Tsjecho-Slowakije streeft naar vrijheid en democratie Duitse coalitie niet voor ondertekening kern verdrag MUL Europese commissie handhaaf! de landbouwprijsvoorschriften HET WEER (1946-1949) IN INDONESIË Peking eist terugkeer van Liao Ho-Sjoe Vèr strekkende wetsontwerpen in voorbereiding Doe het vandaag nog! AJOEB KHAN GAAT NOODTOESTAND IN PAKISTAN EINDELIJK OPHEFFEN RADIO DE KOCK Biafra meldt vele doden en gewonden ONDERZOEK NAAR „EXCESSEN" DOOR NEDERLANDSE MILITAIREN „Ver. Staten en Rusland bevreesd voor China". Mevr. Boriiian werd onwel in „Boeing" saucijzsbroodjas BANKETBAKKERIJ ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 25e Jaargang - No. 5918 BIAFRA- CONFLICT Procureur- generaal van Tsjaad doodgeschoten Geen pressie Emigranten Weerbericht Gewichtig' document Hoogwater Zon- en Maanstanden de Gasverwarming Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers 1? cent DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen AdverteoHeoHi* per mm 18 et; minimum per advertentie f 2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties! 5 regels f 1,10 Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties hij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomh maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Evenals de Amerikaanse rege ring heeft ook de Nederlandse een protest ontvangen van de volksrepubliek China in ver band met de vlucht van de 46- jarige tijdelijk zaakgelastigde Liao Ho-Sjoe in Nederland. Het protest werd ingediend bij de Nederlandse zaakgelastigde in Peking en was in soortgelijke termen gesteld als dat aan de V. S., aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De woordvoerder zei dat Peking Liao van verraad heeft beschul digd, wat inhoudt dat hij zijn post uit vrije wil heeft verlaten. De Amerikaanse regering betreurt de beledigende taal van de Chinese verklaring aan het adres van de regering en van president Nixon persoonlijk. POSTGIRO 400 - UTRECHT Premier Olrich Cernik van Tsjecho-Slowakije heeft vrijdag op een persconferentie in Praag verklaard dat zijn regering vèr strekkende wetsontwerpen bij 't federale parlement zal indie nen om de democratische rech ten en vrijheden to verzekeren. Het garanderen van deze rech ten is een van de voornaamste taken van de regering. In de wetsontwerpen zullen wijzigin gen worden aangebracht in de bestaande artikelen aangaande het recht van vereniging en ver gadering en de vrijheid van meningsuiting. Ook zal de onaf hankelijkheid van de recht spraak worden gegarandeerd, al dus Cernik. De premier herhaalde eerdere beloften, dat niemand zal wor den vervolgd wegens opvattin gen die afwijken van de offi ciële. De regering zal de per soonlijke veiligheid der Tsjecho- slowaakse burgers waarborgen, maar alle groepen en indivi duele personen vervolgen die de wet overtreden. De politieke situatie is nu weer rustig, aldus Cernik, maar men moet zich geen te grote il lusies hierover maken, want de oorzaken van de spanningen zijn nog niet weggenomen. De rege- ring zal daarom trachten de han gende problemen op te lossen. Als een van de oorzaken van spanning noemde de premier het uitblijven van parjementsver- I kiezingen. Er wordt evenwel aan I een nieuwe kieswet gewerkt. Vooral is nodig de uitwerking I van een verkiezingsprogram «waarover de .meerderheid in het land het eens kan zijn. Verkie zingen zonder een dergelijk pro gram zouden de spanning eer der doen toe- dan afnemen. In President Ajoeb Khan van Pa kistan zal binnenkort de noodtoe stand, die van kracht is sinds de oorlog met India in 1965, ophef fen, waardoor allen die op grond daarvan gevangen zitten, vrij komen. Dit heeft de minister van justi tie, Syed Mohammed' Zafar, vrij dag op een persconferentie bekend gemaakt. Volgens waarnemers kan volgende week een bekendmaking worden verwacht. Het opheffen van de noodtoe stand zou neerkomen op een be langrijke concessie jegens de te genstanders van de 61-jarige pre sident, die zeggen dat de nood toestand dient om hen de pas af te snijden. Het zou betekenen dat ook de vroegere minister van bui tenlandse zaken, Zoelfikar Ali Bhoetto, op vrije voeten komt. Bhoetto heeft verklaard in hon- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Van officiële Biafraanse zijde is vernomen, dat bij drie Nige- riaanse luchtaanvallen die don derdag op twee dorpen in Bia fra werden uitgevoerd, 460 men sen het leven hebben verloren en 500 werden gewond gerstaking te gaèn tot de dood er op volgt, indien de noodtoestand niet binnen een week wordt opge heven. Hij uitte dit dreigement voor het hooggerechtshof, waar hij een verzoek om vrijlating heeft in gediend. Bhoetto zit sinds novem ber gevangen oo grond van de noodwetgeving. Hij is voorzitter geweest van de linkse volkspartij. Bhoetto heeft gezegd dat hij ge vangen wordt gehouden, omdat Ajoeb Khan hem vreest ais rivaal voor het presidentschap. Nadat bij politieke agitatie en gewelddadigheden tenminste 33 personen om het leven waren ge komen, heeft de president ziin ♦egenstanders voorgesteld op 17 februari In Rawalpindi büeen te komen voor overleg over hun eisen tot hervormingen, voornamelijk op het gebied van h»t kiesrecht. Op heffing van de noodtoestand en vrijlating van de gevangenen ziin de belangriikste voorwaarden die alle tien oppositiepartijen hebben gesteld voor deelnoming aan de conferentie. Sommige groeneringen van studenten willen dat Khan af treedt De procureur-generaal van Tsjaad, de Fransman Emmanuel Verges, is gisteren doodgescho ten. De man die hem vermoord zou hebben, een rechtbank-grif fier, sloeg na de moord de hand aan zichzelf. De president van Tsaad, Frangois Tombalbaye, heeft een dag van nationale rouw afgekondigd voor Verges, die 15 jaar in Tsjaad heeft vertoefd in het kader van een Frans program voor technische hulp. Verges werd in het paleis van justitie doodgeschoten door de griffier Jean Christophe Nadour. Deze schijnt uit wraak gehandeld te hebben. Hij was in staat van beschuldiging gesteld wegens het plegen van fraude en valsheid in geschrifte. De griffier probeerde na zijn daad te vluchten en ver wondde een agent van politie, die hem de pas afsneed. Toen hij be sefte, dat hij niet kon ontsnap pen, sloeg Nadour de hand aan zichzelf. elk geval zal vóór eind juni een datum voor nieuwe verkiezin gen worden vastgesteld. Cernik deelde nog mee dat Tsjecho-Slowakije voor 1970 en 1971 buitenlandse kredieten ter waarde van 200 tot 300 miljoen dollar nodig heeft voor moder nisering van de industrie en ver wezenlijking van economische plannen. Onderhandelingen hier over zouden niet on regeringsni veau worden gevoerd, maar een zaak zijn van de bedrijven. Het is niet waar, aldus de premier, dat Tsjecho-Slowakije door het „buitenland" wordt geprest zijn handel met kapitalistische lan den te beperken. Praag zal ini tiatieven nemen om de samen werking binnen de Oosteuropese economische organisatie (Come con) doeltreffender te maken. Wat de binnenlandse economie betreft zal vóór 1 juli van dit jaar een serie maatregelen be kend worden gemaakt, die het herstel van de economische kracht beogen. Deze maatrege len zullen, afgezien van moder nisering van de industrie, wijzi gingen in het economische sys teem omvatten. Een dergelijk systeem zal moeten uitgaan van zowel de geleide als de aan de marktwetten onderworpen economie. Cernik bevestigde dat topcon ferenties van de organisatie van het pact van Warschau en de Comeon worden voorbereid. Een topgesprek tussen Russische en Tsjechoslowaakse leiders ligt in de nabije toekomst niet in het voornemen. De premier deelde nog mee dat volgens officiële statistieken ongeveer 35.000 Tsjechoslowaken als emigranten in het buitenland wonen. Velen zouden naar hun land willen terugkeren. Boven dien werken 10.000 Tsjechoslo waakse burgers met toestem ming van de autoriteiten in het buitenland. MELBOURNE: In Australië is de Southern Aurore, de sneltrein van Sydney naar Melbourne frontaal op een goederentrein in gereden. Bij het ongeluk zijn ten minste 20 mensen om het leven gekomen terwijl ongeveer 100 personen gewond werden. Poli tie, brandweer en vrijwilligers waren gisteren nog bezig mensen en lijken uit de wrakstukken te verwijderen. Bondskanselier Kiesinger heeft vrijdag in de Westduitse bonds dag gezegd dat men het er in 4e e.d.u./s.p.d.-coalitie over eens is dat de „aanmatiging van 't recht tot interventie van de Sowjet- Unie" ondertekening van 't ver drag tegen de verdere versprei ding van kernwapens buitenge woon moeilijk zo niet onmogelijk maakt. Kiesinger zei dit in antwoord op de eis van de oppositie, de vrije democraten, nu duidelijk 't standpunt van de regering ten opzichte van het verdrag te defi niëren. Het debat ontstond bij verrassing na een storm van vra gen over het omstreden spreek verbod dat zou zijn opgelegd aan de Westduitse diplomaten Grewe en Schnippenkötter wegens hun uitlatingen over het niet-ver- spreidingsverdrag. Kiesinger voegde er aan toe dat hij zich persoonlijk ook zor gen maakt over het ingebouwde controlerecht, „dat door een kwaadwillige macht zo benut en misbruikt zou kunnen worden, dat schade wordt toegebracht aan de Duitse wetenschappelijke en economische ontwikkeling. Op vragen van de oppositie over uitlatingen van minister van buitenlandse zaken en S.P. D.voorzitter Brandt over de HAGEL- OF SNEEUWBUIEN Een rug van hoge luchtdruk trok de afgelopen nacht over ons land. Daardoor werd de buiigheid min der en kwamen er opklaringen, terwijl de wind, vooral in het bin nenland belangrijk in kracht af nam. Tengevolge hiervan vroor het in de kuststreken in het algemeen licht, in het binnenland overwe gend matig. Intussen bevindt zich midden op de Noordzee een diepe depressie. Het laat zich aanzien dat deze de pressie langzaam in de richting van de Duitse Bocht trekt. Op de westflank van deze depressie staan zware noordwesterstormen, die zich geleidelijk in de richting van ons land uitbreiden. Aangezien de aangevoerde lucht zeer koud en onstabiel is, worden er boven het relatief warme Noordzee-water ha gel- en sneeuwbuien gevormd die ons land zullen binnendrijven, en afgewisseld worden door opklarin gen. In verband hiermede zullen die temperaturen om het vriespunt schommelen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer wind Nu en dan sneeuw- of hagel buien afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk tot stormkracht toenemende wind tussen west en noord. Middagtemperaturen om het vriespunt. kwestie, antwoordde kiesinger dat Brandt niet heeft gezegd dat het verdrag „rijps is om onder tekend te worden". Kiesinger vatte het standpunt van de regering samen met te zeggen, dat Bonn het verdrag al leen zal ondertekenen, indien „het gerechtvaardigde levensbe- 1 lang van het Duitse volk gewaar borgd blijft. Zolang de Russische interpretatie van interventie maatregelen en de kwestie van misbruik van controle niét opge helderd zijn, ben ik niet bereid tot ondertekening, aldus de bondkanselier. De regeringswoordvoerder, Günther Diehl, heeft vrijdag be kend gemaakt dat de Russische ambassadeur, Zarapkin, bij zijn bezoek aan Willy Brandt de mi- nister een „gewichtig" document heeft overhandigd, dat „nauw- 1 keurig onderzocht moet worden". Diehl legde er de nadruk op dat de huidige Duits-Russische contacten deel uitmaken- van de inspanningen van Bonn, „enige Warme HmMM IttMUZIN ZATERDAG 8 FEBRUARI noodzakelijke verduidelijkingen te bereiken, ook met de Sowj et- Unie", voor dat beslist .wordt oyer het niet-verspreidingsverdrag. Welingelichte kringen in Bonn achten het mogelijk, dat de Rus sen in het document de verzeke ring geven dat zij het vreedzame gebruik van kernenergie in West- Duitsland niet willen verhinde ren, een verklaring die de bonds regering graag zou zien. Ook zouden de Russen er op kunnen wijzen dat zij niet den ken over gebruik van geweld je gens West-Duitsland. De hoofdredacteur van het offi cieuze Egyptische blad „Al Ach- rain", Mohammed Hassanein Hev- kal, schriift dat zelfs al moet de Amerikaanse politiek zich ten gun ste van de Arabische landen wii- 7igen. zij altijd veel meer oo Israël zal blijven georiënteerd dan op de Arabische landen. „Maar de nieu we oriëntatie van de politiek van de regering-Nixon zal wel in ons voordeel moeten zijn, want de Amerikaanse politiek had met pre sident Johnson een dergelijke mate van vijandigheid tegen de Arabie ren bereikt, dat wij ons onmogelük een politiek kunnen indenken die nog ongunstiger is voor ons. John son buitte de crisis in het midden oosten uit voor binnenlandse poli tieke doeleinden". Heykal merkt verder op dat Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.18 5.54 6.28 6.27 5.40 6.16 6.50 6.59 ZONDAG 9 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.59 6.35 7.09 7.18 6.25 7.01 7.35 7.44 MAANDAG 10 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.51 7.27 8.01 8.10 7.22 7.58 8.32 8.41 ZON MAAN op onder op ondei febr. 8 8.09 17.41 9.59 9 8.07 17.43 1.13 10.14 10 8.05 17.45 2.41 10.35 11 8.03 17.47 4.10 11,07 Er Is een „stuurgroep" ingesteld die het de regering mogelijk moet maken zich nog vóór het zomer reces tot de Tweede Kamer te wenden over de kwestie van het optreden van Nederlandse militai ren in Indonesië. Van deze stuurgroep maken deel uit de secretarissen-generaal van algemene zaken (voorzitter), de fensie, justitie, buitenlandse za ken, onderwijs-®"!»-binnenlandse zaken. Gezien de aard van dè moeilijkheden van verschillende aard die on de departementen moeten worden overwonnen, acht de regering het wenselük dat op het hoogste ambteliike niveau aan de te verrichten werkzaamheden leiding wordt gegeven. De groep zal over de voortgang van de werkzaamheden tussentijds aan 't kabinet moeten rapporteren. De stuurgroep moet er voor zorgen dat een coördinatiegroep wordt gevormd, bestaande uit ver tegenwoordigers van de betrokken ministeries. Deze groen zal wor den gesteld onder leid'ng van een door de minister-president aan te wijzen persoon, die speciaal voor dit werk zal worden vrijgemaakt of aangetrokken. De werkzaamheden dienen op 1 juni te worden voltooid. De rege- EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN slaan die China maakt op het ge bied van de kernenergie en ge dwongen zullen zijn tot een ak koord te komen, voordat China niet meer te „houden" is. Daarom ook meent Heykal dat de kwestie- Vietnam naar een oplossing gaat en dat de crisis in het mldden-oos- de Sowjet-Unie en de Ver. Staten ten niet voor onbepaalde tijd ex-1 twee met vrees de vorderingen gade- plosief kan blijven. ring zou zich dan nog vóór het zomerrecès oo basis van een afge rond resultaat tot. de Tweede Ka mer kunnen wenden. De ondracht voor de werkgroe pen luidt in de eerste n'aats het doen verzamelen en ordenen van al het materiaal in de overheids archieven, alsmede de gegevens die van andere zi'de worden ver kregen, betrekking hebbende op „excessen" door Nederlandse mi litairen in Indonesië begaan in de periode 19461949. Tenslotte moet worden vastge steld in hoeverre op verantwoorde wijze kan worden beoordeeld In welke mate zich excessen hebben voorgedaan en in welke mate daartegen is opgetreden. Toen zij met haar echtgenoot in Parijs plaats had genome"1 in de „boeing", die hen vrijdagmor gen naar Brussel zou brengen, werd mevrouw Borman, de echt genote van de gezagvoerder van de Apollo-8 onwel. Een dokter van het vliegveld Orly werd met spoed ontboden. De dokter hoefde mevrouw Borman, die lichtelijk overver moeid zou zijn, niet te behande len. Zij gaf te kennen dat zij in België een arts zou raadplegen. Het speciale vliegtuig van de Bormans vertrok met enige ver traging naar Brussel. Op het Brusselse vliegveld Meisbroek werd het gezin Bor man, dat drie dagen in België blijft, verwelkomd door 'n drie honderdtal mensen, onder wie talrijke schoolkinderen. Mevrouw Borman scheen zich weer beter te voelen, want zij ging de trap van het vliegveld af zonder hulp van haar echt genoot en gevolgd door haar zoons. plosief kan blijven. De commissie van de Europese gemeenschappen heeft besloten haar voorstellen betreffende de prijzen van agrarische produkten in het komende oogstjaar te handhaven. Die voorstellen zijn in december aan de zes landen van de Europese economische ge meenschap (E.E.G.) voorgelegd, toen ook dr. S. L. Mansholt, yice- voorzitter van de Europese com missie, met zijn ingrijpende plan kwam. De commissie heeft de aanbe velingen van dr. Mansholt dus niet overgenomen. Uit tactische overwegingen heeft dr. Mansholt overigens zonder met zijn me deleden in de commissie te be- van agrarische produkten der gemeenschap op hun huidige peil worden bevroren. Met de beslissing van woens dag had de Europese commissie zonder twijfel voor ogen te voor komen, dat onrust onder de boe ren ontstaat als gevolg van een voor hen zeer belangrijke kwes tie, die van de prijzen. De voorstellen die de commis sie in december heeft gedaan, be raadslagen bekendgemaakt heizen prijsverlagingen voor ver van plan te zijn nieuwe voorstel- I scheidene produkten, met name len te doen, waarmee de prijzen tarwe, suiker en koolzaad.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1