PROVINCIAAL NIEUWS dagelijks 'n goede portie vlees Schoolenkwestie in spoedvergadering Eensgezindheid slinkt in Tsjecho-Slowakije Burgerlijke stand Smokkelaars veroordeeld Gemeenteraad van Terneuzen Russen buiten het verschil in volksaard uit HET GOUD BLINKT Vagina 2 Terneuzen Met een garnalenkotter van Ostende naar Zierikzee Aardenburg Goes Hulst Koewacht Sluis Sluiskil Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Humaner Slowaken voorzichtig Stewart Geen nieuwe initiatieven voor toetreding tot de E.E.G. Vrouwen moordenaar ter dood veroordeeld Voor 20 mille aan radio- en t.v.< - apparaten gestolen Meeste industrieën in Ierland door staking getroffen Betoging in Nabloes uiteengeslagen Protestmarsen en incidenten tijdens 24-uursstaking in Italië DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 februari 3 969 Vereniging „Oud Terneuzen" De eerstvolgende bijeenkomst van de vereniging „Oud Terneu zen" is vastgesteld op donder dag 27 februari a.s. in de zaal van café „De Vriendschap" De heer F. L. Rijnberg heeft een film gemaakt van de kanaal- werken en wel van het begin af tot de opening van de sluizen op 19 december 1968. Het bestuur heeft het aanbod van de' heer Rijnberg om deze film voor de leden en belangstellenden te vertonen gaarne aanvaard. Vóór de pauze zal de heer C. Riemslag een serie dia's verto nen over het vogelleven in de Braakman. Het belooft dus een leerzame en interessante avond te worden, waarbij men de in gekomen stukken en de mede delingen dan maar op de koop toe moet nemen. A.s. zaterdag ruilbeurs Zaterdagmiddag 8 februari wordt van 14 tot 16 uur in het clubhuis „De Sluis" aan het eind van de Dijkstraat de maandelijk se ruilbeurs weer gehouden. Voor verzamelaars is daar al tijd wat te vinden op het gebied van sigarenbandjes, postzegels, suikerzakjes, speldjes, sleutel- AXEL Geboren: 2 jan. Willem Mari- nus, z. van Gerrit Th, Navest en Levina Reminsen, Prins Mau- ritsstr. 6. 3 jan. Sander Job, z van J. F. Risseeuw en Geertrui- da P. Wij na, Prins Hendrikstr. 41. 4 jan. Patricia, d. van Simon A. D. Lardenoije en Jenny Ha mer, Robertstr. 51. 5 jan. Kitty Wilhelmina Frederika, d. van Marcellis L. Th. Verhoeven en Jenneke Stroobant, Vaartwijk 12. 16 jan. Rowdy Andrea Josef, z. van Andreas J. M. Rosseau en Eliza P. de Coninck, van Gistel- lelaan 82. 23 jan. Johannes Maar ten, z. van Pieter J. A. Warmen- hoven en Eleonore de Jonge, Beethovenstr. 9. 27 jan. Peter Ju lius Omère Josepha, z. van Jo seph B. Moorthamer en Mathil da M. L. Caessens, Crijnssenstr 27. Huwelijks-aangiften: 27 jan, Henny A. M. Bisschop, 23 j., en Marie L. Harren, 23 j. 30 jan Willem van Britsom, 42 j., en Annieta A. C. van Hoecke, 20 j. Huwelijks-voltrekkingen: 10 jan. Gerrit Groenewoud, 43 j., en Levina W. Matthijs, 20 j. 16 jan. Bennie C. 'de Ridder, 23 j., en Georgette A.- M. Volleman, 30 j. Overleden: 1 jan. Aagje A. du Pau, 74 j., achtereenvolgens ge huwd gew. met: Gerardus P. Veerhuis, Pieter J. Boon en Adrianus Vermeij. 3 jan. Janne- ke den Hamer, 84 j., geh. gew. met Pieter Chr. Deij. 17 jan. Su sanna Verpoorte, 71 j., geh. gew. met Jacobus Dees. 18 jan. Adri- aan Scheele, 74 j., echtg. van Catrina Dieleman. 31 jan. Ed- mundus G. Vermeire, 51 j., echt genoot van Anna van Overmaire. De 36-jarige koopman H. J. van H. uit Rotterdam beklaagde zich gisteren voor het Haagse ge rechtshof, dat hij in feite drie voudig was gestraft voor het smokkelen van sigaretten en drank. De rechtbank te Middel burg had hem veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Voorts moest hij de in beslag genomen en door verdachte gehuurde kot ter tot een bedrag van 12.000 vergoeden en was voor een waar de van 13.000 aan goederen ver beurd verklaard. De procureur- generaal vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank, er nog rekening mee houdend dat verdachte niet eerder wegens smokkelen is veroordeeld. In maart van het vorig jaar had verdachte met een vriend in Zie rikzee een garnalenkotter ge huurd, waarmee hij via binnen wateren naar Ostende voer. Daar werden anderhalf miljoen siga retten en een partijtje drank aan boord genomen. Over de Noord zee voeren zij naar de haven van Zierikzee met de bedoeling de goederen klandestien in te voe ren. In de haven wachtte de dou ane die een tip had ontvangen. Verdachte gaf de feiten toe, maar vroeg een lichtere straf. De verdediger mr. S. Ivens uit Rotterdam betoogde dat voor om vangrijker smokkelzaken lichtere straffen zijn opgelegd. Hij vroeg clementie. De procureur-generaal vorder de tegen de niet ter zitting ver schenen vriend C. van T. even eens uit Rotterdam, bevestiging van de twee maanden gevange nisstraf waartoe de rechtbank hem had veroordeeld. Arrest op' 19 febuari. hangeirs, lucifersmerken, mun ten, enz. Iedere verzamelaar is er welkom en de toegang is als ■steeds gratis. 'Muziekconcours Het bondsconcours op Hemel vaartsdag is door de bond van muziekverenigingen definitief toegewezen aan de Aardenburgse fanfare die dit jaar honderd jaar bestaat. Het wordt gehouden in de Sint Baafskerk. J Tentoonstelling schilderkunst West-Vlaanderen Vrijdag 21 februari zal de com missaris der koningin in aanwezig heid van de gouverneur van West- Vlaanderen, ridder P. van Outryve d'Ydewalle, de officiële opening verrichten van de in de tentoon stellingszalen van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes in het voormalig weeshuis ingerichte tentoonstelling „Schil derkunst in West-Vlaanderen '68". De expositie wordt gehouden in het kader van de culturele uitwis seling onder auspiciën van de be sturen der beide provincies. Deze tentoonstelling omvat ruim 60 werken van jonge Westvlaamse schilders en is samengesteld in op dracht van het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen rond een zestal werken van de twee eerste priiswinnaars ex-aequo van de in 1968 uitgeschreven prijskamp voor de schilderkunst. Het zijn Willem Deneckere uit Moeskroen en God fried Vervisch uit leper. Voorts zal er werk te zien ziin van Marie- Rose Lannoy uit Wervik en Jan Frijns uit Blankenberghe en van nog een 20-tal jonge Westvlaamse kunstschilders. Gast-exposanten zijn de West-Vlamingen Gilbert Swimberghe uit Brugge; Roger Bonduel uit St.-Andries en pastoor Pol uit Heestert. De tentoonstel ling zal voor het publiek geopend zijn van zaterdag 22 februari tot en met zondag 9 maart, op week dagen van 10—12 uur en van 14 17 uur, op zondagen van 1417 uur en voorts op donderdagavond van 19.3022 uur. Ingenieursexamen Aan de technische hogeschool te Eindhoven is geslaagd voor het examen werktuigkundig in genieur de heer G. Asselman te Hulst. Burgemeester Dierick verbiedt lezing De burgemeester van Koewacht, de heer G. Dierick, heeft een bij eenkomst verboden, die gister avond in café „De Anjer" in Koe wacht zou worden gehouden, en tijdens welke dr P. C. Paardeko- per uit Eindhoven een lezing zou houden. De bijeenkomst was ge organiseerd door de „Zeeuws- Wase Kring", waarvan de voor zitter en de meeste leden Belgen zijn. Burgemeester Dierick deelde gisteravond desgevraagd mede, dat hij de bijeenkomst heeft ver boden omdat hij redenen had om te vrezen dat het op de bijeen komst tot vechtpartijen zou ko men „tussen de zwarten en de witten", zoals wij ze hier noe men", aldus de burgemeester. Hij voegde hieraan toe, dat hij „niets tegen de heer Paardekoper heeft", maar dat het er hem alleen om ging, „dat hij wist, dat er groot rumoer zou -komen". Sinds het middaguur was er 'n versterkt politietoezicht aan de grens bij Koewacht geweest om „ongewenste personen te weren. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan", aldus burgemeester Dierick gisteravond. Koewacht ligt niet ver van het Belgische Stekene, waar Belgi sche oostfrontstrijders een ere- kerkhof voor gevallen oostfront strijders willen aanleggen. Van de kant van de oud-verzetsstrij ders bestaan hiertegen ernstige bezwaren. Dr Paardekoper heeft meege deeld, dat hij een lezing had wil len houden met als titel „Wat ge beurt er in het zuiden?" Daarbij zou o.m. de Belgische politieke toestand aan de orde komen en °ok de kwestie van het ereveld in Stekene, zo heeft de heer Paar dekoper laten weten. Hij merkte hierbij op, dat hij overigens de aanleg van een dergelijk ereveld in Stekene een onverstandige en domme daad acht. Vergadering wielercomité In café „Havers" is een verga dering gehouden van het plaatse lijk wielercomité onder leiding van de heer B. de Graaf. Besloten werd op 15 februari in zaal „Lam- minsvliet" een wedstrijd te hou den voor home-training, waaraan kan worden deelgenomen door dames, nieuwelingen en adspiran- ten. De voorzitter deelde mee dat de ronde van Sluis wordt verreden op 14 juni voor dames, adspiran- ten en nieuwelingen. Kaartavond N.K.V. Ongeveer veertig enthousiaste kaarters namen deel aan de kaart avond, georganiseerd door de af deling Sluiskil van het N.K.V. De overwinning ging naar de heer L Vanhijfte. Op 28 februari en 21 maart vinden de laatste kaart avonden plaats, waarna men het totaal-klassement zal opmaken. „Sluiskilse Reisduif" In de onlangs gehouden jaar vergadering van de „Sluiskilse Reisduif" hebben enige mutaties in het bestuur plaatsgevonden. De aftredende bestuursleden, de he ren J. van Doeselaar, A. de Clerck en P. de Lavoir, werden opge volgd door de heren J. Sijs W. Klaassen en O. de Hulsters. Bij de verdeling van de be stuurszetels werd de heer A. Bouchaut tot voorzitter gekozen. Schoolschaken Enige weken geleden is de plaatselijke schaakclub gestart met schaken in schoolverband. Elke maandagmiddag kunnen jeugdige en enthousiaste beginne lingen terecht in de chr. school. De deelnemers zijn afkomstig van de drie scholen te Sluiskil. Ze krij gen les in de eerste beginselen van de schaakkunst. Woensdagavond kwam de Ter- neuzense raad in openbare ver gadering bijeen (waarbij burge meester Aschoff een aantal leer lingen van de MAVO-scholen en hun onderwijzers speciaal wel kom heette) om een voorstel te bespreken tot het treffen van voorzieningen ten behoeve van het kleuter- en bet basisonder wijs. Vóór men hiertoe overging praatte de raad geruime tijd over het enige ingekomen stuk, n.l. een besluit van 29 oktober 1968 van G. S. inhoudende de gegrond verklaring van 't beroep ingesteld door het bestuur van de Vereniging voor chr. volks onderwijs te Terneuzen tegen 't raadsbesluit van 25 januari 1968. De meerderheid van B. en W. (uitgezonderd de heer De Vos) stelde de raad voor, gezien de inhoud van dit besluit, niet in beroep te gaan tegen deze be slissing. De heer Huijbrecht gooide de knuppel in het hoenderhok door op te merken dat, gezien de vele tussentijdse aanvragen om leer middelen, er van 'n goede plan ning op de scholen z.i. geen sprake kan zijn. Voorts meende hij dat, wan neer de raad eenmaal een be sluit heeft genomen, en de be treffende school komt niet met nieuwe en sterkere argumenten, hetgeen volgens hem niet het geval was, er -geen aanleiding bestond om niet in beroep te gaan. De heer Huijbrecht spoor de alle raadsleden aan zich tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. te verzetten. Het tegenbetoog wan de heer Berbers (wethouder voor onderwijsza ken) die dacht dat het beroep bij de Kroon geen „haalbare kaart" was, noemde de heer Huijbrecht nóg zwakker dan de verdediging van G. S. Wethouder De Vos zette uit een dat het hier ging om de uit breiding van het schoolplein en het plaatsen van banken bij de school aan de Leeuwenlaan en dat hiervoor geen beroep kon worden gedaan op artikel 72 van de onderwijswet. Alleen de heer Ramondt zei er geen behoefte aan te hebben het advies van de heer Huij brecht te steunen. Toen het op stemming aan kwam bleek dat de heren Ra- mondt en de wethouders Ber bers en Nieuwdorp het B. en W.-voorstel steunden en alle an dere raadsleden, op de heer D. Ollebek na, tegen het B. en W.- voorstel waren. De hoofdschotel vormde 'het voorstel tot het treffen van voor zieningen ten behoeve van het kleuteronderwijs enhet basis onderwijs, waax-mee zoals de heer Hol het college nog even voorrekende, 2.348.256,is ge moeid. Besloten werd tot het stichten van een zevenklassige school aan het Edv. Grieghof en hier- Een van de wapens der Russen bij het re-SowJetiseren van Tsje cho-Slowakije ls het feit dat Tsje chen Tsjechen zijn en Slowaken Slowaken. Twee volken die In me nig opzicht naast elkaar kunnen staan wat In het verleden vaak gebeurde en wat ook In de toe komst nog vaak zal gebeuren maar toch twee volken. De grote kracht van de hervor mingsbeweging waarvoor presi dent Novotny heeft moeten wijken, was dat Tsjechen en Slowaken in eendracht streefden naar oprui ming van de strakke terreurdicta- tuur van toen. Dat de Slowaak Dubcék naar voren kwam als de menselijke leider, was min of meer toevallig. Het had voor hetzelfde geld ook Smrkovsky de Tsjech kunnen zijn, zoals het in menig opzicht sinsdien ook is geworden. Voor de Tsjechen was de omme keer van januari vorig jaar er in de eerste plaats een om het com munisme te „humaniseren", de slogan die Dubcek vooral uitdroeg. Voor de Slowaken gold hetzelfde maar hun tweede overweging is steeds geweest, dat dit humanere communisme de enige manier was om een ouder doel te bereiken: een grotere autonomie van het eigen land. Dat ideaal heeft men in Bratislawa altijd gehad, ook toen het nog Presburg heette of moest heten. Hitier heeft er enige tijd colla borateurs mee gekweekt door de Slowaken een zekere schiin van zelfbestuur te gunnen. Uiteraard duurde het niet lang, eer men be sefte dat dit maar schijn was en het verzet bloeide fel op in Bo- hemen en Moravië. Waarin Novotny's opvolgers ook gefaald mogen hebben, ze heb ben bereikt dat Tsjecho-Slowakije nu inderdaad een federatie is ge worden met 'n aparte Tsjechische en Slowaakse regering, elk met een eigen parlement en een zekere mate van autonomie. Van Slowaaks standpunt bezien al een grote vooruitgang. Het be tekent dat de Tsjechen, voor wie reëel niets veranderde, en de Slo waken voor wie dit wel het geval was, nu iets anders aankiiken te gen de methode van verzet tegen de gedwongen terugkeer binnen 'n gareel als Moskou graag aanlegt. Ongetwijfeld is in beide lands delen het verlangen gelijk aan wezig om zonder inmenging uit Moskou te leven. De Slowaken zijn echter wat voorzichtiger dan de Tsjechen, al was het alleen maar om te voorkomen dat hun pas ver worven autonomie in gevaar komt. Vandaar dat wel Tsjechi- door W. GELDOF 17) „Kijk dan eens hier, vader!" Met open mond keek Jefferson toe. Toen fluisterde hij schor. „John! Hoe kom jij daaraan?" Met bevende vingers voelde hij aan het stofgoud. „Waar heb jij dit gevonden? Toch op ons eigen land?" John knikte. „En óf. En bekijk dit ook maar eens!" Hij haalde de korreltjes, die hij los in een zak had geborgen, tevoor schijn. „Het heeft me wei een hele middag gekost om dit beetje te verzamelen, maar als u zegt dat het werkelijk goud is" Hef* was die avond volslagen duister, toen vader en zoon thuis kwamen. John had zijn vader in vertrouwen genomen, maar evens afgesproken, dat verder niemand, zelfs moeder of Alice niet hiervan af mocht weten. Ais ze het niet wisten, kon niemand het hun afpersen en hier in het westen kon van alles gebeuren. Onder de grote petroleumlamp in de kamer zaten de twee vrou wen zwijgend kleren te herstel len, toen de twee mannen bin nenkwamen. Maar de impulsieve Alice kon niet blijven zwijgen. „Vader!" begon ze hakkelend. „Ik heb er nog met moeder over gesproken, maar wij kunnen het niet goed vinden, dat John weg gaat! Dat is veel te gevaarlijk en wij zouden geen rustig ogenblik meer hebben. We willen veel lie ver een paar jaar armoede lijden, dan dèt." Ze barstte in snikken uit. Jefferson gaf een stille wenk aan zijn oudste zoon. Die stelde haar op taktische wijze gerust. „Huil maar niet, Alice! Ik heb met vader afgesproken, dat het niet door zou gaan, als moeder of jij er op tegen was. Maar aan vaard dan ook de keerzijde van de medaille. Als er geen extra geld binnenkomt, gaan we inder daad een paar moeiijke jaren tegemoet. We zullen heel lang met ónze oude kleren moeten doen, omdat er geen geld zal zijn om nieuwe te kopen. Het zal er op neerkomen, dat we een poosje zó krap zullen zitten, dat we met fatsoen nergens naar toe kunnen. Heb je je al ingedacht, wat dat betekent, nu we in deze om geving vrienden hebben ge maakt?" Alice schudde haar krullen resoluut opzij. „Er mag komen wat komt, wel vaart verkregen door levensge vaar van één onzer kan ik niet aannemen. En zo denkt u er toch ook over, nietwaar mama?" De moeder legde haar verstelwerk in haar schoot. Er blonken tranen in haar ogen, maar haar stem klonk vast. „Natuurlijk, kind! En... én ik wil jullie er dit nog bij zeggen: toen ik jullie vader trouwde, heb ik beloofd bij hem te blijven in voor- en tegenspoed. Dat be tekent óók: voor jullie te zorgen als het heel moeilijk wordt." Ze slikte een paar maai. Nu nam John het woord. Graag had hij gelachen, dat al die zor gen misschien niet eens nodig waren. Maar hij dacht aan wat met vader was afgesproken en hij zei: „Dus nu ophouden met die tra nen, ik blijf! En laten we één ding goed bedenken: het kan moeilijk worden, maar toch nooit meer zo moeilijk als die maanden onderweg naar hier!" „Zo is het!" antwoordde Jeffer son. „We hebben voedsel van ons zelf en brandstof voor de winter. Als het deze zomer beter mag groeien dan de vorige, zullen we ook veevoeder genoeg krijgen. Als jullie er dus genoegen mee nemen er een poos niet al te def tig uit te zien, zal het op de duur best lukken!" „Daar zal ik zeker mijn best voor doen!" zei John met vuur. „O, en wij soms niet?" viel Alice in. Zij lachte weer. „Ik ben toch blij, kinderen, dat wij dit eens- even -hebben uitge praat," zei moeder, toen ze even later hun slaapplaatsen opzoch ten. „We weten nu.waar we aan toe zijn. En dat we op elkaar rekenen kunnen!" Zij vermoedde nog niets van de komende din gen. Onder het voorwendsel dat zijn hulp niet kon worden gemist bij de schaapskooi, bracht Jefferson de komende dagen nu regelmatig door bij zijn zoon. Vroeger had zelfs Alice hem wel eens een dag vervangen als 't mooi weer was. Nu was daar geen sprake van. Het meisje had nu handen vol werk. Zij moest haar moeder in huis helpen, de tuin bijhouden, de varkens en de kippen voeren en honderd andere kleinigheden meer. Gelukkig was de tweeling voorlopig alle dagen thuis en de nu tienjarige kinderen konden af en toe ook iets overnemen, al was het maar 't doen van boodschap pen. Jefferson deed niet veel anders dan voor uitkijk spelen op de top van een heuvel. Dat had tweeër lei doel. In de eerste plaats kon hij de schapen in het oog houden en in de tweede plaats kon hij John waarschuwen als er een in dringer aankwam. Dat was meestal Tony Miller, die weer eens een praatje, kwam maken, misschien in de hoop, dat niet John maar Alice bij de kudde zou zijn, maar ook deze onschuldige jongeman moest op 'n veilige af stand worden gehouden. Wordt vervolgd. sche leiders na de zelfverbranding van Jan Palach en bij diens begra fenis tekenen van deelneming stuurden naar zijn moeder, maar niet de Slowaakse. Het is een verschil in tempera ment: de Tsjechen die actief wil len proberen de Russische wals te gen te houden, de Slowaken die geduld willen oefenen tot de kans ontstaat een stap naar voren te doen. Een tweeledigheid die de Russen bij hun druk op de Tsje- choslowaakse federatie bekwaam en geraffineerd uitbuiten. van vier lokalen beschikbaar te stellen t.b.v. de 2e christelijke school, thans gehuisvest in het gebouw van „Het Zeldenrust College" Mozarthof 17; aan de N.V. Betonbouw „Du- ra" te Heerlen opdracht te ver lenen voor de bouw van een 2- klassige kleuterschool aan de Dokweg (die in augustus klaar moet zijn) uit te voeren onder architectuur van de architecten combinatie Jobse en Tuinhof te Vlissingen; het bouwen van vier scholen in seriebouw en als tijdelijke voorziening te besluiten over te gaan tot aankoop van 3 verrijd bare lokalen bij de N.V. Salon- en Wagenbouw te Montfoórt. De gehele bouw kan in één bouwstroom worden verwezen lijkt vóór eind 1970. De heren Hol en Huijbrecht zeiden het te betreuren dat er nog geen nieuwe onderwijsnota kon worden overgelegd waaruit de planning voor een lange toe komst duidelijk kon worden af gelezen. Later zei de heer Ber bers, wethouder voor onderwijs zaken, dat dit nog niet mogelijk was, gezien het vele werk dat hieraan is verbonden. De heer Van Breda Vriesman vroeg zich af, waarom er geen openbare aanbesteding had plaats gehad. Hij meende dat er in Zeeuws-Vlaanderen wel aan nemers zijn die deze scholen ook konden bouwen. De heer Berbers antwoordde hierop dat gezien de urgentie dit niet mogelijk was, want dat anders de scholen (met name de kleuterschool aan de Dokweg die dringend nodig is) niet op tijd kunnen klaar zijn. Wat de financiën betreft deel de de wethouder van financiën mede dat men „rond" was voor wat betreft de kleuterschool aan de Dokweg en dat hij goede hoop had dat ook voor de an dere scholen de gelden spoedig bijeen zullen zijn. De Britse regering zal geen nieuwe initiatieven ontwikkelen voor de toelating van Engeland tot de E.E.G. Dit heeft de minis ter van buitenlandse zaken, Ste wart, woensdag te Londen ver klaard, toen hij naar Luxemburg vertrok voor de conferentie van de ministerraad van de West- europese unie. Wel moest z.i. de samenwerking met de zes E.E.G.- landen op allerlei gebied worden versterkt, zoals op het terrein van het buitenlandse beleid en de technologie. De Poolse vuilnisman Stanis- law Modzelewski, bekend als „de vampier van Galkowek" is woensdag door een provinciale rechtbank in Lodz ter dood ver oordeeld wegens lustmoord op zeven vrouwen en poging tot moord op zes andere vrouwen. Modzelewski, die zijn misda den over een periode van vijf tien jaar pleegde, werd in 1967 in Warschau gearresteerd nadat hij een 87-jarige vrouw had ge wurgd. Hij heeft bekend en is, volgens de psychiaters, niet on toerekenbaar. Modzelewski's verdedigers hebben gezegd beroep te zullen aantekenen. Bij een inbraak in een radio- en t.v.-zaak aan de Hogeweg in Bus- sum hebben de daders een hoe veelheid radio- en t.v.-toestellen, grammofoon e.d. tot een totale waarde van 20.000 gulden buitge maakt. De inbraak werd vakkun dig uitgevoerd. De inbrekers wis ten uit de voordeur de gehele ruit in één stuk wég te nemen. Daar door kwamen zij binnen en konden zij de omvangrijke toestellen naar buiten dragen. De 'Bussumse recherche heeft de zaak in onderzoek. Als gevolg van een staking van 1200 man onderhoudspersoneel zijn woensdag de meeste indus trieën in Ierland tot stilstand ge komen. De stakers loodgiet- ters en elektriciens willen ho gere lonen. Werkgevers ramen de schade als gevolg van de staking op enkele miljoenen guldens per dag. Woensdagmorgen hebben 300-.' mensen een betoging gehouden in Nabloes, dat in het door Is raël bezette deel van Jordanië ligt. Uit de menigte werd met stenen gegooid naar patrouil lerende Israëlische soldaten. De politie sloeg de betogers uiteen met de wapenstok. Er zijn ver scheidene arrestaties verricht. De betoging werd gehouden uit protest tegen het optreder. van Israëlische militairen die drie dagen geleden een middel bare meisjesschool zouden zijn binnengedrongen en meisjes zouden hebben geslagen, die luidkeels van hun bewondering voor president Nasser van Egyp te blijk gaven. Tijdens de 24-uursstaking in Italië hebben zich woensdag pro testmarsen van arbeiders en stu denten, incidenten op vakbonds bijeenkomsten en botsingen met de politie voorgedaan. De vakbonden hadden een al gemene staking afgekondigd om dat de onderhandelingen met de regering over verhoging van de oudedagsvoorzieningen op niets waren uitgelopen. Jeugdige aanhangers van uiterst linkse stromingen ver stoorden in Milaan een bijeen komst van stakers toen hun het woord geweigerd werd. Nadat zij van de bijeenkomst waren verjaagd maakten de ongeveer tweeduizend jongelui een pro testmars door de stad. Als gevolg van de staking lag woensdag het werk in de haven van Venetië stil. In nagenoeg alle steden waren de winkels gesloten. Ook in de fabrieken werd niet gewerkt. In een groot aantal plaatsen wer den marsen gehouden waarvan de deelnemers „weg met de hon- ^rpensioenen" riepen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2