waar haalt u deze ham zó voordelig? alléén in de GRIEKSE VROUW ONTHULT IN OSLO MARTELINGEN IN GEVANGENIS VAN SALONKI Nieuwe irivesteringspremieregeling voor regionale vestiging Haal al uw vleeswaren !n de Hema en ontdek hoeveel dat u scheelt! Pagina 4 Rechten van de mens Nieuw zeemanscentrum voor Rotterdam- Europoort Steenfabriek in Renkum sluit Westduitse uitgever stuurt onderscheiding terug Duitse juwelendïeven betrapt T.b.r. voor man die vrouw en kind doodde Achterstand gïrostortóngs- kaarten Akkoord over DE VETTE ZEEUW Vrijdag 14 fetmiari 1969 de beste magere schouderham, zonder zwoerd, vers van het mes, dus smakelijker. En deze week* - extra voordelig: 200 gram van 1.53 IJMI Uitbreiding Dankwoord van Palachs moeder Automobilist tegen boom Debiele soldaat niet naar Vietnam; dan maar naar Europa Voorwaarden Vijfjarige redder beloond Verzending zeepost TERNEUZEN Een jonge Griekse vrouw, die naar haar zeggen later deze maand voor een militaire recht bank in Griekenland had moeten terechtstaan, heeft woensdag op een persconferentie in Oslo ver teld dat ze in de gevangenis licha melijke en geestelijke martelin gen heeft ondergaan. Volgens de voorzitter van het Noorse comité voor democratie in Griekenland, Jens Haugland, is de vrouw, de 24-jarige Georgia Pangoupouloe, Griekenland uitgesmokkeld. Haar aankomst was om veilig heidsredenen geheim gehouden. Zij heeft politiek asiel in Noorwe gen gevraagd. Georgia Pangoupouloe had in Saloniki terecht moeten staan met andere in mei 1958 gearres teerde leden van een verzets groep. Het proces was bepaald op 22 februari. Tot juli had zij in de gevangenis gezeten, waarbij ze dagelijks aan een combinatie van fysieke en geestelijke marteling was onderworpen. Sindsdien moest ze zich geregeld bij de po litie melden. Ze was bereid als getuige voor de Europese com missie voor de rechten van de mens te verschijnen. In november en december zijn in Straatsburg reeds getuigen on dervraagd in verband met klach ten van de Scandinavische landen en Nederland, dat het militaire bewind in Athene herhaaldelijk de rechten van de mens zou heb ben geschonden. Een subcommis sie zou zondag a.s. naar Grieken land vertrekken om een onder zoek in te stellen, maar maakte dinsdag bekend dat het bezoek was uitgesteld op verzoek van de Griekse regering, die „technische redenen" aanvoerde. Prinses Margriet zal on 7 mei het nieuwe zeemanscentrum in het Europoortgebied bouwkos ten 4,2 miljoen officieel in gebruik stellen. Het centrum be schikt over twee voetbalvelden, aen trainingsterrein en atletiek banen, een hotel voor dertig gas ten, een restaurant, café, lees- en televisiekamers en ook een kapel voor godsdienstoefeningen. Voor het vervoer tussen de schepen in het Botlek- en Euro poortgebied en het centrum is een autobus, een geschenk van de Japanse zeelieden bond, be schikbaar. Hoofd van het centrum is de heer W. Kuipers, stuurman grote vaart, die o.m. heeft gewerkt aan het internaat van de zee vaartschool op Terschelling. In het kader van de sanerings regeling metselbaksteeninriustrie zal de steenfabriek „De Kle'kamp" te Renkum eind maart worden stilgelegd. Het betreft hier een ten dele traditioneel bedrijf met een jaar- produktie van ongeveer 10 miljoen bakstenen. Als gevolg van deze sluiting zullen circa 30 werknemers moe ten afvloeien. Het personeel is van de voorgenomen sluiting in ken nis gesteld. Aangenomen wordt dat zij op omliggende bedrijven herplaatst kunnen worden. Over de verschillende regelingen met betrekking tot deze afvloeiing is overeenstemm'ng bereikt met de vakbonden en het sociaal fede ratief verbond van de werkgevers organisatie der Nederlandse bak steenindustrie te Arnhem. De uitgever van het Westduitse sociaal-democratische Wad „Frank furter Rundschau", Kari Gerold, heeft donderdag meegedeeld, dat hij de orde voor sneciale verdien ste die hém in 1967 was verleend, aan president Lübke, heeft terug gezonden omdat dezelfde onder scheiding is verleend aan de Spaanse minister van voorlichting, Manuel Fraga Iribarne. De 62-jarige Gerold, die van 1933 tot 1945 als balling in Zwit serland heeft gewoond, ontving genoemde onderscheiding de op twee na hoogste van de bonds republiek voor hetgeen hij voor de vrijheid, de menselijkheid en de sociale rechtvaardigheid had ge daan. Minister Iribarne werd woensdag te Madrid met deze Orde onderscheiden wegens zijn streven tot uitbreiding van de sa menwerking tussen Spanje en de bondsrepubliek. De Griekse vrouw vertelde dat een lid van haar bij het „patriot tisch front" aangesloten groep tweemaal had geprobeerd zelf moord te plegen. Hij stond nu in Saloniki onder medische behan deling en was blind als gevolg van slagen op zijn hoofd. Voorts was zijn kaak verbrijzeld. Volgens Georgia waren alle ver zetsgroepen in hst gebied van Sa loniki door de politie ontmanteld, maar waren nieuwe in oprichting. Ze vertelde tenslotte verloofd te zijn met Constantijn Meletis, een Griekse gedetineerde die ip de cember deserteerde uit een groep getuigen die door het Griekse mi litaire bewind naar Straatsburg was gezonden om de berichten over martelingen tegen te spre ken. Meletis reisde later naar Oslo en kreeg daar politiek asiel. De politie van Assen heeft don derdagmorgen om ongeveer half vijf twee Duitsers betrapt, die briljanten wilden stelen uit de etalage van de juweliersfirma N. A. Stuart in de Markstraat. De 29-jarige H. S. en de 25-ja- rige B. N. uit Hamburg konden worden gearresteerd. De dieven hadden met een katapult kogel tjes door de etalggferuit gescho ten. De etalage was beveiligd door een hek met grote gaten. De politie vond in een portiek een uitschuifbare autoradio-antenne, waarvan de punt was omgebo gen en waarmee de dieven de briljanten door de gaten in het raam uit de etalage hadden wil len peuteren. De politie werd gealarmeerd door een omwonende, die toeval lig op het vroege uur naar buiten keek en de mannen verdacht be zig zag. Later werd ook de auto van de Duitsers aangetroffen. De rechtbank in Breda heeft de 28-jarige Nederlander P. B. uit Poppel (België) wegens dubbele doodslag veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had 14 dagen geleden 1 jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. B. wurgde in de nacht van 21 op 22 juni van het vorige jaar in zijn woning in Poppel zijn vrouw en sloeg zijn tweejarig zoontje dood met een limonadeflesje. Dit gebeurde zonder reden. Daarna ging hij de grens over en meldde hij zich in Oosterhout bij de poli tie. Verdachte werd grotendeels verminderd toerekeningsvatbaar geacht, maar de officier van justi tie eiste op advies van een psy chiater om therapeutische rede nen naast de terbeschikkingstel ling een gevangenisstraf. Daar mee zou dan recht worden gedaan aan het normale deel van 's mans geestvermogens. De rechtbank heeft de gevangenisstraf nage noeg gelijk aan het voorarrest bepaald en voorts de terbeschik kingstelling opgelegd. Als gevolg van incidentele omstandigheden is in een aantal gevallen de leveringstij d van voorgedrukte girostortingskaar- ten tot ruim twee maanden op gelopen, aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in ant woord op vragen van het eer ste kamerlid dr. P. G. van der Vliet (v.v.d.). Hoewel al het mogelijke wordt gedaan om de achterstand in te lopen die de laatste maanden van het vorig jaar door het ontvan gen van een groot aantal druk orders is ontstaan, zal deze wat betreft de uitvoering van zeer grote orders nog enkele weken voelbaar blijven. pesis'osTren in Italië De Italiaanse regering is woens dagnacht tijdens b-sorekingen met de ambtenarenorganisaties in be ginsel akkoord gegaan met een verhoging van de bisisnensioenen va i 65 procent tot 73 74 procent van de basissalarissen met terug werkende kracht tot 1 januari, aldus welingelichte kringen. Met een dergeliik akkoord zou een be' langriike stap zijn gezet on de weg naar herstel van de arbeids' rust in Italië. De bonden hadden tachtig procent geëist, ter onder steun:ng waarvan vorige week een aleemene staking werd gehou den. De regeringsdelegatie onder leiding van premier Rumor hield aanvankelijk vast aan zeventig procent, zodat sprake is van een compromis, aldus deze kringen. Er zou alleen nog over detailkwes ties moeten worden gesproken. ïf33 Snljworst 200 gram van 1.16 F1U 1.08 Tongëworst 100 gram 58 c Gerookte Ardenner worst 100 gram 50 c Paarderookvlees 100 gram 79 c Leverworst speciaal ca. 400 gram 1.45 In de staatscourant van 12 februari 1969 Is een tweetal inves teringspremieregelingen opgeno men, n.l. de investeringspremiere geling regionale vestiging en uit breiding van industriële bedrijven en de investeringspremieregeling regionale vestiging van stuwende dienstverlenende bedrijven. De eerste vervangt de investe- ri""sp<-emieregel'ng van 15 mei 1968. De belanqriikst.e v-anderin-' is dat nu ook de premiëring van uitbrekingen ir; de regeling is op genomen. Voor nieuwe vestiging bi''ft de regeling vrijwel onveranderd. Bij vestiging van industriële bedrijven on door de overheid aangelegde in dustrieterreinen in de ontwikke- lingskernen en in het herstructura- rinweipived Zuid-Limburg en ook bij vestiging in de gemeente T- Kuro Iran een nrem'e van 25 X over de investeringskosten worden topo.ekend. Het r">x;mum-oremie- bedrag is 3 milioen gulden. De investeringskosten moeten f 400.000 bedraden en v""- ten minste 40 met eigen middelen worden gefinancierd. Bij uitbreiding van een indus trieel hedriif. dat gevestigd is in een st'mu1firi""s- 0f ti«r-tr.-e-<> rin°sr>ebied of in een der gemeen ten Eft en-I .eur. K^msen of Zwolle kan een investeringsn-em'e wr- den toegekend van 15 van de investeringskosten. H-t maximum- nrem'ehedrag is 1.8 m'n gulden. De investerinTcVosten moeten h'er tenm'nste 500 000 golden hedr-gen en voor 40 m°t eigen middelen v/orden pef'nancierd. Voorwaarden o-n voor vesti- gings- of uitbreidinssnremie in aanmerking te komen z'hi o.m., dat permanente bedrijfsgebouwen RUTPEDGE (V.S.): De 19-jari ge Lillard Young trachtte uit de gevangenis te ontsnappen door zich eerst met haarcrème en zeep in te smeren en vervolgens poog de door het gat te wringen, waar een verlichtingsarmatuur had gereten. Links is Young halfweg blijven steken. Zijn „redders" hebben een grote handdoek om hem heen gewrocht om de ge vangene te beschermen tegen de hitte van de snijbranders. Re:hts is hij „bevrijd", doch nog steeds in de gevangenis. De moeder van Jan Palach, de Praagse student die zich vorige maand door zelfverbranding het leven benam uit protest tegen de Russische bezetting, heeft het Tsjechoslowaakse volk dank ge zegd voor de „talrijke blijken van oprechte en warme deelneming". Haar verklaring werd voorge lezen over radio-Praag. Mevrouw Libuse Palachova zei: „Jan is heengegaan, maar blijft in alle harten voortleven als een schone herinnering en een bewijs dat menselijkheid en geloof in het goede niet verloren mogen gaan". Uit de hoek van de Warschau- pactlanden die deelnamen aan de invasie, is herhaaldelijk beweerd dat mevrouw Palachova geloofde dat haar zoon in een val was ge lopen en dacht dat de vloeistof waarmee hij zich overgoot, alleen een „koude vlam" zou produ ceren Een verkeersongeval op de Rei- naldaweg in Benschop heeft don derdagmiddag het leven gekost ns>n de 52-jarige heer H. C. Verwey uit Lopik. Hij was door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt en frontaal tegen een boom gere den. De heer Verwey overleed kort na het ongeluk. Een geestelijk niveau van een kind van tien jaar en het niet kunnen lezen of schrijven mogen dan een beletsel vormen om een soldaat naar Vietnam te sturen, hij kan wel naar Europa. Dat vindt het Amerikaanse leger, dat woensdag besloot de 21-jarige Robert Hinkle die op het punt van vertrek naar Vietnam stond, in te delen bij een regiment met bestemming Europa. De vader van Robert heeft steeds gezegd dat zijn debiele zoon nooit bij het leger had mo gen worden ingelijfd. Een mili tair psychiater steunde zijn pro testen, maar de legerleiding is van oordeel dat Robert Hinkle „voldoet aan de lichamelijke en geestelijke minimumeisen voor de vervulling van de dienstplicht en geschikt is om naar het bui tenland te worden gezonden". Dat hij niet naar Vietnam werd gestuurd, werd als volgt ver klaard: „De huidige militaire si tuatie maakt het noodzakelijk de militairen in te schakelen op de posten en in de gebieden waar ze het nuttigst zijn. Momenteel is het leger het meest gediend met het zenden van Hinkle naar I Europa" moeten worden gesticht en dat het bouwen en de aankoop van grond, machines en bedrijfsinstallaties voor eigen rekening moet geschie den. Wanneer de ondernemer de grond niet koopt maar in erfpacht verkrijgt, kan de prenve voor zover die betrekking heeft op de grond aan de gemeente (of havenschap e.d.) worden betaald. Deze moet de premie dan in 20 jaarlijkse termiinen aan de onder nemer ten goede laten komen. Hetzelfde kan gebeu-en wanneer de permanente bedrijfsgebouwen door de gemeente ten behoeve van de ondernemer worden gebouwd. De minister kan aan de premie toekenning bij zond-re voorwaar den verbinden, bijv. ten aanzien van het aantal werknemers dat te werk moet worden gesteld. De tweede regel'ng heeft be trekking op het noordelijke stimu leringsgebied, dat de provincies Groningen, Friesland. Drenthe en delen van Overijssel omvat, het stadsgewest Tilburg en het her structureringsgebied Limburg. De burgemeester van Sassen* heim heeft gisteren in het raad huis, mede namens de maat schappij tot redding van drenke lingen, een polshorloge met in scriptie uitgereikt aan de vijf jarige Freddie Beijk uit Sassen- heim, die op 30 augustus vorig jaar met gevaar voor eigen leven zijn vierjarig vriendje Johah Ro zenbroek van de verdrinkings dood had gered. Freddie en Johan waren die dag met nog een paar leeftijdsgenoot jes aan het spelen op een bouw terrein naast hun kleuterschool. Op een gegeven moment raakte de kleine Johannes in een kuil waarin anderhalve meter water stond. De andere jongetjes ren den in paniek weg, maar Freddie behield zijn tegenwoordigheid van geest en stak de drenkeling, die al een paar maal kopje onder was geweest, van de steile rand een plank toe en wist hem ten slotte aan hoofd en armen op het droge te trekken, zonder besef van eigen levensgevaar. Voor redder en geredde had het avontuur verder geen nadelige gevolgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. „Port Sydney" 17-2 Brazilië: m.s. „Parkhaven" 21-2 Canada: m.s. „Beaverfir" 19-2 Chili: m.s. „Ceres" 18-2 Kenya, Oeganda en Tanzanië: m.s. „Adrian" 20-2 Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederl." 19-2 Nieuw-Zeeland: m.s. „Wiesbaden" 17-2 Suriname: m.s. „Themis" 17-2 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: s.s. „Radja" 19-2 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. De burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis dat door de heer A. KAYSER, Driewegenstraat 11 te Terneu- zen, een verzoek is ingediend om een bouwvergunning voor het uitbreiden van zijn schuur aan de Driewegenstraat te Ter- neuzen. Genoemd verzoek kan slechts worden ingewilligd met verle ning van vrijstelling van de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan, als bedoeld in artikel 17 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Deze vrijstelling kan worden verleend voor ten hoogste vijf jaar. Jjji bouwtekening ligt geduren de veertien dagen, gerekend van af 10 februari, ter gemeente secretarie (afdeling algemene zaken) voor een ieder ter inzage. De rechthebbenden op aan grenzende en nabijgelegen per celen kunnen gedurende deze veertien dagen schriftelijk be zwaren tegen het verlenen van vrijstelling, als hiervoor bedoeld, indienen bij burgemeester en wethouders van Temeuzen. Terneuzen, 5 februari 1969. De burgemeester voornoemd, J. C. ASCHOFF.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4