Optimisme in het AJ AX-kamp MICHELS Benfica stoeide in de sneeuw Maar schrijf Eusebio niet af BEURSOVERZICHT Behulpzame kantonnier omgekomen bij verkeersongeluk WoéBsdag 12 februari 1969 pg VRIJE 23SEÜW Twee doelpunten verschil. Gewone jongens Radio- en tv-reportages van Ajax—Benfica Tito vraag pers voorzichtig te zijn Dodelijke aanrijding bij Nigtevecht Pagina T 5* Ajax heeft zich tot vanavond teruggetrokken uit de hoofdstad, waar om kaartjes bedelende voetballiefhebbers het de spelers steeds moeilijker maakten. In het door de sneeuw tot een sprookjeswoud omgetoverde bos bij Leusden leefden de spelers slechts voor één gebeurtenis: het Europacup-duel tegen Benfica. Men was in hotel „Huize den Treek" niet pessimistisch. Er werd zelfs aan een overwinning gedacht. Uitslagen als 20 en 31 mogen dan slechts aarzelend worden uitgesproken, een zeiter vertrouwen was ongetwijfeld aanwezig. De namen van Eusebio, Torres^e&iJSimoes boezemden de „Ajaciedpn #aüwelijks angst in. Er is natuurlijk wel respekt, "„want", zoals Barry Hulshoff zegt, „Benfica is een club die vorig jaar nog in de finale zat. Of ik mee zal spelen? Durf ik niets van te zeggen. De baas is daar. Hij heeft het voor het zeggm. Ik hoop natuurlijk van wel. Ieder een staat maar tegen me te pra ten, dat ik Torres moet nouden. Die man is ontzettend lang en kan goed koppen en ik zou dan de' aangewezen figuur zijn om hem in de gaten te houden Eén ding is- zeker: als ik word opgesteld, wordt het zwaar. Tor mes is 1,95 meter lang en ik ben 1,87 meter. Het komt dan wel op mijn timing aan". Er zijn er meer, die eraan twij felen, of ze de grasmat van net Olympisch stadion mogen be treden. Wim Suurbier, de pijl snelle achterspeler, heeft er we gens een armblessure acht weken naast gestaan. Vorige week speel de hij tegen NEC voor het eerst weer mee. „Of we winnen? Och, we moeten geluk hebben. Als we .met twee doelpunten verschil winnen, ben ik tevreden". Henk Groot, nog wat nahijgend van een sneeuwballengevecht, is dezelfde mening toegedaan. De man, die door Benfica's trainer Otto Gloria als een van de beste spelers van Ajax werd be schouwd, vindt ook dat een mar ge van twee doelpunten genoeg moet zijn. „Als we hier winnen, valt Benfica in Lissabon aan. Het moet dan toch raar lopen, als we dan geen doelpunten maken. Het is tenslotte zó, dat we er in een uitwedstrijd altijd wel één ma ken. Daarvoor hebben we jon gens als Cruyff en Keizer". Gaat Ajax aanvallend spelen? Moet Bennie Muller Eusebio dekken? Speelt Hulshoff mee? Rinus Michels lacht, als hem dat alles wordt gevraagd. „Baar moet ik nog eens over nadenken grijnst hij. De Amsterdamse oefenmeester lijkt niet gebukt te gaan onder het feit, dat het machtige Benfica Ajax' tegenstander is. „Het zijn ook maar gewone jongens. Ik heb ze een paar keer gezien en echt. een wonderploeg is het niet meer Die twee centrale verdedigers, Humberto en Raul, dat zijn goe de voetballers. Ook Simoes en Torres zjjn nog altijd klassespe lers. Eusebio viel me tegen. Hij heeft dat briljante niet meer, dat flitsende, maar als er dan zo'n Europacup-sfeertje hangt, dan kan zo'n man het ineens weer op z'n heupen krijgen. Schrijf hem vooral niet af". Dinsdagmorgen omstreeks tien uur heeft zich op het Velperbroek- circuit, op de rijksweg van Arn hem naar Duitsland, een ernstig verkeersongeluk voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 53- jarige kantonnier van de rijkswa terstaat A. H. Beudel uit Duiven bij Arnhem, en bovendien naast enige lichtgewonden een grote ravage heeft veroorzaakt. De heer Beudel was op het cir cuit uit zijn auto gestapt om te helpen bij het naar de kant duwen van een auto, dde een kleine aan- A'DAM: Dinsdagochtend, is men in het Olympisch stadion begon nen met het sneeuwvrij maken van het voetbalveld. Een geleen de sneeuwblazer van de Jaap Eeden kunstijsbaan bewees hier- I bij goede diensten. rijding had gehad. Toen men daarmee bezig was, kwam met grote snelheid uit de richting Arnhem een met hout geladen truck met oplegger aanrijden. De bestuurder kon de bocht niet halen en schoot met zijn voertuig in de berm, daarbij frontaal tegen de heer Beudel rijdend, die op slag werd gedood. De lading hout schoof van de oplegger af en kwam terecht op drie personenauto's, die eronder werden bedolven en ingedrukt werden. Drie inzittenden van deze auto's liepen verwondingen op, maar konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis vertrek ken. Een vierde automobilist uit de Duitse plaats Mülheim liep in wendige kneuzingen op en werd later per auto naar zijn woon plaats vervoerd. Eerst laat in de middag was de ravage, die door het over de weg verspreid liggende hout en de autowrakken was aangericht, op geruimd. LEUSDEN: Ajax heeft nog tijd voor een ontspannen sneeuwbal gevecht, vóór de training begint, die de ploeg moet sterken voor de ontmoeting met Benfica. Op de foto: Bennie Muller werpt een sneeuwbal naar een onbe kende tegenstander. Geheel links Van Duivenbode. Geheel rechts Johan Cruyff. Volgens de Ajax-trainer moet er met twee doelpunten verschil worden 'gewonnen. „Alleen dan bestaat er kans dat we de vol gende ronde halen", aldus Mi chels. SCHIPHOL: Op de foto deelt de ster van Benfica, Eusebio, hand tekeningen uit aan op Schiphol werkzame Portugese meisjes. De NTS zendt hedenavond 12 februari van 20.13 tot plm. 22 uur op Nederland I een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwed strijd AjaxBenfica, die in het olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld. Hei-man Kuiphof voorziet de uitzending van com mentaar. Na de Bulgaarse film „Zon en schaduw", die van 22 uur tot 23.10 wordt uitgezonden, volgt uit het stadion een nabeschou wing van de wedstrijd. In deze uitzending vraagt Bob Spaak de mening van enkele voetbalpromi nenten. De N.R.U. zendt 'n rechtstreeks verslag van de wedstrijd van 20.10 tot 22.05 uur op Hilversum II uit. Verslaggevers zijn Theo Koomen en Dick van Rijn. De opbouw van de lastenverde' ling van de ziektekostenverzeke ring is zo'n ingewikkelde zaak, dat de commissie van de sociaal- economische raad die daarnaar een diepgaand onderzoek instelt, nogal wat tijd nodig zal hebben. Omdat een radicale verande ring van het huidige systeem dus niet op korte termijn mogelijk is, pleit 't christelijk nationaal vak verbond voor een tijdelijke rege ling voor bejaarden, die op het ogenblik juist niet in de bejaar denverzekering vallen. Het C.N.V. meent, dat deze groep te zwaar is belast. Het gaat ZEER STILLE MARKT Beursplein 5 heeft gisteren geen koersmutaties van beteke nis te zien gegeven voor de inter nationale waarden. De stemming was nauwelijks prijshoudend met weinig zaken. -Dit was te voor zien, toen het bericht kwam, dat Wallstreet wegens abnormale weersgesteldheid gesloten bleef. Hierdoor was Amsterdam op zich zelf aangewezen. Belangrijk za- kennieuws was er niet en dus na men publiek en arbitrage een af wachtende houding aan. A.K.U., Philips en Kon. Olie openden fractioneel lager op resp. 128,60; 165,10 en 188,30. Unilever bleef onveranderd op 129, terwijl Hoogovens 20 cent prijsgaf op 104,50. Later werd de markt on regelmatig. Zo daalde A.K.U. tot 128,10 als gevolg van winstnemin gen. Hoogovens verbeterde tot 105; Unilever tot 129,90 en Kon. Olie tot 188,50. Van de cultures was Amster dam Rubber punt lager op 61. Ook in de scheepvaartsector ging weinig om en bleven de koersaf wijkingen binnen nauwe grenzen. De staatsfondsenmarkt was voor de 6% leningen weer zwak. Deli-Mij gaf een halve gulden prijs oP 80,50; K.Z.-Organon was 80 cent lager op 197; Heineken steeg 80 cent tot 180,50; K.L.M. daalde f 4,50 tet 251. De aandelen Pioneer Elestronic Corporation (Tokio) kwamen of ficieel in de notering. Dit was de eerste Japanse aandelenemissie in Amsterdam. In deze, stukken werd reeds enkele dagen ruim niet-officieel gehandeld. Voor beurs werd gedaan 21% tot 22% dollar. De slotkoers voor deze stukken te Tokio bedroeg op 25 januari 1969 circa 20% dollar. Gisteren werd 22% dollar gead viseerd. De belangstelling was groot. Gedurende de verdere beurs- duur bleef de handel stil. A.K.U. verliet de markt op 128; Hoogovens op 104,80; Philips op 165,30; Unilever op 129,10 en Kon. Olie op 188,30. In de le periode steeg Albert Heijn ƒ2,70; Billiton-II ƒ3; Van der Grinten f 11; Bührmann en Nat. Nederlanden gingen ieder 7 punten omihoog; Naarden en Vet- tewinkel stegen 5 punten; Des- seaux verbeterde 10 en Bensdorp 6 punten. Butinger, Calvé, Ned. Kabel en Hellingman daalden ieder 5 punten. Delta gaf 7; Cen trale Suiker 8 punten prijs. Hage. mejjer daalde 2,20 en Amev f 6. om bejaarden die niet vallen in de bejaarden verzekering, omdat hun inkomen hoger is dan 7016 gulden per jaar. Bij een inkomen vlak boven deze grens komt de premie van bijna 1000 gulden (voor een echtpaar) nèer op 14 procent van hun inkomen. Met de door de voorzitter van de ziekenfondsraad opgeworpen- vraag, of daarmee niet de grens van het sociaal oirbare wordt overschreden, zal men zich vol gens het C.N.V. ernstig bezig moeten houden: „Op deze manier wordt de vrijwillige ziekenfonds premie voor vele bejaarden een,, onhoudbare last." Voor de verplichte ziekenfonds-, verzekering bedraagt 'de premie op het ogenblik 7,5 procent met een maximum van 'ƒ73,40 per maand, voor de bejaardenverze kering (waarvoor het rijk en de verplichte verzekering een deel van de kosten dragen) varieert de premie naar gelang het inko men van 5,4 tot 8,1 procent. Het C.N.V. voegt hieraan toe, dat de premie voor de vrijwillige verzekering behalve voor de be jaarden met een inkomen boven de 7016 gulden ook ondraaglijk hoog wordt voor de jongeren die geen werknemer zijn en voor de zelfstandigen die ongeveer 7000 gulden verdienen. President Tito van Zuid-Slavië heeft aan de pers in zijn land verzocht voorzichtig te schrijven over Tsjechoslowakije. Sommige kranten hebben teveel belang ge hecht aan bijzonderheden, waar door officiële protesten zijn ge volgd, zei Tito. De pers behoeft echter niet on verschillig te blijven ten aanzien van de Sowjetrussisohe kritiek op, Zuid-Slavië. Wü moesten maat regelen nemen om ons land te verdedigen, maar hebben niette min gestreefd naar ontspanning. :*h-, •"SS"- De spelers van Benfica hebben het dinsdag tijdens een laatste training op het dik besneeuwde veld van Wageningén erg ge makkelijk gehad. „Op zo'n laat ste dag voor een belangrijke wed strijd", vertelde Otto Gloria, „doe ik het altijd heel erg rustig. Op andere dagen neem ik de spelers flink onder handen, maar nie mand heeft er nu nog belang bij te worden afgebeuld". Het betekende natuurlijk niet, dat trainer Gloria alles aan zijn spelers overliet. Lang niet. Vóór de training begon, stond hij er op dat zijn 16-tal nieuwe, op win terse velden afgestemde en spe ciaal door sportartikelenhande laar Du Buy gebrachte voetbal schoenen aantrok. Gloria hield voor zijn spelers ook een korte conditietraining. Een paar rond jes over het veld met bepaald niet eigentijdse gymnastische oefeningetjes. Verder mochten de spelers zich uitleven, wat zij met graagte déden in de rulle sneeuw. Een beetje op doel schieten, sneeuw ballen gooien. Er was geen tijd voor ernst. Benfica hield zijn speeluurtje op de dag voor de belangrijke wedstrijd. Er was zelfs tijd voor een heel kort wed strijdje tegen een jongensklubje uit Soest; Benfica was dan een paar minuten stoeigenoot voor, een groep van 12- tot 15-jarigen. Het was voor de aardigheid. De lange Torres wilde zich zelfs de bal laten afnemen door dë aller kleinste van zijn tegenstanders. Daarna, onder elkaar, werd er in de breedte van het veld ook nog een klein partijtje gespeeld. Want al wilde Gloria zijn spelers niet te hard aanpakken, hij wilde toch de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de herinnering aan sneeuwvoetbal bij zijn spe lers te verlevendigen. Het veld in het Olympisch sta dion mocht dan dinsdagmiddag sneeuwvrij gemaakt zijn, nie mand kon weten hoe het klimaat zich zal gedragen. Slecht voor de, Portugezen, die spelen ih de sneeuw aanzienlijk leuker vin den dan voetballen ARBITER DAVIDSON Toen scheidsrechter Robert Davidson (41) uit het -Schotse Airdrie dinsdag om even over vijf op Schiphol landde, joeg een geweldige sneeuwbui over de nationale luchthaven. Voor Da vidson, die al 15 jaar internatio nale ervaring heeft, was dat geen probleem. Hij vertelde: „Woens dag ga ik naar het veld kijken, ik wil eerst even kontakt op nemen met de officials hier; Tot nu toe heb ik nog nooit een in ternationale wedstrijd afgelast. Wel natuurlijk competitie-ont moetingen in Schotland. Voor afgelasting geldt bij mij maar één maatstaf; voetbal is mogelijk, zolang het veld geen gevaar voor" de spelers oplevert. Een beper king wil ik daarbij nog maken: ik moet ook het idee hebben, dat de omstandigheden zich tijdens de wedstrijd niet ongunstig zul len wijzigen. Ik geloof trouwens, dat geen arbiter aan een wed strijd zal beginnen, als hij ook niet bijna de zekerheid heeft hem te kunnen beëindigen. Maar dat i» een zorg voor woensdag als ik voor het eerst een wedstrijd van Benfica leid. Ajax heb ik vorig jaar in Madrid gefloten. Op de kanaaldijk tussen Loe- nen en Nigtevecht (gemeente Abcoude) zijn om kwart over acht twee personenauto's op el kaar" gebotst. De inzittende van één der auto's/ de 21-jarige fabrieksarbeider F. J. A. Bijzet uit Amsterdam, is ter plaatse overleden. Het slachtoffer reed met grote snelheid in de richting Nigte vecht. Op een gegeven ogenblik week het voertuig door onbe kende oorzaak naar links uit en botste tegen een tegemoetko-i- mende personenauto. De auto, waarin de fabrieksarbeider zat, kwam tegen een boom tot stil stand. De bestuurder van de andere wagen bleef- ongedeerd. Beide voertuigen werden zwaai beschadigd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7