PROVINCIAAL NIEUWS Lager landbouwonderwijs in deze tijd niet voldoende Het gebruik van verdovende middelen BIJ VERKEERD DEPARTEMENT ON BERGE BRCHT? IN HET Afleidingsmanoeuvre aan vooravond van nieuwe staatsgreep? Zaterdag 1 februari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Terneuzen Directeursbenoeming firma De Meijer Studiedag agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven Zeeuws jeugdorkest naar Engeland Zware schade en hersenschudding Gevarieerd programma in „'t Kotje" Geslaagd Prijsuitreiking St. Nikolaas- etalagewedstrijd Breskens Succes voor vogelliefhebbers Oostburg Gemeenteraad Goes Beroepen Hulst Kinderbescherming Kloosterzande Kandidaatsexamen Middelburg Benoemingen ministerie van justitie Twee Arabieren in Jordanië ter dood veroordeeld Staking van Britse telegrafisten geëindigd CömmHii'Rten ©ra Sisuraatra gearresteerd Voordelen Olie op Californische stranden Drs Den Uyl over oorlogsmisdaden Aansluiting kan boter Moord en doodslag om artikel van Toynbee Straks moeten wij nog blij zijn met de b.t.w. Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Aug. de Meijer Zonens scheepvaart-, ex peditie- en agentuurmaatschap pij te Terneuzen zal voor benoe ming tot directeur worden voor gedragen de heer J. B. A. Jonck- heer, thans directeur van het filiaal Amsterdam van de N.V. Steenkolenhandelsvereniging (S.H.V.). Het ligt in de bedoe ling de heer Jonckheer per 1 mei a.s. te benoemen. De dagelijkse leiding van het Terneuzense bedrijf zal met in gang van die datum tot drie directeuren worden uitgebreid, t.w. de heren drs H. A. M. A. de Meijer; F. H. M. de Meijer en J. B. A. Jonckheer. De katholieke bond van perso neel in agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven houdt vandaag (zaterdag) een studie bijeenkomst in hotel „Rotter dam" te Terneuzen. De leiding berust bij de heer P. Kenter, bondsbestuurder. In de voormid dag houdt de heer J. Hoevens, direkteur van het arbeidsbureau, een inleiding over „het arbeids bureau, wat doet het en wat kan het voor ons doen". De heer A. Keyman. medewer ker van de consulent voor de arbeidsvoorziening in de land bouw, zal vanmiddag spreken over „personeelsbeleid in de landbouw". Na iedere inleiding is er gelegenheid over het ge sprokene van gedachten te wisse len. Het ongeveer 40 leden tellen de Zeeuws jeugdorkest uit Mid delburg, waarvan de in Terneu zen wonende Clement van den Bulck (klarinet) en Ina Hame link (viool) deel uitmaken, brengt dit weekeinde in Enge land door. Vrijdag vertrok het gezelschap via OstendeDover naar Folke stone en Canterbury. Zondag wordt in de beroemde Leas- Cliff-hall te Folkestone een in de rotsen uitgehouwen en in gebouwde concertzaal met 1000 zitplaatsen een concert gege ven. Daarbij zal ook een optre den plaats hebben met het „Saint Edmund School Choir" uit Canterbury, dat eveneens zal worden bezocht om de beroem de kathedraal te bezichtigen. Tijdens dit bezoek zal speciaal voor het Zeeuws jeugdorkest een orgelconcert worden gegeven. De reis en de muziekuitvoering staat onder leiding van de dirigent Peter Jense. Vrijdagmiddag om één uur verleende M. van S. uit Terneu zen als bestuurder van een auto geen voorrang op de voorrangs kruising Guido Gezellestraat-, Frederik van Eedenstraat aan de uit Koewacht afkomstige auto mobilist A. D. van G. Deze liep een lichte hersenschudding op. Aan de beide auto's ontstond zware schade. De algemene stichting club- en buurthuiswerk kondigt in het jongste nummer van de „Kotjes krant" voor februari een ge varieerd programma aan. Elke dag krijgt de jeugd ge legenheid voor zinvolle handen arbeid, zoals fotografie en film, koper- en houtbewerking, email leren enz. Voorts wordt een aantal avon den aangekondigd om muziek te beluisteren, films te kijken en na afloop te bespreken (o.a. wordt on zondag 23 februari a.s. René Clairs klassieke film „Jeanne d'Arc" vertoond). Verder zijn er beatavonden aangekondigd en op carnaval een gecostumeerd bal. On vrijdag 21 februari wor den tafeltennistoernooien gehou den nm de kotjesbekers. Zaterdag 1 maart volgt de grote verrassing van het jaar met ..Cril 35", een nieuwe muzikale fo'-matie uit Terneuzen. Reeds thans kunnen de meisjes en jongens zich melden voor diverse zomerkampen. Op het programma staan o.m. een kin derkamp aan het Veerse meer, een groot-meisjeskamp in Zuid- Limburg, een gemengd kamp op Texel, een expeditiekamp voor jongens van 12 tot 14 jaar in Zuid-Limburg. België en Duits land en een zeilkamp (slapen aan boordl naar Loosdrecht en het IJselmeer. Te Breda zijn geslaagd voor het Ensaid-diploma costumière de dames Addy van Cadsand en Gerda GuillamSlock, beiden te Sas van Gent. Voor het diploma coupeuse slaagde mej. Ria Stoffels te Ter neuzen. Afsluiting der boek"n. lm tarisering en de b.t.w. he n de commissie die de St. Nicolaas- aktie 1968 organiseerde, parten gespeeld bij de uitreiking der prijzen van de etalagewedstrijd. De voorzitter, de heer L. C. Ha melink, deelde ons mede dat de aktie in alle opzichten geslaagd is. Om uit te maken welke eta lages het meest „trokken" was aan een 50-tal inwoners ge vraagd de jury te vormen. Individueel werden de beoor delingen ingezonden en vrijdag morgen zijn de prijzen aan de winnaars uitgereikt. De uitslag was: le prijs Bloemenhuis „Flora", Noordstraat (wisselplaquette); 2e prijs L. C. Hamelink, Axelse- straat (St. Nicolaas-plaquette) 3e prijs Kunshandel „Ter Nose", Noordstraat; 4e prijs Naaimachi nehandel Bogaert, Noordstraat (eervolle vermelding); 5e prijs Banketbakkerij Kavelaars (eer volle vermelding); 6e prijs „No- vita", Axelsestraat (eervolle ver melding). Voor het jurylid hetwelk het dichtst deze uitslag benaderde, was een anker Spaanse wijn be schikbaar. Deze viel ten deel aan mevr. Meijers, Julianastraat, al hier. De heren P. en A. Morel uit Breskens hebben op de interna tionale vogeltentoonstelling te Rotterdam in de Rivièrahal het kampioenschap behaald met vier vogels (kleurkanaries). Er waren niet minder dan 4.839 vogels te zien. Het kampioenschap werd be haald met 369 punten. De heren hebben een succesvol seizoen afgesloten daar zü 25 maal een nationaal en interna tionaal kampioenschap hebben behaald, waaronder ook het Zeeuwse kampioenschap. ger in die kantons en mr. W. F. van Solinge, thans griffier van de kantongerechten te Apeldoorn en te Zutphen, tevens kantonrechter plaatsvervanger in die kantons. Aan het eind van de raads vergadering van Oostburg ont spon zich tussen burgemeester Van Leeuwen en de heer Baren- dregt een debat over het aan besteden van de toegewezen twintig woningwetwoningen. De burgemeester had meege deeld dat hij eind deze week een prijsopgaaf verwachtte voor het bouwen van deze woningen. De heer Barendregt vroeg waarom er zo'n haast moest wor den gemaakt. Waarom wordt er niet openbaar aanbesteed? De burgemeester lichtte een en ander toe en zei dat hij in een volgende vergadering een schrif telijk antwoord zou geven, daar hl) niet voldoende stukken aan gaande deze zaak bij zich had. De heer Dekker vroeg of het nuttig kon zijn bij de tweede kamer op spoed aan te dringen inzake de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de burgemeester zou de herindeling in maart in de kamer worden behandeld. Hij wilde deze behandeling afwach ten en kijken wat er uit de bus zal komen. Aan de heer H. de Lozanne werd per 1 september eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare school. Ds. M. van den Bosch, her vormd predikant te Goes, heeft 'n beroep ontvangen naar Amster damWatergraafsmeer (vaca ture H. K. Stauttener). Bij koninklijk besluit is de heer J. L. M. Muris te Hulst benoemd tot lid van de raad voor de kin derbescherming te Middelburg. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde deze week voor het kandidaatsexamen dier geneeskunde de heer E. A. M. Verschueren te Kloosterzande. Bij koninklijk besluit zijn be noemd tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te Middelburg mr. J. M. Mulder, thans griffier van de kantongerechten te Arn hem, Terborg en Wageningen, te vens kantonrechter-plaatsvervan- Nou ja, als er dan helemaal nie mand wil komen, eet ik de taart alleen wel op In Tel Aviv is vrijdag verno men dat twee Arabische christe nen, beiden taxi-chauffeur in Bethlehem, door een Jordaanse rechtbank ter door zijn veroor deeld wegens spionage voor Is raël. Beide mannen zouden op een reis naar Amman door de Jordaanse autoriteiten zijn ge arresteerd. Vrienden van hen hebben verklaard dat taxi-chauf feurs in Bethlehem, die jaloers waren omdat zij van de Israëli sche autoriteiten geen vergun ning hadden gekregen om naar Amman te reizen, een valse aan klacht hebben ingediend. LONDEN: Een zee van borden in Hyde Park, waar PTT-beambten bijeenkwamen ter ondersteuning van een 24-uursstaking. Het tele graafpersoneel was reeds eerder in staking gegaan om een hogere beloning te verkrijgen. De staking van 3500 Britse tele grafisten, waardoor sinds 12 dagen de niet-automatische telecommuni catie met het buitenland verlamd was, is vrijdagavond geëindigd. Na een overleg van zes uur be reikte de minister voor de P.T.T., Stonehouse, een akkoord met de vakbond over de gevraagde loons verhoging. De stakers hadden de steun van bijna 190.000 andere PTT-beamb- ten, die weigerden overwerk en arbeid op zondag te verrichten. Donderdag werd er door deze postbeambten gestaakt, waardoor in Londen minstens twee miljoen poststukken moesten blijven lig gen. 11 11 Irak heeft een „nationale feest dag" gemaakt yan het ophangen van vijftien mannen, die voor Israël spionage zouden hebben bedreven. En de regering heeft laten doorschemeren dat er bin nenkort nog een paar van die „attracties" te verwachten zijn. Het was een weinig verheffend schouwspel, zozeer dat de secre taris-generaal van de V.N., Oe Thant, de ongebruikelijke stan nam ook eens een Arabisch land te hekelen. Het werd door Irak afgewezen als een inmenging in binnenlandse aangelegenheden Dit laatste is waarschijnlijk nog juist ook. Irak is langzamer hand weer toe aan zijn volgende staatsgreep, di= volgens traditie weer een vrij bloedige affaire be looft te worden. HYSTERIE DP elkaar opvolgende regerin gen beginnen doorgaans met be loften om allerlei problemen op te lossen, met name dat der Koer den, en als dat mislukt plegen nieuwe groepen militairen het heft in handen nemen om het beter te doen. Men krijgt de in druk dat het huidige bewind in hoofdzaak om de eigen onder gang af tp wenden opzettelijk 'n massale hysterie teweegbrengt onder de bevolking. Het zou vreemd zijn als Israël geen smonnen had gehad in Irak, dat tot de sterko-e Arabische lan den behoort. Maar het is niet overtuigend aangetoond, dat de in het openbaar gehangenen rich a'len aan soionage hebben schul dig gemaakt. VERKEERD MOMENT Het heeft er alle schijn van dat het voornaamste doel van de op hanging is geweest om als blik semafleider te dienen voor een van hogerhand in de gewenste richting omgebogen volkswoede. Maar zelfs al zouden het alle maal spionnen ziin geweest, dan nog is het aanrichten van een „executiefeest" alleen maar een middel om de haat tegen Israël op te zwepen. Wat dan uitge rekend gebeurt op een moment dat men ernaar streeft die haat wat af te remmen, opdat einde lijk in het nabije oosten de sfeer rijp wordt gemaakt voor een redelijke oplossing. Antara meldt, dat er in mid- 4 den-Sumatra 150 communisten ziin gearresteerd, die een „oplei dingsschool voor volksverzet" hadden gesticht. De arrestaties waren bekendgemaakt door neraal Widodo, militair com mandant van het gebied. Het lager landbouwonderwijs bevindt zich in een isolement, omdat het hij het ministerie van landbouw is ondergebracht. Die mening uitte de heer S. van der Ploeg (P.v.d.A.) tijdens de be grotingsbehandeling in de land- bouwcommissie van de tweede kamer. De landarbeiders, aldus de heer Van der Ploeg, zijn niet naar die geïsoleerde vorm van onderwijs te krijgen. Hij had er ook bezwaar tegen, dat levens- middelentechnologische afdelin gen bij lagere landbouwscholen worden ondergebracht op een wijze die, gezien de manier waarop de subsidies worden ge hanteerd, op dwang lijken. „We zullen over twintig jaar merken dat de arbeiders in de levensmiddelentechnologie onge schoold zijn, omdat ze niet naar die scholen willen", aldus spr. Hij gaf een voorbeeld om aan te tonen dat het met de pariteit werkgevers-werknemersorgani saties in de besturen van die levensmiddelen-technologische afdelingen ook niet altijd klopt. Hij was van mening, dat de werknemersvertegenwoordiger in zo'n bestuur niet iemand moet zijn van een agrarische bedrijfs- bond, maar van een bedrijfsbond uit de levensmiddelenindustrie. Terwijl men in zuidelijk Cali- fornië nog druk doende is de schade te 'herstellen van de stor men en de overstromingen van vorige week, is het gebied don derdagnacht opnieuw getroffen. Ditmaal werden de stranden overstroomd met een dikke laag zwarte olie. De stroom heeft een breedte van 13 km en is 32 km lang. De olie is afkomstig uit een onderzeese bron die dinsdag begon te „lekken". Tot donder dagnacht werd de olie door de wind nog uit de kust gehouden. Personeel van oliemaatschap pijen heeft tot dusver zonder succes geprobeerd de bron dicht te maken. Pogingen om uit vliegtuigjes met chemische mid delen de olie op te lossen zijn mislukt. In de zendtyd voor de politieke partyen heeft drs Den Uyi, voor zitter van de P.v.d.A.-fractie in de tweede kamer, gisteravond voor de radio verklaard, dat hü hoopt dat bij het onderzoek naar oor logsmisdaden in Indonesië men niet alleen zal kijken naar wat de gewone man daar gedaan heeft, maar ook zal kijken naar wat de bevelen waren en wat er gebeur de als die overschreden werden, kortom dat ook de bevelstructuur daarbij aan de orde zal komen. Op de vraag of er dan ook in gegaan zou moeten worden op eventuele politieke beoordelings fouten van de P.v.d.A., zei drs Den Uyl zonder meer: „Maar dat hoeft u mij nauwelijks te vragen. Ik heb in die jaren nogal fel strijd geleverd tegen de politieke opstelling van de meerderheid van de P.v.d.A. omdat ik die fout vond." Minister Lardinois zei dat als men hem er van zou overtuigen dat overgang van liet lager land bouwonderwijs naar het minis terie van onderwijs in het be lang van de leerlingen is, hy de eersite zou zijn om dit te concre tiseren. Maar in de huidige si tuatie zag hij toch voordelen. De geschiedenis heeft bewe zen- dat het ministerie van land bouw in het kader van de prio riteiten meer aandacht aan het landbouwonderwijs kan besteden dan een algemeen departement. Men vergelijke ook eens de posi tie van de onder (landbouw" ressorterende landbouwhoge school in Wageningen met die van de onder „onderwijs" res sorterende landbouwhogeschool in Wageningen met die van de onder „onderwijs" ressorterende veeartsenijkundige faculteit in Utrecht. De minister haastte zich overigens zijn ambtgenoot van onderwijs een compliment te maken voor de manier, waar op hij de problemen van de vee- artsenijkundige faculteit aan pakt. De minister protesteerde tegen de „denigrerende" wijze, waar op de heer Van der Ploeg over het lager landbouwonderwijs liad gesproken. Wel was hij met die afgevaardigde eens, dat we het niet van te kleine schooltjes moeiten hebben. De heer Van der Ploeg had ook gesproken over uitlatingen die de voorzitter van het Konink lijk Nederlands Landbouwcomité, ir. C. S. Knottnerus, enige maan den geleden heeft gedaan over het lager landbouwonderwijs. Volgens de minister heeft de heer Knottnerug niet het voort bestaan van de lagere landbouw school in twijfel getrokken, maar hij betwijfelde het of een toe komstige ondernemer in land- en tuinbouw met die school kan volstaan. De minister was het met de heer Knottnerus eens dat dit „in doorsnee" niet kan. De aansluiting van de lagere land bouwschool op het middelbaar en hoger onderwijs is volgens de minister voor verbetering vat baar. Dit wordt op het ogenblik bekeken. Op de opmerkingen van de heer Hutschemaekers (k.v.p.), die de lagere landbouwschool veel positiever waardeerde dan de heer Van der Ploeg, ant woordde de minister dat het on derwijs op deze school voor 65 procent uit algemeen vormend onderwijs bestaat. De minister tracht de pariteit in de schoolbesturen te handha ven, maar heeft dat bij het bij zonder onderwijs niet geheel in de hand. De tendens tot toename van het gebruik van soft drugs is eruit, aldus verneemt het A.N.P. van de voorlichtingsdienst van het ministerie van justitie. Er is zo pas een jaaroverzicht gereed gekomen van zaken, die betrek king hebben op de handel in en het gebruik van verdovende middelen. Er waren vorig jaar 216 zaken met 345 verdachten, van wie 311 mannen en 34 vrou wen. Van die 311 mannen waren er in 1968 21 jonger dan acht tien jaar, 209 tussen de achttien en vijfentwintig jaar en 81 boven de vijfentwintig jaar. Bij die laatste groep waren er 36 vreem delingen, alsmede twaalf Antil- lianen en Surinamers. By de vrouwelijke verdachten was die verdeling in de verschillende leeftijdsgroepen respectievelijk negen, twintig en vyf. Zowel b'i de mannelijke als vrouwelijke De politie in Calcutta heeft op dracht gekregen om een ieder dood te schieten, die pogingen doet tot plundering, brandstich ting of moord. Deze opdracht is gegeven nadat vier mensen het leven lieten bij botsingen tussen hindoes en mohammedanen naar aanleiding van een artikel van de Britse professor Arnold Toynbee, waarin de profeet Mohammed met Mahatma Gandhi wordt vergele ken. Dit artikel werd zondag in „The Statesman" gepubliceerd Bij de onlusten ziin volgens de commissaris van politie 67 men sen gewond, onder wie 22 politie mannen. Er zijn meer dan honderd arrestaties verricht. Samenscholin gen van meer dan vier personen zijn verboden. verdachten is dus te concluderen dat de belangstelling voor het gebruik van drugs in de leef tijdsgroep van de gehuwden (boven de 25 jaar) sterk af neemt. De meesten van de 216 door de justitie in 1968 behan delde verdovende middelen zaken kwamen voor in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. In totaal werden er vorig jaar in beslaggenomen ruim 13 kilo gram opium, 100 gram heroïne, 288 tabletten dextromoramide, drie doseringen L.S.D., 9.9,5 kilo gram hasiiesj en 19.5 kilogram Indische hennep, twee partijen hasjiesj- en marihuanasigaretten, 150 gram hasjiesj vermengd met honing en 1750 namaak hasjiesj. De assemblee van de raad van Europa meent dat zoveel moge lijk landen in Europa het systeem van de belasting op de toege voegde waarde moeten gaan in voeren. Zij aanvaardde in Straatsburg een aanbeveling, waarin het mi nistercomité gevraagd wordt daar bij de lidstaten op aan te dringen. In een rapport van de juridi sche commissie wordt geconclu deerd, dat het h.t.w.-systeem zich steeds meer uitbreidt en dat het in de toekomst een vast deel van het „belastinglandschap" zal vormen. Hel lijkt dan ook onont koombaar, aldus het rapport, dat landen die een verenigd Europa willen vormen, het systeem in voeren. Dit geldt vooral voor Ia' den die lid van de E.E.G. wi" worden of daarmee willen a eieren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3