Israëliërs bombarderen gebied in hei zuiden van Jordanië Nixons Europese reis in Brussel begonnen Russisch voorstel inzake West-Berlijn BONN EIST DUURZAME REGELING NA SENSATIONELE VOORSTELLEN VAN PRESIDENT DE GAULLE Eisenhower geopereerd Politiek steekspel tussen Frankrijk en Engeland HET WEER Ook aanval in Syrië MAANDAG/DINSDAG 24/25 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5929 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Luchtaanval op Syrië Nixon belooft intensief NAVO-overleg Voorzorgs maatregelen Nixon belooft intensief NAVO-overleg Solitsing Palestlïnse bevri'ri'ngsfront definitief Vliegveld van Amman gesloten Achtergrond Washington verrast Contact met Moskfiy Memorandum Redelijke overeenkomsten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FraatawSftg tóf abonnementTERNEUZEN Diwoteup-HoofdwdacteufP. J. van de Sande Radactie- an AdministraMe-adresSmldswal Telefoon(01150)—207S. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,per kwartaal; per maand 2,70 losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Ad vertenttepn) sper mm 16 cent; minimam per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handeis- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zeven Israëlische vliegtuigen hebben zondagmiddag een gebied in het zuiden van Jordanië gebom bardeerd. De aanvallen werden in golven uitgevoerd. Dit is door een Jordaanse militaire woordvoerder bekendgemaakt. Hij zei dat Israëlische straal jagers raketten afvuurden, nadat vier gepantserde voertuigen in het gebied van Gharandal, ten zuiden van de Dode Zee, de bestandslijn waren overgetrokken en het vuur op daar gelegerde Jordaanse mili tairen hadden geopend. Volgens de woordvoerder waren aan Israëli sche zijde slachtoffers gevallen, die door hefschroefvh'egtuiaen werden weggevoerd. Het politie bureau van Gharandal, dat onge veer vijf kilometer ten oosten van de bestandslijn staat, is bescha digd. Volgens het persbureau voor het midden-oosten in Kairo, dat een Jordaans communiqué aan haalde, is bij de actie een Jor daanse soldaat gewond. Verschei dene Israëlische militairen zouden zijn getroffen. Drie Israëlische pantserwagens zijn vernietigd, aldus het communiqué, dat voorts melding maakt van aanzienlijke schade door de luchtaanvallen. Een Israëlische woordvoerder deelde zondagavond in Tel Aviv mee, dat zich in het woestijnge bied ten noorden van Eilath een fel gevecht heeft voorgecjaan. Des middags onderscheote een eenheid van het Israëlische leger een groep Palestijnse commando's m de streek van Nahal Hashita, ten zuiden van de Dode Zee, op 20 km van Beer Menoetsja. „De sabo teurs waren al in actie, aldus de woordvoerder, die verder zei, dat Jordaanse troepen het vuur op de Israëliërs openden toen deze doende waren de commando's te achtervolgen. Het vuurgevecht duurde ongeveer een uur. Daarbij werd een Israëlische militair licht gewond. Of er vliegtuigen waren >e- schakeld wilde men in Tel 'iv niet zeggen. In Jordanië zei een districtsgouverneur zondagavond dat een Israëlisch vliegtuig was neergeschoten. De piloot was op gepikt door een Israëlische heli kopter. Bii de luchtaanval waren volgens de gouverneur napalm bommen en raketten gebruikt. De Israëlische luchtmacht heeft maandagochtend vroeg een zware luchtaanval te El Hammeh en Maisaloun aan de verkeersweg tussen Damascus en Beiroet in Syrië. Daarna ontstond een lucht gevecht met Syrische mig-streal- jagers waarbij volgens mededelin gen uit Damascus twee migs-17 van Syrië en drie Israëlische m'ra- pe-toestellen werden neergescho ten. Het luchtgevecht duurde van 7.00 tot 8.50 plaatselijke tiid. Vol gens Israëlische mededelingen keerden de aanvallende vliegtui gen alle behouden op hun basis terug. De aanval volgde op een kabinetsvergadering in Tel. Aviv waarop besloten werd welke actie zou Worden genomen als repre saille voor de aanval vorige week op een Israëlisch verkeersvliegtuig op de Zwitserse luchthaven Zü- rich-Klnten door Arabische terro risten. Daarna deelde minister van buitenlandse zaken mee dat Israël het recht heeft zich te verdedigen teeen terreur. Syrië heeft voorlopig alle bur- gervliegvëlden gesloten en ook het President Nixon heeft zondag avond na zijn aankomst op het vliegveld van Brussel, gezegd dat hij naar Europa is gekomen om de vrede te zoeken. Na de begroeting sprak koning Boudewi.jn in een kort welkomst woord de hoop uit, dat Nixons reis en besprekingen de bevrien de naties in staat zouden stellen hun inspanningen beter te coör dineren voor het oplossen van de grote vraagstukken in de wereld, waarvan de toekomst van de mens afhangt. President Nixon antwoordde, dat hij was gekomen om de vrede te zoeken en hij achtte het een goed voorteken, dat zijn reis begon in België, dat in een gene ratie tijds- tweemaal zo zwaar had geleden van een wereldoor- iog.- Tijdens de redevoering van de koning hief een groep anti- Amerikaanse -betogers de leuze „Nixon go home" aan. Een an der deel van het publiek rea geerde hierop met de kreet „Nixon welcome". Nixons bezoek aan Brussel heeft een sterk internationaal karakter, hetgeen ook bleek uit het protocol bij de voorstellings plechtigheid in een barakje, dat speciaal voor deze gelegenheid bij de landingsplaats was ge bouwd. De eerste van de promi nenten, die daar aan de presi dent werd voorgesteld, was de secretaris-generaal van de NAVO Brosio. Vervolgens schudde de president Jean Rey, de voorzit ter der Europese commissie, de hand, en daarna volgden pas de Belgische autoriteiten o.l.v. pre mier Eyskens. Na de ontvangstplechtigheid op het vliegveld, die een 20 mi nuten duurde, reden de koning en de president naar het paleis van Brussel, waar zondagavond nog een werkvergadering van Nixon en zijn minister Rogers met premier Eyskens en diens minister van buitenlandse zaken, Harmei, op het programma stond. President Nixon logeerde zon dagnacht niet in het koninklijk jraltêa wm BmePl, doch in het Hilton hotel. Officieel is ver klaard, dat hij daaraan de voor keur gaf om persoonlijke redenen en met name wegens het interna tionale karakter van zijn bezoek. Officieus verluidt dat veilig heidsoverwegingen (te grote pa- leisramen en talrijke hoge bomen rondom het paleis) niet vreemd aan deze beslissing ziin geweest. De Belgische en de Amerikaan se veiligheidsdienst hebben de afgelopen dagen uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om de president te beschermen. Zo werd zondag de gehele dag inten sief door politie gepatrouilleerd op de route, die de stoet zondag avond van Zaventem naar,, het paleis van Brussel moest volgen, terwijl in een parkje dat dwars op de route ligt tientallen politie mannen met helmen op urenlang de wacht hebben gehouden. President Nixon heeft maan dagochtend in de permanente NAVO-raad in Brussel zijn At lantische partners een veelvul dige en actieve consultatie be loofd in het bijzonder over pro blemen die voor hen van spe ciaal belang zijn als de Verenig de Staten met de Sowjet-Unie in onderhandeling zullen treden. Wij staan aan. het einde van een periode van confrontatie en beginnen een periode van onder handelen, zo zei hij. Te zijner tijd en na goede voorbereiding zullen we onderhandelingen met de Sowjet-Unie beginnen .over een groot aantal kwesties, waar van sommige direct onze Euro pese bondgenoten aangaan. Dat zullen we doen op basis van vol ledig overleg en samenwerking met onze geallieerden, omdat wij erkennen dat de kansen voor succesvolle onderhandelingen af hangen van onze eenheid. Ik beloof u nu, aldus Nixon, dat bij alle onderhandelingen waarbij direct de belangen van de NAVO-landen in het geding zijn, er volledige en echte raad pleging zal zijn, vooraf en gedu rende die onderhandelingen. Ook over andere kwesties zeg de de Amerikaanse president overleg met de NAVO-partners toe. vliegveld van Amman in Jordanië werd maandagochtend enige tijd gesloten. De zwaarste aanval van de Israëlische luchtmacht was van ochtend gericht tegen El Hammeh van waaruit, volgens Israëlische zegslieden, töchten naar Israël werden ondernomen. Het tweede kamp, bij Maisaloen, leidt sabo teurs op voor kampen in het zui den van Libanon, zo werd gezegd. Men zei voorts dat er enige hon derden „fedaveen" in de twee kamnen gelegerd waren, maar een Israëlische officier wilde geen schatting maken van het aantal doden. De Arabische landen vreesden al sedert de aanval in Zürich een represaille. Na c'e aanval haastten Libonon. Jordanië en Egvpte zich te verklaren dat zii niets met de aanval te maken hadden en dat de terroristen niet van hun grondge bied waren vertrokken. Het telefoonverkeer tussen Sv- rië en Libanon is sedert de lucht aanval verbroken. Volgens een Syrische militaire woordvoerder ziin, volgens de eer ste gegevens, twintig burgers ge wond. onder wie een Libanese arts die per a"to oo weg was van Beiroet naar Damascus. Een hoge officier van de Israë lische generale staf deelde in Tel Aviv mee dat de aanval on de bases El Hammeh en Maisaloen niet in verband staat met cte be schieting van het „El Al"-vlieg tuig in Zürich. Het is de tweede Israëlische luchtaanval binnen vierentwintig uur. De eerste was zondagmiddag gericht tegen com mando's en geregelde Jordaanse eenheden ten zuiden van de Dode Zee. Het waren acties in het kader van „actieve zelfverdediging", zo als zondag door de Israëlische re gering meegedeeld. Van Israëlische zijde wil men nog geen mededelingen doen over de omvang van de vanochtend aangerichte schade. Er liggen enkele dorpen in de omgeving van de kamnen maar de aanvallen wa ren uitsluitend tegen de twee bases gericht, zei men. De splitsing tussen de „pro gressieven" en de „rechtervleugel" van het Palestijnse bevriidings- front is definitief. De progressieve vleugel van de Arabische verzets organisatie heeft vandaag in Bei roet bekendgemaakt een zelfstan dige organisatie te ziin geworden onder de naam ..democratisch volksbevrijdingsfront". Vorige week vielen bit gevech ten in de Jordaanse hoofdstad Amman aan beide zijden doden en gewonden. De nieuwe organisatie is de marxistische en staat onder lei ding van Najef Hawatmeh en een Arabier die alleen bekend staat onder de naam Hasan". Hawat meh verzette zich al geruime tüd tesen dr. Georges Habasi. stichter van het volksfront voor de bevrij ding van Palestina. Het democratisch volksbevrij dingsfront zegt in een communiqué dat de Palestijnse bevrijdingsoor log onafscheidelijk verbonden is De Russische ambassadeur in Bonn, Zarapkin heeft laten weten dat er een passen regeling voor bezoeken aan Oost-Berlijn zou kunnen worden getroffen, als de Westduitse regering ervan afziet de bondspresident op 5 maart in West-Berlijn te laten kiezen. Naar een regeringswoordvoer der in Bonn meedeelde, heeft Za rapkin bij een onderhoud met bondskanselier Kiesinger, dat in met de bevrijdingsstrijd in de rest van Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika. Het front gaat de banden nauwer aanhalen met alle mach ten die het „imperialisme en de reactie vijandig gezind zijn en zal nauw verbonden blijven met alle machten van het socialistische kamp". „Het vraagstuk van de bevrij ding van Palestina is regelrecht verbonden met de wereldstrijd tegen het imperialisme en de reac tie zoals Israël verbonden is met het were1d:imperia!isme in zijn ge heel en het Amerikaanse imperia lisme". Het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman is sedert van ochtend negen uur gesloten, zo blijkt uit een in Kairo ontvangen telegram. VERKEERSONGELUK De 60-jarige L. G. de Jong uitAmstelveen is zondagavond omstreeks half negen op de pro vinciale weg onder Ouderkerk verongelukt. Hij reed met zijn auto de voorrangsweg' op, zonder voldoende aandacht aan het ver keer te wijden. Een aanrijding volgde, waarbij hij om het leven kwam. Stuttgart plaatsvond, gezegd dat de Sowjet-Unie een regeling van het conflict om de presidents verkiezing als een voor de be trekkingen tussen Bonn en Mos kou bevorderlijke stap zou be schouwen. Kiesinger betitelde in het onderhoud met Zarapkin het voorstel als „een bemoedigende mededeling". Hij had echter, zo lichtte de woordvoerder nader toe, vastgesteld, dat over een verplaatsing van de omstreden verkiezing' pas een besluit zou kunnen worden genomen, wan neer concrete voorstellen ter ta fel komen. Deze moesten naar de mening van de bondskanselier „duurzame en positieve regelin gen" voor bet verkeer tussen de Berlijners in west en oost inhou den. Direct na het gesprek, dat het tweede van dit weekeinde tussen de Sowjet-ambassadeur en Kie singer was, nam de bondskanse lier contact op met de burge meester van West-Berlijn, Schütz. Zarapkin verklaarde verder, dat Oost-Duitsland bereid is met het stadsbestuur van West-Ber lijn over een passenregeling in onderhandeling te treden. De achtergrond van deze me dedeling is volgens betrouwbare bronnen blijkbaar een brief, die de Oostduitse staats- en partij leider Ulbrieht zaterdag aan de Westduitse minister van buiten landse zaken, Brandt, heeft ge schreven. Aangezien Brandt in de Verenigde Staten verblijft, is de brief door de minister voor zaken geheel Duitsland betref fende, Wehner, geopend. Ul brieht zou hebben laten weten, dat West-Berlijn als „zelfstan dige politieke eenheid" met Oost- Berlijn contact kan opnemen over een passenregeling voor de Paas dagen. De regering van de D.D.R. is bereid een voorstel positief te overwegen, zo schreef Ulbrieht in zijn hoedanigheid als eerste-sec- retaris van het centrale comité van de Oostduitse communis- De sensationele berichten uit Engeland van vrijdagavond over voorstellen van De Gaulle ten aanzien van de komende Euro pese politiek hebben zaterdag geleid tot een diplomatiek steek spel. De Franse minister van buitenlandse zaken, Michel De- bré, deed zaterdag alle moeite om de betekenis van de bekend geworden nieuwe opvatting van De Gaulle over Europa te ver zwakken, Hij verklaarde voor de Franse radio dat de president tijdens zijn gesprek met de Britse am bassadeur Soames slechts be sprekingen heeft voorgesteld, waarbij de economische en poli tieke mogelijkheden van Europa opnieuw aan de orde gesteld zouden worden. In Londen werd er aan herinnerd, dat er een pro tocol van het onderhoud van De Gaulle met de Britse, ambassa deur bestaat, dat de goedkeuring heeft van beide partijen. Soames had zaterdag een onderhoud met Debré. Deze bleek inmiddels de ambassadeurs van de vijf ande re E.E.G.-landen te hebben ver zocht maandag naar Parijs te komen om overleg te plegen. Ambassadeur Soames is naar Londen gereisd om de kwestie met de Britse minister van bui tenlandse zaken, Stewart, te be spreken. Zaterdag werd uit welinge lichte kringen in Londen verno men, dat Engeland de Franse regering heeft laten weten niet in staat te zijn geweest te voor komen, dat de strekking van het onderhoud van Soames met De Gaulle bekend werd. Publikatie was onvermijdelijk geworden, daar de Franse pers er al van wist. In Washington werd gezegd dat de Amerikaanse regering verrast is door tie voorstellen van De Gaulle voor een lossere Europese economische organisa tie met deelneming van Enge land. Eerste zorg van de rege ring Is de verandering van het politieke klimaat, waarop Nixon niet heeft gerekend. Amerikaanse diplomaten pro beren koortsachtig een duidelijk inzicht te krijgen in de werke lijke inhoud van de voorstellen van De Gaulle. De medewerkers van Nixon moesten tegelijker tijd zo snel mogelijk hun werk- documten voor de reis nazien en afstemmen op een mogelijke kri tieke ontwikkeling. Het Russische regeringsblad Izwestia schreef zaterdag' het worstelen tussen Engeland en Frankrijk over de toekomst van Europa een schandaal te vinden waarvoor Engeland de schuld heeft. De Britse bekendmaking van een Frans aanbod voor bre dere Europese samenwerking, onder voorwaarde dat Engeland zijn pro-Amerikaanse politiek wijzigt, is „iets dat in de ge schiedenis van de diplomatieke betrekkingen zelden is voorge komen", aldus het blad. Bonn hulde zich in voorzich tig stilzwijgen. Het zit tussen twee vuren. tische partij en als gevolmachtig de van het politieke bureau van deze partij. De laatste maai dat Westber- lijners tijdens Pasen en Pinkste ren Hun verwanten In Oost-Ber lijn op grond van een regeling tussen beide stadsdelen een be zoek konden brengen, was in 1966. Sindsdien kon men alleen nog voor dringende familieaan gelegenheden een toelatingsbe wijs krijgen. Na het bezoek dat Zarapkin zaterdag bij Kiesinger aflegde, heerste in de Sowj et-ambassade in Bonn een koortsachtige acti viteit. Tot diep in de nacht ble ven in het gebouw de lampen branden. Waarschijnlijk heeft Zarapkin druk overleg met het Kremlin en de Oostduitse autori teiten gepleegd. Zondag reisde hij Kiesinger achterna die in de buurt van Stuttgart het weekein de doorbracht. De eerste reactie kwam van de C.D.U. De woordvoerder van de ze partij verklaarde dat het Rus sische aanbod een nauwkeurige bestudering verdient. De C.D.U. wil alles doen om het bezoekers- verkeer tussen de beide delen van Duitsland te verbeteren, zei hij. De F.D.P. verklaarde bij mon de van haar woordvoerder, dat zij met commentaar wil wachten tot met de bondskanselier is ge sproken. Het aanbod moet zorg vuldig worden onderzocht. Zaterdag kreeg Zarapkin van Kiesinger een memorandum, waarin stond, dat de Westduitse regering zegt dat zij zich inspant om de spanning te verminderen. De verkiezing van het staats hoofd in West-Berlijn is hiermee niet in tegenspraak, omdat zij een vreedzame en democratische ge beurtenis is, die zich tegen nie mand richt en geen provocatie vormt, zo heet het in het memo randum, dat bedoeld is als een antwoord op de Sowjetrussische nota van 13 februari, waarin Moskou tegen het houden van de verkiezing in West-Berlijn een waarschuwend geluid liet horen. Burgemeester Schütz van West-Berlijn sprak zich zondag avond uit voor „zorgvuldige be studering" van de Russische voorstellen, en wees daarbij op 't belang van „een regeling voor lange duur" van de menselijke problemen in de gedeelde stad. Hij stond klaar „om dringende kwesties te bespreken en rede lijke overeenkomsten te sluiten". Blijft de vraag of de andere par tij de menselijke problemen even ernstig opvat als wij, aldus Schütz. De afdeling Frankfort van de sociaal-democratische partij heeft de oude Pauluskerk in die stad al voorgesteld als nieuwe plaats voor de presidentsverkie zingen. LECCO: In Lecco in Italië zijn zondag vijf mensen omgekoman en drie gewond toen hun huis door een grondverschuiving ten gevolge van zware regenval ward meegesleurd. Twee mensen wor den nog vermist. De 78-jarige oud-president Eisenhower heeft in de nacht van zondag op maandag in het Walter Reeds-hospitaal te Washington een operatie ondergaan wegens een darmverstopping, waar hij zater dag last van had gekregen. Hij maakt het naar na afloop werd vernomen goed. De succesvolle operatie, die twee uur en twintig minuten duur de, werd uitgevoerd door 'n team van elf man. Eisenhower ligt al sinds mei 1968, toen hij een hart aanval kreeg, itt het ziekenhuis. In augustus volgden nog twee hartaanvallen, maar daarna ging zijn toestand steeds vooruit. De darmverstopping maakte het noodzakelijk dat hij kunstmatig gevoed werd. In een medisch bulletin werd maandag meegedeeld dat de ope ratie geslaagd is. De verstopping bleek veroorzaakt door twee hech tingen van vorige chirurgische in grepen. LAGERE TEMPERATUREN Tussen een gebied met lage ba rometerstanden, dat zich uitstrekt van de Golf van Genua, vla Ier land naar de zuidpunt van Groen land, en een hogedrukgebied boven Rusland, wordt een zuidoostelijk# luchtstroming in stand gehouden. Hiermee werd gedurende 't week* eind droge lucht naar ons land ge transporteerd, waarin op uitge. breide schaal opklaringen voor kwamen. In het zuiden van om land liepen de middagtemperatu- ren plaatselijk op tot 10 graden. Intussen stijgen de barometers bo ven het kanaal, waardoor de wind bij ons gaat afnemen. Boven N. Duitsland bevindt zich in de oos telijke stroming een front dat de scheiding vormt met kouder# lucht. Dit front kan het komende etmaal tot het noorden van ons land doordringen, zodat vooral daar met lagere temperaturen re kening gehouden moet worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Vrij kond. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij koud met in de nacht en ochtend lichte vorst. Zwakke tot matige ooste lijke wind. DINSDAG 25 FEBRUARI Breskens Ternèuzen Hans weert Walsoorden v.m. n.m. 7.53 8.35 8.29 9.11 8.03 9.45 8.12 9.54 WOENSDAG 26 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.09 9.47 9.45 10.23 10.19 10.57 10.28 11.06 ZON MAAN op onder op onder febr. 25 7.35 18.12 10.42 4.0» 26 7.33 18.14 11.28 5.09 27 7.31 18.15 12.29 5.55 *.39 28 7.29 18,17 13.40

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1