In het noorden van Zweden vroor het veertig graden Onderzoek naar excessen in Indonesië A.O.W.- en A.W.W. uitkeringen per 1 januari 1969 met 5 70 omhoog SUPERBENZINE EEN CENT GOEDKOPER Westdiitse en Britse soldaten hielpen bij het sneeuwruimen HET WEER Militairen hielpen de Nederlandse Spoorwegen Mr. KORTHALS ALTES: „ALLE ARCHIEVEN OPEN" Zware taak Geen hearings RADIO DE KOCK Uitbetaling waarschijnlijk nog in maart Minister geschrokken Aanslag op „El AF-vliegtuig in Zurich CARNAVALSM00RD IN DREDA 29-jarige drukker uit Etten roet riel Kamerlid wil huurverhoging uitstellen gedood Raadsels Zon- on Maanstanden Weerbericht Hoogwater Sneeuwschuivers Spanie wil provincie Gibraltar vormen WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5925 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Na overleg met het ministerie van economische zaken is in ver band met marktontwikkelingen besloten met ingang' van dinsdag 18 februari 1969 de prijs van superbenzine aan de pomp bij verkooppunten met één cent per liter te verlagen. De prijs van gewone benzine blijft ongewij zigd. Superbenzine maakt ruim 75 procent van het totale auto- benzineverbruik uit. Bijna heel Europa lag maan dag en dinsdag dik onder de sneeuw. Overal gaven automobi listen het op en lieten hun voer- GUUR WEER Een storing die dinsdag verge zeld van een sneeuwgebied over óns land trok is opgevuld en van de weerkaart verdwenen. Voor de weersontwikkeling boven West-Europa is nu een lagedruk gebied waarvan het centrum voor de Golf van Bis- caje ligt belangrijk geworden. De depressie koerst .in noord oostelijke richting naar de ingang van het Kanaal, terwijl het bij behorend front, dat zich gisteren middag via Bordeaux naar Nice uitstrekte, naar het noorden trekt. Het bijbehorende neerslagge- bied doet vandaag de kans op sneeuw in ons land weer toene men. In het zuiden van het land kan dit later mogelijk gevolgd wor den door ijzel. De luchtdrukverschillen nemen op nadering van het front in op onder OP febr. 19 7.48 18.01 8.50 20 7.46 18.03 9.00 21 7.44 18.04 9.12 22 7.41 18.06 9.25 MAAN onder 21.51 23.09 0^28 onze omgeving toe, zodat de oos- teijke wind tot krachtig en aan de kust mogelijk tot stormachtig toeneemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Toenemende wind Vanuit het zuiden toenemende bewolking en kans op sneeuw, in liet zuiden van het land mogelijk Siiqoajjt loj, 'lazft Joop pSfOAag en langs de kust tot hard of stormachtig aanwakkerende oos telijke wind. In de ochtend mati ge tot lichte vorst, en middagtem- peraturen om het vriespunt. WOENSDAG 19 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.32 4.08 4.42 4.51 n.m. 3.58 4.34 5.08 5.17 DONDERDAG 20 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.32 4.08 4.42 4.51 n.m 3.58 4.34 5.08 5.17 de Het on- tuigen achter, nadat zij in sneeuw waren blijven steken internationale treinverkeer dervond veelvuldig vertraging. In het noorden van Zweden en in Lapland vroor het 40 graden, in Moskou 15 graden bij stralend blauwe hemel. In Warschau kwamen de treinen uit het wes ten met drie tot tien uur vertra ging aan. In Schotland, het noor den en het midden van Enge land waren veel wegen onbe gaanbaar. Bijna catastrofaal is de sneeuw val in Oostenrijk geweest. De toe stand werd daar intussen weer bijna normaal. Op de spoorlijn Zagreb-Rijeka in het noordwes ten van Zuid-Slavië zijn ver scheidene treinen met meer dan 100 passagiers blijven steken in de twee en een halve meter dik ke sneeuwlaag. Deze dikte vormt nog geen record. In de Sloweense Alpen ligt vier meter. Het ver keer in Frankrijk ondervond veel hinder van de zware sneeuwval. Bij Maubeuge in de buurt van de Belgische grens ligt al een meter. In de Abruzzen zijn enige plaats jes van de buitenwereld afgesne den door een twee meter dikke laag. Het noorden van West-Duits^ land had de verkeerschaos van zondag bijna overwonnen. Hoe wel het maandag zonder ophou den sneeuwde, konden de sneeuwruimploegen door stug doorwerken minstens één rijbaan van de autowegen en de voor naamste verkeerswegen vrij hou den. De meeste automobilisten in dat gebied lieten hun wagens staan en namen de bus of de tram. Westduitse en Britse solda ten lieten hun geweer voor wat het was en namende sneeuw schuivers ter hand om mee te helpen. Lokale treinen reden nor maal, maar de treinen over lan ge afstand ondervonden vertra ging. De vliegvelden van Ham burg, Hannover, Bremen, Keulen, Düsseldorf en West-Berlijn zijn inmiddels weer te gebruiken. Het carnaval had in West-Duitsland niet veel te lijden van het winter se weer, omdat duizenden vrij willigers hebben meegeholpen om de routes van de optochten sneeuwvrij te maken. Op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen zijn honderd militai ren uit de legerplaats Oirschot van genie en infanterie dinsdagochtend ingezet op de spoorlijn Geleen Sittard nabij Susteren om deze spoorlijn vrij van sneeuw te ma ken. De militairen gebruiken daar bij geniematerieel. In Nijmegen hielpen dertig militairen van de luchtmacht de spoorwegen om het station vrij van sneeuw te maken. De Spaanse regering is van plan binnenkort een provincie Gibraltar te vormen, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Deze nieuwe provincie, de 52e. zal met Algeciras als hoofdstad bestaan uit delen van de provin cies Malaga en Cadiz en uit de Britse kolonie Gibraltar, die door Spanje wordt opgeëist. frankertng bij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; F, J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswat Telefoon; (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8.per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. ♦oor hetf gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De regering wtl het onderzoek naar het optreden van Nederland se militairen in het voormalige Nederlands-lndië vóór 1 juni af sluiten en de tweede kamer nog vóór het zomerrecès de resulta ten meedelen, aldus is op een persconferentie meegedeeld. De coördinatiegroep, die onder supervisie staat van een door pre mier De Jong ingestelde stuur groep en die met het feitelijke onderzoek is belast, komt van daag voor de eerste maal bijeen. Deze groep, die onder leiding staat van mr. E. J. Korthals Al- tes, oud-lid van de hoge raad, die tijdelijk is toegevoegd aan het kabinet van de premier, zal aller eerst een nadere definitie van het begrip „exces" formuleren. Het onderzoek omvat: het verzamelen en ordenen van al het materiaal in de over heidsarchieven en de gegevens, die van andere zijde worden ver kregen en betrekking hebben op „excessen" van Nederlandse mi litairen; het samenstellen van een al gemeen beeld; het vaststellen in hoeverre op verantwoorde wijze kan wor den beoordeeld, in welke mate zich „excessen" hebben voorge daan en in welke mate daartegen is opgetreden. „Een loodzware taak" nsemt mr. Korthals Altes de ham toe vertrouwde opdracht. Naar zijn opvatting moet het mogelijk zijn dat, wanneer het on derzoek zal zijn afgerond, de re gering aan de kamer een nota met bijlagen zendt. „ondenkbaar", dat het onder zoek volledig zal zijn. Voorzover de tijd toelaat, zullen ook inci dentele gevallen van excessen in de nota ter sprake worden ge bracht: „We zulen trachten ook deze gevallen te traceren en uit de doeken te doen". Mr. Korthals Altes noemde de selectie van de grote hoeveelhe den archiefmateriaal van grote betekenis. Bovendien is er een hoeveelheid filmmateriaal en zijn er flink wat foto's en tenslotte zijn er persoonlijke archieven van bewindslieden uit de jaren 1945 —1950. Ook moeten de dossiers van het hoog militair gerechtshof, van de militaire krijgsraad en gesepo neerde dossiers „op de proppen" komen. Of ook het koninklijk huisar chief „open" komt, is een vraag die nog niet aan de orde is ge weest. Overigens wees mr. Kort hals Altes er op, dat bij het in te stellen onderzoek geen enkele restrictie is opgelegd. Hij wilde geen oordeel geven over de drie televisie-uitzendin gen van „Achter het nieuws", waarin de „oorlogsmisdaden" in Indonesië aan de orde werden ge steld. Het onderzoek zal zich uitslui tend beperken tot archief-onder zoek. Het is niet de bedoeling, dat wordt overgegaan tot het houden van hearings. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN WASHINGTON: President Nixon in gesprek met de onlangs aan gestelde directeur van het Com- mitee voor Europese Migratie, John F. Thomas. Thomas is de eerste Amerikaanse neger, die een belangrijke internationale organisatie zal leiden. Vanuit Genève tracht het commitee het lot van vluchtelingen te verbete ren. Mr. Korthals Altes noemt het Vóór de stemming over een mo tie van de P. v. d. A.-afgevaardig? de Damming, die beoogde de A> O. W.-uitkeringen met een hoge* percentage dan 1,1 te doen stïj-» gen, verklaarde minister Rooi-» vink „geschrokken" te zijn van do stijging van de kosten van levens* onderhoud met 3V4 procent. j Afgelopen vrijdag heeft de re* gering zich over de prijsstijgingen beraden en maandag werd de S. E. R. gevraagd advies uit te brengen. In dit advies wordt ge* zegd dat het besluit van de S.E.Ri niet mag worden beschouwd aljj een wijziging van het standpunt^ dat van de bevoegdheid tot aan< passing van de voorindexeringj een spaarzaam gebruik moet wor> den gemaakt. De heer Damming verklaarde de mededeling van mi« nister Roolvink met blijdschap te hebben ontvangen en waardering te hebben voor zijn initiatief. Hij trok de motie daarna in. Minister Roolvink werd na af* loop van het debat gelukgewenst* o.a. ook door de P. v. d. Arafge* vaardigde Kloos, voorzitter van het N.V.V. Een Boeing 707 van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij is dinsdagavond omstreeks 17.30 uur (Ned. tijd) op het vliegveld Kloten bij Ziirich met machinepistolen uit een auto beschoten, toen het toestel naar de startbaan rolde, zo meldt het Zwitserse persbureau S.D.A. De daders richtten het vuur op de vliegerscabine. Volgens tot nog toe niet bevestigde geruchten is de eerste vlieger gewond en een van de daders gedood. De politie heeft alle toegangen tot het vliegveld afgezet en wil voorshands slechts bevestigen da* er een aanslag is gepleegd. Volgens de Israëlische radio zoa de bemanning van de Boeing hel» ben teruggeschoten waardoor een van de aanvallers werd gedood. D© drie anderen zouden zijn gear» resteerd. Volgens ooggetuigen is de ge* dode aanvaller niet door de be* manning maar door een passagief neergeschoten. Veel lof had me» voor de vliegveldbrandweer die ongewapend de aanvallers over meesterde. Een vrouw die ook bij de daders zou hebben behoord, is eveneens gegrepen. Bij hun arres tatie door de politie haalden da daders handgranaten uit hun zakken. De A.O.W.- en de A.W. W.- uitkeringen zullen met terugwer kende kracht van 1 januari af met 5 procent worden verhoogd, aldus heeft de minister van sociale za ken gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. Deze verhoging, die waarschijnlijk nog in maart zal kunnen worden uitbetaald, komt boven de reeds aangekondigde verhoging met 1,1 in verband met de invoering van de B.T.W. Minister Roolvink deelde mee de sociaal-economische raad te hebben gevraagd te onderzoeken, of de uitkeringen met toepassing van voor-indexering met bijvoor beeld 4 procent zouden moeten worden verhoogd öf dat een uit kering ineens van 30 k f 35 voor gehuwde bejaarden en weduwen met kinderen en van 20 5 25 voor ongehuwde bejaarden en we duwen zonder kinderen zou moe ten worden gedaan. De S. E. R. heeft geadviseerd de uitkeringen met 5 procent te ver hogen. Deze verhoging kan n.l. bij algemene maatregel van bestuur geschieden, hetgeen minder tijd vergt dan goedkeuring van een wet die voor een uitkering ineens noodzakelijk is. In een steegje met onbewoon baar verklaarde woningen in de Bredase wijk Princenhage is maandag het stoffelijk overschot gevonden van de 29-jarige ge huwde drukker J. Mallens uit Etten. De man bleek op geweld dadige wijze om het leven te zijn gebracht. De politie stelde vast dat de man was overleden aan de gevol gen van ernstige verwondingen, voornamelijk aan de schedel. Bij nader onderzoek ontdekte de po litie op een stuk land dat aan het twee stukken van bloed kleefde. Het Tweede-Kamerlid mej. A. A. M. Kessel van de groep-Aarden heeft minister Schut (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) gevraagd om de datum van ingang van de komende huurverhoging van zes procent alsnog naar een later tijdstip te verschuiven. Zoals bekend is de datum van ingang vastgesteld op 1 april a.s. Door een verschuiving kan, aldus mej. Kessel, een verdere stijging van de kosten van levensonderhoud ten dele worden voorkomen. Mej. Kessel heeft gevraagd, of minister Schut vandaag (woens dag) deze vraag in de kamer kan beantwoorden. Mevr. G. Brautigam (P.v.d. A.) heeft gevraagd eveneens aan de orde te stellen een nota van mi nister De Block (economische za ken) over de ontwikkeling van het prijsindexcijfer. Of dit verzoek zal worden ingewilligd, is nog niet be kend, daar de betreffende nota nog in het bezit is van de kamer. Aan het einde van het steegje staat een meubelfabriek; verder komen achtertuinen van de Hei laarstraat op dit steegje uit. Op één meter van een muur van de meubelfabriek stond de auto van het slachtoffer, die tussen de auto en de muur lag, overdekt met bloed. Mallens die bekend stond als een rustige jongen en een goed vakman, wiens huwelijk goed was en die geen vijanden had, was met zijn vrouw en twee kin deren bij zijn ouders in Breda. Om half één 's nachts is hij al leen per auto naar huis in Etten gegaan. Zijn vrouw en kinderen bleven in Breda. De politie die met 20 recher cheurs het onderzoek begon, trachtte vast te stellen wat Mal lens tussen half één en half drie, het tijdstip waarop hij kan zijn gedood, heeft gedaan. Het feit dat er volop carnaval werd gevierd maakte het onder zoek moeilijk. Alle café's waren overvol en op zo'n avond weet geen enkele caféhouder of be zoeker bij benadering te zeggen wie er binnenkomt of weggaat. Het is een raadsel waarom het slachtoffer met zijn auto het doodlopende steegje is binnen gereden. Er waren geen sporen van een worsteling, noch in de auto, noch op de grond. De voetsporen die de dader in de sneeuw heeft ge maakt toen hij de riek ging ha len, zjjn voor de politie van wei nig waarde. HONGKONG: Enkele privé- jachten zouden door de Chinezen zijn geënterd. O.a. het jacht van de familie Von Sydow uit Zwe den. Op de foto: de heer en me vrouw Von Sydow met drie doch ters, waarvan er twee aan boord waren op het moment, dat de Chinezen het schip overnamen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1