigd. Het stadsbestuur had een demonstratieverbod uitge vaardigd. Het gezelschap vertrok van het vliegveld Keulen-Wahn. Hier vond een korte afscheidsplech- tigheid plaats. De vliegtocht ging door een der drie luchtcorridors naar West-Berlijn. Zij duurde ongeveer een uur en werd ge maakt in het presidentiële vlieg tuig. Alvorens een bezoek te bren gen aan burgemeester Schütz legde Nixon een krans bij het monument ter herdenking van de luchtbrug. Op het vliegveld nabij Keulen was de belangstelling gering. Er viel sneeuw enjiet was een beetje mistig. Er waren meer politie mannen dan toeschouwers, die voornamelijk bestonden uit per soneel van het vliegveld en tach tig schoolkinderen, die met Ame rikaanse vlaggetjes zwaaiden. Een militair korps speelde de volksliederen. VRIJHEID In West-Berlijn was de be langstelling groter. Een menigte zwaaide met vlaggen en juichte de bezoekers toe, toen het straal vliegtuig om 10 uur over de be sneeuwde baan taxide. Op de luchthaven stonden 3.000 Ameri kaanse militairen, ongeveer de helft van het Berlijnse garnizoen, opgesteld. Nixon, Kiesinger en de minis ters werden begroet door de drie westerse stadscommandanten en burgemeester Schütz, die een welkomsttoespraak hield. De Amerikaanse president refereer de in zijn antwoord aan het vier- mogendhedenbestuur van West- Berlijn. „Er is echter een vijfde macht in Berlijn en dat is de vastberadenheid van het vrije volk van Berlijn vrij te blijven. Vandaag sta ik hier als symbool van deze vijfde macht, een macht die niet door welke bedreiging en welke druk van welke kant dan ook zal worden geïntimideerd. Ik verklaar dat het volk van de Verenigde Staten bij de verdedi ging van de vrijheid naast u staat. De vijfde macht waarvan ik sprak de macht die wordt ver tegenwoordigd door de vastbera denheid van vrije mensen om vrij te blijven is sterker dan elke andere macht", aldus Nixon. GEESTDRIFT Generaal Ferguson, de Ameri kaans# stadsGommaadsnt bege leidde Nixon naar het platform, waar hij een parade afnam. De kanonnen van langs het vliegveld opgestelde tanks vuurden saluut schoten af. Hierna richtte de president enige woorden tot de troepen, die hij dankte „voor hun diensten aan de vrijheid". Vervolgens reed Nixon naar het nabijgelegen luchtbrug- jedenkteken, dat een symbool is van de drie luchtcorridors waar langs de westerse bondgenoten voedsel en brandstof naar West- Berlijn vervoerden gedurende de blokkade van 1948-1949. Nixon legde een krans ter ere van de 31 Amerikanen, 41 Engelsen en vijf Duitsers, die bij de luchtbrug om het leven zijn gekomen. Na deze plechtigheid maakte de president een rit door de stad, waarbij hem de tot dusver geest- driftigste begroeting van zijn Europese reis ten deel viel. De Westberlijners stonden rijen dik langs de route en juichten de Amerikaanse gast toe. De veiligheidsmaatregelen wa ren enorm, maar er deden zich geen incidenten voor. Boven de route zwermden hefsehroefvlieg- tuigen van de politie. De lijf wacht van de president keek zui nig, toen ondanks de politie- afzetting de Westberlijners tot de presidentiële auto opdrongen, Nixon uitstapte en de naar hem BONN: De Amerikaanse presi dent Richard Nixon hier bij zijn aankomst woensdagmorgen in Bonn. Rechts bondskanselier Kiesinger. uitgestoken handen drukte. Men hield een bord voor, waarop als variatie op ecf bekend liedje stond „Open de muur, Richard". Het enthousiasme bereikte een hoogtepunt toen bonkige West berlijners Nixon op de schouders hesen. (Zie verder pag. 2) Premier De Jong en minister Luns hebben in principe een uitno diging van president Nixon aan vaard om een bezoek aan Wash ington te brengen, aldus heeft minister Luns gisteren in de twee de kamer meegedeeld. Op 20 februari heeft de Ameri kaanse regering de bewindslieden uitgenodigd in mei een bezoek aan de Verenigde Staten te bren gen. De minister verklaarde dat het besluit van president Nixon, Ne derland niet te bezoeken, „ver wondering" heeft gewekt en dat de regering van deze verwondering heeft doen blijken. Toen het voor nemen van president Nixon een reis door Europa te maken bekend werd, heeft de regering laten weten, dat zij de president graag in Den Haag zou begroeten. Hier op is geen reactie ontvangen, aldus minister Luns. Enkele uren voordat in Wash ington het reisschema bekend werd gemaakt, vernam minister Luns van zijn Luxemburgse ambtgenoot dat de Amerikaanse p-esident Brussel zou bezoeken. Daarna ver nam hij uit Washington dat het Amerikaanse staatshoofd Neder land niet zou aandoen. Nixon hoopte echter deze lacune op een later tijdstip te kunnen vullen, aldus minister Luns. De regering acht het niet juist, reeds nu in het comité van minis ters van de raad van Europa een beslissing uit te lokken over schor sing of uitstoting van Grieken land. Hij vroeg mr. Van der Stoel (p.v.d.a.) zijn motie in te trekken of op te schorten. De minister die verklaarde be zorgd te zijn over het ontbreken van enige aanwijzingen voor een snel herstel van de democratie, wees de ondertekenaars van de motie er op dat de voor schorsing of uitstoting vereiste meerderheid van tweederde in het ministers comité ontbreekt. Sprekend over de moeilijkheden tussen Frankrijk en Engeland en de crisis In de Westeuropese unie verklaarde mr. Luns dat de Neder landse regering niet door oud minister Brown, maar op 13 febru ari door de Engelse ambassadeur uitvoerig is ingelicht over het ge sprek van president De Gaulle met ambasadeur Soames. (Zie verder pag. 3) In de Franse hoofdstad begon ''onderdag de zesde bijeenkomst Tver Vietnam zonder hoop op voot-uitgang. De sfeer aan de Pairijse onderhandelingstafel is beïnvloed door het jongste of fensief in Zuld-Vietnam. De Amerikaanse delegatieleider Cabot-Lodge opende het debat tegen de gewoonte in. Tot dus ver had hij aan dé vertegen woordigers van Saigon het voor recht verleend als eersten het woord te voeren. Na hem sprak de vertegenwoordiger van Sai gon, Pham Sang Lata Cabot Lodge heeft in gema tigde bewoordingen geprotes teerd tegen de aanvallen van Noordvietnamezen en vietcong op de steden in Zuid-Vietnam. De delegatieleider van het „be vrijdingsfront", Tran Buu Kiem, verweet de regering-Nixon dat zij niet alleen op de door John son ingeslagen weg voortgaat, maar „de agressie-oorlog tegen de Zuidvietnamese bevolking nog opvoert". De aanvallen van het bevrijdingsfront noemde hij gebruikmaking van het recht van zelfverdediging. Het fornt eist de totale en onvoorwaardel'ike terugtrekking van de Amerika nen. De lancering van de Apollo-9 is uitgesteld tot maandag 17 uur Nederl. tijd wegens de gezond heidstoestand van de drie ruim tevaarders. James McDivitt, Da vid Scott en Russell Schweickart zijn verkouden. De lancering was aanvankelijk op vandaag (vrijdag) vastgesteld. Een politieman heeft donder dagmorgen vroeg een 17-jarige jongen 'neergeschoten, die poog de te vluchten nadat hij biljet ten met tegen Nixon gerichte slagzinnen had geplakt op een muur bij het paleis van Versail- des. Een long van de jongen zou geraakt zijn, maar hij zou niet in levensgevaar verkeren. De po litieman betrapte de knaap, toen deze met drie vrienden bezig was de biljetten aan te plakken. De vier jongens sprongen in een auto en probeerden de politieman omver te rijden. Daarop trok deze zijn revolver en schoot op de auto. Een van de kogels raak te de 17-jarge René Giudicelli. In Parijs meent men dat dit schot het sein kan zijn voor een grootscheepse studentenbetoging tijdens het bezoek van Nixon vandaag aan Parijs. De Israëlische bevolking heeft donderdag afscheid genomen van premier Levi Esjkol, die woensdag aan een hartaanval was overleden. De baar stond sinds acht uur in de ochtend op het grote plein voor het parlementsgebouw. Een zwij gende stoet had in de vroege och tend de baar begeleid van de wo ning van Esjkol naar de „knes- seth". Om zes uur spraken mili taire rabbijnen gebeden uit. Bij de familieleden voegden zich een rij ministers, de voorzitter van het parlement Kaddisch Luz en de burgemeester van Jeruzalem, Ted dy Koliek. Langs de route stonden duizenden belangstellenden. Donderdagochtend is de officië le rouw begonnen, die duurt tot na de staatsbegrafenis vandaag. De vlaggen hangen halfmast en alle gelegenheden voor vermaak blijven dicht. De staatsbegrafenis begint met een rouwd'enst voor het parle ment. President Zalman Schasar De tweede kamer heeft don derdagmiddag drie moties ver worpen, die woensdag tijdens het debat over het prijsverloop sinds 1 januari waren ingediend. De motie van de heer Vellenga (p.v.d.a.) om de kosten van de ziekenfondsverzekering voor be jaarden met lage inkomens te be perken vond onvoldoende onder steuning. Slechts de frakties van p.v.d.a., D'66, p.s.p., c.p.n., boe renpartij en de groep-Aarden ga ven hun stem aan dit voorstel. Eenzelfde lot was de motie- Janssen( groep-Aarden) bescho ren, waarin werd voorgesteld de eerstvolgende huurverhoging niet op 1 april te doen plaatsvin den maar uit te stellen tot ten minste 1 juli. Ook deze motie verwierf de stemmen van p.v.d.a., D'66, p.s.p., c.p.n., boerenpartij en de groep-Aarden. De derde motie van mevrouw Brautigam (p.v.d.a.), waarin de wenselijkheid tot uitdrukking kwam op basis van de prijzen van eind december een algemene prijsmaatregel in te voeren, werd verworpen. Vóór stemden p.v. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij koud Veel bewolking en op de mees te plaatsen droog. Overwegend matige wind tussen noordoost en uast. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. VRIJDAG 28 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.39 00.15 00.49 00.58 n.m. 11.54 12.30 01.04 01.13 ZATERDAG 1 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 00.04 12.34 01.40 02.10 02.14 02.44 02.23 02.53 d.a„ D'66, p.s.p., c.p.n. en de groep-Aarden. De motie van de heer Van Lier (p.v.d.a.) betreffende de aanpas sing van het minimumloon aan de kosten van levensonderhoud werd aangehouden. De motie van de heer De Goede (D'66) betref fende het niet laten doorgaan van de voorgenomen accijnsver hogingen per 1 juli en de motie van de heer Wiebenga (p.s.p.) betreffende verhoging van de bijstandsuitkeringen werden eveneens aangehouden. Naar het ANP van welingelichte politieke zijde in Paramaribo ver neemt, zal heden, de informateur H. M. C. Bergen rapport uitbren gen aan de gouverneur van Suri name, naar wordt verwacht zal de gouverneur het ontslag van het kabinet Pengel dat zoals bekend twee weken geleden de „portefeuil les ter beschikking" stelde, aan vaarden. houdt een lijkrede en de broer van Esjkol spreekt het „kaddisj", het dodengebed uit. Daarna trekt de stoet door de stad naar de Herzl- berg, waar Levi Esjkol zijn laatste rustplaats vindt op een erekerk- j hof, niet ver van de plaats waar Theodor Herzl, grondlegger van het zionisme, ligt begraven. Politieke kringen in Jeruzalem waren voldaan over de komst van een delegatie uit de V.S., die de begrafenis zal bijwonen. Daarbij zijn de persoonlijke vertegenwoor diger van president Nixon, minis» ter van gezondheid Robert Finoh, en de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Josef Cis co. De vietcong heeft donderdag avond de Amerikaanse marine*' basis in Danang met raketten be» schoten. Een opslagplaats van munitie is ontploft en schepen zochten haastig een goed heenko men. Vijf dagen geleden heeft de viet cong in Danang ook een munitie-' depot opgeblazen. Er waren toen 12 uur lang explosies. Bit hevige gevechten in en om de dorpen Bien Hoa en Ho Nai, nog geen 30 km ten noorden van Saigon, zijn volgens een Zuidviet namese opgave 145 Nonrdvietna-, mese militairen gesneuveld. Er was een Noord Vietnamese strijdmacht van circa 600 man- ontdekt in de buurt van de reus-' achtige Amerikaanse vliegbasis bij Bien Hoa. In alleriil werden Zuid-:' Vietnamese keurtroepen naar het gebied gezonden en de Noordviet namezen vluchtten van het vlakke land het dorp in, dat vervolgens huis voor huis heroverd moest worden. Later trokken de vermoei de Zuidvietnamese troepen zich terug en namen bommenwerpers hun taak over, terwijl de omge«- ving door Amerikaanse helkopfer® met raketten werd bestookt. Da strijd had zich inmiddels uitge breid tot Ho Nai. Het dorp Bien Hoa stond voor het grootste deel in brand. Amerikaanse tanks hiel den er de wacht. De vietcong-beschietlng van hoofdzakelijk militaire doelen duurde donderdag onverminderd voort. ZON MAAN op onder op onder febr. 28 07.29 18.17 13.40 06.29 mrt 1 1 07.27 18.19 14.58 06.53 2 07.24 18.21 16.17 07.10 3 07,22. 18.23 17,36 07.24) President Nixon heeft donder dag in een toespraak in de Sie- mensfabriek te West-Berlijn de be volking van dat stadsdeel alle steun toegezegd. „Vier van mijn voorgangers hielden vast aan het beginsel dat Berlijn vrij moet blij ven. Ik zeg u dat ook ik dit prin cipe trouw blijf. Ik zeg dit niet uit een geest van krachtvertoon of oorlogszucht, ik constateer alleen een onherroepelijk feit uit het internationale leven. Niemand mag twijfelen aan de vastbeslo tenheid van de Verenigde Staten om hun verplichtingen na te ko men", aldus Nixon. „Berlijn zal vrij zijn en Berlijn zal leven". De president verklaarde 22 jaar geleden Berliin voor het eerst te hebben gezien. Velen leek het des- tiids een stad zonder hoon en toe komst, „maar deze pessimisten kenden de Berlijnse bevolking niet". Het ontstaan van dit eiland van vrijheid en welstand, van moed en vastberadenheid was een gebeurtenis zonder weerga en „u hebt dat gedaan, u hebt deze stad weer opgebouwd, de schok van crises weerstaan, bet geloof in uzelf en uw bondgenoten be waard". Berlijn mocht er dan op de landkaart vereenzaamd uitzien, het. was een vitaal deel van de we reld en vormde een belangrijk symbool, „want wat u hier pres teert zal voor vrije mensen overal gelden. Uw wil vrij te blijven, versterkt de vrijheidswil van alle mensen, uw moed tegenover op zettelijke en voortdurende uitda gingen vergroot de moed van al diegenen, die de vrijheid liefheb ben".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1