President Nixon zette in Londen besprekingen met Wilson voort 60.000 Noordvietnamese en vietcong-soldaten rond Saigon Minister pleegde overleg over de prijzen VIJFTIEN RAKETTEN TROFFEN CENTRUM VAN PLEIKOE RADIO DE K0CK Vliegtuigongeluk op Formosa: 36 doden Op papier is het nu in orde Nigeriaans bombardement HET WEER Lunch op Buckingham Palace Opgeborgen Het goud Buiten het protocol Algemeen offensief Explosieven Premier De Jong en minister Luns uitgenodigd voor bezoek aan Washington Dreigement van Ky j Zelfverbranding in Praag VLIEGTUIG GEKAAPT Weer sneeuw in Oost-Amerika Mijnwerkers ingesloten Bedriifsleven werkt mee Prüsstop ondoelmatig Hoogwafer Weerbericht Zon- en Maanstanden Bestand in Nigeria Herdenking Yebruari-staking te Amsterdam E.E.G. verwerkte 11 miljoen kg boterconcentraat fraakerfeg bij abonnement: TERNEUZLN Eg L If I IL L LEB IJBff Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum gP* U «HF y* M W" HIK per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Directeur-HoofdredacteurJ. van de Sande g g g gig g g K g E g g H V Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- HH| |g g W g W^Ê gH| MH l||g| fH d advertenties) regels Iedere Redactie- en Administratie-adresSmidswal 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 WOENSDAG j 25e Jaargang Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres .ne TTTrnnTTATST lofiti »T„ enon bureau van dit blad 50 cent verhoging. Abonnementsprijs: 1969 No. d930 Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur 8.—per kwartaal; per maand 2,70 TT r n i Voor het Secomb. maandag/dinsdag-nummei Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Uitgeefster fv.V. v/h Fa. P. J. Van de Sande, Temeuzen tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse president Nixon heeft dinsdag de bespre kingen met premier Wilson van Engeland in Londen voortgezet. De twee staatslieden waren maandagavond gedurende vier uur op het landgoed Chequers bijeen. Het onderhoud van dins dag vond plaats in Downing Street. Onderwerpen van de be spreking op Chequers waren het midden-oosten en de verhoudin gen tussen oost en west. Dinsdagochtend ontving Nixon in zijn hotel de Britse oppositie leider Heath. Het hotel in Westend was door een sterke politiemacht en een groot aantal leden van de veilig heidsdienst bezet en omgeven toen de president, begeleid door agenten op motoren, naar Daw ning Street vertrok. In de lounge van het hotel wa ren uit veiligheidsoverwegingen de telefooncellen buiten bedrijf gesteld. Ook de ambtswoning van de Britse premier stond on der zware bewaking. Een groepje toeschouwers applaudiseerde toen de president in gezelschap van minister van buitenlandse zaken Rogers en ambassadeur Bruce arriveerde. Bij 't gesprek was ook Stewart, de Britse minister van buiten landse zaken, aanwezig. Oppositieleider Heath ver klaarde, dat tijdens het bezoek dat hij aan Nixon heeft gebracht, is gesproken over de standpunten van de Britse conservatieve par tij inzake de Europese politiek. Nixon had daarbij ook het diplo matieke conflict met Frankrijk aangeroerd. Na de ochtencrDijcenisDriTsi met Wilson vertrok Nixon naar Buc kingham Palace, waar hij door koningin Elizabeth werd ont vangen. De Engelse bevolking kon voor het eerst in de geschie denis een officiële ontvangst op Buckingham Palace meemaken, daar de televisie er een uitzen ding' van gaf. De anti-Ameri kaanse betogingen hebben wei nig' weerklank gevonden. Een half uur na het begin van de op het programma staande pro testmars naar Downing Street stond een tiental demonstranten wat verloren bij het beginpunt, Trafalgar Square. De politie had echter geen risico genomen. Spe ciale brigades stonden opgesteld bü alle plaatsen die de presi dent in de loop van de dag zou bezoeken. Tijdens de ochtendbijeenkomst van Wilson bevestigde Nixon de Amerikaanse steun aan het stre ven van Engeland naar het lid maatschap van de E.E.G. Wilson verklaarde dat Engeland vastbe sloten blijft dit streven vol te houden. Ook de NAVO, de oost- west-betrekkingen en economi sche en handelskwesties kwamen ter sprake. Toen Nixon en Wilson Dow ning Street 10 verlieten, werden zij toegejuicht. Ook bij Bucking ham Palace stond een juichen de menigte. In het paleis werd de lunch gebruikt, waaraan be halve het koninklijk gezin en de Amerikaanse president ook pre mier Wilson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers, de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Lon den, Freeman en diens voorgan ger Bruce, alsmede Nixons as sistent voor nationale veilig heidszaken, Kissinger, aanzaten. Eddie Davoren, leider van het „warme-ontvangst-voor-Nixon"- comité", is dinsdag door een Londense rechtbank in verzeker de bewaring gesteld. De 28-jari- ge Davoren verscheen voor de rechtbank op beschuldiging van verzet tegen de politie en het veroorzaken van schade tijdens aen betoging op 12 januari tegen de Zuidafrikaanse ambassade. Op een eerdere zitting was hem vrijheid tegen storting van een borgsom toegestaan, maar de oolitie verzette zich thans daar tegen, zeggend dat zij ervoor vreesde dat de Ierse Davoren zijn daden zou herhalen. Hij werd daarop tot 4 maart in verzeker de bewaring' gesteld. Het „warme-ontvangst-voor- Nixon-comité" is een verzame ling van linkse groeperingen^ die hebben aangekondigd president Nixon gedurende zijn bezoek aan Engeland te achtervolgen. Nixon heeft 's middags het lagerhuis bezocht. Dit stond niet op het programma. Zowel president Nixon als premier Wilson willen dat het plan voor de bijzondere trek kingsrechten op het internatio nale monetaire fonds (I.M.F.), het zogenoemde papieren goud, zo spoedig mogelijk in werking treedt om een grotere interna tionale liquiditeit te scheppen voor de toenemende wereldhan del. De Britse woordvoerder ant woordde op een vraag van een verslaggever, dat niet is gespro ken over de prijs van het goud. Een woordvoerder van president Nixon deelde mee dat de Ameri kaanse minister van handel, Maurice Stans, over een maand naar Europa zal komen, onder meer om het overleg over de bij zondere trekkingsrechten voort te zetten. Nadat Nixon een krans had gelegd bij het monument voor de onbekende soldaat in de nabij heid van de Westminster-abdij, verscheen hij plotseling in het parlementsgebouw. Hij gaf daar enige-bezoekers een hand en be trad de zaal van het lagerhuis, waar hij in een voor regerings- funktionarissen gereserveerde bank plaats nam. Dit gebaar werd met een goedkeurend „hear hear" van de afgevaardigden begroet. De president volgde met aan dacht het vragenuurtje, waar aan ook premier Wilson deelnam. De leider van de conservatieve oppositie, Edward Heath, ver klaarde dat het gehele lagerhuis Nixons verklaring voor de NAVO in Brussel begroette, dat hij ge sprekken met de Sowj et-Unie zal voeren, maar voordien in elk ge val de NAVO-bondgenoten wil consulteren. Op een vraag bevestigde Wil son, dat hij Nixon nogmaals uit- LONDEN: President Nixon werd bij zijn aankomtt te Londen, de tweede stad in zijn Europese toernee, ontvangen door premier Wilson. voerig had uiteengezet, welk standpunt Engeland inneemt tegenover de Europese integratie en dat het Britse verzoek tot toe treding tot de- E.E.G. blijft ge- handhaafd. Ook eerder was Nixon van het protocol afgeweken toen hij na een lunch met de Engelse konin gin in het paleis Buckingham zijn auto liet stoppen en bij de hekken van het paleis uitstapte om toeschouwers een hand te geven. Op weg naar het, lagerhuis liet Nixon eveneens .stilhouden om een poliiie-agent' een kogelpén met zijn monogram erin ten ge schenke te geven. Amerikaanse functionarissen in Londen hebben dinsdagavond ge zegd, dat president Nixon niet ge looft, dat de Brits-Franse contro verse over de toekomst van Euro pa ernstige problemen voor hem zal scheppen bi} zijn besprekingen met president De Gaulle van Frankrijk, die vrijdag beginnen. De Amerikaanse functionarissen zegen, dat de Amerikaanse rege ring de zaak niet zo ernstig op neemt als de pers. Zowel van Amerikaanse als van Britse zijde is tevredenheid geuit over het resultaat van de besprekingen tus sen Nixon en, Wilson. Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben dinsdag op nog geen 15 km van Saigon strijd geleverd met vietcong-eenheden. In de hoofdstad klonk de gehele nacht Amerikaans artillerievuur. Het was in twee maanden niet gebeurd, dat de guerillastrijders zo diep in de verdedigingslinies om Saigon doordrongen. Bij het aanbreken van de dag stegen Amerikaanse bommenwerpers op om vietcongconcentraties in de omgeving te bestoken. Alle stra tegische punten in de stad zijn onder bewaking van Zuidvietna- mese troepen gesteld. Bij de gevechten rond Saigon zijn volgens een Amerikaanse op gave minstens 30 guerillastrijders gesneuveld. De Amerikanen tel den drie gewonden en onder de Zuidvietnamezen vielen twee doden en vijf gewonden. In het derde taktisch distrikt, dat 11 om Saigon gelegen provincies omvat, zijn naar verluidt 60.000 viet- congstrijders en Noordvietna mese militairen samengetrokken. In twaalf dagen tijd hebben de Amerikanen daar bijna 17.000 ton bommen geworpen. Intussen duurt het zondag door vietcong en Noordvietna- mezen ontketende nieuwe „alge mene offensief" voort. Geduren de de nacht werden ongeveer 50 steden en bases met raketten en mortieren beschoten. Het zwaarst getroffen werd de stad Pleikoe in het centrale bergland, waar 15 raketten in het centrum terecht kwamen. Twee militairen sneu velden, 14 burgers werden ge wond en 12 huizen verwoest. Vol gens een woordvoerder in Sai gon hebben Zuidvietnamese troe pen maandag 10 km ten zuiden van de grote basis Danang 59 Noordvietnamezen gedood. De eigen verliezen waren licht. De politie in Saigon zegt dat de vietcong van plan is geweest na de raketbeschieting van zon dag de wijk Phoe Lam in bezit te nemen. De guerillastrijders had den de aktie grondig voorbereid, maar hun plan was door' de po litie verijdeld. Ruim 40 vietcong- leden waren aangehouden en men had de hand weten te leggen op een hoeveelheid vuurwapens en explosieven. De gemelde ar restatie van de boeddhistenlei der Thien Minh hield verband In een telefoongesprek vanuit Brussel met minister-president De Jong, heeft president Nixon maandagmiddag de Nederlandse premier en minister Luns van buitenlandse zaken uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Naar van de rijksvoorlichtings dienst wordt vernomen moet over de data en agenda van dit bezoek nog overleg worden ge pleegd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN met deze zaak. Er waren overi gens geen beschuldigingen tegen hem ingebracht. De Zuidvietnamese vice-presi dent Ngoeyn Cai Ky heeft in Saigon gedreigd de Zuidvietna mese luchtmacht opdracht te zullen geven tot *t bombarderen van Noordvietnamese steden, wanneer de „communisten" Zuid vietnamese steden blijven bom barderen. „De Zuidvietnamese piloten staan klaar om deze opdracht uit te voeren", maar het besluit zou genomen moeten worden door president Ngoeyen Van Thieu. Ky zei dit voordat hij naar Parijs zou vertrekken. Hij zei tevens dat hij in Parijs waarschijnlijk een onderhoud zou hebben met president Nixon van de V. S. (Zie verder pag. 4) Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, heeft zich dins dag op het Wenzelsplein in Praag weer iemand in brand gestoken. De studentenunie in Praag heeft de zelfverbranding bevestigd. De politie heeft de man, die gewond was, meegenomen. Nader wordt meegedeeld, dat twee jongelui van omstreeks 18 jaar zich in brand hebben gesto ken. De ene zou dood zijn, de an dere was erg gewond naar een ziekenhuis gebracht. Een vliegtuigongeluk in de buurt van Tainan op Formosa heeft maandag aan 36 mensen het leven gekost. Een tweemoto- rig' toestel van „Far East Air Transport Corporation", een na tionalistisch-Chinese maatschap pij, stortte achttien minuten nadat het van Kaohsjoeng met bestemming Taipeh was opge stegen neer. Alle inzittenden, on- der vie vier leden van de be manning, vonden daarbij de dood. Volgens de politie bevon den zich onder de passagiers zes buitenlanders, onder wie twee Amerikanen. Een gewapende man heeft dins dag de piloot van een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Eastern Airlines", met 67 man aan boord op weg van St. Louis in Missouri naar San Juan in Puerto Rico, vlak bij Atlanta gedwongen naar Cuba koers te zetten. Van Connecticut tot Maine is het oosten van de V. S. weer be dekt met een dikke laag' sneeuw. Vele wegen zijn onbereikbaar en honderden automobilisten heb ben hun wagen in de steek moe ten laten. De scholen zijn geslo ten en in enkele gebieden is de stroom uitgevallen. Door een instorting zijn dins dag zes mijnwerkers in een ko lenmijn bij Marseille van de bui tenwereld afgesloten. Men heeft nog geen kontakt met hen kun nen krijgen. In een gezamenlijk bericht van het ministerie van economische zaken, het verbond van Nederland se ondernemingen, de federatie van katholieke en christelijke Werkgeversbonden, het verbond Nederlandse groothandel, het alge meen orgaan voor de voedselvoor ziening, de raad voor het groot winkelbedrijf, de federatie van het katholiek en christelijk ondeme- mersverbond en het koninklijk ver bond van ondernemers wordt het volgende meegedeeld: „In verband met de recente stij ging van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie in januari heeft de minister overleg gepleegd met het georganiseerde bedrijfs leven in al zijn geledingen. De invoering van de b.t.w. heeft de industrie, de groot- en klein handel en het dienstverleningsbe- driif bij de omprijzing voor niet te onderschatten moeilijkheden ge plaatst. De bewindsman zou dan ook niet willen stellen, dat de on dernemers algemeen de prijzen bewust te veel hebben verhoogd. Niettemin heeft de prijsontwikke ling de minister met bezorgdheid vervuld. Hij wees daarom op de noodzaak van medewerking van het bedrijfsleven om verdere prijs stijgingen tot het minimale be perkt te houden. Daarbij onderstreepte de minis ter dat prijsverlagingen die moge lijk ziin, zo snel en zo volledig mogelijk dienen te worden door gegeven. De minister deed een beroep op de ondernemers een verdere door berekening van externe kosten- stiieingen dit jaar zoveel mogelijk achterwege te laten. Hierbij drong hij er op aan prijsverhogingen tiidig bij zijn departement te mel den. Daarnaast verzocht de minister het bedrijfsleven bij het doo be rekenen van loonkostenstijgingen de grootste terughoudendheid te betrachten. Ook ten ranzien van dit laatste zal strikt de hand wc- den eehouden aan de priisgedrags- regels. Wat de groot- en kleinhandel betreft betekent het strikt de hand houden aan de priisgedrass-egels, dat de bruto marges In geld niet dan na overleg met het departe ment mogen worden verruimd. In het belang van een evenwich tig sociaal-economische ontwikke ling hebben de ondernemersorga nisaties hun medewerking aan de minister toegezegd en zich bereid verklaard in die zin een dringend beroep op hun leden te doen. Naar aanleiding van het over leg met de minister van econo mische zaken hebben het verbond van Nederlandse ondernemingen en de federatie van de katholieke en protestants-christelijke werk geversverbonden een brief aan hun leden gericht, waarin zij aan dringen op strikte naleving van de prijsgedragsregels. Daarnaast on dersteunen zij het verzoek van de minister om prijsverlagingen die mogelijk zijn zo snel en zo volle dig mogelijk door te geven. Enige sneeuw Dinsdagavond breidde het ge bied waar sneeuwval gemeld werd zich verder uit. Dt neerslag intensiteit was evenwel zeer ge ring. Intussen nam de invloed van het hogedrukgebied, waarvan de kern zich boven Rusland bevindt, in onze omgeving nog iets toe. De winden werden noordooste lijk. In deze noordoostelijke stro ming komt veel bewolking voor en het ziet er naar uit dat ook vandaag op enige sneeuwval ge- WOENSDAG 26 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.09 9.45 10.19 10.28 n.m. 9.47 10.23 10.57 11.06 rekend moet worden. De middag- temperaturen zullen in het alge meen iets lager zijn dan dinsdag, behalve in de noordelijke kust strook, waar de oplandige wind over de relatief warme Noordzee stroomt. In die gebieden zullen de temperaturen meest boven nul blijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk sneeuw; in het zuidwesten van het land mogelijk enige regen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 27 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hanswetrt Walsoorden v.m. 10.28 11.04 11.38 11.47 n.m. 11.03 11.93 12.12 12,22 febr. 26 27 28 ZON op onder MAAN op ondei 7.33 7.31 7.29 18.14 18.15 18.17 11.28 12.29 13.40 5.09 5.55 6.29 Zij vragen deze medewerking in de wetenschap ddt de huidige prijsontwikkeling voor een niet on belangrijk deel wordt veroorzaakt door factoren, die buiten de direc te invloedssfeer van het bedrijfs leven liggen. Zij menen echter dat het bedrijfsleven er belang bij heeft een versterking van de loon- en prijsspiraal te helpen voorko men. Zij gaan er hierbij van uit dat ook anderen, die invloed kunnen uitoefenen op het prijsniveau, at het mogelijke zullen doen om de prijsverhogingen te beperken. Een algemene prijsstop is naaf de mening der organisatoren een ondoelmatig middel, niet alleen uit de gezichtshoek van het be drijfsleven, maar ook voor de con sument, omdat hierdoor de Invloed van de concurrentie als belangrijk ste prijsdrukkende factor praktisch zou worden uitgeschakeld. In Amaigbo in Biafra zijn maandag tenminste 20 personen onder wie acht kinderen gedood, toen een Nigeriaanse straalbom- menwerper een markt aanviel, zo deelde een woordvoerder van een plaatselijk ziekenhuis dins dag mee. Dertig personen wer den gewond bij de aanval. De federale Nigeriaanse rege ring heeft dinsdag een twee daags bestand" in de burgeroor log afgekondigd ter gelegenheid van het mohammedaanse feest „Id-el-Kabir", zo is officieel meegedeeld. De federale strijd krachten zullen in hun stellingen blijven en alleen uit zelfverde diging optreden als ze worden aangevallen, aldus de verkla ring. Een dergelijk bestand dat in december werd afgekondigd ter gelegenheid van het Kerstfeest en het mohammedaanse „rama dan", ging gepaard met hevige gevechten, waarvan beide par tijen elkaar de schuld gaven. Volgens de traditie heeft de bur gemeester van Amsterdam, ver gezeld van mevr. Samkalden, de wethouders en verscheidene ge meenteraadsleden, dinsdagmid dag het défilé langs de dokwer ker op het J. D. Meijerplein met het leggen van een krans geopend. Vele honderden volgden zijn voorbeeld en legden aan de voet van het standbeeld ter herinne ring aan de februaristaking in het begin van de oorlog, bloemen neer. Van de controverse die rond deze jaarlijkse herdenking is ge groeid, wag gistermiddag tijdens het defile niet te merken. De stille hulde die aan de de genen die door dit eerste massale verzet tegen het Duitse antisemitisme hun leven verlóren, werd gebracht, lokte geen inci denten uit, al hadden gemeente werklieden het standbeeld gister morgen moeten reinigen omdat onbekenden in de nacht van maandag op dinsdag het met verf hadden beklad. De campagne voor verminde ring van de grote voorraden over tollige boter in de E.E.G. door verwerking van boter tot boter concentraat heeft vorig jaar ruim 11 miljoen kg boter uit de koel huizen gehaald. Tussen 1 augustus en 14 december 1968 werden in Duitsland 7.703.000 kg, in België 2.781.000 kg en in Nederland 1.551.000 kg overtollige boter om gezet in boterconcentraat en tegen lage prijzen afgezet, zo blijkt uit een antwoord van de Europese commissie op een parlementaire vraag van ir. Vredeling.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1