Naar premie van 62 procent voor verwezenlijking van alle sociale verlangens FaStolfels-Risseeuw Hel sociaal-economisch beleid van hel kabinet-de Jong TVorgeis piano's hi-fi installaties mossel+ Bezoek van Scherpe aanval van Australisch blad op Indonesische politiek jegens West-irian DE NIEUWSTE ZIGZAG NAAIMACHINES 248,- tan Nederland Dubbele belasting Vakmanschap meesterschap Bierkenners Brandhout Kabinet blijft bij plannen Verblijfs vergunning Iraakse Joden Gromyko zou gebroken arm hebben Onbillijkheden Vereenvoudiging Twee vliegtuigen botsten Thans leverbaar Vermogens- aanwas Besparingen Winsten stegen met 20 procent 1970 moeilijk jaar Bijsturen' Pagina 4 DE VBIJE ZEEUW Vrijdag februari 1969 Drs. Wiebenga (P.S.P.) vroeg zich af, of het zo erg zou zijn in dien de loonstijging de productivi- teitsstijging zou overtreffen ge zien de stijging van de winsten en noemde de argumenten die de regering tegen de motie-Nelissen heeft aangevoerd, bijzonder zwak. In het westen worden immers be lastingen geheven, die andere de len van het land ten goede komen. Verhoging van sommige accijn zen en van de motorrijtuigenbelas ting is niet origineel, maar treft ook de minst draagkrachtigen, zo meende hij. De communist Bakker meende dat er sprake is van een scherpe bestedingsbeperking die zelfs de mogelijkheid van het stimuleren van werkloosheid kan inhouden. Hij vreesde stagnatie van de bouwnijverheid en nadelige ge volgen voor het onderwijs. Het benerken van de investe ringsaftrek betekent in feite een dubbele belasting, omdat uit do opbrengst het verlies aan inkom sten als gevolg van de door de Eerste Kamer verworpen „huur belasting" en de extra-uitgave LOS ANGELES: Een onderzeeër heeft dinsdag de „zwarte doos" waarmee het verloop van de vlucht wordt geregistreerd ge vonden van de DC-8 van de Scandinavian' Airlines die op 13 januari bij Los Angeles veronge lukte. De doos lag niet ver van het afgebroken staartdeel op een diepte van 100 meter, 10 km uit de kust van Los Angeles. Deze vluchtrecorder is van groot be lang voor het onderzoek naar -.e oorzaak van de ramp. Op de foto toont admiraal Summers het ap paraat. voor de Leopard-tanks zou kunnen worden gecompenseerd. Tot slot voerden ir. Van Dis (S.G.P.) en de heer N. Verlaan (Boerenpartij) het woord. Eerstge noemde wees er op dat de vrije loonvorming ernstige gevolgen kan hebben voor de kleinere onder nemers. Hij zei akkoord te gaan met de bevoegdheid van de rege ring om bedrijfstaksgewijs in te grijpen. De heer Verlaan keerde zich tegen de prijsmaatregelen van de regering, met name in de horeca- sector. „Dit kabinet heeft veel sympathie verspeeld. Het steunt op de populariteit van de lollige Luns en de vertrouwenswekkende minister-president De Jong. De rest is gewoon brandhout, althans in de volksmond", aldus de heer Verlaan, die van kamervoorzitter Van Thlel geen kans kreeg over de horeca-sector te spreken, aan gezien hij volgende week een in terpellatie over dit onderwerp zal houden. De minister van financiën, dr. Witteveen, verklaarde de motie- Nelissen ernstig te moeten ont raden. Hij wilde geen rechtstreeks antwoord geven op een vraag van drs. Den Uyl of de regering de motie naast zich neer zou leggen, maar verklaarde wel dat hij hier over „allerminst optimistisch" was. Het kabinet zal zich over deze kwestie beraden. Regionale differentiatie van be perking van de investeringsaftrek stuit volgens minister Witteveen fiscaal op grote bezwaren. Amen dering van de wet ter goedkeuring van de investeringsaftrekregeling achtte hij „heel moeilijk" Ten aanzien van de aanpassing van de tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting verklaarde mi nister Witteveen dat het kabinet bi' de in de miljoenennota uiteen gezette plannen blijft. Het beleid is er op gericht de correctie waartoe de coalitie partners bij de kabinetsformatie bes oten in de begroting in. te Dassen. Deze inoassing moet ge- l.jrmstig verlopen. In feite is door de belastingver laging aan de voet al een begin "emaakt met de correctie. In de iaren 1970 en 1971 zal voor de correctie een bedrag van ca. 900 miljoen gulden nodig zijn. De aan- oassine van de accijnzen en de verboging van de omzetbelasting zullen samen ca. 500 miljoen on- brerwm, zodat de kosten in 1970 en 1971 op tweemaal 200 miljoen kunnen worden geraamd. Dit wordt vriiwel gecompenseerd door de inflatie-opbrengst van de be lastingen. De betreffende wetsontwerpen zullen vóór het zomerrecès bij de Kamer worden ingediend. PRAAG: De Tsjechoslowaakse partijsecretaris Alexander Dub- cek tijdens zijn rede op de bij eenkomst van bevelhebbers en politieke leiders van het Tsjecho slowaakse leger. Op de achter grond v.l.n.r.: defensieminister Martin Dzur, president Ludvig Svoboda en luit.-jjeneraal v. Dvo rak. Geheel op de achtergrond leden van de paleiswacht en de presidentiële vlag. De gezagvoerder van de maan- capsule Apollo-8, kolonel Frank Borman. zal maandag en dins dag in ons land zijn. Op zijn pro gramma staan o.m. bezoeken aan het nationaal laboratorium voor lucht- en ruimtevaart in Amsterdam, een lezing over zijn ervaringen in de ruimte in het Nederlands congresgebouw in Den Haag, éen rondleiding in het Europese ruimtevaartlaborato rium in Noordwijk en een lunch, waaraan prins Bernhard en mo gelijk minister-president De Jong zullen aanzitten. Maandagmorgen komen kolo nel Borman en zijn echtgenote op Schiphol aan met een spe ciaal voor hen gereserveerd vliegtuig. De ruimtevaarder zal worden verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, William R. Tyler. Prins Bernhard gaat met ko lonel Borman naar het congres gebouw om de lezing bij te wo nen. Borman zal als (het weer het toelaat, in een open auto van het congresgebouw naar 't Toernooi- veld gaan voor een interview voor de televisie. Ambassadeur Tyler biedt 's avonds de ruimte vaarder een receptie aan. Minister Polak van justitie Is bereid aan Iraakse Joden, die in Nederland hun toevlucht zoeken, een verblijfsvergunning te ver lenen. De regering heeft dit, zo blijkt uit het antwoord van de bewinds man op vragen van mevrouw SingerDekker, lid van de twee de kamer voor de partij van de arbeid, doen weten aan de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen te Genève en er a;.n herinnerd, dat zich in Ara bische landen in het midden-oos ten veel personen kunnen bevin den die elders toevlucht willen zoeken. De hoge commissaris zou rim bemiddeling kunnen verlenen om te bereiken, dat degenen die willen emigreren, daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Ook zouden er van die zijde maatrege- len kunnen worden voorbereid om hun opvang in landen buiten het midden-oosten te regelen, aldus minister Polak. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromy ko, ligt naar verluidt in het zie kenhuis met een gebroken arm. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken geeft geen inlichtingen, maar de Moskouse correspondent van het officiële Tsjechoslowaakse persbureau Ce- teka meldt, dat de Tsjechische minister van buitenlandse zaken. Jan Marko, die woensdag in Mos kou arriveerde, een bezoek aan Gromyko in het ziekenhuis zou brengen. Marko is donderdag in het Kremlin ontvangen door de Rus sische president, N. Podgorny aldus is van Tsjechoslowaakse zijde vernomen. Oud-minister Veldkamp heeft eens becijferd dat voor een mi nimale verwezenlijking van alle sociale verlangens een premie zou moeten worden betaald van 54 procent van het premieplich tige inkomeh en voor een maxi male verwezenlijking zelfs 62 procent. Dr. Veldkamp ging er daarbij van uit dat dan verschillende lancunes, die nu nog in het ta bleau van ons sociale zekerheids- bestel aanwezig zijn, werden op geheven. Er wordt dan gezorgd voor een bevredigende pensioen voorziening voor iedereen, een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor zelfstandigen, een af ronding van de verzekering voor geneeskundige verzorging en voor een integratie van de werk loosheidsvoorzieningen enerzijds en de industrialisatie- en werk- gelegenheidspolitiek anderzijds. Realisering van deze vier punten zou resp. 10 tot 15 procent, 2Va tot 5 procent, 1 en 1 procent van het premieplichtig inkomen ver gen. Op het ogenblik komt de totale premiedruk neer op 35 procent (exclusief de premies van be- drijfs- en ondernemingspensioe nen ad twee procent en een over heidsbijdrage van drie procent). Volgens dr. Veldkamp is de so ciale zekerheid een ingebouwde stabilisator voor het gehele eco nomische leven, omdat zij de consumptieve vraag op peil houdt. De lasten hebben belangrijke sociale- en economische gevol gen. Zo heeft de herverdelende werking v»ji sommige premies, met name die van de volksverze keringen onbedoeld geleid tot een zeer ongelijke lastenverdeling. De mensen met een inkomen van aHe goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen „Het is ongehoord en schande lijk dat de bevolking van West- Irian kan worden neergeschoten, geknecht *jn geïntimideerd en dat het beloofde zelfbeschik kingsrecht haar door de Indone sische regering wordt ontzegd zonder een woord van protest van de Verenigde Naties, Nederland, Australië of welke andere mo gendheid ook", zo schrijft het Australische blad „Sydney Mor ning Herald". „De uitlating van president Soeharto dat hij een besluit van West-Irian zich van Indonesië los te maken als verraad zou be schouwen, is de jongste van de vele regeringsverklaringen dat Djakarta geen ander besluit van West-Irian zal dulden dan ver eniging met Indonesië". „Het stilzwijgen in Den Haag en Canberra is verachtelijk maar begrijpelijk: men wil goede vrienden blijven met de rege- ring-Soeharto", aldus het Australische blad. „Een dergelijk excuus is er echter piet voor het stilzwijgen van de secretaris generaal van de V.N., die volgens de afspraak van 1962 uitdrukke lijk verantwoordelijk is voor de echtheid van de volksraadple ging. Het volk van West-Irian moet het maar doen met de in terpretatie van Djakarta van zijn door de V.N. gegarandeerde rechten", aldus het blad. tussen de 13.000 en 20.000 gulden per jaar betalen relatief meer dan degenen met hogere of lagere inkomens. Daardoor is het ook begrijpelijk, dat juist de midden groepen bezwaren hebben tegen uitbreiding van de sociale verze keringen. Ook niet helemaal billijk is het, dat de arbeidsintensieve bedrij ven de volle zwaarte van de so ciale lasten te dragen hebben en dat deze kostenfactor voor de ka pitaalintensieve bedrijven een veel minder belangrijke rol speelt. Daarom is het wel aanbeve lenswaardig te zoeken naar een andere financieringsmethode, en wel een die ook gunstig zou zijn voor de harmonisatie van de las ten binnen de E.E.G. Het heffingenstelsel dient, aldus dr. Veldkamp drastisch vereen voudigd te worden. Hij is voor stander van een heffing naar de zelfde grondslag als die-waarover de loon- en inkomstenbelasting worden berekend. In dat geval zou ook een einde kunnen komen aan een andere ingewikkelde situatie, doordat dan de kinderaftrek bij de belastingen afgeschaft kan wor den en men door herberekening zou kunnen komen tot een belas tingvrije kinderbijslag. Het staat nog te bezien, of en wanneer dit allemaal werkelijk heid wordt. De toekomst zal het moeten leren. Man verdacht van twintig autodiefstallen Als verdacht van diefstal van een twintigtal auto's, in Neder land gepleegd, is in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch ingesloten de 27-jarige H. van de W., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Twee van deze autodiefstallen zou hii in Venlo hebben gepleegd. Een dezer auto's zou hij voor 700 gulden hebben verkocht aan een inwo ner te Veenendaal, na eerst zich daarin bevindende koffers met inhoud te hebben verbrand. De andere auto werd door de rijks politie te Heeze onbeheerd aan getroffen. De rijbewijzen, die zich in de gestolen auto's bevon den zou hij hebben verbrand. Twee in het oosten van Enge land gestationeerde Amerikaan- 5e „phantom"-straaljagers zijn woensdagavond bij een oefen- vlucht in de omgeving van Don- zaster tegen elkaar gevlogen en neergestort. De bemanningen, tweemaal twee man, konden zich net de parachute redden. Twee van hen hebben verwondingen opgelopen. Kohier NOORDSTRAAT 74 TERNEUZEN TEL. 01150—2595 (Vervolg van pag 1) In beginsel is D'66 voorstander van een aanpassing van de loon- en inkomstenbelastingtarieven, maar indien de conjuncturele ont wikkeling een dergelijke verlaging onmogelijk maakt, zou een oplos sing kunnen worden gevonden in het invoeren van spaarbrieven. Drs. Janssen verweet de rege ring niets te hebben gedaan om de invoering van snaarloon te sti muleren. Nu de prijsstiiglngen het uitbetalen van spaarloon minder aantrekkelijk maken, zou een op lossing kunnen worden gevonden In de vorm van inve^teringsloon en vermogensaanwasdeling. Hij betwijfelde of de regering er In zou slagen overschrijding van de begroting te voorkomen en verklaarde dat de begroting 1969 reeds een stuk Inflatoire financie ring omvat. De regering zelf is In hoge mate verantwoordelijk voor de prijsstijgingen, aldus drs. Jans sen. Drs Peijnenburg (K.V.P.) zei dat het kabinet naar de mening van zijn fractie oo een tiidig moment heeft besloten tot maatregelen, die het totaal der bestedingen binnen aanvaardbare grenzen houden in overeenstemming met hetgeen de situatie vraagt, nu wij de vrije loonpolitiek een kans wil'en bie den. „Wij zijn ons er van bewust, dat deze maatregelen pijnlijk kun nen zijn en wellicht in ongelijke mate". Over de maatregelen voor de zomer van d't jaar behoudt de K.V.P.-fractie 'n eindoordeel voor tot een vollediger inzicht in de consequenties daarvan en in de fi- nancieel-economische achtergrond beschikbaar is. Met de nositie van de laagste inkomenstrekkers en d° kinderrüke gezinnen dient daarbij, aldus drs Peiinenburg, rekening te worden gehouden. „Onze fractie betreurt het dat oo het gebied van de besparingen geen voriderlngen zün gemaakt, die ook op langere termün tot bet be- stedlnesevemvkht kunnen bijdra gen. Van de redering vra°en wii bij te dragen tot verbetering van het overleg b'nnen het georgani seerde bedrilfsleven. Voor wat het belastingplan 1970 betreft gaan w>) akkoord met hetgeen de regering zich oo dit punt voorstelt", aldus de K.V.P.-afgevaardigde. De A.R.-fractievoorzitter, mr. Biesheuvel, vroeg 'n nadere toe lichting od de zich sterk wijzi gende cijfers. Er schiinen factoren te spelen die het centraal plan bureau moeiliik kan taxeren. „Het jaar 1968 is een onvoorzien gun stig jaar geworden. De wmsten stegen zeer sterk met 20 pro cent evenals het exDortniveau. terwill de werkgelegenheid is ver beterd. De arbeidsreserve scheel de 25.000 met het cijfer van het centraal planbureau." Ten aanzien van het prijspeil informeerde mr. Biesheuvel naar de oorzaak van het feit dat het percentage een vol punt hoger ligt 5 procent in plaats van vier dan in de macro-economische ver kenningen is aangegeven. Tot minister Roolvink richtte spr, de vraag hoe het zit met de loonontwikkeling. Hij voorsnglde grote moeiliik- heden In 1970 als oo dit moment de prijzen niet In bedwang kun nen worden gehouden. Over het belastingbeleid spre kend merkte mr. Biesheuvel op, dat de Kamer enige soeel-uimte nodig zal hebben. „Wij hehhen a' eerder een alternatief gesteld, dat In de vermogenssfeer moet wor den gezocht". Terecht heeft de re gering zich sober opgesteld ten aanzien van de aannassing van de belastingtarieven inkomstenbelas ting. De V.V.D.'er Joekes verklaarde er begrip voor te hebben dat on der de gegeven omstandigheden de maatregelen zün beperkt. Men kor zich echter afvragen of zij vol doende waren om het economische evenwicht te handhaven zonder de groei in gevaar te brengen. Indien de regerinf niet had in gegrepen, zouden volgend jaar moeilijkheden zijn ontstaan, zou met name de werkloosheid zijn toegenomen of de betalingsbalans verslechterd. Het zou beter z>in geweest, als de regering al enige tijd geleden was begonnen met „bij te sturen", o.a. door maat regelen op het gebied van lonen en prijzen en particuliere en pu blieke investeringen te nemen. Spr. meende dat het definitieve prijsverloop nog niet kan worden vastgesteld. Het huidige prijs beleid van de regering is juist". HIJ vond het „vanzelfsprekend" dat de voorgenomen aanpassing van de tarieven van loon- en In komstenbelasting zal doorgaan.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4