Geen verdere onthullingen van Hans van Z. UITSPRAAK OOK VOOR „OUWE NOL" VASTGESTELD OP 11 MAART Demonstratie op het Binnenhof De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! ADE NATHAN VERDER MACHTELOOS IN KWESTIE-BIAFRA HET GOUD BLINKT Westberliinse burgemeester wil onderhandelen Minimumloon wordt per 1 juli verhoogd Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 februari 1969 Wachten op vonnis. Ouwe Nol niet in vrijheid Hans van Z. zal in vonnis berusten Oud-Spanjestrijder gaat demonstreren - AGENDA - Motie-Vellenga voor verhoging A.O.W. verworpen Brand in Esso-Motor hotel te Amsterdam Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. Vakcentrales willen verhoging Hans van Z. heeft dinsdagmor gen tijdens zijn laatste woord voor de rechtbank in Utrecht geen onthullingen gedaan, hoe wel hij volgens rechercheurs de hele nacht bezig was geweest. Hij had zijn notities waar voor hij de rechtbank maandag 24 uur uitstel vroeg in de prul lenbak gegooid. „Ik heb gisteren uitstel ge vraagd, omdat ik van plan was over de zaak Elly Hagers een heleboel te zeggen...., dat be tekent dat ik daarop zou aanval len. Ik heb aantekeningen ge maakt en die vanmorgen in de prullenbak gegooid. Misschien klinkt het belachelijk, maar ik ben in deze zaal misschien wel de enige die belachelijk kan zijn. Wanneer ik dit zou doen Bij deze woorden stokte Hans van Z. Hij keek hulpeloos rond en krab de zenuwachtig in zijn haar, tot dat de president hem bemoedi gend toeknikte en zei: „Was dit uw laatste woord. Wilt u nog niets zeggen?" - Onder doodse stilte trachtte Hans van Z. de draad van zijn verwarde en op fluisterstem uit gesproken betoog te hervatten. Daarna zei hij: „Ik heb deze zaak als heel kostbaar ervaren. Wan neer ik dit zou doen (en hierbij doelde hij op zijn eventuele ver klaringen over de z^iak-Hagers), wanneer ik met processen-ver baal en andere gegevens zou gaan schermen, zou de sfeer voor één groot deel teniet worden ge daan Hans van Z. aarzelde weer. Hij tastte in zijn haardos en kon geen woorden vinden om uitdrukking aan zijn gevoelens te geven en dan met een poging om de situ atie ten koste van alles te be heersen: „De sfeer waarin deze zitting heeft plaatsgehad, heb ik als heel kostbaar ervaren, omdat ik mezelf kon zijn, ook al klinkt dat gek, en aan mezelf kon be antwoorden. Ik wil dat graag zo houden. Ik weet niet wat ik ver der moet zeggen, iets wat niet te verdedigen valt...." Daarna zakte zijn stem weg. „Dat was het?" vroeg mr. Van Zeben. „Ja", zei Hans van Z. Direkt daarna zei de president dat de rechtbank over 14 dagen (dat is op 11 maart) uitspraak zal doen. Hans van Z. wacht nu op zijn vonnis. De rechtbank heeft daarna het verzoek tot invrijheidstelling van ouwe Nol afgewezen en de uit spraak in zijn zaak bepaald op 11 maart. „Ik sta hier onschuldig", kreet ouwe Nol, nadat hij een nieuwe aktetas vol papieren op zijn bank had gezet en voor het verdach- tehekje de beslissing van de rechtbank had beluisterd. „Ik protesteer ertegen dat u een hyena als getuige heeft toe gelaten. Ik heb het wettige be wijs, ik heb geen geld van hem gehad. Hij is een schandelijke misdadiger", ging Nol verder, die met enige papieren wapperde en van de president alle gelegenheid kreeg voor de tweede maal een laatste woord te spreken. „Zo word ik dus terechtgesteld door uw rechtbank", vervolgde ouwe Nol, die nog eens Hans van Z. en „die Engelse vrouw" aan viel, omdat zij onware dingen over hem zouden hebben gezegd. Ouwe Nol opperde ook bezwa ren tegen het feit, dat acht ge tuigen niet zijn gehoord. „God is mijn getuige dat ik onschuldig ben", aldus ouwe Nol, die de rechtbank voorhield: „Hoe zou ik als man die twee jaar geleden al naar een rusthuis wou, deze misdrijven gepleegd kunnen heb ben?" Ouwe Nol gooide wat papieren op de tafel van de rechtbank en maakte zich bij het wegleiden boos op een parketwachter, die aan zijn arm stond te trekken. „Kom jong, hou toch op, ik ben geen paard", zei Nol, waarna hfj lachend werd weggeleid. De president van de rechtbank bracht tenslotte hulde aan de po- liierechercheurs van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Montfoort, voor het goede werk dat zij heb ben verricht. Mr. Van Zeben zei dat deze politiemensen de hoog ste lof toekomt. Allen die aan de zitting van ruim 40 uur, verdeeld over 10 dagen, hebben meege werkt, bracht mr. Van Zeben ook dank. Hans van Z. heeft laten blij ken, dat hij zal berusten in het vonnis, dat de rechtbank over 14 dagen zal uitspreken. Hoe het vonnis ook zal luiden, hij zal naar verluidt geen appèl aan tekenen bij het gerechtshof in Amsterdam. Het is daarentegen vrijwel zeker, dat ouwe Nol indien hij door de rechtbank wordt veroor deeld in hoger beroep zal gaan. De verzetsgepensioneerde P. Laros uit Utrecht gaat vanmid dag op het Binnenhof in Den Haag een eenzame demonstratie houden tegen de houding van de Nederlandse regering ten opzich te van 15 a 20 Nederlanders, die hebben deelgenomen aan de Spaanse burgeroorlog en nog steeds hun Nederlanderschap niet hebben terugontvangen. De heer Laros nam deel aan de Spaanse burgeroorlog, waar door hij vervallen werd ver klaard van zijn burgerrechten en Nederlanderschap. In 1946, nadat hij het concentratiekamp Bu- chenwald had overleefd, kreeg de heer Laros het Nederlander schap terug. Hij was kapitein van de Hollandse compagnie „De Zeven Provinciën", die in de Spaanse burgeroorlog de strijd tegen Franco voerde. „Het drukt op mijn geweten, dat er nog Nederlanders zijn die om onbe grijpelijke redenen hun Neder landerschap niet hebben terug gekregen", aldus de heer Laros. Door middel van een privé-aktie wil hjj voor deze kleine groep gaan ijveren. Hij zal met een sandwichbord op het Binnenhof rondlopen en zal een verzoek schrift op het ministerie van justitie aanbieden. DONDERDAG 27 FEBRUARI TerneuzenCafé Maandag, 8 uur: Bijeenkomst vereniging „Oud-Terneuzen". HEERLEN: Nabij Heerlen heeft de kraanarm van een bulldozer het treinviadukt zó zwaar be schadigd, dat het spoorwegver keer op de lijn Maastricht-Heer len gedeeltelijk is ontwricht. De kraanarm van de bulldozer die op een vrachtwagen werd ver voerd, raakte de bovenkant van het viadukt en veroorzaakte een knik in de rails. Het herstel zal enige dagen in beslag nemen. De tweede kamer heeft dins dag een motie van de p.v.d.a.- afgevaardigde Vellenga die be oogde de A.O.W.-uitkeringen naast de normale aanpassing en naast de verhoging om de ge volgen van de invoering van de b.t.w. ongedaan te maken, met drie procent te doen stijgen, met 79 tegen 52 stemmen ver worpen. Voor de'motie, die mede door afgevaardigden van de p.s.p. en de groep-Aarden was getekend, stemden de afgevaardigden van de p.v.d.a., p.s.p., groep-Aarden, D '66, c.p.n. en boerenpartij (Koekoek). De tegenstemmers meenden dat het onjuist zou zijn op een verhoging aan te dringen, nu de sociaal-economische raad is ge vraagd advies'over deze kwestie uit te brengen. In het nieuwe Esso-Motor hotel nabij het R.A.I.-congres- centrum in Amsterdam, dat van avond tijdens een grote galabij eenkomst door burgemeester Samkalden officieel in gebruik zal worden genomen, is gisteren een hardnekkige brand ontstaan. Vermoedelijk door oververhit ting is in de centrale van het airconditioningsysteem brand ontstaan tijdens de persconfe rentie, die aan de opening van het hotel voorafging. Een dikke zwarte rood verspreidde zich door het gehele hotel en dwong de aanwezigen de frisse lucht op te zoeken. Overigens vormde de brand als' zodanig geen gevaar voor het gebouw, waarvan bouw en inrichting tezamen 18 miljoen gulden vergden. De brandweer kwam met twee motorspuiten en een ladderwagen en bestreed het vuur met een nevelspuit, zowel over de ladder als via de hal van het hotel. De verwarring was groot. De brandweer was het vuur in korte tijd meester. DOW-Tenieuzen helpt mee aan vervaardiging van „weggooi-instrumenten" Ofschoon in onze moderne zie kenhuizen het gevaar van infectie bij een chirurgisch ingrijpen vrij wel uitgesloten is, kan een nieuwe toepassing van kunststof ongetwij feld goede diensten bewijzen. Het zijn „weggooi-instrumen- ten" waarvan de vervaardiging mogelijk is geworden dankzij de recente ontwikkelingen on het stuk van de kunststoffen. Zij zijn vervaardigd van Styron polysty reen van DOW te Terneuzen. De instrumenten worden spuit- gegoten en geleverd door een Britse firma, die in medische ap paratuur is gespecialiseerd. Ais ze gereed zijn worden ze luchtdicht verpakt en vervolgens door bestra ling gesteriliseerd. De eigenschap pen van het materiaal gaan door die bestraling niet verloren. Na afloop van de operatie wordt het instrument weggegooid. Behalve een volstrekte garantie voor de steriliteit van het instrument be tekent het gebruik van c'eze in strumenten tevens een belangrijke besparing op (dure) arbeid. Het Biafra-actiecomité heeft gisteren op het Binnenhof gede monstreerd om de regering te bewegen te bewerkstelligen, dat leveranties van wapens door En geland en Rusland aan Nigeria worden stopgezet, dat Nigeria wordt gedwongen een onvoor waardelijk staakt het vuren te aanvaarden en dat de onafhan kelijke staat Biafra wordt er kend. Daartoe werd een grote met bloed bespatte schelp meege voerd door de ongeveer honderd demonstranten. Het was een Shell-schelp, zoals werd ver klaard, die het symbool vormde voor „de smerige methode, die grote internationale ondernemin gen toepassen om hun inkomsten veilig te stellen". In een brief aan de tweede kamer werd ge wezen op Shell-BP en Unilever, die in Nigeria-Biafra grote be langen hebben. „Na het paard van Troje, het turfschip van Breda hebben we nu het olie schip van Shell-BP". aldus de demonstranten. Aan de demonstratie op het Binnenhof ging een optocht door de stad vooraf, die begon bij het Vredespaleis en die onder meer langs de Nigeriaanse ambassade voerde. Kind verongelukt In Zuidbroek bij de brug van de W. A. Seholtensweg is dins dagmiddag de 7-jarige Johanna Mulder uit die plaats om het le ven gekomen. Het meisje wilde op haar fiets de brug oprijden, toen op hetzelf de moment een vrachtauto deze brug opreed. Zij kwam onder de vrachtwagen terecht en overleed ter plaatse. Erzfjn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Teleurgesteld over het voort duren van de oorlog en de hon ger in Biafra, heeft Abe Nathan, de 41-jarige Israëlische vredes- piloot, die zich zeven maanden lang met hart en ziel voor hulp verlening aan Biafra heeft inge spannen, er de brui aan gegeven. „De volkeren uit de gehele wereld hebben geld en voedsel gezonden naar Biafra, terwijl hun regeringen apathisch blijven toe- mNs. En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale bgek door W. GELDOF 31) De sheriff tekende nu een ont werp, dat John direkt goedkeur de. „Kijk, de stenen kunnen jul lie zelf ter plaatse aanvoeren, aan beide zijden. Blijft alleen over het metselwerk en de op ritten. De laatste kunnen jullie natuurlijk ook wel verzorgen. Maar dan de brug zelf. Als ik jul lie een goede raad mag geven, maak die van hout en wel zó, dat ze opgehaald kan worden, kijk bijvoorbeeld zó". Verwonderd keken John en Kitty toe. „Maar waarom, papa? Dat maakt de zaak voor John toch veel duurder dan nodig is?" „Dat wél", antwoordde Bram ble achteloos, terwijl hij met de punt van zijn tong tussen de lip pen ijverig voorttekende. „Maar dat kan zijn nut hebben, voor het geval Nick Smith Opeens hield hij verschrikt op. „Voor het geval Nick Smith terugkomt", vulde John keihard aan. „Zo. Is dat de rechtspraak in Wyoming? Ik moet zeggen, dat wij dan in Louisiana betere rech ters hadden!" „Maar papa, dat bestaat toch niet!" Ook Kitty was hevig ge schrokken. Jack Bramble legde zijn potlood neer. „Tja, ik geef toe, dat ik me versproken heb, kinderen. Dit had ik niet möeten zeggen. Natuurlijk komt Nick Smith nooit meer terug, het was onzin." „Maar u hebt het gezegd", hield John koppig vol. „Jagoed dan, ik zal uit spreken wat ik bedoelde. Je moet weten, John Jefferson, dat ik sinds een paar weken weer in funktie ben. Zoals je weet, ben ik een poosje geschorst geweest wegens nou ja, wegens die goudzoekerij, maar dat is nu over. En wil jij nu even weggaan, Kit ty, wat ik met John te bespreken heb, is ambtsgeheim en je weet: wat jullie niet mogen weten ver tel ik ook niet!" De blonde Kitty trok een pruil lip van jewelste, zodat John moest lachen, maar ze vertrok zonder tegenpruttelen. „Kijk John, je weet, dat Nick Smith nog een paar dagen hier in de cel heeft gelogeerd, vóór hij werd weggehaald. Hij komt bin nenkort vóór enenfin, het zal wel het laatste bedrijf zijn, dat hij hier op aarde heeft te spelen. Daar heeft hij het trou wens wel naar gemaakt óók. Maar desondanks. Tja, laat ik het maar net zo zeggen als ik er over denk." „Graag, meneer Bramble." „Goed, maar laat dat .meneer' nu maar weg, hè? Wij kennen elkóar daarvoor te goed. Tja, je weet, waartoe goud in staat is, nietwaar John?" De jongeman schrok. Goud! Wat had dat hier mee te maken. Of „De kwestie is, dat Nick ter wijl hij hier zat, natuurlijk alle moeite heeft gedaan om mij om te kopen, Dat probeerde hij met het goud van jullie. Nu weet je het!" „Maar iemand als u laat zich niet omkopen. Nog voor geen miljoen." „Nee John, maar er zijn andere mensen, zelfs in de gevangenis en al leidt de weg van Nick Smith vermoedelijk regelrecht naar de galg, die weg is toch wel lang ge noeg om succes te hebben. Hij krijgt een advocaat toegewezen, vanzelfsprekend. Die krijgt van nem een tip: als de man niet toe hapt, vraagt Nick een andere. Dat kan hij hier in Wyoming ik toch even ten einde raad. Nick Smith bewees, dat ook zonder brug de Black River zelfs voor een vreemdeling te passeren is. Dan baat een ophaalbrug ons ook niet!" „Toch wel, John, Mits je die brug maakt op de doorwaad plaats. Nick was geen vreemde ling in deze streken, vergis je niet. Hij heeft best gezien, dat op die plaats mensen door de rivier heengingen en toen is hij ze ach terna gegaan. In elk geval be tekent een brug, die opgehaald of opengedraaid kan worden, een flinke belemmering. En verder kan niemand je beletten een flin ke prikkeldraadheining langs de oever te zetten, tenminste niet aan jullie kant. Ik geloof, dat een doortocht door Black River dan toch wel een zeer hachelijke on- driemaal doen. Vervolgens komt derneming zou worden, behalve hij wellicht in aanraking met medegevangenen, misschien met lui, die binnenkort hun straf heb ben uitgezeten. Ten slotte zijn de bewakers óók maar mensen. Kortom, mogelijkheden genoeg om zich posthuum op jullie te wreken. Kun je nu begrijpen, dat natuurlijk in de droge zomer maanden." John was nog lang niet geest driftig. „Alles goed en wel, Bram ble, maar ik had de zaak liever geheim gehouden. Wist je wel, dat alleen mijn vader en ik met alles op de hoogte zijn? Dat wij ik me daarnet versprak, toen ik zelfs aan moeder, Alice en Jim die brug aan het tekenen was?" John knikte, sprakeloos. Aan zo iets had hij nooit gedacht. „De kwestie is, dat die mensen wel niets met jullie te véreffenen hebben, maar als ze eenmaal be zeten zijn van de goudkoorts, zijn ze tot alles in staat. Ik wist dat allang, maar onlangs heb ik de hernieuwde bewijzen daarvan gezien en ondervondenzoals je intussen zeker al van Kitty of moeder hebt gehoord." John knikte. „Ja, Maar nu ben Conall niets hebben gezegd, alles uit overwegingen van veilig heid?'" Jack Bramble knikte. „Heel verstandig. Maar Nick heeft jul lie bespied en het geheim ver teld. Laat ik nog één ding vra gen: ligt de vindplaats helemaal op jullie eigen grond of niet? Ik bedoel: geen kans, dat de ader doorloopt op andermans terrein?" (Wordt vervolgd.) Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft meege deeld Oost-Duitslands premier Willi Stoph te hebben geschreven dat West-Berlijn bereid is onmid dellijk te onderhandelen over meer bewegingsvrijheid in Ber lijn. Schütz reageerde hiermee op een Russisch-Oostduits aanbod I tot besprekingen, mits de verkie zing van een Westduitse presi dent op 5 maart niet in West- i Berlijn wordt gehouden. Een regeringswoordvoerder heeft in Bonn verklaard, dat West-Duitsland op een duidelijk teken van de andere kant wacht. Als dat begin maart niet is ont vangen, gaat de presidentsver kiezing in West-Berlijn door. De woordvoerder zei dat de West duitse regering als voorwaarde voor een wijziging van de plaats van de verkiezingen stelt, dat er een regeling op lange termijn wordt getroffen. De Westberlijnse burgemeester heeft het hoofd van de senaats kanselarij Horst Grabert tot zijn onderhandelaar benoemd. Bejaarde fietser verongelukt Om ongeveer 16.30 uur dinsdag middag is in Echt de 79-jarige A. Th. M. verongelukt De bejaar de man stak per fiets de rijksweg over en werd daarbij aangereden door een personenauto. zien", aldus Nathan gisteren op Schiphol bij zijn aankomst uit New York. Hij deelde mede, dat een Nigeriaanse piloot, die zich zelf „Genocide" noemt, de laat ste weken ook bij nacht bommen werpt op de landingsbanen van de vliegveldjes in Biafra»De vlie ger wacht tot de landingslichten warden ontstoken, hetgeen nü eenmaal noodzakelijk is voor het aanvliegen van de vliegtuigen met voedsel van Sao Thome en van Fernando Po. „Het gevolg is dat nu de laatste weg voor hulp verlening is afgesneden. Particu lieren kunnen thans weinig meer doen. Alleen wanneer de regerin gen ingrijpen valt er nog redding te verwachten. Zij moeten voor een staakt-het-vuren zörgén, zij moeten pogen de oorlog tot een eind te brengen. Onze laatste daad is het kerstschip met voed sel en medicamenten geweest. Het is daar aangekomen. Ik kan verder niets meer doen". Abe Nathan is er overigens de man niet naar om nu verder stil te gaan leven. „Ik heb mijn ak- tiviteiten nu verlegd naar mijn eigen land, Israël", zo vertelde hij. Hij heeft een vredesvoorstel voor het midden-oosten uitge geven in 1000 kopieën, die aait invloedrijke regeringsfunktiona- rissen en aan de wereldpers wor den verstrekt. Het minimumloon, dat per 1 januari met het oog op de ver wachte prijsstijging van 135 tot 140 gulden per week werd ver hoogd (d.w.z. met 3,7 procent), zal op 1 juli verder worden ver hoogd, aldus heeft de minister van sociale zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede kamerlid dr. B. van der Lek (p.s.p.). De minister betreurt dat da stijging bijna geheel door prijs stijgingen met 3,5 procent is achterhaald, maar gelooft niet dat van een noodsituatie sprake is. Hij ziet dan ook geen aan leiding om het verzoek van dr. Van der Lek in te willigen, het minimumloon opnieuw met ten minste 3,5 procent per januari te verhogen. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales is van mening dat het in verband met de prijsstij gingen wenselijk zou zijn, dat het minimuminkomen eniger mate wordt verhoogd. Het over legorgaan heeft dit aanhangig gemaakt bij de stichting van de arbeid in de hoop dat met de werkgeversorganisaties overeen stemming kan worden bereikt over een gezamenlijk advies aan de regering. Het bestuur van de stichting zal hierover dinsdag a.s. van ge dachten wisselen, voorafgaande aan een gesprek met minister Roolvink.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2