BRAAKMAN VERHOOGT TARIEVEN VOOR 1969 Sluitende begroting voor recreatiegebied De veilige manier van sparen Bijkspostspaarbank altijd safe! P.V.D.A.-FRACTIEV00RZITTER DEN UYL WIL KAMERCOMMISSIE Onderzoek naar optreden Nederl. militairen in Indonesië HET GOUD BLINKT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 12 februari 1969 Bijna 20.000 Belgen Ernstig gewonde Biafranen naar Europa Schatgravers in de tuin Dagkaart wordt 75 cent Nieuwe katmnwittkel Café-restaurant te duur Kettingbotsing op autoweg Antwerpen—Luik Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Akkoord over loonadvies tuinbouw Ware proporties Verworpen Priizen bromfietsen moeten omlaag Acht jaar voor jeugdige moordenaar Het bestuur van het beheer- schap recreatiegebied „Braakman" heeft besloten voor het seizoen 1969 de tarieven voor het zwem bad en de speelweide te verhogen. De tarieven voor de camping ble ven ongewijzigd. De begroting voor 1969 is sluitend met een post onvoorzien van 17.579. Voor het eerst zal van de betrok ken gemeenten geen bijdrage in de exploitatiekosten van de Braak man worden gevraagd. „We zijn op de goede weg. Deze bijdragen zijn voor de gemeenten altijd tegen het zere been ge weest", aldus de heer J. van der Peijl, de waarnemend voorzitter van het bestuur van het beheer- schap. Het bezoek aan het zwembad en de speelweide was in 1968 minder dan in het jaar daarvóór. Vorig jaar bedroeg het aantal be zoekers 45.693 tegen 59.144 in 1967, een daling van 22,7 procent Daarentegen is het aantal gasten van de camping gestegen en wel van 12.288 in 1967 tot 13.975 in 1968. Het aantal overnachtingen steeg van 52.597 tot 56.300. D° gemiddelde verblijfsduur op de camping bleef gehandhaafd on iets meer dan vier dagen. Het drukst was de camping bezet in de eerste helft van juli, n.l. met 1100 tot 1200 gasten. In de twee de helft van juli bedroeg het aan tal kamoeerders tussen de 900 en 1100. Vorig jaar brachten na de Nederlanders (35.236) de Belgen de meeste bezoeken aan de Braak man, t.w. 19.906. Daarna volgden de Fransen met 920, Engelsen met 457, Duitsers met 479 en Denen en Amerikanen met 54. Eénenvijftig ernstig gewonde Biafranen zullen met een door het internationale comité van het •Rode Kruis gehuurd vliegtuig naar Europa worden vervoerd, waar zij aan nationale Rode- Kruisverenigingen zullen worden overgedragen. Dit transport zal over een dag of tien worden uitgevoerd. De betrokken Biafranen zijn mili tairen en burgers die ter plaatse niet de vereiste behandeling kunnen krijgen. Zij zullen in Denemarken, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Zwitserland ver der worden behandeld. De wereldfederatie van oud strijders verleent medewerking 'bij deze operatie. Het internationale Rode Kruis bereidt de ontvangst voor in Europa van nog een 50-tal ern stig gewonde Biafranen en heeft reeds van de zijde van het Oos tenrijkse en het Nederlandse Rode Kruis aanbiedingen tot hulpverlening ontvangen. In Mexico-stad heeft een huis vrouw de politie om hulp ge vraagd tegen honderden mensen die bij haar in de tuin op zoek zijn naar gouden munten. De goudjacht begon in het weekein de, toen de huisvrouw in kwes tie, mevr. Maria Lara Ortega, twee vrachtautoladingen aarde kreeg voor haar tuin en een jon getje daarin een gouden munt vond. Op dit gerucht stroomden de mensen toe die, toen er meer munten werden ontdekt, van geen wijken wilden weten en elkaar alras te lijf gingen. De munten zijn ongeveer 150 jaar oud. Het campingbedrijf is voor het recreatiegebied dan ook de groot ste bron van inkomsten. Voor het seizoen 1969 is de prijs van een dagkaartje voor personen van veertien jaar en ouder ver hoogd van 70 cent tot 75 cent en voor personen jonger dan 14 jaar van 50 cent tot 55 cent. Voor groepen van 25 en meer personen is de prijs verhoogd van 40 cent tot 50 cent per persoon. Uit het jaarverslag van de be drijfsleider bleek dat er een aan tal verbeteringen nodig zijn. Zo vertonen de steigers op verschei dene plaatsen rottingsverschiinse' len. Uit veiligheidsoverwegingen dienen voor de steigers met lijnen verbonden tonnen te worden aan gebracht. Verder is het aantal be schikbare toiletten te klein, vooral op het zwembad en de speelweide Vorig jaar werd aan 308 leer lingen van scholen uit Hoek, Phi lippine en Biervliet zwemles gege ven. Het aantal particuliere Bbten dat van de jachthavens en jacht werf gebruik maakt, stiigt. Vorig jaar bedroeg dit aantal 150. Dit jaar krijgt de Braakman er een nieuwe kampwinkel bit. De nacht werd gegund aan mevrouw ■C. Verschelling. De toko met bij behorende kantine werden weder om vernacht aan de heer Hen- drickx. De heer Van der Peiil wees op de noodzaak van een nieuwe kantine, die dicht bij de nieuwe kampwinkel zou moeten komen. Een probleem is ook de verzan ding. De kosten van uitdieping zullen in de eerstvolgende verga dering aan de orde komen. Het bungalowpark boekte vorig jaar ongeveer 9500 overnachtin gen, dat is 900 meer dan in 1967. Het aantal bungalows werd van 43 op 55 gebracht. 24 bungalows werden verhuurd door de eige' naar, terwijl er 29 door de eige naars werden bewoond. Twee bungalows staan leeg. De gasten van het recreatiege bied maken weinig gebruik van het café-restaurant. Als bezwaar wordt aangevoerd de hoge tarie ven van dit etablissement. SICILIË: De chauffeur van deze luxewagen is op wonderbaarlijke wijze gespaard, toen zijn auto terecht kwam tussen een expres- trein en een tankwagen nabij een overweg. A'DAM: De minister van finan ciën dr. H. J. Vfitteveen, heeft za-t terdag het nieuwe pand van deJ Nederlandse kredietverzeke- j ringsmaatschappij geopend. Op] de foto de minister tezamen met de direkteur van deze maat schappij, mr. G. D. Cohen Ter- vaert, bij een verlicht statistiek bord, dat even tevoren door de minister onthuld werd. Op de autoweg van Antwer pen naar Luik heeft zich dins dagochtend ter hoogte van Herenthals als gevolg van de gladheid een kettingbotsing voor gedaan, waarbij meer dan 50 auto's betrokken geraakten. Uit omliggende plaatsen wer den ziekenauto's en brandweer naar de plaats van het ongeval gezonden. Bij de botsingen zijn twee mensen om het leven gekomen. Voorts zijn twee ernstig gewon den en zes lichtgewonden over gebracht naar het ziekenhuis van Herenthals. Op de Nieuwe 'Waterweg ter hoogte van de- Bërghaven in Hoek van Holland :is maandag nacht de Nederlandse kustvaart tanker „Dutch Spirit" (600 ton) in aanvaring gekomen met de Franse tankboot „;Frangois L.D." (16.500 ton). - De „Dutch Spirit'' liep zware schade aan stuurboordzijde op, waardoor een aantal tanks -lek raakte. Uit de lekken stroomde een deel van de lading, het uiterst giftige maar niet brand bare termiol.' De:kustvaarder maakte zware slagzij. De aanva ring geschiedde in een zware sneeuwstorm waardoor het zicht beperkt was. De ,;Dutch Spirit' kwam van Rotterdam en was op weg naar zee. Zowel de „Dutch Spirit" als de „Frangois L.D;" voeren naar Rotterdaih waar de. schade werd opgenomen. De zwaar gehaven de „Dutch Spirit" had voor deze reis assistentie nodig. Uit de gaten in de tanks van de „Dutch Spirit" is een belangrijke hoe veelheid termiol; weggelopen. Deze giftige stof- levert echter geen gevaar op; d-aar ze direct in water oplost. -- Het scheepvaartverkeer heeft van de aanvaring geen hinder ondervonden. .- Werkgevers en werknemers in de sociale commissie tuinbouw van het Landbouwschap zijn tot overeenstemming gekomen over een loonadvies vcaqr de tuinbouw. Dit advies houdt-een verhoging van de weeklonen met 9 (plm. 6,2 pet) in, alsmede- een arbeids tijdverkorting van :65 uur per jaar. Verdeling yari de werktijd verkorting over het jaar moet in de gewesten nader worden uitge werkt. Onder de tüinbouw-c.a.o. vallen naar schatting 15.000 werknemers. Het is voor de eerste keer dat de tuinbouw-c.a.'-o. tot stand komt op basis van een officieel loon advies van de hoofdafdeling so ciale zaken van het Landbouw schap. Tot nu toe werden de loon- en arbeidsvoorwaarden in de tuinbouw via vrije onderhande lingen geregeld. De nieuwe tuinbouw-c.a.o. heeft een looptijd van een jaar (ingaande 1 maart). De arbeids tijdverkorting is gelijk aan die in de landbouw. De loonsverho ging is iets hoger. >i^lS ^OSTSP Al liiii SPAARBANKBf SERIE- EN VOLGT*! 9 9 9 -12 3 4 Uw spaarrekening is bekend onc|* serie- en volgnummer. Vermeld op de formulieren voor inleg en i| brieven, die \t aan de Cenirale dt Rijkspostspaarbank zendi. De STAAT Knorborgt dt rolledI (hor (k fiijkipvslspaartwik v<j|| lingers haar door of krachtens <tc fi (Art. 9 rood* foiiipa*rkank:_ mirtw Auic>| Ér 2yn 2200 vestigingen. Op da postkantoren kunt u de hela dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. door W. GELDOF 21) „Kijk anders maar naar de tal rijke afgekloven botten vlak naast de ingang!" antwoordde Jefferson verbeten. „Maar tot mijn spijt moet ik zeggen, dat ik hier niets van snap. Jij soms?" De jonge man dacht even na. „Alles wijst er op, vader, dat hier een desperado verblijf houdt, iemand, die voor de bui tenwereld verborgen wil leven. Of misschien een eenzame goud zoeker, die ergens in de Black Hills aan het werk is?" De oude man schudde het hoofd. „Een goudzoeker zou ik niet denken. Die rooft geen scha pen, want dan weet hij zeker, dat men hem achterna gaat. Die koopt liever wat hij nodig heeft." „Ik weet het nietKijk vader, hij kan er ook op hebben vertrouwd, dat hij hier absoluut onvindbaar was. Wie zou er zo'n dal nu hebben gezocht achter die bijna ondoordringbare dorenhel ling? Maar gereedschap is hier niet te vinden, dat pleit tegen het goudzoekersschap?" „Misschien kan het spoor dui delijkheid brengen. Heb je er wel aan gedacht, dat het spoor dat wij volgden, steeds hier van daan kwam?" „Maar natuurlijk, vader! We wilden toch weten waar hij van daan kwam? Waar hij naar toe is gegaan is van minder belang. Maar hij moet hier toch eerst op de een of andere wijze zijn gekomen. Hoe? Dat moet toch óók uit de paardensporen kun nen worden afgeleid. Ik ga eerst nog eens buiten kijken!" Maar hoe John ook zocht, meer dan vage aanduidingen vond 'hij niet. Hier en daar leek het wel, alsof er nog iets over was van een spoor, naar het ho! toe, maar de regens hadden het dan toch al zó uitgewist, dat het weinig zekerheid bood. Mismoe dig zette hij zich weer neer op een uit losse stenen tegen de wand gevormde bank en dacht na. „Men zou zeggen, dat de man hier op zijn minst enkele dagen heeft gebivakkeerd en op het laatst, toen hij honger en koude begon te lijden, er weer op uit is getrokken. Arm paard! Dat heeft het dan al die tijd moeten doen met het gras dat hier aan het eind van het dal is en met de struiken tegen de helling Goed, maar wat nu te doen?" Met schrik haalde Jefferson zijn horloge te voorschijn. „Weet jij wel hoe laat het al is? Half vijf! Dat wordt een terugtocht door het donker!" De oudere man strompelde naar buiten en keek naar de grauwe lucht. „En het zal nog vroeg donker zijn óók, van avond!" „Ja maar vader. Dat is niet te doen! In het donker verdwalen we vast en zeker!" „Tjg, die kans hebben we! Of we zouden hier moeten over nachten en morgenvroeg terug gaan. Wat denk je daarvan?" „Ik denk, dat er niets anders op zal zitten, vadertje! Maar ik denk óók, dat dat zonder gevaar kan. Tenslotte is dit hol alléén door het dal bereikbaar, dus als wij om beurten de wacht hou den kan ons vast en zeker niets overkomen." Na enig heen en weer gepraat stemde Jefferson toe. Hij was vermoeider van het rijden dan hij wel wilde toegeven en hij had zijn gewone middagdutje gemist. Na te hebben gegeten en gedronken ging hij op de brits slapen, terwijl John op een rots blok op een paar meter afstand van het hol ging zitten. Van die plaats uit had hij een goed uit zicht op het zich recht vóór hem uitstrekkende dal. Een geladen geweer stond naast hem en ook naast de slapende op de stenen brits stond het wapen klaar voor gebruik. Toen het tien uur was losten beide mannen elkaar af. Om één uur 's nachts gebeurde dat weer en juist kort daarna sloeg het noodlot toe. Koud en slaperig zat John op de rots, met de paardedeken om zich heen ge slagen. Hij sliep niet, want tel kens wanneer vermoeidheid hem dreigde te overmannen, ging hij even staan. Hij vergat ook niet goed vóór zich heen in het lange dal te kijken. Dejfewolking brak en af en" toe verlichtte 'n'vredig schijnsel van de maan het een zame tafereel. Bang was de jon ge man ook niet. Wat drommel, hij was nu toch bijna- een-en- twintig, hij was- au tóch heus wel in staat om óp zijn kreupele, oude vader te passen! 1 En. gevaar of geen gevaar dit moest. Zij konden geen schaap missen em John wist zeker, dat de drie diefstallen in de laatste weken hadden plaatsgevonden. Daar moest, hoe dan-ook, een eind aan komen. Verder was het zegr goed denkbaar, dat de desperado,' die hier verblijf hield, wanneer sneeuw en koude kwamen, even goed als de wolven der prairie zich dichter hij de mensen zou gaan vestigen. Hij had de hele zomer wel kunnen leven van wilde vruchten, noten, vlees of gestolen voedsel.>.'s Winters zou dat heel moeilijit^.worden. Zou hij dan geen roofovervallen- gaan ondernemen om aan eten te komen? Juist toen John aan deze din gen dacht, trof hem opeens een hevige slag in de nek, waardoor hij bewusteloos in elkaar zakte. Dat kwam, doordat hij had ver geten om achter zich te kijken. Had hij dat een enkele maal ge daan, dan zou hij hebben gezien, dat een zwarte gedaante voetje voor voetje en zonder geluid te maken, de helling achter hem afkwam. (Wordt vervolgd,) In de dinsdagmiddag gehou den vergadering van de tweede kamer heeft de p." d.3.-i'rae«°- voorzitter. drs. J. M den Uvl, voorgesteld een anarte kamer- "ornmissie in te stei'en ter bege leiding van het onderzoek naar het ontreden van de Nederland se militairen in Indonesië. De in te stellen commissie zou met de regering overleg moeten nlegen over het materiaal met betrekking tot dat ootreden en aan de kamer vóór 31 mei ver lag moeten uitbrengen over baar bevindingen. Bovendien zou de in te stellen kamercommissie voorstellen moeten doen over de 'oublikatie. In een toelichting achtte drs. Den Uyl het gewenst, dat de kamer in staat wordt gesteld met de regering overleg te ple gen over het te verzamelen bronnenmateriaal en over de oublikatie. Uitsluitend door mid del' van Tsuhlikaties, die nadere opheldering verschaffen over de aard en de omvang van de „wan daden", kunnen de ware propor ties worden vastgesteld', aldus de socialistische fractievoorzitter Naar zijn mening dient het on derzoek naar de eventuele in In- dië gepleegde wandaden gepaard 'te gaan met een onderzoek naai de militaire bevelsverhoudingen, waarbinnen het optreden van onder verantwoordelijkheid van het Nederlandse gezag opereren de militairen plaatsvond. Op de politieke verantwoordelijkheden dienen naar de mening van de heer Den Uyl in het onderzoek te worden betrokken. j j -» Eerst later in de middag werd het debat over het voorstel van drs. Den Uyl voortgezet. Na af loop daarvan bij stemming bij zit ten en opstaan werd dit voorstel verworpen. Voor aanvaarding van tvt voorstel-Den Uvl tot bef in stellen van een bijzondere kamer commissie snraken zich uit de fracties van de o.v.d.a., ps o., D '66 en c.p.n. en de groep-Aarden (p.n.r.). Drs. Den Uyl, die toegaf dat het voorstel werd ingediend door een oolitieke overtuiging, wees er on dat zijn voorstel geen votum van wantrouwen jegens de redering in houdt. Het zou, zo zei hii. de ka mer slechts de mogelijkheid geven tot het mee-denken en mee-wer- ken aan zoveel mogelHke open baarheid inzake het ontreden van de Nederlandse militairen. De voprzitters van de v-er rege ringspartijen, te weten Biesheu vel (a.r.p.), Schmelzer (k.v.p.), Tilanus (c.h.u.) en Toxopeus (v.v. d.) wezen het voorstel van de hand. Drs. Schmelzer noemde het meer zinvol en doelmatig eerst de regeringsbescheiden af te wach ten. Mr. Biesheuvel (a.r.p.) noemde het voorstel „voorbarig". Hij sprak zijn vertrouwen uit ja de voort varendheid van de "Ingestelde, werkgroep. Mr. Toxop'èuë '(v.v.d.) hield de kamer voor niet door het werk van het kabinet heen te schaatsen Drs. Tilanns (c.h.u.) drong aan on een publikatie om streeks pasen van de bevindingen van de stuurgroep. Een voorstel van mr. Van Mier- lo (D '661 om van regeringswege in het bezit te worden gesteld van materiaal over de mib'tairë' bevelsverhoudingen en over de politieke verantwoordelijkheden werd door de kamer eveneens niet overgenomen. Voor dit verzoek stemden de reeós hierboven ge- nopmde viif fracties. De brief van premier De Jong over het ontreden van de Neder landse militairen werd nog niet voor kennisgeving aangenomen. Op een later tiidstin zal deze brief nog worden behandeld. Aangezien de prijzen van brom fietsen die per 1 januari wegens de overgang op hef b.t.w.-stelsel hadden moeten dalen, in vele ge vallen niet of in een te geringe mate verlaagd en in enkele geval len zelfs verhoogd waren, zijn op het ministerie van economische' zaken besp'rekingen gevoerd met de desbetreffende organisaties van het bedrijfsleven. Deze be sprekingen hebben er toe geleid, dat de minister en de organisaties zijn overeengekomen, dat de, prijzen van bromfietsen die op 1 oktober 1968 in rekening waren gebracht, met 2% procent zullen worden verlaagd, met dien ver stande, dat in overleg met het ministerie per ondernemer onder bepaalde voorwaarden een ma tige afwijking kan worden toege past. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 18-jarige bij rijder Hermanus C. F. uit Am sterdam wegens moord veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. De jongeman heeft op 6 juni van het vorig jaar de 77-jarige weduwe H. KerremansLouwerier in haar woning aan de Van Boetze- laarstraat in de hoofdstad ge wurgd, vervolgens met 'n schaar aan polsen en keel steken toege bracht en heeft haar tenslotte met een wandelstok een doek in de mond geduwd. De buit van de jongeman bedroeg 1150 gulden, die hij besteedde voor het aan kopen vanhengelsportartikelen en cafébezoek. Het slachtoffer, dat alleen woonde, werd pas 13 dagen na de moord gevonden. Tegen de bijrijder was acht jaar met aftrek geëist.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2