Haat tussen protestanten en katho lieken niet van vandaag of gisteren Versterking van politiek overleg in W.E.U. Japan wil stukjes van de maan op „Expo '70" Pagina 5 Oranje-bitter in Noord-Ierland Stakingen in Spanje breidden zich uit De houding van Cuba tegenover de gedwongen vluchten Brand in Japans vermaakcentrum Drie jongens uit Enschede na achtervolging in Utrecht gegrepen Rusland contra Brits-Duits- Nederlandse samenwerking op kerngebied Arabische vrouwen demonstreerden Lod. Mandatjan spoort aan tot steun aan Indonesië Gouden leeuw' voor Heintje JEUGDIG DIEFJE AANGEHOUDEN Andere hemellichamen ZESTIENJARIG MEISJE VERONGELUKT DODE EN GEWONDEN BIJ GECOMPLICEERDE BOTSING VHf^igTlebmar! 1969 DE VRIJE ZEEUW Al geruime tijd komen uit Noord-lerland berichten over heftige onlusten, die volgens de zeden des lands met zodanig temperament verlopen dat de dokters na afloop druk werk heb ben. Het Britse puntje van Ierland was vanouds een protestants bastion in een rooms-katholieke omgeving. De geschiedenis leert ons reeds hoe de Nederlandse stadhouder Willem III er als ko ning der Britten met zijn solde niers achter de katholieke aspi ranten op de troon aanjoeg. Er leeft in Noord-lerland nog altijd een zekere verering voor deze Willem en er wordt nog druk gewerkt met oranje. Maar het is bittere oranje, oranje-bit ter. Het uitzonderlijke is dat in deze sfeer de geladenheid tussen de protestantse meerderheid en de r.-k. minderheid is blijven bestaan en zijn weerslag in de politiek bleef vinden. Dat kwam voor het katholieke volksdeel neer op een regelrechte achter stelling, die men niet zonder meer verdroeg. Bij redelijk den kende Noordieren vonden deze protesten ook wel begrip, maar niet bij talrijke orangistische en felle protestanten, die in ds. Pais ley hun fanatieke leider hebben gevonden. AANSTICHTERS De katholieke minderheid is fanatiek en de protestanten heb ben hun fanatici. Dat geeft wei nig speelruimte voor de anderen. Dat ervaart premier Terence O'Neill, die al ministers zag weg lopen alleen omdat er een com- De stakingen tegen het afkon- digea„jjan.~de uitzonderingstoe stand -habhen zich woensdag in Spanje uitgebreid tot Bilbao waar naar schatting 14.000 ar beiders het werk neerlegden. De overheid sloot de locomotieven- fabriek van Babcock Wilcox waar de 3000 arbeiders symboli sche stakingen hielden. De on één na de grootste staalfabrie ken van Spanje, Altos Hornos, met 4000 arbeiders in Bilbao is sedert maandag al gesloten en de 4000 arbeiders op de marine werven in Bilbao legden het werk neer. In Madrid besloot een groep advocaten dinsdag schriftelijk bij de minister van justitie te protesteren tegen de verbanning naar de provincie van zestien Madrileense advocaten, profes soren en andere opposanten. Zij besloten een fonds in te stellen voor ondersteuning van de ge zinnen van de gedeporteerden. Volgens inlichtingen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is een aantal „vliegtuigkapers" in Cuba aan hard werk op het land gezet. De plaatsvervangende onder minister van buitenlandse zaken Frank E. Loy heeft woensdag tot een commissie van het congres in Washington gezegd: „Wij we ten dat van hen geen helden ge maakt worden en dat sommigen niet goed behandeld worden". Er zijn aanwijzingen, dat ook de Cubaanse regering de vlieg- tuigkaperij hoog opneemt en dat zij dit bedrijf „noch aanmoedigt noch goedkeurt". De regering van de V.S. heeft het Cubaanse regeringshoofd, Fidel Castro, be paalde voorstellen gedaan, aldus Loy. Naar het oordeel van het Ame rikaanse ministerie zou een in ternationale overeenkomst voor de uitlevering van vliegtuigka- vers aan deze gedwongen vluch ten een eind kunnen maken. In een vermaakcentrum 225 km ten noorden van Tokio heeft woensdag een brand gewoed, die aan zeker 28 mensen het leven beeft gekost. Er zijn 30 gewon den in ziekenhuizen opgenomen. Dertig brandspuiten hebben zes uur werk gehad om het vuur te blussen. Drie gebouwen, waarin zich 300 mensen bevonden toen de brand uitbrak, zijn verloren ge gaan. Uit de puinhopen werden 28 verkoolde lijken geborgen. Door de paniek die bij het uitbreken onder de 300 gasten ontstond, zijn 34 ««om» «twes4 missie werd ingesteld die moest uitzoeken wat er nu precies tij dens de rellen was gebeurd. De commissie kon direkt weer aan de slag, toen ds. Paisley en een andere orangist, majoor Ro- nals Bunting, korte gevangenis straffen kregen die zij verdien den na het aanstichten van rel len. Bij hun arrestatie zowel als bij hun vrijlating liepen de vech tersbazen weer op straat te hoop. Captain Terence O'Neill, die zijn best doet het plaatselijk be wind van Noord-lerland, dat in dit opzicht met Londen niets te In de nacht van woensdag op donderdag heeft de politie in de binnenstad van Utrecht na een langdurige achtervolging drie minderjarige jongens uit Ensche de in de kraag gevat. De knapen zijn naar hun woonplaats op transport gesteld. Omstreeks drie uur werd de bemanning van een surveillance auto geconfronteerd met een oude volkswagen die een rond rit maakte door de binnenstad en waarvan de bestuurder zich niets aantrok van het éénrich tingsverkeer. Na een achtervol ging door drie straten die in de verboden richting werden bere den en die eindigde, toen de auto van de jongelui het hoekpand van een smalle straat ramde, wist de politie de drie jongens, na assistentie te hebben ingeroe pen, te grijpen. De jongens vertelden dat zij 's middags uit Enschede waren vertrokken. Na Haaksbergen, Neede en Borculo en enkele café's te hebben bezocht reden de jongelui naar Utrecht. Ze wa ren van plan zondag pas naar hun woonplaats terug te keren in verband met een voetbalwed strijd. Nadat de knapen tijdens hun nachtelijke rit hadden ge merkt dat zij door de politie wer den nagejaagd, stuurde een van hen de auto met een snelheid van ongeveer 85 kilometer door de Utrechtse binnensfad. De ouders van de jongens hadden de politie al gevraagd hun kinderen op te sporen. De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, meent dat het plan van Engeland, West-Duitsland en Nederland om samen een con sortium te vormen voor de pro- duktie ven verrijkt uranium op basis van de ultracentrifuge- methode van prof. dr. Kisten maker, in strijd is met de na de laatste wereldoorlog gesloten overeenkomsten, waarbij de ver vaardiging van kernwapens op Duits grondgebied werd verbo den en met het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. De Westduitsers, aldus de „Prawda", zullen dit consortium als dekmantel gebruiken voor him pogingen om zelf kernwa pens te maken. Achter de ver zoenende geest waarvan Londen de laatste tijd blijkt geeft met betrekking tot de aanspraken op kerngebied van Bonn en achter de betuigingen van toewijding aan de NAVO van Londen, zo schrijft het blad, gaat achter de verwachting van de Britse la- bour-regering schuil, dat Bonn zich in ruil hiervoor meegaan der zal tonen inzake de toetre ding van Engeland tot de E.E.G. „Verblind door de idee, dat 't lidmaatschap van de E.E.G. En geland zal genezen van zijn „chronische economische kwa len", ziet men in Londen niet dat de „voordelen" van dit lid maatschap volstrekt niet opwé- gen tegen het enorme gevaar, dat er in de kernbewapening van West-Duitsland schuilt", zo besluit het blad. maken heeft, zoveel mogelijk te laten lijken op wat in beschaafde landen gebruikelijk is, loopt kans tot heengaan gedwongen te wor den. POLITIEKE CHAOS Als dat lukt staan enige leden van zijn Unionist Party klaar om het roer over te nemen. Een kwa lijk vooruitzicht, want dat zijn pure rechtervleugelmensen die zelfs de geringe concessies van O'Neill aan de katholieken te bar vonden. Tenzij er nieuwe verkiezingen komen die O'Neill een steviger parlementaire basis geven om te regeren. Maar de kans is groot dat dan in de emotionele sfeer de rechtervleugel-unionisten de zege in de wacht slepen. De politieke chaos is dan hele maal compleet. Waartegen Lon den weinig anders kan doen dan zijn economische hulp aan Noord- lerland opschorten, maar er is niemand die verwacht dat de door de eeuwen ongerept geble ven bitterheid onder de ander half miljoen Noordieren daar door zal wegebben. In Beiroet en Amman hebben vrouwen donderdag gedemon streerd uit solidariteit met hun seksegenoten in door Israël be zet gebied. In Beiroet hielden Libanese en Palestijnse vrouwen een zeven uur durende zitsta- king in het Unescogebouw, in het bureau van de Moefti en een or thodoxe kerk. Zij vertegenwoor digden vrouwenorganisaties en meisjesstudenten. In de Jordaan se hoofdstad begonnen ongeveer 600 vrouwen een hongerstaking van 12 uur in de grote moskee. Honderd hielden een soortgelijke betoging in de rooms-katholieke kerk. Onder hen waren vrouwen van ministers en diplomaten. Tot de acties in beide hoofdsteden is op geroepen door de unie van Pa lestijns-Arabische vrouwen in Beiroet. Een zitstaking die de unie van Egyptische vrouwen en vrouwen van diplomaten in Cairo had wil len laten houden, is niet door gegaan wegens verzet van de „Arabische socialistische unie", de enige toegestane politieke par tij in Egypte. Een woordvoerder verklaarde: „Een staking is een negatieve daad. De vrouwen kun nen beter middelen bespreken om positief bij te dragen aan de Palestijnse zaak". Ongeveer 200 vrouwen gaven aan deze oproep gevolg. „Angkatan Bersendjata", het officiële orgaan van de Indone sische strijdkrachten, meldt dat de voormalige Westirianese re bellenleider Lodewijk Mandat jan zijn volgelingen op een bij eenkomst heeft aangespoord In donesië te steunen, als zij zich moeten uitspreken in de „daad van vrije keuze", de volksstem ming dus die dit jaar in West- Irian wordt gehouden. Mandatjan had bij die gelegen heid ook een beroep gedaan op de rebel Awom die nog steeds met zijn aanhangers in de bossen van het Vogelkopgebied rondzwerft, het normale leven weer op ie ne men en de Indonesische regering te steunen bij de ontwikkeling van het gebied. DEN HAAG: Een Zuidvietname- se goodwill-missie, bestaande uit vertegenwoordigers van een aantal niet-communistische groe peringen, heeft woensdagmiddag een persconferentie gehouden in Nieuwspoort. Aan de tafel zaten ondermeer v.l.n.r.: Ngoeyen Gia Hien, Ha Thoec Ky, Le Ngoc Chan (ambassadeur van Zuid- Vietnam voor het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland) en mevr. Ngoeyen Phoeoc Dai. Het tweede kamerlid dr. J. F. G. M. de Meijer, oud-staatssecretaris (midden), was tussen de journa listen gaan zitten om als belang stellende mee te luisteren. Het 12-jarige Zuidlimburgse zangertje Heintje heeft don derdag de „gouden leeuw" van radio Luxemburg gekregen voor zijn lied ,fleidschi Bum- beidschi". De „leeuwen" wer den toegekend voor de geliefd ste schlagers en zangers daar van in het tweede half jaar van 1968. Het liedje werd gekozen door luisteraars en een jury van journalisten. De zilveren leeuw ging naar twee Oosten rijkse zangers, de bronzen naar een Westduitser. De prijzen zullen op 1 maart in Essen wor den utigereikt. De politie van Borger heeft donderdag de 14-jarige G. K. uit dez eplaats aangehouden, die er met een gestolen auto vandoor was gegaan, na eerst in een win kel te hebben ingebroken en daar een jagersuitrusting, twee jachtgeweren en patronen te hebben buitgemaakt. Bij zijn verhoor bekende de jongen ook nog vijf bromfietsen te hebben gestolen. Deze laatste zijn inmiddels teruggevonden. De jongen werd in de gestolen auto aangehouden, waarin ook het jachtgerei zich nog bevond. De ministerraad van de West- europese Unie (W.E.U.) heeft donderdag in Luxemburg beslo ten tot een duidelijke versterking van de politieke samenhang door wederzijdse raadpleging, alvorens nationale beslissingen worden genomen op het gebied van de buitenlandse politiek. Alleen Frankrijk heeft zich bij dit be sluit niet aangesloten en zich zijn standpunt voorbehouden. Deze beslissing viel nadat Ne derland, België en Luxemburg hadden verklaard dat zij zich vrijwillig verplichten om hun W. E.U.-partners (Duitsland, Frank rijk, Italië en Engeland), vooraf te raadplegen alvorens beslissin gen te nemen op belangrijke pun ten van hunbuitenlandse poli tiek. Duitsland, Italië en Engeland sloten zich bij deze Benelux-ver- Het bestuur van de wereldten toonstelling die in 1970 in Osa ka wordt gehouden, zal de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie "vragen, voorwerpen uit de ruimte te laten zien op de „Expo '70". De organisato ren zijn op dit idee gekomen na de maanvlucht van Borman en zijn twee astronauten. De regering van de Verenigde Staten is verzocht om in het paviljoen van de V. S. voor werpen te exposeren die Ame rikaanse astronauten na een eventueel geslaagd bezoek aan de maan mee terugbrengen naar de aarde. De Japanners zouden het ook buitengewoon op prijs stellen, als de astro nauten speciaal voor de Expo het een en ander op de maan verzamelden, riiaar ze „reali seren zich wel, dat dit erg moeilijk zal zijn, gezien het feit dat een ruimteschip maar een beperkte lading kan ver voeren. Het bestuur is ook van plan om aan de Sovjet-Unie te vragen, in het paviljoen van de U. S. S. R. een tentoonstelling in te richten van „voorwerpen die Russische ruimtevaarders mis schien op andere hemellicha men vinden en naar de aarde brengen". De ambassadeur van Tsjecho- Slowakije in Japan heeft in middels officieel meegedeeld, dat ook zijn land aan de Expo '70 zal deelnemen. Er gaat een team naar Osaka voor de bouw van het Tsjechoslowaakse pa viljoen. Tot nu toe hebben zich in totaal 59 landen opgegeven voor deel neming aan de wereldten toonstelling. Bij de regeringen die zich 't laatst aanmeldden, waren die van Noord-Vietnam, Columbia, Peru en Nepal. De organisatoren van de Expo ho pen nog steeds, dat het aantal deelnemers zal stijgen tot 70 Een speciaal „wervingsteam" onderneemt dezer dagen een reis naar Afrika, het verre oosten, het midden-oosten en Latijns-Amerika om ook daar nog meer landen voor de we reldtentoonstelling te interes seren. klaring aan, waarna is overeen gekomen dat deze zes landen een lijst zullen opstellen van onder werpen op het gebied van de buitenlandse politiek waarop overleg en harmonisatie zal plaatsvinden. Hierbij wordt on der meer gedacht aan de politiek ten aanzien van de Europese in tegratie en de betrekkingen tus sen oost en west. De Franse staatssecretaris De Lipkowski heeft zich niet kun nen uitspreken en zich de Fran se positie voorbehouden tot een volgende vergadering. De Benelux-verklaring kwam na een algemene discussie over een Italiaans voorstel om de Europese politieke samenwer king op gang te brengen door vooroverleg over beslissingen op het gebied van de buitenlandse politiek, binnen de Westeuropese Unie, waarvan de zes landen der Europese gemeenschap en Groot- Brittannië lid zijn. Zo'n Europe se politieke relance in het kader van de W.E.U. was in oktober j.l. in Rome door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, voor het eerst bepleit om de impasse te doorbreken, waarin de Europese samenwer king is geraakt door het Franse veto tegen de toetreding van Engeland tot de E.E.G. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Nenni, die het plan- Harmel nader had uitgewerkt, verklaarde donderdagochtend aan het begin van de vergadering in Luxemburg, dat een verplich ting tot politiek overleg in de W. E.U. een eerste stap moest zijn in de richting van een Europese po litieke gemeenschap, onder Euro pese parlementaire controle. Dit Italiaanse standpunt werd volledig ondersteund door Ne derland, België en Luxemburg. Van Duitse zijde betuigde men, iets voorzichtiger instemming met het beginsel van consultatie mits het een vrije consultatie over de buitenlandse politiek zou zijn. De Franse staatssecretaris waarschuwde echter voor over haasting en te ambitieuze plan nen, die volgens hem alleen maar tot teleurstelling konden leiden. Hij kon niet verder gaan dan instemming betuigen met een po ging om het bestaande periodieke overleg over politieke onderwer pen in de Westeuropese Unie t» verbeteren. Na een onderbreking voor de lunch doorbrak minister Luns donderdagmiddag de cirkel van het debat met de concrete ver klaring dat de Beneluxlanden be reid waren zich desnoods eenzij dig tot consultatie van hun WJS. U.-partners te verplichten. Toen sloten zich hierbij ook Italië, Duitsland en Groot-Brit- tannië aan. Vooral de Britse ver klaring is met grote belangstel ling ontvangen. De Britse minis ter Stewart deelde mede, dai Engeland van plan is zijn W.E.U.- partners te raadplegen alvorens de Britse regering haar defini tieve standpunt bepaald voor da voorgenomen vier mogendheden- conferentie over het Midden- Oosten. Minister Luns, van wie bekend was dat hjj zonder hooggespan nen verwachtingen naar Luxem burg was gekomen, sprak don derdagavond in zijn commentaar van een „nuttige vergadering" die iets positiefs had opgeleverd. Vooral van Duitse zijde had men kennelijk meer reserve ten aanzien van de politieke samen werking in de W.E.U. verwacht Donderdagmorgen omstreeks kwart over acht is de 16-jarige Petronella Barten uit Haarlem, die per fiets op weg was naar school, op de Verspronckweg bij 't links afslaan door 'n personen auto aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. Bij een botsing tussen vier per sonenauto's op de rijksweg DoornLeersum kwam maandag een der inzittenden om het leven en werden zes mensen gewond. Aanvankelijk kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Twee andere auto's, elk uit een andere richting komend, die de wrakken wilden vermijden, kwa men daarna frontaal in botsing. Eén van de inzittenden, de 39- iarise mevrouw C. D. Blijenberg uit Leersum, kwam hierbij om 't leven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5