PROVINCIAAL NIEUWS Griep? Chefarine „4" doet wonderen! ~fhjpiarÏ£aó TJpwrvtaê HET GOUD BLINKT Jaarvergadering afd. Zaamsiag ZLM K0MPL0T TEGEN S0EHART0? Ontslagen van rechtsvervolging na dodelijke aanslag op vrouw en zoontje Treinramp in Zuid-Afrika Terneuzen Aardenburg Axel Bruinïsse Oost burg Othene Sluis Terneuzen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Bomontploffing in Valencia Grote jjuwelendiefstal in Messina de senoritas van Hofnar ffüjfnortim Dertig doden Treinongeluk in Beieren WWhidag lSTébmari 1969 DE VETTE ZEEUW FaginaS „Incidenten" bij t Petrus Hondiuslyceum Maandagmiddag omstreeks 12 uur ontstond een incident by het lyceum, toen enkele leerlingen door het sluiten van het heit ae toegang tot het schoolterrein on mogelijk maakten. Onder het naar voren brengen van hun wensen betreffende net carnaval bleven de leerlingen enige tijd buiten het schoolter rein. Nadat de hekken weer waren geopend, maakte de leiding van de school bekend, dat aan de wensen zou worden tegemoetge komen. De schoolleiding trad zeer sportief op, waardoor het hele in cident met een lachertje afliep. Dinsdagmorgen hadden de ka bouters het hek echter weer ge sloten met behulp van een ste vige ketting. Er moest een ijzerzaag aan te pas komen om de lessen, zij het met enige vertraging, een aan vang te doen nemen. Vergadering konijnen- en pluimvee vereniging De vereniging van konijnen- en pluimveehouders te Terneu zen hield zaterdag een algemene vergadering. Besioten werd in verband met het 40-jarig bestaan dit jaar een kringten toonstelling voor geheel Zeeuws-Vlaanderen te organiseren voor konijnen, kippen en sierduiven en wel op 14 en 15 november 1969. Wat de financiën betreft over het afge lopen jaar kon de penningmees ter een optimistisch geluid laten horen. Verder werd gememo reerd dat verschillende leden op de grootste tentoonstelling van Nederland uitstekende resulta ten hadden behaald. In een be- stuursvacature kon worden voor zien door de benoeming van de heer P. de Zeeuw. Er zal om myxomatose tegen te gaan twee keer gelegenheid zijn de dieren te laten immuniseren, n.l. begin juni en begin augustus. Het tatoëren werd vastgesteld elke le zaterdag van iedere maand van 9 tot 11 uur bij de heer P. K. de Jonge. Tijdens de rondvraag werd gesproken over samenwer king met andere verenigingen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen. Tevens zal worden getracht nieuwe leden te winnen. Inlichtingen verstrekt 't secretariaat, Hogen- dijk 27. Aanbesteding Ten gemeentehuize vond de aanbesteding plaats van de re constructie van de traverse door de kom van Aardenburg. De laagste van de 13 inschrij vers was het aannemingsbedrijf v/h firma B. M. van Noordenne en zoon te Hardinxveld-Giessen- dam voor 160.742,40. Het werk werd gegund aan deze laagste in schrijvers behoudens goedkeu ring van hogerhand. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde de heer S. A. C. Dierick uit Aardenburg voor het kandidaatsexamen electrotech- nisch ingenieur. Door auto gegrepen ^Maandagmiddag om vijf over één stak het 4-jarig zoontje van de familie D. uit Axel plotseling de Rooseveltlaan over en werd gegrepen door een passerende personenauto, bestuurd door E. M. de C. uit Overslag. Het jongetje liep een hersen schudding op. Nadat dokter Boor de eerste hulp had verleend, werd het knaapje naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoerd. De toestand is zeer ernstig. De afdeling van de Z.L.M. te Zaamsiag kwam in jaarvergade ring bijeen onder leiding van de heer J. J. de RegtDekker. In zijn openingswoord vestigde deze de aandacht op de verande ringen in het maatschappelijk be stel, zowel in Europees als lande lijk verband. Vrijwillige of gedwongen samenwerkingsvormen brengen gewijzigüTe-strukturen, ook op het terrein van land- en tuinbouw. Onze bedrijven kunnen zich zo niet meer handhaven, laat staan zich ontwikkelen, als ze zich niet aanpassen aan de wijzigingen in het wereldgebeuren. De agrarische ondernemer zal bereid moeten zijn risico's te ne men zonder zekerheid van een positief resultaat. Terugziend op 1968 typeerde de heer De Regt dit jaar als het meest natte en ongunstige jaar, dat onze generatie heeft meege maakt. Tijdens de oogst van de vroege gewassen zoals vlas en erwten werden abnormaal veel regendagen geregistreerd. Ook de aardappeloogst verliep slecht De suikerbietenoogst met zijn hoge tarrapercentage en zijn lage gehalte leverde een laag over schot op. Op de meeste fruitteeltbedrij- ven zijn de uitkomsten en ook de vooruitzichten verre van roos kleurig. Droevig is het, dat in de E.E.G., die zelf een teveel aan fruit pro duceert, zoveel tonnen fruit uit landen buiten de gemeenschap worden geïmporteerd. De wijze, waarop dr. Mansholt in de Europese ministerraad een uiteensetting heeft gegeven van de henstruktuering van de land bouw, baart zorgen. De plannen tot prijsverlaging van enkele basisprodukten zijn weinig moedgevend. En toch: het zaai- plan is opgemaakt. Na 'n periode van wat rust komt het werk ons weer opeisen. Met de woorden: „Hier op de landen wacht het groen van wei en akker. Zo God wil, wordt het wakker na deze lange winternacht", besloot de voorzitter zijn ope ningsrede. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Boogerd herkozen. In plaats van de heer J. van Hoeve, die niet herkiesbaar was, werd de heer W. Dekker gekozen. De voorzitter sprak de heer Van Hoeve toe en bracht hem dank voor het werk, dat deze voor de vereniging had gedaan. Uit waardering overhandigde hij hem een boekenbom De verkiezing van kringbe stuursleden geschiedde bij accla matie. De heren J. J. de Regt en A, Dees worden herbenoemd. Bij de huishoudelijke zaken wordt besloten in samenwerking met de N.C.B. te geraken tot een bedrijfsverzorgingsdienst. Be langstellenden hiervoor kunnen rich met de secretaris, de heer A. Dees, in verbinding stellen. Een commissie, bestaande uit de heren D. Dekker, W. Dekker en Jac. Dees, heeft zich bezigge houden met vragen over de toe komst van de land- en tuinbouw. De voorzitter was hen daarvoor dankbaar en zegde verdere publi- katie te zullen bevorderen. De voorzitter gaf daarna het woord aan mr, E. Wage, alge meen secretaris van de Z.L.M. uit Goes. Deze begon met 'n bespreking van het plan Mansholt. Hij ver strekte cijfers over de bedrijfs- grootte, waaruit bleek dat in de È.E.G. slechts 170.000 bedrijven van meer dan 50 ha, d.i. 3 Va van het totaal aantal bedrijven, voorkomen. In Zeeland is dit per- tage 4% Van de veebedrijven heeft 80 van de bedrijven minder dan 10 koeien. Wat de leeftijds opbouw betreft blijkt, dat 50 van de boeren in de E.E.G. ouder is dan 57 jaar. Volgens de heer Mansholt werkt de landbouw met een totaal verouderd produktiesys- teem en wil hij de landbouw hieruit helpen. De heer Wage is het met deze plannen niet eens, want in de praktijk blijkt dat ook op klei nere bedrijven een goed inkomen wordt gehaald. Ook in het plan Mansholt, al dus spreker, zal prijsverhoging van de produkten onontbeerlijk zijn om tot een redelijk inkomen te geraken. Hoewel er ook posi tieve facetten in het plan zitten, acht hij het niet waarschijnlijk, dat het binnen korte tijd zal wor den gerealiseerd. Nadat de spreker een aantal vragen had beantwoord, dankte de voorzitter de heer Wage voor zijn inleiding. Een gezamenlijke koffiemaaltijd besloot deze bij eenkomst De mosselhandel In het mosselfonds van het pro- duktschap voor vis en visproduk- ten zijn dit seizoen ruim hon derdduizend tonnen mosselen van honderd kilogram terechtge komen. Kwekers, die aan de leve- ringseisen voldoende mosselen niet aan de handel konden ver kopen, konden ze voor 11,50 per ton aan dit fonds kwijt. Op maan dag 24 februari is die mogelijk heid vervallen en op 11, 12, 13 en 14 maart worden de ingeleverde mosselen aan de meestbiedenden verkocht. Op 23 april eindigt voor de kwekers het mosselseizoen. Te verwachten valt dat de export gedurende de maand april voor namelijk gaande zal worden ge houden door mosselen die de handel uit het mosselfonds heeft gekocht. De kwekers zullen in die tijd op de Waddenzee proberen het mosselzaad te bemachtigen voor de volgende oogst. Dodelijk verkeersongeval In de Nieuwstraat te Oostburg nabij de Tol is dinsdagavond de 60-jarige W. van Marion uit Vlis- singen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. M., die met zijn personenauto uit de richting Aardenburg kwam gereden, is in de bocht enkele "ma len over de kop geslagen. Dokter Looze, die de eerste hulp verleende, kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis te Oostburg overge bracht. Van M. was gehuwd. Kaartwedstrijd Ook deze winter blijkt er weer veel belangstelling te bestaan voor de maandelijkse kaartavon den te Othene. Zaterdagavond lieten zich niet minder dan 36 deelnemers inschrijven. Als steeds heerste er een pret tige sfeer en er waren mooie prijzen te winnen. De uitslag was: 1. J. Kiel; 2. S. Kiel; 3. P. 't Gilde; 4. G. Kiel; 5. C. Kaijser; 6. J. 't Gilde; 7. H. Bakker; 8. W. Kaijser; 9. mevr. Van den Broek; 10. J. Eekman. Belg redde 5-jarige knaap De vijfjarige Angelo Groos- man speelde langs de Sluisse vaart nabij een voederplaats voor eenden, waar een groot wak in het ijs aanwezig is en geraakte in het ijskoude water. Een toevallig passerende Belgi sche wandelaar bedacht zich geen moment, sprong de jongen na en wist hem heelhuids op het droge te brengen. Koninklijke onderscheiding voor F. H. de Bree Gisteren herdacht de heer F. H. de Bree, chef van de afdeling timmerbedrijf van de N.V. De Hoop alhier, zijn 40-jarig jubi leum. Voor dit feit werd hij 's mor gens in de kantine van het bedrijf gehuldigd. Ook zijn echtgenote, zijn zoon, de raad van bestuur, de direktie en andere genodigden waren bij deze huldiging aanwe zig. De heer J. G. van der Peijl, voorzitter van de raad van be stuur, liet in zijn toespraak de loopbaan van de jubilaris de re vue passeren en sprak woorden van lof over de wijze waarop hij zijn werk in die vier decennia heeft verricht. Na deze toespraak gaf hij het „Soeloeh Marhaen", het officiële orgaan van de Indonesische natio nalistische partij, meldt onder aan haling van het Molukse blad „Doe- ta Masjarakat", dat een samen zwering om president Soeharto van Indonesië te vermoorden door de militaire autoriteiten van de Molukken is ontdekt. Op 5 en 6 februari waren een twintigtal communisten" gearresteerd. De aanslag op Soeharto zou ln Masohi, de belangrijkste stad op de Molukken, moeten geschieden. Generaal Soeharto zou aanvanke lijk deze maand daarheen gaan, maar het bezoek van de president is tot maart uitgesteld. Vier middelen in iên tablet waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I Burgemeester Aschoff speldt de heer De Bree de zilveren medail le op. woord aan burgemeester Aschoff. Deze sprak over de vakbe kwaamheid en het vermogen om leiding te geven, welke kwalitei ten voor een chef zeer belangrijk zijn en welke de jubilaris ken merken. Het deed hem genoegen te kun nen mededelen, dat bij konink lijk besluit aan de heer De Bree de eremedaille in zilver verbon den aan de orde van Oranje- Nassau was verleend. Daarna speldde hij hem dit ereteken op de borst. Na de plechtigheid wenste de heer Van der Peijl de heer De Bree van harte geluk en dankte hem voor het vele werk, dat hij voor de N.V. De Hoop heeft ge daan. Namens de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland overhandigde de heer Van der Peijl de jubilaris de zil veren gedenkpenning. Als blijk van waardering voor zijn werk zaamheden werd aan de jubilaris een herinneringsgeschenk aange boden. Mevrouw De Bree ontving eveneens een verrassing. Voor de hem verleende konink lijke onderscheiding en de andere blijken van belangstelling dank te de jubilaris hartelijk. De Spaanse stad Valencia is maandagnacht opgeschrikt door twee bomexplosies, waarbij nie mand letsel opliep en geen noe menswaardige schade werd aan gericht. De ene bom ontplofte bij het „Amerikaanse huis", het centrum van de propaganda van de Amerikaanse regering, de an dere bij het gebouw van het mi litaire gouvernement. Bij een juwelier in Messina zijn maandagnacht juwelen ter waarde van 500 miljoen life (bijna 3 mil joen gulden) gestolen. De inbre kers kwamen door het plafond de zaak binnen en brandden een gat in twee brandkasten. Zij probeer den met alle middelen ook een derde brandkast te kraken met nog kostbaarder edelstenen, maar slaagden hierin niet. door W. GELDOF 26) Het antwoord was verrassend genoeg. De gevangen rover hief het hoofd op en zei; „Niet hier, John Jefferson, maar in de beek, die niet ver van jouw schaaps kooi afstroomt. En let op mijn woorden: je kunt mij aan de galg krijgen als je dat wilt, maar dat goud dat jullie zoeken, zal jullie ondergang worden. Daar zal ik nog voor zorgen vóór jul lie mij voorgoed het zwijgen laten opleggen!" Jim Connal luisterde met open mond toe, maar Nick Smith zag dat en vervolgde: „En vanwege het goud is ook Jim Connal hierheen gekomen, John Jeffer son. Twee jaar lang was hij je zuster vergeten, maar toen hij hoorde dat jullie goud gevonden hadden..." Verder kwam hij op dat ogen blik niet, want nu kon Jim zich niet langer inhouden en ver kocht de kwaadspreker een op stopper die er zijn mocht. Toen kwam Jefferson tussen beide. „Ophouden, Jim. Iemand, die vastgebonden zit sla je niet. En let nu niet langer op de praatjes van die Smith, want een kat in 't nauw maakt rare sprongen. Wat er waar is van dat goud, zullen wij je nog wel vertellen, maar stel je er niet te veel van voor!" „Ik stel me niets voor", baste Jim Connal, „maar „Schei uit, Jim," haastte John zich. „Doe nou vooral die vent niet het plezier je iets van zijn praatjes aan te trekken!" „Je hebt gelijk, John," ant woordde Jim gemelijk. „Een ge luk, dat dit heerschap voorgoed opgeborgen wordt. Dan kan hij meteen het praatje van dat goud ook niet meer rondstrooien." Ze waren nu aan het eind van het dal gekomen. De twee an dere paarden werden vlug opge zocht en even later ging het in een snelle draf naar huis terug. Daar kwamen ze tegen de mid dag aan. Iedereen kwam naar buiten, moeder, Alice en de tweeling, want Tony Miller was nog steeds bij de schapen. Jim Connal genoot kennelijk van de bewonderende blikken, die Alice en haar moeder hem toezonden toen het verhaal was verteld. Daarna gingen allen naar binnen om te eten. Ook Nick Smith werd van zijn paard gehaald en op een stoel gezet. Hij at als een hongerige wolf, want een behoorlijke maaltijd had hij natuurlijk al in geen maanden geproefd. Betty en Billy keken met grote angstogen naar de verwilderde man, die op zün stoel vastgebonden zat. Na de maaltijd werd krijgs raad gehouden. Jefferson stelde voor, de gevangene in een schuurtje op te sluiten, maar Jim Connal schudde het hoofd. „En dan zeker om beurten bewaken. Nee, meneer Jefferson, ik zou geen ogenblik rust hebben. U weet nog niet half wat voor een type die kerel is, ja heus, on danks al de narigheid, die hij u heeft aangedaan! Ik ga hem nog vandaag eigenhandig afleve ren bij de sheriff van Brems- dale, want Oakridge kan ik in één dag niet meer bereiken." „Maar Jim! Je gaat niet wéér de Black River over!" Alice was heel bleek geworden. „En in Bremsdale is geen sheriff meer sinds de gold-rush". Maar Jim Connal wist beter. „O jawel, Alice. Al sinds vorige week is Jack Bramble weer op zijn post met vrouw en Kitty er bij. ik denk van wat dollars ar mer en een illusie rijker. O ja, jongens (dit tot de tweeling) en de schoolmeester komt eerdaags óók terug! Jammer voor jullie hè? Zodra het water zakt kun nen jullie weer de nodige wijs heid in ontvangst gaan nemen. Ja, kijken jullie maar niet zo verbaasdJe bent hier niet in Louisiana. Het is hier heel ge woon, dat iemand tijdens een goldrush een poosje ophoepelt en later weer terug komt. Jack Bramble zal een schrobbering krijgen en misschien een half jaar geen salaris, maar daar blijft het gewoonlijk bij. Je moet weten, dat er bij zo'n gelegen heid soms zóveel ambtenaren tijdelijk verdwijnen, dat het niet aangaat ze allemaal de laan uit te sturen. En wrat Black River betreft: ik ga er absoluut door heen, met de heer Smith in mijn armen. Ik neem geen risico". „Je neemt het grootste risi co, dat er is", zei Alice beslist en haar moeder viel haar daarin bij. Maar de blonde reus was niet van zijn plan af te brengen. Tegen drie uur zadelde hij zijn paard, zette de rover vóór zich en reed naar de beek, die thans wel een rivier kon wor den genoemd. De Jeffersons wa ren allen aanwezig om bij een ongeluk hulp te kunnen bieden. Kalm stapte Jim's paard in het water. Steeds dieper verdween het in de golven, toen begon het te zwemmen. Het ging niet lijn recht naar de andere oever. Jim liet zijn paard kalm een eind met de stroom meedrijven. Zo bereikte hij de plaats, die an ders doorwaadbaar was. Een angstkreet klonk op van de oever, toen het paard op deze plaats enkele malen in het rond draaide en iedereen dacht, dat de twee mannen onder zouden gaan. Alice bedekte haar ogen om het niet te zien Toen ging een gejuich op. Juist op tijd had het paard vas te grond onder de voeten gekre gen. Half zwemmend, half krab belend bereikte het de andere oever. Het waagstuk was vol bracht Vrolijk zwaaiend nam Jim Connal afscheid, maar Alice bleef snikkend staan kiiken. John sloeg een arm om haar heen. „Hij is geweldig, hè, Alice 7" Het meisje snikte nog zacht jes. „Hjj is veel teonvoor zichtig. Hij waagt alles maar". (Wordt vervolgd.) puur tabak, 100% tabak zeg maar; Hofnöóöóóóritas tien voortwie gulden De rechtbank in Rotterdam heeft de 40-jarige assistent-ac countant Bas C., die op 6 septem ber van het vorige jaar in zijn flat in Rotterdam-zuid zijn vrouw (31) en zijn zoontje Ho- noré (twee maanden) met ha merslagen van het leven beroof de, ontslagen van rechtsvervol ging en plaatsing in een krank zinnigeninrichting voor de tijd van maximaal een jaar gelast. De rechtbank sloot zich niet aan bij de eis van officier van justitie mr. Meeter, die op 4 februari ter beschikkingstelling van de rege ring eiste. Dertien negers zijn omgeko men en meer dan 180 werden ge wond, toen maandag bij het sta tion Langlaagte ten z.w. van Jo hannesburg een volle reizigers trein inreed op een benzinebrand. Een tankwagen met benzine was bij het rangeren in brand geraakt. Zes andere wagons met dezelfde vloeistof vlogen ook in brand. De brandende benzine verspreidde zich over een grote oppervlakte. Juist toen de brand op zijn hevigst was, reed de per sonentrein op de vuurzee in. De ramen van de voorste rijtuigen barstten van de hitte. Vijf van de elf rijtuigen brandden uit. Zeker 87 passagiers, allen ne gers, zijn met ernstige brand wonden in ziekenhuizen opgeno men. Meer dan honderd anderen konden na behandeling naar huis. Na wekenlange observatie is 't de psychiater niet duidelijk ge» worden wat de man heeft bewo« gen zijn vrouw en zoontje te do den. Zelf verklaarde hij dat het was gebeurd na een kleine woor denwisseling. De psychiaters wa ren tot de slotsom gekomen, dat hij een gevoelig mens is, die te genslagen moeilijk wist te ver werken. „Een geval van begin nende schizofrenie, maar hele maal zeker is het niet", conclu deerde prof. Plokker. Hij zei dat Bas C. geen schuldgevoelens heeft. „Alles staat buiten hem", aldus de hoogleraar. Bas C., volgens de psychiaters een intelligent mens, lijdt in ern stige mate aan suikerziekte. Van een verband tussen deze ziekte en de fatale daad is niets gebleken. De officier mr. Meeter zei in zijn requisitoir op 4 februari; „Het blijft een raadsel, hoe een man als Bas C., een kleurloze burger die zich steeds als een aangepast maatschappijmens heeft gedragen, zo plotseling deze afschuwelijke dingen kon doen". In de buurt van Regensburg in Beieren is maandag een snel trein op een bewaakte overweg op een tankauto met 22.000 liter stookolie gereden. De machinist en de stoker van de trein verlo ren het leven. Er zijn vijf gewon den, onder wie een man en zijn twee kinderen die zich in het baanwachtershuis bevonden. De locomotief en de tankauto brand den uit. De tankauto was door de af sluitboom gereden en met ge blokkeerde remmen op de rails blijven staan. De chauffeur sprong er tüdig uit. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3