Nieuwe reeks terechtstellingen in Irak Parijse „vredesbespreking" in een impasse Huurverhoging per 1 april moet doorgaan Vier burgers en vier militairen Bejaarde Amsterdammer vermoord in Haarlem Libanon richt zich tot wereldopinie Eerder succes te verwachten i' in geheim overleg Verregaande eisen Minister Schut: Rus beschuldigt Wernher v. Braun Massale transplantatie in New York BUIT VAN 170.000 GULDEN BM INBRAAK IN JUWELIERSWINKEL HET WEER Russen bouwen aan raket- verdedigiiEgs- stelsel VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5927 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen TWEE KINDEREN OMGEKOMEN BIJ BRAND Nier uit Groningen per vliegtuig naar Leuven Hartoverplanting binnen een uur Negen doden bij gasontploffing in Bologna DE SNEEUW IN ENGELAND Acht Biafra-piloten scheiden er mee uit Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ::w ,:n.. Frankeriag WJ abmaemtnii TERNEUZEN Directtur-Hoofdredaeteur: P. 3. van de Sand* Redactie» en Administratie-adres; Smidswal Telefoon; (01150)—2073. Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W5 DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs; per mm '16 cent; minimum per1 advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Vier militaire spionnen Stijn donderdag gefusilleerd in Bas man en vier burgerlijke spionnen opgehangen in de centrale gevan genis in Bagdad. Dit heeft radio- Bagdad bekendgemaakt. „De lijken van de verraders zijn tentoongesteld op het Tah- rir-plein in Bagdad", aldus radio- Bagdad. De radio voegt eraan toe, dat de terechtgestelden le den waren van een spionage-or- ganisatie ten behoeve van Israël. Zij hadden belangrijke militaire geheimen prijsgegeven. Een 30-jarige dakloze man die het met anderen tot een gewoon te maakt te slapen in een ver warmd schaftlokaal van een werk aan de Phoenixstraat in Haarlem ontdekte daar woens dagnacht om half één het lichaam van de 78-jarige H. P. Sandber- gen uit Amsterdam die door wur ging om het leven was gekomen. De man kwam na twaalf uur „thuis" en kroop zoals hij dat steeds deed door een ruit. Hij stootte op iemand en dacht met een van zijn vrienden te maken te hebben die daar lag te slapen. Hij wilde een gesprek voeren, maar toen hij geen antwoord ont ving, keek hij wat nauwkeuriger. Het bleek dat er een dode in het lokaal lag. Dit lokaal maakt deel uit van een gebouwtje dat ge bruikt wordt voor de werkzaam heden voor de rioolzuiveringsin stallatie. Eén kamer is bestemd voor de uitvoerder, één voor het opbergen van materiaal en het derde is schaftlokaal. De Amster dammer was gehuwd. Zijn vrouw verblijft tijdelijk in een tehuis in Heemstede. Aangenomen wordt dat hij woensdag een bezoek aan zijn echtgenote heeft gebracht en daarna naar het centrum van Haarlem is gegaan. Vermoed wordt dat de bejaar de vrijwillig is meegegaan en ook via het raam in het lokaal is ge komen. Hier moet een worste ling hebben plaatsgevonden. Eerst is met een fles gesla gen en daarna is de man met een wollen das gewurgd. In de omge ving van het lichaam lag een portefeuille toebehorende aan de Amsterdammer. Zij was leeg. De heer Sandbergen beschikte in Amsterdam over een goede wo ning en de politie meent dat er geen reden aanwezig was om el ders onderdak te zoeken. Bij een brand, die donderdag morgen is uitgebroken in het woonhuis Rozengaarderweg 87 in Deventer, zijn twee kinderen om het leven gekomen. De vijfjarige Bennie Molenaar en zijn vierja rige zusje Christie hadden zich kennelijk uit angst in de w.c. ver stopt en de deur afgesloten. De brandweer, die bij aankomst hoorde dat er nog twee kinderen in huis moesten zijn, drong on danks het fel brandende vuur het huis binnen, maar vond de kin deren gestikt door de rook. Hun driejarig broertje André was eerder door omwonenden gered. De anderhalf jaar oude Henk werd door zijn moeder, mevrouw MolenaarKeizer, uit het raam van de bovenverdieping in de armen van een der omwonenden geworpen. Zelf sprong ze naar beneden en moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden overge bracht. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde, brandde het huis al zodanig, dat men het niet meer kon behouden. Wel kon worden voorkomen, dat de naast liggende huizen werden aange tast In een kort commentaar op de terechtstellingen zei de omroep van de Iraakse hoofdstad het vol gende: „De terechtstelling van spion nen op 27 januari en die van een nieuwe groep spionnen vandaag zijn slechts een etappe op de weg van de bevrijding van Palestina en van de uitschakeling aan het binnenlandse front van alle agen ten van het imperialisme en spionnen. Zodoende houdt de re volutie van 17 juli 1968 haar be loften om alle agenten en spion nen in Irak uit te schakelen". Radio-Bagdad heeft als namen opgenoemd van burgers die tot de strop veroordeeld waren: Ab- doellah Daoed Soeleiman, Ab- doellah al-Jaboeri en Imad Ha- noèsj. De namen van de ter dood veroordeelde militairen zijn op gegeven als: Abbas Salloem, Taha Achmed al-Jenabi, Mo hammed Ghafoer en Hamad Is mail. De burgers zijn blijkens de na men geen Joden. Allen waren schuldig bevonden aan uitleve ring aan Israël van gegevens over tanks van .Russische makelij in Irak en over de Iraakse lucht macht. Z« zouden ook schadelijke propaganda hebben verspreid met het doel verwarring in Irak te stichten. Een vjjfde militair heeft gratie gekregen en heeft nu levenslang, daar hij de Iraakse autoriteiten had geholpen „de spionage-orga- nisatie" aan het licht te bren gen. Iraakse kranten schrijven dat nieuwe processen en terechtstel lingen op komst zijn. Libanon wil de Ver. Naties en de westelijke mogendheden langs diplomatieke weg uitdrukkelijk verzekeren dat het in tegenstel ling met de Israëlische beschuldi gingen generlei directe of in directe verantwoordelijkheid draagt voor de Arabische com mando-aanslagen op El Al-vlieg- tuigen. Israël had Libanon er woensdag van beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor alle drie acties die tot dusver tegen Israëlische lijntoestellen zijn ondernomen. Van officiële Libanese zijde werd donderdag opnieuw ver zekerd dat de aanslagplegers in Zürioh niet uit Libanon afkom stig waren. Ze hadden zelf ge zegd uit Syrië te zijn gekomen. Het „Volksbevrijdingsfront", waartoe de daders behoorden, had meegedeeld dat twee van hen afkomstig waren uit vluchte lingenkampen in Jordanië, een uit een kamp in Syrië en een uit het door Israël bezette West-Jor- danië. De voorbereidingen voor de aanslag zouden getroffen zijn in een. guerrillakamp in het Jor- daandal. Het Zuidvietnamese nationale „bevrijdingsfront" (de vietcong) heeft donderdag op de vijfde bij eenkomst van het vredesoverleg In Parijs zijn eis Inzake volledige en onvoorwaardelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam gehandhaafd en een be roep op Washington gedaan zijn vreedzame woorden kracht bij te zotten met daden. De leider van de N. B. F.-delegatie, Tran Boe Klem, sprak er zijn teleurstelling over uit dat de conferentie na een maand nog geen enkele voortgang had gemaakt. De Amerikanen moesten hun „onjuiste en bank roete politiek" maar opgeven. NEW YORK: Naar aanleiding van de aanval op het El-Al-vlieg- tuig dinsdag j.1. zijn speciale be schermingsmaatregelen getrof fen bij het kantoor van United Arab Airlines op Fifth Avenue. Op de foto houdt een agent de wacht voor de deur van het kan toor. Waarnemers geloven steeds meer dat echte vooruitgang eer der .zal worden geboekt in geheim overleg dan bij de'officiële weke lijkse bijeenkomsten die tot dus ver in een impasse zijn gebleven. Hetbelangrijkste geschilpunt was de vraag, of overeenstemming over specifieke militaire kwesties de beste eerste stap naar vrede is zoals Washington en Saigon In het kader van de euroVans- plantatieorganisatie is donderdag middag een nier van een patiënt, overleden in het academisch zie kenhuis te Groningen, mét een straalvliegtuig van de rijkslucht vaartschool van Eelde naar Brus sel gebracht om bij een patiënt in Leuven te worden getransplan teerd. Een 36-jarige- man heeft woensdagavond in een ziekenhuis in New York een nieuw hart ge kregen. De operatie duurde 53 minuten. De toestand van de pa tiënt wordt goed genoemd. De leider van de operatieoloeg is dr. C. Walton Lillehei. Dit was de vierde maal dat hü een hart over plantte. zeggen of dat de politieke en militaire aspecten van de oorlog niet te scheiden zijn, waarop de Noordvietnamezen en het N. B. F. hameren. De Amerikaanse onderhandelaar Lodge zei dat de „onvoorwaarde- lilke en verregaande eisen" van de Noordvietnamese en N. B. F.-on- derhandelaars geen onderhande lingstaai zijn. Vooruitgang zou een zoeken naar punten van overeen komst mo-ten ziin. Hij zei dat Ha noi en de vietcong het niet de Amerikanen en Zuidvietnamezen eens schenen te zijn dat militaire kwesties, in het biizonder het vraagstuk van terugtrekking van buitenlandse troeoen, van groot belang zijn voor een algehele j o- litïeke regeling. De Zuidvietnamese afgevaardig de Lam zei dat Hanoi en de viet cong op een militaire overwin ning noch op een politiek succes in het zuiden konden hopen. Negen mensen hebben de dood gevonden bij een ontploffing, die een woningblok in Bologna Leeft verwoest. De ontploffing ontstond woensdagavond door een gaslek. Twee mensen worden nog vermist en 17 zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Minister Schut van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening is niet bereid de komende huur verhoging van 6 procent per 1 april a.s. naar een later tijdstip te verschuiven. De bewindsman heeft dit geantwoord op vragen van de tweede-kamerleden mej. Kessel en de" heer Janssen (bei den groep-Aarden). Hij wijst er in zijn antwoord op, dat bij de Een voormalige Russische gede tineerde van het Duitse concen tratiekamp „Dora Mittelbau" heeft de thans in Amerika wonende Duitse raketontwerper Wernher von Braun er van beschuldigd, dat alle misdaden in het genoemde kamp met diens medeweten en goedkeuring zijn begaan. In dit kamp werden in ondergrondse werkplaatsen vliegende bommen van het type VI en V 2 vervaar digd. De beschuldiging werd door Mi- chail Sahotsien, thans een majoor bij de Russische jeugdbeweging, geuit in een brief aan het blad „Komsomolskaia Prawda". Onlangs is Von Braun in de V.S. gehoord als getuige in een proces in W.-Duitsland, waar drie voor malige SS-ers uit het kamo „Dora- Mittelbau" terechtstaan. De raket- dieskundige die nu de Amerikaan se nationaliteit heeft, ontkende toen iets met oorlogsmisdaden te doen hebben gehad. Deze verzeke ring wordt nu door Sabotsjen be streden. In New York is in twee zieken huizen donderdag een massale transplantatie verricht, waarbij zes lichaamsdelen van een 57- jarig slachtoffer van een hersen tumor in zes patiënten werden overgeplant. Er waren twee zie kenhuizen bij betrokken die tegen over elkaar aan dezelfde straat liggen, het Memorial Hospital en het New York-Hospital. De over ledene lag in het Memorial Hos pital. Zijnshart en twee nieren werden naar de overkant gebracht, waar het hart ten goede kwam aan een 36-jarige man en de nieren aan een 38-jarige vrouw en een 19-jarige jongen. De lever bleef in hetzelfde ziekenhuis en werd over gebracht in de 27-jarige mevrouw Lynne Varney, die sinds november lag te wachten tot dit orgaan be schikbaar zou komen van een do nor met dezelfde bloedgroep. Haar naam is de enige die werd genoemd. De anderen wilden niet bekend worden. De twee hoorn vliezen zouden dezelfde dag nog bij twee patiënten in het New York-Hospital worden aange bracht. behandeling van het wetsont werp in de kamer bedenkingen van vele zijden hebben geleid tot het voorstel om de hele „huur verhogingsoperatie" 3 maanden uit te stellen. De minister zou het niet wenselijk en niet juist achten om op deze beslissing te rug te komen, te minder omdat zij reeds gegrond is geweest op de overweging, dat het beter zou zijn de kosten van levensonder houd, waarvan per januari toch al een verhoging te verwachten was, o.m. als gevolg van maatre gelen op fiscaal gebied, niet nog eens met een huurverhoging te belasten. De minister voegt hieraan toe dat niet alleen de huurders van woningen maar alle lagen van de bevolking, dus ook de huizenex ploitanten, met bedoelde verho ging worden geconfronteerd. Te vrezen valt derhalve, dat het op nieuw uitstellen van de verho ging ten koste zou gaan van het laten verrichten van onderhouds werkzaamheden, op het stuk waarvan de situatie juist de laat ste jaren aan het verbeteren is. De sneeuwstorm waardoor woensdagavond Zuid-Engeland werd getroffen, trok donderdag naar het noorden, waardoor het weg-, spoor- en luchtverkeer werd ontwricht en verscheidene plaatsen werd geïsoleerd. Het Londense vliegveld Heathrow was woensdagavond en nacht on bruikbaar. Tot dusver zijn vier personen om het leven gekomen, nadat hun voertuigen in da sneeuw waren vastgeraakt. In de juwelierszaak van de heer J. M. G. Saers op de hoek van het winkelcentrum „De Luifel" in Capelle aan de IJssel is in de nacht van woensdag op donderdag ter waarde van 170.000 gulden aan juwe len gestolen. De inbrekers hebben zich via de achterzijde, waar geen alarminstallatie was aangebracht op eenvoudige wijze toegang ver schaft tot de winkelruimte. Zij sneden vakkundig een stuk glas uit het glazen raam, zodat het mogelijk was de hefboom van de raamsluiting omhoog te doen. Alleen aan de voorzijde is de zaak beveiligd door een alarminstallatie. De heer Saers vertoefde met vakantie in het buitenland. Wel was zijn 20-Jafige dóchter op' dë bovenverdieping aanwezig. De heer Saers is niet tegen diefstal verzekerd. Acht Amerikaanse vliegers, die door kerkelijke organisaties voor verzorgingsvluchten naar Biafra aangeworven waren, hebben hun werk gestaakt. Zij hadden een gevarentoeslag van 200 mark per vlucht geëist, hetgeen hun ge weigerd werd. Door deze ont wikkeling zijn de hulpvluchten naar Biafra vqnuit het eiland Fernando Poo ernstig in gevaar gekomen. De hoeveelheid van de dagelijks vervoerde goederen is van 140 ton tot de helft geslon ken. De acht vliegers behoorden tot een groep van 27 Amerikanen. De kerkelijke organisaties hadden de weigering van de geëiste ge varentoeslag gefundeerd op het argument, dat zij het geld daar voor niet hadden. De vliegers hadden het geld geëist, omdat zij naar hun zeg gen tijdens de vluchten beschoten waren. De weigering van de toe slag vinden zij discriminatie vergeleken met vliegers uit an dere landen, die eveneens in Biafra werken. Van de groep van 27 Amerika nen zou slechts één vlieger over gebleven zijn. DOOI ZET DOOR Een uit Frankrijk afkomstig front trok donderdag van zuid naar noord over ons land en be reikte in de avond de Wadden eilanden. Het front vormt de schei ding tussen vorst en dooi. Aan de noordzijde ervan bleef het donder dag in het noorden van het land overdag nog licht vriezen, maar in de vrij zachte uit Frankrijk afkom stige lucht aan de zuidziide van het front dooide het. In zuid-Lim burg werd het zelfs 7 graden. Het front veroorzaakte op vele plaat sen enkele millimeters neerslag in de vorm van iizel en later regen. Het dooifront verplaatste zich ver der in noordelijke richting, zodat vandaag in het gehele land de dooi doorzet. De met zuidelijke winden uit Frankrijk aangevoerde lucht 's vrij vochtig, zodat veel bewolking wordt verwacht met hier en daar regen. Boven de smeltende sneeuw zal plaatselijk mist voorkomen. De Amerikaanse minister vatf defensie, Melvin Laird, heeft don^ derdag in de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen gezegd dat de Sowiet-Unie hard werkt aan een op technisch hoog peil staand nieuw raketverdedi- gingsstelsel en dat de Ver. Staten daardoor wellicht gedwongen zou den kunnen worden door te gaan met hun stelsel „sentinel", waar van de constructie twee weken tij<- delijk werd gestaakt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk mist. In het algemeen veel bewol king met hier en daar enige re gen en olaatselijk mist, maar ook versoreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Doorzettende dooi. VRIJDAG 21 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.42 5.05 5.18 5.41 5.52 6.15 6.01 6.24 ZATERDAG 22 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. ï.m 5.17 5.45 5.53 6.21 6.27 6.55 6.36 7.04 ZON MAAN op onder op onder febr. 21 7.44 18.04 9.12 22 7.41 18.06 9.25 0.28 23 7.39 18.08 9.43 1.45 24 7.37 18.10 10.08 3.00 25 7.35 18.12 10.42 4.09 26 7.33 18.14 11.28 5.09 27 7.31 18.15 12.29 5.55 28 7.29 18.17 13.40 6.29

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1