Kies voor het Macleans witte- tanden- plan en... over 14 dagen kunt u weer lachen DE VERKIEZINGEN IN NOORD-IERLAND Prestigeverlies voor premier O'Neill EINHARDT'S BRILLENHUIS Doe mee met het Macleans Witte-Tanden-Plan en win één van de 15-daagse droomreizen voor 2 personen naar de witte stranden van Tunesië. ?agina 6 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 februari 1969 Het einde" CATELAANSE PRIESTERS DEMONSTREREN Verkiezingen in T sjecho-Slo wakije worden steeds uitgesteld Even verdeeld De vernielingen in de universiteit te Montreal WEER TUMULT OM N.P.D. Adorn i reeds in goede vorm Uw speciaalzaak Alleen al de gedachte dat U een tweede bril bezit geeft U een veilig gevoel. AGOVV bij afwijzing subsidie aanvraag terug amateurvoetbal Slechts drie wedstrijden in eerste divisie Engelse league Beghetto won eerste etappe ronde van Sardinië Koop morgen een tube MaeTeans tand pasta. Poets riu 14 dagen lang - en geen dag korter-twéémaal per dag uw tanden: 's morgens na het ontbijt en *s avonds voor het naar bed gaan. Kijk dan eens naar het resultaat. Uw tanden zijn witter, glanzender. Om u te helpen zit er bij elke tube Macleans een „Macleans Witte- Tanden-Planning" (voor naast uw wastafel). Volg de planning nauw gezet en na 14 dagen kunt u weer lachen, vrijuit lachen, GARANTIE Wij zijn zo zeker van dit plan, dat wij het geld van uw tube Macleans teruggeven als het niet lukt. Als na 14 dagen uw tanden niet witter zijn, stuur de tube dan met de ingevulde Witte-Tanden-Planning naar: Macleans Witte-Tan- den-Plan, Postbus 4058 te Amsterdam en u krijgt uw geld terug. Bij de parlementsverkiezingen in Noord-Ierland is de gematigde hervormingsgezinde premier Te rence O'Neill herkozen met 1.414 stemmen méér dan zijn grote ri vaal, de extremistische predikant Ian Paisley. De uitslag vormt een ernstige slag voor het prestige van de premier, die de verkiezin gen drie weken geleden uit schreef naar aanleiding van een revolte in zijn protestantse unio nistische partij tegen zijn plan nen om de katholieke minder heid in het land gelijke rechten toe te kennen. Paisley, die O'Neill een „ver rader" van het protestantisme noemt, nam het tegen de premier op in diens eigen kiesdistrict Bannside, waar al 30 jaar geen verkiezingsstrijd was gevoerd. De predikant wist daar 6.331 stemmen (38 pet) te vergaren ondanks voorspellingen, dat zijn kandidatuur een politieke zelf moord inhield. O'Neill, wiens pogingen om de steun van de katholieke kiezers te krijgen niet veel resultaat op leverden, behaalde 7.745 stem men (47 pet). Elders werden verscheidene van zijn tegenstanders binnen de unionistische partij gekozen, on der wie de oud-minister van han del Brian Faulkner, die kortge leden wegliep uit het kabinet. Faulkner wordt beschouwd als Voor het eerst sedert de Spaan- •e regering de uitzonderingstoe stand afkondigde, is in de Cata laanse geestelijkheid een ern stige crisis ontstaan. Naar van betrouwbare zijde is vernomen hebben ongeveer honderd pries ters een uur lang voor het bis schoppelijk paleis in Barcelona tegen „het politieke geweld" ge demonstreerd. Honderdvijftig an dere zetten hun handtekening onder een brief, waarin zij pro testeren tegen „het samenspan nen van het regiem en de r.k. hiërarchie". Een hulpbisschop diende bij de autoriteiten een klacht in tegen de vervolging van geestelijken. Hij noemde deze 'n schending van het con- «ordaat. De reactie van de Catalaanse priesters vindt haar oorsprong xn het proces, dat zaterdag in Madrid is begonnen tegen vier geestelijken uit Barcelona en in recente maatregelen tegen de lagere geestelijkheid. De vier geestelijken worden ervan be schuldigd in 1966 een betoging van priesters voor het hoofdbu reau van politie te hebben uit gelokt. De demonstratie ging ook toen tegen „de terreur van de politie". Voor hun betoging van vrijdag gaven de priesters een verkla ring uit, waarin zij hun afkeu ring van geweld en onderdruk king tot uitdrukking brachten. Zfj lieten weten dat zij niet ach ter de openlijke goedkeuring van de uitzonderingstoestand door de permanente bisschoppelijke com missie staan. Een delegatie van de betogers ging naar de aarts bisschop van Barcelona, mgr. Gonzalez, om van hem te eisen dat hij de gelovigen en de gees telijkheid in geheel Spanje van het komende proces op de hoog te zou stéllen en dat hij zich met de protesterenden solidair zou verklaren. De prelaat beloofde dat hij hun eisen zou onderzoe ken en verz ocht de betogers naar huls te gaan. 1 Vilem Novy, voormalig hoofd redacteur van „Rude Pravo", het blad van de Tsjeohoslowaakse communistische partij een vooraanstaand „conservatief" politicus, heeft laten weten dat hij niet opnieuw wil worden ge kozen als lid van het „huis van het volk", de tweede kamer van het federale parlement van Tsje- cho-Slowakije. Novy is een van de vele parle mentariërs die in hun kiesdistric ten zijn aangevallen, omdat zij zich verzetten tegen of onver schillig staan tegenover de her vormingen die de progressieven voorstaan. Novy, die lid is van het cen trale partijcomité, zei op een bij eenkomst in zijn kiesdistrict, dat tussen zijn kiezers en hem veel geschillen zijn gerezen en dat hij zich daarom niet herkiesbaar stelt. De dood van Jan Palach, de 21-jarige Praagse student, had volgens hem tot niets geleid. Voor de verkiezingen in Tsje- cho-Slowakije is nog steeds geen datum vastgesteld, omdat de door de Russen gesteunde „conserva tieven" bang zijn dat zij maar weinig vertegenwoordigers in 't parlement sullen krijgen. O'Neills grootste rivaal voor het presidentschap. Dominee Paisley liep na het bekend worden van de uitslag in het kiesdistrict Bannside als overwinnaar door het centraal stembureau rond. „Dit is het ein de van O'Neill", voorspelde hij. De unionistische partij, die Noord-Ierland al bijna 50 jaar onafgebroken regeert, behoudt haar absolute meerderheid in het parlement, maar blijft even ver deeld als vóór de verkiezingen. Dat stond dinsdagmorgen vroeg vast, toen de uitslagen van 37 van de 45 kiesdistricten binnen wa ren. Premier O'Neill verkeert in een moeilijke positie en niet al leen door zijn krappe overwin ning op dominee („geen papisme hier") Paisley. Minstens zeven van de tien parlementsleden die vóór de verkiezingen in een brief zijn aftreden eisten, werden her kozen. Daartoe behoorde William Craig, door O'Neill als minister van binnenlandse zaken ontsla gen. De katholieken stemden voor het merendeel op eigen kandida ten. In O'Neills kiesdistrict ver gaarden ze 2.301 stemmen. Er was een recordopkomst van 75 procent. Aan drie Westindische studen ten is borgtocht geweigerd, han gende een onderzoek naar aan leiding van vernielingen die zijn aangericht in het computer-cen trum van de George Williams- universiteit in Montreal. De drie behoren tot een groep van tien, die de leiders worden genoemd van de vernielingsactie door studenten in het genoemde centrum, die op 11 februari ge schiedde en tien uur duurde. De schade wordt geschat op ruim zeven miljoen gulden. In het geheel worden 89 men sen beschuldigd van samenzwe ring tot het stichten van brand en het vernielen van eigendom. Onder degenen die op borg tocht zijn vrijgelaten, behoort Joseph Cheddi Jagan, een zoon van dr. Cheddi Jagan, de oppo sitieleider in Guyana en voorma lig premier. De vernielingen in het com puter-centrum volgden na een vreedzame bezetting van het centrum uit protest tegen de sa menstelling van een universi teitscommissie, die beschuldigin gen van racisme tegen een pro fessor behandelde. Deze beschul digingen waren ingediend door zes Westindische studenten. Een demonstratie tegen het komende partijcongres van de uiterst rechtse nationaaldemocra- tische partij N.P.D. is vrijdag avond in Beyrouth on een hek senketel uitgelopen. Twee poli tici, de fractieleider van de socia listische partij S.P.D. Helmut Schmidt en de parlementaire staatssecretaris bij de kanselarij Karl Thedor Freiherr von und zu Guttenberg (S.C.U.) konden zich nauwelijks verstaanbaar maken. Een groep jongeren on der de ongeveer vierduizend toe schouwers begonnen te fluiten en te schreeuwen toen Schmidt met zijn rede begon. De andere toehoorders begonnen daarop met de jongeren te vechten. De ordeverstoorders werden uit de zaal verwijderd. Tegelijkertd kwam in Bey routh het bestuur van de N.P.D. bijeen, waarmee het buitenge wone partijcongres in feite is begonnen. Zaterdag bereikte het congres zijn hoogtepunt met de voltallige vergadering van de 600 700 gedelegeerden in Schwabach bü Neurenberg. De NPD moest naar Schwabach uit wijken omdat de partij gerechte lijk was verboden gebruik te maken van 't stadhuis van Bay- reuth. De Italiaanse wereldkampioen wielrennen op de weg (profs) Vittorio Adorni is het nieuwe sei zoen begonnen met een overwin ning in de wedstrijd Sassari Cagliari over 225 kilometer. Adorni had een tijd nodig van 5 uur, 51 minuten en 31 seconden (gemiddelde snelheid 38,385 km per uur). Hij versloeg in de sprint vijf landgenoten van wie Giusep pe Milioli tweede werd en Luigi Scarbozza derde. De rit was een voorbereiding op de ronde van Sardinië. De uitslag van SassariCag liari was: 1. Adorni (It.) 225 km in 5.51.31 2. Milioli (It.) z.t. 3. Scarbozza (It.) z.t. 4. Zilioli (It.) z.t. 5. Guido de Rosso (It. z.t. 6. Dancelli (It.) op 14 sec. 64, Jan Janssen .(Ned.) op 5.49 NOORDSTRAAT 32 TERNEUZEN Leverancier van alle ziekenfondsen TELEFOON 01150—3215 De voorzitter van AGOVV, ir. N. van der Kolk, heeft laten we ten dat de Apeldoornse tweede divisieclub uit het betaalde voet bal zal moeten treden, als de ge meenteraad donderdag a.s. besluit de door deze vereniging gevraag de financiële steun niet te verle nen. Het bestuur van AGOVV heeft gevraagd de rekening-cou rant-overeenkomst tot 1 juli 1972 ad 150.000 gulden te bevriezen en voorts de verplichte rentebeta ling over dit bedrag op te schor ten tot die datum. De vereniging heeft voorts voor het seizoen '69/'70 een bijdrage van de ge meente gevraagd van 25.000 gul den, voor '70/'71 van 30.000 gul den en voor '71/'72 van 25.000 gulden. Het geraamde tekort over het huidige seizoen zal kunnen wor den teruggebracht van 75.000 tot 40.000 gulden. De meerderheid van het college van burgemees ter en wethouders staat in deze aanvrage van subsidie achter AGOVV, gezien het belang van deze vereniging voor de sport in Apeldoorn en omgeving. In de eerste divisie van de En gelse league vonden zaterdag slechts drie wedstrijden door gang. ChelseaSunderland 31 TottenhamWolverhampt. 11 West Ham Un.Liverpool 11 Liverpool verspeelde bij West Ham een punt en raakte verder achter op Leeds United, dat niet in het veld kwam. West Ham, dat voor het eerst in tien weken weer op eigen veld aantrad wegens af gelastingen en bekerwedstrijden op neutraal terrein, nam in de eerste helft de leiding door een treffer van John Sissons. Hunt zorgde na de rust voor de gelijk maker. Als Liverpool en West Ham deze week hun beslissings wedstrijden in de vijfde ronde van het toernooi om de F.A.-cup winnen, spelen zij in de zesde ronde wederom tegen elkaar. Sunderland heeft weer weinig prettige herinneringen overge houden aan het Londense bezoek. Eerder in de competitie moest 't West Ham United acht doelpun ten toestaan en ook Tottenham was succesvol tegen Sunderland met vijf treffers. Deze keer sloeg Chelsea toe (5—1). In een tijdsbestek van 'achtt'ien minuten in de tweede helft slaag de Bobb Tambling er in viermaal te scoren. In de wedstrijd Tottenham Wolverhampton gaf Roger Mor gan de thuisclub de leiding. Het was zijn eerste doelpunt voor zijn nieuwe club, die hem voor bijna 900.000 gulden van Queens Park Rangers overnam. Hugh Curran redde voor Wolverhampton een punt (11). Walter Godefroot, meester- sprinter in wegwedstrijden, heeft de eerste etappe van de ronde van Sardinië in de eindsprint verloren. De renner, die hem de baas bleef, heeft echter een nog grotere reputatie als spurter dan de blonde Belg. Giuseppe Beg hetto, de winnaar, is namelijk wereldkampioen sprint bij de be roepsrenners. Beghetto won de sprint na de rit over 115 kilometer van Ori- stano naar Cagliari van een groep van bijna vijftig renners. Jan Janssen kwam als 52e over de streep met een achterstand van 54 seconden. De uitslag van de eerste etappe vn de ronde Sardinië, die zeven dagen zal duren, is: 1. Beghetto (It.) 115 km in 3 uur 11 minuten en 41 seconden (met tijdsvergoeding 3.11,11); 2. Godefroot, zelfde tijd (3.11,21); 3. Basso (It.), zelfde tijd (3.11,31); 4. Durante (It.); 5. Bitossi (It.) 6. Pifferi (It.); 7. Zandegu (It.); 3. Reybroeck (B.), allen dezelfde tijd als Beghetto; 52. op 54 secon den Janssen (Ned.). Macleans

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6