PROVINCIAAL NIEUWS Vergadering Waterschap „De Verenigde Braakmanpolders In Zeeland geen woonvergunning meer nodig Verkeersveiligheid in Zeeuws- Vlaanderen VOORLICHTINGSDAG „ZEELAND EN CHEMIE" TE VLISSINGEN „Schone" industrieën kunnen niet economisch werken SE NATOR ó&c/ie Woëïïs3ag 26 februari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axef Cadzand Philippine Sas van Gent Sluis Grote mogelijk heden Leefbaarheid Senator Riche-een senoritas om mee voor de dag te komen: Keurig bandje, in cellopbaan, van a tot z een verzorgd sigaartje-geurig en mild. En dan 20 stuks voor 2.10.om direct te kopenl Forum Nationale inzameling Leger des Heils „Soap, Soup and Salvation" (zeep, soep en heil). Dat was zo'n honderd jaar geleden de verkla ring, die men had voor de „S" op de kraag van de heilssoldaat. Die woorden zijn nog aktueel, want al worden de zeep en de soep mogelijk op andere wijze ge>- bruikt en verstrekt dan in de be ginperiode van het Leger des Heils, nog altijd strekt dit Leger zijn hand uit tot hulp aan de naaste. Juist in deze tijd wil het Leger des Heils dit accentueren en het heeft daarom toestemming ont vangen om hiervoor van 3 tot 16 maart 1969 in Terneuzen zjjn jaarlijkse nationale inzameling te houden. Men kan ook gireren op nr. 120120 t.n.v. Hoofdkwartier Leger des Heils te Amsterdam of t.n.v. Leger des Heils, Terneuzen, giro 358536 met vermelding „Nationale Inzameling". Nederl. instituut voor efficiency De afdeling Zeeland van het Nederlands instituut voor effi ciency belegt op dinsdag 18 maart om 15.30 u. in hotel „Rotterdam" te Terneuzen een bijeenkomst, waar de heer H. Merkus, directie assistent bij de centrale kamer van handelsbevordering in Den Haag, zal spreken over export mogelijkheden voor de kleinere onderneming. De heer Merkus zal o.m. aan de orde stellen de kenmerken van de kleinere in dustriële onderneming, de voor delen, nadelen en risico's van ex port; voorwaarden voor succes volle export; vorming van samenwerking en door wie de kleine ondernemer wordt gehol pen bij de opbouw van zijn ex port. Het bestuur hoopt in deze vergadering vele leden, genodig den en belangstellenden welkom te kunnen heten. Filmavond Tem. Boys Het bestuur van de „Tern. Boys" heeft voor leden, dona teurs en belangstellenden een filmavond georganiseerd tegen a.s. vrijdag 28 februari om 19.30 uur in „Centraal" op de markt. Vertoond zal worden de film: »,De heksenketel van het voetbal len". Iedere trainer droomt ervan dat zijn elftal kampioen wordt met eigen trainingsmethoden, die tot de beste van de wereld beho ren. De Engelsman Walter Win- tetrbottom demonstreert in deze film z'n kringtraining. Voor Her- rera, de trainer van Inter Milaan, js het voornaamste doel de con ditie vtifdte" spelers. Luis Alonzo ■laat zien wat hij met de spelers van de Brazilaanse ploeg Santos, waarin Pele uitkomt, doet. Verder toont de film wat een Jteeper ervoor over moet hebben om de topklasse te bereiken. Met ingang van 1 juni a.s. zul len de inwoners van Zeeland geen vergunning meer nodig hebben voor het betrekken van een huis en kunnen de gemeen ten in die provincie geen woon ruimte meer vorderen. Dit is het gevolg van een besluit van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, die in een brief aan de gemeentebesturen van Zeeland heeft gezegd dat het in zijn be doeling ligt de woonruimtewet voor die provinci'e buiten wer king te stellen. Het buiten werking stellen van de in 1947 van kracht geworden woonruimtewet is het sluitstuk van de plannen ten aanzien van de verruiming van het bouw-, huur- en woonruimtebeleid, die in 1966 aan een aantal provincies werd meegedeeld. Van deze plannen maakte ook de huurlibe- ralisatie, welke op 1 oktober '67 onder meer in de gehele provin cie Zeeland werd ingevoerd, deel •uit. ALs het net van autowegen in Zeeuws-Vlaanderen wordt uitge breid, zal ook dit deel van het land in een meldsysteem voor verkeersongelukken met daarbij behorende centrale posten langs rijksautowegen worden opgeno men, aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in ant- 'woord op vragen van de tweede - kamerleden drs. W. R. V. Dusar- 'duijn, ir. P. A. M. Cornelissen en C. A. A. van Beek (allen k.v.p.). De mogelijkheden om ver keersslachtoffers hulp te ver lenen voldoen aan redelijke eisen en Sn afwachting van de totstandkoming van een wet op het ambulancevervoer (die thans wordt voorbereid), behoeven •"neen maatregelen te worden ge- nomen, aldus drs Bakker. Samenwerking met Belgische instanties is niet aefÜfi- Een volgende onderdeel brengt ons bij „Real Madrid", de rijkste club van de wereld met beelden van de wedstrijd tegen Hamburg. Hoogst interessant is ook de groepstraining van de topspelers Di Stefano, Puskas en Santa Maria, die hun meesterschap in balbehandeling en lichaamsfoe- heersing tonen. Tijdens de pauze zal de uitslag van de verloting bekend worden gemaakt. DAF-autoshow Op zaterdag 1 en zondag 2 maart a.s. wordt in de DAF-gara- ge aan de Industrieweg te Ter neuzen een grote show gehouden. 's Zondags zal de deelnemer aan de marathon-race Londen-j-Syd- ney, de heer David van Lennep de gehele dag aanwezig zijn om aan de hand van de eveneens aanwezige proefwagen ieder die dit wenst, de nodige uitleg te geven. De show duurt op zaterdag van 10 tot 21 uur en op zondag van 10 tot 18 uur en is voor een ieder toegankelijk. Geen voorrang verleend Dinsdagmiddag om 5 uur had op het kruispunt bij St. Annapol- der een aanrijding tussen twee personenauto's plaats, doordat E. J. J. D. uit Koewacht, die van Terneuzen naar Axel reed, geen voorrang verleende aan de uit de richting Hoek'komende auto, be stuurd door B. R. de L. uit Kam perland. Beide auto's werden to taal vernield. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Wegenring wordt nauwer aangehaald In april wordt in Terneuzen' zuid begonnen aan de aanleg van het grote verkeersplein dat een schakel moet vormen in de „city ring", de rondweg om Terneuzen. Vrijdag 14 maart heeft in het stadhuis de aanbesteding plaats van het eerste gedeelte van de nieuwe verkeersweg tussen Drie wegen en de vroegere provinciale weg ter hoogte van Hof Zelden- rust. In dit werk is ook begrepen de aansluiting van het reeds ge reed ligende wegvak Katspolder- dijk op de nieuwe zuidelijke in valsweg door middel van een ro tonde. Op dit verkeersplein zal in de toekomst ook aansluiten de ver bindingsweg met de Haarmanweg waarmee het zuidelijk gedeelte van de ring zal zijn voltooid. De Katspolderdijk, een twee- baansweg met vier rijstroken, wordt langs de bebouwing aan de Grieghof en de Berliozhof doorge trokken tot de rotonde die gesi tueerd is even ten zuiden van de in aanbouw zijnde torenflats langs de Oudelandseweg. De Bachlaan zal eveneens op de Katspolderdijk- weg uitmonden. Alle wegen voor snelverkeer die op de rotonde zullen aansluiten, krijgen twee rijbanen met elk twee rijstroken. Er worden ook (geasfalteerde) fietspaden aangelegd. Nabij het verkeersplein komen twee bushaltes. De rotonde heeft met inbegrip van alle bijbehoren de rijbanen een middellijn van on geveer honderd meter. De nieuwe invalsweg tussen de bestaande Oudelandseweg en het kruispunt St. Annaland komt even ten oosten van de huidige weg bi} Driewegen te liggen met dien verstande dat de nieuwe weg heel wat rechter wordt dan de bestaan de. Het nieuwe wegenplan in Ter- neuzen-zuid zal naar schatting een jaar in beslag nemen. Dan reste ren nog de aansluitingen in het noordelijk deel van de rondweg, namelijk het gedeelte tussen de voormalige Otheensebrug, langs de zeedijk tot de Van Steenbergen laan en verder het stuk tot de Kerkhoflaan, dat zal aansluiten op de Mr. Haarmanweg. Pop Eye en Alliance Fran?aise doen samen De Axelse groep „Pop Eye", on der leiding van o.m. de heer Fek- kers verzorgt zaterdagavond in samenwerking met de Alliance Frangaise om 19 uur in „De Hal- Ie" te Axel een avond voor de Zeeuw-Vlaamse jeugd. De organisatoren hebben een even aantrekkelijk als afwisse lend programma samengesteld. Adri Dobbelaer, één van de „Pop-Eye"-hoofdfiguren draait moderne gramofoonplaten onder het motto „Adrian Gambler's trip to future times", hetgeen men ook een disco-show zou kunnen noemen. Vervolgens vertoont de heer Soissons, directeur des études frangaises a l'lnstitut de Gand" de film „Van Gogh" van de ver maarde Franse cineast Alain Resnais. Na deze vertoning, die een half uur duurt, volgt er een vrije dis cussie in het Frans onder ltiding van de presentator. Vervolgens is er weer een film vertoning, getiteld: „Parijs" van Henri Calef. Tenslotte een amusementspro gramma tot half twaalf door de popgroep „Pic-nic" en de skiffel- folksonggroupe „Hotteneny" Gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Cadzand bijeen. B. en W. stellen voor 24.000 be schikbaar te stellen voor herstel werkzaamheden aan de toren van de hervormde kerk; voor de bouw van een nieuwe openbare schot is als aanloop 7500 nodig voo. een opdracht aan een architecten bureau. Raadsvergadering De agenda voor de openbart raadsvergadering van de -ge meenteraad op vrijdag 28 februari te 19.30 u. vermeldt de volgende punten: voorstel tot wijziging van de salarisverordenin-g idem tot vaststelling vergoe ding Kleuteronderwijs 1968; idem tot vaststelling vergoe ding art. 101 L.O.-wet over 1968; idem tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding inge volge de Kleuteronderwijswet over 1969; idem tot wijziging van de bouwverordening; idem tot het aanvragen rijks bijdrage bejaardenwoningen; aanbieding gemeentebegroting 1969; voorstel tot verbetering Lau- reynestraat. Verkeersongeluk Maandagmiddag is in Sas van Gent de 39-jarige mevrouw R. M. Serievan Vlaanderen uit As senede bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij werd met haar fiets door een vracht auto aangereden en was vrijwel op slag dood. Plattelandsvrouwen In restaurant „Wilhelmina" vond een bijeenkomst plaats van de afdeling Sluis van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte hield mej. R. Klamer 'n causerie over het werk in het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse". KANAAL TERNEUZEN-GENT Vangekomen te Terneuzen 14 februari: Imil B., 1752 dwt (Duits) lerkensheim, 540 dwt (W.-Duits !5 februari: Joni, 275 dwt (Ned.) /ertrokken van Terneuzen 14 februari: 'lutura-Fides, 403 dwt (Ned.) 4. Dansk, 3970 dwt (Pools) ICoper, 14.065 dwt (Yoegosl.) Gepasseerd naar Gent: 14 februari: ?alco, 984 dwt (Ned.) Duneck, 870 dwt (W.-Duits) 15 februari: Mijson, 725 dwt (Ned.) Gina, 1060 dwt (Zweeds) Dora, 1675 dwt (Cypr.) Erich Letzlaff, 2736 dwt (S.-Dld Don Juan, 3715 dwt (Zweeds) Silver Falcon, 1909 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent: 24 februari: Trihill, 700 dwt (Ned.) Sellin, 600 dwt (Oost-Duits) Jubilenge, 817 dwt (Eng.) Kingennie, 1481 dwt (Eng.) Oste, 550 dwt (W.-Duits) 25 februari: Falco, 984 dwt (Ned.) Emil B., 1752 dwt (W.-Duits) Verwacht: Het grootste schip dat tot nu toe door de nieuwe zeesluis were geschut, wordt verwacht op 21 februari. Het is het Indiase schip „Shennai-Sevan" (42.530 dwt). Meisje overreden Dinsdagmiddag om ongeveer 14.40 uur is de 16-jarige Fanny E. van Leeuwen uit Len Haag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar fiets een langzaam rijdende vracht auto en twee wielrijders wilde passeren, raakte een van die wiel rijders, waarna zjj viel en onder de wielen van de vrachtauto terecht kwam. Zij is korte tijd later in een zie kenhuis overleden. Op de voorlichtingsdag „Zee land en chemie" in Vlissingen vormden luchtverontreiniging en het belang van de groei van de chemische industrie de hoofd punten van gesprek. In zijn ope ningswoord zei drs. P. A. Neete- son, algemeen directeur van N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent, dat de chemische industrieën minder luchtverontreiniging veroor zaken dan een auto. Hij wees er op dat de chemische industrie al tijd afvalstoffen met zich brengt, maar daar is niets aan te doen. De industrieën in Zeeland hebben enorme bedragen uitgegeven om lucht- en waterverontreiniging tot een minimum te beperken. Drs. Neeteson wees er op, dat de chemische industrie juist zo belangrijk is, omdat het een groei ende industrie is. Vijfentwintig jaar geleden bedroeg de omzet van de chemische industrie in ons land nog slechts 450 miljoen gul den, maar in 1968 is zij al geste gen tot 1200 miljoen, waarvan voor 500 miljoen werd geëxpor teerd. Verdere sprekers waren dr. ir. J. van Aken, voorzitter van de vereniging van de Nederlandse chemische industrie; drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland; dr. ir. J. Nijman, hoofd van de afdeling planning van Hoechst Vüssingen, en de commissaris der koningin in Zee land, mr., J. van Aartsen. Dr. ir. J. van Aken betoogde dat de positie van de landbouw als bron van welvaart in Nederland sterk is gedaald, evenals de tex tielnijverheid, de leerindustrie en de kolenmiinbouw. Daarom is het zo belangrijk dat wij ons op che- mischindustrieel gebied meer ont wikkelen om onze welvaart op peil te houden. Dr. ir. J. Nijman meende dat Zeeland met zijn gunstige ligging en diep vaarwater grote mogelijk heden biedt voor de industrialisa tie. De komst van de chemische industrieën in Zeeland betekent de komst van de welvaart naar deze provincie. De bevolking van een industriegebied is geneigd te den ken, dat rokende schoorstenen luchtvervuiling veroorzaken. Hét is natuurlijk niet te ontkennen dat een procesindustrie een zekere mate van lucht- en waterveront reiniging meebrengt, maar deze verontreiniging zal waarschijnlijk niet meer zijn dan de verontreini ging die de woningverwarming en het gemotoriseerde verkeer mee brengen. Drs. Verburg achtte de ontwik keling van de chemische Industrie en de zeehavenontwikkeling zeer gunstig. Zeeland begon voor deze ontwikkelingen plaats vonden, langzaam maar zeker te ontvolken. Door de komst van de Industrieën en hiermee de werkgelegenheid is het zielental van Zeeland de laat ste jaren aanzienlijk gestegen. De commissaris der koningin be pleitte dat er vooral voor gezorgd moet worden dat Zeeland leefbaar blijft. Dit is mogelijk, aldus de commissaris, door te vermijden dat de industriële lintbebouwing plaatsvindt, die in sommige delen van ons land en ook in -het bui tenland er de oorzaak van zijn dat gebieden bijna niet meer leefbaar zijn. Hier in Zeeland zullen de in dustriekernen ver genoeg van de 20stuks2.10 KONINKLIJKE VEREENICDE TABAKSINDUSTRIEËN MICNOT DE BLOCK N.V. EINDHOVB4. De dijkgraaf van het water schap „De Verenigde Braakman polders" vroeg zich in het ope ningswoord van de algemene vergadering, die gistermiddag werd gehouden in het watër- schapshuis te Hoek af, of de maatregelen die door de overheid op fiscaal gebied worden geno men te maken hebben met het belang van een florerende boe renstand. Als nieuwe vertaling voor de woorden b.t.w. noemde hij de suggestie: boeren-tijd-weg. Hij hoopte echter dat in Den Haag en Brussel die maatregelen zouden worden genomen waar door een boerenbedrijf zijn las ten zou kunnen opbrengen en niet zou behoeven te mopperen wanneer enkele guldens meer polderlasten moeten worden be taald. Overigens zijn er met het bebouwde kom van de steden af liggen, zo ver dat zij de leefbaar heid in de steden niet zelf scha den. Na de inleidingen konden de aanwezigen vragen stellen aan het forum, bestaande uit directeuren van de belangrijkste chemische in dustrieën in Zeeland. Op een vraag van de directeur van het beroepsonderwijs, de heer Roos, of de nieuwe industrie net zoveel luchtverontreiniging veroorzaakt als de oudere industrieën, zoals in het Ruhrgebied, antwoordde de heer Neeteson, dat een bedrijf dat helemaal schoon genoemd kan worden, economisch niet te ver wezenlijken is, maar dat nieuwe chemische industrieën minder luchtvervuiling veroorzaken dan de oude in het Ruhrgebied. Mr. Van Aartsen antwoordde op een vraag of iets gedaan kan wor den aan de luchtverontreiniging uit België naar Zeeuws-Vlaande ren dat hiervoor alleen vla de regering In Beneluxverband maat regelen kunnen worden getroffen. bijwerken van de achterstand in de administratie der opgeheven polders nog drastische verschil len in de heffingen opgetreden. G. S. hebben aangedrongen op een spoedige uitwerking van het nieuwe concept-raam-reglement voor de waterschappen. Dit moet gebeuren door de commissie van de waterschapsbond. De heer Wolfert zeide, dat er in de pol derwaterzuivering nog een „slip pertje" zit te Sas van Gent. Ho pelijk wordt in dit verband de A.W.L. benut. Over de quartaire en tertiaire .wegen is het laatste woord nog niet gesproken. Aan wegen en waterlopen werd in het afgelo pen jaar veel werk verzet. Er is plus minus 25 km sloot gegraven. De Paalpolder is drastisch ver beterd. „Laten we hopen, dat de industrie er tevreden over is". Voor dit jaar staan nog vele kilometers wegverbetering op het programma van het water schap. De nieuw aangelegde wegen zijn thans afgewerkt en de technische dienst heeft nu o.a. de weg op de dijk van de Goesse polder op haar programma staan. Er werd een proef genomen met het verbreden van de Braakman- weg; als deze slaagt, zal verder in noordelijke richting worden gewerkt. Wat de waterkering betreft: de nieuwe Deltadijk werd in no vember opgeleverd. Bij de behandeling van de be groting 1969 van het waterschap ,De Verenigde Braakmanpolders' wees de heer D. J. Tollenaar op de zeer slechte toestand waarin sommige wegen verkeren die in het gebied van het waterschap liggen. Het is inderdaad zo, kreeg hij van de technisch ambtenaar de heer De Ruijter ten antwoord, dat sommige wegen bij de ge meenten Terneuzen en Hoek in onderhoud zijn, wat eigenlijk specifieke polderwegen zijn. An derzijds heeft het waterschap wegen in onderhoud die bij een gemeente horen. Kontakt met bovengenoemde gemeenten is hierover reeds lang gaande. Dow Chemical (Nederland) wil enkele wegen in de Nieuw- Neuzenpolder, de Zandstraat en Verkorting aan het openbaar verkeer onttrekken. Er zal dan echter eerst een vervangende landbouwweg moeten worden aangelegd, waarvoor Dow een gedeelte van de kosten voor haar rekening zal nemen, terwijl ook de gemeente Terneuzen in de kosten zal bijdragen. De dan nog resterende kosten worden vol ledig gedekt door een provinciaal subsidie met uitzondering van een bedrag van 35.000 dat voor rekening van het waterschap komt. De verbetering van de weg op de Goessche dijk is opgenomen in het quartaire wegenplan. Om voor subsidie in aanmerking te komen dient een ingrijpende ver betering plaats te vinden. Deze verbetering zal bestaan uit het voor zoveel mogelijk afgraven van de dijk en het aanleggen van een weg met gesloten wegdek. De lengte bedraagt ongeveer 1300 m. Ook de aansluiting van de Loze- schorseweg aan de provinciale weg staat op de begroting. Deze thans uiterst gevaarlijke aanslui ting zal haaks op de provinciale weg worden aangebracht. De vergadering besloot verder het basisgeschot met inbegrip van alle correcties voor het jaar 1969 aan een maximum te bin den van 100 gulden per ha. Dit geschot zal overigens enkel in de polders De Loozë en Nieuw-Neu- zen worden geheven. Het basis geschot waarvan wordt uitge gaan ter bestrijding van de op da begrotingen 1969 uitgetrokken uitgaven bedraagt 73 gulden per hectare. STUTTGART: Voor de tweed» keer in twee dagen heeft de Rus sische ambassadeur in Bonn, Za- rapkin, een onderhoud gehad met de Westduitse kanselier Kie sing er, Het eerste gesprek (van een half uur) vond plaats in Bonn, de tweede ontmoeting vond plaats in Stuttgart waar d bondskanselier het weekeind doorbrengt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3