jongen o\ meióje 1 U kunt niet alles weten enu de mini-kouó VRAAG DAT MAAR AAN DE OOIEVAAR Zaterdag 1 februari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Iets nieuws Zes tegen vijf Slag in de lucht Het kwartje aan een draadje van de week VLAM IN DE PAN William Cotton Vele soorten Effect Vijfduizend vaders Het is maar een weet BIJ DE FOTO Minikousjes van slechts dertig centimeter lang zijn aan elk been lang genoeg, omdat zij zowel in de lengte als in de breedte een hoge elasticiteit bezitten. terwijl toch maar heel weinig vrou wen echt iets van kousen afweten. In de meeste gevallen wordt bij het kopen meer op kleur en prijs gelet dan op kwaliteit en pasvorm. Wie weet bijvoorbeeld dat een goede kous ongeveer 2500 rijen bevat en een slechte, dus meestal goedkope kous ongeveer 1900? Het aantal rijen bepaalt mee de sterkte, de dichtheid van de kous. Dernier duidt op de dikte van de draad. Dus hoe lager het derniercijfer hoe donner de draad. Gauge zegt iets van het aantal steken per centimeter. Hoe hoger het gaugecijfer, hoe meer steken dus en hoe sterker de kous. Sinds heel kort is er zéér opzien barend kousennieuws. De Hollandse kousenfabrieken Hin n.v. hebben in samenwerking met de Engelse kou- senfabriek Pretty Polly en de Ameri kaanse fabriek Hanes een procédé van een vólkomen nieuwe brei- finishtech- niek ontwikkeld, waardoor een kous van uitzonderlijke elasticiteit is ont staan. Het eindresultaat van het hele proces is een kous van ongeveer der tig centimeter lengte, het kleinste kousje ter wereld dus, een maatloze mini-nylon, die zó elastisch is dat hij werkelijk tot iedere lengte kan wor den uitgerekt. Geschikt voor elk been, of het nu lang, dik, dun of kort is. Een opmerkzame lezeres zal hier uit concluderen dat deze nieuwe kous Vertonen uw schaatsen roestvlekken, smeer ze in met petroleum, daar na de volgende dag inwrijven met zout en fijn zand. Zonodig nog eens herhalen. Uw schaar wordt veel scherper als u er schuurpapier mee knipt. Met een stuk glas kunt u hem ook slijpen. Rood en wit leer kunt u schoonhou den met een in tetra gedrenkt en goed uitgeknepen watje. Daarna weer glanzend maken met rode of witte was. Om uw pouffe gemakkelijker te kun nen verplaatsen bevestigt u aan beide kanten een grote gordijn ring. Leg uw horloge niet op het televisie toestel. Het wordt dan gemagne tiseerd en gaat onregelmatig lo- Hebt u een vetvlek gemaakt in een (geleend) boek, leg dan een stuk vloei- of grauw pakpapier op deze plaats en strijk er over met een hete-bout. Als uw wasgoed in een synthetisch sop blijft staan tot het sop weer koud is, trekt het-vuil weer in het goed! ders die een beroep hadden dat zo wel,door mannen als vrouwen pleegt te worden uitgeoefend: onderwijzers, maatschappelijk werkers, kunste naars. Bij" de vaders met uitzonderlijk man lijke beroepen bleek de verhouding tussen zonen en dochters zes tot vijf te zijn, dat wil zeggen dat er tegen elke honderd meisjes steeds hon derdtwintig jongens werden geboren. In de andere groep was het juist omgekeerd: uit de huwelijken van va ders met een werkkring die evengoed door vrouwen verricht kan worden, werden op iedere honderd meisjes slechts vijfentachtig jongens geboren. Verder vond juffrouw Bernstein, dat het vooral de vaders met een kaal hoofd volgens haar ook een bij zonder kenteken van „manlijkheid" zijn, die op veel zonen in hun nage slacht mogen rekenen. Over het „waarom" want dat wil iedereen toch altijd maar graag weten tast men voorlopig nog geheel in het duister. Er kan niet meer over ge zegd worden dan dat de cijfers het uitwijzen. Natuurlijk heeft men ook hierover al wel getracht een geleerde theorie op te stellen, maar dat is voorshands niet meer dan de bekende slag in de lucht. Zo is er op het punt van het toe komstig geslacht eindelijk wel iets ontdekt, dat de toets der wetenschap pelijke kritiek kan doorstaan. Tot nu toe was zulks niet het geval. Op dit gebied bloeide niet onze kennis, maar wel het bijgeloof. De bakerpraatjes op dit gebied hebben altijd een willig oor gevonden. Zo zijn er mensen die met een kwartje aan een draadje zeggen te kunnen voorspellen of er uit een kip- peëi een haan of een hen zal komen. Als het boven het ei bengelende geldstuk gaat draaien komt er een haan uit het ei; gaat het kwartje slin geren, dan wordt het een kip. Ver geet u het maar rustig. Voor het toekomstig geslacht van mens en dier Is door de eeuwen heen een uitzonderlijke belangstelling ge weest, maar tot nu toe was het wer kelijk niet mogelijk daarover ook maar iets steekhoudends te zeggen. Misschien zet Marianne Bernstein haar onderzoekingen nog verder voort, zodat wij over een poosje een beetje meer weten dan we thans doen. m De aanvoer van witlof is in deze weken ruim en de prijs is redelijk. Goedkoper zal het waarschijnlijk niet worden. Laten we deze fijne winter groente nog eens een keer extra op het menu zetten. Ze leent er zich uit stekend voor om op verschillende manieren verwerkt te worden, zoals b.v. in slaatjes doch ook gekookt in schoteltjes met b.v. een kaassausje en bedekt met een luchtige aardappel puree. Onder het weekmenu vindt u enkele voorbeelden. ZONDAG: vermicellisoep (van pou- let getrokken); Brussels lof met eieren en kaassaus, aardappel puree; yoghurtpudding met slag room. MAANDAG: vleesragoüt (van poulet), bietjes, aardappelen; gebraden appelen. BRUSSELS LOF MET BOTERSAUS Kook 1 kg schoongemaakte witlof gaar. Laat cfeze goed uitlekken en leg het op een voorverwarmde schotel. Garneer ze met gehalveerde, hardge kookte eieren. Dien ze op met ge smolten roomboter en geraspte noot muskaat. BRUSSELS LOF-SALADE Snijd 500 gram schoongemaakt lof in heel smalle reepjes. Voeg er 1 kleine gekookte biet en 1 zgre appei, beide zeer klein gesneden, aan toe. Vermeng alles met een paar lepels sour cream en wat citroensap naar smaak. Garneer de sla met gehakte peterselie. DINSDAG: stoofschotel spruitjes met kaas; peertjes met vanillevla. WOENSDAG: gehakt, kool, aardap pelen; karnemelksepap met stroop. DONDERDAG: prei met runderlap en gebakken aardappelen; rijst met krenten. VRIJDAG: gebakken schol, aardappe len, botersaus, sla; fruit. ZATERDAG: dikke groentesoep met geraspte kaas en stokbrood; kwark of hangop met appel. BRUSSELS LOF MET HARDE EIEREN Kook 1 kg schoongemaakte witlof in hele stronkjes gaar. Hak 4 hard gekookte eieren en strooi deze over de witlof. Maak van boter, bloem, melk en geraspte oude kaas een mooie gladde saus. Schenk deze over de witlof en bedek alles met een mooie luchtige puree. Plaats de scho tel in een voorverwarmde oven, tot deze een mooi bruin korstje heeft ge kregen. Mocht het u in de keuken, bij het bereiden van een gezellige maaltijd overkomen dat de vlam in de pan slaat, raak dan nooit in paniek. Een van de belangrijkste dingen is, dat u nooit water mag gebruiken om dat vuurtje te blussen. Sluit eerst de gas kraan af en doof het vuur onder de pan. Daarna moet de pan met een grote deksel, deken of dweil afgedekt worden. Bescherm uw hand en onder- arm, door ze in een doek te wikke len. Het afdekken moet altijd zó uit gevoerd worden, dat de vlam van u afgedrukt wordt. Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen de vlammen en opspattende olie of vet. Laat de deksel of een ander middel voor afdekking op de pan z'.'.cn tot dat hij voldoende is afgekoeld. Te snel verwijderen van de deksel kari de hete olie of het vet lucht geven, waardoor de substantie weer vlam vat, Sinds ongeveer 1900, ook toen wer den de rokken korter en korter, ken nen wij kousen van kunstzijde of ra yon, die de dure zijden kousen en de grove, gebreide kousen verdrongen. In 1938 kwam Amerika met het nieuws van de nylonkous en het bleek al spoedig dat nylon het produkt van de toekomst zou worden. De eerste machine, de bekende vlakbreimachine, waarmee door min deren en meerderen de zo belangrijke vormen gebreid konden worden, was de Cotton-machine genoemd naar de uitvinder William Cotton. Deze ma chine werd later aangevuld met een rondbreimachine waarmee men rond gebreide, buisvormige kousen fabri ceerde. Deze rondgebreide kousen kwamen pas goed In zwang toen ze gemaakt konden worden uit nylon, want deze nylonkousen kunnen door plastificeren, door hitte veranderen, in de juiste vorm gestabiliseerd wor den. Door texturering, dat is tijdens ver hitten overdraaiing geven, wist men later elastische garens te verkrijgen voor de crêpe- en stretchkousen. De kous krijgt inmiddels meer en meer aandacht door het steeds kor ter worden van de rokken. De kous is van gebruiksartikel een modeartikel geworden. In de loop der jaren is er dus al heel wat gedokterd aan de kous, terwijl de mode meer en meer haar invloed deed gelden. Het resultaat hiervan is, dat nu bij na elk half jaar nieuwe weefsels en nieuwe kleuren gebracht worden. We hebben al rondgelopen met paarse, rose en zilveren kousen, met kousen voorzien van ingebreide, kleurige motiefjes van glanzend spunnylon, breedgeribbelde of dwarsgestreepte kousen, kousen met ajoureffecten die kniekousen suggereren, kousen van machinaal kloskant en kousen met een flock-printdecoratie, fluwelige fi guurtjes die op de kous geplakt lij ken. Verder hadden en hebben we kousen van mousse met wol, wollen winterkousen en kousen met een elas tische „klevende" rand, die zonder jaratelles kunnen worden gedragen. Naast de vele soorten kousen zijn er nog panty's, er zijn steunkousen, laddervrije kousen (tegelijkertijd ont dekt door een Nederlander en een Duitser) en pantinettes, een variatie op de kousenpanty, bestaande uit twee tot de heup doorlopende kous stukken, die met knoopsgatenelastiek om het middel worden vastgemaakt. Bij het kopen van kousen geiden de regels, dat zware benen slanker lijken in kousen met naad en dat kou sen zonder hiel mooi zijn bij schoen tjes met hielbandjes. Kousen kopen is een belangrijke zaak, zeker als we beseffen, 'dat er vele miljoenen per jaar aan kousen worden uitgegeven, De vrouw van William Lee uit Cal- verton bij Nottingham breide kousen als bijverdienste Tot Lee het lu- mieuze idee kreeg zijn vrouw te hel pen haar taak te verlichten en de handbreimachine uitvond. Een ijzeren breimachine, waar zonder toestem ming van koningin Elisabeth niet mee gewerkt mocht worden. En de konin gin gaf haar toestemming niet, omdat zij hiermee de breisters, de vrouwen dus die altijd kousen thuis breiden, werkloos zou maken. Desondanks is deze breimachine het begin van alle activiteiten van de kousenindustrie geweest, ook van de huidige industrie dus, die er dagelijks naar streeft zo elegant mogelijke kousen te maken. om een lang been meer zal rekken en dus dan dunner van uiterlijk zal zijn dan om een korter been. Inderdaèd Is dat het geval, maar wie belet de draagster de kous goed uit te rekken bij het aantrekken en de bovenkant even dubbel te slaan? De minlkous heeft wél een teen, maar geen hiel. Toch is rimpelvorming bij de enkels uitgesloten. De kousen, of liever de kousjes, worden met enthousiasme begroet, ook al omdat ze minder snel ladderen als gevolg van het feit dat ze zo glad en strak om het been sluiten. De eer ste tijd zijn ze er nog maar in één kleur, camel, verkrijgbaar, maar dat zal snel veranderen. Ook de fabricage van andere kleuren is in voorberei ding, evenals die van panty's en een dunne zomer-uitvoering, de micro no- run minilon. D mininylons worden in handige plastic doosjes in de handel gebracht. Doosjes met drie kousen en doosjes met één kous, bestemd voor de hand tas. BETTY TEELING. Ja, dat zou wel leuk zijn, als we at van tevoren wisten of de ooievaar een jongen of een meisje zal brengen. Soms wordt er met spanning naar een jongen uitgezien door een paar kleine meisjes die graag een broertje willen hebben. Een andere keer is er een moeder, die nu al wilde jongens genoeg heeft en die er zo graag een dochtertje bij wil. Helaas, we moeten rustig afwach ten tot het kindje er is. Tot zo lang zijn we genoodzaakt in het onzekere te blijven. Pannekoeken eten is voor veel kin deren een feest. Toch kan een een voudige wens van één van de kinde ren moeder onverwacht voor een probleem stellen en een kleine dom per op de feestvreugde zetten. Voor alles is gezorgd, de stroop, de bruine basterd, te gewone suiker. Maar het kind wil witte poedersuiker op zijn pannekoek en anders niks. En dan blijkt dat de witte poedersuiker op is en de pruillip toont de teleur stelling! De oplossing van dit pro bleem is heel eenvoudig. Met een elektrische koffiemolen is kristalsui ker in een oogwenk te vermalen tot poedersuiker. Waarmee dan ook de hartewens van het kind in vervulling kan gaan. fn het statistische Instituut te Rome is door de vrouwelijke geleerde Ma- rianne E. Bernstein een wetenschap pelijk onderzoek verricht dat in dit opzicht zeer interessant is. Een van haar conclusies bijvoor beeld Is, dat vaders met een bij uit stek manlijk beroep, zoals politicus, astronoom, wiskundige of handelaar, meer zonen krijgen dan dochters. Door middel van de statistiek is het de mens gegeven de meest vreemd soortige dingen in getallen vast te leg gen om daarna aan de hand van die cijfers zekere conclusies te trekken. Marianne Brenstein nam gewoon de vaders van vijfduizend kinderen en die vaders verdeelde ze over twee groepen, al naar het beroep dat ze uitoefenden. Dat de vaders met een uitgespro ken manlijk beroep in de ene groep werden ondergebracht, hebt u zeker al begrepen, want dat volgt om zo te zeggen uit het bovenstaande. De andere groep omvatte de va Twee avondpantalons van be drukte zijde met zeer wijde pij pen van Hardy Amie. Er wordt een blouse van witte zijde bij ge dragen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7