GARAGE R. R. VISSER AUTO'S KIJKEN IN AMSTERDAM EN BIJ DE ZEEUWSE DEALERS Vauxhall Viva 5.995.- Vauxhall - een Brits produkt van General Motors [1] Pagina? TERNEUZEN v^ensffagTS fébraatï I960 j/B' ymijK.zcEtrw Nog tot en met zondag 23 februari a.s. kan men een bezoek brengen aan de 58e R.A.I.-tentoonstelling van personenwagens te Amsterdam. Tot dan kunnen de autoliefhebbers, en onder hen moeten we zeker ook de dames rekenen, kennis nemen van wat de auto-industrie uit II landen, vertegenwoordigd met 70 merken, in het jaar 1969 aan nieuwe of aan de reeds bestaande modellen te bieden heeft. Wanneer Amsterdam te ver mocht zijn, dan zullen de Zeeuwse dealers, die een groot gamma van de totale wereldmerken vertegenwoordigen, u zeker willen ontvangen in hun daarvoor ingerichte showrooms waar bij de meesten reeds de nieuwste modellen te zien zijn, en waar een proefrit eveneens tot de mogelijkheden zal behoren. Het is de Zeeuwse dealers zeker aan te zien, dat ook zij met hun tijd meegaan en kosten noch moeite sparen om hun kring van klanten tot tevreden berijders te maken en dat zo te houden. Op deze pagina vindt u een interessant artikel over de autotechniek, comfort en de veiligheid, iets waarmee de autorijder op de hoogte moet zijn INCLUSIEF B.T.W. O* felle, flitsend snelle Viva. Met 1159 cc motor, goed voor 57 pk. Veiligheldsstuurkolom, 4 ver snellingen, ruim interieur, grote kofferruimte. De voordelige 4-persoons Viva. Er zijn méér Viva's: met 3 verschillende motoren, in extra luxueuze uitvoeringen èn als supersnelle GT. SHOWROOM: NOORDSTRAAT 102 PARKEERTERREIN TEL. 01159—7900 (3 lijnen) Autotechniek - comfortabel en veilig autorijden Mede door het klassieke voortschrijden der techniek zijn er in ons land al meer dan 2.000.000 personenauto's. Van de heroïeke vorm is de auto een ponton achtig werktuig geworden, waarvan velen aannemen dat het zijn definitieve conceptie reeds nu gekregen heeft. De mening dat de auto ongeveer de vorm van een druppel zou krijgen met front besturing is door de laatste botsing- proeven weggevaagd, daar een ruimte aan de voorzijde welke vervormings- arbeid kan opnemen bijzonder wense lijk blijft, evenals trouwens aan de achterziide, gezien het enorme enthou siasme dat bestaat voor het organise ren van kettingbotsingen. Voor wat betreft motoropstelling en aandrijving wordt nog steeds gevarieerd maar de motor achter zal men in nieuwe con structies zelden meer aantreffen, hoe sterk aanvankeliik de stroming in deze richting ook was. \Vij willen hier zo beknopt mogelijk de ontwikkeling van de techniek met betrekking tot de auto schetsen. VOORWIEL- OF ACHTER WIELAANDRI.TVING, MOTOR VOOR OF ACHTER Toen Porsche de V.W. concipieerde, kopieerde hij in vele opzichten T.etwin- ka, maar de motor achter blijft con structief voor wat betreft de weglig- ging en windgevoeligheid niet de beste oplossing. Tot een zeker wagengewicht en een zekere snelheid is de motor achterin aanvaardbaar (bijv. bij de 100 km per uur die Hitier voor de V.W. het maximum noemde). Bij hogere snelheden eist deze motoropstelling van de.' bestuurder echter enig inzicht ten aahzien van de gedragingen van zijn voertuig, en worden enkele ascon- structies evenals hogere voertuigge wichten ontoelaatbaar, Voorwielaandrijving wint terrein, en vporai in de kleine en middenklasse auto biedt deze aandrijving veel moge lijkheden, daar men meestal nog niet tot toepassing van een dure complica tie als stuurbekrachtiging behoeft te komen. De gewichtsverdeling blijft ook bij vollast bij voorwieiaandriiving meestal voldoende voor een goede grip. Velen achten het samengestelde geheel van aandrijf- en stuwkrachten in bepaalde omstandigheden ongunstig tot behoud van de optimale grip; het komt ons voor dat ook een bepaalde profilering van het loopvlak hier een belangrijke rol zou kunnen spelen. De aflopende motorkap, welke de moderne lijn vergt brengt wel eens problemen met de plaatsing van de motor, die echter ook al zo laag mogelijk moet komen te liggen om een laag zwaartepunt te bereiken. De blijkbaar voor de hand liggende constructie i.e. de boxermotor voorin, is na verdwijnen van de Panhard nog uitsluitend te zien bij de Lancia Flavia (in feite ook bij de DAF 33 en 44, maar deze hebben achterwielaandrijving). De meeste automobielen worden met de vanouds bekende en meest toegenaste cónstructie motor-voor-en-aandriving- achter gefabriceerd, o.a. nagenoeg alle Amerikanen; in Europa is er echter een groeiend aantal uitzonderingen, dat de régel bevestigt. VOORWIELOPHANGING Toen in de jaren dertig de vaste voor as snel verdween, was een groot aantal niet altijd even eenvoudige construc ties ter. ophanging en afvering van de voorwielen op de tentoonstellingen te zien, De half elliptische dwarsveer bleef nog lang in zwang, zelfs als wiel- geleidend element, maar duidelijk te kent zich de McPherson „Poot" of Fe- derbein af als de meest 'allround toe pasbare voorwielophanging, zie nage noeg alle Europese Fordprodukten, Peugeot- en BMW-typen, Porsche en V.W.-411. Deze ophanging met de hoogliggende schroefveer vergt constructief een ste vige uitvoering van het bovenste ge deelte van het voorfront, maar - deze constructie is mede gewenst ter ver krijging van een redelijke wee-stand bij frontale en half frontale botsingen, met ais ideaal een controleerbare ver traging door middel van een vervor ming welke de schok, door te geven aan voor de passagiers bestemde ruim te, zo gering mogelijk maakt. Bij een G.M. produkt heeft men de stand van beide voorwielarmen gewij zigd door de ophangpunten aan het chassis verder uit elkaar te plaatsen: er ontstaat nu een andere houding van het voorwiel bij een grote invering, waardoor een meer positieve wiel- vlucht t.o.v. de wagen wordt behouden, hetgeen een stabiliserende invloed heeft op het voertuig. Dat deze wijzi ging wel zin heeft bij een dergel'ike wielophanging, die nu eenmaal niet ideaal is, spreekt voor zich. Bü de McPherson „Poot" blijft een dergelijke positieve wielvlucht of camber behou den. Vermoedelijk is het feit dat bij de uit voering de wielvlucht zwaar negatief wordt minder erg, en als men beide wielarmen parallel ODStelt bl"ft de wij ziging van de camber zeer gering. MOTOREN BEGINNEN HUN AUTO'S TE OVERLEVEN Dankzij een geperfectioneerd samen spel tussen de motorfabrikant, de olie- en brandstofleveranciers en de toeleve ringsbedrijven overschrijden de meeste motoren de 100.000-km grens, ook al wordt dit aantal kilometers bij elkaar gedraaid met vele koude starts in b.v. zes a zeven jaar. Motoren en auto's die hoge kilometra- ges per jaar moeten draaien, bereiken een levensduur die tegen de 150.000 km gaat liggen. Vele motordelen moeten reeds door de daarop uitgeoefende massa traagheids krachten niet te krap zelfs royaal be meten zijn en kunnen reeds daardoor een langer leven bereiken, terwijl con trole en selectie van de door de toe leveringsindustrie verkregen onderde len mede bepalend zijn voor de levens duur van de krachtbron. De gebruiker zelf heeft echter toch nog enige „in spraak" met betrekking tot het berei ken van een lange levensduur van de motor, te snel koud wegrijden, te lang topsnelheid draaien, ontregeling door te weinig onderhoud van de ontstekings installatie en carburatie, kunnen de levensduur in ongunstige zin beïnvloe den. De thermostaten zijn tot een hoge trap van betrouwbaarheid gekomen, de rol- hoes is daardoor verdwenen. De den kende ventilateur is zijn meerprijs al tijd: nog waard doch wordt helaas te weinig toegepast. WAAR BEGINNEN MET DE STRIJD TEGEN DE LUCHTVERONTREINIGING Ook hier een punt dat praktisch wel door overheidsvoorschriften tot een oplossing gebracht zal worden, daar produktie van zo min mogelijk giftige uitlaatgassen geen „selling-point" vormt. Tot nu toe is de situatie als volgt: men rijdt liever met een niet perfekt afgestelde carburatie en ont steking, zodat zelfs het benzinever bruik ongunstig wordt, omdat al thans op het eerste gezicht afstel lingswerkzaamheden meer kosten dan de liters benzine die extra verstookt worden, ook al kosten die liters nu reeds ruim ƒ0,60. Dat voorschriften zelfs in ons tochtig landje zullen komen is onafwendbaar De automobielindustrie is echter dan reeds door overheidsvoorschriften in de grote producerende landen zo ver, dat er geen problemen meer zijn ten aan zien van de uitvoering. Volvo heeft nu met een vrij grondig ge wijzigd inlaatsysteem veel successen geboekt. Dit eind 1968 gelanceerde in laatsysteem is naar aanleiding van de in de U.S.A. ontwikkelde normen uit gevoerd Het vermogenverlies bleek slechts 2 pk te bedragen; dit aantal pk's is terug te innen met een denkende ventilateur, hetgeen ook door Volvo is geschied. De elektronische en mechanische in- spuitapparatuur blijft ook een oplos sing bieden, maar blijkt toch te duur en kan vooral daarom bij- de goed kopere merken moeilijk toegepast wor den. Het andere systeem om de o'nver- brande koolwaterstoffen en koolmono- xyde in de uitlaat te verbranden geeft ook mogelijkheden. Wat het beste en het goedkope systeem is zal de prak tijk leren. NIEUWS TEN AANZIEN VAN ENKELE ONDERDELEN Is de hardrubber accubak zijn einde ge naderd? Hardrubberen accubakken worden tegenwoordig vervangen door éen bak van kunststof die lichter en sterker is, bestaande uit een mengsel van polypropyleen en polyethyleen. De wanden van de accucellen kunnen nu véél dunner gehouden worden, n.l. 1,8 mm versus 6,3 mm. Bij een 12 volt accu maakt dat een verschil van ruim 3 cm, d.w.z. men kan de accu kleiner maken dan wel meer platen in de cellen on derbrengen. Vöor- en achterruit worden 4 in de U.S.A. voor meerdere doeleinden bruik baar gemaakt, hetgeen mogeliik is, om dat gelaagd glas aldaar wordt voorge schreven. De achterruit voorzien van draadjes ter verwarming, waarmede in- en. uitwendige aanslag worden voor komen, is ook in Europa als extra reeds leverbaar. In de nieuwste Pon- tiac is in de voorruit een T-vormige draad aangebracht, welke als antenne fungeert voor middengolf en FM. DE VERLICHTING Plaatsen van berm- en mistlampen was door de beter geworden koplampen meestal niet meer noodzakelijk. De ha logeen Hodium) gloeilamp heeft weer een verhoging van de verkoop van de berm- en mistlampen te zien gegeven. Ten aanzien van de voorschriften be- 'Trèffende gebruik en montage van deze lampen is men van de zijde van de wetgever" niet direkt glashelder. Nederland staat hier met alleen, ook in Zwitserland zijn er prob'emen. Of we reeds heden gelukkig moeten zijn met die halogeenlamp menen we te moe ten betwijfelen, omdat de lichtop brengst groter is. Dit bezwaar neemt af, naarmate de halogeenlamp meer toepassing gaat vinden. De afstelling van de lampen is gemeenlijk slecht, en bij volle belading heeft de grotere in vering van de achterveren steeds een te ho e stand van de koplampen ten ge volge. REMINSTALLAT1ES KRIJGEN STEEDS MEER AANDACHT Na een ruim 40-jarig bestaan er van begon de mensheid- het hydraulisch remsysteem blijkbaar meer te wantrou wen. De gedachte dat een klein lekje het remsysteem onbruikbaar maakt voerde tenslotte tot het gescheiden cir- circuit met enkele betere uitvoeringen, waarbij beide voorwielen plus een ach terwiel een circuit vormen. Overheidsvoorschriften, direct of in direct, sturen sterk in de -richting van het gescheiden hydraulisch systeem. Inherent aan het gescheiden systeem is een zo krap mogelijke afstelling van het rempedaal, d.w.z. dit pedaal mag slechts een zo klein mogelijke slag ma ken wil niet bij lek worden van één circuit de slag van het rempedaal zo groot worden dat men in de vloer trapt. Bij* de schijfrem is een automati sche afstelling nog niet leverbaar, ech- ,ter wel bij.de trpmmelrem, waarbij de speling tussen schoen en trommel auto matisch zo gering mogelijk gehouden wordt. De bekrachtiger ziet men bij de meeste auto's boven de 1000 kg stan daard toegepast. De Amerikanen gaan nu ook iets in de schijfremmen zien, zij passen meer de ongetwijfeld betere, dubbele schijfremmen met ventilatieschoepen toe. Ook al weet de automobielindustrie sedert de jaren dertig dat blokkeren van de achterwielen tot weg- en om zwaaien van het voertuig leidt, het toepassen van remkrachtregelaars (en dan werkelijke regelaars en niet be grenzers) geschiedt slecht langzaam. Intussen zijn er echte antiblokkeer- inrichtingen, doch we zullen toch nog geduld moeten oefenen voordat we deze, de slip van de achterwielen, werkelijk verhinderende toestellen op onze huis-, tuin- en keukenauto's zullen zien. De schijfrem achter, die het blokkeren van de achterwielen in belangrijke mate voorkomt, vindt nog beperkte toepassing. Begint de automobielgebruiker te be seffen dat de reminstallatie volmaak ter kan? Begint hij zich te realiseren dat er tenminste remkrachtregelaars op de achteras moeten zitten? Of is de onkunde nog te groot? Als zelfs vrachtautochauffeurs, die toch be roepsrijders zijn, deze remkracht regelaars zoals in Duitsland wet telijk voorgeschreven hier van de wagens verwijderen omdat ze bij remmen strepen op de weg willen zien, dan hebben we het idee dat er nog veel, héél veel opvoedend werk moet worden verricht. Het is bijzonder moeilijk om auto mobilisten bij te brengen, dat met één nog net niet slippend wiel een grotere vertraging kan worden ver kregen dan mét een slippend wiel.. Commentaar van vele vrachtauto chauffeurs luidt: de politie wil spo ren op de weg zien, oftewel strepen van slepende wielen als bewijs dat er optimaal geremd is. We laten deze opmerking voor wat hij is. COMFORT IN THEORIE EN PRAKTIJK Steeds meer wordt in de voortdurend fraaier wordende drukwerken gesug gereerd dat de fabrikant het accent meer legt op comfort. Maar dan komt de praktijk, en dan blijkt dat de fabrikanten in diep el lendige omstandigheden verkeren, omdat de kopers zulke sterke afwij kende afmetingen bezitten van be- ngn, armen en wat daar tussen zit. Nu de autogordels in zwang' zijn en velen ook de diagonaal-gordel toe1 passen, komen nieuwe problemen t.a.v. bereikbaarheid van het dash board sterk naar voren. Dat U tijdens de rit niet bij het dash boardkastje kunt, a la bonheur. Maar de bediening van lichten, ruitenwis- ser_en sproeier, choke en voor de ro kers het bereiken van de asbak moe ten toch kunnen plaatsvinden zon der het bovenlichaam naar voren te hoeven brengen. Hebt U nu een beetje lange benen dan kunt U dat bij de meeste auto's niet, omdat Uw stoeltje te ver achteruit geschoven staat. Hebt U (het idee dat U moet sturen als Formule I jongens die niet anders kunnen dan met gestrekte armen, dan bent U helemaal nergens meer. Nieuwe oproltechnieken bij veiligheidsgordels vangen dit be zwaarrechter weer op. - - Maai- als nu toch de gescheiden stoelen terecht algemeen geaccep teerd zijn en de pook in de vloer toch prettiger is dan de zwengel on der het stuur, waarom.dan niet meer bédiCningsknopjes geplaatst in de buurt van de pook, dus op een ta- bleautje tussen de beide zittingen? 'Dè ventilatieruitjes, in 1932 uitge vonden door de Gebr. Fischer, die de bodies van G. M. maakten, zijn nu bij het 1969-type Buick verdwe nen. Ze hebben het lang uitgehou den, ondanks het lawaai dat ze ver oorzaakten mitsgaders het vacuüm dat ze de wagen zogen. DE „PASSIEVE» VEILIGHEID Na verhoging van de actieve veilig heid van de auto d.m.v. betere vering, remsystemen en banden be nevens verlichting en signalering, welke de wagen een betere weglig- ging onder alle denk- en ondenkbare omstandigheden geven, neemt meer en meer de passieve veiligheid onze aandacht en die van de construc teurs in beslag. Laten we voorop stellen dat ieder ge schrijf c.q. gepraat over passieve vei ligheid, d.w.z. de veiligheid welke de wagen biedt ten opzichte van de in zittenden, volkomen nutteloos is, in dien men niet overtuigd is van het nut van autogordels, en deze ook dagelijks (en vooral) in de stad toe past. de autogordel moet ons hoe den voor het uit de wagen geslingerd worden mitsgaders de 2e botsing, d.w.z. de botsing van het lichaam met het wageninterieur nadat de wagen tegen het obstakel tot stilstand ge komen is. v Veel wordt geschreven over het pas sagierscompartiment dat zoveel mo gelijk intact moet blijven. We kunnen hierin de aanrijding in vele gevallen overleven mits we niet met hoofd of borstkas te - pletter slaan tegen het dashboard en voorruitstijlen, terwijl zware been- en bekkenbreuken voor komen doordat we met onze X kg in hét vooronder geperst worden en onze benen ook deze krachten niet kunnen weerstaan. We zullen met de heupgordel die ons nagenoeg in ons zwaartepunt pakt reeds veel kunnen redden, maar dan moet die gordel goed bevestigd zijn, de goede richting bezitten t.o.v. ons lichaam en goed vast zitten aan onze heup. Als blijkt dat velen in de auto gordel niet veel heil zien, komt dat mede door ons heterogene wagen park, dat er bijv. in de U.S.A. ondanks de import van V.W. en andere Euro pese merken geheel anders uitziet. We geven toe dat auto's van 500 h 600 kg kansloos zijn tegen auto's van 3 x dit gewicht i.e. de Amerikanen en duurdere Europeanen, maar die kleine voertuigen kunnen vaak tegen elkaar botsen c.q. tegen andere obsta kels. Die 1500 al800 kg wegende auto heeft weer weinig kans tegen vracht auto's, bussen etc. WAT MAG OF MOET MEN VAN HET PASSAGIERS COMPARTIMENT VERWACHTEN? Velen menen dat men zonder enig voorbehoud mag eisen dat de auto over de kop moet kunnen slaan zon der dat het bovenste gedeelte i.e. de raampartij in elkaar slaat. De vraag is gewettigd of dit över de kop slaan moet plaatsvinden op de verharde weg dan wel in de berm c.q. op de zachtere bodem. De heer Riesen, die zomer '67 te Noordwijk de onvergete lijke demonstratie hield, gebruikte voor het herhaalde malen over de kop slaan uitsluitend oude V.W.'s. Een Studebaker 1956 hield deze maltraitie niet uit. Het is interessant te zien wat mén moet doen om de voorruitstijlen en de kapconstructie stevig genoég uit te voeren om de salto te kunnen verdragen. Bij de nieuwe SAAB 99 ziet u zware doorlopende „liggers" gebruiken van 3 mm plaatdikte. Moet men, behou dens bij de SAAB 99, kiezen tussen optimale sterkte of optimaal gezichts veld? Vele z.g.n. hardtop modellen zijn te zwak, zware versterkingen in het dab zijn in de U.S.A. reeds, voorgesteld en dat diverse Europese auto's te zwak zijn voor een salto is een feit. Aan het rijden in een open auto durven velen heden ten dage niet eens te denken, gebruik van autogordels heeft hier geen zin indien niet tevens een zware „roll over" stang over de wagen ge monteerd wordt. DE ZIJKANT De befaamde New York Safety Car heeft portieren van 38 cm dikte, de wagen weegt dan ook 1860 kg. De meeste constructeurs denken liever maar niet aan botsingen in de flank, maar bij kruisingen zijn deze botsin gen schering en inslag. In de U.S.A. (General Motors) begon men de por tieren zwaarder te construeren door kokerbalken aan te brengen, hetgeen het wagengewicht met ruim 20 kg verhoogt. De verbetering van de sloten, welke openspringen voorkomt, heeft nu bü vele merken plaatsgevonden. Wij zijn op de goede weg; over enkele jaren zal de auto veiliger kun nen zijn dan nu. Helaas brengt dit veilig maken .voor de Europese fabri kant meer problemen dan voor zijn Amerikaanse collega gewichtsver hoging is in Europa met zijn steeds zwaarder belaste benzine bijv. funest, aan hogere topsnelheden is niet de minste behoefte. Het publiek begint dit langzaam in te zien, maar de auto beoordelen op zijn „features" de vei ligheid betreffende is moeilijker, dan na te gaan of de topsnelheid vermeld in de folder juist is-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7