Bestand in Vietnam ter gelegenheid van Boeddhistisch nieuwjaar Blijvende rassenscheiding in Rhodesië Bloedige gevechten in Istanbul RUSSISCHE WAARSCHUWING AAN BONN Geen meerderheidsregering; voor Afrikanen BELEGERDE FRANSE CHAUFFEUR WEIGERDE ZICH OVER TE GEVEN EN SCHOOT ZICHZELF DOOD HET WEER Ernstige sneeuwval in Noord-Dnitsland f 8.— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. MAANDAG/DIN SDAQ 17/18 FEBRUARI 1969 25e Jaargang No. 5924 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van <Je Sande, Temeuzen EGYPTE WAARSCHUWT ENGELAND LEDENTAL ITALIAANSE C. P. TERUGGELOPEN Moeder en vier kinderen omgekomen Brand op Duits schip Geschonden de ske j?T©te drie Inkomen en vermogen Hoogstens SO zetels Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater De sneeuw in België Fiwftttfng hi) afcoimeaenï: TERNEUZEN Wrtcteur-HoofdredaeteurP. J. van de Sande Redactie en Administratie-adresSmidswaf Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm IS cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Zuid-Vietnam is zaterdag morgen om zeven uur plaatselijke tijd het door de vletcong afgekon digde zevendaagse „tet"-bestand ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar ingegaan. Gedurende de eerste uren werden nog slechts enkele verspreide schermutselin gen gemeld. Egypte heeft de Britse regering te verstaan gegeven dat het nieu we Britse wapenleveranties aan Israël „als een agressiedaad tegen de Arabische landen" zal beschou wen. Dit meldde zaterdag 't semi- officiële Egyptische blad Al Ah- ram, dat tevens schrijft dat het Arabisch boycotbureau Engeland heeft gewaarschuwd dat een wa penovereenkomst met Israël de be trokken Britse bedrijven op de zwarte lijst zal brengen. De Egyptische waarschuwing, langs diplomatieke weg overge bracht, volgt op persberichten vol gens welke Engeland zich bereid heeft verklaard wapens aan Israël te leveren, met name centurion- tanks. De Italiaanse communistische partij, de grootste in het westen, heeft sinds 1955 een miljoen leden verloren. Naar de organisatieleider van de partij. Allessandro Natta, vrijdag in Bologna verklaarde, bedroeg het ledenbestand in 1955 nog 2,2 mil joen. Op het ogenblik zijn er 1,2 miljoen. Alle Zuidvietnamese troepen zijn geconsigneerd met de herinne ring aan vorig jaar, toen de viet- cong en de Noordvietnamezen tijdens het „tet"-bestand hun grootste offensief van de oorlog begonnen. Zuidvietnamese regering heeft zaterdagavond ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar een bestand van 24 uur afgekon digd. In een communiqué van de rege ring in Saigon werd gezegd, dat men bij vorige gelegenheden had gemerkt, dat Noord-Vietnam en zijn bondgenoten zich niet aan het bestand houden. „Uit liefde voor de vrede en uit eerbied voor de heilige traditie van het volk" had Zuid-Vietnam in overleg met zijn bondgenoten toch tot een wapen stilstand besloten. Waarnemers in Saigon hadden een langer bestand verwacht. Een jonge moeder en vier van haar kinderen van één tot vier jaar zijn zondagochtend in een Glasgowse etagewoning bij een brand om het leven gekomen. De vader sprong uit het raam, drie verdieningen omlaag. Hij is ern stig gewond. Bij een brand oo het Westduit- se vrachtschip „Cao Arcona" in de'nacht van zaterdag op zondag in dq monding van de Humber aan de Britse oostkust zijn drie zeelieden om het leven gekomen. Tot de verongelukten behoort de 28-jarige kapitein. Het bestand van de vietcong is volgens een Amerikaanse milita're woordvoerder in Saigon reeds ver scheidene malen geschonden. En kele uren na het begin van het bestand werden drie Amerikaanse hefschroefvl-'egtuigen neergescho ten. Vijf Amerikaanse militairen sneuvelden en 18 werden gewond. De radio van de vietcong heeft zondagochtend kritiek geleverd op het „korte" bestand van de „oor logszuchtige" regering van de Zuidvietnamese president Th!eu. De radio spoort de Zuidvietnamese regeringstroepen aan, de kazernes te verlaten en de feestdagen bij hun gezinnen door te brengen. Een door Max Koot vervaardigd portret van H.K.H. prinses Chris tina ter gelegenheid van haar 22ste verjaardag op 18 februari. SCHIPHOL: Bruinverbrand zijn 'prinses Beatrix en prins Claus zaterdagochtend teruggekeerd van hun Afrikaanse reis. Zij wer den begroet -door een slaperiqe prinsa Willem-Alexanderdie door een verzorgster naar Schip hol was gebracht. Op de foto: I prinses Beatrix en prins Claus met hun oudste zoon. De Sowïet-Unie heeft West- Duitsland gewaarschuwd dat het een resoluut antwoo-d kan ver wachten. indien her doorgaat met. ziin ..onwettio-e intriges" in West- Berlün. D:t bV'kt ub de tekst van een aan bondskanselier K'esin"er overhandigde nota, die zondag door h°t persbureau Tass is gepu bliceerd. In de nota protesteert de Sow- jet-Unie tegen de voorgenomen verkiezing van een nieuwe West- duitse nresident in West-B^rliin op 5 maart. Het stuk bevat geen aan wijzingen voor verdere maatrege len voor het geval de bondsreou- bliek zich niet aan de waarschu wing stoort. Geen enkel land kiest zün pre sident od vreemd grondgebied en er Is ook geen reden dat de bonds republiek dat doet. De Sowiet- Unie hoopt dat de waa-schuwing in Bonn goed wordt begreoen. aldus de nota waan'n wordt gezegd dat de Sowjet-Unie zal Wijven streven naar voede betrekkingen met West-Du'ts'and en alle ande re Eurooese staten. In kringen van het Amerikaanse R»M««5<*ch De Sowiot-Un'e heeft vrüdag b" w°stolHike prot° drie ootveuw genrote«tgord tegen de voorge nomen Weetdiptse nresid-ntsver- (tiezing in West-BerlUn Volgens bevoegde kringen in Washington wend ïn Moskou een nrotestnote overhandigd aan de ambassadeurs van Amerika. Engeland en Frank rijk, toen deze het antwoord van hun regeringen op het Russische memorandum van 23 december overbrachten. Tn de nieuwe nota bestempelt de Russische regering, paar van be- trouwhare züd» wordt vernomen, de verkiezing in W»st.-B°rl:'0 als onrechtmatig en nmvocerend. Van concrete dreigementen zon echter seen sprake ziin. Wel wijzen de Russen ero» dat ze voor de conse quenties. die het honden van de verkiezing in West-Berl'm zou runnen hebben, n!et vermtwoor- ïettjk Kunne» worden gesteld. ministerie van buitenlandse zaken bestudeert men benaalde dwst°re zinsneden in d* Rnssis-he verkla ring en men vraagf z'ch af. of de Russen eventueel overwegen ook de controle on het verkeer der westelüke movezeden aan de nost.duitse aut.orite:ten over te draven, hetgeen de Ver. Staten, Engeland en Frankrük voor een nieuw nrobleem zou plaatsen. De westeliike geallieerden plegen hierover overleg. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zaterdag bijzonderheden be kendgemaakt van een nieuwe ont- werp-grondwet, die voorziet in rassenscheiding bij het kiezers korps en de mogelijkheid van een Afrikaanse meerderheidsregering uitsluit. In Rhodesië wonen vier miljoen negers en 225.000 blanken. Zoals Smith zei wordt volgens de voorgestelde constitutie het be stuur voor altijd gelegd in de han den van „beschaafde Rhodesiërs". De eerste-minister gaf als ziin mening te kennen, dat h°t ontwerp niet alleen voor de Rhodesiërs aanvaardbaar is, maar dat het ook „met een zuiver geweten tegen over het buitenland kan worden verdedigd". Politieke waarnemers leiden hieru't af, dat Smith er op vertrouwt, dat het ontwerp gema tigd genoeg is voor de Britten om het gesprek voort te zetten. Het ontwerp voorziet in een multiraciaal parlement met anarte kiesliisten voor negers en blanken en in afzonderlijke provinciale zaden voor negers en blanken. Hoewel er in theorie oo lange ter mijn een rassenevenwicht in het narlemervt mogelijk zal zijn, zullen de niet-blanken nooit een meerder heid kunnen krijgen. Smith heeft gezegd te hopen, dat er in mei een referendum over het ontwerp zal worden gehouden. De diverse afdelingen van ziin nartii, het Rhodesische front, heb ben bun ïnst<»mming met het ont werp betuigd. Het voorziet in afschaf tin" van de huidige a - en b-kiesl!!sten, waarbii werd pelet oo inkomen en .vermeen. Hoewel er geen rassen scheiding werd toenenast. stivden op de a-lijsten voornamelijk blan ken en op de b-lljsten negers. Vol gens het nieuwe voorstel komen er nu twee lijsten, waarvan de ene voor blanken, gemengd-bloedigen en Aziaten en de andere voor ne gers. Het nationale parlement zal eerst bestaan uit 66 leden, van wie er 50 door de blanken en de met hen gelijkgestelden worden ge kozen. De overige 16 zetels zullen worden bezet door acht vertegen woordigers van de negerkiezers en door acht afgevaardigden, die worden gekozen door een kiescol lege van stamhoofden en ver tegenwoordigers van negerraden. Naarmate het aande»l van de negerhevolking in de inkomsten belasting stügt, zal hun vertegen woordiging in het n^tlon-le parle ment met telkens vier zetels wor- uitgebreid tot ten hoogste 50 zetels. Dit parlement zal het land moe ten verdelen in provincies, waar voor raden in het leven zullen worden geroepen waaraan het cen trale parlement benaalde bevoegd heden zal delegeren. In eerste aanleg zullen de negers in het nieuwe nariement evenveel zetels hehhon als In de tegenwoor dige volksve-tegenwoordiglng. Vele uiterst rechtse blanken willen dat de negers in het geheel niet werden ve-te<»enwoordlgd in het nationale parlement, hetgeen op een volled'ge politieke apartheid i zou neerkomen. Op een plein in Istanbul zijn zondag bij een bloedige botsing tussen duizenden anti-Amerikaan se demonstranten en tegenbetogers minstens honderd gewonden ge vallen. De gevechten braken uit, toen een door linkse organisaties gehouden protestoptocht tegen het bezoek van een Amerikaans smaldeel het plein bereikte. De deelnemers aan de mars werden aangevallen door ca. tienduizend tegenbetogers, uitgerust met stok ken met spijkers, stenen, messen en vuurwapens. De politie slaagde er pas na 20 minuten in de vechtende partijen met traangas te scheiden. Omstreeks dezelfde tijd voer een Russische torpedobootiager door de Bosporus van de Zwarte naar de Middellandse Zee. Hij pas seerde het Amerikaanse vliegdek- schip Forrestal op nog geen 200 m afstand. Er zijn volgens latere berichten twee doden gevallen. Bij het ver voer van gewonden naar zieken huizen werden taxi's ingeschakeld. De radio onderbrak voortdurend het programma voor het oproepen van bloeddonors. Zeker 24 van de gewonden verkeren in kritieke toe» stand. Sommigen hebben naar ver. luidt schotwonden. Strategische punten in Instan- bul werden zondagavond onder militaire bewaking gesteld. Een bataljon is samengetrokken rond de technische hogeschool, cen trum van anti-Amerikaanse pro testacties. Over de radio is de bevolking opgeroepen tot kalmte. Ook uit Adana en Gaiantep in Zuid-Turkije, waar 1 uchtmacht- oefeningen van de Navo gaande zijn, werden berichten ontvangen over botsingen tussen rechtse en linkse betogers. André Fourquet, die zich ruim twee weken met twee van zijn kinderen in zijn boerenwoning te Cestas In het Franse departement Gironde had verschanst en wei gerde zich aan de politie over te geven, heeft zichzelf doodge schoten toen de politie zijn wo ning wilde bezetten. De kinderen van Fourquet zijn ernstig gewond. Fourquet, een bulldozer-chauf feur, schoot een politieman dood tijdens het beleg van de boeren woning in de buurt van Bor deaux. Hij heeft een kordon van 50 politiemannen op een afstand gehouden met dreigementen, dat hij zichzelf, zijn zoon en zijn dochter zou doden. De afgelopen weken heeft hij getracht met de politie tot een overeenkomst te komen, op grond waarvan hij zijn kinderen zou vrijlaten, als zijn van hem ver vreemde vrouw naar de boeren woning zou worden gezonden. Fourquet zei, dat hij zijn vrouw wilde doden. Vanmorgen vroeg rukte de po litie met drie lichte pantserwa gens naar de woning van Four quet. Toen zij haar naderden, hoorden de poiltiemannen drie geweerschoten. Met handgrana ten werden luiken geforceerd en konden agenten de woning bin nen komen. Zij troffen de kleine Aline en Francis ernstig gewond aan. Fourquet had zich een kogel door het hoofd geschoten, maar hij kreunde nog zwakjes. Nader werd gemeld, dat Four quet en zijn elfjarige zoon Fran cis op weg naar het ziekenhuis zijn gestorven. De 13-iarige Ali ne leefde nog toen zij het zieken huis Pellegrin in Bordeaux werd binnengebracht. De politie zegt zelf niet te heb ben geschoten bij de „bezetting" van de boerenwoning. Aanvankelijk hield Fourquet ook ziin oudste dochter, de 14- jarige Chéntal, in gijzeling, maar medegedeeld door het K. N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Enkele opklaringen. Varanderlüke bewolking met af nemende kans on sneeuw, maar ook enkele opklaringen. Overwe gend zwakke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst en hier en daar m:st, dinsdagmid dag overwegend lichte vorst. zij wist te ontsnappen en de po litie van een en ander op de hoogte te stellen. Tijdens het gehele beleg' pro beerde de politie op verschillen de manieren de gewapende 38- iarige Fourquet tot overgave te bewegen zonder het leven van zijn kinderen in de waagschaal te stellen. Twee dagen geleden hing Fourouet een bord oo met de mededeling, dat ziin kinderen honggr leden. De politie zette voedsel en waar bij de boeren woning neer. Het meisie Aline is later even eens overleden. AANHOUDENDE VORST Boven centraal-Europa bevindt zich een samengesteld lagedruk gebied dat zich tijdens het week einde in de richting van ons land uitbreidde. Een storing in de bo venlucht bracht het afgelopen et maal langdurige sneeuwval, waarbij plaatselijk flinke hoe veelheden gemeten werden. Maandagochtend meldde 't vlieg veld Deelen een totale sneeuw hoogte van 28 cm. Het lagedruk gebied neemt thans verder in be tekenis af waardoor de sneeuw- kansen kleiner worden en de kans op opklaringen groter. In de nacht van maandag op dinsdag moet daarom in de opklaringsge- bieden op matige tot strenge vorst gerekend worden. ZON MAAN op onder op onder febr. 18 7.50 17.59 8.39 20.30 19 7.48 18.01 8.50 21.51 20 7.46 18.03 9.00 23.09 21 7.44 18.04 9.12 22 7.41 18.06 9.43 1.45 DINSDAG 18 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 2.55 3.21 3.31 3.57 3.05 3.31 3.14 3.40 WOENSDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.32 3.58 Temeuzen 4.08 4.34 Hansweert 4.42 5.08 Walsoorden 4.51 5.17 Noord-Duitsland ondervindt ernstige hinder van de sinds vrij dagavond durende sneeuwval, die samen met een krachtige wind zondagochtend het verkeer bijna geheel ontwrichtte. In Hamburg en Hannover pro beren sneeuwruimers de belang rijkste straten bruikbaar te hou den. De openbare vervoersmid delen hebben grote vertragingen. Het tramverkeer in Hamburg is stopgezet. In Hannover is het onregelmatig. Ook het vliegverkeer heeft veel vertraging. Op de weg van Hamburg via Lauenburg naar Berlijn is het verkeer bijna geheel tot stilstand gekomen. In Nedersaksen zijn op som* mige plaatsen ook de autowegen door sneeuw geblokkeerd. Zelfs sneeuwruimvoertuigen waren op enige plaatsen op autowegen en hoofdwegen tegen de metershoge sneeuwverstuivingen machteloos. Terwijl in de nacht van zater dag op zondag in het noorden van Duitsland ongeveer een kwart meter sneeuw viel, bleef Zuid- Duitsland van hevige sneeuwval verschoond. De autowegen in de richting Neurenberg en Augsburg zijn sneeuwvrij. Daarentegen zijn de autowegen in Noordrijn-Westfa- len evenals die in Noord-Duits land nauwelijks te berijden. In Hessen, Rijnland-Pfalts en in Saarland heeft het ook flink gesneeuwd. Op de autowegen in het Ruhr- gebied kan slechts van één rij strook gebruik worden gemaakt. Een aantal Westduitse militairen is aan het sneeuwruimen gezet. In het treinverkeer belopen de vertragingen soms anderhalf uur. In Osnabrück en Lübeck heb ben de kinderen vandaag vrijaf van school gekregen om het ver keer te ontlasten. In vele delen van België is het verkeer ontwricht door ongewoon zware sneeuwval in het afgelo pen weekeinde. De dienst van de burgerlijke bescherming, het leger en de rijkswacht zijn inge- schakeld ten behoeve van artsen, die met hun auto hun patiënten jniet meer kunnen bereiken. Verscheidene dorpen in de (streek van Namen en Hannuit I geraakten zondag geïsoleerd door sneeuwophopingen van meer dan een meter op de wegen. Zelfs sneeuwruimers liepen daarin ivast.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1