Rond het incident met het El Al-vliegtuig in Zürich Processen in Moskou LIBANON VREEST WRAAK REFERENDUM IN FRANKRIJK DP 27 APRIL Dertig skiërs onder lawine bedolven COCKPIT EK ROMP VAN HET ISRAËLISCHE VLIEGTUIG MET KOGELGATEN DOORZEEFD Israël doet beroep op de Ver. Naties Arabieren melden bomaanslagen in Jeruzalem Jordanië maakt zich gereed Weer stagnatie in verkeer tussen Berlijn en West-Berlijn Onrust onder Belgisch officierenkorps lew York Times: Moreel van de Egyptische troepen twijfelachtig" Belediging van de Russische staat HET WEER DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5926 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Grande» troffen geen doei Veiligheids maatregelen Vuurgevecht Israëlische minister waarschuwt Scherpe perscommentaren De dhders van de aanslag Israël richt zich tot de V.N. .-Meneer X" die terugschoot Egvoteg ,„N«et verantwoordelijk" Opgewekt K"Ni»£nriEqi FQWIROIIieT BE&RAVEM Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankermg öij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal: per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W, DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij de aanslag on het ..F.l Al"- t<w>stel »n Zürich z'bi vijf beman ningsleden e*nct'i* en vier li—bt ee- vond, zo heeft de "ortegenwoor- dieer van d- tsraë'isehe maat schappij in Zilrieh dinsdagavond laat meegedeeld. Van de 17 p-ssa- riers lien niemand l-tsel on. aldus de vertegenwoordiger, die de 7NvHso~o anfo-dteiten nrees voor hun snelle en doeltreffende optre den. Tijdens een persconferentie in bet hoofdbureau van politie in Zürich werd gezegd dat de aan slag zorgvuldig is voorbereid. De ordedienst van de luchthaven heeft vorige week drie leden van het commando dat de aanslag uitvoer de, in de buurt van een rolbaan gezien. In de cockpit en de romn van het vliegtuig zijn een veertigtal kogelgaten aangetroffen. De scho ten zijn afgevuurd uit een auto, die oo ongeveer 100 meter van 't vliegtuig genarkeerd stond achter eer hoog hek van iizerdraad, dat het vliegveld begrenst. De auto was gphuurd door een onbekende uit Cairo. In de auto werd een groot aantal namfletten van het volksfront voor de bevri'din" van Palestina aangetroffen, waarin de Zwitserse bevolking om begrio wordt gevraa<"i voor de motieven van de aanvallers. Volgens deze panieren vervoeren vliegtuigen van ..El Al" wapens en munitie naar Israël. De Zwitserse regering zal zich beraden over diplomatieke conse quenties voor het geval een rege ring in het midden-oosten bij de zaak betrokken zou blüken te zijn. Tijdens de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat ook drie granaten naar het Israëlische vliegtuig zijn gegooid, die echter geen doel troffen. De granaten waren van een type dat vooral wordt gebruikt tegen brandstof tanks en -opslagplaatsen. Als deze wapens een vleugeltank hadden getroffen, was het vliegtuig wel licht in vlammen opgegaan. De aanslag op het Israëlische toestel heeft geleid tot scherpe veiligheidsmaatregelen op het Pa- rijse vliegveld Orly en het Mün- chense vliegveld Riem. Vliegtuigen uit de Arabische landen, uit Israël en uit Grieken land worden in Pariis op grote af stand van vliegveldgebouwen af gehandeld. De napieren van de rei zigers, de vracht en de bagage worden scherp gecontroleerd. In München worden vliegtuigen van de „El Al" door de politie tot de startbaan begeleid en ook ge durende het gehele verblijf op het vliegveld bewaakt. Volgens een woordvoerder van de „El Al" heeft de Israëlische luchtvaartmaatschappij bovendien zelf veiligheidsvoorzieningen ge troffen, „die miljoenen kosten". Een in Beiroet gevestigde Ara bische verzetsorganisatie, die ver bonden is aan de „organisatie voor de bevrijding van Palestina", heeft woensdag bekend gemaakt, dat zij dinsdag in het Joodse deel van Juruzalem tijdbommen heeft laten ontploffen in een arbeids bureau voor Arabieren. Er was. daarbij „een groot deel van het personeel gedood of gewond", al dus de bekendmaking. Jordaanse en Israëlische strijd krachten hebben woensdagmorgen vroeg in het noordelijke Jordaan- dal 25 minuten lang elkaar met machinegeweren en mortieren be stookt. Dit heeft een Jordaanse militaire woordvoerder meege deeld. Volgens hem was het vuur aan Israëlische zijde geopend. Aan Jordaanse zijde waren er geen verhezen, aan Israëliicha zijde vwwBsdeHlfc w*l BEIROET: Portretten van de vier Arabieren, die door het Ara bische bevrijdingsfront worden genoemd als de daders van de aanslag op het El-Al vliegtuig. Boven links Ameenah Ahmad Dahbour, rechts Abdul Muhsen Hassan, onder links Mohammed Abou Al-Hayja en rechts Ibrahim Tawfic. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een rede in de universi teit van Amman gezegd, dat het Jordaanse leger alle wapens en uitrusting heeft vervangen, die in de junioorlog van 1967 tegen Israël verloren waren gegaan. Volgens Hoessein worden de veertig miljoen pond sterling, die elk jaar door Saoedi-Arabië, Koeweit en Libië aan Jordanië worden geschonken, uitsluitend voor militaire uitgaven besteed, aldus meldt radio-Amman, De Israëlische minister van ver voer, M. Carmel, heeft de Arabi sche landen gewaarschuwd „de terroristische activiteit tegen Is raëlische vliegtuigen" onmiddellijk te beoerken of zich onvermijdeliik gesteld te zien voor „de vernieti ging van de burgerluchtvaart routes In het midden-oosten". Volgens het Israëlische avond blad „Maariv" heeft de minister gezegd: „Als de Arabische regerin gen hun luchtverkeer met andere landen willen handhaven, doen zij er goed aan onverwijld de activi teit van de terroristen in te per ken. De Arabieren kunnen niet verwachten hun normale diensten voort te kunnen zetten, terwiil onze vliegtuigen worden aanbeval len en de passagiers gewond". De Israëlische pers heeft woens dag de Arab:sche regeringen en ten dele de wereldopinie verantwoor delijk besteld voor de aanslag op het vliegveld van Zürich. Veel kranten eisen tegenmaatregelen. Het blad „Lamerchav" van de arbeiderspartij vindt dat de aan slagen niet onbeantwoord mo<»en biiiven. De mededeling van „het volksfront voor de bevrijding van Palestina" in Beiroet, dat het de aanslag in Zürich op touw heeft gezet, bewees opnieuw dat de Li banese hoofdstad een centrum van terroristen is. Het rechts-nat'ona- iistische blad „Haiom" schrift dat Israël moet reage-en „omdat onze buren geen andere taal verstaan". Het religieuze blad „Hatzofeh" vraagt zich af hoe lang het we reldgeweten onverschillig zal blij ven. Volgens deze krant „veroor deelt de vriie wereld degenen die voor hun leven vechten en moe-, diet de moordenaars aan". De onafhankeE'ke „Haaretz" merkt op dat miyister Eban dins dag- nog in het parlement Israëls bereidheid tot vrede uitte, maar dat het twijfelachtig is, of de di plomatieke imnasse kan worden overwonnen, zolang de Arabische ianden, gesteund door de Sowjet- Unie en Frankrijk, „doorgaan met hun plannen om de oorlog te her nieuwen". De daders van de aanslag ziin allen afkomstig uit „bezet gebied", zo heeft een woordvoerder van het ..volksfront voor de bevri'diig van Palestina" in Ca'ro verklaard. Vol gens hem was de actie niet geor ganiseerd in en geleid uit Cairo, Beiroet of Damascus. „Ons opper bevel bevindt zich in Jordanië en van daar zijn de leden van het commando vertrokken", aldus de woordvoerder. Hij zei dat de aan val in Zürich was uitgevoerd door Ibrahaim Tewfif, een arbeider uit Haifa: Abdel Aboel Haiia. een ar beider uit Nazareth; Abdel Moh- sen Hassan, een chauffeur uit Lyd- da, en Hamina Dahboer, een on derwijzeres uit Gaza. Israël heeft woensdag een be roep op de Verenigde Naties ge daan snel en doeltreffend op te treden om een einde te maken aan de toenemende ontwrichting van het Internationale luchtverkeer door aanvallen zoals die op het Israëlische vliegtuig in Zürich. Het appèl was vervat in een verklaring, die de Israëlische mi nister van vervoer, Mosie Carmel, in het Darlement te Jeruzalem af legde. Hij zei dat Arabische ter roristen al drie keer uit Libanon ziin vertrokken om Israëlische liinvliegtuigen aan te vallen. „Li banon moet deze p'rat.ennesten op zijn grondgebied uitroe:en". De minister zei dat de Israëli sche regering m»t alle middelen zal waken voor de veiligheid v»n de hichtverWndlngen van het land. De Arabische regeringen en luchtvaartmaatschappijen, aldus mmister Carmel. die hun lucbt- liinen met andore landen willen handhaven, zullen er goed aan doen doeltreffende maatrege'eo te nemen om aanvallen on Israëli sche vlieztu'oen te voorkomen. De minister legde de verklaring af na mens de gehele Israëlische rege ring. „Meneer X", die dinsdag in Zü rich snel reageerde en een van de daders doodschoot, is „een held uit de jongste oorlog (van juni 1967) wiens daden een l-genJe ziin geworden in bet Israëlische lezer", schrijft bet blad „Maariv" woens dag. Hetgeen hif deed, is een nroeve van hetgeen hü in het ver leden heeft georesteerd, zo ver volgt het blad dat er aan toe voegt dat „meneer X" belast is met een „veil'ehe'dsopdracht". „Maariv" herinnert er aan dat, nadat een Israëlisch verkee-svl'eg- tulg tot landen in Algerië werd zedwonzcn, de regering een reeks maatregelen heeft genomen om de veiligheid van de „El AV'-toestel- len te verzekeren. De Zwitserse politie heeft de identiteit van de geheimzinnize Is raëlische schutter onthuld. Het is de 23-jarige Rachamim Mordechai die de Zwitserse autoriteiten heeft meegedeeld „ambtenaar van de Is raëlische regering" te ziin. Egynte acht zich niet verant woordelijk voor welke activiteit dan ook van een Palestijnse com mando-organisatie en Jordanië meent dat de aanval on het Israë lische vlieztuig niets met terreur te maken heeft maar een verzets daad betreft. De officiële Egyptische rege ringswoordvoerder Mohamed Has san el Zavat zei In Cairo: „Wïl dragen geen verantwoordeliikheid voor de activiteiten van Pslest"ns- commando-organisaties. Ik heb dus geen commentaar op welke on afhankelijke actie van onverschil lig welke commandogroep". On een vraag of hij Israëlische represaille* verwacht, zei Zavat: „Israël heeft nooit een voorwendsel nodig ge had om agressie tegen Arabische landen te plegen, agressie die het renresailles noemt". De Jordaanse permanente ver tegenwoordiger bü de V. N. in New York. dr. Moehammed El- Farra, zei in een televisieprogram ma dat de aanval een daad van „verzet" is en geen terreurdaad. De Oostduitse grenswacht heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het vrachtverkeer tus sen West-Berlijn en West-Duits- land vertragingen van soms drie uur bezorgd, zo hebben West- duitse douanebeambten meege deeld. Bij de controleposten op de weg HelmstedtBerlijn wer den de vrachtwagens mondjes maat doorgelaten. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat het verkeer belemmering on dervond. Dinsdag hadden de Oostduitse autoriteiten de auto bahn twee uur gesloten, naar gezegd wegens zware sneeuw val, maar waarnemers zagen de s De Belgische vereniging van be- roensofficieren, die meer dan de helft van het aantal legerofficie ren in actieve dienst omvat, heeft in Brussel een persconferentie ge houden om uiting te geven aan groeiende onlustgevoelens. Wonrd"noca„„* van de ve«"i- ging, onder leiding van een luite nant-kolonel. klaazdcn ov- -■>. ciaie devaluatie" van hun stand en onzekerheid over de carrière, o.a. door toenassing van taalwetten die een einde moeten maken aan het overwicht van Franstalige officie ren. en reorganisaties. Zij bepleiten een soort legerpact van de Belgische politieke par- tiien, zodat al te grote schomme lingen in de militaire politiek en met name in het nersoneelsbeleid bij regeringswisselingen zouden worden voorkomen. Ook vroegen zij obiectieve en volledige informatie van het mili taire personeel en een streven van de overhe;d naar oprechte en reële samenwerking met de verenigingen van beroepsmilitairen. Libanon vreest een omvangriike represaille-aanval na d° Israëlische eis dat de revering in Beiroet dient te hande'en cm nog meer aanval len op Israëlische burgervliegtui gen te voorkomen, zo zegzen de waarnemers in Beiroet. Hoewel off;r.leel is ontkend dat de vier Arabieren die d° aanval in Zürich uitvoerden, uit Libanon kwamen of daar woonden, ziin het vlieg veld van Beroet en openbare ge bouwen in die stad oder ver scherpte bewaking gesteld. De waarnemers wüzen erop dat de aanval op het vliegveld van Beiroet uit wraak voor de aanval on een Israëlisch vliegtuig in Athene ook werd voorafgegaan door een waarschuwing van de Is- raë1:sche minister Carmel. Het onafhankelijke b'ad „A1- Nahar" schreef dat. de wereld nu afwacht waar Israël zal toeslaan. De New York Times heeft woensdag gemeld, dat er in Cairo aanwijzingen zijn dat de Sow'et- Unie de laatste weken meer wa pens naar Egypte zendt ter ver sterking van land- en luchtstrijd krachten. Dit materieel zou nodig zijn voor een nieuwe divisie, die in het gebied van Alexandrië zou worden gevormd. Voorts zouden grote eenheden worden gevormd I in de omgeving van Ca'ro, waar Egypte een van zijn drie legers heeft gestationeerd. De andere twee legers liggen langs het Suez- kanaal. Het Newyorkse blad noemde het moreel van de Egyptische strijd- In Moskou is woensdagochtend een proces begonnen tegen de 31-jarige Irina Belgorodskaja. die beschuldigd wordt van „het vervaardigen en in omloop bren gen van materiaal waarin de staat wordt belasterd". Zij werd op 7 augustus van het vorige jaar aangehouden, nadat zii in een taxi een viiftigtal doorsla gen had laten liggen van een politie van dissidente Intellec- tulen. In dit verzoekschrift werd de vrijlating gevraagd van Anatoly krachten „op zijn gunstigst twij felachtig". Het peil van de Egyp tische militairen zou onder dat van de Israëliërs liggen. Bij de Egyptische vliegvelden zouden betonnen schuilplaatsen worden gebouwd. Volgens het blad be schikt Egvpte nu over 15 opera tionele luchtbases. Naar hooggeplaatste medestan ders van Nasser hebben verklaard voorzien de Russen Egypte s'e-hts in beperkte mate van militaire onderdelen om het land af te hou den van militaire avonturen. Martsjenko, die toen in hechte nis was genomen, omdat hij in een brief aan Russische bladen had geprotesteerd tegen de druk op Tsjecho-Slowakije. Op de dag dat Rusland en vier andere Oosteuropese staten Tsjecho- Slowakije binnenvielen, werd Martsjenko tot een jaar dwang arbeid veroordeeld, omdat hij niet in het bezit was van een voor Moskou geldige verblijfs vergunning. Irina Belgorodskaja is familie van Larissa Daniel, de vrouw van de gevangen schrijver Da niel die zelf vorig jaar tot vier iaar verbanning werd veroor deeld wegens deelneming aan een demonstratie tegen de be zetting van Tsjecho-Slowakije. Irina die ingenieur is, kan tot drie jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. Niettemin zag zij er opgewekt uit toen zij de- rechtzaal betrad. Vrienden van haar en buitenlandse persver tegenwoordigers mochten niet binnen. Een ander proces in Moskou dat ook woensdag' zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Naar verluidt is ziekte van de president van de recht bank hiervan de oorzaak. Deze zaak betreft de 30-jarige Ilja Boermistrowitsj, een wiskundi ge. die zich moet verantwoor den omdat hij in het bezit was van getypte exemplaren van een „ondergronds" letterkundig werk. De rechtbank veroordeelde Irina tenslotte tot 1 jaar werk kamp. Gezien het lange voor arrest is het de vraag of zij nog naar een dergelijk kamp zal worden gestuurd. Toen zij onder politiebewaking de rechtbank verliet, wuifde zij glimlachend naar haar vrienden op straat. Deze probeerden haar bloemen te geven, maar de be wakers gooiden die weg. VAN HET ZUIDEN UIT DOOI Een depressie die woensdag avond boven west-Frankriik lag, verplaatst zich in noordoostelijke richting. Hierdoor wordt de vorst- grens, die boven België lag naar ons land verplaatst. Van het zui den uit zal vandaag dus minder koude lucht met temperaturen bo ven nul ons land binnenstromen. Het front, dat de voorste begren zing vormt van de dooi gaat ver gezeld van een neerslaggebied. Deze neerslag zal in hoofdzaak vallen in de vorm van ijzel en regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. De wind ruimt daarbij van noordoost naar zuidoost en zal langs de Waddenkust aanvanl nog hard of stormachtig zijn. sluiting als onderdeel van de tegenmaatregelen waarmee Oost- Duitsland heeft gedreigd in ver band met de Westduitse presi dentsverkiezing in West-Berlijn. Voor de Oostduitse doorlaat post Marienborg stonden woens dagochtend af en toe rijen auto's van anderhalve kilometer, maar tegen de middag was het ver keer vrijwel normaal. Chauf feurs vertelden op het grootste deel van de 170 km lange weg door Oost-Duitsland weinig hin der te hebben ondervonden van de sneeuw. Het door president De Gaal!* aangekondigde referendum ovet reelona'e hervormingen en een hervorming van de senaat zal op 27 april worden gehouden. Dit fe woensdag na afloop van de weke» liikse kabi"et«ve-gadering in Pa rijs bekendgemaakt. Het wordt de vijfde volkssteun rrting in Frankriik onder het be wind van De Gaulle. De bevolking zal zich moeten uitsnreken over verandering van de senaat van een wetgevend orgaan in een sociaal- economisch adviesliriiaam en toe kenning van een zekere mate van zelfbestuur aan de 21 districten, De gaullisten zullen in ieder ge val „ja", stemmen, d? communis ten „nee". De socialistische fede ratie, het centrum en del onafhan kelijke republikeinen willen de of ficiële tekst van het ontwerp af wachten alvorens zich uit te spre ken. In de eerste dagen van maart zal president De Gaulle over het referendum een toespraak tot het volk houden. In een kerk van Bordeaux is woensdagochtend een korte rouw dienst gehouden voor de begrafe nis van de twee kinderen Four- quet, die twee dagen geleden door hun vader na een belegering door de politie werden doodgeschoten. Ook maakte Fourquet een einde aan zijn ei een leven. De moeder van de kinderen woonde de dienst bij. Toen het pu bliek haar had ontdekt, werd zij vijandig bejegend. De aanleiding tot het drama was ds scheiding van het echtpaar Fourquet, waar bij de kinderen aan de moeder werden toegewezen. De vader wil de zich niet bij deze uitspraak neerleggen. Nabij de Schotse plaats Inver ness zijn woensdag 39 skiërs be dolven door een lawine. 32 van hen wisten zichzelf uit de sneeuw te bevrijden. Het duurde enige tiid, voordat de overige zeven waren uitgegraven. Drie van de skiërs werden met zware ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. medegedeeld door het K. N. M. I, te De Bilt, geldig tot hedenavond Plaatselijk ijzel Veel bewolking met in het noor den van het land tijdelijk ijzel of sneeuw en in het zuiden enige regen en hier en daar m'st. Matige tot krachtige aan de Waddenkust aanvankelijk af en toe stormach tige wind tussen noordoost en zuidoost. Lichte dooi, maar in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 2" FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.32 4.08 4.42 4.51 n.m 3.58 4.34 5.08 5.17 VRIJDAG 21 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.42 5.05 5.18 5.41 5.52 6.15 6.01 6.24 ZON MAAN op onder op onder febr. 20 7.46 18.03 9.00 23.0f 21 7.44 18.04 9.12 22 7.41 18.06 9.25 0.»

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1