De president moet zo nodig in Berlijn worden gekozen Demonstraties tegen Wilson in Bonn Dubcek sprak in zijn geboortedorp VIER GROTE MOGENDHEDEN NIET GELUKKIG MET WESTDUITS GEGOOCHEL... sr vliegtuig ov huis gestort Syrische „mig" neergeschoten NAVO-RAAD STEUNT STANDPUNT VAN BONDSREGERING OVER WEST-BERLIJN Tsjecho-Slowakije heeft slechts twee mogelijkheden UTRECHTSE JEUGDBENDE VOLLEDIG OPGEROLD Kosten levensonderhoud stegen 8,5 procent HET WEER DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 25e JaargangNo. 5921 Fictieve invloed Niet verrukt Mislukte aanslag in Vietnam Piloot overmeestert kaper Bloed. Eenwording Parijs antwoordt niet op voorstel van Stewart Treinstaking in Australië Desnoods met geweld Weer 24-uursstaking in Italië Bekenden van de politie Hoogwater Zon- en Maanstanden Vechtpartij in Istanbul Geld van bedevaartgangers gestolen VORST HOUDT AAN Weerbericht Faakering MS abonnement: TERNEUZEN Krecteuf-Hoofdrafaetenr: P. 3. van Se SanSa Redactie- en Administratie-adres: SmMswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 1" cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimam par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel tnêéf 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „AdlN Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 omv Het is weer treiteren geblazen naar het oude recept op de land verbindingen tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek Duitsland. De aanleiding is dat voor de vier de keer de bondsdag in de vroege re rijkshoofdstad een nieuwe pre sident gaat kiezen, die naar alle waarschijnlijkheid Gerhard Schro der zal heten. Gelet op de bevoegdheden van de bondspresident is het nauwe lijks een interessante verkiezing en er is geen enkele reden waar om die niet in Bonn of desnoods in Frankfurt kon worden gehou den. Behalve dan dat de vorige presidenten ook in Berlijn zijn ge kozen. De bondsrepubliek wil nog een beetje aanleunen tegen de Duitse geschiedenis en wil in zekere zin vooruitlopen op de toekomst Want Berliin is nog altijd het ma gische centrum van Duitsland. Dat gevoel leeft niet alleen aan de Westduitse kant. De regering 'van de D.D.R. had immers even goed in Leipzig of Dresden kun nen zetelen, maar men koos voor Berlijn en men kon dat doen om dat de Russen niet zo nauw keken. Tenslotte hoort Oost-Berlijn evenmin tot de D.D.R. als West- Berlijn tot de bondsrepubliek. De vier grote mogendheden zijn nog altiid de feitelijke machthebbers in heel Berlijn. De Russen hebben hun deel overgedragen aan de republiek van Ulbricht met het gevolg dat de invloed van Amerikanen, Britten en Fransen daar fictief is gewor den, evenals die van de Russen in de andere staatshelft alleen nog maar op papier bestaat. Zoals gebruikelijk en zoals te voorzien was, reageert de D.D.R. met reisbeperkingen, door Rus sisch ingrijpen waarschijnlijk van geringe omvang. Moskou voelt er niet veel voor in Berliin een crisis situatie te laten ontstaan op het moment dat het moet trachten met de V.S. onder de nieuwe pre sident Nixon tot overeenkomsten te geraken op het gebied van de kernwapenspreiding en andere be wapeningszaken. Van hun kant zijn de westelijke geallieerden zoals ze nog altijd genoemd worden al vormen ze niet meer zo'n hecht blok al evenmin verrukt over de West duitse presidentsverkiezingen in Berlijn, die aanleiding kunnen geven tot geharrewar. In dat op zicht zijn de Russen, Britten, Amerikanen en Fransen het waar schijnlijk roerend eens. Dat oude mystieke Duitse ge goochel met prestige is niet waard dat men er conflicten tussen de grote mogendheden voor riskeert Maar in West-Duitsland is men hardleers. Men staat er nog steeds niet met beide benen op de aard' bodem. Een Amerikaanse officier heeft woensdag een kleefbom vlak voor deze ontplofte verwijderd van 'n bus met 50 Amerikaanse militai ren in Saigon. De bom was door twee Vietnamezen die de bus op een motor passeerden, bevestigd. Tweehonderd meter achter de bus ontplofte de bom waardoor een kind werd gewond. Twaalf doden en zes ernstig gewonden is de voorlopige balans van twee ongelukken met West duitse militaire vliegtuigen, die woensdag zijn neergestort, het ene in Slees wij k-Holstein en het andere in Beieren. Een „Noratlas" stortte neer op een plaatsje in de buurt van Er- ding in Beieren. Het toestel had 13 inzittenden. Volgens de eerste berichten zijn negen van hen en een kind, dat sliep in een huis waarop het vliegtuig terecht kwam, om het leven gekomen. Vijf ernstig gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig was in Erding opgeste gen voor een vlucht naai- Keu len. Het tweede ongeval deed zich voor op de militaire basis Sehwessing bij Husum in Slees- wijk-Holstein. Het eiste drie doden onder de vier inzittenden. De vierde werd ernstig gewond. Het toestel was een DC-3. Een Syrische straaljager van het type „mig 21" is woensdag neer geschoten door een Israëlisch jachtvliegtuig, toen twee migs het 'Israëlische luchtruim bij Koenei- tra in het Goland-gebergte bin nendrongen. Volgens een Israëlische militai re woordvoerder stortte het toe stel op Syrisch gebied neer en .ivist de vlieger zich met ziin pa rachute in veiligheid te stellen. De Israëlische toestellen keer den behouden op hun basis terug. Toen een vliegtuig van de „British West Indies Airways" met 115 toeristen op weg van Ja maica naar Miami dinsdag het vliegveld van Miami naderde, drong een passagier de cockpit binnen en begon met de stuur- knuppels te manipuleren. De pi loot wierp zich op de indringer en smeet hem de cabine uit. De man kwam terecht in de eerste klasse waar de passagiers hem in bedwang hielden tot het toe stel veilig was geland. Hij is door agenten van de federale recher che gearresteerd en zal voor de rechtbank verschijnen Ongeveer 500 Biafraanse en Westduitse studenten hebben de Britse: premier Wilson woensdag in de Westduitse hoofdstad ont vangen met de kreet „Wilson moordenaar". De menigte, die demonstreerde tegen de Britse politiek in Nige ria, floot de premier uit toen hij bij het stadhuis arriveerde om het „gouden boek" van de stad Bonn te tekenen. De politie hield de betogers in bedwang. Ook werd er geroepen: „Kie singer, vertrouw de Engelsen niet." Wilson voert met Kiesinger be sprekingen over de Britse pogin gen om toe te treden tot de E.E.G. Wilson zei in een toespraak: „Ik respecteer het thema dat deze studenten beweegt; ik respecteer de oprechtheid, de kracht van de gevoelens, waarmee deze studen ten voor dit thema opkomen. Maar ik weet misschien meer van de feiten en achtergi'onden en daarom geloof ik dat de studen ten in hun beoordeling van deze kwestie ongelijk hebben." Burgemeester Wilhelm Daniels wees ziin gast er later op, dat men het belang van de demonstratie niet kon overschatten, als het aantal betogers werd vergeleken met het aantal studenten in Bonn. De betogers wierpen plastic- zakken met bloed uit de slacht huizen naar de auto van de Brit se premier. De zakken barstten open en het bloed besmeurde de auto en de sneeuw. Bondskanselier Kiesinger en premier Wilson zijn het er over Frankrijk zal niet antwoorden op het voorstel van de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Stewart, om de permanente ver- tegenwoordigers van de West- europese unie in Londen bijeen te roepen ter bespreking van de cri sis in het Midden-Oosten. Dit heeft de Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, De Lip- kowski, in de ministerraad mee gedeeld. Het Britse initiatief doet nogal vreemd aan en gaat volledig vooi-bij aan de gangbare procedu res in de W.E.U., aldus De Lip- kowski volgens regeringswoord voerder Le Theule. Het voorstel was vorige week gedaan tijdens de W.E.U.-bijeen- komst in Luxemburg. Het werd door regeringskringen in Parijs direct negatief ontvangen eens geworden, dat het onmoge lijk is nu een andere plaats dan, 'West-Berlijn te kiezen, voor- de verkiezing van de bondspresident op 5 maart. Dit werd woensdag uit bevoegde bron vernomen na een 'rtxim anderhalf durend on derhoud tussen beide regerings leiders. Zij zijn van mening dat toege ven aan de „propagandacampag ne van de communistische lan den" gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben, aldus deze krin gen. Behalve over Berlijn hebben regeringsleiders gesproken over de oost-westverhouding, over de Navo, het niet verspreidings verdrag en over de Europese poli tiek. Wilson en Kiesinger hebben gezegd dat de Europese eenwor ding in het middelpunt van hun besprekingen zou staan. De permanente NAVO-raad heeft woensdag op zijn wekelijk se vergadering in Brussel de kwestie van de komende' West duitse presidentsverkiezingen in West-Berlijn en de reakties daar op van de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland besproken. In bevoegde kringen verluidt, dat de permanente vertegen woordigers'het erover eens zijn, dat de bondsregering met de or ganisatie van deze verkiezingen it> West-Berljjn.-vai:-hta een ge vestigde traditie volgt. Ook in 1954, 1956 en 1964 zijn de presi dentsverkiezingen in West-Ber lijn gehouden, met instemming met de drie westelijke mogend heden en zonder dat dit tot in ternationale verwikkelingen leid de. Van Duitse zijde werd in dit verband duidelijk gesteld, dat het houden van de presidents verkiezingen in West-Berlijn in maart a.s. dan ook niet kan wor den gezien als een poging om verandering in de huidige status van Berlijn te brengen. Het treinverkeer in Australië ligt vrijwel stil als gevolg van een staking van machinisten en stokers over een loonkwestie. De Tsjechoslowaakse partijlei der Dubcek heeft in een rede in zijn geboortedorp gezegd, dat de regering geenszins van plan is de doelstellingen op te geven, die zij zich heeft gesteld. Maar zij was aan de andere kant gedwongen rekening te houden met alle bin nen- en buitenlandse factoren, die zijn gaan meespelen. Dubcek betreurde het feit, dat de huidige Tsjechoslowaakse lei ders gedwongen zijn voortdurend tekst en uitleg te geven van hun beleid en dit te verdedigen, zodat zij geen tijd hebben de nodige wet telijke maatregelen te nemen om hun actieprogramma uit te voe ren. Hij' constateerde, dat de rege ring in 1968 de volstrekte meerder heid van de bevolking had over tuigd van de eerlijkheid van haar bedoelingen. Hij zei ervan over tuigd te zijn, dat deze meerderheid de regering ook nu nog b°griipt, niettegenstaande de ingewikkeld heid van de huidiee situatie, als de regering de conclusies van het centrale comité krachtiger toe past, de extremistische stromin gen krachtiger onderdrukt en als de regering degenen veroordeelt, die met woorden de poëtiek van na januari 1968 verdedigen maar die door hun daden de verwerke lijking ervan tegenwerken. Volgens Dubcek hadden die „ex tremistische stromingen" zich ge manifesteerd kort na januari 1968, maar Dubcek is ervan overtuigd dat de arbeiders, de partij, de vei ligheidsorganen en het leger mach tig genoeg ziin desnoods met kracht elke openlijke poging tot geweld, die gericht is tegen het socialistische karakter van de staat, de kop in te drukken. Het blad „Rode Pravo" schrijft dat er in Tsiecho-Slowsk;;e slechts twee oplossingen mogeF'k zön: handhaving van de politieke lei ding van Dubcek en voortzettmg van de politiek na januari 1968 óf Dubcek laten vallen en daar door mensen aan de macht bren gen die andere politieke concepties huldigen. De raad kwam tot de conclusie, dat een toegeven aan de Oost- duitse druk onjuist zou zijn en verkeerd zou kunnen worden ge ïnterpreteerd. Voox-ts meende men dat niet kon worden gesteld dat de Westduitse regering met de komende verkiezingen in West-Berlijn de internationale ontspanning tegenwerkt, maar dat fiet gezien de traditie van de voorgaande presidentsverkiezin gen juist de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland zijn die met hun reakties spanning veroorzaken. In Italië is woensdag opnieuw een 24-uursstaking gehouden, waardoor de meeste particuliere ondernemingen in het hele land werden getroffen. De stakers eisen afschaffing van de salaris- zones, op grond waaxvan arbei ders in het geïndustrialiseerde noorden meer verdienen dan in het achtergebleven zuiden. In staats- en gemeentelijke bedrij ven werd niet gestaakt, daar was toegezegd dat de toonverschillen geleidelijk zullen worden ver minderd. Ook bij de kranten .werd niet gestaakt, omdat de werkgevers zich bereid hebben verklaard tof'overleg» De Utrechtse kinderpolitie heeft ua intensief speurwerk 9 knapen tassen 15 en 17 jaar aan gehouden. Ze hebben een kleine 60 inbraken, diefstallen en po gingen tot diefstal op hun gewe ten. Hun buit loopt in de honder den guldens, maar de schade, die werd aangebracht, bedraagt vele duizenden guldens. In de nacht van 24 op 25 jan. kon de surveillancedienst vier jongelui inrekenen. De politie kwam er achter dat zij „doeg" waren voor ruim 30 inbraken en insluipingen in de periode juli '68 tot begin dit jaar. Meestal gingen ze er met drank vandoor. Ook tal van Utrechtse scholen moesten het ontgelden. Vaak vonden de knapen daar weinig van hun ga ding; ze richtten dan een enorme ravage aan, zoals in de school in Uit voorlopige gegevens is ge bleken dat het prijspeil van de kosten van de gezinsconsumptie in januari met 3% pet is gestegen. Minister De Block (economische zaken) heeft dit gisteren meege deeld in de tweede kamer. Een verzoek van de afgevaar digde N. Verlaan (boerenpartij) om over te gaan tot intrekking of opschorting van de prijzenbe- schikking voor de horecabedrij ven wees de minister van de hand. Het kamerlid bestreed deze prijsmaatregel, een zijns inziens collectieve straf die niet thuis hoort in een rechtsstaat. Minister De Block zei de maat regel te moeten handhaven. Er waren veel klachten over onge oorloofde prijsstijgingen; zo werd de prijs van een warme maaltijd maar liefst met 18 gulden ver hoogd. De minister erkende dat bij een steekproef in de horecasector 60 procent van deze bedrijven zich goed had gedragen. Maar „de goeden moeten bij een sectorsge- wijze ingreep onder de kwaden lijden", zei hij» de Notebomenlaan. Daar werd het bureau van de directeur met lijm ingesmeerd. Verder werden „bezocht" jeugdhonken en club huizen. In de studentenflats gin gen ze er met 50 grammofoon platen vandoor. Uit een hijskraan werd een radio (waarde 235) gestolen. In totaal schat de politie de waarde van alle gestolen goede ren op 15000. De jongelui wa ren bekenden van de politie. Ze liepen in de val, toen ze in het holst van de nacht met gestolen wijn door de binnenstad liepen. Drie andere knapen, één van 15 en twee van 16 jaar, werden eind vorige maand op heterdaad be trapt, toen ze probeerden in te breken. Uit het ondex-zoek bleek dat ze een reeks diefstallen had den gepleegd van april 1968 af. Zo was bij een firma het cijferslot van een kluisdeur geforceerd (schade 1100). Er werd inge broken in tal van woningen. Vaak liet het drietal een grote ravage op hun „werkterrein" achter. Tenslotte werden op 27 januari twee 15-jarige knapen gegrepen, toen ze probeerden in te breken in het clubhuis van de korfbal verenigingen „Samos". Bij huiszoeking bleek één van de jongens een grote hoeveelheid gestolen goederen op zijn kamer te hebben. Ook deze jongelui zijn „opgeborgen". Op 19 februari zal het negental zich voor de rechter moeten verantwoorden. DONDERDAG 13 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.42 11.18 11.52 00.01 n.m. 11.29 00.05 00.39 00.48 VRIJDAG 14 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 00.30 01.04 01.13 n.m. 12 01 12.37 01.11 01.20 ZON MAAN febr. 13 14 15 op onder op ondei 8.00 17.50 6.38 13.05 7.58 17.52 7.52 14.32 7.56 17.54 7.53 16.06 DEN HAAG: De vroegere Britsa minister van buitenlandse zaken George Brown, die op het ogen^ blik in ons land verblijft om na te gaan hoe een nieuwe Britse toenaderingspoging tot de Euro~ pese gemeenschap zou wordeit ontvangen, heeft dinsdagmiddag de lunch gebruikt met minister Luns. Op de foto minister Luns in een geanimeerd gesprek met zijn vroegere collega. Bij een gevecht tussen de po litie en studenten tijdens een be-; toging in Istanbul uit protests tegen het bezoek aan Turkije van; eenheden van de Amerikaanse; zesde vloot, zijn dinsdag 15 stu-' denten en drie politiemannen-' gewond geraakt. De vechtpartij' brak uit, toen de studenten trachtten door te dringen tot het' Amerikaanse consulaat. Meer dan 800 mohammedanen in Indonesië moeten van een bedevaart naar Mekka afzien. De! zes administrateurs van een stichting waaraan zij de reissom-'f men hadden toevertrouwd, zijn er met de kas vandoor. Dit is meegedeeld door iemand van het ministerie van godsdienstzaken in Djakarta. De kern van een lagedrukge» bied trok woensdag opvullend over ons land naar het zuidoosten, vergezeld van een uitgestrekt sneeuwgebied. Zo werd in Val-' kenburg woensdagavond een sneeuwdikte van 17 cm gemeten. Om dit lagedrukgebied heen' wordt met matige tot krachtige' noordoostelijke wind koude en droge lucht vanuit oost-Europa via Noord-Duitsland naar ons land gevoerd, In deze lucht ble ven de maximumtemperaturen in Polen woensdag steken bij 13' graden. Samenhangend hiermee was de bewolking in de noorde lijke provincies woensdag al voor een groot deel verdwenen. Voor vandaag wordt verwacht dat de drogere lucht langzaam', verder naar het zuiden zal door dringen, waardoor ook daar en kele opklaringen mogelijk zijn. Bovengenoemde weersontwilcke-' ling houdt in dat de vorst aan houdt waarbij het in de middag merendeels licht zal vriezen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Matig tot lichte vorst In de noordelijke helft van het land vrij zonnig en overwegend droog weer, in de zuidelijke pro vincies aanvankelijk nog bewolkt met hier en daar Wat sneeuw, maar later ook enkele opklarin gen en geen sneeuw van beteke nis meer. Matige tot krachtige, langs de kust krachtig tot harde noordoostelijke wind. In de och tend matige, in de middag meren deel* lichte vorst.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1