PROVINCIAAL NIEUWS spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard Kring Hulst van de Z L M vierde het 125-jarig bestaan in Kloosterzande Sabotagepoging aan spoorlijn Brest—Quimper UW sparen... verstandig en handig ER WORDEN OP GROTE SCHAAL PRIJSVERHOGINGEN DOORGEVOERD Prijzenbeschikkissg horecabedrijven en autorijscholen Terneuzen Axel Hoek Hulst Nieuwvliet Sluis Zaamslag Autorijscholen Ds. Paisley wil zich kandidaat stellen bij verkiezingen 'Maandag 3/dinsdag 4 februari 1969 DE VRIJE ZEEUW PaginaT] Brand in ZV.T.M.-bus Zondagmiddag om ongeveer half twee bemerkte de chauffeur van een Z.V.T.M.-bus C. W. een mankement aan de gasstang van de brandstofpomp. Hij trachtte onmiddellijk de motor te stop pen, maar daarin slaagde hij niet. Door het groot aantal toe ren die de motor maakte begon nen olie en rubber nabij de kop pelingplaat te branden. Een lid van de vrijwillige brandweer, die uit zijn woning een en ander zag gebeuren, alarmeerde de brandweer, die de brand met schuimpoeder bluste. In de bus was geen schade. Uitbreiding hobbyhuis-De Bree De talrijke klanten van het hobbyhuis De Bree aan de Ver lengde van Steenbergenlaan zul len tijdens het afgelopen week einde hebben opgemerkt, dat deze zaak een belangrijke en voor hen nuttige uitbreiding heeft ondergaan. Zoals dit reeds het geval was, is het voorste ge deelte van de winkel voor de zelfbediening. Een enorm assor timent artikelen voor de zelfdoe ner ligt daar overzichtelijk in rekken opgeslagen, zodat men direkt kan vinden wat men no dig heeft. De bovenverdieping is thans ingericht voor degenen die alle soorten bouwpakketten wensen. Wanneer men de prachtig afge werkte kasten, commodes, tafels e.d. bekijkt, is het niet van „vak werk" te onderscheiden en de amateur kan nu ook zulke resul taten bereiken, zelfs met weinig moeite. Achter de zelfbedieningsruim te vindt men rekken met een groot aantal houtprofielen en op bepaalde maat gezaagd, zodat de klant onmiddellijk kan nemen hetgeen hij nodig heeft. Als men aan de achterzijde van de win kel het pand verlaat, ligt aan de overkant (in de Bastionstraat) een pand met een flinke ruimte, waarin 'n aantal moderne hout bewerkingsmachines staat, waar hout, formica enz. op maat wor den gezaagd. De gehele opzet van deze vernieuwing is er op gericht de klant snel te helpen Bepaalde houtbewerkingen, die vroeger met de hand dienden te worden uitgevoerd, gebeuren nu beter en sneller machinaal. Een groot aantal bloemstuk ken, geschenken en schriftelijke gelukwensen bewezen dat hob byhuis De Bree in de loop van zijn thans zevenjarig bestaan 'n uitgebreide klanten- en kennis senkring heeft opgebouwd. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde in de afgelopen week voor het kandidaatsexamen natuurkundig ingenieur de heer P. J. Jansen te Terneuzen. Ledenvergadering Nederlandse chr. vrouwenbond De afdaling Terneuzen-Cen- trum van de Nederl. chr. vrou wenbond kwam één dezer dagen in vergadering bijeen in het ge bouw „De Schakel". De belangstelling der leden was meer dan bevredigend. De presidente, mevr. De Jongede Vos, ging voor in gebed, waarna schriftlezing volgde en een medi tatie over „vol goede moed in 1969". Na het lezen van de notulen en enkele mededelingen volgde de pauze. Vervolgens hield de heer J. C. Verhoef uit Hoek een inlei ding over: „Jehova's getuigen", waarna een vlotte bespreking de avond besloot. Vergadering afdeling van de Z-L.M. Op dinsdag 11 februari wordt om 14 uur in „De Halle" te Axel een algemene vergadering ge houden van de afdeling Axel der Z.L.M. De agenda vermeldt om. de volgende punten van behande- ling: verslag financiële commissie; rekening over 1968; vaststellen afdelingscontribu tie voor 1969; bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heren W. Dekker en M. Murre; benoeming afgevaardigden naar de algemene vergadering van de Z.L.M.; bespreken voorlopig rapport van de vraagpuntencommissie over de toekomst van de land- en tuinbouw; de heer J. Markusse, agrarisch sociaal voorlichter van de Z.L.M., spreekt vervolgens over het ondernemerschap in de land bouw, terwijl de heer J- Spijk, hoofdambtenaar boekhoud- bureau Z.L.M., zal spreken over de nieuwe omzetbelasting b.t.w. De vergadering wordt besloten met een koffiemaaltijd. Leerlingen landbouwhuishoudschool maakten poppen Op uitnodiging van het organi satiecomité van de huishoud beurs welke van 11 tot 20 april in de R.A.I. te Amsterdam wordt gehouden, hebben zestien leer lingen van de landbouwhuis houdschool een achttal poppen vervaardigd en gekleed in de Zaterdag heeft een spoorweg arbeider op het Bretonse traject BrestQuimper een stalen wig van 10 cm aangetroffen tussen twee spoorstaven. Dit is eerst van daag bekend geworden. De politie heeft de indruk, dat het de dader bekend was, dat pre sident De Gaulle tijdens zijn reis door Bretagne in het geval van slecht weer in plaats van met een auto op zaterdagmiddag met de trein zou hebben gereisd. De met het onderzoek belaste deskundigen zeggen,, dat de ge vonden stalen wig in geen geval een treinontsporing zou hebben veroorzaakt. Indien De Gaulle van de trein gebruik zou hebben ge maakt, zou deze sabotagepoging overigens eerder door een vooruit- rijdende controlewagen ontdekt zijn. DaVkan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,-, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremia van 20%. Dat is f 5,- per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,- maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximale spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren,Banken,Boerenleenbanken enRaiffeisen- bahken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/S^orming, Postbus 51, Den Haag. Axelse klederdracht. Deze leer lingen uit de assistentenklas deden dat onder leiding van de lerares mej. A. Laer. De inzending zal mededingen naar een van de 14 beschikbare prijzen. Als Axel in de prijzen valt, blijven de 22 cm grote pop jes eigendom van het comité. De directrice van de school, mej. E. ten Harkei, zei dat het wel een moeilijke opgave zou zijn om bij de winnaars te komen, daar ook vakscholen er aan deel nemen. Heel erg zou mej. Ten Har kei het niet vinden, daar zij voor de popjes in een vitrine in dv hal van de school al een plaats heeft bestemd. De popjes stellen vier paren voor, man en vrouw in de nor male dracht, een paar in trouw- kledij, een paar in rouwkledij en verder in meisjes- en jongens- kleding. Voor de kleding hebben de meisjes raad gevraagd aan be jaarde familieleden, die zelf deze dracht hebben gedragen en er alles van weten. Voor zover bekend is de Axelse school de enige in Zeeland die aan deze wedstrijd deelneemt. Raadsvergadering op 14 februari De gemeenteraad van Hoek komt op vrijdag 14 februari om 19.30 bijeen in openbare verga dering onder voorzitterschap van wethouder J. van der Peijl. In behandeling komen o.m. de vol gende agendapunten: voorstel tot het aangaan van 'n rekening-courant overeenkomst met de coöp. boerenleenbank; vaststelling 4e wijziging van de bouwverordening; verkopen van 'n perceel bouw grond aan de heer A. Cornelis; idem aan de heer P. Nieuwe- link; aankopen van 'n perceel grond van de heer L. Verburg; voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 van de Lager-Onderwijswet aan de ver eniging voor chr. onderwijs „Knol" inzake verbouw school; idem aan de vereniging tot stichting en instandhouding van een chr. school in de Dr. Leen- houtsstraat te Hoek inzake uit breiding school; beschikbaar stellen van een krediet voor aanpassing lees onderwijs aan de openbare school; voorstel om de heer J. Faas, onderwijzer aan de openbare school, in vaste dienst te benoe men; bezoldigingsverordening 1969; begrotingswijzigingen; aanbieding begroting 1969; behandeling belastingrecla mes. Een instructiebad? Het college van b. en w. in Hulst zal in de gemeenteraads vergadering vrijdag a.s. de raad toestemming vragen om de hei- demij opdracht te geven een ont werp te maken voor de bouw van een overdekt instructiebad, dat waarschijnlijk zal worden aangelegd bij de sporthal aan de Sportlaan. Enkele jaren geleden besloot het gemeentebestuur om een 50 meter zwembassin te bouwen, omdat de bestaande zwemgele- genheid te klein bleek. Verder dan een besluit is het nooit ge komen. Hoewel b. en w. de overtuiging hebben, dat uitbreiding van de huidige accommodatiè mogelijk moet blijven, hebben ze onder zocht, of de aanleg van een over dekt instructiebad wenselijk en verantwoord is. Het college kwam tot de con clusie, dat een dergelijk zwem- bal zal voldoen aan de vraag naar permanente zwemgelegen- heid zowel tijdens de zomer-, als de wintermaanden. Op die ma nier zou gedurende een lange periode klassikaal zwemonder- richt kunnen worden gegeven. De financiële consequenties worden geregeld door wijziging van de begroting voor 1969. Gemeente koopt en verkoopt grond Donderdagavond komt de ge meenteraad van Nieuwvliet in openbare vergadering bijeen. Het college van B. en W. stelt voor over te gaan tot de aankoop van 725 m2 grond van de hervormde kerk voor de prijs van 2 per m2. Aan de heer L. C. Ras zal een per ceel bouwgrond worden verkocht voor 27,50 per m2. J aarvergadering Z.L.M.-afdeling De afdeling Sluis van de Z.L.M. hield de jaarvergadering in hotel restaurant „Balmoral". Voorzit ter J. Ie Clereq gaf een uitgebreid overzicht van de gebeurtenissen op agrarisch gebied in 1968. De lustrumleden F. Quaak en J. de Bruijne werden herkozen. Uit het jaarverslag van de heer F. Quaak bleek dat er een batig slot van ruim 207 was. Geslaagd Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het eer ste gedeelte van het doctoraat examen geneeskunde de heer T. Musson uit Wijchen, vroeger te Sluis woonachtig. Z.L.M.-vergadermg De afdeling Zaamslag van de Z.L.M. houdt een algemene ledenvergadering op vrijdag 14 februari a.s. om 14 uur in „Het Wapen van Zeeland". De heer mr. E. Wage uit Goes, algemeen secretaris van de Z.L.M., zal spreken over landbouwpolitiek van nabij en verre. - AGENDA - MAANDAG 3 FEBRUARI TerneuzenLuxor-theater. 8 uur: „Wacht tot 't donker is". Café „La Belle Vue", 8 u.: Kaarting v.v. „Terneuzen". DINSDAG 4 FEBRUARI TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Wacht tot 't donker is". WOENSDAG 5 FEBRUARI TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Wie is bang voor Virgi nia Woolf?" In de staatscourant van 3 febr. 1969 heeft de minister van eco nomische zaken twep prijzenbe- schikkingen afgekondigd, te we ten voor de horeca-sector en voor de autorijscholen. Deze maatregel is genomen, zo deelt het ministerie mede, om dat op grote schaal prijsverho gingen zijn doorgevoerd, welke in strijd zijn met de regels van het prijsbeleid. Bij met het be drijfschap horeca gevoerd over leg is komen vast te staan, dat een correctie van dit onjuiste prijsgedrag op korte termijn slechts kan worden bereikt door het vaststellen van een prijs maatregel. Volgens de afgekondigde be schikking is het de horeca-on- dernemers verboden hogere prij zen in rekening te brengen dan de prijzen, inclusief bedienitigs- geld (afgerond op hele centen). weD-e ze on 1 oktober 1968 voor dranken, sniizen en maaltiiden in rekening brachten, vermeer derd met viif procent voor zover de prijs één gulden of minder bedroeg, zes procent voor zover de prijs hoger dan één gulden was maar de twee gulden niet te boven ging en zeven procent voor zover de prijs meer dan twee gulden bedroeg. De prijzen voor logies zonder ontbiit mogen worden verhoogd met één pro cent, terwijl voor logies met ont bijt twee procent, voor demi- oension drie procent en voor vol pension vier procent meer in re kening mag worden gebracht. Afrondingen ziin toegestaan en wel op het naastbij gelegen veel voud van vijf cent bij prijzen tot en met twee gulden, op tien cent bij prijzen van meer dan twee gulden tot en met vijf gul den, op 25 cent bij prijzen van meer dan vijf gulden tot en met twintig gulden en op vijftig eent bij prijzen van meer dan twin tig gulden. In de bovengenoemde percen tages is mede rekening gehou den met de sinds 1 oktober 1968 opgetreden externe kostenstij gingen. Indien op 1 oktober '68 b.v. voor afgehaalde of bezorg de spijzen of maaltijden geen bedieningsgeld in rekening werd gebracht, is dit ook thans niet toegestaan. In deze beschikking is bepaald dat de tarieven van autorijscho len niet mogen uitgaan boven het peil van 1 oktober 1968, ver meerderd met veertig cent per uur en vervolgens vermeerderd met vijf procent wegens kosten stijgingen en de invloed van de b.t.w. Wanneer bijv. de lesprijs 10 bedroeg, dan is nu de toe laatbare verhoging één gulden. De ministers hebben deze prijs maatregel moeten nemen omdat hun gebleken was. dat veel auto rijscholen sinds het begin van het jaar tarieven in rekening brengen, die aanzienlijk uitgaan boven het geoorloofde niveau. Er kwamen prijsverhogingen van 2 en zelfs 3 per uur voor. HONGARIJE: Negen personen werden gedood en 59 gewond (van wie 28 ernstig) bij een treinbotsing in het station van Herend. Een sneltrein vloog hier in volle vaart op een lokaaltrein. De leider van de protestantse extremisten in Noord-Ierland, ds. Ian Paisley, heeft bekend ge maakt, dat hij zich bij de volgen de verkiezingen kandidaat zal stellen tegenover premier Terence O'Neil. Dit zal hij doen in het district Banside dat bij de vorige verkiezingen O'Neil af vaardigde. Paisley is vorige week maan dag in eerste aanleg tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het organiseren van een verboden manifestatie. Hij werd voorlopig op vrije voe ten gesteld in afwachting van 'n behandeling in hoger beroep. Intussen acht men het in Bel fast mogelijk dat premier O'Neil op zeer korte termijn verkiezin gen zal uitschrijven om te probe ren een steviger positie te krij gen tegenover de oppositie bin nen en buiten het parlement. De kring Hulst van de ZLM herdacht in Kloosterzande het 125-jarig bestaan. Hert was de eerste regionale landbouworgani satie in Zeeland en misschien wel in Nederland. Het college van b. en w. van Hontenisse ont ving het bestuur van de jubi lerende kring en een groot aan tal leden in het gemeentehuis. Waarnemend burgemeester P. J. Everaert herinnerde er in zijn welkomstwoord aan dat de op richtingsvergadering van de kring op 2 februari 1844 in Kloos terzande werd gehouden. Hij zei dat de landbouw in Zeeland veel aan de ZLM heeft te danken. De contacten met de overheid zijn altijd van prettige aard geweest. De heer Everaert complimen teerde het kringbestuur met dit jubileum en wenste het een goe de toekomst. De kringvoorzitter, de heer J. Het gemeentebestuur had steeds een open oog voor de belangen van de landbouw. O.a. sprak de heer Scheele zijn waardering uit over de aanleg van de haven van Walsoorden, die een centrum functie inneemt. KEERPUNT In hotel Van Leuven werd de buitengewone ledenvergadering gehouden. Voorzitter Scheele wees in zijn openingsrede op de grote inzet van de voormannen van het eerste uur, die met be perkte middelen, maar met en thousiasme de boerenstand op hoger plan hebben gebracht. Hij herinnerde aan de moeilijke pe riode voor de landbouw tijdens de eerste wereldoorlog. De heer Scheele betreurde het dat het jubileum van de kring Hulst samenviel met een on gunstige tijd voor de land- en W. Scheele, antwoordde dat Hon-tuinbouw. „Wij voelen aan veel tenisse altijd een belangrijke dingen dat wij bij een keerpunt landbouwgemeente is geweest.zijn aangeland, een keerpunt, dat om heroriëntatie vraagt. Wij kunnen niet ontkennen dat er onrust en onbehagen heerst on der de boeren. De verwarring is groot, vooral ook in de E.E.G. De last van de zware investerin gen begint zich te doen gevoe len". Daarna heeft mr. J. F. G. Schlingemann, economisch advi seur van het K.N.L.C., oud-secre taris der ZLM en lid van de tweede kamer, een herdenkings rede uitgesproken. UTRECHT: De groep democra tische appèl in de Partij van de Arbeid heeft zaterdag in Utrecht vergaderd over de invloed van Nieuw Links in de partij en het partijbestuur. Na afloop van de vergadering werd een perscon ferentie gegeven door o.a. v.l.n.r. H. Pors jr., prof. Heertje, A. van Loon, J. P. Mazure en B. van der Laan.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3