De Gaulle in Brest begroet met Marseillaise en Internationale Storm langs de Nederlandse kust Dr. Mansholt verdedigde zijn hervormingsplannen in Berlijn In Quimper heerste ijzige stilte Hoge waterstand van Vlissingen tot Delfzijl DEENSE KUSTVAARDER „TOBITRADER" IN NOOD Bemanning door Vlissingse sleepboot „Scaldis" gered PROBLEEM VAN DE „B0TERBER8" MOET V66R APRIL OPGELOST ZIJN HET WEER Maandag S/dinsdag 4 februari 1969 25e Jaargang No. 5914 DRAMA IN DENEMARKEN Arrestaties in verband met bankoverval te Leveroij Referendum Incident Terug In Parijs Duitsland niet in de Benelux De Cauile „flirt" met Moskou Verbetering lot landarbeiders De financiering Schip verlaten Indusbanlk sleept ..Tobitrader" binnen Cycloon treft Nieuw-Caledonië Weerbericht Zon- en Maanstanden Fraskwtag UJ abonnement: TERNEUZEh Mrectonr-HoofdredaeleuK P. J. Tan de Sanda Redactie- en Administratle-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent. OE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temetreen Advertentieprijs per mm IB et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kieine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mêêr 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.tn. 2 uur. Het Franse staatshoofd, gene raal De Gaulle, is zaterdag op de tweede dag van zijn bezoek aan Bretagne in Brest ontvangen met de Marseillaise en de internationa le. Groepen voor- en tegenstanders vu de Franse president uitten met leuzen hetzij hun vreugde of hun afkeer. Schermutselingen deden zich niet voor. De president onderging bij ziin aankomst in Quimper, de laatste stad die hij op zijn driedaags be zoek aan Bretagne aandeed, een grote vernedering. Terwijl hij in Rennes en Brest was uitgejouwd maar ook toegejuicht, wachtte hem in Quimper een ijzige stilte. Pas nadat het volkslied was ge speeld, klonken er onder de slechts drieduizend aanwezigen kreten „leve De Gaulle" op. De Tour de France zou meer mensen hebben getrokken, merkte iemand op. Toen de president per helikopter onderweg was naar dit landbouw centrum van 50.000 zielen, schoten vissers drie rode noodfakkels af. Overigens ondergaat De Gaulle alle betogingen onbewogen. Ter wijl in Brest pro- en anti-gaullisti sche leuzen klonken, reed hij wui vend langs de menigte. In een boerderij ten noorden van de Deense stad Ringköbing is vrij dag een gezin van zeven personen dood aangetroffen. Uit een voor lopig onderzoek leidt de politie af dat de boer zijn vrouw en vervol gens zijn vijf kinderen m de leef tijd van 7 tot 15 jaar heeft ge wurgd, en daarna met een vuur wapen een eind aan zijn eigen leven heeft gemaakt. Financiële moeilijkheden zouden aan dit drama ten grondslag liggen. De rijkspolitie van het district Roermond heeft zaterdag twee verdachten en zondag nog een aangehouden in verband met de overval op de boerenleenbank te Leveroij. Geen der verdachten heeft tot nu toe een bekentenis afgelegd. De verhoren zijn nog in volle gang en in afwachting van het resultaat daarvan kon de jus titie zondagavond nog geen nader nieuws in deze affaire verstrek ken. Een der aangehoudenen is een Duitser; de twee anderen zijn Nederlanders. Bij deze bankroof werd een geldbedrag van nog geen 1.000 buitgemaakt. De overvallers pleegden hun daad vrijdagavond ,1.1. om 18.00 uur. Zij waren daar bij gewapend met een jachtge weer en hadden een nylonkous ovei- het hoofd getrokken. Bij hun vlucht is een personenauto jsort nadien uit een bocht gevlo den. President De Gaulle heeft zon dag in een toespraak te Quimper bekendgemaakt dat er in het voor jaar in Frankrijk een referendum zal worden gehouden over de re gionale hervorming en de hervor ming-van de senaat. De Gaulle noemde geen datum voor de volksstemming. Vele waarnemers houden het echter op 23 maart. De Gaulle legde er in zijn toe spraak de nadruk op dat de voor genomen hervormingen in feite een vèr gaande reorganisatie van de overheidsinstanties betekenen. De modernisering en stroomlijning van het Franse maatschappelijke leven kon alleen tot stand komen, als de plaatselijke autoriteiten meer te zeggen krijgen bij de voor bereiding van maatregelen en wetsvoorstellen. De president die tijdens zijn rondreis door Bretagne bewijzen had gezien van het felle Bretonse nationalisme, hamerde er op, dat Bretagne een integrerend deel van Frankrijk is en een belangrijke taak heeft bij de verdere ontwik keling van Frankrijk. De Gaulle sprak zelfs enkele ogenblikken in het Bretons. Hij citeerde vier regels uit een ge dicht van zijn oom, een felle ne gentiende eeuwse Bretonse natio nalist die ook Charles de Gaulle heette. Men verwacht dat de Franse senaat, al sinds lang het doelwit van de gaullistische kritiek, bij de hervorming beroofd zal worden van zijn wetgevende bevoegdheden en een louter raadgevend orgaan zal worden. In zijn toespraak keerde De Gaulle zich verschillende maten tegen de Bretonse nationalisten, die de afgelopen drie jaar bomaan slagen hebben gepleegd om kracht bij te zetten aan hun campagne voor een grotere autonomie. Toen hij zijn rede had beëindigd, zei De Gaulle: „Op mijn reis heb ik men sen „bevrijd Bretagne" horen roe pen. Zij zijn vergeten dat dit al 25 jaar geleden door vele Fransen en in de eerste plaats door vele inwoners van Bretagne is ge beurd". Het viel op dat er maar weinig mensen uit de menigte meezongen, toen De Gaulle de Marseillaise in zette. Tijdens de toespraak zijn onge veer twintig mensen, merendeels jongeren, gearresteerd. Zij hadden getracht betogingen uit te lokken. Zondagmorgen is het nog tot een incident in Quimper gekomen. Toen De Gaulle de kathedraal in de stad binnenging om daar de mis bij te wonen, drong een 25- jarige man naar voren die schreeuwde: „Bretagne kolonie". Een rechercheur greep hem beet en sleurde hem mee. De Gaulle die vlak langs de betoger liep, deed of hij niets zag. middels is teruggekeerd, werd zondagmiddag vernomen, dat de volksraadpleging na Pasen zal plaats vinden hetzij op zondag 20 april, of waarschijnlijker nog op zondag 27 april. Als het referendum in maart zou plaats vinden, zou het parle ment tevoren in speciale zitting bijeen moeten worden geroepen. BREST: Beeld van het bezoek van president De Gaulle aan Bre tagne. Deze opname is van de tweede dag van het bezoek; ook hier werd de president weer luidkeels en door middel van spandoeken begroet door voor- en tegenstanders. Ernstige onge regeldheden deden zich evenwel niet voor. tegen. In Januari 1961 verklaarden 17 miljoen kiezers zich akkoord met de voorstellen van De Gaulle voor het verlenen van onafhanke lijkheid aan Algerië. Er waren toen bijna zes miljoen tegenstemmers. Het derde referendum in april 1962 ging over de akkoorden van Evian betreffende de verhouding tussen Frankriik en Algerië. Weer waren er 17 miljoen voorstemmers, terwijl ruim 1,8 miljoen kiezers Zondagavond was de water stand van de zee hoger dan nor maal. Bij Vlissingen was de stand op het hoogste peil 1,20 m boven hetgeen bij normale weersom standigheden (weinig of geen wind) mocht worden verwacht en bij Hoek van Holland was dit 1,50 meter. Om acht uur bereikte bij Den Helder het water zijn hoogste stand en dit was onge veer 1,75 meter boven normaal. Aangezien de gewone voorjaars- tegenstemden en een groot aa.ntal zitting van de volksvertegenwoor-zich onthield. In oktober 1962 diging op 2 april begint, zou de regering er voorkeur aan geven, de kiezers in de tweede helft van april naar de stembus te roepen. Het wordt het vijfde referendum dat de nu 78-jarige president uit schrijft. De eerste gaullistische volksraadpleging was in septem ber 1958 over de vestiging van de vijfde republiek. 17 miljoen kie zers stemden voor en vier miljoen spraken 13 miljoen kiezers zich uit voor het verkieze:"1 y.y de presi dent bij algemeen stemrecht. Toen waren er bijna acht miljoen tegen stemmers én zeven miljoen ont houdingen. Een aangekondigde raadpleging over hervormingen op sociaal en universitair gebied ging als gevolg van de ernstige onlusten in mei en juni van het vorige jaar niet door. Tegen half twaalf zondagavond is de In Vlissingen gestationeerde sleepboot „Scaldis" ondanks een hevige storm (windkracht tien) erin geslaagd de bemanning van zeven koppen van de Deense kust vaarder Tobitrader, die op de Noordzee, enige tientallen kilome ters ten noordwesten van Scheve- nlngen In nood verkeerde, te red den. Een eerdere poging de beman ning van boord te halen mislukte als gevolg van het noodweer. In het begin van de avond had de Tobitrader (300 brt) (thuis haven Kopenhagen) dringend om hulp gevraagd. De stuurinrichting was defect geraakt en het schip maakte water. De motor functio- In Parijs, waar De Gaylle lp. Als het niet mogelijk is een politieke gemeenschap van de „zes" tot stand te brengen, zou men dit zonder Frankrijk kunnen doen, maar met Engeland, mits de economische gemeenschap van de „zes" Frankrijk zou blijven reke nen tot haar leden. Dit is een theorie, die meer en meer opgang maakt, aldus de vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. Mansholt, In antwoord op een vraag, die hem door een Duitse journalist werd gesteld tijdens een zaterdag in Berlijn gehouden pers conferentie. Men had hem ook gevraagd of het niet onbillijk was, dat West- Dultsland in zekere zin de rol van bankier vervulde, die „de politiek van grandeur van generaal De Gauile financiert" en of het niet mogelijk was, een unie van Bene lux en West-Duitsiand te over wegen om het vraagstuk van een politieke gemeenschap verder naar een oplossing te helpen. Dr. Mansholt ent", oordde Iiieroo. dat geen enkel lid van de EEG zoveel voordeel van de gemeen schap heeft gehad als West- Duits! and en het was normaal dat ook de andere landen er profijt van hadden, ook Frankriik, in het bijzonder op landbouwgebied. „Wij hebben allen gemeenschap pelijke belangen en gemeenschap pelijke doelen. Dat deze moeten uitmonden in een politieke ge meenschap, lijdt geen enkele twij fel, maar persoonlijk meen ik dat West-Duitsiand niet voldoende druk heeft uitgeoefend in de EEG om dat te bereiken en evenmin om de gemeenschap uit te breiden met Engeland en de Scandinavi sche landen. Ik ben tegen een nolitieke unie die beperkt is tot. West-Duitsiand en de Benelux" Een andere journalist vestigde de aandacht van Mansholt op het feit, dat De Gauile liever „met Moskou flirt" dan bil te dragen tot de integratie in het Eroupa van de „zes". Hierop zei de vice-voor zitter van de Eurooese commissie: „Wij hebben een Europees parle ment dat een dwerg is, een minis terraad die een dwerg is, maar wil zullen onze taak voortzetten. De Gauile, die waarschijnlijk een van de grootste levende politieke stra tegen is, heeft een eigen politiek, die hij volgt en die hij ons laat voelen. Dat hii zich in de rug dekt door met Rusland te onderhande len, is zijn zaak". Dr. Mansholt heeft mi kracht zijn stem verheven tegen het kli maat, dat in West-Duitsiand wordt geschapen door de extreme afwii- zing van zijn agrarisch hervor mingsplan. Hii nam stelling tegen kreten als „liquidatie van ander half miljoen landarbeiders", ter wijl in werkelijkheid zijn plan niet slechts sanering beoogde van de anarchistische en anachronistische situatie bij de landbouw-exploitatie en organisatie, maar vooral ver betering van het lot van de land arbeiders. Ten aanzien van het verwijt dat ziin plan te duur zou ziin, zei dr. Mansholt, dat hij zich meer erger de aan het bedrag van de kosten die de gemeenschap moest dragen (18 miljard mark) en van de sub sidies aan onrendabele onderne mingen. Hij herinnerde aan de reusachtige overproduktie van boter en dus van melk en zei dat een landbouwbedrijf van minder dan 50 60 koeien niet rendabel is, terwijl thans zelfs bedrijven van 20 en veel minder koelen ge subsidieerd worden. De hervorming kon en zou wor den verwezenlijkt door gebruik making van de thans beschikbaar gestelde gelden. In het bezin zou dat duur ziin, maar geleidelijk zou den de kosten verminderen, zodat men in 1980 een gezonde situatie zou krijgen. Om het project te financieren ziet dr Mansholt twee wegen: de eerste bestaat uit sane ring van de relatie produktie markt. Dit zou door de gemeen schap voor 100 procent gefinan cierd moeten worden. De tweede betreft de structurele hervorming, die voor de helft door de gemeen schap en voor de helft door de betrokken landen zou moeten wor den gefinancierd. Hij herhaalde, dat het noodzake lijk was, dat zekere vraagstukken zoals de boterberg vóór I april worden opgelost. neerde niet meer, daar er water in de olietanks was gekomen. Het schip bevond zich toen ongeveer 25 mijl ten noordwesten van Sche- veningen. Verscheidene schepen, waaronder enige sleepboten, zet ten koers naar die Deense kust vaarder. Ook de Schevenmgse reddingboot voer uit. Er volgden enige uren van spanning, die ten top steeg, toen omstreeks tien uur de Deen neiging begon te ver tonen te kapseizen. Het schip meldde dat de situatie voor de be manning onhoudbaar werd en dat men het schip ging verlaten. De Scaldis heeft een poging ge waagd langszij van de kustvaarder te komen om de bemanning over te nemen maar de'hoge zee en de harde storm deden dit mislukken. De bemanning heeft daarop aan de lijzijde, dus van de wind af, met een reddingvlot het schip verlaten in de hoop, dat de wind het vlot naar de Scaldis zou toedrijven. Het vlot sloeg echter om en aile op varenden van de Deen kwamen in het water terecht. Met liinen en reddingboeien is de Scaldis er in geslaagd alle bemanningsleden te redden. Even vóór half twaalf waren alle opvarenden van de To bitrader aan boord van de Scaldis. De Scaldis bleef voorlopig in de omgeving van het Deense schip, om te kijken of nog assistentie koa worden verleend. De boot dreef nog steeds, maar maakte zware slagzij. Voorlopig bleven de geredden dus aan boord van de Scaldis, die met de geredden naar Great Yar mouth voer. De Indusbank, een sleepboot uit Hoek van Holland heeft omstreeks één uur vannacht de wacht bij het schip van de Scaldis overgenomen. De Deense kustvaarder Tobitra der (300 brt) die zondagavond 25 30 km noordwest van Sche- veningen tijdens een vliegende storm (windkracht 10) in moeiliik- heden geraakte is op sleep touw genomen door de sleep boot Indusbank van L. Smit en co, en werd tussen 10 uur en half elf tussen de pieren van Hoek van Holland verwacht. De Indusbank heeft de Belgische sleepboot Scal dis afgelost, die de zeven opva renden uit zee opviste en thans op weg is naar Great Yarmouth. De Indusbank heeft op een zie dende zee vele manoeuvres moe ten maken om een verbinding te maken met het dien liggende en half gekapseisde schip. Om kwart over drie vannacht gelukte het om het oog van een tros om een van de ankerbladen te kriigen. Enige uren moest de Indusbank met de sleep on zee doorbrengen, omdat de omstandigheden niet gunstig genoeg waren om Hoek van Hol land binnen te lopen. Om kwart voor tien vanmorgen berichtte L. Smit en co in Rotter dam dat de Indusbank met de Tobitrader omstreeks tien uur voor Hoek van Holland werd ver wacht. De Deense kustvaarder zal naar de werf Vlaardingen-Oost worden gesleept. De Indusbank was om 10.40 uur met de Tobitrader binnen de pieren. Men gaat nu de tros inkor ten en zien of deze goed om het ankerblad bevestigd zit. Indien dat het geval is za! de sleep ver moedelijk toch de Waterweg op varen naar de werf Vlaardangen- Een ongeveer even hoog peil was er later deze avond langs de kust van Friesland en Groningen. Op zichzelf was deze waterstand niet verontrustend, maar rijkswater staat vond het peil behoorlijk hoog en achtte het raadzaam de gebruikelijke voorzorgsmaatregel te nemen. Het afkondigen van beperkte dijkbewaking betekende, dat het dijkleger zich gereed moest hou den en langs de zeedijken moest patrouilleren. De stormvloed kering in de Hollandse IJssel is in de loop van de ochtend reeds naar beneden gegaan. In verband met de stormvloed is in het begin van de avond de bootdienst tussen Den Helder en Texel gestaakt. De rijkspolitie in samenwer king met de A.N.W.B. had de waarschuwing doen uitgaan, dat in het gehele land de weggebrui kers rekening moeten houden met gevaarlijke windstoten en sneeuwbuien, waardoor de we gen plaatselijk glad konden zijn. Nieuw-Caledonië, een eiland in het westelijke deel van de Stille Oceaan, is zondag door een cycloon getroffen, die de codenaam „Colleen" draagt. In Noumea, hoofdstad van Nieuw-Caledonië, werden daken van huizen gerukt en wegen door aardverschuivingen geblokkeerd. De stad zat zonder water en stroom. Tientallen gezinnen op het eiland zijn dakloos gewor den. De verbindingen tussen Noumea en het binnenland zijn verbroken. KOUDE NACHT Tijdens het weekeinde trok een depressie van Schotland naar zuid- Zweden en nam boven de Noord zee nog in diepte toe, als gevolg waarvan boven onze kusten zware noordwesterstormen stonden. Tussen deze depressie, welke nu weer in betekenis afneemt en een hogedrukgebied ten westen van Ierland stroomde met noordweste lijke winden koude, onstabiele van de Poolstreken afkomstige lucht over ons land. Daarbij kwamen regen-, hagel- en sneeuwbuien voor. In deze lucht daalde de tem- peratuur plaatselijk in het binnen, land tot even onder het vriespunt. Voor het weer het komende et maal is een nieuwe depressie van belang, welke zich ten noorden van IJsland bevindt en in ooste lijke richting verder trekt. Een bij behorend frontensysteem zal on3 land dinsdag in de loop van da dag bereiken. Dit frontensysteeml wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, als gevolg waarvan de wind verder in kracht zal afnemen en tijdens opklaringen in de komende nacht plaatselijk op lichte vorst gerekend moet wor den. Het weer houdt een wissel- vallig karakter. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond KOUDE NACHT Vooral in de nacht en ochtend op klaringen, maar in de kustgebie den nog enkele verspreide buien en overwegend lichte vorst. Dins dag later weer toenemende bewol king en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen. Hoogwater DINSDAG 4 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 03 06 03 42 04 16 04 25 n.m. 03.26 04 02 04.35 04.45 WOENSDAG 5 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.39 4.15 4.49 4.58 n.m. 4.00 4 35 5.10 5.19 ZON op onder febr. 5 6 1 08.14 8.12 8.11 17 35 17.37 17.39 MAAN op onder 21 09 09 27 22.27 9.37t 23.48 S^47j

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1