met rente! Algemene Bank Nederland HET GOÉD BLINKT Onderzoek naar gevolgen van sociale ui Iedere caféhouder heeft een vuurwapen DiT JAAR ZAL MEER BAN 13 MILJARD WORDEN UITBETAALD Dreigende stagnatie in de bouw Duurtefoeslag in zuivelindustrie Duurtetoeslag voor Philips- personeel Een nieuwe dienst van de ABN de BTW-rekening met ■éVIo rente. Zo verdient u aan uw belastinggeld. H0RECAF DREIGT MET SLUITING Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 7 februari 1969 De kinderen Misbruik Brand in vormingscentrum Lage Vuursche Op een BTW-rekening kunt u dagelijks geld storten, dat u fafer voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig uw belasting. U kunt over het tegoed beschikken door overmaking aan dé fiscus of door overboeking naar een depositorekening bij de ABN. Over uw tegoed op de BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2% per jaar. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zai men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de Opnieuw Westduifse op wacht staande soldaten beschoten Duizenden automobilisten uit sneeuwisolement bevrijd VERZENDING ZEEPOST Hoe beoordelen Nederlanders die afhankelijk zijn van sociale uitkeringen, deze voorzieningen en hoe reageren zijzelf, hun ge zinnen en hun omgeving hierop. Het antwoord op deze vragen wordt het doel van 'n sociologisch onderzoek, dat het instituut voor arbeidsvraagstukken van de Til- burgse hogeschool in de komende twee jaar gaat instellen. Er dreigt stagnatie in de bouw activiteiten in Delft en Zoeter- meer, als niet spoedig kan wor den voorzien in het aantal vaca tures dat in deze sector bestaat. Deze mededeling deed de direc teur van het gewestelijk arbeids bureau in Delft, de heer J. P. Mors, tijdens een persconferentie over de arbeidssituatie in het rayon Delft. „Ik kan zonder enige terug houding zeggen, dat er in ons rayon op het ogenblik een schrij nend tekort aan bouwvakarbei ders bestaat", aldus de heer Mors. „Enkele aannemers van grote bouwwerken hebben inmiddels te kennen gegeven, dat stagne ring in de bouw niet zal kunnen uitblijven, als er niet spoedig een oplossing komt voor het perso neelsprobleem". Ongeveer vierhonderd bouw vakarbeiders zijn nodig om het tekort op te heffen. Als op korte termijn geen oplossing kan wor den bereikt, zal de stagnatie niet alleen de utiliteitsbouw in Delft en Zoetermeer treffen, maar ook de woningbouw, aldus verklaar de de heer Mors. Hij zei te over wegen in samenwerking met de aannemers een actie te gaan voe ren om in het personeelstekort te voorzien. De kerncommissie voor de zui velindustrie heeft aan alle zui velondernemingen geadviseerd aan de werknemers van 23 jaar en ouder alsmede aan kostwin ners jonger dan 23 jaar voor de maanden januari, februari en maart een duurtetoeslag te beta len ten bedrage van bruto 25, per maand. Voor werknemers die jonger dan 23 jaar zijn, wordt een duurtetoeslag van f 15,per maand geadviseerd. De werkne mersorganisaties die betrokken zijn bij de c.a.o. voor de zuivel industrie, hebben hun instem ming met de materiële inhoud van het advies betuigd. De heer Sake van der Ploeg, voorzitter van de algemene Ne derlandse agrarische bond (A.N. A.B.) heeft medegedeeld dat het advies is verstrekt aan 360 fabrie ken, waar 27.000 werknemers werkzaam zijn. In totaal zal een bedrag van plm. twee miljoen gulden aan duurtetoeslag worden uitbetaald. De heer Van der Ploeg ver wacht dat het advies door alle bedrijven zal worden opgevolgd, omdat al vaak is gebleken dat een advies van de kerncommis sie door werkgevers als een richt lijn wordt gezien. De N.V. Philips-gloeilampenfa- brieken en de vakorganisaties, par tijen bij de collectieve arbeids overeenkomst in het Philips-con cern, hebben zich beraden over maatregelen in verband met de stijging van de kosten van levens onderhoud. Binnen de 3-jarige collectieve arbeidsovereenkomst deze geldt tot 1 april 1971 ontvangen de werknemers sinds '1 januari 1969 een toeslag kosten van levens onderhoud van 114 procent. Besloten is deze toeslag tot 1 juli 1969 te verhogen tot 2l/2 pro cent. Voor de werknemers van 23 jaar en ouder en voor de gehuw den en kostwinners beneden de 23 jaar geldt een minimum van 25 per maand. Wanneer deze verbetering van de toeslag na 1 juli 1969 geheel of gedeelteliik zal moeten worden voortgezet, zullen onderneming en vakorganisaties zich nader he raden op welke wijze de daaraan verbonden kosten zullen worden verwerkt met de in de c.a.o. gere serveerde gelden voor verbetering van arbeidsvoorwaarden, aldus 'n communiauê van Philips Het onderzoek is mogelijk ge worden door een subsidie van 80.000 dollar 300.000) van de Amerikaanse Ford Foundation, die ook soortgelijke onderzoekin gen in andere Europese landen en de Verenigde Staten onder steunt. Bij het onderzoek zullen enkele duizenden ..werklozen worden geïnterviewd om achter de gevolgen te komen van het Nederlandse systeem van loon vervangende uitkeringen, waar onder worden verstaan de uit keringen krachtenns de werk loosheidsvoorziening en de bij standswet. Ook zal worden onderzocht of de omstandigheid, dat het gezins hoofd van loonvervangende uit keringen afhankelijk is, van in vloed is op de opleiding van de kinderen en of de kinderen uit deze gezinnen er eerder toe over gaan voor aanvullende of ver vangende inkomsten te zorgen. Het I.V.A. wordt bij het onder zoek geadviseerd door een com missie onder leiding van drs. A. Kaan, oud-directeur van de ge meentelijke sociale dienst in Am sterdam. De leden van de com missie zijn A. Borstlap (C.N.V.), P. Kruithof (Bernard van Leer- foundation)dr A. Mok (instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek),, Th. Swinkels (ge westelijk arbeidsbureau Tilburg) en mr. W. Wentholt (gemeen schappelijk administratiekan toor). Drs. Kaan zei op een perscon ferentie dat het in het licht van het misbruik dat van sociale ver zekeringen wordt gemaakt, van belano' is te weten hoe de arbei der die sociale steun ziet en of iemand die uitkering krijgt, in ;zijn omgeving als een „profiteur" wordt gezien. In dit verband wees hij nog op de enorme bedragen die met sociale steun zijn gemoeid. Dit jaar zal ca. 13,5 miljard aan sociale zekerheid worden uitbe taald plus een bedrag van 800 miljoen krachtens de bijstands wet. DjrFord Foundation steunt de onderzoekingen, omdat zij geïn teresseerd is in de resultaten met het oog op de grote sociale span ningen in Amerika. Zij hoopt door het bestuderen van de wijze, vvaarop in andere landen dï sociale zekerheid is gegaran deerd, alternatieven te kunnen aangeven voor 'n heter werkend stelsel. Drs.. M. J. Raaymakers, direc teur Van het IVA, zei dat de com missieleden niet als vertegen woordigers van hun instellingen warén benoemd maar zuiver om hun deskundigheid. De ministers van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en van sociale zaken zijn uitgenodigd zich in de commissie te laten vertegen woordigen. Voorts wordt aan een vertegenwoordiger van werk geverszijde gedacht. De uitkomsten van het onder zoek zullen in de vorm van een wetenschappelijke publicatie voor - iedereen beschikbaar kom,en. PARIJS: De Amerikaanse ruim tevaarder kolonel Frank Borman (rechts), die tot de bemanning van de Apollo-8 behoorde, wel ke onlangs om de maan cirkelde, drukt de hand van Jean-Jules Verne, kleinzoon van de schrij ver Jules Verne. In het midden de Parijse raadsvoorzitter Ber nard Rocher. Op het stadhuis werd een receptie gegeven ter ere van het bezoek van de astro naut. lii dé nacht van woensdag op donderdag is in Lage Vuursche het stafgebouw van het vrijzin nig-protestants vormingscentrum „Venwoude" afgebrand. Het ge bouw was na een omvangrijke verbouwing en modernisering zo goed als klaar. De schade wordt door de beheerder van „Ven woude", de heer T. de Bruijn ge raamd op één tot anderhalve ton. De brand werd kort na midder nacht ontdekt door personeelsle den. De brandweerkorpsen van Baarn en Lage Vuursche hebben het vuur met 12 stralen bestre den, Na ongeveer drie uur waren zij de brand meester. Behalve het gebouw zelf is ook de inboedel van het hoofdgebouw die in ver band met de verbouwing tijde lijk in het stafgebouw was onder gebracht, verloren gegaan. De brand heeft de toevoer van wa ter, -emxlektriciteit naar „Ven woude" voorlopig onmogelijk ge maakt. De oorzaak van de brand is niet bekend. «VS»— door W. GELDOF 18) Af en toe, bijvoorbeeld wan neer Tony juist was vertrokken, kwam Jefferson zijn zoon een poosje, helpen. De werkwijze was zeer merkwaardig. Altijd lag op de slede een groot stuk steen en was het paard in de nabijheid aan het grazen. Dat was voor het geval iemand toch nog onver wachts in.' de wildernis op zou duiken en wie men dan zou la ten geloven, dat het werk aan de schaapskooimuur nog steeds alle aandacht vroeg. Overigens bood het smalle stroompje een goede gelegenheid om stofgoud uit te wassen. Jef ferson leerde zijn zoon de juiste werkwijze. Eerst werd een grof' laken in het wegvloeiende water gespannen en wel zó, dat het wa ter er doorheen moest. Dat was noodzakelijk, omdat bij het op lichten van een steen steeds fijn goud wegspoelde en omdat men ook de bodem van het miniatuur stroompje, dat uit grof zand be stond, wilde doorzoeken. Diep behoefde men hierin niet te gaan, want daar werd nooit iets ge vonden. Jefferson leidde er uit af, dat de afvoer vanstofgoud uit het gesteente nog niet lang geleden was begonnen. Dat wekte hoopvolle toekomstverwachtin gen, want gedurende de eerste weken werd met veel zwoegen en plassen niet veel meer dan een vingerhoed vol stofgoud per dag gewonnen, hetgeen nauwe lijks enkele grammen was, de onvermijdelijke onzuiverheden inbegrepen. Maar allereerst was voor de opmerkzame vader te bespeuren, dat het goud na iedere dag van zwoegen iets grofkorreliger was, waardoor de opbrengst per dag natuurnoodwendig groter zou worden. En-verder was er een kans, dat men bij de bron goud houdend gesteente zou ontdek ken. Jefferson vertelde, hoe eer tijds .op geen andere wijze goud kon wofden gewonnen dan op .de wijze', die zij nu volgden: uitwas sen of oprapen. Maar hij wist ook, hoe tweehonderd jaar geleden een Spanjaard het oude geheim der Arabieren had herontdekt, namelijk de vrijmaking van het goud uit zijn erts met behulp van kwikzilver. Kwik, dat in Spanje werd ge vonden, was natuurlijk al lang hekend.Maar de Spanjaard had opzékere dag zijn gouden ring in.eeö.bakje met kwik laten val len" en omdat hij druk bezig was met alchemistische proeven, daar geen aandacht aan geschonken. „Je kunt raden, wat er gebeurde, toen hij de volgende dag zijn ring uit het bakje wilde halen: die was verdwenen, helemaal opge lost in het kwik." „Hoe wist hij dan, dat die ring opgelost was?" vroeg John. „Hij kon toch ook door iemand anders eruit zijn gehaald?" „Natuurlijk. Maar de gouden ring had een fraaie steen gedra gen en die loste natuurlijk niet op. Die dreef bovenop het kwik! En dat het goud inderdaad was opgelost, kon worden bewezen, door het kwik te verdampen, want toen bleef op de bodem van het bakje een laagje vormloos goud over, evenveel als de ring had bevat. De Spaanse alchemist vertelde zijn ontdekking niet verder, want hij begreep haar waarde. Hij verzamelde een flin ke hoeveelheid kwik en gouderts en ging agn bet werk, in de mening, dat hij tenslotte de Steen der Wijzen had ontdekt. Zijn werkwijze was uiterst eenvoudig. Goüdhoudend gesteente sloeg hij fijn met een hamer en het gruis wierp hij in een bak met kwik. Inderdaad loste het goud daaruit langzamerhand op. En wat het werk nóg eenvoudiger maakte: het steengruis bleef bovenop het kwik drijven. Hij kon het er zo maar afscheppen. Dat ging net zo lang door, tot het kwik ver zadigd was met goud, zoals je in een gallon water ook maar een bepaalde hóeveelheid zout kunt oplossen. Vervolgens ging hij het kwik verhitten tot het kookte. Op die wijze hield hij werkelijk een flinke hoeveelheid amorf goud over. Maar hij werd er niet rijk door. De kwestie was natuurlijk, dat het kwik in dié tijd erg duur was. Van het gewonnen goud kon hij wel weer een hoeveelheid kwik kopen, maar voor zijn ar beid hield hij toch niet veel over. Bovendien waren de kwikdam pen erg schadelijk voor zijn ge zondheid en al zijn tanden vielen uit." „De fout was", veronderstelde John, „dat hij het kwik had moe ten distilleren. Dan had hij geen last van de schadelijke dampen en als hij 't goed deed, ging er ook geen kwik verloren, zodat hij maar éénmaal een hoeveelheid behoefde te kopen." „Zo is het, maar dat ontdekten anderen wel voor hem. Of liever: de Arabieren, die de kunst van distilleren al eeiiwen lang ver stonden, wisten dat al lang. Maar hoe dan ook, in onze tijd werken de grote goudmijnen en groeven vrijwel allemaal volgens het kwikdestillatieproces en natuur lijk met grote winst, als het erts veel goud bevat." „Zoudt u denken, dat zoiets hier ook mogelijk was, vader?" Jefferson haalde de schouders op. „Alles hangt natuurlijk ge heel af van het goudgehalte van het erts, als wij dat tenminste vinden. Er is natuurlijk wel kans. Hier in Wyoming is altijd al goud in het gesteente gevonden en in de Black Holls vooral. Tenslotte is dit land een uitloper van de heuvelrijen, dus laten wij er het beste van hopen." (Wordt vervolgd.) ..Het wprdt steeds meer dui delijk dat het aantal personen in de binnenstad van Den Haag dat in het bezit is van een vuur wapen, snel toeneemt waardoor onmogelijke en gevaarlijke si tuaties ontstaan. Er is ook steeds meer de neiging an kringen van de onderwereld om de zaken onderling uit te vechten en de politie er zoveel mogelijk bui ten te laten. Er is een aantal personen dat in de binnenstad een ware terreur uitoefent en daartoe behoort ook het slacht offer in deze zaak". Zo om schreef de officier van justitie bij de Haagse rechtbank de si tuatie waarin een 31-jarige café houder Jac. S. was betrokken geraakt. Een complete belege ring van zijn café aan de Korte Houtstraat had ertoe geleid, dat hij op de menigte op straat en kele schoten loste, waarbij Wim- pie V. in de arm werd getroffen. Wegens poging tot doodslag eis te de officier zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. Het slachtoffer Wimpie, een bekend en berucht onderwereld figuur, trad als heerser niet al leen in het café van verdachte, maar ook in diverse andere ca- fé's in de binnenstad op. Bij het minste conflict trekt hij een re volver en knalt erop los. Dit was ook enkele malen in het café van verdachte gebeurd en als gevolg daarvan had de café houder Wimpie meegedeeld op diens bezoek geen prijs meer te stellen. Op 3 november verscheen Wimpie desondanks in 't stamp volle café en wei-d door ver dachte vei-wijderd. Intussen bleek een deel van de familie van Wimpie te zijn gearriveerd. Eendrachtig begon men de ge sloten buitendeur te rammeien. Het paneel vloog eruit. „Ik was doodsbang, aldus verdachte. Volgens zijn verklaring begaf hij zich naar de bovenvei-die- ping en loste enkele schoten zonder te richten. Later bleek dat de familieleden zelf de ko gel uit de arm van het slacht offer hadden verwijderd. Een dokter was er niet aan te pas gekomen. Eerst enkele dagen later had de politie iets over de schietpartij vernomen. De officier wilde rekening houden met de situatie waarin Woensdagavond kort voor mid dernacht zijn in Hamburg vijf schoten gelost op vijf soldaten die bij de Böhmkazerne op wacht stonden. Naar de politie meedeel de werd' géén van de soldaten ge troffen. Hoeveel daders bij deze gewapende overval zijn betrokken, staat nog niet vast, evenmin met welke wapens werd geschoten. De Hamburgse politie is met een grootscheeps onderzoek begonnen. De Böhm-kazerne ligt in de wijk Rahlstedt. Er is een pantsereen heid in gelegerd. Ongeveer 12 uur na de aanslag heeft de politie de vermoedelnke dader gearresteerd. Het is de 28- iarige arbeider Peter Schumann, in wiens woning grote hoeveel heden munitie en een beretto met bijbehorende magazijnen werden gevcnden. De verklaring van een ooggetuige bracht de politie on het spoor: De moord op drie soldaten van de bundeswehr bij de munitie opslagplaats in Lebach bij Saar- brücken, die bijna drie weken ge leden plaatsvond, is nog niet op gelost. Schumann heeft later op de dag bekend na lang te zijn verhoord, dat hij kort na elkaar twee salvo's heeft afgevuurd op de wachtpos ten. Tevoren had hij in een café zijn wapen laten zien en gezegd dat hij een goed schutter was. verdachte was komen te ver keren: Het aantal schietpartijen neemt onrustbarend toe en ook het aantal personen dat een schietwapen bezit. Volgens ver dachte heeft vrijwel iedere café houder in de binnenstad een vuurwapen tot zijn beschikking. „Deze toestand kan niet wor den getolereerd. De gevolgen kunnen ernstig worden". De verdediger beriep zich op noodweer, maar de officier wees dit van de hand. Pleiter verzocht zijn cliënt in vrijheid te stellen, hetgeen de rechtbank weigerde. Uitspraak volgt op 20 febr. „Wanneer de minister niet soe pel reageert op de verzoeken om ontheffing, die in ruime mate zullen worden ingediend, dan behouden wij ons het recht voor terug te komen op recente voor stellen van de leden om de be drijven uit protest tijdelijk té sluiten". Dit zei de voorzitter van Horecaf (de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwan te bedrijven), de heer G. E. van Goor, donderdagochtend op een in Amsterdam gehouden pers conferentie over de prijsstop voor de horecabedrijfstak. „Wij hebben naar aanleiding aan deze prijsstop allerlei voor stellen gekregen: om een week lang alle bedrijven dicht te doen maar ook om gedurende een lan gere periode elke week een dag te sluiten. Het bestuur van Ho recaf was echter van mening, dat 'n dergelijke maatregel niet verantwoord is en ook de bui tenlanders in ons land erg zou benadelen. De heer Van Goor zei dat een deel van de leden zeer verontwaardigd is, vandaar het dreigement met tijdelijke sluiting. Duizenden automobilisten dié op de autoweg Florence-Bologna tussen de plaatsen Sasso Marconi en Pian del Voglio door sneeuw massa's waren ingesloten, kon den pas donderdagochtend vroeg na een isolement van 30 uur worden bevrijd, toen sneeuw ploegen door de sneeuwbarrière waren heengebroken. Vele inge- slotenen hadden een voorlopig onderdak gevonden bij boeren. Politiepatrouilles voerden le vensmiddelen aan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie te post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Rio Corrientes" 10-2 Australië: m.s. „Orcades" 12-2 Brazilië: m.s. „Tara" 12-2 Chili: m.s. „Achilles" 11-2 Indonesië: m.s. „Eumaeus" 12-2 Kenya, Oeganda: m.s. „Tanga" 14-2 Tanzanië: m.s. „Abin Koebis'" 13-2 Ned. Antillen: m.s. „Chiron" 11-2 Suriname: m.s. „Palamedes" 10-2 Inlichtingen betreffende verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2