Oostduitse maatregelen tegen bondsdagvergadering in West-Berlijn «Israël zal nooit afstand doen van Jeruzalem» DOORREISVERBOD VOOR MINISTERS EN HOGE AMBTENAREN PROTEST VAN PRES. NIXON VERWACHT TROEPEH IN SAIGON GECONSIGNEERD Olielekvoor Californische kust is dicht VRESELIJK ONGELUK OP OVERWEG TUSSEN GOUDA EN WOERDEN DRIE KINDEREN OMGEKOMEN BIJ BRAND IN EDERVEEN Moeder en zoon van 25 jaar kenden zich redden Bestelauto door twee treinen gegrepen: zeven doden IJzige sneeuwjachten ever Europa Raketten op Israëlische fabriek Er komt geen oorlog HET WEER Premier Esjkol: Maandag 10/Dinsdag 11 februari 1969 25e Jaargang No, 5919 Westduitse „neonazi's" Wapenvoorraad ontdekt Luchtverkeer vrij Geen reden tot hysterie Aangelegenheid van Bonn Overleg met westelijke mogendheden 47 Portsigese soldaten verdronken Op weg naar de kerk TEVREDEN MET NIXON Spoorwegongeluk in Dahomev SCHEEPSRAMP bij PHILIPPIJNEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Rpiapting.bij abonnement: TERNEUZEN tMeeëteur-Hoofdredacteun P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 entsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Aan deelnemers aan de in West-Berlijn te houden bonds vergadering is tot nader bericht de doorreis over Oostduits grond gebied naar deze stad niet toege- itaan. Dit staat in een zondag ge publiceerde bekendmaking van 't Oostduitse ministerie van bin nenlandse zaken. Ook personeel en materieel, dat voor deze bijeenkomst van afgevaardigden ven de bondsdag en van de deel staten bestemd is, vallen onder de Oostduitse maatregel. In de bekendmaking wordt verder gezegd dat aan leden van de Westduitse strijdkrachten de doorreis door Oost-Duitsland van en naar West-Berlijn eveneens is verboden. De Oostduitse maatregel volgt op felle protesten tegen het voor nemen van West-Duitsland om de verkiezing van de nieuwe pre sident door de bondsvergadering in West-Berlijn te laten houden. In een begeleidende persver klaring wordt gezegd, dat de Oostduitse regering het ministe rie van binnenlandse zaken heeft opgedragen de verordeningen van 10 maart en 13 april 1968 be treffende „bescherming van de DDR en haar burgers tegen de Westduitse neo-nazi's en het ver bod van reizen van Westduitse ministers en hoge ambtenaren konsekwent toe te passen en aan vullende maatregelen te treffen". Alle Zuidvietnamese en Ameri kaanse troepen ln het gebied van Saigon zijn zaterdagavond gecon signeerd als voorzorgsmaatregel met het oog op de komende vie ring van 't boeddhistische nieuw jaar „tet", zo is officieel meege- fleeld. Zuidvietnamese troepen hebben gondag een groot wapenarsenaal van de vietcong ontdekt op onge veer honderd km ten noorden van Saigon. Volgens een woordvoerder in de hoofdstad is het de grootste voorraad zware wapens die ooit is gevonden. De voorraad omvatte onder meer 200 raketten van twee meter lang, acht raketwerpers. 39 granaatwerpers, 15 machinegewe' ren en 323 andere geweren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de regering van de West duitse bondsrepubliek de volle verantwoording voor alle gevol gen van haar in strijd met het volkerenrecht zijnde handelin gen draagt, zo staat in de verkla ring. De maatregel gaat op 15 februari in. In de bekendmaking wordt de voorgenomen bijeen komst van de bondsdag „een nieuwe provocatie" genoemd, „die tegen de vrede en de ont spanning is gericht. De politiek van aanmatiging van alleenver- tegenwoordigingsreeht en in lijving van West-Berlijn in de Westduitse staat is een grove schending van het akkoord van Potsdam, aldus de Oostduitse verklaring. Een vergelijking van de nieuwe bekendmaking met die van het doorreisverbod voor Westduitse ministers en andere regeringsambtenaren van 13 april 1968 leert naar de mening van politieke waarnemers in West-Berlijn, dat ook deze keer het luchtverkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn niet wordt aangetast. De nieuwe maatregelen van Oost-Duitsland om de toegang tot West-Berlijn te beperken, bren gen een „nieuw element van spanning" in d:e oost-west ver houdingen en komen neer OP een nieuwe schending van de vier- mogendhedenstatus van de stad. Dit heeft de woordvoerder van de Westduitse regering, Günther Diehl, zondag gezegd. De Oost duitse autoriteiten hebben geen recht de akkoorden over Berlijn te veranderen. Deze agressieve politiek toont voor de hele we reld het werkelijke karakter van het regiem, aldus Diehl. De regerende burgemeester van West-Berlijn, Klaus Schütz, zei dat de senaat het voorval ernstig opneemt, zonder dat er enige reden tot „hysterie" be staat. De geallieerden, de bonds regering en wij hebben bü eer dere gelegenheden onze mening reeds kenbaar gemaakt en daar is niets aan veranderd, aldus Schütz. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, meende in een televisie-uitzending dat de Oostduitse maatregelen louter 'n aangelegenheid voor de West- duitse regering zijn. Dezelfde maatregelen werden in 1965 ge nomen en ik neem aan dat de kwestie op dezelfde manier zal worden behandeld. Het is een be sluit dat door de Westduitse re gering was genomen om haar bij eenkomst in Berlijn te houden. Dit is geen kwestie waarbij de Verenigde Staten rechtstreeks zjjn betrokken", zei Laird. Rainer Barzel, leider van de christendemocratische fractie in de bondsdag, dacht daar anders over. Hij zei in Bonn: „Dit slaat evenzeer op onze westelijke bondgenoten als op ons. Zoals zo dikwijls in het verleden moeten we solidair handelen". Westelijke geallieerde kringen in Bonn zeiden te verwachten dat de drie mogendheden de Sowjet- Unie waarschijnlijk zullen her inneren aan haar verantwoorde lijkheden onder de viermogend- hedenovereenkomsten voor de vrije toegang tot Berlijn. „Pentagon" zei later dat de uit lating van minister Laird sloeg op de parlementsbijeenkomst in Berlijn en niet op de reisbeper kingen van Oost-Duitsland. Het besluit om in Berlijn te vergade ren was niet beïnvloed door de Verenigde Staten. De Westduitse regering pleeg de zondag overleg met de drie westelijke hondgenoten. In Was hington verwachtte men dat de règering-Nixon krachtig zou ant woorden. Ingelichte kringen zei den dat de president meer dan ooit vastbesloten zal zijn om West-Berlijn tijdens zijn komen de reis naar Europa te bezoeken. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de Oostduitse stap door hoge functionarissen wordt bestudeerd en ook in Nixon's bui tenverblijf in Florida waar de president het weekeinde met minister van buitenlandse zaken William Rogers en Henry Kissin ger, een van zijn belangrijkste adviseurs, doorbracht, zijn de Oostduitse maatregelen bespro ken. Waarnemers in. Washington zien de Oostduitse stap meer als een actie in de psychologische oorlogsvoering dan als een daad werkelijke bedreiging, daar de luchtcorridors onbedreigd blij ven. Parijs reageerde evenmin offi cieel, maar sommige functiona rissen toonden zich verrast. Men zei behalve mondelinge veroor deling geen belangrijke acties van de Oostduitsers te hebben verwacht. In Londen was de kwestie in studie, maar men onthield zich van commentaar. Het Russische persbureau bracht de volledige Oostduitse tekst, maar radio-Moskou kwam slechts met een kort uittreksel. Het olielek onder water voor de kust van California" ie zater dag gedicht. Er is dagenlang olie weggestroomd, die het Califor nische strand over een afstand van 50 km heeft bevuild. Zaken, lieden uit Santa Barbara hebben de oliemaatschappijen voor vier en een half miljard gulden scha devergoeding aangesproken. Het Amerikaanse departement van binnenlandse zaken heeft de olieboringen in dit zeegebied la ten staken, omdat de bodemfor matie nog niet voldoende is -on derzocht. Er waren vier Ameri kaanse maatschaopiien aan het boren. Zondagmorgen zijn bij 'n brand in een woning in Ederveen (ge meente Ede) drie kinderen om het leven gekomen. De brand brak uit om half vijf. Toen de brandweer arriveerde, kwamen de plafonds brandend naar be neden. De woning werd bewoond door een moeder met vier kin deren. Zij en een zoon van 25 jaar hebben zich kunnen redden. Drie kinderen kwamen om het leven. De vader van het gezin is in december overleden. De brand woedde in de vrij nieuwe woning van de weduwe J. van Ginkel—van Egdom. Drie van haar kinderen, de meisjes Johanna (8 jaar), Jacoba (10 jaai') en de 11-jarige Nelis zijn in de vlammen omgekomen. Haar 25-jarige zoon wist zich ternau wernood in veiligheid te stellen. Hij kon alleen zijn moeder red den. De brand ontstond door onbe kende oorzaak. Mevr. Van Gin kel sliep beneden, terwijl haar kinderen in twee slaapkamers op de eerste verdieping waren ondergebracht, De oudste zoon Zeven mensen zijn om het le ven gekomen, toen zondagmor gen op een met knipperlichten beveiligde overweg in de spoor lijn tussen Gouda en Woerden een grote bestelauto door twee elkaar op de overweg passeren de treinen werd gegrepen. Het ongeluk gebeurde tegen half elf op de overweg Hogebrug in He kendorp (gemeente Driebrug- gen). De slachtoffers woonden aan een weg op enkele honderden me ters afstand van de overweg. De weg loopt evenwijdig aan de spoorbaan en kruist deze schuin om daarna weer evenwijdig aan de andere zijde van de spoorbaan verder te gaan. Op het moment van het ongeluk woedde er een sneeuwstorm. De installatie was na de aan rijding nog in werking, waaruit de spoorwegen de conclusie trok ken, dat ze ook gewerkt moet hebben op het moment van het ongeluk. Bü het ongeluk zijn omgeko men de bestuurder van de auto, de 39-jarige heer C. Schoonder- woerd, en drie van zü'n kinderen, de 14-jarige Marie, de 11-jarige Nelleke en de 7-jarige Ad je. Ver- ontdekte de brand. De toestand was toen al z0 kritiek, dat hij uit een raam moest springen. Bij de buren werd de brandweer ge alarmeerd. De brandweer uit Ede Was het eerst ter plaatse, omdat de col lega's uit Ederveen naar een verkeerd adres waren gestuurd. Met twee hogedrukspuiten werd het vuur bestreden, maar meii stond voor een hopeloze taak. De nablussingswerkzaamheden duurden tot na acht uur 's mor gens. De hulp werd bënoeilijkt doordat de zware brandweerwa gens last hadden van de door de sneeuwval glad geworden smal le landweggetjes. De beide overlevenden zijn voorlopig ondergebracht bij fa milieleden. De 25-jarige jongen, heeft flinke brandwonden opge lopen, maar behoefde niet in,een ziekenhuis te worden opgeno men. Over de schade stond nog niets vast. Vrywel alle huisraadis verloren gegaan. Van de woning, die was verzekerd, staan alleeii nog enkele zwart geblakerde muren overeind. Terwijl 't noorden van het Ver. Koninkrijk zondag in de greep van een ijzige sneeuwjacht lag waar door talloze dorpen en steden in Schotland van de buitenwereld wa ren afgesneden, scheen in het zui den van Engeland de zon en dooi de de sneeuw weg na het koudste weekeinde van deze winter. Midden-Engeland lag ook nog ondier een- wit tapijt en de wegen waren bezaaid met honderden ge strande auto's. Het weerkundig instituut te Londen zei dat de koude door het dieptepunt heen is maar dat nog met flinke sneeuwval rekening moet worden gehouden. Ook België had het afgelopen weekeinde te kampen met zware sneeuwval, vooral in het westen van het land. In Antwerpen, Gent en Brugge viel zaterdag in korte tijd zoveel sneeuw, dat trams vastliepen en ook het autoverkeer vojKomen ontredderd werd. In de buitenwijken van Antwerpen bleek 'eïsneeuwlaag zaterdagavond een 'ikte van 35 cm te hebben bereikt. Trf Portugees Guinea zijn 47 soldaten verdronken, toen hun bont in de Corubal-riveri zonk. )e autoriteiten hebben een on- lerzoek bevolen naar de omstan- ';gheden, waaronder het ongeluk „eöeurde. der kwamen om het leven de heer en mevrouw Van der Ma- rel, resp. 40 en 35 jaar oud. De echtgenote van de heer Schoon- derwoerd, die ook in de auto zat werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Oudewater ver voerd waar zij is overleden. De twee families waren samen op weg naar de kerk. De auto werd op de overweg eerst gegre pen door een trein die naderde uit de richting Gouda en vervol gens door een uit de richting Woerden komende trein en werd als het ware tussen de twee trei nen plat gemangeld. De trein uit de richting Gouda moet volgens spoorwegdeskundigen tijdens de botsing even van de baan omhoog zijn gewipt, maar is gelukkig weer op de rail teruggekomen, waardoor werd voorkomen dat de treinen botsten. Van de treinpas- sagiers liep niemand letsel op. Delen van het wrak van de auto en bielzen lagen na de botsing over een afstand van tweehon derd meter langs de spoorbaan. Het treinverkeer kreeg door 't ongeluk belangrijke vertragin gen. Passagiers uit het noorden, oosten en zuiden die uit Utrecht verder wilden in de richtingen Den Haag, Rotterdam moesten over Woerden, Alphen en Leiden naar hun eindbestemming. Tegen half één was een ongevallentrein ter plaatse, waarna de treinstel len achteruit wérden getrokken. Om half twee kon het spoorweg verkeer met beperkte snelheid worden hervat. „Op vrijwel alle punten nemen wij een soepel standpunt in, maar wij zullen nooit afstand doen van Jeruzalem en de heuvels van Golan". Dit heeft premier Esjkol van Israel verklaard in een vraag gesprek met een verslaggeven van „Newsweek". Esjkol gaf in vier punten een verdere verdui delijking van het standpunt van zijn regering 1. Israel eist „geen enkel deel van het bezette gebied op de westelüke Jordaanoever op, maar de Jordaan moet een veilige grens worden." Een potas-fabriek in Sodom aan het zuiden van de Dode Zee is zondag van Jordaans ge bied met raketten beschoten. De Israëliërs hebben met zware mor tieren geantwoord, aldus een communiqué uit Tel Aviv. Aan Israëlische zijde viel één gewonde. Waarnemers menen dat Israël het incident ernstig zal opvatten. De laatste keer dat de fabriek onder vuur werd genomen, na men de Israëliërs wraak door op Jordaans gebied twee bruggen te vernielen. Een eerste onderzoek van het instituut Gallup voor onderzoek naar de openbare mening heeft uitgewezen dat 59 procent van de Amerikanen tevreden is over de wijze waarop hun nieuwe presi- i dent zich de eerste weken zijn ambt vervult. Slechts vijf pro cent sprak zich tegen Nixon uit terwül 36 procent geen mening gaf, zo schrijft de „Washington Post" zondag. Een grote meer- derheid meent dat Nixon een I „middenkoers" vaart. Wrakstukken van de Mercedes bestelwagen, die op de met knip perlichten beveiligde overweg door twee passerende treinen is gegrepen. Bij de ramp zijn ze ven mensen om het leven geko men. De twee getroffen families gin gen, zo vertelden buurtgenoten, gewoonlijk op zaterdagavond naar'de kerk. Men had daar thans echter van afgezien in verband met het slechte weer. Twintig kilometer van Coto- nou in Dahomey is zaterdag op enkel spoor een reizigerstrein frontaal op eew goederentrein gereden. Tien mensen verloren het leven en vijfentwintig wer den ernstig gewond. 2. Israel heeft „geen enkel ver zoek gedaan met betrekking tot de demilitarisatie van Si nai. (Zoals bekend heeft Nas ser verklaard dat hij op dit punt geen enkele concessie wil doen.) 3. Israel kan de Palestijnse vluchtelingen niet terugne men. maar is bereid 40.000 vluchtelingen schadevergoe ding te geven. 4. Mocht Jordanië een Middel- landse-Zeehaven willen, dan is Israel bereid in Ahifa of As- jod havenfaciliteiten te ver strekken. Esjkol onthulde voorts dat hij „minstens zes maal" op de wes telijke Jordaanoever had gespro ken met Palestijnse leiders. Zij hadden verklaard, dat zij met koning Hoessein van Jordanië en president Nasser var Egypte zouden gaan praten. „Dit heb ben zij gedaan", aldus Esjkol, „maar zij zijn met lege handen teruggekeerd. De Israëlische pre mier verklaarde nogmaals met nadruk dat hij „overal en op elk tijdstip" met Nasser van gedach ten wil wisselen. Esjkol verwier~> het plan van vijf punten van Nasser. „Terugkeer naar de toe stand van vóór juni 1967 is on mogelijk", zo zei hij. Generaal Mosje Dajan, Israels minister van defensie, heeft zon dagavond op een bijeenkomst in Te! Aviv gezegd dat er deze zomer geen oorlog zal komen, omdat het Israëlische leger sterk is en dat er ook in de zomer van 1970 geen oorlog in het midden oosten zal uitbreken, als het 'eger maar sterk blijft. Het vergaan van een veerboot in het zuiden van de Philippijnen, donderdagavond, heeft aan 71 mensen het leven gekost. Er zija 62 overlevenden VANNACHT MATIGE VORST Het afgelopen weekeinde stond het weer in heel west-Europa on der invloed van een noordelijke luchtstroming, welke koude en on stabiele lucht uit de Poolstreken aanvoerde. In deze lucht kwamen sneeuwbuien voor. In ons land is er ook veel sneeuw gevallen. Zo lag er vanmorgen in Deelen 20 cm sneeuw, evenals in Rotterdam. Boven de Britse eilanden be vindt zich een rug van hoqe lucht druk. Deze trekt vannacht over ons land naar het oosten. Hierdoor zullen flinke opklaringen ontstaan, waarbij het in het binnenland plaatselijk matig zal vriezen. Hier en daar wordt ook mist verwacht. Bij IJsland bevindt zich een de pressie, die zich naar het zuidoos ten verplaatst. Het bijbehorende front zal dinsdag de bewolking weer doen toenemen. Neerslag van dit front wordt er wel verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Afnemend buiig. Afnemend buiig met opklarin gen en in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst en hier en daar ook mist. Morgen overdag toenemende bewolking, maar tot de avond geen neerslag van betekenis. Aanvankelijk zwakke later mati ge wind tussen zuid en. oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DINSDAG 11 FEBRUARI 1969 v.m. n.m. Breskens 7.56 8.36 Terneuzen 8.32 9.12 Hansweert 9.06 9.46 Walsoorden 9.15 9.55 WOENSDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 9.17 10.03 Terneuzen 9,53 10.39 Hansweert 10.27 11.13 Walsoorden 10.36 11.22 ZON MAAN op onder op ondffir febr. 10 8.05 17.45 2.41 10.38 11 8.03 17.47 4.10 11.07 12 8.02 17.48 3.32 11.54 13 8.00 17.50 6.38 13.05 14 7.58 17.52 7.52 14.32 15 7.56 17,54 7,53 16.06 'V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1