Eis tegen viervoudige moordenaar Hans van Z. levenslang MUL Ajoeb Chan stelt zich niet herkiesbaar Franse tegenspraak Uitlokking van twee moorden Israëlische vliegtuigen boven Libanon RUSSEN WERKEN AAN RUIMTEBOM DIE NOR EEN DRUK OP DE KNOP KAN WORDEN AFGEVUURD Egypte wijst Amerikaanse voorstellen af warm, saucijzeiradjts BANKETBAKKER». RADIO DE KOOK VAKBEWEGING ZAL ZICH TEGEN PRIJSSTIJGINGEN VERZETTEN Algemene bezorgdheid in Nederland Wf WEER Tegen „Ouwe Nolacht jaar en terbeschikkingstelling van de regering gevorderd ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5928 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Requisitoir Overeenkomst Paniek de Gasverwarming Bestialiteit Verzet Hoogwater Weerbericht Bescheiden Inflatie Zon- en Maanstanden Frankermg bij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (011501—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs g.per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. A. Somerwil, heeft vrijdagmorgen tegen de 26-jarige Hans van Z. levenslange ge vangenisstraf geëist. Hij achtte hem schuldig aan de vier ten laste gelegde moorden (Elly Hagers, Coby van der Voort, J. J. A. Donse en Reijer de Bruin) en een poging tot doodslag (mevrouw Woortmeijer Nickel). De officier vroeg vrijspraak van de ten aanzien van mevr. Woort meijer primair ten laste gelegde poging tot moord. De officier vroeg de rechtbank te bevelen, dat Hans van Z. ter be schikking van de regering zal worden gesteld. Deze maximum eis werd uitgesproken na een requisitoir van bijna twee uur. Hans van Z. kreeg een rood hoofd toen hij de eis vernam. Wankelend liep hij naar het verdachtenhekje, toen de president hem had verzocht op te staan. Hij hield zijn evenwicht door zich aan het hekje vast te grijpen, terwijl een parketwacht hem ondersteunde. Gevraagd naar zijn eerste reactie noemde de raadsman, mr. F. P. van Ravenswaay, de eis van de officier begrijpelijk. „Dat wil evenwel niet zeggen dat ik het er mee eens ben", aldus de verdediger buiten de zittingszaal. De officier van justitie heeft tegen de 76-jarige „oude Nol" een ge vangenisstraf geëist van acht jaar en terbeschikkingstelling van de re gering. Hij achtte hem schuldig aan uitlokking van de moorden op Donse en de landbouwer De Bruin, uitlokking van doodslag (op me vrouw Woortmeijer) en de heling van eeu door Hans van Z. gestolen televisiestoestel. De voorlezing van het requisitoir vergde aanmerkelijk minder tijd dan dat tegen Hans van Z, Voor mr. Somerwil met het uitspreken van zijn requisitoir begon, werd oude Nol gewaarschuwd niet te interum- peren. „U krijgt maandag de gelegenheid u te verdedigen", hield de president de grijze verdachte voor. Ouwe Nol maakte zich nadat hij de eis had vernomen, niet erg druk. Toen de president hem vroeg voor het hekje te komen, zweeg hij nog steeds. „Acht jaar, u heeft het gehoord, wat mekeer de officier heeft gere- quireerd?" Ouwe Nol: „Maar edelachtbare heren, er worden hier getuigen ge noemd, die helemaal niet zijn ge hoord". Ouwe Nol stond wezenloos en verbaasd te kijken hoe de presi dent de zitting schorste. Bij het'verlaten van de zaal voegde hii met bliksemende ogen de rechercheur Kleinveld toe: „F.n jij weet dat ik 't niet gedaan heb, jij weet het welOp de gang wachtte hem -het flitslicht van de fotografen. Gevraagd naar commentaar zei de raadsman van oude Nol, mr. Simon, dat hii van de officier geen andere eis had verwacht. „Als de rechtbank deze eis als vonnis overneemt, kan ouwe Nol beter meteen naar een begrafenisonder nemer gaan, want dan komt hij nooit meer vrij", aldus mr. Simon. „Het is vandaag veertien maan den en acht dagen geleden, dat Hans van Z. op nog geen 200 meter van deze plaats bij mevr. Woortmeijer in de Haverstraat de trap besteeg om zijn laatste roofoverval te plegen". Zo begon de officier van jus titie zijn requisitoir. Uitvoerig schetste mr. Somer wil de gang van zaken bij de arrestatie van Van Z. en het on derzoek dat daarop volgde. De nacht na zijn arrestatie be kende Van Z. de overval op Donse. Deze overval betekende juridisch moord. Het was een laaghartige en afzlchteliike moord, omdat de vriendelijke oude Donse nooit enig kwaad had gedaan en alleen werd ver moord omdat Van Z. op instiga tie van zijn kwade genius Nol op geld belust was. De officier bracht hulde aan de rechercheurs en aan de Utrechtse politie die veel en moeilijk werk heeft verzet. „Al duurde het weken of maanden, successievelijk bekende Van Z. de moorden op Coby van dei- Voort en Reijer de Bruin en was hij soms dicht bij de bekentenis v-an de moord op Elly Hagers", De officier ging vervolgens over tot het bespreken van elke zaak afzonderliik. In de zaak Elly Hagers, vol gens de officier de moeilijkste van de vijf, achtte hij moord be wezen. Nadat Van Z. de moorden op Coby van der Voort en De Bruin had bekend en zijn werkwijze vaststond, viel het op dat de moord op Elly Hagers grote pun ten van overeenkomst vertoonde met die op Coby van der Voort: het naakte lijk, het bebloede mes „als een visitekaartje bij het lijk achtergelaten", de gelijk soortige halsletsels en de ravage in de kamer. Ook in de zaak Coby van der Voort achtte mr. Somerwil moord bewezen. Nog duidelijker dan in de zaak Elly Hagers komt hier de lustmoord tot uiting. Van Z. heeft dagenlang aan de uitvoering van zijn plan ge werkt: „Hij was soms zo op moord belust, dat hij het moord wapen, de met lood gevulde pijp, zat te strelen". Verder verwerk te hij 25 a 30 tabletten soneryl tot poeder om Coby doezelig te maken. Tijdens het bezoek van Van Z. aan Coby is niet kinderachtig omgesprongen met de w-hisky. Mr. Somerwil noemde 't vreemd dat dr. Zeldenrust bij de sectie geen alcohol in het bloed van Coby van der Voort heeft ge vonden. Uitvoerig beschreef de officier de moord. Over de witte japon die Hans v. Z. mee naar Utrecht nam, zei hij dat het de vraag is of Van Z. dat deed om het ont dekken van vingerafdrukken te voorkomen, aangezien iedereen weet dat er op stof geen vinger afdrukken achterblijven. Mis schien, aldus de officier, nam Van Z. de jurk mee als herinne ring aan zijn daad. Uitvoerig beschreef hij de moord op Donse, evenals de rol die ouwe Nol daarbij heeft ge speeld. Donse werd ook met een loden pijp neergeslagen. Tijdens zijn verhoor bekende Hans van Z. 'n poging tot brand stichting in de kamer van de winkelier, maar ter zitting trok hij deze bekentenis in. De offi cier veronderstelde, dat Van Z. er in zijn paniek niet toe is ge komen, zjjn slachtoffer met het mes te bewerken. „Hij kwam om te moorden, het geld was min der belangrijk", aldus mr. So merwil. De officier haalde veertien pun ten aan uit de bekentenis, die EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN ook uit anderen hoofde zijn be wezen. Hjj wees er op, dat de verwondingen die bij de sectie op de oude man werden gecon stateerd, in overeenstemming waren met de verschrikkelijke slagen die Van Z. had toege bracht. Ook in de zaak Reijer de Bruin werd moord bewezen geacht. „Zelden zal het stoffelijk over schot van degene die bij een dergelijk delict het leven heeft moeten laten, zozeer het visite kaartje van de bestialiteit van de grijpende dader hebben getoond". „In dergelijke gevallen kan men plaats inruimen voor pa niek, waarin de dader is geko men en voor zijn angst om ont dekt te worden". In Heeswijk ontbrak elk motief. Van Z. had volgens zijn verklaringen De Bruin al zulke gruwelijke slagen met de loden pijp toegebracht, dat bij de boer alle leven al was geweken toen Van Z. tot zijn zinloze slachting overging. Daar om ziet mr. Somerwil deze daad als maatgevend voor de bestiale en walgelijke mentaliteit van „deze uiterst gevaarlijke, maar toch ook zo laffe man". (Zie verder pag. 2.) TEL AVIV: De Israëlische rege ring heejt bij de Zwitserse auto riteiten de vrijlating gevraagd van de 22-jarige Mordechai Ra- hamin. Rdhamin, hier op archief foto in legeruniform, is de vei ligheidsofficier die na de recente aanval op een El Al vliegtuig 'n van de aanvallers doodschoot. Een Libanese militaire woord voerder heeft meegedeeld dat Is raëlische vliegtuigen vrijdag boven het zuiden van Libanon hebben gevlogen. De toestellen waren door de Libanese luchtdoelartil lerie verdreven. Ook de Libanese luchtmacht kwam tussen beide volgens de mededeling. President Ajoeb Chan van Pa kistan heeft vrijdag in een radio rede bekend gemaakt, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor de presidentsverkiezingen, wel ke vóór 17 maart van het volgend jaar zullen worden gehouden. Hij zei dat zijn besluit onher roepelijk was. De bekendmaking kwam, nu het land al vier maan den in beroering is, doordat zifjn politieke tegenstanders democratisering het bewind eisen. Volgens hen is het huidige gezag te autoritair. een m- van De 61-jarige president zei dat de Pakistanen een regeling moe ten treffen voor het houden van „vrije en eerlijke verkiezingen". Maarschalk Ajoeb Chan kwam in 1958 na een militaire staats greep zonder bloedvergieten aan de macht. Tot. vorig jaar regeer de hij vrijwel zonder oppositie. Hij voerde enige hervormingen in en stelde met hulp van weste lijke en communistische landen ook in economisch opzicht orde op zaken. Het verzet tegen zijn bewind begon in oktober j.l. Er ontston den ongeregeldheden zowel in Oost- als in West-Pakistan, waar bij tien verschillende oppositie groepen waren, betrokken, waar- Amerikaanse militaire kringen zelden vrijdag dat de bewijzen steeds sterker worden volgens welke de Sowjet-llnie bezig is met de ontwikkeling van een grote ruimtebom die door een druk op de knop kan worden afgevuurd op Amerikaanse steden. De Sowjet-Unie is al minstens drie jaar bezig met het nemen Egypte heeft afwijzend gerea geerd-op een Amerikaans voor stel de missie van V.N.-afgezant Gunnar Jarring opnieuw te be vestigen met een verklaring van de vier grote mogendheden, zo meldt het semi-officiële Egyp tische dagblad „Al Ahram" vrij dag. Naar de mening van Egypte zou het voorstel erop neerkomen dat Jarring zou worden belast met nieuwe verantwoordelijkhe den, die vallen buiten de resolu tie van de veiligheidsraad van 22 november 1967, aldus het blad. Ook een Amerikaanse sugges tie, volgens welke de vier grote mogendheden er krachtig bij de partijen in het midden-oosten op zouden aandringen af te zien van geweld, is in Cairo niet gunstig ontvangen. Het Egyptische stand punt is ter kennis van de Ver enigde Staten gebracht, aldus het blad. NmtM-.M n/UCUZfN van proeven met een dergelii.k ruimtewapen dat in de V. S. be kend staat als fobs (fractional or bital bombardment system voor het afvuren van kemladingen op verschillende doelen). Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington wil de be richten niet bevestigen maar vol gens andere kringen, wijzen gevens van de inlichtingendienst erop dat er mogelijk een beslissing is genomen het wapen aan het Russische kernarsenaal toe te voe gen. Men meent dat de kernlading van zo'n bom gelijk staat aan één tot drie miljoen tnt en dat de bom doormiddel van afstandbediening reeds in de eerste baan om de aar onder op Moskou georiënteerde communisten, Peking-communis- ten en groeperingen rechts van deze organisaties. Zijn belang rijkste tegenstander werd zijn oud-minister van buitenlandse zaken Bhoetto, de leider van de linkse volkspartij. Deze werd ge vangen genomen krachtens be palingen van de sinds het gewa pende conflict met India nog van kracht zijnde noodtoestand. On langs werd deze hechtenis gewij zigd in huisarrest, totdat bij de opheffing van de noodtoestand Bhoetto zich weer vrij mocht be wegen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Men vraagt zich af of minister van defensie Meivin donderdag aan dit wapen dacht toen hij in de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen zei dat de Sowjet-Unie snelle voortgang maakt bij de ontwikkeling van strategische raketwapens en bezig was met het beproeven van een nieuw raketverdedigingsstelsel. Al in 1967 zei de toenmalige mi nister van defensie, Robert McNa- de op zijn doel zou kunnen wor-mara, dat de Russen bezig waren den afgeschoten of'voorts na elke met de ontwikkeling van een omloop. I ruimtebom. „Het enige wapen, dat de vak beweging heeft om de werkne mers te besehermen tegen de aanvallen van regering en on dernemers, is de looneis. De vak beweging zal zich daarom fel verzetten tegen pogingen haar dit wapen te ontfutselen van welke kant die ook worden on dernomen". Dit stelt het Nederlands' ver bond van vakverenigingen in zijn wekelijkse uitgave „De Vak beweging". Volgens het N.V.V. is de bezorgdheid over de prijs ontwikkeling nu langzamerhand algemeen geworden. Men zoekt naar een verklaring voor het feit, dat een aanvankelijk opti misme is veranderd in een dui delijk pessimisme. Hier en daar worden de lonen alweer met de vinger nagewezen, zo conclu deert het N.V.V. en de „uit de hand gelopen prijzen" zouden de Van gezaghebbende Franse zijde wordt ontkend dat president De Gaulle onlangs in een gesprek met de Britse ambassadeur meningen zou hebben geuit die afwijken van wat hij de laatste jaren in 't open baar steeds heeft gezegd. Frankrijk blijft prijs stellen op een goed functioneren van de E. E.G. en stelt vast, dat elke uit breiding daarvan, ln het bijzonder ZATERDAG 22 FEBRUARI Breskens 5.17 5.45 Terneuzen 5.53 6.21 Hansweert 6.27 6.55 Walsoorden 6.36 7.04 ZONDAG 23 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.59 6.35 7.09 7.18 6.31 7.07 7.41 7.50 MAANDAG 24 FEBRUARI Breskens Een Israëlische militaire woord voerder zei in Tel Aviv niets te Terneuzen weten van een incident aan de Hansweert Libanees-Israëlische grens. Walsoorden 6.51 7.27 8.01 3.10 7.28 8.04 8.38 8.47 met Engeland, een volledige wij- zig'ng van de gemeenschap en in de praktijk haar verdwijning zou betekenen. De E. E. G. zou dan door een ander stelsel kunnen worden vervangen. Men herinnert er voorts aan dat Europa pas op politiek gebied vorm kan aannemen, als de af zonderlijke landen het eens zijn over een politiek onafhankelijk Europa. Het denkbeeld van een Europees directoraat van vier, zo zegt men van gezaghebbende Franse zijde, dat zijn wil aan de kleine Europese landen zou opleggen, is zo vier kant in strijd met alles wat de re- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij zacht Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen, later van het zuiden uit toenemende bewolking moge lijk gevolgd door regen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. gering steeds heeft verklaard over de noodzakelijke onafhankelijkheid van ieder volk, dat het geen tegen spraak waard is. Later mogelijk regen Een depressie bij de Golf van Biscaje en een rug van hoge luchtdruk boven Polen veroorza ken boven het vasteland van West-Europa een zuidelijke stro ming. Hierdoor werd de vorst nog verder naar het noorden te ruggedrongen. Vrijdag vroor het alleen nog in Scandinavië en Rusland. Bij ons land werd het ongeveer vier graden in het noor den en 8 graden in zuid-Lim burg. In midden-Frankrijk wer den zelfs temperaturen omstreeks 15 graden gemeten. De depressie bij de Golf van Biscaje verplaatst zich in de richting van de Britse eilanden en blijft vrij zachte lucht naar ons land voeren. Een front van de depressie kan later regen ver oorzaken, het eerst in het zuiden van het land. befaamde spiraal weer in wer king hebben gesteld. Het N.V.V. is van oordeel, dat een loon- en prijsspiraal tot ge volg heeft, dat de werknemers er nauwelijks beter Van worden en de internationale concurren tiepositie wordt verzwakt, zodat op den duur de werkgelegenheid in gevaar komt. Vorig jaar deed zich een kans voor om tot normale omstandig heden terug te keren. Een be scheiden loonstijging van circa vijf en een half procent ging toen gepaard met een stijging van de productiviteit.Daardoor hadden de priizen dit jaar niet behoeven te stijgen en dan zou den de werknemers met een loonstijging van circa vijf pro cent bij een prijsverhoging van ongeveer anderhalf procent een redelijk aandeel in de welvaart hebben gehad. Het N.V.V. meent, dat minis ter Witteveen deze kans om zeep heeft gebracht. Zijn programma moest wel tot sterke prijsstijgin gen leiden. Volgens de vakcentrale gaat minister Witteveen onverdroten voort met het aanwakkeren in plaats van het bestrijden van de inflatie, onder meer door een huurverhoging per 1 april en de belastingverhogingen or> 1 juli. Tenslotte is het N.V.V. van oordeel, dat de ondernemers niet alleen het vorig jaar mis bruik hebben gemaakt van de situatie, toen zij hun winstaan deel verhoogden waardoor de prijzen meer stegen dan nood zakelijk was, maar zij dreigen dat ook dit jaar weer te doen. ZON MAAN op onder op onder febr. 22 7.41 18.06 9.25 0.28 23 7.39 18.08 9,43 1.45 24 7.37 18.10 10.08 3.00 25 7.35 18.12 10.42 4.09 26 7.33 18.14 11.28 5.09 27 7.31 18.15 12.29 5.55 28 7.29 18.17 J3.40 8.29

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1