HET GOUD BLINKT OVEREENSTEMMING OVER NIEUWE B0UW-C.A.0. Lonen worden tweemaal verhoogd: 6,5 en 5,5 procent Ongeregeldheden in Gaza Nixon wil misdaad in Washington bestrijden OPTIEK Israëlische vliegtuigen bombarderen Jordaanse stellingen Koningin Juliana rustte uit HET BESTAND TIJDENS HET VIETNAMESE NIEUWJAAR: Aantal bomaanslagen in Saigon neemt toe BOSCH Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Geen investeringsloon Studentengevecht in Japan Moeilijkheden op booreiland voor Britse oostkust E«»vp*«sche pers: „Dertis: vrouwen vermoord" SNELLE REACTIE VOORKOMT ONGELUK VRAAG UW LEVERANCIER DE GEZELLIGE SPAARFOLDER Generaal gewond De meest bewonderde vrouwen in de V.S. Maandag 3/dtosdag 4 februari 1969 Delegaties van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben zaterdagmid dag overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o., die op I maart a.s. moet ingaan en een looptijd heeft van 22 maanden (tot 1 jan. 1071). Met ingang van 1 maart zullen de lonen globaal met 6(4 pet wor den verhoogd en met ingang van 1 januari 1970 met 5% pet, aange vuld met een verhoging van de uurlonen op 1 juli 1970 met drie cent. Met ingang van 1 januari 1970 wordt de arbeidstijd verkort tot 42(4 uur per week. Per 1 juli 1970 zal de pensioen premie van zes procent worden verhoogd tot zeven procent ter verbetering van de pensioenaan spraken en het verstrekken van een uitkering ineens bij pensione ring of overlijden vóór de pen sioengerechtigde leeftijd. Het aantal verlofdagen wordt met één dag uitgebreid. De extra dag is bestemd voor het aaneen gesloten winterveriof. De huidige vergoedingen voor dienstkleding, rijwiel, gereedschap en het ge bruik van eigen auto zijn aange- oast in verband met de gestegen kosten. Bij overlijden van de werk nemers wordt aan nabestaanden een uitkering ineens van zeven- honderdviiftig gulden verstrekt. Oo korte tesmijn zal het bereik te akkoord ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de wetgevende organen van de betrokken werk gevers en werknemersorganisaties. Het investeringsloon. dat al jarenlang od het verlanglijstje van de werknemersorganisaties staat, vond ODnieuw geen genade in de ogen van de werkgeversdelegatie. De werknemersbonden achten dit investeringsloon van grote impor tantie in verband met de financie ring van de woningbouw. De werknemersorganisaties hadden een loonsverhoging van tweemaal zes procent gevraagd en een tweejarige c.a.o. De werkgevers wensten een con- tractsduur van 22 maanden. De huidige bouw-c.a.o. waarbij rond 200.000 werknemers zijn betrok ken, loopt eind februari af. Ver wacht wordt dat het onderhande lingsresultaat evenals in het ver leden bepalend zal zijn voor de vernieuwing van de c.a.o.'s van de tien nevenbedrijven waarbij onge veer 100.000 werknemers zijn be trokken. In de stad Gaza hebben zon dag verscheidene Arabische schoolmeisjes verwondingen op gelopen, toen Israëlische veilig heidstroepen een einde maakten aan een betoging. De middelbare scholieren liepen met vlaggen en spandoeken door de straten, waarbij ze passerende auto's en voorbijgangers met stenen be kogelden. Een Israëlische vrou welijke militair en een burger werden gewond en verscheidene auto's liepen schade op. Toen de betogers probeerden met be hulp van takken en stenen bar ricades op te richten, kwamen Israëlische militairen in actie. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder hebben 93 Arabische scholieren verwondin gen opgelopen. Aan de demon stratie namen ongeveer 3000 meisjes van 14 tot 16 jaar deel. Aanleiding was de veroordeling van drie meisjes, die zondag door een Israëlische krijgsraad tot gevangenisstraffen van twee tot drie jaar werden veroordeeld omdat zij deel zouden hebben uitgemaakt van een Arabische verzetsorganisatie. Van de gewonde scholieren moesten er veertig in een zie kenhuis worden opgenomen. Drie van hen hadden gebroken lede maten. De Israëlische autoriteiten maakten later bekend, dat alle scholen in Gaza twee dagen dicht zullen blijven. President Nixon heeft het Amerikaanse congres een uitge breid program aanbevolen ter bestrijding van de misdaad in Washington. Dit behelst een spoe dig herstel van de wijken waar tien maanden geleden na de moord op dominee Martin Luther King een oproer grote schade aanrichtte, uitbreiding van het aantal rechters en officieren van justitie en uitbreiding van de po litiemacht met duizend man. De president zei dat hij het congres dat het oppertoezicht heeft over Wasliingtons gemeentezaken, la ter nog meer aanbevelingen zal doen, Nixon verklaarde, dat voor veel inwoners van Washington „de Bij een gevecht tussen elkaar bestrijdende groepen studenten zijn zondag te Koriyama in noord-Japan 56 gewonden geval len. Rond 180 radicale studenten, die universitaire hervormingen en meer autonomie voor de stu denten eisen, hadden een univer- siteitgebouw bezet. Zij werden hieruit na een fel gevecht ver dreven door circa 600 gematigde studenten. Op het booreiland „Unifor 1" dat op ruim 30 mijl van Great Yarmouth voor <Je Britse oost kust ligt, zijn zondagmiddag moeilijkheden ontstaan. Er wer den enige kleine lekken gecon stateerd in de leiding waardoor sinds augustus van het vorige jaar aardgas naar het vasteland wordt gepompt. Aanvankelijk werd gemeld dat zich een ex- losie had voorgedaan. Daarop snelden ondanks bijzonder slech te weersomstandigheden hef- schroegvliegtuigen en schepen te hulp. Als voorzorgsmaatregel besloot men toch het niet direct nood zakelijke personeel te evacueren. Vijfenveertig mannen toerden met hefschroefvliegtuigen naar Great Yarmouth gebracht, ter wijl elf personeelsleden achter bleven om toezicht te houden op de aardgasbron. Voor alle zekerheid werden echter heli copters paraat gehouden om ook deze mannen van het eiland te halen, als dit nodig mocht zijn. De „Unifor 1" werkt voor de Shell. Een woordvoerder van de Shell liet later weten, dat met het oog op de abnormale gasdruk beslo ten was ook de achtergebleven personeelsleden van het eiland te halen toestand ondraaglijk was gewor den". Het aantal misdrijven met geweld was de laatste acht jaar bijna verdrievoudigd. Enkele da gen geleden nog „meldden de plaatselijke kranten dat het aan tal gewapende overvallen alleen het afgelopen jaar al meer dan verdubbeld was", zei hij. De pre sident waarschuwde dat het door hem ingediende program geen toverformule was, die op slag een einde zou maken aan de misdaad maar het was tenminste een be gin. door W. GELDOF 15. Ze weren nu bij hui» ge komen. John sprong van het paard af en ook de kinderen lieten er zich van af glijden. Zij holden met een het huis binnen om het grote nieuws te vertellen. Toen John 't paard had verzorgd en zich had gewassen, zette hij zich ook aan tafel voor de avondmaaltijd. Daar bleek iedereen onder de indiruk te zijn van het nieuws, dat de kinderen brachten. John keek verbaasd en lachte, toen zelfs de schrandere Alice het bleek te ge loven. „Maar meisje, dat is toch maar gekheid van die meester! Kom, hoe heb ik het nu met je... of jullie houden me voor de gek!" Maar vader keek ernstig. „Dit is géén gekheid, John! Een goldrush heeft wel meer zulke volksverhui zingen tengevolge. In Louisiana had je nooit zoiets, maar tien jaar geleden is er in het noorden van Wyoming al eens eerder zoiets ge weest. Daar schreven de klanten maandenlang over! Enkelen wer den schatrijk, velen verdienden er iets aan. maar de meerderheid werd er door geruïneerd". „Een goldrush?" John keek ver baasd op van zijn bord. „Is er een goldrush gaande? Zeg Betty en BtUy, waarom hebben Jullie mij dat niet eerder verteld? Eerst nu begin ik iets van Jullie verhaal te begrijpen en... te geloven! Mooie jongens zijn jullie!" Moeder kwam sussend tussenbeide. „Kom nou, John. Die kinderen weten niet eens wat een goldrush is. Precies weet ik het zelf trouwens niet eens. Ik weet alleen, dat er plotseling op een bepaalde plaats veel goud wordt gevonden en dat dan de halve wereld er op uittrekt om óók wat te vinden". „Zo is het", bevestigde vader. „En het wonderlijke is, dat er nu op bijna dezelfde plaatsen goud is gevonden als tien jaar geleden. Toen is er nogal wat gevonden. En omdat je er bier maar een paar honderd mijl vanaf bent en de Ca nadese grens wel even gesloten zal worden om ongewenste typen weg te houden en vechtpartijen te voorkomen, zullen er zeker heel wat mensen uit Bremsdale en om geving naar toe trekken. -Wie het eerst komt, het eerst maalt, moet je rekenen en wie eenmaal een mijn of groeve in gebruik heeft, staat vast in zijn schoenen, ook al zou de halve wereld hem zijn eigendom betwisten". „Alleen vind ik het meer dan schandalig, dat een onderwijzer op het eerste gerucht zo maar zijn hele school in de steek laat!" zei Alice verontwaardigd. „Hét is maar een éénmansschooltje en in verre omtrek is gëen schoolmees ter te krijgen. Zoiets zou in het zuiden ondenkbaar zijn! Ze zouden hem door de politie terug laten halen! Die man heeft toch een kon- trakt!" „Wie zou hem dan terug moeten halen?" vroeg vader. „Wie? De sheriff natuurlijk, papa! Jack Bramble! Die kan zoiets toch maar niet goedvinden". „O papa!" viel Billy plots in de rede. „De jongens zeggen, dat de sheriff gisteren al weggegaan is! Hij gaat ook goud zoeken! Wij gaan toch ook?" „Asjeblieft!" zei vader hoofd schuddend. „Misschien begin je nu er iets van te begrijpen, wat een goldrush betekent, Alice! En al lijkt het je dwaas: ik geef je de verzekering, dat ik, als ik niet mank was en goed kon graven, ook ging!" „Maar man! Tussen zulk volk!" „Papa! Dat meent u niet!" Jefferson had zich versproken en bemerkte het te laat. De ge dachte aan de zorgelijke toestand had hem verleid teveel te zeggen. Hij krabbelde terug. „Nu ja, ik heb toch een mank been, dat weten julie toch, dus ik ga zeer beslist niet, kinderen! En laten wij toch geen ruzie maken over wat wij zouden doen als de dingen anders waren dan ze nu zijn. John kan niet gemist worden, ik kan niet wegkomen, dus voor ons géén goudgraven?. En nu verder eten!" Het gesprek ging over koetjes en kalfjes, maar John had het voor gaande in zijn oor geknoopt. En na het eten stelde hij zijn vader voor, samen nog even naar de schapen te rijden, vóór het donker werd. „Dat is goed, John, als je mij ten minste even op het paard helpt!" John haalde de twee trouwe paar den, maar legde er geen zadel op. Ze zouden toch maar stapvoets rij den en de afstand was niet zo groot, En hij begreep, waarover zijn vader hem alleen wilde spre ken. „Kom pa! Zeg het nu maar!" „Je hebt het al begrepen, merk ik, John. Zonder omwegen: ik zou er niets op tegen hebben, als jij ook meeging. Begrijp me goed: ik dwing je niet. Je bent geheel vrij en ik zal het je niet kwalijk ne men, ais je niet durft. Misschien is er gevaar bij, hoewel, ais je in de buurt van Jack Bramble kon ko men... dan zou ik volkomen ge rust zijn". Ze waren nu bij de schaapskooi gekomen, waar het merendeel der kudde reeds in was. Zwijgend dre ven ze nog enkele dartele lamme ren naar-binnen en sloten toen de hekken Toen gingen ze op het rotsblok zitten, dat vlak vóór de ingang stond om gedrang tegen fe gaan. In het westen kleurde de zon de hemel rood en violet. (Wordt vervolgd.) Beloond voor jaren trouwe dienst! Beloon Üw ogen voor hun jarenlange trou we dienst. Verwen ze eens met orfspiegelde glazen, Terneuzen Noordstraat 18 TeL 01150—2337 Holst Korte Nieowstraat Telefoon 01140—2327 Twee Israëlische vliegtuigen heb ben vanmorgen (maandag) stellin gen in Jordanië gebombardeerd. De aanval volgde na een beschie ting van Israëlische troepen in de buurt van Neveh Oer in het Bei- san-dal ten zuiden van het meer van Tiberias. Dit beeft een Israëli sche militaire woordvoerder mee gedeeld. Volgens deze woordvoerder heb ben Israëlische troepen aan de Li banese grens vuur van Libanese ziide beantwoord nadat het Israëli sche dorp Zarid was beschoten. De Israëlische woordvoerder heeft voorts melding gemaakt, van een sabotaee-daad in de zone van Gaza. In de buurt van Rafah is een waterleiding opgeblazen. Een Jordaanse militaire woord voerder zei, dat de Israëliërs van nacht het vuur hadden geopend on Jordaanse stellingen in de streek van Al Adassiye in het Jordaandal. Het artillerieduel duurde ruim een uur. Aan Jordaanse zijde vielen geen slachtoffers. De Egyptische pers heeft van morgen met grote opmaak het Is raëlische optreden tegen een be toging van Arabische schoolmeis jes in Gaza bekendgemaakt. De koppen luidden o.a. „Tientallen jonge meisjes vallen onder de ko gels van de vijand" en „Met kre ten als Palestina en Nasser beant woordden de meisjes de Israëli sche kogels". Het officieuze blad „Al Achram" meldt, dat de unie van Palestilnse vrouwen een beroep heeft gedaan op alle vrouwen van de Arabische wereld op 6 februari naar mos keeën en kerken te gaan, om uiting te geven aan een saamhorig heidsgevoel met het Palestijnse verzet en „ter nagedachtenis aan de dertig door de Israëliërs ver moorde vrouwen". R'DAM: Overzicht van de afge laden zaal in de Caland-scholen- gemeenschap in Rotterdam, waar zaterdag een „hear-in" over en kele tientallen schoolproblemen werd gehouden. BAHARDAR: De leden van de koninklijke familie en hun kei zerlijke gastheer hebben een be zoek gebracht aan de imponeren de watervallen van Bahardar. waar de Blauwe Nijl zich met donderend geraas in een ravijn stort. Ook hier kwamen de ca mera's volop in aktie. Koningin Juliana is zondagmor gen naar een groot en uitgestrekt wildpark aan de Awasjrivier ten oosten van de hoofdstad Addis Abeba vertrokken. Daar kon zij na de inspanningen van de twee voorafgaande dagen uitrusten. Koningin Juliana keerde zater dag terug van een bezoek aan As mara in noord-Ethiopië. In deze stad, die een Italiaans karakter heeft, opende zii de Asmara-expo, een tentoonstelling die een beeld geeft van de economische en cul turele ontwikkeling in dit deel van Ethiopië. Prins Bemhard bezocht het hoofdkwartier van de Ethiopi sche luchtmacht. Hij zou zich later in het wildpark aan de Awasj bij koningin Juliana voegen. Woensdag keert het gezelschap naar Nederland terug. Een nog onbekende jongen ongeveer twaalf jaar oud heeft vanochtend (maandag) omstreeks kwart voor elf op het nippertje kunnen voorkomen dat hij onder de trein terecht kwam. Alleen zijn fiets werd vernield. De machinist van de sneltrein GroningenUtrecht passeerde op dat tijdstip een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Bilthoven. Hij zag, hoe een jon gen op een fiets zonder op de lichten te ietten, de baan opreed. Nadat de trein was gestopt, werd alleen de fiets gevonden. Het ver meende slachtoffer bleef onvind baar. Men vermoedt dat de jongen het gevaar op het laatste moment heeft gezien, en toen vliegensvlug van zijn fiets is gesprongen. De trein heeft na een kort oponthoud de reis voortgezet. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd xontaktlenzenspecialist Wel zei de president op 6 februari een persconferentie voor de bin nen- en buitenlandse pers te zul len houden. De Zuid Vietnamese generaal Ngoeyen Van Kiem, hoofd van president Thieu's staf, Is zaterdag bij een aanslag in het centrum van Saigon met viif andere militairen gewond geraakt. Twee mannen op een motor wierpen een kneedbom onder zijn auto en handgranaten naar de twee escortejeeps. De drie wagens vlogen na de explosies in brand. De inzittenden konden er tijdig uit worden ge haald. De daders ontkwamen. De toestand van de generaal is vól gens de artsen niet ernstig. Eer der oo de dag waren zes gewonden gevallen bij het ontploffen van een bom in een bureau van de burgerbescherming. De plotselinge toeneming van het aantal bomaan slagen in de Zuidvietnamese hoofd stad wordt door waarnemers in verband gebracht met de Parijs» vredesbesprekingen. Zuidvietna mese en Amerikaanse bevelheb bers hebben gewaarschuwd dat de vietcong dit middel te baat zou kunnen nemen om haar positie aan de conferentietafel te ver sterken. Bij een Gallup-onderzoek naar de vraag wie de vrouwen zijn die in Amerika het meest worden be wonderd staat Ethel Kennedy, de weduwe van senator Robert Ken nedy, bovenaan, gevolgd door haar schoonmoeder Rose Fitz gerald Kennedy. Ook haar schoonzuster Jacqueline, die vorig jaar hertrouwde met de Griekse reder Onassis, komt op de lijst voor. Zij bezet de zevende plaats, na achtereenvolgens me vrouw Mamie Eisenhower, me vrouw Lady Bird Johnson, me vrouw Loretta King, de weduwe van ds. Martin Luther King, en mevrouw Patricia Nixon, de echtgenote van de nieuwe presi dent. De enige buitenlandse qnder de eerste tien is koningin Eliza beth de Tweede van Engeland die op de negende plaats staat. Het resultaat van het onder zoek werd zondag door de New York Times gepubliceerd. President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft zaterdag in Ban Me Thoeot gezegd, dat ook Zuid-Vietnam voor de „tet"-vie- ring, het Vietnamese nieuwjaar, een bestand in acht zal nemen. De duur wilde hij nog niet zeggen. Zoals bekend heeft de vietcong aangekondigd van 15 tot 22 febru ari het vuren te zullen staken. De Zuidvietnamese president was in Ban Me Thoeot ter ge legenheid van de plechtige aan sluiting van een eerder afgeschei den stam bergbewoners bij de regering van Saigon. Hij zei de be standsperiode zo laat mogelijk be kend te zullen maken, opdat de communisten haar niet (voor mili taire doelen) kunnen uitbuiten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2