Gezelliger/mensen halen Heineken in huis! Heerlijk, helder Heineken Het „uit steen gehouwen" rijk van Stalin bestaat niet meer HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ANDERE LANDEN WILLEN SOEVEREIN ZIJN Vrijdag 14 februari 1969 Haal Heineken in huis. Heerlijk, helder Heineken. Altijd brouw-vers. Schenk dat gulle gezelligheidsbier en opeens is er weer die onovertroffen, gezellige stemming. Daar zorgt u voor, samen met" Boterzwendel van Brusselse firma mislukte Vrouwenbond verontrust over prijsstijgingen Duurfetoeslag in meubelindustrie Vleugels in partij „Duiven" kwamen terug Liberale koers Inbrekers sloegen hun slag ïn Utrecht DE VRIJE ZEEUW Met Heineken wordt het een gezellige avond. Oplettendheid van een Ant werpse douanier heeft in België een boterzwendel aan het licht gebracht, die de zwendelaars wellicht anderhalf miljoen gul den gaat kosten. De douanier vatte enige tijd geleden verdenking op bij het controleren van koelwagens met boter, die op doorreis waren van Zwitserland naar Italië. Uit een onderzoek bleek dat de boter in Belgische wikkels was ver pakt. Het onderzoek bracht vervol gens aan het licht, dat een Brus selse firma probeerde frauduleus een fiks bedrag aan E.E.G.-hef- fingen te incasseren door mani pulaties met invoer, uitvoer en doorvoer- van 270 ton Russische en 400 ton Belgische en Luxem burgse boter van België naar Zwitserland en van Zwitserland terug via België naar Italië. De Belgische autoriteiten heb ben hier uiteraard een stokje voor gestoken. Het ziet er naar uit dat de firma zal kunnen flui ten naar de 21 miljoen francs (circa 1,5 miljoen gulden) die ze reeds aan invoerheffingen op de Russische boter had betaald en die ze na de exportmanipulaties terug hoopte te krijgen. De vrouwenbond van het Ned. verbond van vakverenigingen heeft een telegram gestuurd aan de minister van economische zaken met de volgende inhoud) „De vrouwenbond van het N.V.V., verontrust over de snelle prijsstijgingen die het levenspeil van de werknemers gezinnen en met name die van de lagere inkomensgroepen steeds meer aantasten, dringt er op aan, gebruik te maken van de prijzenwet en derhalve een algemene prijzenbeschik- king uit te vaardigen". Het telegram was namens het bestuur ondertekend door de secretaresse, mej. J. Zwanepol, In verschillende delen van het land gaan ondernemingen in de meubelindustrie over tot het ver strekken van een duurtetoeslag. Zo heeft een groot aantal onderna mingen in Culemborg dezer dagen in onderling overleg besloten, over het eerste kwartaal van 1969 een duurtetoeslag toe te kennen die voor de volwassenen 25 per maand bedraagt. De c.a.o. voor de meubelindustrie expireert op I april. Communistische partijen be schouwen zichzelf graag als mo nolithisch, als uit één brok steen bestaande. Dat is historisch zo ge groeid: de communistische partij die een nieuwe maatschappij in Rusland opbouwde, hzd genoeg te doen om zich geen intern gekisse bis te kunnen permitteren en al kan men de methoden waarmee afwijkende meningen werden be streden, niet bewonderen, er was een reden waarom ze werden toe gepast. Het was in een vrij simpel ge construeerde samenleving moge lijk zulk een monolithisme af te dwingen. Een moderne staat als Rusland raakt echter voor de kwaliteit van zijn technologische ontwikkelingen meer en meer af hankelijk van lieden, die bij hun wetenschappelijk werk nodig hebben dat ze in vrijheid onder zoeken en het is menselijk dat ze ook buiten hun vak die vrijheid nemen om te onderzoeken. Als konsekwentie van het industrieel en technisch in de voorste gelede ren ooereren moet de Sowjet- Unie accepteren dat er politiek genuanceerder wordt gedacht dan toen het er alleen maar om ging de achterstand in de zware indus trie in te halen. In het westen heerst nog vaak de gewoonte communistische rege rende oartijen te zien als die mo nolithische organen, waarvoor ze zich naar gewoonte uitgeven, ter wijl in feite, net als in democra tieën, vooruitstrevender en libe raler' groepen zich meten met reactionairder en orthodoxer ge zinde vleugels. Zij het met dit verschil dat deze botsing tussen de vleugels zich niet afspeelt in een parlement, maar in de partij zelf. Men kan er met enige goede wil iets in zien als een verkapt twee partijenstelsel binnen één partij. Het is een beeld dat zich in Tsje cho-Slowakije openbaart, dat duidelijk is in Tito's Joegoslavië, maar zich ook voordoet in de Sovjet-Unie, Wie wil weten wat zich in deze zin in Moskou afspeelt moet af gaan op a1 Ier lei tekenen. De wei felende Moskouse houding sinds de inval in Tsjecho-Slowakije heeft tot veronderstellingen ge leid, dat in de Kremlintop twee ideeën tegen elkaar botsen en dat de haviken, de orthodoxen, de overhand hebben gekregen. De „duiven" zoals Kosygin zou den hebben moeten wijken voor Brezjnew en de zijnen. Vandaar ook geruchten als zou premier Kosygin aan het eind van zijn po litieke carrière zijn gekomen. Thans zijn er tekenen dat Ko sygin en als zijn medestander wordt vaak partij-ideoloog Soes- lov genoemd, die ook tegen het ingrijpen in Praag was mis schien sterker staat dan Brezj new, al kreeg die met generaais- steun de inval voor elkaar. Men maakt dit op uit het doen en laten van de Roemeense par tij- en regeringsleider Ceausescu, die openlijk afkeurde, dat Brezj new de theorie heeft uitgedragen dat communistische landen nooit helemaal soeverein zijn. Ze moe ten rekéning houden met de meerderheid in het communis tisch verbond van staten. Dit is echter voor de Roemeen onaan vaardbaar. Kort na de inval in Tsjecho- Slowakije hield Ceausescu zich opvallend op de vlakte. Tenslotte was zijn land een volgende kan didaat voor een tuchtiging door de troepen van 't Warschaupakt. Dat hij nu open1 ijk met de door Brezjnew fel gelaakte Tito con fereert. weer afwijst dat de troe- Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een sigarenwinkel aan de Berberdreef in Utrecht. Er werd voor 7500,— aan aan- 1 stekers, sigaren, sigaretten en geld meegenomen. Met een koevoet forceerden de inbrekers de voordeur. Uit vitri nes en laden werden gas-, tafel en zakaanstekers buitgemaakt (waarde 3.000,Uit het ma gazijn verdwenen sigaretten en sigaren ter waarde van 4.000, Behalve enig kasgeld werden ook 500 zegels van de voetbal pool waarde 450,gestolen. Via een achterdeur zijn de in brekers verdwenen. Ze beschik ten vermoedelijk over een auto. In dezelfde nacht werd in een andere Utrechtse sigarenwinkel ingebroken. Er wordt echter niets vermist. Inbrekers „bezoch ten" tevens een middelbare tech nische school. Behalve vernie lingen aan meubilair werd ruim 800,meegenomen. Tenslotte werd in een drogisterij ingebro ken. De buit was hier Aeriiut. pen van het Warschaupakt in Roemenië komen oefenen zelfs de „Brezjnew-leer" van de be perkte soevereiniteit afwijst, duidt er op dat hij voorlopig het gevaar geweken acht en dat hij kans ziet door te gaan met lichte lijk uit de door Moskou aangege ven pas te lopen. Dat duidt er op dat de liberale re koers der „duiven" sterker is in Moskou dan na Praag werd ge vreesd. Een ander teken is de rust waarmee in Moskou wordt gerea geerd op het door Ulbricht om Berlijn opgezette crisisje en het feit dat de Tsjechoslowaakse pre mier Dubcek weer wat sterker is komen te staan tegen de Novot- ny-vleugel in zijn partij. Het is niet zeker dat de Kosy- ginvleugel de overhand houdt in Moskou, maar dat zo duidelijk twee richtingen met elkaar con curreren, lijkt een garantie dat een terugkeer naar een „monoli thische eenheid" waarop Stalin PRAAG; De postzegeltoren van toonstelling in Osaka (Japan) Jaroslav Kalfirt uit Praag moet Kalfirt maakte 10.000 pakjes van zijn regiem baseerde, onmogelijk een van Tsjechische trekpleis- 100 zegels elk en formeerde zijn is geworden. ters worden op de wereldten- 1 toren, waarvan het gewicht 45 kg bedraagt. De postzegels zouden een oppervlakte van 600 m2 kun nen bedekken. Aaneengelegd vormen zij een rij van 25 km. 33. „Oh, dat feest!" zucht Liorca als het even stil is geweest. „Liorca verheugt er zich op, doch ik wilde, dat het niet door ging!" Het lijkt bijna of ze Aram's aanwezigheid vergeten heeft, doch direct krijgt ze een kleur en vervolgt: „Neem me niet kwalijk! Het Past mij niet de gasten van mijn broer mijn zorgen op te drin gen!" „Integendeel!" zegt Avam. „Van het eerste ogenblik af heb ik mij afgevraagd, waarom zo'n beeldschoon meisje als gü zijt. zo treurig zou zijn! Is er niets, waar mee ik u zou kunnen helpen?" Het meisje is opgestaan en heeft zich naar hst balkon begeven, dat over het binnenplein uitziet. „Ach neen", zucht zij, „ook gij kunt mij niet teruggeven, dat ik .verloren hebl" Terwijl Aram de betekenis van deze raadselachtige woorden tracht te begrijpen, ziet hij bene den zich op het binnenplein plot seling het kleine figuurtje van Presto. Als de schildknaap zijn heer in het oog krijgt, begint hij heftig te wenken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5