Standpunten in Parijs staan lijnrecht tegenover elkaar Colotka voorzitter federale nationale vergadering van Ïsjecho-Slowakije Mortiervuur in de zone HANOI WIJST ONTRUIMING GEDEMILITARISEERDE ZONE VAN DE HAND Pemier De Jong zegt onderzoek toe naar „wandaden" van Nederlandse militairen in Indonesië HET WEER 80.000 CARAVAN RAI 69 VRIJDAG 31 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5912 Noordvietnamezen Zelfverdediging Akkoorden van Genève Geen oorlog tussen noord en zuid Incident in Den Haag rond foto koninklijke familie Verzet biedt geen uitweg Pater Pi re overleden Reactie drs. Den Uyl Hevige gevechten bij mariniersbasis An Hoa Volksraadpleging Tweede waarschuwing van Hanoi nog 2 cSagen Weerbericht Hoogwater Israëliërs bombarderen Iraakse stellingen in Jordanië Zon- en M aansta nden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 1" cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P, J. van de Sande ta Terneuzen Advertentieprijs per mm M et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleinè Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regei mêêr 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of «Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomh maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. In het internationaal conferen tiecentrum in Parijs is donderdag morgen om 10.30 uur de tweede voltallige bijeenkomst van de vredesconferentie over Vietnam begonnen. Voor de aankomst van de vier delegaties bestond nau welijks belangstelling, in tegen stelling tot afgelopen zaterdag toen vóór het begin van de eerste zitting veel publiek bij het cen trum was samengestroomd. De Amerikaanse delegatielei der Henry Cabot Lodge begon met de verklaring dat de Ameri kaanse en geallieerde niet-Viet- namese troepen niet zullen be ginnen Zuid-Vietnam te ontrui men, voordat de „Noordvietna- mese ondermijnende krachten en strijdkrachten" zich hebben te ruggetrokken. Wij zijn bereid voor deze doelstelling te werken. Een eerste stap is het herstel van de gedemilitariseerde zone, aldus Cabot Lodge, die zei de „afwezig heid van concrete voorstellen" van de kant van de tegenpartij te betreuren. De Amerikaan definieerde het herstel van de gedemilitariseer de zone als een 10 km brede zone die vrij is van „alle ondermijnen de krachten en strijdkrachten en personeel, militaire installaties, uitrusting en voorraden". Er mag niet worden geschoten of ander geweld worden gebruikt, alles onderworpen aan een doeltref fend systeem van internationale inspektie. De delegatieleider van de Zuidvietnamese regering, Pham Dang Lam, opende de tweede zit ting met de communisten ervan te beschuldigen elke voortgang in de richting van vrede te blok keren. Hanoi heeft 80.000 man (zes divisies, 37 regimenten en 157 bataljons) in het zuiden, al dus Lam. De aanwezigheid van gealli eerde troepen is alleen een direkt gevolg van de gewapende agres sie van de communisten, dat wil zeggen van Noord-Vietnam met het „nationale bevrijdingsfront" als instrument, aldus de Zuid- vietnamees. „Ons land heeft al leen gehandeld uit zelfverdedi ging". Lam deed een beroep op de Noordvietnamezen de gealli eerde voorstellen zorgvuldig te bestuderen en de aanvalsoorlog te beëindigen door in de eerste plaats de gedemilitariseerde zone te herstellen en alle strijdkrach ten terug te trekken. De leider van de Noordvietna- mese delegatie, Xoean Thoey, wees het Amerikaanse voorstel van de gedemilitariseerde zone opnieuw van de hand. Door deze eis in de eerste plaats en apart te stellen steunen de V. S. de voortzetting van de verdeling van Vietnam om de Amerikaanse troepen en die van hun satellie ten de vrije hand te geven in cte massamoord op het Zuidvietna mese volk, aldus Thoey. „De gedemilitariseerde zone is slechts een van de tijdelijke mi litaire punten van de akkoorden van Genève van 1954. Deze ak koorden omvatten echter mili taire en politieke aspekten en deze laatste vormen de basis. Om militaire kwesties op te lossen moet men daarom steunen op de politieke basis", aldus de Noord- vietnamese delegatieleider. De conferentie kan alleen tot concrete resultaten leiden, als het overleg wordt gebaseerd op de vier punten van de democra tische republiek Vietnam (Nrd- Vietnam) en de vijf punten van het bevrijdingsfront. Die punten vormen een ondeelbaar geheel van de politieke en militaire as- pekten, aldus Thoey. Door de na druk te leggen op de gedemilita riseerde zone willen de V. S. de mensen laten geloven dat het gaat om een oorlog tussen het zuiden en het noorden, terwijl het in werkelijkheid gaat om een oorlog tussen de Amerikaanse troepen en die van hun satellie ten aan de ene kant en het volk en de bevrijdingsstrijdkrachten van Zuid-Vietnam aan de andere kant, aldus de Noordvietnamees, die eraan toevoegde dat de ge meenschappelijke strijd van de Noord- en Zuidvietnamezen „in overeenstemming is met de geest die ten grondslag ligt aan de ak koorden van Genève". Thoey protesteerde tenslotte tegen de voortzetting van de Amerikaanse verkenningsvluchten en de bom bardementen op Noordvietna mees grondgebied.- Een fraaie kleurenfoto van keizer Haile Selassi van Ethiopië, koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus heeft woensdagavond een tijdlang voor een raam gehangen van "een pand aan de Brouwers gracht in Den Haag. De foto hing tussen twee an dere kleurenfoto's, waarop ge heel ontklede dames stonden af gebeeld. De politie vond het aan stotelijk voor de eerbaarheid. Ze maakte proces-verbaal op tegen de 22-jarige kunstschilder A. J. Rond half acht trok de uitstal ling voor het raam zoveel be langstelling, dat van een oploop kon worden gesproken. Diverse foto's werden van de fotomon tage gemaakt eer de politie ver scheen. Foto's en schilder belandden op het politiebureau. Uit zijn verklaring is opgemaakt, dat de schilder niet bedoelde de konink lijke familie, een bevriend staatshoofd of andere personen te beledigen. Hij had de fotomon tage vervaardigd, omdat de kleu ren van de foto's zo fraai combi neerden. Van deze schoonheid wilde hij ook anderen laten ge nieten Tijdens de eerste vergadering van de nieuwe federale nationale vergadering van Tsjecho-Slowakije is de Slowaak Peter Colotka tot voorzitter gekozen. Hij was de kandidaat van de kamer van de naties. De Tsjech Josef Smrkowski, voorzitter van de oude nationale vergadering, kandidaat van de kamer van het volk, is tot eerste vice-president gekozen. De federale nationale vergade ring bestaat uit deze twee kamers, die door een presidium worden voorgezeten. De kamer van het volk, die onder voorzitterschaD van Smrkowski staat, zal 200 leden tellen. In de periode echter die aan de nieuwe parlementaire verkiezingen voorafgaat, bestaat ze uit 300 leden. In de kamer van de naties heb ben 75 Tsjechen en 75 Slowaken zitting. Ze worden gekozen door de raden van de beide naties. Deze kamer wordt voorgezeten door Dalibor Hanes. In de kamer van het volk kreeg Colotka 251 stem men, in de kamer van de naties 131. De verkiezing werd on de tribu ne gevolgd door de veertig al eer- 'der gekozen leden van het presi dium van de nationale vergade ring, zo meldt het persbureau Ce- teka. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de communistische partij, Alexander Duhcek, de voor zitter van het nationale front, Erven Erban, de Slowaakse com munistenleider dr. Hustav Hasek en de voorzitters van de beide kamers, rd. Cestmir Cisar en An drei Klockoc. Smrkovski was niet aanwezig. Hij ligt in het ziekenhuis. Het is de taak van de federale nationale vergadering, aldus Co lotka, om langs democratische weg de basis te leggen voor een goed samengaan van de twee volksdelen. Hii prees het werk van de oude nationaie vergadering, die belangrijke vraagstukken heeft opgelost, zoals het eerherstel van de nolitieke gevangenen. De socia listische wetgeving en de mense lijkheid moeten consequent wor den geëerbiedigd. Over de „zwaar wegende ge beurtenissen van het afgeloppn jaar" zei hii dat voor allen de vraag rijst hoe weer voorwaarts te gaan. Passief of actief verzet biedt naar ziin mening pe»n uit weg. Dat zou de moeilükheden nog groter maken. Het land be hoort tot de socialistische gemeen schap van staten „waarin wij ge lijke rechten willen hebben". Program voortgezet De Tsjechoslowaakse regering zal het program dat zij bij haar vorming in april van het vorige iaar had opgesteld, voortzetten en ontwikkelen. Daarbij zal zij rekening houden met „de nieu we feiten die zich in september hebben voorgedaan" en met de resoluties welke het centrale Dartijcomité sinds 1 januari 1968 heeft aanvaard. Dit heeft pre mier Cernik donderdag ver klaard op de eerste bijeenkomst van het federale parlement sinds het land in het begin van dit iaar een federatie is geworden. Hij zei dat de situatie in tal rijke sectoren van het sociale en economische leven niet meer overeenkomt met de bestaande wetten en dat bijgevolg nieuwe wetten dringend nodig zijn. De premier kondigde aan, dat overeenkomstig een besluit van 24 januari zijn regering er de grootste aandacht aan zal beste den dat de binnenlandse veilig heid van het land versterkt ■wordt. Zij zal er streng op toe zien dat de autoriteiten en de staatsorganen de legaliteit en de burgerlijke veiligheid van de burgers eerbiedigen. Cernik her haalde dat niet zal worden ge duld dat er wordt opgetreden tegen iemand die zich aan de wetten houdt. „In Tsjecho-Slo wakije loopt niemand gevaar te worden vervolgd wegens zijn politieke denkbeelden, van nu of vroeger mits zijn optreden volgens de wetten onberispelijk is". In dit verband, had de rege ring besloten de toepassing van de wet op de rehabilitatie voort tg zetten; met ini?egrip van hë+- bestraffen van degenen die zich aan„onwettigheden en inbreu ken op het rechtsbestel" hebben schuldig gemaakt. Premier De Jong heeft de twee de kamer meegedeeld dat bestaand materiaal over „wandaden" van Nederlandse militairen in Indone sië uit departementale archieven worden gezocht en geordend, waarbij tevens materiaal uit an dere bron zal worden betrokken. Zodra de regering een beeld heeft van hetgeen aanwezig is, zal zij zich met de kamer in verbin ding stellen. In een brief aan kamervoorzitter De Belgische dominicaner pa ter Pire, die internationale be kendheid verwierf door zijn na oorlogse werk ten behoeve van vluchtelingen, is donderdag in het academisch ziekenhuis te Leu ven overleden. Pater Pire, die in 1958 werd onderscheiden met de Nobelprijs voor de vrede, was dertien dagen geleden voor een operatie in het ziekenhuis opgenomen. Na de operatie ontwikkelde zijn toe stand zich aanvankelijk gunstig, maar in het afgelopen weekein de deed zich een embolie voor en dinsdagnacht geraakte hij in een coma. Pater Pire zou op 10 februari 59 jaar zijn geworden. De dominicaner pater, afkom stig uit Dinant, organiseerde na de oorlog een internationale hulpaktie voor vluchtelingen, die leidde t.ot stichting van een aan? tal „Europese dorpen", waar onder een Anne-Frankdorp in Noorwegen. Andere humanitaire initiatie ven van de Belgische geestelijke leidden tot oprichting van een „universiteit van de vrede" bij Hoei aan de Maas en hulpwerk in Pakistan en Afrika onder het motto „eilanden van de vrede", mr. Van Thiel zegt de premier dat de regering het met de tweede kamer eens is dat zoveel mogelijk klaarheid moet worden verkleven. Publiciteitsmedia hebben hiertoe reeds een belangrijke bijdrage ge leverd. De teneur van veel berich ten is geweest dat de troepen macht als geheel zich correct heeft gedragen en dat van systemati sche wreedheid geen sprake is ge weest, maar dat vragen blijven bestaan over de mate, waarin zich excessen hebben voorgedaan en de mate waarin daartegen is opge treden. Slechts een grondig onder zoek, dat nog nooit is ingesteld, kan antwoord op deze vragen ge ven. De regering betreurt het dat zij niet beschikt over samenvat tende rapporten, die een algemene indruk zouden kunnen geven, aldus de premier. De brief is een antwoord op een schrijven van mr. Van Thiel. waar- In hii de premier het voorstel van de fractieleider van de p.v.d.a., drs. J. M. den Uyl overbracht, dat de regering de kamer zo spoedig mogeliik een nota zendt, waarin i alle haar bekende gegevens om trent eventuele wandaden van Ne derlandse troepen en de resultaten van het daarnaar ingestelde on derzoek zijn vervat. Aan de hand van deze gegevens zou de kamer kunnen beslissen, of een verder onderzoek nodig, mogelijk en wenselijk is en hoe dit moet plaatsvinden. Naar aanleiding van de brief van premier De Jong verklaarde de voorzitter van de p.v.d.a.-frac- tie, drs. J. M. den Uvt: „De brief van de minister-president roept allerlei vragen on. die in de kamer nader aan cte orde zullen worden gesteld. Het wekt de indruk dat het overleggen van de gevraagde gegevens geruime t.'M gaat vorde ren. Uit de brief bliikt echter, dat twee rapoorten van onderzoeken direct beschikbaar ziin, te weten het raoport van de commissie- Enthoven, gereedgekomen in 1948, en het rapnort van enkele iuristen dat in 1954 aan de toenmalige regering is aangeboden. Gezien het belang van deze zaak lijkt een spoedige publikatie van de rapporten gewenst". In en nabij de gedemilitariseer de zone in Vietnam neemt het aantal incidenten dt laatste da gen toe. Woensdag kwam een Amerikaanse marinierspost bij Con Thien onder mortiervuur, waarbij twee Amerikanen gewond raakten. Artillerie bracht de mor tierstelling in de gedemilitariseer de zone tot zwijgen. Later op de dag kwam de artillerie opnieuw in actie, nadat een verkennings vliegtuig boven het zuidelijk deel van de zone met automatische wapens was beschoten. De Ame rikanen zouden hebben gecon stateerd, dat Noordvietnamese soldaten of vietcong-strijders door het artillerievuur waren ge dood. Hevig gevochten werd woens dagavond bij de mariniersbasis van An Hoa, gelegen in de ber gen 40 km ten zuidwesten van Danang, waar 300 vietcongstrij- ders zijn gesignaleerd. Tot dus ver zouden 50 guerrillastrijders zijn gesneuveld, terwijl de Ame rikanen geen verliezen telden. Intussen heeft in Parijs woens dagavond de delegatieleider van het „bevrijdingsfront" bij de vre desbesprekingen, Tran Boe Kiem, op een bijeenkomst gezegd, dat zijn organisatie in Zuid-Vietnam al enkele maanden bezig is met een volksraadpleging, waarvan de resultaten tot dusver de rol van het front „als waarachtig vertegenwoordiger van de be volking" onderstrepen. Hij zei dat de raadpleging zich voorna melijk afspeelde in de „bevrijde gebieden" maar ook in enkele districten die nog door „buiten landse troepen of die van de hui dige regering in Saigon zijn be zet". Noord-Vietnam heeft woens dagavond een nieuwe waarschu wing laten horen over Ameri kaanse bombardementen op het noordelijke deel van de gedemi litariseerde zone en het zuiden van het eigen land. Bij aanvallen met bommenwerpers van het type B-52 en jachtbommenwer pers van het type „Phan tom" zouden tussen 23 en 26 ja nuari in de provincies Quang Binh en Nghe in totaal 18 vrou wen en kinderen zijn gedood of gewond. Dergelijke akties, aldus de regering in Hanoi, tonen de „oorlogszuchtige aard" van de Amerikanen aan en de „schijn heiligheid" van de woorden van hun delegatieleider in Parijs, Ca bot Lodge. toer-caravans bagagewagens sta-caravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering (t/m2febr.) Open van 10.-17" uu zondagen 10-17 u amsterdam speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations DEN HAAG: Een door Max Koot vervaardigd portret van prinses Beatrix ter gelegenheid van haar 31ste verjaardag vandaag, vrijdag 31 januari. q Amerikaans tankvliegtuig verongelukt Een Amerikaans tankvliegtuig van het type KC-97 is woensdag avond bij een mislukte landings poging in de buurt van het Mit- chell-vliegveld te Milwaukee verongelukt. Vier van de elf in zittenden zijn omgekomen. Het toestel brandde na het neerstor ten uit. BUIIG Aan de achterzijde van een de pressie, die zich uitstrekt van de kust van noord-Noorwegen naar het noorden van de Noordzee, stroomt met noordelijke tot noordwestelijke winden koude lucht uit de poolstreken naar de Britse eilanden. Deze lucht is on stabiel van opbouw en op ver schillende plaatsen vielen don derdag in Ierland en Schotland hagelbuien. Deze koudere lucht zal in het komende etmaal ook tot ons land doordringen. Van daag zal het dan ook wisselend bewolkt zijn met enkele regen of hagelbuien. De wind neemt ge leidelijk in kracht toe en de tem peraturen komen op een wat la ger niveau. Het weer blijft wis selvallig. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige wind tusssn zuid west en west. Iets lagere tempe raturen dan gisteren. VRIJDAG 31 JANUARI Zeven vliegtuigen van de Israë lische luchtmacht hebben donder dag Iraakse stellingen in het noor den van Jordanië gebombardeerd. Radio-Bagdad, dat een officieel communiqué omriep, zei dat een van deze toestellen door Iraakse luchtdoelgeschut was neergescho ten en dat het bombardement "een verliezen aan Iraakse zijde had veroorzaakt. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv ontkende dat de aanval zou hebben plaatsgevon den. Van het bericht is geen woord waar, zei hij. Breskens Terneuzen Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 0.26 1.02 1.02 1.3S 1.45 n.m. 12.52 1.28 1.28 2.02 2.11 ZATERDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 01.10 01.33 Terneuzen 01.46 02.09 Hansweert 02.20 02.43 Walsoorden 02.29 02.52 MAAN op onder 17.26 14 46 07.57 ZON op onder jan. 31 08.22 febr. 1 08.20 17.23 15.59 08.23 2 03.19 17.30 17.16 08.48 3 08.17 17.31 18.34 09.04 4 08.16 17.33 19.51 09.16 5 08.14 17.35 21.09 09.27 I

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1