PROVINCIAAL NIEUWS vlees eten is verantwoord eten... GESCHIEDENIS VAN HET KONINKRIJK IN DE TWEEDE WERELDOORLOG Het complete werk eerst in 1980 gereed PAAL EH PERK STELLEH AAN BUITENSPORIGE TARIEFSVERHOGINGEN Tarieven specialisten in drie jaar verdubbeld Minister Roolvink heeft geen bezwaren tegen haven-c.a.0. Bronchiletten DEVBTÏE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Breskens Middelburg Oostburg Retranchement Sas van Gent Sluiskil Sluis Een héél. bijzondere dag. 14 februari: Yalentijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, Tulpen, Narcissen of een plant. Indië in slotdeel Onvolled'g onderzoek Discussie zonder einde DC-9 van KLM bij landing van de baan geslipt Willekeur Huisartsen weten het ook. Woensdag 12 februari 1969 Z.L.M.-vergadering x De afdeling Terneuzen van de Z. L. M. houdt een algemene ledenvergadering op dinsdag 18 ■Jebruari 1969 om 19 uur in hotel des Pays-Bas. Naast de gewone huishoude lijke zaken vermeldt de agenda een lezing van de heer E. Wage, algemeen secretaris der Z. L. M., over „Mansholt en Zeeland", be nevens een vertoning van het Z. L. M.-journaal 1968, Jaarkalender „Zevac" De autoclub „Zevac" heeft de jaarkalender opgesteld voor 1969. Hierop staan de volgende ritten vermeld: Zaamslag (12 april); IJzendijke (3 mei); Axel (7 juni); Terneuzen (6 sept.); de Griete (4 okt.); Kijkuit (25 okt.); Philippine (29 nov.) en Terneuzen (3 dec.). De heren H. J. Houg en J. Oppe werden als bestuurslid ■herkozen. Nieuwe bestuursleden werden de heren W. J. de Bruijn en A. J. Faas. 85 jaar in dienst bij. Garage Cito Het was dezer dagen 35 jaar geleden dat de heer A. Dellaert bij het automobielbedrijf Garage Cito van de gebr. Esselbrugge n.v. te Axel in dienst trad. Ter gelegenheid van dit feit heeft de direktie aan het voltal lige personeel met hun dames een etentje aangeboden. De heer Dellaert werd namens de direktie door de heer P. Es selbrugge geprezen om z'n trouw aan het bedrijf, waarna hem de gebruikelijke enveloppe met in houd werd aangeboden. Gememoreerd werd dat dit jaar het 40-jarig bestaan van de taak zal worden gevierd. Namens het personeel sprak de teer Sikkema. Deze overhandig- le de jubilaris een horloge. Mevr. Dellaert deelde evenzeer in de gelukwensen, want zij werd in ie bloemetjes gezet. Ledenvergadering Z.L.M. Onder voorzitterschap van de heer W. Dekker werd te Axel de ledenvergadering van de plaatse lijke afdeling van de Z.L.M. ge houden. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat 1968 een moeilijk jaar is geweest door de overvloe dige regenval, vooral gedurende de zomer. De kwaliteit van de ge wassen-deed er onder, aldus de voorzitter, die waardering bleek te hebben voor de mensen die on der zulke ongunstige omstandig heden hebben moeten werken en voor de waterschappen, die het uiterste hebben gedaan om de landbouwers van de waterover last te verlossen. Voor het plan-Mansholt had de de heer Dekker weinig waarde ring. De heer Markusse, agrarisch- sociaal voorlichter van de Z.L.M., hield een inleiding over het on dernemerschap in de landbouw. De hoofdambtenaar van het boekhoudbureau van de Z.L.M., de heer J. Spijk, gaf een uiteen zetting over de toepassing van de b.t.w. De voorzitter en de heer M. Murre waren aan de beurt van aftreden. Zij werden herkozen. Tenslotte had een bespreking plaats van het voorlopig rapport van de vraagpuntenkommissie, getiteld „Vraagpunten samen hangende met de toekomst van de land- en tuinbouw." Bejaardenkoor In „Goedertijt" zal op 19 maart de eerste bijeenkomst plaats vin den voor de oprichting van een bejaardenkoor. De leiding van het koor zal berusten bij -"wr. Bakker. Feestmiddag In het casino zal voor de be jaarden op 8 maart door leer krachten en leerlingen van de openbare school een feestmiddag worden gegeven. Op deze middag zal een „kindermusical" ten to nele worden gebracht. Beroep aangenomen Ds. D. van Boven, hervormd predikant te Middelburg, heeft het beroep aangenomen, dat op hem was uitgebracht door de hervormde gemeente te Amers foort (vakature ds. S. P. Nijdam). Gezamenlijke autorally De West Zeeuws-Vlaamse auto club en de Zevac uit Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben be sloten om ook dit jaar een ge zamenlijke autorally te houden en wel op 3 mei a.s. De rit wordt in twee gedeelten verreden, waarbij elk der clubs een deel van de technische voorbereiding voor zijn rekening neemt. Er wordt gestart in Schoondijke en zo mogelijk zal de prijsuitreiking na afloop plaats vinden in het recreatieoord de „Braakman". Raadsvergadering De gemeenteraad van Retran chement kwam in openbare zit ting bijeen. Door ziekte van bur gemeester Leenhouts werd de vergadering geleid door wethou der C. J. Almekinders-Vercoute- ren. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van G. S., waarin goedkeuring werd verleend tot aansluiting op het aardgasnet. De heer Kornelis vond het jammer dat niet de gehele Noordstraat op het plan voor komt. Een krediet van ƒ4000 werd beschikbaar gesteld voor het aanleggen van een straat voor de nieuwe woning van de heer Den Herder. Bij de rondvraag toonde de heer Van Soolingen zich niet tevreden over het tempo waar in B. en W. de beloften, gedaan aan de raad, ten uitvoer bren gen. De voorzitter deelde mede, dat het tempo veelal wordt aange geven door de instanties die men hiervoor moet benaderen. De heer Van Soolingen doelde op het verharden van de kanaal bermen, het parkeerterrein bij het Zwin, eventuele uitbreiding van de riolering in de Noord straat, uitbreiding van de riool zuiveringsinstallatie, verhuring van het strand bij het Zwin in verband met het plaatsen van badhokjes. Tenslotte informeer de hij naar het onderhoud van de gemeentewoningen. De heer Versprille informeer de naar de plannen voor verbe tering van verlichting en ver warming der school. De voorzit ter deelde mede, dat deze plan nen bij het aansluiten van de gemeente op het aardgasnet ten uitvoer zullen worden gebracht. Mevrouw De Hullu stelde vra. gen met betrekking tot het aan- gen van het, parkeerterrein bij het Zwin en tot het toewijzen van leegkomende gemeentewo ningen. Zij vond het jammer, dat de gemeente geen nieuwe woningen aan te bieden heeft. Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het doctoraal examen theo logie de heer J. J. Stern te Sas van Gent. i Vergadering dekenaat Terneuzen Tijdens de vergadering van het dekenaat Ternuezen in het zie kenhuisrestaurant te Sluiskil heeft de werkgroep voor ontwik kelingssamenwerking de aan wijzing van het bisdom Breda om de zorg op te nemen voor een gemeenschapshuis in Kongo niet met 'enthousiasme begroet. „Hier door wordt doorkruist hetgeen van onderaf goeiende is om op algemene basis bepaalde projek- ten aan te pakken", zo werd ge oordeeld. De werkgroep heeft een projekt in Brazilië op het oog, namelijk Fortalese, en één op het eiland Soemba waar de voedselsituatie kan worden ver beterd. Uit de verslagen van de werk groepen bleek dat de werkgroep „vergeten goepen" zich eerst op Terneuzen wil richten en te werk wil gaan volgens de methode van het wijkwerk. Het varens- centrum heeft medewerkers no dig. De zeelui hebben behoefte aan begeleiding en een opvang centrum. De taalmoeilijkheden bij dit werk zijn groot, vooral als het om Grieken of Turken gaat. De werkgroep „parochieraden" heeft een program opgesteld. Men wil een bijeenkomst beleg gen van alle pastoors in de ka naalzone en de kerkbesturen. In iedere parochie.zou een plaatse lijk werkcomité moeten worden opgericht. De werkgoep „jeugd en jon geren" wil zich richten tot de jeugd van de lagere school tot en met de jonggehuwden en tot de ouders. Ook wil men zich bezig houden met de katholieke jeugd in samenwerking met de werk groep „liturgie en catechese" door vormingsoefeningen. Er zal kontakt worden onderhouden met andere dekenaten en lande lijke organisaties. Toneelavond Zaterdagavond a.s. geeft de hervormde toneelvereniging uit Sluis een uitvoering in het her vormd jeugdgebouw aan de Hoogstraat. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de toneelvereniging „Esmo- reit" uit Philippine. Deze brengt het stuk „Als oom Bilt terug komt", een blijspel in drie be drijven. Jaarvergadering „Willem Teil" Het boogschuttersgilde „Wil lem Teil" hield zijn jaarverga dering in het voormalige semina rie aan de Sint Annastraat on der leiding van hoofdman G. Buskens. Voor deze bijeenkomst bestond ruime belangstelling. De bestuursleden G. Ancion (secr.) en P. Thomaes werden herkozen. Uit het financieel verslag van de heer F. Gevaert bleek dat de vereniging er niet slecht voor staat. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. 904 In twee uitvoeringen is het eerste deel, „Voorspel", versche nen van het geschiedwerk „Het koninkrijk in de tweede wereld oorlog" dat door dr. L. de Jong, directeur van het in Amsterdam gevestigde rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, wordt geschre ven. De toenmalige minister van onderwijs heeft in 1955 op voor stel van het bestuur van het rijks instituut aan dr. De Jong opge dragen dit geschiedwerk te schrij ven. Het eerste deel van de serie die, naar dr. De Jong verwacht, om streeks 1980 compleet zal zijn, is in twee uitvoeringen verschenen, een populaire en een wetenschap pelijke. In de populaire uitgave is met het oog op een zo groot mo gelijke lezerskring niet vermeld de in de wetenschappelijke uitgave door middel van voetnoten opge nomen bronnenvermelding en het daaraan toegevoegde uitgebreide register. De wetenschappelijke uitgave is Dr. L. de Jong (rechts) en zijn naaste medewerker, de heer B. Sijes, tijdens de presntatie van 't erste deel van het geschiedwerk „Het Koninkrük der Nederlan den in de tweede wereldoorlog." verschenen bij Martinus Nijhoff in Den Haag, de populaire bij de staatsuitgeverij die beide uitgaven heeft gedrukt. De heer Th. H. Oetheten, hoofd directeur van de staatsdrukkerij, heeft meegedeeld dat de eerste druk van de wetenschappelijke uit gave drieduizend exemplaren om vat, die van de populaire uitgave vijftigduizend. Hij noemde de be1 langstelling voor het werk „enorm". Dr. De Jong deelde mee dat het tweede deel, getiteld „Neutraal" op 18 november zal verschiinen. Met het derde deel, de meidagen van 1940, is hij nog bezig. Hij streeft er naar dit deel zo tiidig klaar te hebben dat het omstreeks april 1970 kan verschijnen. Het gehele werk zal uit acht of negen delen bestaan. Naast de on derwerpen waaraan in de drie ge noemde delen aandacht wordt ge schonken, zullen worden behan deld: de bezettingstijd, het beleid van de regering, de lotgevallen van de Nederlandse koopvaardij, Suriname en de Antillen, de ge schiedenis van het toenmalige In dië tot de aanval van Japan, de Japanse bezetting. In een slotdeel „Nasnel", wordt de naoorlogse ge schiedenis behandeld en daarin zal ook het nodige worden geze™d over de ontwikkelingen in Indië, aldus dr. De Jong. Dr. De Jong zei dat hij ziin stu die die nodig is voor het schrijven van het werk, is begonnen met het lezen van het verslag der parle mentaire enouêtecommissie over het regeringsbeleid in de tweede wereldoorlog. Dr. De Jong heeft becijferd dat het verslag der commissie dertig duizend normale boekpagina's groot is en hii meent dat hii de enige Nederlander is en blijven zal, die het gehele verslag woord voor woord heeft gelezen en be studeerd. Met erkenning over het geen die commissie heeft gepres teerd, is hij met teleurstelling tot de slotsom gekomen dat er op heel veel punten geen onderzoek of onvolledig onderzoek is ge weest. Hoestdrank in tabletvorm. 1.~ Dr. De Jong deelde mee dat hem van alle zijden volledige vrijüfeid is en wordt gelaten. Dat is z.i. ook- de enige voorwaarde waarop het, werk kan worden verricht. Hij heeft toegang tot bewaard geble- ven notulen en stukken van de ministerraad, tot alle tsukken van het kabinet der koningin, tot ge-'P heime rapporten van de vooroor logse geheime centrale inlichtin gendienst. Die dienst is buiteri voorkennis van de staten-generaal opgericht kort na de „revolutie poging" van Troelstra. Alle rap porten van die dienst bleken té zijn vernietigd met uitzondering van één stel, dat teruggaat tot' '1922 en dat na de inval in I94(T werd verstopt in de grond waaruit* het na de oorlog voor de dag is- gebracht. Dr De Jong merkte tenslotte op dat alle geschiedschrijving suhjec-j tief is. Hij herinnerde aan het ge-' zegde van prof. Geyl: „Historie is discussie zonder einde" Hij hoopt dat het geschiedwerk waarvan nu het eerste deel is verschenen, aan leiding zal geven tot hernieuwde; discussies met nieuwe gegevens.; Desgevraagd zei hij dat, hoe pijn lijk het ook is om het te zeggen,' in geen ander land van Europa hst historisch onderzoek van de twee de wereldoorlog zo verwaarloosd is als in België. CINCINNATI (VS.): De. 6,-jarige Christine Corhn (rechts) heeft het hart gekregen van de zeven jarige Michael Becker. Na de transplantatie zou haar toestand tot tevredenheid stemmen. De jongen is overleden na ernstig hersenletsel bij een auto-ongeluk. Volgens de artsen sou het meis je een vroege dood hebben ge had als niet was ingegrepen. Zij beschikte slechts over een z.g. „half-hart". Een DC-9 van de K.L.M., de PH-DNI „City of Istanboel', is maandagavond, uit Londen ko mend, bij de landing op het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven tengevolge van gladheid op de baan geslipt en in het grasland terechtgekomen. Aan boord be vonden zich 37 passagiers. Dit heeft de K.L.M.-persdienst dinsdag bekend gemaakt. Het ongeval deed zich in feite voor nadat de landing was vol bracht en de machine op de gladde baan aan het uitrollen was. Het toestel slipte van de baan het besneeuwde weiland in en ploegde zich daar een weg door modder en sneeuw. Ten slotte kwam het op een afstand van 20 meter naast de baan tot stilstand. Passagiers en bemanning moes ten uitstappen en werden met een bus naar het stationsgebouw gebracht. Niemand had letsel op gelopen. |ii||i|liiliili|i[i|i ill1 lil 11~~l - iiiili De tarieven van de specialis ten voor de behandeling van pa tiënten, die tweede klasse liggen in een ziekenhuis, zijn de afge lopen drie jaar ongeveer ver dubbeld, die voor derde klasse patiënten zijn met 65 a 70 procent verhoogd. De ziektekostenver zekeringmaatschappijen, die de stijging onredelijk groot vinden, stellen pogingen in het werk om met de landelijke specialisten- vereniging tot een overeenkomst te komen, waarbij hieraan paal en perk wordt gesteld. Het A.N.P. vernam dit bij in formatie naar de achtergronden van de scherpe premieverhogin gen, waartoe de maatschappijen enige malen zijn overgegaan. Be halve de stijgende ziekerihuisfa- rieven en de toeneming van de medische consumptie heeft de stijging van de speciaiistentarie- ven hierbij een rol gespeeld. De maatschappijen zijn van oordeel, dat deze stijging in geen enkele verhouding staat tot de stijg'ng van het algemene prijspeil of de stijging van de lonen en salaris sen in ons land. De verzekeraars willen bij hun streven naar een regeling op het gebied van de tarieven der spe cialisten ook zien te bereiken, dat de tarieven een zekere uniformi teit gaan vertonen. Tot dusver lopen de tarieven voor de parti culiere patiënten sterk uiteen: het operatietarief van de ene chirurg is soms een veelvoud van dat van zijn collega. In de relatie tussen de ziekenfondsen en de specialisten is dit anders: voor ziekenfondspatiënten ligt het ta rief voor iédere verrichting vast. De operatietarieven voor parti culiere patiënten bedragen tot het zesvoudige van die voor de ziekenfondspatiënten. Sommige artsen rekenen „slechts" het drievoudige van het ziekenfonds tarief, maar over het geheel brengen zij hun particuliere pa tiënten veel meer in rekening dan hun „buspatiënten". In de kringen der verzekeraars is men de mening toegedaan, dat de specialisten de particuliere patiënten (dit is ongeveer 30 pet van de bevolking) laten betalen wat zij menen tekort te komen als gevolg van het matige peil van de tarieven, die zij met de ziekenfondsen zijn overeengeko- Dit wordt met zoveel woorden gezegd in een jaarverslag van de unie van schadeverzekeraars: „Het is met dit onderdeel van de ziektekostenverzekering (de no ta's der specialisten) een vreem de zaak. Ziekenfondsen treffen met specialisten overeenkomsten. Specialisten zoeken compensatie in de nota's voor particuliere pa tiënten. De patiënten sturen de nota's naar hun verzekeraars. die ze per saldo betalen. De ver-" zekeraars moeten die hoge nota's natuurlijk in hun premies ver werken. Het resultaat is dan, daft een onevenredig deel van het in komen van de specialist via de nota's afkomstig is uit de premie, die slechts een klein deel van de? bevolking (de particuliere pa- tiënten) betaalt. Als aan de stijging van de specialistennota's voor particu liere patiënten niet paal en perk wordt gesteld, zal er niets anders opzitten dan dat de verzekeraars besluiten het verzekeren van ongelimiteerde bedragen voor, dergelijke specialistenhulp te; vervangen door het oude systeem van verzekering voor vaste be dragen per consult, aldus de unie van schadeverzekeraars, die d« indruk heeft, dat „in kringen van specialisten de neiging ont staat bij de bepaling van de fi nanciële draagkracht van de pa tiënt het feit, dat deze een ver zekering zonder limieten heeft,, als draagkrachtfaktor te doen meetellen". Verder is men niet enthousiast over de tarieven der huisartsen. Men signaleert, dat heft visite tarief van de huisartsen in som mige delen van het land nu reeds 13 tot 15 gulden bedraagt. Een jaar geleden was dit nog 9 gul den en twee jaar geleden 8 gld. Minister Roolvink van sociale zaken heeft geen bezwaren meer tegen de haven-c.a.o. en zal dan ook niet overgaan tot onverbin- dendverklaring van de c.a.o. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken dinsdag desgevraagd meegedeeld. De bewindsman had in Den Haag gesproken met de bij de haven- c.a.o. betrokken partijen. Deze c.a.o. heeft betrekking op 16.000 werknemers in de Rotter damse en 5.000 werknemers in de Amsterdamse haven. In de over eenkomst is een loonsverhoging van rond 7 pet opgenomen, als mede verlenging van de vakan ties met één dag. De c.a.o. heeft een looptijd van één jaar (1 jan. t/m 31 dec. 1969). In januari kwamen de werk gevers- en werknemersvertegen woordigers tot een akkoord. Dit akkoord werd door hun „achter ban" op 20 januari goedgekeurd. Bij de vakbonden ontstond onge rustheid, toen de minister be sloot de officiële goedkeurings termijn van drie weken te ver- leneen met nog eens drie weken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3