POEDER,. 50 98 95 89 2?» 89 Dinsdag begint proces tegen viervoudige moordenaar Hans van Z. S/enkcu&e, tangetjes Tweede politionele aktie een politieke fout p If p nbij de Spar z'jR weer z° Gelderse rookworst Cfrocoladehagel Bij de HM voel je je thuis! I STEUNDE LEGERLEIDING DE „PACIFICATIE" VAN CELEBES DOOR WESTERLING? Zeldzaam in de criminele geschiedenis van ons land komt steeds maar weer met r Die boodschappen voordelig. pot 50 gram 225 gram vacuum verpakt 500 gram puur nü a-10% melk nü 165-10% fruitcocktail cocostriplo's Spar erwtensoep Spar eierbeschuit J melange variété 6 kano's 4 chocoladerepen QO aanschuifmandje 2«9 DSncïerdag februari"? 969 DE VRIJE ZEEU1T Pagina' En natuurlijk van Spar-kwaiiteit. En alleen tijdens deze Buitengewone Troef Week zo uitzonderlijk voordelig. Profiteer gauw van die kans. pak 500 gram Siam rijst extra blik -10% -10% 200 gram blik 2 rollen -10% -10% zakje fles vermouth PaSSinO rood en wit 50 gram melk, puur of noot CP terne/ (Je -paJJe J/Jeefa/ f/t* van v^ae^et fazóJ aart na. Ook de pnjs is gezellig ouderwets, 46 cent per pakje. Dr. Drees voor de T.V. Noodlottig geworden Tribune gesloten FRONTALE BOTSING Onopgeloste moorden Opheldering gevraagd Djokjakarta „Ik betreur die actie" De Hoge Veluwe AMSTERDAM: -Dr. W. Drees in het N.T.S.-programma „Denk beeld." van de N.T.S. tijdens een gesprek met journalisten over de achtergronden van de gebeurte nissen in de jaren '45/'50 in het toenmalige Nederlands-Indië. Oud-premier dr. W. Drees ver oordeelde dinsdagavond in een televisieuitzending het noodrecht dat op Zuid-Celebes door kapi tein Westerling en andere is toe gepast tijdens de „pacificatie'; van dit gebied in 1945/1947. Hij had de indruk, dat deze methode door dei legerleiding en de waarnemend gouverneur-ge neraal getolereerd werd. Het was zijn grootste griet, dat dit nood recht werd toegepast, waardoor één man onmiddellijk de execu ties kon gelasten. Hij vond dit moreel en juridisch niet te recht vaardigen, ook al werd tevoren terreur bedreven. Het proces tegen de 26-jarige Utrechter Hans van Z., dat vol gende week dinsdag in Utrecht begint en vier dagen zal duren, wordt uniek in de criminele his torie van ons land. Nog niet eer der verscheen een verdachte voor een rechtbank op beschul diging van vier moorden en een roofoverval met een poging tot moord. De officier van justitie, mr. A. Somerwil, beschuldigt Hans van Z. van moorden c.q. doodslagen op de Rotterdamse lerares Elly Hagers-Segov (23 juli 1964); zijn Amsterdamse ex-minnares Coby van der Voort (29 april 1967); de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. A. Donse (31 mei '67) en de Heeswijkse land bouwer R. J. de Bruin (12 aug. 1967). De dagvaarding vermeldt ook de roofoverval op de Utrechtse weduwe E. Woortmeijer—Nikkel op 13 december 1967, die Hans van Z. noodlottig werd. De vrouw overleefde twee klappen op haar hoofd met een met lood gevulde loden pijp. Het was het zelfde moordwapen, waaraan vorige slachtoffers waren be zweken. Volgens de plannen van Hans van Z. had mevr. "Woort meijer ook niet meer in leven behoren te zijn. Als door een wonder waren de slagen minder raak, waardoor zij de politie een signalement van haar overvaller kon geven. Enkele uren later kon Hans van Z. worden gegre pen. Het grootste deel van de geroofde twaalf mille was nog in zijn bezit. Op die dag verdween ook de nu 76-jarige A- J- R„ in dé Utrechtse „onderwereld" beter bekend als „ouwe Nol", voor de zoveelste maal achter slot en grendel. Hij wordt ervan ver dacht, Hans van Z. te hebben aangespoord tot de moorden op Donse en De Bruin en de roof overval op mevrouw Woort meijer. De publieke tribune blijft ge sloten. Bij een verkeersongeval op rijksweg 25 onder de gemeente Doorn is woensdagavond een in woonster van Leersum om het leven gekomen en drie andere personen zijn min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen door onbekende oorzaak tweemaal twee tegenliggers fron taal tegen elkaar botsten. Me vrouw Bleijenberg uit Leersum kwam daarbij om het leven. Drie personen, van wie twee afkomstig uit Doorn, moesten met ernstige verwondingen worden opgeno men in een ziekenhuis te Zeist. Het ongeval veroorzaakte een grote ravage op de rijksweg. Het verkeer is ongeveer drie kwartier gestagneerd geweest. In de zaal is plaats voor 120 mensen. Alle plaatsen zijn b" voorbaat bezet in verband met de belangstelling van de publi citeitsmedia (ruim 60 journalis ten uit binnen- en buitenland) en het grote aantal getuigen (44). Er is slechts plaats voor 24 belangstellenden. Gegadigden daarvoor die zich al hadden aan gemeld (onder wie vertegen woordigers van de Amsterdamse universiteit en familieden van de slachtoffers), hebbSn een toe gangskaart ontvangen. De president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Diik, heeft de sluiting van de publieke tri bune aangekondigd t'idens een persconferentie. Hij meent dat de openbaarheid door de aan wezigheid van zoveel persver tegenwoordigers voldoende is gewaarborgd. In politiekringen vraagt men zich overigens af of Hans van Z. „schoon schip" heeft gemaakt. Er zijn velen die menen dat hij meer moorden op zijn geweten heeft. Zijn naam is ook genoemd in verband met andere onopge loste moordzaken, zoals die op de Britse filmregisseur Claude Berkely; de Japanner Yutaka Kameda (Amsterdamse koffer- moord); de alleenwonende 87- jarige Goos van Piggelen; de homofiel Albert Souman en de molenaar Allard Boks. In Utrecht vraagt men zich nu af: gaat Hans van Z. volgende week voor verrassingen zorgen' Zal hij nieuwe moorden beken nen? Of komt hij terug op vori ge bekentenissen? Men weet het niet, want Hans van Z.. die zich tijdens de verhoren ontpopte als een sluwe, intelligente en onbe rekenbare knaap, is tot alles in staat. Dat heeft hij in zijn jonge leven bewezen..., Men moet echter niet verge ten, aldus dr. Drees, dat Zuid- Celebes toen onder Nederlandse controle stond. Er waren geen demarcatielijnen zoals op Java. Van dit eiland uit werden on danks het bestand republikeinse infiltranten gestuurd. „Maar daarmee verdedig ik niet wat er tegen is gedaan", aldus dr. Drees tijdens een interview, hem afge nomen door de journalisten L. Brugsma, drs. A. Spoor (zoon van de toenmalige legercomman dant in Indonesië), P. van't Veer en J. van Os. De heer Drees zei dat hij in het eerste kabinet minister van sociale zaken was en dus niet dagelijks met het gebeuren in Indonesië te doen had. Hij zei niet de indruk te heb ben, dat misbruiken en excessen zoals op Celebes en te Bondowo- so algemeen waren. Naar aan leiding van klachten van het P.v.d.A.-kamerlid F. Goedhart, brieven in de Groene Amster dammer enz. heeft zijn kabinet in 1949 met mr. Van Maarsse- veen als minister voor zaken overzee telegrafisch om onder zoek en opheldering aan de hoge vertegenwoordiger van de kroon, dr. Beel, gevraagd. Naar de me ning van dr. Drees is op het punt van misbruiken en excessen te lang gewacht met onderzoek, rapporten en met daaruit resul terende maatregelen. Dr. Drees ontkende, dat de beide politionele acties (een K.N.I.L.-uitdrukking, die hij on juist vond) op aandrang van militaire zijde zouden zijn uitge voerd. De eerste actie vloeide voort uit de bestandsschendin gen en het afsnijden van water en voedselvoorziening der sts- den. Het bevel was de „perime ters" uit te breiden, zodat de ver- I findings lijnen in stand zouden I- blijven. Uitdrukkelijk werd be sloten Djogjakarta als republi keinse hoofdstad niet aan te val len om de gesprekspartners te kunnen behouden. Toen later grote drang werd uitgeoefend om Djogja toch aan te vallen, hebben de P.v.d.A.-ministers de kabinetskwestie gesteld, De tweede militaire actie van 19 tot 31 december 1948 werd wederom voovafgegaan door be standsschendingen, moord op twintig dessahoofden en kleine leiders en moord op 70 anderen, alsmede vele verwondingen en ontvoeringen onder de bevol king. Op verzoeken om beëindlgftif daarvan door de republikeinse regering kwam geen antwoord, Toen een vage brief van Moham med Hatta kwam, werd beslo ten met de actie te wachten. Het kabinet wenste verdere explica tie, maar nadien kwam het be richt dat Hatta ziek was. Boven dien werd vernomen dat Soe- karno en zes republikeinse mi nisters zich gereed maakten voor voor een reis naar India. Deze reis is achteraf niet doorgegaan, maar van het plan bestaan do cumenten. „Als ik had geweten, dat Soe- karno en de anderen er nog wa ren, dan zou ik mij zeker tegen de actie hebben verzet". Hij noemde het besluit „tragisch maar verklaarbaar". Het babi- net zag geen andere uitweg dan actie. Door gebrek aan contact kon ook geen zwaardere Ameri kaanse, Engelse en V.N.-druk op Djogja worden gevraagd. „Ik betreur die actie", aldus dr. Drees. Gevraagd naar de opmerking van ir. Schermerhorn, dat deze veel eerder had willen weggaan, zei dr. Drees, dat ir. Schermer hom er tijdens de eerste militai re actie voorstander van was om door te stoten naar Djogjakarta. „Ik geloof niet, dat het toen juist zou zijn geweest om weg te gaan", zo meende de oud premier. In 't tweede geval van militaire actie lagen de zaken anders. „Maar als ik toen was weggegaan, zou er een kabinet gekomen zijn dat de strijd tot het bitterend einde had willen voortzetten. Met hetzelfde re sultaat". zo voegde hij er aan toe. Wat de Hoge Veluwe-confe- rentie in het begin van het con flict betreft zei dr. Drees, dat het toenmalige kabinet onmoge lijk een formeel verdrag met da Indonesiërs had kunnen sluiten. Men stond onder zware druk van de confessionele en liberale partijen en stond bovendien een maand vóór de verkiezingen. Een dergelijk verdrag zou door de kamer zijn weggestemd. Wel was het kabinet bereid tot een protocol, waarin het eens zei te zijn met het vormen van de ver enigde staten van Indonesië. Bovendien lag er het menings verschil, dat Nederland Suma tra, waar een chaos heerste, niet tot republikeins gebied rekende en dat Djogjakarta dat wel deed. Ook erkende dr. Drees dat het niet willen onderhandelen met Soekarno een politieke fout is geweest. Verklaarbaar overi gens want Soekarno had gemene zaak gemaakt met de Japanners en zich vereenzelvigd met de as- mogendheden onder verheerlij king van Hitier. „Wij zagen hem niet als ver tegenwoordiger van het Indone sische volk", aldus dr. Drees, die daaraan toevoegde, dat de Indo nesiër Palar, in de dertiger ja ren kamerlid in Nederland, latei- Indonesisch ambassadeur in ons land, en de radicaal Stokvis dit otandnunt deelden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5