Gewapende roofoverval op hulppostkantoor te Eindhoven Nederland stelt 1,5 miljoen ter beschikking van Ethiopië V.S. bommenwerpers lieten 750 ton bommen vallen Gemaskerde mannen Daders spoorloos Grote staking in Italië Minister Luns werd aangezien voor een lijfwacht HET WEER Liao Ho Shu naar Amerika Daders met f27.000 op brommer verdwenen WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 25e Jaargang - No 5915 Doodvonnissen in Wlt-Rusland STAKIN&SGOLF IN SURINAME Internationale Rode Kruis bezorgd over midden-oosten Amerikaan met ruilhart overleden Honderdduizend mensen dakloos door vulkaan uitbarsting Israëlische Vliegtuigen vielen Petra aan <Joodse invloed Nederlands dok en stamboekvee Enorm bed Weerbericht Biafra meldt bombardementen Hoogwater Zon- en Maanstanden Dlreetettr-HooMredaeïear: P. 1. Se SanS» Redactie- en Administratie-adres? Smidewei Telefoon: 0115ft—207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster .N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimam pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10, Iedere regel mêéi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adreé Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tol 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot m 2 uur Dinsdagavond tegen zes uur heeft een gewapende roofoverval plaatsgehad op het postkantoortje Tongelresestraat te Eindhoven. De daders hebben 27.000 uit de kas meegenomen. Er was in het kan toortje vrij veel geld aanwezig in verband met het uitbetalen van invallditeitsuitkeringen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De beide mannen hebben zich waarschijnlijk in laten sluiten. Het postkantoor is een normaal woon huis, dat voor een gedeelte als postkantoor dienst doet. De overvallers hebben zich waarschijnlijk in een gangkast ver borgen tot het kantoor om zes uur gesloten werd. Alle deuren waren op slot op het moment dat het echtpaar overvallen werd. De be heerster was bezig met het tellen van de gelden, terwijl haar man postzakken vulde die hij via de telefooncel van het bureau naar de publieksruimte overbracht. Terwijl beiden achter het loket het werk verrichtten, klonk plot seling het bevel „afblijven". In de publieksruimte stonden twee zwart gemaskerde mannen. Een van hen droeg een cape, waar onder de loop van een geweer uit stak. Toen de heer Spiering via de openstaande deuren van de tele fooncel op de gemaskerde mannen af wilde lopen, viel meteen een schot. De kogel verbrijzelde het loketvenster, ketste af en sloeg In een raamkozijn. De heer Spiering vluchtte met zijn vrouw naar achteren. Via de achterdeur kwamen zij bij een buurman, de heer Moonen. Zij deden verbijsterd hun verhaal en verzochten de politie te waar schuwen. Vijf minuten later bei de de kantoorhoudster de poiitie dat het geen ongeval, maar een gewapende roofoverval betrof. De politie verspreidde direct een telexbericht, uitvalswegen van de stad werden afgezet en grenspos ten op de hoogte gesteld. Om vijf voor half zeven verlie ten de overvallers ongemaskerd en met een pakje onder de arm het postkantoor. Zij verdwenen op een brommer, die zij voor het huis van de buurman hadden neergezet, via de Tongelresestraat in- de richting van het centrum. De daders maakten op het echt paar een jeugdige indruk. Italië staat vandaag voor een algemene staking, die voor de duur van 24 uur het gehele eco nomische leven in het land dreigt te verlammen. Verwacht wordt, dat omstreeks 18 miljoen werk nemers aan de staking zullen deelnemen. De drie grote Italiaanse vak bonden hebben tot de staking op geroepen, nadat onderhandelin gen met de regering over een •verhoging van de pensioenen maandagavond waren mislukt. -'I:'::, i';-" ROTTERDAM: De sleepboot „In- dusbank" heeft dinsdagmorgen de Deense kustvaarder „Tobitra- der" behouden in Hoek van Hol land binnengesleept. De uit 7 koppen bestaande bemanning verliet het scheepje zondagnacht tijdens een ziedende storm op de Noordzee. Drie voormalige collaborateurs met de nazi's in Wit-Rusland zijn door een rechtbank in Gommel ter dood veroordeeld en zeven andere veroordeeld tot zeven a vijftien jaar gevangenisstraf, zo meldt de „Prawda", De veroordeelden hadden o.a. deelgenomen aan strafexpedities van de nazi's en aan terechtstel lingen van Russische burgers. FONDI, ItaliëArbeiders in de citrus-bouw blokkeren de spoor weg RomeNapels om hun eisen kracht bij te zetten. Zij vragen regeringsmaatregelen in verband met een lokale crisis in de land bouw. Op de achtergrond een trein, welke door de stakers is tegengehouden. Behalve leraren, onderwijzers, hogere en middelbare ambtenaren en landbouwkundigen heeft dins dag ook het bankpersoneel voor 24 uur het werk neergelegd. Het verplegend personeel in de zieken huizen heeft twee uren gestaakt. Zij zullen vandaag drie uren sta ken en donderdag vier uur. De bond van belastingambtenaren zal voor 24 uur het werk neerleggen. De volgende week zullen zij ten minste twee maal 24 uur staken. Ondertussen gaat de douane door met een stiptheidsactie. Ieder pakje en kistje moet worden open gemaakt, terwijl de afhalers zich uitvoerig moeten legimiteren. Ook zijn in verband met de staking van de typografenvereniging twee dagbaden niet verschenen De voorzitter van het Interna tionale Rode-Krulscomité heeft in een brief aan de Israëlische auto riteiten zijn „grote bezorgdheid" uitgesproken over de verwoesting in de afgelopen maanden van vele huizen in de door Israël bezette gebieden. Het Rode Kruis acht deze ver woesting in strijd met de art. 33 en 53 van de vierde Geneefsa con ventie. Het Rode Kruis in Genève Het voorts weten dat zijn vertegen woordigers in het midden-oosten de leiders van de Palestijnse ver zetsorganisaties duidelijk te ken nen hebben gegeven, dat men ook bij verzetsdaden de humanitaire principes in acht moet nemen en de burgerbevolking moet ontzien. De 56-iarige Amerikaan Sid ney Seidenberg, die op 25 no vember van het vorige jaar een ruilhart kreeg, is maandag in een ziekenhuis in Baltimore overle den. Fen uitbarsting van de vulkaan de Jdja op het Indonesische eiland Flores heeft vorige week ongeveer 100 000 mensen dakloos gemaakt, zo is dinsdag In Djakarta bekend gemaakt. Twee vrouwen zHn om het le ven gekomen toen vier Israëlische vliegtuigen maandag een aanval deden op het gebied van Petra op 250 km ten zuiden van Am man, zo heeft een Jordaanse mi litaire woordvoerder dinsdag in Amman meegedeeld. Minister Luns Is ais eerste van het Nederlandse gezelschap op Schiphol teruggekeerd van het of ficiële bezoek aan Ethiopië, waar hij in het begin abusievelijk werd aangezien voor een lijfwacht van koningin Juliana. De minister zei dat hij met kei zer Haile Selassie o.a. over het midden-oosten had gesproken. Het was hem opgevallen, dat Ethiopië zoals trouwens de meeste Afri kaanse staten allerminst anti-Is- raël is, hoewel het land Egypte moet ontzien, aangezien het in sterke mate afhankelijk is van het Suezkanaal en dit zo snel moge lijk weer open wil zien. „Het ziet er naar uit", aldus mi nister Luns, „dat men de vier mote mogendheden een kans wil geven een oplossing te vinden. De laatste berichten uit Egypte zijn niet ongunstig. Ook de reactie in Egypte tegen de excessen in Irak was hoopgevend". Dat Ethiopië een objectief oor deel over Israël heeft, vloeit vol gens de minister ten dele voort uit de vele hedendaagse gebruiken, die nog uit de Joodse godsdienst stammen. Ook qua ras is er een Joodse invloed in het land. Keizer Haile Selassie heeft dan ook het zijne bijgedragen tot de missie van Jarring in het midden-oosten. Het koninklijk bezoek noemde hij geslaagd. Juist op grote af standen hebben dit soort bezoeken Invloed. Het was frappant te zien hoe In de eindeloze vlakten van dit dun bevolkte land overal de me nigten waren uitgerust met Ne derlandse en Ethiopische vlagge tjes en spandoeken, waarop in belde talen de koningin een wel kom werd toegeroepen. „Van alle kanten Is de belangstelling voor Nederland opgewekt'aldus de mi nister. „De Ethiopische autoritei- ten zijn geïnteresseerd in nauwere Amerikaanse zware bommen werpers hebben tussen maandag avond en dinsdagmiddag bij aan vallen in Zuid-Vietnam in totaal 750 ton bommen laten vallen. De doelen lagen in het noordelijke deel op de hoogvlakte en in de omgeving van Saigon. Op de hoogvlakte ontdekten Zyjdyietnamese militairen veer 200 lijken In een kamp met bunkers, dat kennelijk bij een vorige bomaanval was verwoest. Voorts werd op nog geen 60 km van Saigon een belangrijke opslag plaats van wapens en munitie ge vonden. Bij gevechten in dit gebied liepen vijf Zuidvietnamese militai ren verwondingen op, terwijl de Amerikanen twee doden en drie SêffifiMen verlojeji, .ysa faun Ifeldfil PfiM 200 kleine raketten genstanders sneuvelden achttien man. De vletcong heeft zijn terroris tische activiteit sterk uitgebreid, aldus een Zuidvietnamese woord voerder. In januari zijn 507 bur gers gedood en 1.463 ontvoerd. In Cholon, de Chinese wijk van Saigon, is een wapenbergplaats van de vietcong gevonden met on- samenwerklng". Als directe uit vloeisels van het bezoek somde hij de volgende punten op: een Ethio pische marine-missie zal nog deze maand naar Nederland komen ter bespreking van nauwere samen werking en om een aantal kleinere schepen van ons te kopen; de mis sie zal misschien worden geleid door de kleinzoon van d'e keizer; voorts is er 'n basisovereenkomst gesloten voor technologische en economische samenwerking. Ethiopië hoopt een Nederlands dok te kopen en toont belangstel ling voor Fries stamboekvee. Ne derland heeft 1 Yt mllioen gulden ter beschikking gesteld voor een door Ethiopië zelf uit te kiezen project. De koningin heeft per soonlijk een half miljoen geschon ken voor een gezondheidsproject. Van de in de pers al vaak ge roemde nederzetting die de HVA in Ethiopië heeft (een uitgebreide suikerplantage), was de minister diep onder de indruk. Maar naast Nederlandse initiatieven noemde hij ook Italië, dat zich een warm plaatsje in het Ethiopische hart heeft weten te verwerven, al was Mussolini de gehate bezetter van het land. „Het is echter de grote verdienste van de keizer", aldus de minister Luns,, „dat hij onmiddel lijk een onderscheid heeft gemaakt tussen de fascisten en de Italia- Intussen heeft onze lange mi nister een persoonlijke herinne ring aan het bezoek overgehou den. Hij heeft in het „jubileum VEEL BEWOLKING Dinsdag was het in West- Europa vrij koud weer. In een groot deel ervan kwamen de tem peraturen niet boven de 6 gra den. In het oostelijk deel van Europa werden temperaturen van om het vriespunt gemeten, ter wijl het in Scandinavië en Rus land nog streng bleef vriezen. Een front dat de scheiding vormt met zachte lucht die zich boven de Britse eilanden bevindt, lag dinsdag boven de Noordzee, en zal vandaag ons land passeren. Hierdoor zal er in het algemeen veel bewolking zijn, maar het blijft overwegend droog weer. In een zwakke tot matige weste lijke wind zullen de middagtem- peraturen tot iets hogere waar den dan gisteren kunnen stijgen. Plaatselijk kan zich mist vormen. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatse lijk mist en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en in 't algemeen iets hogere temperatu res dan gisteren. palels" te Addis Abeba mogen slapen In het enorme bed, dat de meer dan 2 meter lange Italiaanse hertog van Aosta, die als onder koning over Ethiopië heerste, er heeft achter gelaten. Het bed kan zich trouwens op nog een ver maarde lange logeergast beroe men; generaal De Gaulle. Tot slot Biafra onder de loep nemend, verklaarde de minister dat geheel in overeenstemming met de mening van andere Afri kaanse landen ook Ethiopië ge kant Is tegen afscheiding van Biafra binnen Nigeria. „Men be schouwt iedere vorm van separa tisme in Afrikaanse landen als een gevaar voor het eigen land", zo zei hij. Soortgelijke opvattingen had hij horen verkondigen bij zijn recen te bezoeken aan Tunis, Libië en Senegal. In humanitair opzicht is men er overal over de wanhopige toestanden in Biafra uitenst be wogen, maar men acht het onjuist daar ook politieke consequenties aan te verbinden. De heer Liao Ho Su, die op 24 januari mededeelde zijn functie van tijdelijk zaakgelastigde van dej Chinese volksrepubliek hier tg lande niet langer te willen uitoefe nen en aan wie werd toegestaan voorlopig in Nederland te blijven, heeft ons land verlaten, zo heeft het ministerie van justitie mede gedeeld. Hij heeft verklaard zich naar da Verenigde Staten te willen be« geven, aldus de mededeling. Radio-Biafra heeft bekendge maakt, dat Nigeriaanse vliegtui gen zondag en maandag bombar dementen hebben uitgevoerd op Biafraanse plaatsen. 56 mensen verloren het leven. WOENSDAG 5 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.39 4.15 4.49 4.58 n.m. 4.00 4.36 5.10 5.19 DONDERDAG 6 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoord on v.m. 412 4.448 5.22 5.31 n.m. 4.33 5 09 5.43 5.52 ZON MAAN op onder op onder febr. 5 08.14 17.35 21.09 09.27 6 8.12 17.37 22.27 9.37 7 8.11 17.39 23.48 9.47 8 8.09 17.41 9.59 9 8.07 17.43 1.13 10.14 10 8.05 17.45 2.41 10.35 11 8.03 17.47 4.10 11.07

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1