Vandaag begint W.E.U.-conferentie over politieke samenwerking Stakingsgolf in Suriname breidt zich uit VER. STATEN AKKOORD MET FRANS VOORSTEL BETREFFENDE NET MIDDEN-OOSTEN Nixon wil bekrachtiging verdrag tegen verspreiding kernwapens Frans verzet verwacht tegen Italiaanse voorstellen V.S. en Z.-Vietnam beschuldigd van chemische oorlogsvoering Twee Amerikaanse helikopters verongelukt acht doden üerechtelijke act!: tegen „Deutsche Nationalzeitung" Percentage stakers was gisteren gestegen tot 97 procent. Columbiaans vliegtuig naar Cuba gedwongen HET WEER DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 25e Jaargang - No. 5916 SaEazar uit het ziekenhuis Impasse Weinig resultaten Brits inltiatef Klachten van Israël en Egypte bij de Verenigde Naties Studenten- gevechten in Californië Ernstige gevolgen De posterijen Bereid tot overleg „Waarschuwing" Weerberlcht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftankMtag KJ tóoanemeBfe TERNEUZEN MredaurftoofBredatftsir: T. 9. vsm de BtaSe Redactie- en Admlnistratle-adrer Smktaral Telefoon: 01150—3073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sands te Temeuzen Advertentieprijs per mm T8 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (Reen handels- advertenties) 5 reRels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 3 uur. De Amerikaanse regering heeft woensdag verklaard in beginsel akkoord te gaan met het Franse voorstel voor overleg tussen de vertegenwoordigers bij de veilig heidsraad van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland over een vreedzame re geling van de crisis in het mid den-oosten. De Franse regering is woensdag van het Amerikaanse besluit op de hoogte gesteld. Het gesprek moet volgens de Amerikaanse regering pas worden gevoerd na zorgvuldige voorberei ding tijdens tweezijdige besprekin gen tussen de vier vertegenwoor digers. De Amerikanen beschou wen het overleg uitdrukkelijk als een begeleiding van de pogingen die de speciale afgezant van de V. N. voor 't midden-oosten, Gun nar Jarring, in het werk stelt om tot vrede in het gebied te komen. In de nota, die woensdagmiddag door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, aan de Franse ambassadeur werd overhandigd, zegt de Ameri kaanse regering dat de V. S. in beginsel akkoord gaan met het overleg, tijdens welk moet wor den gesproken over „middelen en wegen ter ondersteuning van de vredespogingen van ambassadeur Jarring. De V. S. stellen daarom voor onmiddellijk tweezijdige be sprekingen in New York te openen om vruchtbaar en constructief overleg in de veiligheidsraad ter voltooiing van de missie-Jarrlng voor te bereiden. In diplomatieke kringen In de Amerikaanse hoofdstad wordt ver wacht dat de voorbereidende bila terale gesprekken tussen de V. N.- vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden binnen enkele dagen In New York zullen begin nen. Dr. Salazar, de vorige premier van Portugal, heeft woensdag het ziekenhuis in Lissabon verlaten waar hij sinds 7 september van het vorige jaar werd verpleegd. De nu 79-jarige patiënt werd toen opgenomen voor het verwij deren van een bloedklonter in de hersenen, die was ontstaan bij een val in zijn buitenverblijf te Estoril. Kort na de geslaagde operatie kreeg hij een zware her senbloeding die hem aan de rand van de dood bracht. Toen duide lijk was geworden, dat hij niet meer volledig zou kunnen her stellen, werd hij als eerste-mi- nister vervangen door dr. Cae- tano. De Amerikaanse president, Ri chard Nixon, heeft woensdag een beroep op de senaat gedaan het verdrag tegen de verdere versprei ding van kernwapens met spoed in behandeling te nemen en goed te keuren. Nixon zei te geloven dat zijn regering hiermee gebaat zal zijn bij het streven naar onderhan delingen met de Sowjet-Unie. In zijn boodschap aan de senaat zei de president, dat hij er altijd een voorstander van is geweest verdere verspreiding van kern wapens tegen te gaan, ofschoon hij zich onmiddellijk na de invasie in Tsjecho-Slowakije tegen goed keuring heeft verzet. „Mijn ver zoek op dit moment verandert niets aan mijn veroordeling /an de Russische actie. Na het overleg in de nationale veiligheidsraad ben ik tot de overtuiging gekomen dat spoedige ratificering van het ver drag het nationale belang dient. Ik geloof dat goedkeuring op dit mo ment bevorderlijk is voor de poli tiek van deze regering, die meer op onderhandelingen met de Sow jet-Unie is gericht dan op con frontatie met dat land", aldus Nixon. De republikeinse fractieleider in de senaat, Everett Dirksen, zei dat ratificering waarschijnlijk een week in beslag zal nemen. De ministerraad van de West- europese unie, waarin de zes lan den van de Europese gemeen schap en Groot-Brittannlë ver tegenwoordigd zijn, gaat vandaag in Luxemburg proberen de poli tieke samenwerking van de „zes" met de Britten in het kader van de W.E.U. te versterken. De ver wachtingen waren aan de voor avond van de conferentie niet hoog gespannen. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Nenni, heeft een voorstel uitgewerkt, dat een aanloop kan betekenen tot een gemeenschappelijke buitenland se politiek. Dit plan, dat op sterk Frans verzet kan rekenen, wil overleg tussen de zeven partners verplicht stellen, voor afgaand aan nationale beslissin gen op een aantal terreinen van de buitenlandse politiek. Op een vorige vergadering in oktober in Rome heeft de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Harmei, een dergelijke aanzet tot politieke samenwer king tussen de „zes" van de E.E.G. en Groot-Brittannië voor gesteld, in de hoop dat daarmee de impasse zou kunnen worden doorbroken waarin de Europese samenwerking is geraakt sedert het Franse veto tegen Britse toe treding tot de E.E.G. Als gevolg van Frans verzet is de discussie in Rome over dit plan-Harmel verlopen in een debat over de procedure voor de uitwerking ervan. De Italiaanse minister heeft sedertdien, op verzoek van de anderen uitgezonderd Frankrijk, en in overleg met Ihoge functio narissen uit de hoofdsteden van deze partners, een voorstel uit gewerkt op basis van het plan- Harmel. De Franse regering Is over deze voorbereiding op de hoog te gehouden en ook uitgenodigd geweest eraan deel te nemen, maar ze heeft alle medewerking geweigerd. Het Italiaanse voorstel zou ver plicht overleg willen voorschrij ven over beslissingen met be trekking tot de Europese inte gratie, de betrekkingen met de Verenigde Staten en die met de Sowjet-Unie en Oosteuropese landen, over buiten-Europese crises (midden-oosten, Biafra), de Europese veiligheid en defen sie. Dit overleg zou moeten plaatsvinden alvorens nationale beslissingen op deze terreinen worden getroffen. Minister Luns en zijn Belgische collega Harmei zullen dit voor stel in Luxemburg steunen en zich inspannen om tot concrete resultaten te komen. Minister Luns verklaarde dinsdag overi gens na Nederlands-Belgisch overleg in Den Haag, dat hij geen spectaculaire resultaten verwacht. Als de ministers als gevolg van Frans verzet opnieuw blijven steken, rijst de vraag of de an deren zich hierbij zullen neer leggen of dat zij mogelijkheden zullen overwegen om zonder Frankrijk de gewenste samen werking op gang te brengen. In dit verhand hebben de af gelopen dagen geruchten dero» de gedaan, volgens welke er Tl spectaculair Brits Initiatief tc verwachten zon zijn, als de OOtP ferenitie in Luxemburg weer ei niets uitloopt. De ministers zullen rich ove rigens vandaag ook met de nor male driemaandelijkse gedacht tenwisseling over actuele pro blemen (zoals de betrekking-eg tussen oost en west, het midden* oosten, de kwestie Biafra a.d,J moeten bezighouden. Voor vrij» dag staan economische probiet men en met name de economi sche ontwikkeling van de E.E,tJ en die van Groot-Brittannië o$ het program. NABLOES: Israëlische militai ren patrouilleren door de kasbah, het oude deel van de stad, tijdens het ingestelde uitgaansverbod, nadat studenten hadden gepro beerd betogingen te houden. De Arabische leiders in Nabloes heb ben tot een algemene staking be sloten uit protest tegen het ge drag van de Israëlische bezet tingsautoriteiten. Israël en Egypte hebben el kaar woensdag bij de V. N. be schuldigd van terreur. In een telegram van de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, aan secretaris generaal Oe Thant wordt gespro ken van „voortdurende barbaar se daden door de bezettingstroe pen, in het bijzonder tegen vrouwen en kinderen, in de strook van Gaza". De Egyptische minister ver zoekt Oe Thant bij de „bezet tingstroepen aan te dringen op beëindiging van alle agressieda den en daden van terreur die in strijd zijn met het hand vest van de Verenigde Naties De Israëlische vertegenwoor diging bij de Verenigde Naties beschuldigt de Egyptische rege ring ervan „terreurorganisaties aan te moedigen die Arabische burgers niet ontzien waardoor deze bij hun acties kunnen wor den getroffen". Herinnerd wordt aan een aan slag met een handgranaat op 'n Israëlisch voertuig in Gaza deze week waardoor twee Arabische burgers om het leven kwamen ea tien werden gewond. Cambodja heeft woensdag in een brief aan de veiligheidsraad de Amerikaanse en de Zuidviet- namese strijdkrachten ervan be schuldigd dat zij giftige stoffen boven Cambodjaans grondgebied uitstrooien, die ernstige schade aan de gezondheid van de bevol king toebrengen en het gewas Ten zuiden van de grote Ameri kaanse basis Danang in Zuid-Vief- nam zijn dinsdag twee helikopters van de Amerikaanse marine in de lucht met elkaar in botsing ge komen. Alle acht inzittenden kwa men om het leven. Volgens Amerikaanse gegevens hebben de V.S. 1333 hefschroef- vliegtuigen verloren door niet- militaire oorzaken. Daarnaast wer den 999 van dergelijke toestellen neergeschoten. verwoesten. In haar brief maakt de Cambodjaanse regering voorts gewag van talloze grensinciden ten die zich vorige maand heb ben voorgedaan. Daarbij waren twee burgers gedood en acht ge wond. Zij doet op de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam een be roep een einde aan deze inciden ten te maken. Op het terrein van de univer siteit van Californië in Berkeley is het dinsdag tot hevige gevech ten gekomen tussen stakende studenten en de politie. Tien mensen werden gewond en 18 de monstranten werden gearres teerd. De gevechten begonnen, toen de politie 300 stakende stu denten van de hoofdingang wilde verwijderen. De studenten wier pen flessen en stenen naar de po litie, die daarop de knuppel ge bruikte. Ook kwam het tot ge vechten tussen groepen stakende en werkwillige studenten. Op de betrokken universiteit staan 28.000 studenten ingeschreven. De demonstranten probeerden inwilliging van rasseneisen van een minderheid af te dwingen, De federatie van hogere en middelbare ambtenaren heeft bekend gemaakt, dat gezien „de starre houding van de regering" de federatie genoodzaakt is een aantal scherpere maatregelen te treffen. Zo zal de keuring van slachtdieren en vlees door de veeartsen voor onbepaalde tijd worden opgeschort. Verder wer den alle dispensaties, die deze week werden verleend voor het verrichten van noodzakelijke diensten, ingetrokken. De stakers dienen zich op het stakingscentrum te melden. De dispensatieregeling voor de me dische specialisten blijft evenwel van kracht. De dispensatie aan stafleden van de bacoven-(bana- nen)-bedrijven van het ministe rie van landbouw, veeteelt en visserij is voor onbepaalde tiid opgeschort. Woensdag zijn de ambtenaren bij de belasting dienst voor 24 uur in staking ge gaan. Ook de bond van personeel bij de posterijen heeft adhesie be tuigd met de stakende leraren. Deze bond heeft een storting in de stakingskas toegezegd. Het iprsoneel van de eerste Suri- aams-Nederlandse levensverze- eringsmaatschappij heeft een bijdrage in deze kas gestort. Verder heeft het verplegend personeel bij de ziekenhuizen, poliklinieken etc. drie uren ge staakt. Het Westduitse hof voor grond wetzaken in Karlsruhe moet uit maken of de omstreden extreem rechtse „Deutsche Nationalzei tung" de vrijheid van menings uiting heeft misbruikt en daar mee haar verschijningsrecht heeft verbeurd. Het Westduitse kabinet heeft woensdag de minister van bin nenlandse zaken, Ernst Benda, gemachtigd een gerechtelijke actie in die zin te ondernemen tegen de uitgever van het blad, Gerhard Frey. Regeringswoordvoerder Gün- ter Diehl verklaarde dat de actie niet gericht is tegen een bepaal de editie maar tegen het „alge hele beeld" van de „Deutsche Nationalzeitung". Volgens Btehl is dit de eerste stap die ooit bij het hof voor grondwetzaken te gen een krant is ondernomen. De Israëlische ambassade to Bonn protesteerde in januari tegen een artikel in het blad, dat verscheen onder de kop „Misda- digersstaat Israël wil ons moraal leren". Het ministerie van bin nenlandse zaken veroordeelde het artikel maar wees erop, dat verbod van de krant door de overheid juridisch onmogelijk is. meerd „de eerste maal voor woensdag middernacht voor 24 uur als Waarschuwing om de eisen van de Velmek kracht hij te zetten". Het bestuur werd gemachtigd, indien er geen oplossing volgt, in samenwerking met andere bonden een algemene staking af te kondigen. Het personeel van de haven en loodsdiensten in Paramaribo heeft een stiptheidsactie voor onbepaalde tijd aangekondigd. In een communiqué zegt de bond van haven- en loodswezen, dat een staking van zijn leden zou kunnen resulteren „in ernstige en vérstrekkende gevolgen voor de gemeenschap". Om deze re denen zal nog niet tot verdere acties worden overgaan. De Fehoma (federatie van ho gere en middelbare ambtenaren) heeft woensdag meegedeeld, dat het percentage stakers was ge stegen tot 97,4 proeent. De werknemersorganisatie van de geologische mijnbouwkundige Naar aanleiding van een be kendmaking van de overheid met betrekking tot een mogelij ke oplossing van het conflict tus sen de regering en de Velmek (vereniging van leraren bij het kweekschool-, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs) over de terugplaatsing van de overgeplaatste leraar, zegt de vereniging dat zij een oplossing van het conflict zal toejuichen en dat zij op elk moment bereid zal zijn tot overleg, maar noch de Velmek, noch de federatie van hogere en middelbare amb tenaren zijn op de hoogte gesteld van de stappen, die de minister van binnenlandse zaken in ver band hiermee heeft genomen. Het bestuur van de algemene bond van overheidspersoneel in Suriname heeft telegrammen gestuurd aan het verbond van vakverenigingen op Curasao en de Nederlandse Antilliaanse ambtenarenfederatie, waarin wordt bericht, dat de A.B.O. op heden (6 februari) in staking gaat. In het communiqué wordt ge zegd dat een algemene staking van de A.B.O.-leden is geprocl* dienst en de bond dienst der do meinen en hogere geodesie in Suriname hebben meegedeeld, dat zij voor 24 uur in sitdown- staking gaat. Bij niet-inwilliging van de eisen van de federaties van lera ren en onderwijskrachten zal de bond van personeel, werkzaam bij de dienst der posterijen, nog 24 uur in staking gaan. Rekening houdend met de in ternationale en nationale ver plichtingen zal op verzoek van de directeur der posterijen be perkte dispensatié worden ver leend voor 't telegrafische posit- wisselverkeer, de bestelling van telegrammen in de, randdistric- ten en het in ontvangst nemen van de op de internationale luchthaven „Zanderij" aange voerde mail", aldus de bond. Een vliegtuig van de Colum- biaanse luchtvaartmaatschappij „Sam" met 43 passagiers en vier bemanningsleden is woensdag gedwongen van de route af te wijken en naar Cuba te vliegen. De gezagvoerder van het toestel, dat op weg was van Barranquilla naar Medellin, meldde 25 minu ten na de start dat men hem dwong naar Sangiata de Cuba te gaan. MEER WIND Met zwakke tot matige wind werd woensdag zachte lucht van de Britse eilanden via de Noord zee naar onze omgeving getrans porteerd. Hierin steeg in een groot deel van ons land de tempe ratuur tot omstreeks 6 h 7 graden. Alleen in het zuidoosten, waar de zachte lucht nog niet was door gedrongen, kwamen de middag- temperaturen niet hoger dan 3 graden. Boven zuid-Duitsland evenals inde meeste Oost-Europese landen bleven de maximumtemoe- raturen onder het vriespunt. Bo ven de Britse eilanden liep het kwik op tot 8 graden, terwijl om het Middellandse Zeegebied de temperaturen tussen de 9 en 13 graden waren. In het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen be vond zich woensdagavond een diepe depressie. Het fronten- medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. MEER WIND Veel bewolking met in de loop van de dag plaatselijk regen. Matige tot krachtige aan de kust mogelijkk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. systeem hiervan lag over Ierland en Schotland. Het trekt verder in oostelijke richting. Hierdoor neemt vandaag de wind in ons land toe, terwijl er plaatselijk wat regen kan vallen, met middagtempera- turen tussen de 5 en 7 graden. DONDERDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.12 4.33 Temeuzen 4.448 5.09 Hansweert 5.22 5.43 Walsoorden 5.31 5.52 VRIJDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.44 5.04 Temeuzen 5.20 5.40 Hansweert 5.54 6.14 Walsoorden 6.03 6.23 ZON MAAN op onder op onder febr. 6 8.12 17.37 22.27 9.37 7 8.11 17.39 23.48 9.47 8 8.09 17.41 9.59 9 8.07 17.43 1.13 10.14 10 8.05 17.43 2.41 10.35 11 «.03 17.47 4.10 11.07 ■f

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1