N.K.V. wil drastische maatregelen tegen prijsopdrijving TVorgels piano's hi-fi installaties mossel+ HET GOED BLINKT NIEUW GYMNASTIEKLOKAAL VOOR CHRISTELIJK MIDDELBAAR ONDERWIJS TE TERNEUZEN Dependence krijgt definitieve schoei Twee ernstig gewonden bij explosie in Delft VOORMALIGE KONING SAOED VAN SAOEDI-ARABIE OVERLEDEN Amerikaanse havenstaking afgelopen DESNOODS BOYCOT DOOR KOPERSSTAKING VIETC0NG BESCHOOT STEDEN MILITAIRE INSTALLATIES Munitiedepot in Senang in de lucht gevlogen EN Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Maandag 24/dinsdag 25 februari 1969 21 lokalen Modern onderwijs Voorzieningen Een uur sport per dag "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Duitse order voor Philips telecommunicatie- industrïe Tijdens verblijf in Athene ONTPLOFFING IN SUPERMARKT TE JERUZALEM Vier vrouwen Chaos Boycot REGRAFENIS- GANGERS VERDRONKEN Die«regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Ook N.T.S. kon El Al-vliegtuig niet onder schot nemen Brandstoftank geraakt --New Jersev" terusf maar de V.S. Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. In tegenwoordigheid van be- nastieklokaal waar het werd stuursleden, burgemeester en wethouders, de docenten en een aantal genodigden heeft de voor zitter van het bestuur van de vereniging voor christelijk mid delbaar en voorbereidend onder wijs voor Zeeland, de heer J. A. van Bennekom, het nieuwe gym nastieklokaal en een verdere uit breiding van de school officieel geopend. Dit gebeurde zaterdagmorgen in de dependance van de Goese school aan de Mozarthof te Ter- neuzen. In zijn welkomstwoord zei de heer Van Bennekom dat dit gym nastieklokaal wel op het school terrein aan de Mozarthof staat, maar dat het de bedoeling is dat ook de Terneuzense m.t.s. hier van gebruik maakt. De heer Van Bennekom was zowel het ge meentebestuur als het bestuur van de m.t.s. dankbaar voor de samenwerking. Hij herinnerde er aan dat 2Va jaar geleden de school op be scheiden wijze is begonnen en dat er nu in totaal 21 lokalen zijn. De heer Van Bennekom zag dit als een bijdrage aan het onderwijs- patroon in het zich sterk ontwik kelend Terneuzen. De totale kos ten bedragen tot nu toe ongeveer 425.000 gulden, waarin begrepen het bedrag van ƒ120.000,— aan subsidie. Dit laatste bedrag was ongeveer nodig voor de bouw en inrichting van het gymnastieklo kaal. De voorzitter betreurde het dat een gedeelte van de school (een gedeelte van de brugklas) nog in de oude school aan de Grenu- laan is ondergebracht, maar hij hoopte dat spoedig met de bouw van de defintieve school zal wor den begonnen, waardoor de na delen kunnen worden overwon- Het gezelschap begaf zich ver volgens naar het eenvoudige maar doelmatig ingerichte gym- onthaald op een voorbeeld van modern sportonderwijs door de sportleraar, de heer Speelman, en een aantal leerlingen gepresen teerd. Dit was de originele wijze waarop het gymnastieklokaal in gebruik werd genomen. De voor zitter kreeg de „scheepsbel" als aandenken en de leerlingen be schreven in zang en dans en het telkens plaatsen van een frag ment van de maquette de groei van de school. Burgemeester Aschoff wenste bestuur, docenten en leerlingen geluk met deze uitbreiding en hij zei er zich over te verheugen dat de sportbeoefening, die vroeger in bepaalde christelijke kringen niet zo erg werd gewaardeerd, meer en meer belangstelling krijgt. De burgemeester wees er op dat het ook van de zijde van het gemeentebestuur de bedoeling is voor Terneuzen en voor de streek een zo groot mogelijk pak ket van voorzieningen te krij gen. Een aantal sprëkers, onder wie het hoofd van de chr. school voor mavo te Axel, de heer Klein; de direkteur van de m.t.s. te Ter neuzen, de heer Vermeulen en het bestuurslid de heer De Kra ker beschreven op vaak geestige manier en veelal in toepasselijke termen het vele werk en de goe de samenwerking. Het meest verheugd was waar schijnlijk de sportleraar, de heer Speelman, die het einde zag ko men van de moeilijke jaren in „De Schakel". Het hoofd van de Terneuzense dependance, de heer Van Dijk, wenste dat ook in deze school het Franse experiment, minstens een uur sport per dag, zal kunnen worden nagevolgd. Het schijnt te zijn gebleken dat intensieve sportbeoefening een gunstig ef- fekt heeft op de leervakken. Op de Nederlandse gist- en spi ritusfabriek in Delft heeft zich vrijdagavond laat een ontploffing voorgedaan In een oliegestookte ketel. Twee leden van de bedienings- ploeg zijn daarbij ernstig gewond geraakt, doordat ze water met een hitte van 280 graden over zich heen kregen. Het zijn twee sto kers, de 58-jarige J. J. van der Jagt en de 48-iarige L. de Graaf, beiden uit Delft. Een derde man van het bedie ningspersoneel moest volkomen overstuur naar huis worden ge bracht. Hij werd niet gewond. De produktie lag tengevolge van de explosie enkele uren stil. De kracht van de explosie was zo groot dat een isolatiewand vol ledig werd weggeslagen. De installatie waarin zich de ontploffing voordeed, werd in 1962 in gebruik genomen. Er hebben zich niet eerder ongelukken voor gedaan. Verwacht werd dat men de produktie spoedig weer op gang zou kunnen brengen. De beide re serveketels hebben echter samen niet de capaciteit van de onklaar geraakte ketel. Blijkens latere berichten ver keerden de stokers zaterdag niet meer in direct levensgevaar. Dit is van medische zijde meegedeeld. Koning Saoed, voormalig heer ser over Saoedi-Arabië, is zondag in Athene aan een hartaanval overleden. Hij was daar op 17 december uit Kairo aangekomen. Saoed was gewoon lange perio den in Griekenland te verblijven, nadat hij in 1964 ten gunste van zijn broer, koning Feisal, afstand van de troon had gedaan. Koning Saoed werd op 15 janu ari 1902 geboren. Hij heerste over negentiende van het Arabische schiereiland, de staat Saoedi- Arabië die door zijn vader, ko ning Iban Saoed, met behulp van het zwaard was gesticht. In no vember 1953 volgde de jonge Saoed hem op. Zijn jongere broer Feisal werd kroonprins en minis ter-president. Saoedi-Arabië is na het sjeik- dom Koeweit de tweede oliepro ducerende staat in de wereld. De olie levert het land meer dan een miljard gulden per jaar op. In dertijd werd een overeenkomst De koning dronk en rookte niet. Ook droeg hij nooit westerse kle ding. Hij volgde zijn vader na in zijn methode de samenhang tus sen de verschillende Arabische stammen te bevorderen door het aangaan van tal van huwelijken. In overeenstemming met de ko ran echter hield hij nooit meer dan 4 vrouwen tegelijk. Evenals zijn vader was Saoed verzot op westerse luxe, zoals air-conditio ning, neonlicht en dure auto's. Tal van landen, waaronder ook Nederland verleenden de vorst hoge onderscheidingen. Volgens niet-officiële berich ten heeft zich vrijdag in een su permarkt in Jeruzalem een ont ploffing voorgedaan die twee gesloten tussen Ibn Saoed en de mensenlevens heeft geëist en tien De langste en kostbaarste Ame rikaanse havenstaking tot nu toe is ten einde. Na New York, waar eind vorige week het werk werd hervat, is dit zaterdag ook in de havens van Baltimore, New- Orleans, Miami en Hampton Roads gebeurd, nadat vrijdagavond een nieuw arbeidscontract was aange nomen dat gelijk is aan dat van New York. Bijna de helft van de 75.000 stakende havenarbeiders van de Atlantische kust en de Golf van Mexico hebben het werk hervat. Verwacht werd dat Boston en Philadelphia spoedig zouden volgen. De staking was op 20 december begonnen. Er werden 600 schepen door getroffen. De schade aan de Amerikaanse economie wordt op twee miljard dollar geschat. f'A*. v - 4 A Zolang de regering niets doet om een eind te maken aan prijs opdrijvingen, zal het Nederlands katholiek vakverbond de namen van de producenten en hun arti kelen, waarvan de prijzen te hoog liggen, publiceren en de consu menten adviseren een koperssta king te beginnen. De voorzitter van he N.K.V., de heer P. J. J. Mertens, verklaarde dit zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van N.K.V.-propa- gandisten. Hij voegde hieraan toe, dat de consumenten prijs bewust moeten worden, niet zon der meer een te hoge prijs moe ten betalen en onjuiste prijsstel lingen moeten melden aan eco nomische zaken. Volgens de heer Mertens zijn de huisvrouwen in januari ge confronteerd met een prijsstij ging, die nauwelijks eerlijk kan worden genoemd. Onder het mom van de b.t.w. werd en wordt nog dagelijks met percentages ge goocheld, waarbij het hoogste b.t.w.-tarief (twaalf procent) ge makshalve wordt afgerond op 20 of zelfs 30 procent. Philips telecommunicatie-in- dustrie in Hilversum heeft van de Westduitse overheid een op dracht voor de levering van communicatie-apparatuur ter waarde van ƒ36,6 miljoen ont vangen. Het Nederlandse minis terie van defensie heeft in de cember een contract gesloten met de Duitse firma Krauss Maffai te München voor de leve ring van 415 leopard-tanks, ech ter zonder inbegrip van bijbe horende verbindingsmiddelen. De omvang van deze in Duits land geplaatste order bedraagt rond 400 miljoen mark. Aange zien om verschillende redenen moest worden afgezien van de produktie van de gekozen tank in Nederland, werd het redelijk geacht van Nederlandse zijde een zekere compensatie te be dingen voor de Nederlandse in dustrie, in het bijzonder voor bedrijven, die bij de produktie van de tanks betrokken zouden zijn geweest, indien deze in Ne derland zouden hebben plaats gevonden. De order aan Philips heeft plaats in het kader van een compensatieregeling, aldus wordt van de zijde van Philips meegedeeld. Aramco onder welke naam vier verschillende Amerikaanse maat schappijen in het land opereren. Volgens deze overeenkomst wordt de winst gelijkelijk tussen de oliemaatschappijen en het ko ninkrijk verdeeld. Koning Saoed was evenals zijn vader een tegenstander van Is raël. Aanvankelijk volgde hij een politiek van samenwerking met Egypte. De toenadering tot dit land werd nog vergroot na de Afro-Aziatisch conferentie in Bandoeng in 1955. gewonden. Op het ogenblik van de ont ploffing (half tien Ned. tijd) was de supermarkt vol mensen, die ter elfder ure vóór de sabat boodschappen deden. Volgens ooggetuigen heeft de politie een tweede explosieve la ding gevonden, die echter niet is ontploft. Nog geen tien minuten na de ontploffing in de supermarkt werd een explosieve lading ge vonden vlak bij het Britse con- culaat in Jeruzalem. Het tikken de mechanisme werd door tech nici verwijderd en de bom werd in een veld tot ontploffing ge bracht. «Ho goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel- 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen Men heeft de chaos rond de b.t.w. aangegrepen om vermeen de prijsachterstanden recht te trekken, terwijl de consument bij bepaalde artikelen wordt getrac- teerd op prijsverhogingen, ook onder het etiket van de b.t.w., zonder dat voor deze produkten een b.t.w.-tarief geldt. Prijsdalin gen die voor sommige artikelen het gevolg zouden moeten zijn van de invoering van de b.t.w., worden niet aan de consument doorgegeven. V-eigens de heer Mertens zijn de prijzen in januari en de eer ste helft van februari met zés a zeven procent gestegen. De er varing heeft in Duitsland geleerd, dat de b.t.w. zichzelf weer cor rigeert naarmate de fabrikanten en verkooporganisaties ver trouwd raakten .met het nieuwe belastingsysteem. „Maar", aldus de heer Mertens, „inmiddels be talen wij het gelag van deze cur sus in b.t.w.-cijferën". Hij zei, dat het ingrijpen van de minister in het horecabedrijf en het leggen van een prijsstop op nylons geen zoden aan de dijk zetten. Hij meent, dat de minister ernst moet maken met de hon derden klachten die hem berei ken over ongebreidelde prijsstij gingen: „Het is noodzakelijk dat de minister andere maatregelen neemt om een eind te maken aan deze prijsopdrijving". De N.K.V.-voorzitter verklaar de, dat men kan kiezen tussen nieuwe looneisen van de vakbe weging of maatregelen tegen de prijzen. door W. GELDOF 30) Dat was juist de bedoeling en John wist, dat niet alleen de dokter, maar ook diens paard moet zouden putten uit zijn voor beeld. Toen stak hij de rivier over op dezelfde wijze als de vorige dag. De ander keek be zorgd, maar hield zijn woord. Wel werd hij een eind door de stroom meegesleurd, maar John reed met hem mee en eindelijk krabbelde het paard toch tegen de oever op. De dokter uitte een verwen sing. „Dat lever jij me niet weer, ventje. In je eigen belang raad ik je aan hier een brug te bou wen, anders zullen jullie het in de toekomst zonder mij moeten doen". „Komt in orde, dokter Enne als u straks niet terug durft, kunt u gerust een weekje bij ons blijven logeren." „Wat drommel. Is er dan geen andere manier om hier weg te komen?" „Allicht niet anders had ik straks vast niet zo'n koud bad genomen', lachte John. Weldra kwamen beide mannen nu op Jefferson Estate" en konden zij droge kleren aantrekken. Toen werd de arts naar de zieke ge bracht. Het was veel erger met Jim geworden, dat zag John in één oogopslag, maar na een kort onderzoek stelde de dokter hen wat op hun gemak. „Ja hoor eens hier", begon de oude bromstem, „als jullie op zó'n manier een bad nemen ver wondert het me niets, als er hier af en toe eens iemand dood gaat aan longontsteking. Is me dat een manier van doen. En dan natuurlijk maar met die nat te kleren aan blijven rondrijden. Hoor eens hier, meneer Jeffer son!"' (dit tegen John's vader) „Als jullie geen begrafeniskos ten willen krijgen, raad ik je toch aan een brug te bouwen". „Hoe. hoe is het met Jim?" vroeg Alice doodsbleek en bevend, die ongeduldig luister de. „O, die patiënt is een sterke kerel, ik heb goede hoop, dat hij door de krisis heenkomt. Ik heb medicijnen bij me om de koorts te temperen, maar er moet bij gewaakt worden. En dan heb ben jullie nog dit twijfelachtige geluk, dat ik voorlopig bij jullie blijf logeren, want ik heb geen zin mijn leven nog eens te wa gen in Black River". „O, u bent van harte welkom," zei Alice uit de grond van haar hart. „Dat geloof ik best, juffie," antwoordde de oude brombeer. „Maar hoe denken jullie er over, dat er nu drie dorpen zonder dokter zitten, alleen omdat ik niet weg kan. Nou?" Moeder Jefferson had al een scherp" antwoord gereed. „En hoe denkt u er over, dat wij am per geld hebben om te leven, laat staan om dure bruggen te bouwen?" Maar Jefferson antwoordde en zijn stem klonk schuldbe wust „Zodra het water ver der gezakt is beginnen we aan de brug, dokter. Het zal een du re grap worden, want veel ma teriaal zal van heel ver moeten worden aangevoerd, maar het zal gebeuren..". Twee dagen later worstelde Jim om zijn leven in de krisis. Alice, moedér, John en zijn va der en zelfs de dokter, allen hadden om beurten bij hem ge waakt. Op een morgen sloeg hij de ogen op en herkende hij weer allen die om hemheen stonden. „Gelukgewenst, waaghals," zei de oude dokter. „Je bent er door heen. Als jemu dit drankje blijft slikken tot het op is en verder nooit meer zo zot bent om eind september in ijskoud water te gaan baden en met natte kleren te blijven rondlopen, heb je kans dat je oud Wondt." Maar Alicev-kuste haar vriend met tranen in de ogen en allen lieten haar met hem alleen. „Dê beste medicijn zit niet eens in mijn flesjes,"„mompelde de arts knorrig. „Hoe zit het John Jef ferson, kan ikjiu eindelijk zon der levensgevaar terug of niet?" John antwoordde niet, dat dit twee dagen eerder ook al gekund had. „Het water is inderdaad een stuk gezakt. Als u een paar Hes- laarzen van ons- wilt aantrekken en precies achter mij aanrijdt, waarborg ik, dat u. niet eens nat wordt, laat staan verdrinkt." „Dat zal jè Wèi-aden zijn!" En de dokter nam afscheid van allen. John leidde hem veilig door Black River en reed toen met hem mee naar Jack Bramble m daar zijn plunje te verwisselen. In Bremsdale nam hij afscheid van de arts, die direct door naar huis reed. De Bramble's waren zeer inge nomen met de eiëfén en het fruit, die John van moeder en Alice had meegekregen, want dank zij de mislukte goudzoekerij en om dat de vader een aantal maan den als sheriff was geschorst ge weest, hadden zij het deze herfst niet breed. Maar John vertelde ook, dat zij van plan waren een brug over de Black River te gaan bouwen en moest .hierover Bram ble's mening horen. „De kwestie is,", zo legde John uit, „dat de kosten aanzienlijk zullen zijn, maar het geval met de dokter heeft óns wel geleerd daar niet voor terug te deinzen. Als u ons nu eens raad geeft, hoe wij met de minste kosten iets kunnen bouwen, waar een ruiter veilig over heen kan, zouden we; erg dankbaar zijn. Of misschien is het beter een bredere brug te bouwen en tolgeld té heffen, want dan zal er heel wat over heen ko men." t Jack Bramble schudde 't hoofd. „Tol heffen is onmogelijk, John. In Wyoming mogen geen tollen opgericht worden.. Maar er is wel iets anders mogelijk. Als jullie de brug zó breed maken, dat een normaal voertuig er ongehinderd over kan, hoe zwaar het ook be laden is, kunnen jullie een bijdra ge in de kosten krijgen van de re gering. Dat moe; aangevraagd I worden met een tekening van de brug en een situatieschets erbij. Daar Wil graag" voor zorgen. Wacht, ik zal alvast een schetsje maken." (Wordt vervolgd.) „Als men daarvoor geen mid delen heeft, dan schept men ze maar. Destijds kon men ook in een paar dagen een loonwetje maken". De heer Mertens merkte ten slotte op, dat de consumenten zich, als de regering niet ingrijpt, moeten mobiliseren om artikelen die ten onrechte duur worden verkocht, te boycotten. Bij Assioet in Egypte zijn vrij dag veertig mensen in de Nijl verdronken, zo meldt het Egyp tische blad „Al Ahram". <62 mensen die een begrafenis hadden bijgewoond, verdrongen zich. op een kleine zeilboot die hen naar de overkant van de rivier zou brengen. Het scheepje zonk en slechts 22 passagiers slaagden erin de oever te berei ken, SCHIPHOL: Bij aankomst van 't El Al lijntoestel vrijdagavond had de politie op Schiphol het terrein rond de Aviobrus met hekken af gesloten en er een bewaking bij betrokken. De passagiers werden overigens niet aan een van de Aviobruggen afgehandeld maar met politie-escorte in bussen naar de aankomsthal vervoerd. Voor het eerst na de beschie ting van een El Al lijnvliegtuig vorige week dinsdag op het vliegveld van Zürich is vrijdag avond een Israëlische lijnmachi- ne op Schiphol geland. Welke voorzorgsmaatregelen er ter be veiliging van vliegtuig en inzit tenden door de rijkspolitie en de dienst orde en veiligheid van de luchthaven zijn genomen wordt geheim gehouden, maar dat er scherp werd opgelet ondervond een cameraploeg van de N.T.S. en een fotojournalist, die niet alléén van het platform en mit de pieren werden geweerd, doch zelfs door twee agenten van de voor het publiek normaal open zijnde wandelpieren werden ge haald. Er was een verbod tot fotograferen en filmen, zo werd officieel verklaard. Schiphol waakte niet alleen tegen het schieten»-met scherp, rioch ook mét film.ilntussen land de de Boeing van El Al met 17 passagiers aan boord op baan 27 waar een escorte van drie of vier auto's gereed stond om het toe stel naar het bufferplatform te begeleiden. Dit platform ligt op enkele honderden meters afstand van het einde van de B-pier, (>p het afgezette platform. In de nacht van zaterdag op zondag hebben in verscheidene Zuid Vietnamese steden tientallen mensen het leven verloren of ver wondingen opgelopen bij een reeks gecoördineerde beschietingen door de vietcong en Noordvietnamezen. Op vrijwel alle grote steden zijn raketten en mortier granaten ge vallen. Ook verscheidene militaire installaties zijn getroffen. In Saigon is een politiebureau door infiltranten onder vuur ge nomen met automatische wapens. Vier politiemannen werden ge dood en negen gewond. In de om geving van de hoofdstad ziin elf Amerikaanse posities beschoten met 250 granaten en raketten. Het aantal slachtoffers en de scha de worden klein genoemd. Op de militaire basis in Danang is een groot munitiedepot getrof fen en in de lucht gevlogen. Ook installaties van de marine zijn daar geraakt. In het hoogland en het kust gebied in het midden van het land kregen viif Amerikaanse posities 160 projectielen te verwerken. In de delta was 'n Amerikaanse basis het doelwit. De Zuidvietnamese luchtvaart maatschappij gelastte vluchten van Saigon naar Danang, Qui Nhon en Kontoem af. De beschietingen werden ge volgd door infanterie-aanvallen van de vietcong en de Noordviet namezen op Danang en drie an dere Amerikaanse bases. Volgens Amerjkaanse bekendmakingen werden in de eerste uren van de strijd 130 tegenstanders gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden elf so'daten en werden er meer dan 70 gewond. Tien vietcongsol- daten die in het centrum van Da nang opdoken, werden gedood. De aanval od de verdediging rond de stad kostte aan 78 Noordvietname zen het leven. Zeven uur na de raketaanyal klonken nog steeds explosies uit de richting van het getroffen mu nitie-depot en boven het vliegveld hing een dikke rook, veroorzaakt door brand in een brandstoftank di° door een raket was geraakt. Bij de beschieting van 'n vluch telingenkamp te Oue Sop kwamen dertig burgers om. Viiftig werden gewond en 85 huizen werden ver nietigd, aldus een Zuidvietnamese woordvoerder. Later op de dag vielen nog twee raketten oo de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, waarvan er één oo een garage vlak bh het stad huis terechtkwam en d° ander bij het departement van de premier. In Danang werd zondagavond een uitgangsverbod afgekondigd Het Amerikaanse slagschip „New .Tersev" zai eind maart uit de Viet namese wateren naar de Verenig de Staten terugkeren, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon zondag meegedeeld. De missie van het slagschip is dan beëindigd. De „New Jersev" werd indertijd uit de „mottenballen" gehaald om deel te nemen aan de beschietingen op Noord- en Zuidvietnam en arri veerde 30 september vorig jaar in de Vietnamese wateren. Het be schikt over 40 mm batterijen met een reikwijdte van 32 kilometer.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2