Het sociaal-economisch beleid van het kabinet-De Jong Peking eist terugkeer Liao Ho-Sjoe Derde plenaire bijeenkomst in Parijs zonder resultaat AARDGAS LEVERDE DOUCEURTJE OP VAN 300 MILJOEN PRIJZEN MAKEN MATIGING LOONEISEN ONMOGELIJK NIXON OP 23 FEBRUARI NAAR EUROPA Engeland wil versterking van de NAVO Treinongeluk in Hanoi en vietcong blijven tege de Amerikaanse voorstellen Anderbewind' Son Militaire kwesties Cabot Lodge vraagt aandacht Erkenning bevrijdingsfront Thiea ever coesessles van Ky HET WEER VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 25e Jaargang - No. 5917 De prijsstijgingen Inflatoire financiering „Psychose" Niet spotten Geen uitwijzing? Nigeriaans bombardement op Biafra Opnieuw uitgaansverbod in Nabloes Bil Wereldvrede Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden flonkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2.70. Losse nummers 1? cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advert ewwepnw per ram 18 et; ralnhnttra pet advertentie f 2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelf advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel mftte 22 et. Kleine advertenties hij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb maandag/dlnsdag-n ummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot ram. 3 uur. In de Tweede Kamer heeft de fractieleider van de P. v. d. A., drs. E. M. den UyL de regering ver- Keten onvoldoende Inlichtingen aver haar sociaal-economische be leid te verschaffen en het parle ment „aan het lijntje te houden". De achtergrond van de vorige maand aangekondigde maatrege len is „nevelig en nietszeggend", aldus drs. Den Uyl, een verwijt Sat door drs. P. J. Janssen (groep- Aarden) werd onderschreven. Hij meende dat thans alle nadruk wordt gelegd op het monetaire en begrotingsbeleid. Drs. D. F. van der Mei (C.H.U.) bad eveneens de indruk dat de re- lering „zwaar leunt" op het mo netaire en begrotingsbeleid, waar van overigens weinig heil kan worden verwacht. Volgens drs. Den Uyl is er geen sprake van een fundamentele ver storing van de economie. Evenals 3e heren Janssen en De Goede (D'66), meende hii dat de econo mische ontwikkeling van Neder land gunstig is. De werkloosheid daalt sneller dan werd verwacht de export stijgt en er heeft een ware produktie-exülos'e plaats ge vonden. Het verschil tussen de verwachtingen van het centraal planbureau en de ontwikkeling in het afgelopen jaar is „zelden zo groot" geweest. Ook de heer De Goede meende dat de verschillen deze maal wel heel groot waren. Nu mede dank zii de opbrengst van het aardgas de betalingsbalan rn 1968 met 300 milioen gulden is verbeterd, is 'n mogelijkheid aan wezig om de structuur van de eco nomie te verbeteren, maar de re gering heeft door de verkeerde tnstrumenten op een verkeerd tijds stip te gebruiken door de angst in ten loon- en prijsspiraal terecht te komen met het invoeren van eer bestedingsbeperking een sfeer var onbehagen Den Uyl. geschapen, aldus drs. Spr. noemde 't „onbegrijpelijk" dat de regering da investerings aftrek ook In de ontwikkelingsge bieden wil beperken en zegde zijn steun toe aan de motie-Nelissen, waarin wordt gevraagd deze be perking voor de ontwikkelings gebieden ongedaan te maken. Indien de regering de motie naast zich neer zou leggen, ligt het voor de hand dat mr. Nelis- sen, wanneer de Tweede Kamer de wet ter goedkeuring van de rege ling op de investeringsaftrek be handelt, een amendement van de zelfde strekking Indient, aldus drs. Den Uyl. Hij betreurde het evenals de heer De Goede, dat de regering de invoering van de b.t.w. niet heeft gecombineerd met een alge mene prijsmaatregel. Drs. Van der Mei merkte in dit verband op dat de C.H.U. niet in beginsel tegen een algemene prijs maatregel is gekant, maar dat deze thans prematuur zou zijn. Terwijl de C.H.U.-afgevaardigde informeerde of de regering nog steeds vasthoudt aan haar stelling dat het prijsverhogend effect van de invoering van de b.t.w. 1,3 pro cent is, meende de heer De Goede dat dit percentage hoger ligt. De fractieleider van de P. v. d. A. vroeg de minister van finan ciën en de minister van economi sche zaken met welk bedrag de begroting 1969 zou worden over schreden en in welke mate mone tair d.w.z. inflatoir zou wor den gefinancierd. Het vasthouden aan de voorge nomen aanpassing van de tarieven van loon- en inkomstenbelasting betekent volg-ns drs. Den Uyl een verdere verschuiving van de di recte naar de indirecte belastin gen. Drs. Van der Mei daarfentegen verklaarde dat de regering ten aanzien van de loon- en inkom stenbelasting een verstandige poli tiek voert. Ook het wat hij noem de „tijdig en juist" reageren op de niet geheel gunstige economische ontwikkeling om een evenwichtige ontwikkeling te verzekeren en het onaangetast laten van de vrije loonpolitiek juichte hij toe. De heer De Goede verklaarde dat de huidige „prijzenpsychose" nauweijlks kan lelden tot een ma- tiging van de looneisen. Hij ver- weet de regering h-t probleem van lonen en inkomsten niet struc tureel aan te pakken. Evenals drs. Den Uyl meende hij dat de ver mogensbelasting moet worden ver hoogd, een standpunt dat door Drs. Van der Mei vroeg zich af j drs. Janssen werd gedeeld. Voorts of inflatoire financiering onder de informeerde de afgevaardigde van huidige omstandigheden kan wor-D'66 of de verlaging van de ven den vermeden en op welke wijze nootsriiapsbelasting wel moet eventuele overschrijdingen van de i doorgaan, begroting zullen worden gecom penseerd. (Zie verder pag. 4) Peking heeft van de Verenigde Staten en Nederland geëist dat zij zorgen voor de terugkeer van de Chinese overloper Liao Ho- Sjoe naar China, zo heeft radio- Peking donderdag gemeld. Volgens radio-Peking heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ge zegd dat de Verenigde Staten samen met de Nederlandse rege ring de vlucht van Liao hebben bewerkt. Het was de eerste officiële re actie van de Chinese regering op de vlucht van.de 46-jarige tijde lijk zaakgelastigde in Nederland. In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Peking wordt gezegd dat Liao op 24 januari volgens de instructies van de Nederlandse regering vluchtte en dat hij afgelopen dins dag door de Amerikaanse inlich tingendienst naar de Ver. Staten werd gebracht. „Dit was een ernstig anti-Chi nees incident bewerkt door de Verenigde Staten in samenspel met de Nederlandse regering. De Chinese zaakgelastigde in Polen, Tsjeng Toeng, heeft bij de Amerikaanse gezant in Warschau schriftelijk tegen het incident ge protesteerd". (Warschau is de plaats waar het enige rechtstreek se contact tussen de V. S. en China heeft plaatsgevonden). „De Chinese regering verklaart met klem dat de regeringen van de V. S. en van Nederland Liao Ho-Sjoe aan China moeten over dragen, anders moeten zij de vol ledige verantwoordelijkheid dra gen voor alle ernstige gevolgen die daaruit voortvloeien", zegt de ver klaring. De Verenigde Staten en Holland moeten niet spotten met de 700 miljoen Chinezen die bewapend zijn met de gedachten van voor zitter Mao tse-Toeng, aldus radio- Peking. Het ministerie spreekt voorts van „een nieuwe geweldige mis- nafide vluchteling is. daad van de Amerikaanse rege ring in haar programma om per soneel van Chinese buitenlands* missies te bewegen hun land tt verraden, na de ontvoering van Tsjang Tsjien-Yoe, een functio naris van het Chinese consulaat in Bombay in 1959". „Hiermee is volledig bewezen dat in hun vijandigheid voor de volksrepubliek China en de 700 miljoen Chinezen, de Amerikaan se president Nixon en zijn voor ganger Johnson jakhalzen uit Hetzelfde nest zijn, zonder het minste verschil". Het ministerie van buitenland se zaken in Washington weigerde gisteravond onmiddellijk com mentaar. Functionarissen zeiden dat het wel enige tijd zou kun nen kosten voor er een antwoord zou zijn op de Chinese reactie op Liao's vlucht. De woordvoerder van het „State Department" zei dat het verzoek om asiel nog in behande ling is. Diplomatieke waarnemers in Washington verwachten geen uitwijzing van de gevluchte di plomaat naar China tenzij men zou ontdekken dat Liao geen bo- De Amerikaanse president Nixon heeft donderdag bekend gemaakt, dat hij op 23 februari zal vertrekken voor een reis naar West-Europa, die hem achtereen volgens naar Brussel, Londen, West-Berlijn, Bonn, Rome en Pa rijs zal voeren. Hij zal worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken William Ro gers en zijn raadgever voor zaken betreffende de Veiligheid, dr. Henry Kissinger, In alle vijf te bezoeken lan den zal Nixon besprekingen voe ren met de regeringsleiders. In Brussel zal hij overleg, plegen met NAVO-functionarissen en over de toekomst van de E.E.G., een onderwerp waarover hij, naar hij verklaarde, „enkele iedeeën" heeft. In Parijs zal de president de Amerikaanse dele gatie bij de vredesconferentie over Vietnam ontmoeten. In Ro me zal hij in audiëntie worden ontvangen door de paus. Nixon deelde zijn plannen mee tijdens zijn tweede persconfe rentie als president van de Ver enigde Staten. Hij noemde be halve 't tijdstip van vertrek geen data. Het doel van de reis is meer om te werken dan om pro tocollaire bezoeken af te leggen, aldus Nixon. Engelands minister van defen sie, Dennis Healey, heeft zich in aen vraaggesprek voor de Beier se radio uitgesproken voor ver sterking van de Europese samen werking binnen de NAVO. Die versterking zou de beste aanmoe diging voor de Amerikanen zijn om hun banden met de andere NAVO-leden te handhaven. Hea ley kantte zich tegen de pogin gen om het militaire potentieel van de NAVO in elk opzicht ge lijk te maken aan dat van de ver - iragsorganisatie van Warschau. De huidige conventionele bewa pening van de NAVO moest ech ter niet worden aangetast. Moch ten er ernstige leemten ontstaan in het potentieel, dan kunnen d:e worden aangevuld met 20.000 tnan van de in Engeland gele gerde strategische reserve, aldus minister Healey, Bij een treinongeluk tussen Es sen en Mühlheim aan de Ruhr hebben 29 mensen donderdag morgen verwondingen opgelo pen. Een locomotief reed tegen sen trein, die weer optrok na op sen signaal tot stilstand te zijn gekomen. De laatste wagon van 'e trein liep uit de rails en werd geraakt door een sneltrein die van ie andere kant kwam. 'OME: Een overzicht van de sta- xende arbeiders, die woensdag bijeenkwamen om te luisteren naar redevoeringen van hun vak bondsleiders. De arbeiders, die een 24-uurs staking hebben ge organiseerd verzamelden zich op het St. Apostoli-plein te Rome. Het Biafraanse ministerie van voorlichting deelde donderdag mee dat een Nigeriaans straal vliegtuig een dorp in de provin cie Owerri heeft beschoten, waardoor talloze slachtoffers on der de burgerbevolking vielen. Maandag werden bij een bom bardement op Arasjoekwoe zes tien mensen gedood en dertig gewond, aldus een officiële be kendmaking. De meeste slacht offers vielen in het plaatselijke ziekenhuis dat werd getroffen. De Israëlische militaire auto riteiten hebben donderdag het 'n dag tevoren opgeheven uitgaans verbod voor de kashba in Na bloes weer van kracht verklaard, nadat zich daar in de ochtend wanordelijkheden hadden voor gedaan waarbij meer dan 500 betogers barricaden opwierpen en stenen naar Israëlische militaire voertuigen gooiden. Het was voor de derde achtereenvol- gepde dag onrustig in deze in be zet Jordaans gebied gelegen siad waar scholen en bedrijven als ge volg van een staking uit protest tegen de bezetting gesloten zijn. Donderdag is de derde voltallige bijeenkomst over Vietnam in Pa rijs gehouden. Het hoofd van de Amerikaanse onderhandelaars, Ca bot Lodge, had aangekondigd, dat hij concrete voorstellen zon doen. Lodge had op do vorige bijeen komsten aangedrongen op een snelle overeenkomst aangaande 't herstel van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vlet- nam, daar dit een logische eerste stap zou zijn naar terugtrekking van alle buitenlandse troepen en naar vrede in Zuid-Vietnam. Maar Hanoi en de vietcong bleven erbij, dat militaire vraagstukken niet te scheiden zijn van politieke en dat deze laatste van fundamentele be tekenis zij) De leider van de vieïeongde' gatie, die het eerst 't woord voer de, heeft de vervanging geëist van het huidige bewind in Saigon door een „kabinet voor het herstel van de vrede". Dit was noodzakelijk omdat de conferentie anders geen voortgang zou kunnen maken. Hij verwierp de Amerikaanse voorstellen voor de wederinstel ling van de gedemilitariseerde zone. Deze waren slechts een ma noeuvre om meer Amerikaanse troepen en materieel naar Vietnam te kunnen zenden. Het voorstel tot terugtrekking van de buitenlandse troepen was een poging om de agressor en het slachtoffer van agressie op ëên lijn te stellen. De delegatieleider eiste terug trekking van de Amerikaanse troenen en die der „satellieten" uit Zuid-Vietnam en ontmanteling van de Amerikaanse bases, opdat het Zuidvietnamese volk zijn eigen zaken zou kunnen regelen zonder buitenlandse inmenging- Xoean Thoey, de leider van de Noordvietnamese delegatie, kantte zich weer tegen een aparte behan deling van de militaire kwesties. De militaire en politieke aspecten van het Vietnamese vraagstuk vormden één geheel en konden niet afzonderlijk worden benaderd. De leider van de Zuidvietnamese afvaardiging, Pham Dang Lam, verklaarde dat men van commu nistische zijde nog niets concreets had voorgesteld. Aan de oorlog in Vietnam kon volgens hem alleen een einde komen, als „Hanoi op vreedzame wijze niet het zuiden wil samenleven tot de beide delen van het land weer verenigd zijn". Cabot Lodge zei dat het zeer moeiliik zal ziin tot een oplossing van de binnenlandse politieke pro blemen van Zuid-Vietnam te ko men zonder een akkoord over de militaire kwesties. In dit verband vroeg hii de ver tegenwoordigers van Hanoi en het „bevriidingsfront" om te begin nen met bestudering van het voor stel tot wederinstelling van de gedemilitariseerde zone. Cabot Lodge stelde dat de Zuid- vietnamezen hun politieke aange legenheden zelf moeten regelen en dat de scheiding van de tegenstan ders zal bijdragen tot het schep pen van een sfeer, waarin het po litieke proces zich kan ontwikke len,. De kwestie van de erkenning van het „bevriidingsfront" (N.B.F.) door de Verenigde Staten werd 't centrale thema van de derde vol tallige bijeenkomst. De delegaties van Noord-Vlet- nam en van het bevrijdingsfront gaven te verstaan, dat een oplos sing van het vraagstuk onmogelijk is, wanneer de Amerikaanse re gering niet met het front onder handelt. Er waren weer geen aankno pingspunten voor een toenadering van de standpunten of andere tekenen van enigerlei vordering in He besprekingen. President Ngoejen Van Thieu heeft gezegd, dat Zuid-Vietnam on de Parijse conferentie vele ge baren van goede wil heeft ge maakt, maar dat de fundamentele voorwaarden ongewijzigd zijn ge bleven. Het Zuidvietnamese staatshoofd beantwoordde op een persconfe rentie in Saigon vragen over ba- richten waarin onlangs is gemeld, dat de in Parijs verblijvende vice- oresident Ky eezegd heeft dat Z. Vietnam bereid was op de vredes conferentie imeet concessies te doen. Op 2 maart zal Nixon in Wash ington terug z(jn. Hij noemde zijn reis een eerste stap om de we reldvrede te consolideren en het bondgenootschap van Amerika en de Europese gemeenschap te versterken. In de loop van de ko mende jaren hoopt hij meer rei zen te ondernemen. De problemen in Latijns-Ame- rika staan hoog op de agenda van de Amerikaanse regering. Zij is voornemens initiatieven te ne men in het kader van de alliantie voor de vooruitgang. De president is voorstander van grotere vrijheid in de inter nationale handelsbetrekkingen en tegen protectionisme en in- voerquotering. Hij is bereid tot besprekingen met de landen, die katoenen weefsels naar Amerika exporteren om te bereiken dat zij die export vrijwillig beperken. BUIIG WEER Het front dat bij een lagedruk gebied behoort waarvan het cen trum tussen Schotland en Noor wegen ligt, passeerde donderdag avond onze kust, en trok verder in oostelijke richting. Voor het front uit wakkerde de zuidweste lijke wind aan tot krachtig. Na de passage van het front wordt een matige met westelijke wind onstabiele lucht van de Brit se eilanden naar ons land getrans porteerd. Vandaag zal ons land zich ach ter het front in de onstabiele lucht bevinden zodat er regen-, sneeuw- of hagelbuien kunnen ontstaan. De wind zal later op de dag verder ruimen naar noordwestelijke rich tingen, en daarbij tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toe nemen. De middagtemperaturen zullen hierbij tussen de 2 en 5 gra den liggen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond Onbestendig weer Verspreide opklaringen afgewis seld door regen-, sneeuw- of hagel buien. Matige tot krachtige, aan de kust later af en toe harde wind ruimend van west naar noordwest. Middagtemperaturen van 3 tot 5 graden. VRIJDAG 7 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.44 5.20 5.54 6.03 5.04 5.40 6.14 6.23 ZATERDAG 8 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.18 5.54 6.28 6.27 5.40 6.16 6.50 6.59 ZON MAAN op onder op onder febr. 7 8.11 17.39 23.48 9.47 8 8.09 17.41 9.59 9 8.07 17.43 1.13 10.14 10 8.05 17.45 2.41 10.35 11 8.03 17.47 4.10 J1.07

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1