Heel Europa ligt onder sneeuwkleed een Eerste Kamer akkoord met hogere A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen Duitsland waarschuwt Nederlands wegvervoer Wordt proces-Hans van Z. de rechtszaak van deze eeuw? Nigeriaanse vliegtuigen bombardeerden Gemoeahia Israëlische luchtaanval op guerrillaposten BESCHULDIGD VAH VIER MOORDEH EN EEN POGING TOT MOORD „Ouwe Nol" vertrouwt geen advocaat RADIO DE KOOK Tweede Kamer neemt de motie Nelissen aan HET WEER WOENSDAG 12 FEBRUA RI1969 25e JaargangNo. 5920 Zelfs Italië Sneeuw maakt vervoer duurder Beatrix en Claus in Nairobi Veel slachtoffers door aardverschuiving op Bali Biafra meldt terreinwinst Israëlisch parlement verwerpt motie van wantrouwen Nieuwe Westduitse postzegel met e herinnering -aan Hitier Ongerust Fransman verschanst zich in huis Russen willen woonblokken bouwen in Tsjecho-Slowakije Gruwelijke dood Kroongetuige Retourladingen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden trafikering bij abonnement: TERNEUZEN Dtreeteur-Hoofdre9acterm P. ST. vaa fte SanÜe Redactie* en Administratie-adres: SmSdswaS Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per ƒ2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.ra. 3 uur. Europa komt steeds meer onder de sneeuw te liggen, tot vreugde van de wintersportliefhebbers maar tot ongenoegen van de automobilisten. Bijna overal bleef het dinsdag sneeuwen. In Skandinavië is het volop winter. In Zweden en Finland sneeuwt het al twee dagen zonder ophou den. De wintersportverblijven hebben meegedeeld dat de sneeuw geschikt is voor alle soor ten sneeuwsport. Over heel Denemarken ligt een dik sneeuwkleed. De temperatu ren schommelen daar tussen vier en negen graden onder nul. De Deense meteorologen verwach ten voor de komends dagen nog fellere kou, komend uit de Sow- jet-Unie, waar een krachtig hoge- drukgebied ligt. In Moskou was het dinsdag helder vriezend weer. Sinds een week vriest het daar tussen dè 20 en 30 graden. In de Beierse Alpen is tot 40 centimeter sneeuw gevallen en in verscheidene streken van Oos tenrijk van 10 tot 40 centimeter. In München zijn 157 sneeuwploe gen ingezet om het 2000 km lange stratennet sneeuwvrij te maken. In de hogere delen van Zwit serland wordt het verkeer door de sneeuw sterk gehinderd. Ver- Vliegtuigen van de Nigeriaan se luchtmacht hebben de plaats Oemoeahia, die in handen is van de Biafranen, gebombardeerd. Drie bommen kwamen in het centrum terecht. Er vielen vier doden. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking als gevolg van Nigeriaanse lucht aanvallen in de afgelopen weken is, zo wordt van Biafraanse zijde gemeld, tot 550 gestegen. Dui zend mensen zijn bij deze bom bardementen gewond. Elke dag, aldus het bericht uit Oemoeahia, doet de Nigeriaanse luchtmacht aanvallen op steden en dorpen, waarbij vaak marktplaatsen het doelwit zijn. Bij recente bombar dementen op Amaigbo werd een ziekenhuis getroffen. Vijf artsen vonden daarbij de dood. Zestien patiënten kwamen om bij een luchtaanval op een ziekenhuis m •Arotsjoekwoe, dat ongeveer 80 km ten oosten, van Oemoeahia keersvertragingen deden zich ook in veel Belgische steden voor. Op de autoweg van Antwerpen naar Luik werden dinsdag 50 auto's bij een kettingbotsing betrokken. Ook in het noorden en oosten van Frankrijk ondervond het verkeer veel last. In Engeland dooide het dinsdagochtend. Het regende maar de straten waren zó glad dat de chauffeurs tot uiterste voor zichtigheid werden gemaand. In Schotland vi-iest en sneeuwt het. Zelfs in Italië heeft het witte goedje ovfrlast veroorzaakt. In Napels viel voor het eerst sinds 13 jaar weer sneeuw. Veel. auto mobilisten bleken niet te weten hoe ze daarin moeten rijden, zo dat ook daar een chaos ontstond. De Vesuvius en de Solaro op Ca pri hadden dinsdagochtend witte toppen. Zware sneeuwval deed zich voor in Campanië, Lucanië en Apulië. De in de commissie van over leg voor het goederenvervoer samenwerkende organisaties (K.N.V.T.O., Sint Franciscus, N.O.B.-Wegtransport en P.CC.B.- wegvervoer) en het Nederlands binnenvaartbureau delen mee dat zij in verband met de weers omstandigheden de aangesloten wegvervoerbedrijven geadvi seerd hebben sneeuw-, resp. ijs- toeslag in rekening te brengen, wanneer bij de tenuitvoerlegging van het vervoer hinder wordt ondervonden van sneeuwval of gladde wegen. Zoals bekend mo gen in dergelijke omstandig heden de maximumtarieven worden verhoogd met een toe slag van 25 met uitzondering van het tarief voor plaatselijk vervoer, waarop de toeslag 10 bedraagt. Prinses Beatrix en prins Claus zijn maandagavond voor een particulier bezoek in de Keniase hoofdstad Nairobi aangekomen. Dinsdagochtend brachten zij een bezoek aan een wildpark en van daag zullen zij in Nairobi een medisch onderzoekcentrum be zichtigen, dat met Nederlandse financiële 'hulp is gebouwd en wordt geëxploiteerd. Ook zal een jongenscentrum worden bezocht waar twee Nederlandse vrijwil ligers werken. Donderdagavond vertrekken de prinses en de prins uit Kenia naar Nederland. Veertig mensen zijn om het leven gekomen en acht ernstig gewond door een grondverschui ving, die veroorzaakt werd door hevige regenval in het Balinese dorp Djakóela Boeleleng. Dit meldt het Indonesische persbu reau Antara. Dertig huizen werden ver woest. Biafra meldde 96 km2 terrein op de federale Nigerianen te hebben veroverd in de olierijke <sektor. De federale verliezen bij gevechten langs de weg van Önitsja naar Enoego en verder paar 't noorden worden „zwaar" genoemd. Twee Israëlische vliegtuigen hebben maandagavond een aan val uitgevoerd op Arabische guerrillaposten ten zuiden van de Dode Zee, nadat een Israë lisch dorp bestookt was met mortiergranaten, zo deelden mi litaire kringen in Tel Aviv mee. De luchtaanval duurde slechts snkele minuten. In het door de guerrillastrijders beschoten dorp Neot Hakikar zijn geen slacht offers gevallen. Ook is geen mel ding gemaakt van schade. Het ivas de tweede achtereenvolgen de avond dat Arabische com mando's in dit gebied in actie kwamen. Een Jordaanse militaire woord voerder deelde mee dat gebie den In Ghor Fifa, circa 10 km ten zuiden van- de Dode Zee, maandagavond door Israëlische artillerie *=n vliegtuigen waren bestookt, maar dat aan Jordaan se kant geen slachtoffers waren gevallen* Het Israëlische parlement heeft dinsdagavond met 74 -tegen vijf stemmen bij zeven onthoudingen de motie van wantrouwen ver worpen, die de centrum-libera len hadden ingediend naar aan leiding van uitlatingen van pre mier Esjkol in een interview met' het Amerikaanse blad „News week". De „gachal" (algemene zionisten) en de nationale reli gieuze partij, die eerder ook felle kritiek op Esjkóls verklaringen hadden geuit, stemden tegen hoewel zij niet tevreden waren over de uitleg van vice-premier Allon (Esjkol was wegens ziekte afwezig). De communisten en de orthodox-religieuze „agoedat Is raël" onthielden zich van Stem men. Westduitse PTT-functionarissen hebben dinsdag met schroom moe ten toegeven, dat op een nieuwe postzegel in de algemene verkoop het vliegtuig prijkt, dat door Hit- Ier is gebruikt tijdens zijn verkie zingscampagne in 1932. Op deze zegel met een waarde van 20 pfennig is een driemotori- ge Junker-52 te zien met het regi stratienummer D-220. Van deze zegel zijn dertig miljoen exem plaren uitgegeven op 6 februari ter herdenking van 50 jaar lucht postdienst in Duitsland. Volgens een woordvoerder is een foto van het Junkertoestel verschaft door de Lufthansa als een voorbeeld van de eerste ma chine van het type Ju-52, dat door de Lufthansa werd gebruikt. Hitiers voormalige piloot, Hansi Bauer, heeft dinsdag gezegd, dat Hitier het bewuste toestel van de Lufthansa had gehuurd voor zijn campagne in 1932, maar dat hij het slechts twee weken had ge bruikt wegens de hoge kosten. Het vliegtuig was ook gehuurd door vele anderen, aldus Bauer. De identiteit van het toestel op de zegel is het eerst ontdekt door de Münchense postzegelhandelaar Otto Demmelamierm. Functionarissen van de West duitse PTT hebben gezegd, dat de postzegel niet uit de circulatie zal worden genomen,- In de eerste kamer heeft de p.v.d.a.-afgevaardigde P. Damming gisteren een mede door de p.s.p. en c.p.n. ondertekende motie inge diend, waarin de minister van soclalé zaken wordt gevraagd zo spoedig mogelijk een passende aanvulling op de voorgestelde verhoging van de *.o.w.-u!tkerin- gen voor te bereiden. Het percentage van 1,1 waar mee de regering de uitkeringen krachtens de a.o.w., a.w.w. en kinderbijslagwetten wil verhogen in verband met de invoering van de b.t.w., is onvoldoende om de prijsverhogingen op te vangen, aldus de motie. Minister Roolvink en vertegen woordigers van de k.v.p., v.v.d. en a.r.p. zeiden geen behoefte te heb ben aan de motie die volgende week in stemming komt. De a.r.- afgevaardigde Elfferich stelde voor de minister te vragen er bii de S.E.R. óp aan te dringen, dat het advies over autonome verho ging van de uitkeringen sooedig gereed komt. De minister die con stateerde dat dergelijke moties niet werden ingediend toen de p.v.d.a. deel uitmaakte van de regering en ook prijsstijgingen voorkwamen, deelde mee dat hij contact met de S.E.R. had opge nomen. Evenals de afgevaardigden Dam ming, mevrouw H. J. van Omme renAverink (c.p.n.) en M. van Pelt (p.s.p.) was de minister onee rust over de prijsstijgingen die zich hebben voorgedaan en, naar moet worden gevreesd, nog zullen voordoen. Hij herhaalde dat de uitkeringen in anril met drie pro cent zullen worden verhoogd en waarschiinliik later dit jaar met nogmaals drie procent en verklaar de dat hij vorig iaar, toen het wetsontwerp betreffende de ver hoging met 1,1 Drocent werd inge diend, op grond van de toen be schikbare gegevens niet anders fcad kunnen doen dan hij heeft ge daan. De minister verweet ir. Louwes (v.v.d.) bii ziin afwiizing van de ■motie te hebben gesnroken over „een slecht wetje", zonder nader aan te geven wat slecht in de wet was. Ir. Louwes renliceerde dat hij slechts ..een retorische opmerking" had gemaakt. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de omgeving van de Franse stad Bordeaux heeft een 35-jari- ge man, André Fourquet, zich za terdag in een huis met zijn drie kinderen opgesloten, nadat hij een politieman had doodgescho ten. Het huis is door 50 politie agenten omringd. Fourquet, bedienaar van een mechanische schop, vuurt op alles wat bij zijn huis beweegt. Hij heeft gedreigd zijn twee zoons, 10 en 11 jaar, te doden wanneer de politie aanvalt. Zijn oudste kind, een 14-jarig meisje, is het huis uitgevlucht. De politie meent dat Fourquet wraak wil nerhefrop zijn vrouw, die van hem vervreemd is. De Russische militaire autori teiten in Olomoec in het noor den van centraal Tsjecho-Slo wakije hebben de gemeenteraad van die stad grond gevraagd voor de bouw van drie woon blokken van twaalf verdiepin gen voor de Russische militai ren en hun gezinnen, zo melden persberichten. Zij zouden niet van plan zijn spoedig te vertrek ken, want er is vergunning ge vraagd voor vijftien jaar. De Russische militairen zijn op het ogenblik ondergebracht in barakken van het Tsjechoslo- waakse legen Be berichten J melden niet of de vergunning is verleend. Het Duitse ministerie van ver keer te Bonn heeft medegedeeld, dat er de laatste tijd talrijke overtredingen door Nederlandse beroepsgoederenvervoerders ten aanzien van de sinds 1 april 1968 met Duitsland geldende vervoer- regeling alsmede ten aanzien van de tarieven worden geconsta teerd. Van Duitse zijde is verzocht de Nederlandse beroepsgoederen vervoerders over de weg te wij zen op de naleving van de desbe treffende bepalingen teneinde te In Utrecht Is dinsdagochtend klokslag tien uur het proces be gonnen tegen de „Utrechtse Lan- dru" en „kampioen moordenaar van velen won en die vooral een grote aantrekkingskracht uitoefen de op oudere vrouwen en homo fielen. Vier moorden heeft de officier van justitie, mr. A. Somerwil, in zijn dagvaarding opgenomen en van deze eeuw", de 26-Jarige keu-bovendien nog een poging tot moord, maar mr. Somerwil kan rig gemanierde en welbespraakte Hans van Z. Het proces wordt gevoerd in dezelfde rechtbankzaal, waarin zich zes jaar geleden een ander opzienbarend naoorlogs strafpro ces afspeelde, de Baarnse moord zaak. De komende dagen zal de recht bank onder presidium van mr. D van Zeben zich bezig houden met het gruwelijke tweede leven van Johannes Marinus van Z., die in da beste milieus doordrong, met tattseD* en bedrog de sympathie slechts één maal de maximumstraf eisen. In de dagvaarding heeft de officier in ambtelijke taal de gru welijke dood samengevat van de 26-jarige Rotterdamse lerares Elly HagerSegov, de 37-jarige Am sterdamse Coby van der Voort, de 80-jarige Utrechtse feestartikelen- winkelier J. J. A. Donse en de 47- jarige Heeswijkse landbouwer Reijer de Bruin. Voorts heeft de officier Hans van Z. de pog'ng tot moord op de 68-jarige Utrechtse weduwe E. WoortmeijerNickel ten laste gelegd. Volgende week verschijnt de „zelfkantfiguur" ouwe Nol in het verdachtenbankje. De officier van justitie zal moeten bewijzen, dat deze bejaarde Utrechter Hans van Z. heeft aangespoord tot het ver moorden van Donse en De Bruijn en de overval op mevrouw Woort meijer. „Ouwe Nol" is tot de laatste dag hardnekkig blijven ontkennen. Hij voelt zich zo onschuldig, dat hij zelfs niets te maken wil heb ben met zijn raadsman. Hij heeft trouwens geen vertrouwen in ad vocaten. Mevrouw Woortmeijer is kroon getuige. Zij dankt haar leven aan een zuiver toevai. Toen Hans van Z. op 13 december 1967 in haar woning met de berucht geworden loden pijD toesloeg en er met haar spaarcentjes vandoor ging, besefte hij niet dat de slagen minder hard waren terechtgekomen. Ze kon de DOlitie een signalement verstrek ken, waarna Hans van Z. in de avond van de 13e december kon worden aangehouden. Achttien getuigen heeft de offi cier gedagvaard, onder wie als getuigen-deskundigen de patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust, de pathaloog-anatoom dr. Voortman. de geneesheer-directeur van de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht prof. dr. J. Kloek en de arts van deze kliniek J. G. Schnitz- ler. voorkomen, dat opnieuw overtre dingen, die tot strenge maatrege len zoals uitsluiting van deel neming aan het vervoer in Duits land kunnen leiden, worden begaan, aldus deelt de stichting Nederl. internationale wegver voer organisatie mee. Met betrekking tot het voorge schreven gebruik van de gecon- tingenteerde Duitse vergunnin gen heeft het Duitse controleor gaan gevallen geconstateerd, waarin de geldigheid van de ver gunning was verlopen of wel in het geheel geen vergunning aan wezig was. In een aantal geval len was gebleken, dat de ontbre kende vergunning na de grens overschrijding met Duitsland met een andere vrachtauto was mee gegeven. Volledigheidshalve ver wijst het Duitse ministerie van verkeer naar de op de achterkant van de vergunning vermelde al gemene voorschriften, inhouden de dat de vergunning in het voer tuig aanwezig moet zijn en op verzoek van de met de controle belaste ambtenaren moet worden getoond. Met betrekking tot de niet-ge- contingenteerde vergunningen zijn gevallen geconstateerd, waarin deze vergunningen wer den gebruikt voor vervoer, waar voor een gecontingeerde vergun ning vereist is, in welk verband wordt genoemd het veryoer van retourladingen uit Duitsland, na dat op de heenrit goederen naar de Duitse grenszone waren ver voerd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN DEN HAAG: Astronaut Frank Borman leidde maandagmiddag koningin Juliana rond over dé ruimtevaarttentoonstelling, die was ingericht -in- het congresge-, bouw ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland. Op de foto: koningin Juliana, mevrouw Borman en Frank Borman bij een model van de ruimtevaartcap- sule. De tweede kamer heeft dins- dag bij hoofdelijke stemming met 126 stemmen vóór en vier stemmen tegen een motie van de heer Nelissen (k.v.p.) aangeno men betreffende bet ongedaan maken van dë investeringsaftrek ten aanzien van de stimulerings- en herstructureringsgebieden. Tegen aanvaarding van deze motie stemden de heren Kieftf (a.r.), Schol ten en .Schuring (beiden c.h.u.) en Kronenburg. Bij de behandeling van de motie hadden zowel minister Witteveen (financiën) als minister De Block (economische zaken) aanvaar-.- ding van de motie ontraden. Wisselvallig Een frontensysteem, behorend bij een depressie ten noordwesten van Schotland drong dinsdag-' avond geleidelüfc verder vanuit het westen ons land binnen. Hier bij viel over een uitgebreid ge bied sneeuw. Dit front verplaatst zich maar langzaam. Voor het front uit staan meest matige win den tussen zuid en oost. Na de frontpassage, voorname lijk in het zuiden en zuidwesten van het land draait de wind naai zuidwest tot west en zal overwe gend matig zijn. Er kunnen dan enkele buien vallen, en mogelijk ook een enkele verspreide opkla ring. De temperaturen zullen in deze, gebieden oplopen tot enkele gra den boven nul, elders zal het overwegend licht blijven vriezen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig Veel bewolking met tijdelijk sneeuw, maar in het zuiden en zuidwesten van het land later plaatselijk buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuid oost met meest lichte vorst, maar in het zuidwesten en zuiden van het land westelijke wind en tem peraturen om het vriespunt. WOENSDAG 12 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.17 9.53 10.27 10.36 n.m. 10.03 10.39 11.13 11.22' DONDERDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.42 11.29 Terneuzen 11.18 00.05 Hansweert 11.52 00.39 Walsoorden 00.01 00.48 ZON MAAN op onder op onder febr. 12 8.02 17.48 5.32 11.54 13 8.00 17.50 6.38 13.05 14 7.58 17.52 7.52 14.32 ,15 7.56 17.54 7.53 16.08

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1